World Cup  2013 - 1986  tulokset ja pistetaulukko
©copyright 2009 

2013 : 13 kisaa 2012 : 13 kisaa 2011 : 10 kisaa 2010 : 12 kisaa
2009 : 9 kisaa 2008 : 13 kisaa 2007 : 10 kisaa 2006 : 9 kisaa
2005 : 9 kisaa 2004 : 9 kisaa 2002 : 13 kisaa 2000 : 9 kisaa
1998 : 10 kisaa 1996 : 7 kisaa 1994 : 6 kisaa 1992 : 8 kisaa
1990 : 8 kisaa 1988 : 8 kisaa 1986 : 8 kisaa

06.01.2013   Antti Nieminen

FIN World Cup voittajat
Jani
Lakanen
2000
 

40 parasta saa pisteitä : 

alla lyhenteet merkitsevät     L = Long  ,  M = Middle  ,  S = Sprint

 1986: World Cup 8 kisaa 
 Kisa 8 : Long Zürich, Switzerland 05.10.1986 

 Men 10,5 + 9,6 km : 

1) Urs Fluhmann Sveitsi (1.00.33+53.24) 1.53.57, 2) Jörgen Mårtensson Ruotsi (59.96+54.30) 1.54.06, 3) Öyvin Thon Norja (1.01.53+53.36) 1.55.29, 4) Tore Sagvolden Norja (1.01.23+5,0.14) 1.55.37, 5) Kaspar Öttli Sveitsi (1.00.02+55.49) 1.55.45, 6) Truls Nygaard Norja (1.04.12+51.43) 1.55.45, 7) Håvard Tveite Norja (1.00.41+55.20) 1.56.01 , 8) Zoltan Lantos Unkari (1.04.06+51.59) 1.56.03, 9) Taisto Kemppainen Suomi (1.04.07+52.01) 1.56.08, 10) Niktas Löwegren Ruotsi (1.03.01+53.09) 1.56.10, 11) Joakim Ingelsson Ruotsi (1.03.42+52.38) 1.56.20, 12) Toni Held Sveitsi (1.00.23+56.05) 1.56.28, 13) Janos Kelemen Unkari (1.02.06+54.39) 1.56.45, 14) Mike Dusch Sveitsi (1.02.09+55.30) 1.57.39, 15) Kent Olsson Ruotsi (1.01.56+56.43) 1.58.39, 16) Morten Berglia Norja 1.02.37+56.19) 1.58.56, 17) Michael Wehlin Ruotsi (1.01.51 +57.09) 1.59.00, 18) Rolf Vestre Norja (1.04.41+54.51) 1.59.32, 19) Christian Äbersotd Sveitsi (1.02.12+57.24) 1.59.36, 20) Jens Hansen Tanska (1.05.23+54.15) 1.59.39, 21) Agoston Dosek Unkari (1.05.20+54.31) 1.59.51 ,22) Peter Ivars Suomi (1.04.48+55.11) 1.59.59, 23) Lars Palmqvist Ruotsi (1.04.33+55.53) 2.00.26, 24) Robert Bloor Iso-Britannia (1.04.21 +57.49) 2.02.10, 25) Lars Konradsen Tanska (1.05.19+56.57) 2.02.16, 26) Tim Tett lso-Britannia (1.04.35+59.36) 2.04.11, 27) Lars Lönnkvist Ruotsi (1.03.30+1.00.54) 2.04.24,28) Egil lversen Norja (1.06.09+58.17) 2.04.25, 29) Jonathan Musgrave lso-Britannia (1.06.31 +57.57) 2.04.28, 30) Lennart Larsson Ruotsi (1.06.43+57.59) 2.04.42, 31) Rasmus Odum Tanska (1.08.17+56.38) 2.04.55, 32) Kari Sallinen Suomi (1.06.24+59.44) 2.05.08, 33) Jaroslav Kacmarcik Tshekkostovakia (1.09.54+ 56.24) 2.05.19, 34) Karl Lang Itävalta (1.06.27+59.21) 2.05.48, 35) Matthias Ruttimann Sveitsi (1 .08.27 +57.25) 2.05.52, 36) Werner Rathmann Länsi-Saksa (1.06.19+59.36) 2.05.55, 37) Dirk Hartmann Länsi-Saksa (1.07.37+58.32) 2.06.09, 38) Klavs Madsen Tanska (1.05.50+1.00.22) 2.06.12, 39) Michael Finkenstaedt Länsi-Saksa (1.07.41 + 1.00.12) 2.07.53, 40) Michael Thieroff Länsi-Saksa (1.08.10+59.46) 2.07.56, 41) Bruno Zurcher Sveitsi (1.06.41 +1.01.27) 2.08.09, 42)  Daniel Hanselmann Sveitsi (1.06.45+ 1.01.34) 2.08.19, 43) Esa Helin Suomi (1.08.03+1.00.17) 2.08.20, 44) Martin Bagnes lso-Britannia (1.07.44+ 1 .00.41) 2.08.25, 45) lstvan Benedek Unkari (1.04.22+ 1.06.44) 2.11.06, 46) lstvan Itga Unkari (1.09.30+1.02.49) 2.12.19, 47) Maurice Ongania Australia (1.10.03+1.02.18) 2.12.21, 48) Ferenc Viniczai Unkari (1.09.46+1.03.01 ) 2.12.47, 49) Benny Claus Belgia (1.10.11 +1.02.41)  2.12.52, 50) Gabor Szeles Unkari (1.06.31+1.06.23) 2.12.54, 51) Arto Muhonen Suomi (1.09.16+1.03.46) 2.19.02, 52) Markus Dingenotto Länsi-Saksa (1.08.55+ 1.04.12) 2.13.07, 53) Pekka Nikulainen Suomi (1.09.24+1.05.00) 2.14.24, 54) Heikki Pettola Suomi (1.16.59+ 1.02.02) 2.19.01, 55) Ferry Gassner Itävalta (1.10.54+1.08.11) 2.19.05, 56) Yves Deviile Ranska (1.12.09+1.06.58) 2.19.07, 57) Etienne Bousser Ranska (1.11.59+ 1.07.25) 2.19.24, 58) Michel Haberkorn Ranska (1.10.41 + 1.09.03) 2.19.44, 59) Nicola Corradini Italia (1.14.52+1.05.20) 2.20.12, 60) Giltes Goret Ranska (1.13.24+1.06.58) 2.20.22, 61) Ctaus Pedersen Tanska (1.12.24+ 1.08.22) 2.20.46, 62) Jorgen Kirkeby Tanska (1.19.13+1.03.29) 2.22.42, 63) Christian Nolte Länsi-Saksa (1.17.00+ 1.06.15) 2.23.15, 64) Bruno Haberkorn Ranska (1.17.35+1.05.53) 2.23.28, 65) Marc Blaquet Belgia (1.16.21 +1.07.20) 2.23.41, 66) Jean Noel Debehogne Belgia (1.14.37+1.12.13) 2.26.50, 67)  Serge Jeanmenne Belgia (1.18.49+1.08.13) 2.27.02, 68) Paut Pacque Belgia (1.17.17+1.10.20) 2.21.97, 69) Stephan Schliebener Länsi-Saksa (1.18.37+1.11.11) 2.29.48, 70) Ciauoe Rudler Ranska (1.19.55+ 1.10.29) 2.30.24. 71) Franz Mareigner Ranska (1.21.13+1.09.16) 2.30.29, 72) Adriano Bettega ItaIia (1.18.55+1.11.36) 2.30.31, 73) Werner Pietsch ltävalta (1.19.17+1.17.23) 2.36.40, 74) Alain Nouhet Ranska (1.19.42+1.19.32) 2.39.14, 75) Joet Drygalski Belgia (1.28.30+ 1.11.50) 2.40.20, 76) Franco Orler ltalia {1.22.36+1.17.50) 2.40.26, 77) Roberto Pradel ltalia (1.21.22+1.21.04) 2.42.26, 78) Michael Graupe ltåvalta (1.27.18+1.15.20) 2.42.38, 79) Paul Timmermanns Belgia (1.36.43+1.13.36) 2.50.19, 80) Roger Vanaken Belgia (1.26.27+1.31.24) 2.57.51.

