Finlandia Junior Games -satoa Tampereelta

Finlandia Junior Games on nuorille kävelijöille ehdoton kohtaamispaikka, sillä käytännössä tämä kilpailu on 9-15-vuotiaille nuorille ainoa tapahtuma, jossa voi mitata tasonsa valtakunnallisesti niin, että kaikilla on mahdollisuus olla paikalla. Samalla kisa on hyvä katsaus kansallisen kärjen tasoon näissä sarjoissa ja loistava paikka tehdä omia ennätyksiä. Kisassa useimmat ennakkosuosikit pitivät pintansa, mutta toki koettiin yllätyksiäkin.

Tuloksista poimitut etelän parhaat juniorimitalistit ja kärkisijoja hätyytelleet kävelijän alut

P15 3000 m: 1) Tuomo Salonen, Espoon Tapiot, ei ollut yllätettävissä, vaan voitti sarjansa ylivoimaisesti ajalla 14.28,03

P14 3000 m: 2) Tuukka Mikael Grönholm, Lappeenrannan Urheilumiehet, parantaa kisa kisalta ja otti nyt jo toisen sijan ajalla 17.57,49

P13 2000 m: 1) Aku Partanen, Lappeenrannan Urheilumiehet, oli ikäluokassaan ylivoimainen ajalla 10.15,01

P13 2000 m: 2) Björn Meriheinä oli kisan kakkonen ajalla 11.01,21

P13 2000 m: 4) Ville Salonen Tapanilan Erä 12.54,02

P11 1000 m: 1) Iiro Lehtoranta, Vihdin Viesti, vei jälleen kerran ikäluokassaan voiton, nyt ajalla 5.25,29. 

P11 1000 m: 5) Ville Valtteri Nieminen, Kenttäurheilijat-58, 7.53,76

T15 3000 m: 1) Iina-Mari Laine, Kenttäurheilijat-58, alitti urallaan ensimmäisen kerran 15 minuuttia ajalla 14.59,53

T15 3000 m: 2) Titta Grönman, Anjalan Liitto, käveli kisassa toiseksi ajalla 17.10,97

- Kilpailun ulkopuolella (N17) Anna Karrila, Espoon Tapiot, teki oman ennätyksensä ajalla 14.48,80

T14 3000 m: 2) Annika Lehtoranta, Vihdin Viesti, teki hyvän vakiotuloksen ja oli kisassa toinen tuloksella 16.11,12

T13 2000 m: 1) Jasmin Köykkä, Kenttäurheilijat-58, käveli ennätyksensä pintaan ja oli kisassa omaa luokkaansa ajalla 10.28,29

T12 2000 m: 1) Noora Nyrhilä, Kenttäurheilijat-58, parantaa kisa kisalta ja alitti jo 12 minuutin rajan ajalla 11.56,41

T12 2000 m: 2) Suvi Venäläinen Kouvolan Urheilijat 12.09,45

T10 1000 m: 2) Oona-Mikaela Kyllönen, Kenttäurheilijat-58, käveli erinomaisella tekniikalla kisan kakkoseksi ajalla 5.41,18 

T9 600 m: 3) Tiia Marjatta Heino Viipurin Urheilijat 3.53,25

T9 600 m: 4) Amira Chokairy Helsingin Kisa-Veikot 3.59,79

Kaikki kävelytulokset

Finlandia Junior Games - 19-20.06.04 

Pyynikin urheilukenttä - Tampereen Pyrintö

POJAT

P15 3000 m kävely: 1) Tuomo Salonen Espoon Tapiot 14.28,03, 2) Niko Huppunen Naantalin Löyly 18.16,19 

P14 3000 m kävely: 1) Toni Huppunen Naantalin Löyly 17.41,41, 2) Tuukka Mikael Grönholm Lappeenrannan Urheilu-Miehet 17.57,49, 3) Ville Sarvisto Kauhavan Wisa 20.10,30 

P13 2000 m kävely: 1) Aku Veli-Matti Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 10.15,01, 2) Björn Meriheinä Liljendal Idrottsklubb 11.01,21, 3) Sami Valkama Kauhavan Wisa 11.39,53, 4) Ville Salonen Tapanilan Erä 12.54,02, 5) Jere Ranta Tampereen Urheilijat -38 13.12,38 

P12 2000 m kävely: 1) Janne Etelämäki Kuortaneen Kunto 13.31,87, 2) Ville Mattila Kuortaneen Kunto 13.56,90, 3) Matti Hernesaho Kauhavan Wisa 14.49,73, 4) Aleksi Talvitie Tampereen Urheilijat -38 16.09,22, Topias Uusipere Espoon Tapiot DNS, Atso Veli Viljami Aulavuo Janakkalan Jana DQ 