 Women 11,0 km : 

1) Katarina Borg Ruotsi 1.11.28, 2) Annika Zell Ruotsi 1.12.09, 3) Ruth Humbel Sveitsi 1.12.19, 4) Ragnhild Bratberg Norja 1.13.23, 5) Karin Rabe Ruotsi 1.13.34, 6) Ada Kucharova Tshekkoslovakia 1.14.31, 7) Ellen Sofie Olsvik Norja 1.14.54, 8) Brit Volden Norja 1.14.56, 9) Annika Heino Suomi 1.14.57, 10) Frauke Sonderegger Sveitsi 1.15.05, 11) Barbro Lönnkvist Ruotsi 1.16.27, 12) Marita Skogum Ruotsi 1.16.42, 13) Sabrina Fesseler Sveitsi 1.16.48, 14) Jorunn Teigen Norja 1.17.48, 15) Ragnhild Bente Andersen Norja 1.18.00, 16) Inger Arvidsson Ruotsi 1.18.34, 17) Arja Hannus Ruotsi 1.19.01, 18) Tiina Äijälä Suomi 1.19.05, 19) Cornelia Muller Sveitsi 1.19.13, 20) Priska Koradi Sveitsi 1.20.14, 21) Denise Demonte Kanada 1.20.24, 22) lva Kalibanova Tshekkoslovakia 1.20.32, 23) Brigitte Zucher Sveitsi 1.20.50, 24) Christina Blomqvist Ruotsi 1.21.05, 25) Riitta Karjalainen Suomi 1.22.19, 26) Ulla Mänttäri Suomi 1.22.21, 27) Iva Slaninova Tshekkoslovakia 1.22.27, 28) Bärbel Vitek Länsi-Saksa 1.22.43, 29) Vibeke Munch Hansen Tanska 1.23.26, 30) Monica Hatlen Norja 1.23.37,31) Gaby Busch Länsi-Saksa 1.25.29, 32) Susanne Luscher Sveitsi 1.25.37,33) Eija Koskivaara Suomi 1.25.43, 34) Annika Frilander Suomi 1.25.52, 35) Roz Clayton Iso-Britannia 1.25.56, 36) Marja-Liisa Portin Suomi 1.26.06, 37) Heidrun Finke Länsi-Saksa 1.27.11, 38) Jean Ramdsen lso-Britannia 1.30.09, 39) Gil Libby Iso-Britannia 1.31.03, 40) Hanne Staugaard Tanska 1.32.17, 41) Sibylle Braun Sveitsi 1.32.47,42) Rita Nones ltalia 1.37.38, 43) Katja Bonek ltävalta 1.37.41, 44) Bernadette Goset Ranska 1.37.48, 45) Baöara Busch Länsi-Saksa 1.41.22, 46) Martina Gratschmayer ltävalta 1.45.19, 471 Cristina Vanzo Italia 1.51.07, 48) Elisabeth Mirouze Ranska 1.54.17, 49) Uschi Egger ltävalta 1.54.42,50) Francesca Guarato Italia 2.16.52.

1
2
Miehet 1986 3
kisa1 kisa2 kisa3 kisa4 kisa5 kisa6 kisa7 kisa8 pist
L L L L L L L L
1 Kent  Olsson SWE 17 30 30 30 27 11 117
2 Öyvin Thon NOR 30 23 27 23 25 30 25 112
3 Michael  Wehlin SWE 13 30 20 20 25 19 9 95
4 Tore Sagvolden NOR 20 20 17 23 27 11 20 23 93
5 Håvard Tveite NOR 18 16 19 11 27 25 19 90
6 Lars Lönnkvist SWE 25 7 23 18 21 15 87
7 Urs Fluhmann SUI 11 27 17 30 85
8 Lars Palmqvist SWE 16 15 25 19 17 21 3 82
9 Morten Berglia NOR 14 11 30 12 15 21 8 10 80
10 Joakim Ingelsson SWE 19 27 8 19 15 80
11 Jörgen Mårtensson SWE 21 3 16 27 67
12 Egil Iversen NOR 27 19 12 7 8 1 66
13 Christian Äbersold SUI 17 21 17 7 62
14 Zoltan Lantos HUN 10 1 6 23 18 57
15 Josef Pollak CZE 15 10 14 14 54
16 Bengt Levin SWE 5 21 18 8 52
17 Taisto Kemppainen FIN 20 13 17 50
18 Janos Kelemen HUN 16 18 13 47
19 Jarle Teigland NOR 8 25 10 43
20 Jaroslav Kacmarcik CZE 4 11 19 7 41
21 Truls Nygaard NOR 21 20 41
22 Agoston Dosek HUN 20 16 5 41
23 Mikael  Dusch SUI 12 7 9 12 40
24 Jens Hansen DEN 13 7 1 6 5 13 6 39
25 Toni Held SUI 18 6 14 38
28 Vlastimil Ushytil CZE 13 23 36
26 Heikki Peltola FUN 10 25 35
27 Jiri Hlavac CZE 14 18 32
29 Lars Konradsen DEN 15 16 1 32
30 Olivier Buholzer SUI 2 13 12 4 31
31 Istvan Benedek HUN 23 6 29
32 Seppo Rytkönen FIN 4 11 14 29
33 Pekka Nikulainen FIN 14 13 27
34 Kaspar Öttli SUI 5 21 26
35 Christian Hanselmann SUI 8 4 12 24
36 Niklas Löwegren SWE 8 16 24
37 Eric Weyman USA 9 10 19
38 Lennart Larsson SWE 18 18
39 Klaus Madsen DEN 14 4 18
40 Josef Hubacek CZE 16 2 18
41 Martin Bagness GBR 8 9 17
42 Andreas Curiger SUI 17 17
43 Atle Hansen NOR 15 15
44 Ales Machacek CZE 15 15
45 Kari Sallinen FIN 12 2 14
46 Peter Ivars FIN 9 1 4 14
47 Plamen Djambazov BUL 10 3 13
48 Allan Mogensen DEN 12 12
49 Robert Bloor GBR 9 2 11
50 Zoltan Kiss HUN 11 11
51 Markku Kaartinen FIN 5 5 10
52 Georqi Kirkov BUL 10 10
53 Yngvar Christiansen NOR 9 9
54 Mikael  Ruuhiala FIN 3 6 9
55 Rasmus Odum DEN 9 9
56 Rolf Vestre NOR 8 8
57 Tom Hultgreen NOR 7 7
58 Mikael  Finkenstadt LAT 6 6
59 Harad Thon NOR 6 6
60 Matthias Ruttiman SUI 1 5 6
61 Teemu Helppolainen FIN 5 5
62 Colin Mclntyre GBR 4 4
63 Cuido Rhyn SUI 4 4
64 Andreas Huber SUI 3 3
65 Ole Lindh DEN 3 3
66 Jorma Nissilä FIN 3 3
67 Rumen Stoimenov BUL 3 3
68 Pablo Jensen DEN 2 2
69 Torsten Lenz GER 2 2
70 Arto Muhonen FIN 2 2
71 Stefan Bolliger SUI 2 2
72 Steven Hale GBR 1 1
73 Björn Stenberg SWE 1 1
1
2
Naiset 1986 3
kisa1 kisa2 kisa3 kisa4 kisa5 kisa6 kisa7 kisa8 pist
L L L L L L L L
1 Ellen Sofie Olsvik NOR 19 30 20 20 27 30 25 19 112
2 Jorunn Teigen NOR 30 25 30 21 23 14 12 108
3 Karin Rabe SWE 11 27 23 19 15 30 21 101
4 Ragnhild Bratberg NOR 20 30 20 27 23 100
5 Frauke Sonderegger SUI 21 15 27 19 15 25 23 16 96
6 Brit Volden NOR 20 19 25 23 27 20 18 95
7 Riitta Karjalainen FIN 7 21 18 27 18 1 84
8 Arja Hannus SWE 3 23 18 19 19 9 79
9 Ada Kucharova CZE 17 6 21 21 20 79
10 Ruth Humbel SUI 15 25 3 13 25 78
11 Katarina Borg SWE 8 14 11 10 20 12 1 30 76
12 Annika Heino FIN 10 17 3 25 17 69
13 Hilde Tellesbö NOR 27 8 21 7 2 63
14 Karin Gunnarsson SWE 14 16 13 9 17 16 63
15 Kari Christiansen NOR 18 17 17 4 56
16 Annika Frilander FIN 13 14 11 13 51
17 Yvette Hague GBR 3 16 30 49
18 Charlotte Thrane DEN 13 18 8 6 8 47
19 Babro Lönnkvist SWE 5 12 12 15 44
20 Eija Koskivaara FIN 25 2 16 43
21 Ulla Mänttäri FIN 6 19 14 39
22 Eva Bartova CZE 2 7 18 11 38
23 Susanne Luscher SUI 6 14 17 37
24 Birgitte Zurcher SUI 6 16 12 3 37
25 Linda V. Nielsen NOR 23 12 35
26 Helle Johansen NOR 12 12 10 34
27 Roz Clayton GBR 17 10 7 34
28 Denuse Demonte CAN 23 3 5 31
29 Inger Arvidsson SWE 5 9 6 10 30
30 Iva Kalibanova CZE 18 5 4 27
31 Priska Koradi SUI 21 6 27
32 Cornelia Muller SUI 4 7 9 7 27
33 Annika Zell SWE 27 27
34 Anne Bössfall SWE 9 9 8 26
35 Petranka Nikulova BUL 1 14 9 24
36 Christina Blomqvist SWE 5 17 2 24
37 Ragnhild B Andersen NOR 10 11 21
38 Jenny Bourbe AUS 12 4 16
39 Wendy Lightfoot GBR 16 16
40 Kathy Muller SUI 15 15
41 Paula Savolainen FIN 15 15
42 Katolin Olah HUN 15 15
43 Ova Sloniova CZE 7 7 14
44 Angelina Kulrva BUL 10 4 14
45 Vibeke M Hansen DEN 11 3 14
46 Marita Skogum SWE 14 14
47 Lene Stokseth NOR 13 13
48 Paulina Bacilkova CZE 13 13
49 Sabrina Fesseler SUI 13 13
50 Kelly Boulding CAN 4 4 3 11
51 Hanna Helin-Luotonen FIN 11 11
52 Olga Tiserova CZE 10 10
53 Leena Salmenkylä-M FIN 9 9
54 Heidrun Finke LAT 1 8 9
55 Kerstin Månsson SWE 8 8
56 Tiina Äijälä FIN 8 8
57 Annariitta Kottonen FIN 6 6
58 Magali Roberts CAN 1 5 6
59 Anja Gruhn GER 5 5
60 Lucie Komancova CZE 5 5
61 Sybile Braun SUI 4 4
62 Petra Wagnerova CZE 1 2 3
63 Peggy Dickinson USA 2 2
64 Linda Hollenstein SUI 2 2
65 Sirpa Lusa FIN 2 2
66 Karen Muffati USA 1 1
67 Marianna Kalo HUN 1 1
Taulukot on rakennettu skannaamalla Suunnistaja-lehden tulokset tekstimuotoon, vaaleissa painatuksissa skannaus hukkaa tai vaihtaa kirjaimia
Suunnistajan tuloksissa etu- ja sukunimi vaihtelee paikkaa ja kahden etunimen vaihtoehdossa sukunimi on keskellä