P11 1000 m kävely: 1) Iiro Lehtoranta Vihdin Viesti 5.25,29, 2) Olli Pietilä Uudenkaupungin Kenttäkarhut 5.32,21, 3) Olli Pere Nokian Urheilijat 5.47,21, 4) Valtteri Reilin Tampereen Pyrintö 6.17,81, 5) Ville Valtteri Nieminen Kenttäurheilijat-58 7.53,76, 6) Miika Rantanen Tampereen Urheilijat –38 7.57,36, Juuso Joukas Yläneen Kiri DNS 

P10 1000 m kävely: 1) Waltteri Talvitie Tampereen Urheilijat -38 6.42,58, 2) Ville Hänninen Kyyjärven Kyky 6.50,52, 3) Markus Mikael Jaakkola Parkanon Urheilijat 10.35,43 

P9 600 m kävely: 1) Eetu Mattila Kuortaneen Kunto 3.55,96, 2) Markus Kyrölä Lempäälän Kisa 4.00,55, 3) Mikael Rantanen Tampereen Urheilijat -38 4.03,25, 4) Valtteri Mikael Halonen Valkeakosken Haka 4.50,48, Taneli Kantanen Viipurin Urheilijat DQ

TYTÖT

T15 3000 m kävely: 1) Iina-Mari Laine Kenttäurheilijat-58 14.59,53, 2) Titta Grönman Anjalan Liitto 17.10,97, Susanna Aulin Laitilan Jyske DNS. Kilpailun ulkopuolella (N17) Anna Karrila Espoon Tapiot 14.48,80

T14 3000 m kävely: 1) Saara Saunamäki Toijalan Vauhti 15.40,23, 2) Annika Lehtoranta Vihdin Viesti 16.11,12, 3) Saara Mondillo Joensuun Kataja 17.32,01, 4) Mervi Taipalus Laitilan Jyske 18.42,48, 5) Camilia Kinnarinen Tampereen Urheilijat -38 19.44,10, Hanna Pelto Kuivasjärven Aura DNS Anna Siltanen Helsingin Kisa-Veikot DNS 

T13 2000 m kävely: 1) Jasmin Köykkä Kenttäurheilijat-58 10.28,29, 2) Sari Anttonen Suolahden Urho 11.06,65, 3) Sanna Varis Suolahden Urho 12.41,74, 4) Matilda Olkkonen Myllykosken Kilpa-Veikot 12.47,91, 5) Eve Pernu Valkeakosken Haka 16.24,93, Susanna Viinikka Kauhavan Wisa DNF, Peppi Ilola Salon Vilpas DNS 

T12 2000 m kävely: 1) Noora Nyrhilä Kenttäurheilijat-58 11.56,41, 2) Suvi Venäläinen Kouvolan Urheilijat 12.09,45, 3) Sanna Mäenpää Nurmon Urheilijat -99 12.29,05, 4) Sanni Pere Nokian Urheilijat 12.29,67, 5. Tanja Viherä Toijalan Vauhti 12.38,24, 6) Eveliina Hannunkivi Alatornion Pirkat 16.29,53, Henna Peltonen Tuusulanjärven Urheilijat DNS 

T11 1000 m kävely: 1) Milla Niskanen Sotkamon Jymy 5.56,36, 2) Tara Tuominen Uudenkaupungin Kenttäkarhut 6.09,22, 3) Taika Anna Katariina Rautanen Porvoon Urheilijat 6.24,69, 4) Milka Pakarinen Tampereen Urheilijat -38 6.30,79, 5) Henna Ruonavaara Lempäälän Kisa 7.07,20, Nelli Nikunoja Tampereen Urheilijat -38 DNS, Krista Ranta-Aho Alavuden Urheilijat DQ

T10 1000 m kävely: 1) Pirita Ojanperä Jalasjärven Jalas 5.39,92, 2) Oona-Mikaela Kyllönen Kenttäurheilijat-58 5.41,18, 3) Jutta Maarit Salmela Kokkolan Veikot 5.54,36, 4) Satu Valkama Kauhavan Wisa 6.26,49, 5) Kaisa Pietilä Uudenkaupungin Kenttäkarhut 7.18,31 

T9 600 m kävely: 1) Lotta Pere Nokian Urheilijat 3.22,37, 2) Paula Vihtalahti Noormarkun Nopsa 3.46,53, 3) Tiia Marjatta Heino Viipurin Urheilijat 3.53,25, 4) Amira Chokairy Helsingin Kisa-Veikot 3.59,79, 5) Anu Vakkuri Tampereen Urheilijat -38 4.03,29, 6) Mira Taulavuori Oulun Pyrintö 4.21,33