 

 Kisa 7 : Long Eger, Hungary 10.08.1986 

 Men 13,2 km : 

1) Öyvin Thon Norja 92.70, 2) Kent Olsson Ruotsi 83.42, 3) Håvard Tveite Norja 94.43, 4) Zoltan Lantos Unkari 84.45,5) Lars Palmqvist Ruotsi 84.47, 6) Tore Sagvolden Norja 85.49, 7) Mikael Wehlin Ruotsi 85.53, 8) Janos Kelemen Unkari 85.59, 9) Andreas Curiger Sveitsi 86.58, 10) Agoston Dosek Unkari  86.57, 11) Lars Lönnkvist Ruotsi 87.45, 12) Josef Pollak Tshekkoslovakia 87.58, 13) Jens Hansen Tanska 88.50, 14) Christian Hanselman Sveitsi 88.50, 15) Zoltan Kiss Unkari 88.55, 16) Georgi Kirkov Bulgaria 88.57, 17) Michael Dutsch Sveitsi 88.10, 18) Morten Berglia Norja 88.30, 19) Jaroslav Kacmarcik Tshekkoslovakia 88.35, 20) Istvan Benedek Unkari 89.08, 21) Matthias Ruttimann Sveitsi 89.09, 22) Olivier Buholzer Sveitsi 89.59, 23) Plamen Djambazov Bulgaria 90.47, 24) Josef Hubacek Tshekkoslovakia 90.57, 25) Egil Iversen Norja 90.20, 26) Taisto Kemppainen Suomi ja Flumen $toimenov Bulgaria 91.15, 28) Lars Konradsen Tanska 91.23. 29) Klaus Butikole: Sveitsi 91.42, 30) Karl Lang ltävalta 91.57, 31) Vtastimil Uchrrtit Tshekkosiovakia 91.58, 32) D. Vavrys Tshekkoslovakia 92.03, 33) Rasmus Odum Tanska 92.30, 34) P. Szieberth Unkari ja Bruno Zurcher Sveitsi 92.49, 30) Miroslav Slavchev Bulgaria 92.52, 37) Ales Machacek Tshekkoslovakia 92.93, 38) Gabor Szeles Unkari 93.59, 39) Jarle Teigland Norja 93.63, 40) A. Ctech Itävalta 93.42, 41) Vaclav Rapek Tshekkoslovakia 94.08, 42) Bengt Levin Ruotsi 94.10, 43) Guido Rhyn Sveitsi 94.13, 44) Radosfav Dochev Bulgaria 96.27, 45) Pablo Jensen Tanska 97.52, 46) Jens Leibiger DDR 98.12, 47) Robert Vincent Australia 98.30, 48) P. Barcik Tshekkosfovakia 98.48, 49) Franz Mareigner Ranska 99.12, 50) Dirk Hartmann Liittotasavalta 99.52, 51) Kamen Kamenarov Bulgaria 100.07, 52) Daniel Meenehan USA 100.75, 53) M. Gamaut ltävalta 100.58, 54) Veli-Matti Salmenkylä Suomi 101.30, 55) Yves Deville Ranska 101.43, 56) Matthias Muller DDR 102.42, 57) Tim Tett lso-Britannia 103.03, 58) Andreas Luckmann DDR 103.15, 59) Ole Lind Tanska 103.20, 60) Gilles Goret Ranska 104.48, 61) L. Nolte Liittotasavalta 105.53, 62) Lars Simonsen Tanska 105.92, 63) Holger Zimmerling Liittotasavalta 106.90, 64) H. von Gaza Liittotasavaita 108.28, 65) Roger Nicoll Australia i1.82,66) Milan Dobrev Bulgaria 116.03, 67) Robert Nagy Unkari 122.47, 68) G. Schimek ltävatta 123.58, 69) J. Hempef DDR 127.52, 70) Paul Pacque Betgia 140.22.

 Women : 

1) Karin Rabe Ruotsi 70.18, 2) Ragnhild Bratberg Norja 71.43, 3) Ellen Sofie Olsvik Norja 71.43, 4) Frauke Sonderegger Sveitsi 72.55, 5) Ada Kucharova Tshekkoslovakia 79.57, 6) Brit Volden Norja 74.15, 7) Arja Hannus Ruotsi 74.58, 8) Riitta Karjalainen Suomi 76.10, 9) Susanne Luscher Sveitsi 76.42, 10) Karin Gunnarsson Ruotsi 76.51, 11) Katalin Olah Unkari 77.37, 12) Jorunn Teigen Norja 77.43, 13) Ruth Humbel Sveitsi 77.50, 14) Brigitte Zurcher Sveitsi 78.45, 15) Eva Bartova Tshekkoslovakia 78.43, 16) Olga Tiserova Tshekkoslovakia 78.45, 17) Petranka Nikolova Bulgaria 79.42, 18) Charlotte Thrane Tanska 80.50, 19) Iva Sloninova Tshekkoslovakia 81.20, 20) Inger Arvidsson Ruotsi 81.58, 21) Lucie Komancova Tshekkoslovakia 81.40, 22) Angelina Kuleva Bulgaria 81.43, 23) Vibeke M. Hansen Tanska 82.53, 24) Petra Wagnerova Tshekkoslovakia 84.15, 25) Katarina Borg Ruotsi 84.50, 26) Edina Kalo Unkari 85.08, 27) Heidrun Finke Liittotasavalta 85.52, 28) Sabrina Fesseler Sveitsi 86.22, 29) Kari Christiansen Norja 86.27, 30) Marianna Kalo Unkari 88.57, 31) Bäöd Vitek Liittotasavalta 89.35, 32) Louise Faidax Australia 89.53, 33) Priska Koradi Sveitsi 90.40, 34) Leena Salmenkylä-Mattila Suomi 92.45, 35) Ursula Oehy Sveitsi 92.53, 36) Inge Jensen Tanska ja l. Pasce Romania 93.55, 38) Dagmar Confalikova Tshekkoslovakia 94.54, 39) Bernadette Gosset Ranska 97.02, 40) Heather Smith Australia 107.17, 41) Tre Gommlich DDR 107.42, 42) Boöala Gaal Unkari 108.10, 43) lren Rostas Unkari 111.47, Ulv Csillag Unkari 128.08, 45) G. Györfu Unkari 132.77.  

 Kisa 6 : Long Jicini, Czech Republic 07.08.1986 

 Men : 

1) Kent Olsson Ruotsi 83.25, 2) Håvard Tveite Norja 84.11, 3) Öyvin Thon Norja 84.14,4) Vlastimil Uchytil Tshekkoslovakia 86.06, 5) Morten Berglia Norja 86.59, 6) Agoston Dosek Unkari 87.05, 7) Jaroslav Kacmarcik Tshekkoslovakia 87.06, 8) Jiri Hlavac Tshekkoslovakia 87.49,9) Lars Palmqvist Ruotsi 88.45, 10) Janos Kelemen Unkari 88.51, 11) Ales Machacek Tshekkoslovakia 88.51, 12) Josef Pollak Tshekkoslovakia 89.37, 13) Taisto Kemppainen Suomi 89.42, 14) Oli Buholzer Sveitsi 89.59, 15) Tore Sagvolden Norja 90.28, 16) Plamen Djambazov Bulgaria 90.53, 17) Rasmus Odum Tanska 91.20, 18) Egil lversen Norja 91.28, 19) Michael Dutsch Sveitsi 91.43, 20) Toltan Lantos Unkari 92.11, 21) Jens Hansen Tanska 92.19, 22) Christian Hanselmann Sveitsi 92.43, 23) Rumen Stoimenov Bulgaria 92.54, 24) Stefan Bolliger Sveitsi 92.58, 25) Matthias Ruttimann Sveitsi 93.00, 26) Josef Hubacek Tshekkosfovakia 93.04, 27) Petr Kozak Tshekkoslovakia 93.43, 28) Georgi Kirkov Bulgaria 93.51, 29) lstvan Benedek Unkari 96.08, 30) Bengt Levin Ruotsi 96.09, 31) Zoltan Kiss Unkari 96.26, 32) Rofberth Nagy Unkari 96.49, 33) Miroslav Slavchev Bulgaria 97.27, 34) Jens Leibiger DDR 97.28, 35) Kamen Kamenarov Bulgaria 97.31, 36) Pablo Jensen Tanska 97.40, 37) ltsvan lga Unkari 98.06, 38) Robert Vincent Australia 98.32, 39) Karl Lang ltävalta 98.56, 40) Tim Tett lso-Britannia 99.26, 41) Peter Bonek Itävalta 99.38, 42) Radoslav Dochev Bulgaria 100.26, 43) Michael Dowling Australia 100.29, 44) Michal Motala Puola 100.37, 45) Lars Lönnkvist Ruotsi 100.42, 46) Mark Darvodelsky Australia 101.51 , 47) Ole Lind Tanska 102.53, 48) Andreas Curiger Sveitsi 101.17, 49) Greg Barbour Hollanti 105.33, 50) Roger Nicoll Australia 105.54, 51) Andreas Luckmann DDR 106.12, 52) Matthias Muller DDR 106.13, 53) Holger Zimmerling DDR 107.41, 54) Stephan Schliebener Liittotasavalta 107.51, 55) Frank Schurer DDR 108.40, 56) Nicola Corradini ltalia 108.41, 57) Dirk Hartmann Liittotasavalta 109.15, 58) Yves Deville Ranska 109.44, 59) Michael Melcher ltävalta 110.16, 60) Vaclav Rapek Tshekkoslovakia 112,12, 61) Jarle Teigfand Norja 112.40, 62) Michael Haberkorn Ranska 112.51, 63) Milan Dobrev Bulgaria 113.53), 64) Arnold Simson Australia 114.07, 65) Ollaf Gruhn Liittotasavalta 114.50, 66) Gilles Goret Ranska 114.52, 67) Klaus Butikofer Sveitsi 115.33, 68) Rinya Yamagishi Japani 11S.40, 69) Daniel Menehan USA 1 15.46, 70) Antonio Baccega ltalia 116.47, 71) Mitsumasa Sugimoto Japani 120.40, 72) Tsutomu Yoshida Japani 121.09, 73) Martin Nolte Liittotasavalta 122.34, 74) Franz Mareigner Ranska 122.38, 75) Malcom MacDonnell Australia 123.31 , 76) Zoran Milovanovic Jugoslavia 127.42, 77) Rade Gasparovic Jugoslavia 129.02, 78) Paul Pacque Belgia 141.17, 79) Fumiaki ltoh Japani 163.16, 80) Haruki liama Japani 170.50

 Women : 

1) Ellen Sofie Olsvik Norja 82.48, 2) Brit Volden 83.27, 3) Frauke Sonderegger Sveitsi 83.43, 4) Jorunn Teigen Norja 85.27, 5) Ada Kucharova Tshekkoslovakia 85.35, 6) Ragnhild Bratberg Norja 86.54, 7) Arja Hannus Ruotsi 87.42, 8) Eva Bartova Tshekkoslovakia 88.57, 9) Karin Gunnarsson Ruotsi 90.02, 10) Brigitte Zurcher Sveitsi 90.28, 11) Karin Rabe Ruotsi 92.94, 12) Petranka Nikolova Bulgaria 92.25, 13) Paulina Bacilkova Tshekkoslovakia 93.06, 14) Katarina Borg Ruotsi 93.14, 15) Vibeke M. Hansen Tanska 93.45, 16) Angelina Kulrva Bulgaria 94.08, 17) Inger Arvidsson Ruotsi 94.22,18) Heidrun Finke Liittotasavalta 94.49, 19) Iva Slaniova Tshekkoslovakia 95.17, 20) Charlotte Thrane Tanska 96.53, 21) lva Kalibanova Tshekkoslovakia 92.56, 22) Kari Christiansen Norja 98.31, 23) Ruth Humbel Sveitsi 99.54, 24) Hilde Tellesbö Norja 100.43, 25) Marianna Kalo Unkari 100.49, 26) Katalin Olah Unkari 101.10, 27) lren Rostas Unkari 102.21. 28) Agata Czerwinska Puola 102.31, 29) Lucie Komancova Tshekkosiovakia 102.38, 30) Inge Jensen Tanska 104.00, 31) Alicja Hornik Puola 104.44, 32) Sabrina Fesseler Sveitsi 104.54, 33) Louise Fairtaz Australia 105.00, 34) Petra Wagnerova Tshekkoslovakia 107.04,35) Bernadette Gosset Ranska 107.51, 36) Ursula Oehy Sveitsi 107.52, 32) Priska Koradi Sveitsi 108.25, 38) Dagmar Coufalikova Tshekkoslovakia 109.27,39) Ute Gommlich DDR ja Bärbet Vitek Liittotasavalta 112.01 , 41) Susanne Luscher Sveitsi 112.11,42) Borbala Gaat Unkari 116.11, 43) Edina Kalo Unkari 117.34, 44) Marie-Viol. Bois Ranska 122.02, 45) Heather Smith Austratia 132.45, 46) Ljubov Simson Australia 137.06, 47) Lydia Genten Belgia 161.48, 48) Annet Gerold DDR 166.38.  

 Kisa 5 : Long Fjärås, Sweden 20.07.1986 

 Men : 

1) Kent Olsson Ruotsi 82.54, 2) Tore Sagvolden Norja 83.01, 3) Michael Wehlin Ruotsi 85.03, 4) Öyvin Thon Norja 85.48, 5) Lars Lönnkvist Ruotsi 86.04, 6) Taisto Kemppainen Suomi 86.37, 7) Joakim Ingelsson Ruotsi 86.50, 8) Lennart Larsson Ruotsi 87.53, 9) Urs Fluhmann Sveitsi 87.54,  10) Lars Konradsen Tanska 88.15, 11) Morten Berglia Norja 88.59, 12) Seppo Rytkönen Suomi 89.43, 13) Pekka Nikulainen Suomi 89.55, 14) Allan Mogensen Tanska 90.03, 15) Håvard Tveite Norja 90.27, 16) Jarle Teigland Noria 90.49, 17) Yngvar Christiansen Norja 91.19, 18) Bengt Levin Ruotsi 91.23, 19) Egil Tversen Norja 91.31, 20) Jens Hansen Tanska 92.41, 21) Teemu Helppolainen Suomi  93.03, 22) Colin Mclntyre lso-Britannia 93.17, 23) Jorma Nissilä Suomi 93.34, 24) Arto Muhonen Suomi 93.41, 25) Björn Stenberg Ruotsi 95.10, 26) Roald von Schoultz Suomi 95.22, 27)  Åke Jönsson Ruotsi 96.48, 28) Klavs Madsen Tanska 97.26, 29) lstvan Benedek Unkari  97.29, 30) Robert Bloor lso-Britannia 97.48, 31) Pablo Jensen Tanska 98.21, 32) Timo Alapiha Suomi 99.23, 33) Achilles Humbel Sveitsi 100.22,34) Matthias Ruttimann Sveitsi 100.32, 35) Stefan Bolliger Sveitsi 100.41, 36) Zoltan Lantos Unkari 101.22, 37) Andreas Drexhage Länsi-Saksa 101.23, 38) Niels Pallisgaard Tanska 101.32, 39) Christian Hanselmann Sveitsi 101 .b6, 40) Eric Weyman USA 1 02.37, 41) John Söndergård Tanska 103.02, 42) Robert Vincent Australia 103,15, 43) Markus Gerber Sveitsi 103.50, 44) Daniel Hanselmann Sveitsi 104.03, 45) Rasmus Ödum Tanska 104.08, 46) Tim Tett lso-Britannia 105.30, 47) Wolfgang Kradisching ltävalta 105.46, 48) Beat Fliimann Sveitsi 106.43, 49) Jaroslav Kacmarcik Tshekkoslovakia 107.12, 50) Mike Waddington Kanada 108.50.

 Women 8,8 km : 

1) Ragnhild Bratberg Norja 66.25, 2) Ellen Sofie Olsvik Norja 67.44,3) Annika Heino Suomi 67.56, 4) Brit Volden Noria 68.43, 5) Jorunn Teigen Norja 69.05, 6) Katarina Borg Ruotsi 69.20, 7) Karin Rabe Ruotsi 69.56, 8) Arja Hannus Ruotsi 70.10, 9) Kari Christiansen Norja 71.07, 10) Eija Koskivaara Suomi 71.12, 11) Frauke Sonderegger Sveitsi 71.38, 12) Ulla Mänttäri Suomi 71.39, 13)  Annika Frilander Suomi 71.53, 14) Linda-Vibeke Nielsen Norja 72.41, 15) Hanna Helin Suomi 73.37, 16) Ragnhild Bente Andersen Norja 73.49, 17) Leena Salmenkylä-Mattila Suomi 73.52, 18) Kerstin Månsson Ruotsi 74.09, 19) Hilde Tellesbö Norja 76.10, 20) Ada Kucharova Tsekkoslovakia 76.11, 21) Inger Arvidsson Ruotsi 76.27, 22) Jenny Bourne Australia 77.30, 23) Denise Demonte Kanada 77.42, 24) Sirpa Lusa Suomi 77.56, 25) Heidrun Finke Länsi-Saksa 78.35, 26) Karin Gunnarsson Ruotsi 79.19, 27) Annika Zell Ruotsi 79.27,28) Åsa Melkersson Ruotsi 79.58, 29)Inge Jensen Tanska 80.07, 30) Yvette Hague lso-Britannia ja Eva Bartova Tshekkoslovakia 80.15, 32) Karin Goy Sveitsi 81.54, 33) Riitta Karjalainen Suomi 82.30, 34) Roz Clayton lso-Britannia 82.50, 35) Chris Whatley lso-Birannia 83.05, 36) Kelly Boulding Kanada 85.32, 37) Priska Koradi Sveitsi 85.54, 38) Susanne Jeppesen Tanska 88.50, 39) Jill Libby lso-Britannia 90.01, 40) Sabrina Fesseler Sveitsi 90.11, 41) Vibeke Munch-Hansen Tanska 90.13,42) Katalin Olah Unkari 91.30, 43) Jean Ramsden lso-Britannia 91.41 , 44) Susanna Thomsen Tanska 94.16, 45) Gislind Berger ltävalta 95.27, 46) Sibylle Braun Sveitsi 95.27, 47) Angelinka Kuleva Bulgaria 95.39, 48) Madeleine Sevior Australia 96.10, 49) Kathrin Muller Sveitsi 96.32, 50) Elizabeth Kessel Australia 100.14.

 Kisa 4 : Long Lorraine, Frange 12.07.1986 

 Men 12,7 km : 

1) Kent Olsson Ruotsi 96.24,2) Urs Fluhmann Sveitsi 87.06, 3) Jarle Teigland Norja gg.29, 4) Tore Sagvolden Norja 89.94, 5) Truls Nygaard Norja 90.13, 6) Michael Wehlin Ruotsi 90.19, 7) Lars Palmqvist Ruotsi 90.21, 8) Lars Lönnkvist Ruotsi 90.41. 9) Christian Äbersold Sveitsi 90.50, 10) Josef Hubacek Tshekkoslovakia 92.49, 11) Jaroslac Kacmarcik Tshekkoslovakia 92.54, 12) Lars Konradsen Tanska 94.57, 13) Vlastimit Uchytil Tshekkoslovakia 95.12, 14) Jiri Hlavac Tshekkoslovakia 95.19, 15) Morten Berglia Norja 95.24, 16) Josef Pollak Tshekkoslovakia  95.34, 17) Robert Bloor lso-Britannia 95.46, 18) Kaspar Oetili Sveitsi 97.11, 19) Christian Hanselmann Sveitsi 97.17, 20) Tom Hultgreen Norja 97.49, 21) Michael Finkenstaedt Liittotasavalta 97.56, 22) Guido Rhyn Sveitsi 99.29, 23) Ole Lind Tanska 99.43, 24) Pablo Jensen Tanska 100.24, 25) Jens Hansen Tanska 100.34, 26) Olivier Buholzer Sveitsi 100.58, 27) Allan Mogensen Tanska 101.14, 28) Heikki Peltola Suomi 101.23, 29) Ales Machacek Tshekkoslovakia 101.33, 30) Bilto Bagness lso-Britannia 101 .38, 31) Roald von Schoultz Suomi 102.10, 32) Terry Farrell Australia 102.27, 33) Jo Wiklund Norjg 103.42, 34) Agoston Dosek Unkari 104.00, 35) Åke Jönsson Ruotsi 104.22, 36) Jari Kymäläinen Suomi 104.25, 37) Tim Tett Iso-Britannia, 104.50, 38) Jens Rasmussen Tanska 105.59, 39) Eric Weyman USA 106.32, 40) Etienne Bousser Ranska 108.17, 41) Jean Daniel Giroux Ranska 108.19, 42) Zottan Kiss Unkari 108.59, 43) Hob öystein Norja 109.57, 44) Petr Kozak Tshekkoslovakia 110.27, 45) Ferenc Viniczai Unkari 110.36, 46) Robert Plowright Australia 111.30, 47) Robert Vincent Australia 111.53, 48) Rolf Vestre Norja 113.29, 49) Klaus Madsen Tanska 114.02, 50) Claude Rudler Ranska 114.91, 51) Yvon Perihrin Ranska 114.54, 52) Claus Benny Belgia 116.19, 59) Dermod Ruddock lso-Britannia 116.20, 54) Mick Brett lso-Britannia 117.07, 55) Nicola Corradini ltalia 122.99, 56) Jean Louis Filet Ranska 129.54,57) Roger Nicoll Austrafia 123.57, 58) Toni Held Sveitsi 124.09, 59) Tom Hollowell USA 125.00, 60) Chris Robert Kanada 125.13, 61) Marc Depave Belgia ja Arnold Simson Australia 125.20, 69) Ross Burnett Kanada 126.30, 64) Oivind Naess Kanada 121.14,65) Mike Dowfing Austratia 129.41, 66) Mikelt Platt USA 130.35, 67) Paul Darvodelsky Australia 130.47, 68) Yves Deville Ranska 131.17, 69) Mark Darvodelsky Australia 131.54, 70) Lars Sondergard Tanska 131.58, 71) Roger Vanaken Belgia 134.05, 72) Jules Keyken Belgia 194.12, 73) Marc Plaquet Belgia 135.14, 74) Gerard Venon Ranska 135.25, 75) Paul Pacque Belgia 135.48, 76) Adriano Bettega ltalia 135.50, 77) Ken Sidney Kanada 135.58, 78) Jaroslav Hubacek Tshekkoslovakia 138.53, 79) Stefan Bolliger Sveitsi 139.19, 80) Dan Meenehan USA 139.22, 81) Bruce Wolfe USA 139.54, 82) Jean-Noet Debehogne Belgia 143.41, 83) Zoran Milovanovic Jugoslavia 145.00, 84) Rade Gasparovic Jugoslavia 147.31, 85) Bill Jameson USA 154.36, 86) Äugusto Cavazzani ltalia 158.39, 87) Francis Haex Serbia 163.09, 88) Massimo Lazzeri Italia 171.O8, 89) Hiroshi Maruyama Japani 171.12, 90) Kimiya Ochiai Japani 189.50.  

Women 7,7 km : 

1) Yvette Hague Iso-Britannia 74.04, 2) Riitta Karjalainen Suomi 76.11, 3) Ruth Humbel Sveitsi 76.32, 4) Aria Hannus Ruotsi 79.09, S) Priska Koradi Sveitsi 78.27, 6) Ellen Sofie Olsvik Norja 81.31, 7) Frauke Sonderegger Sveitsi 81.53, 8) Iva Kalibanova Tshekkoslovakia 82.11, 9) Kari Christiansen Norja 83.05, 10) Wendy Lightfoot Iso-Britannia 83.49, 11) Paula Savolainen Suomi 84.49, 12) Suzanne Luscher Sveitsi 84.50, 13) Lene Stokseth Norja 85.02, 14) Jenny Bourbe Australia 86.90, 15) Annika Frilander Suomi 86.37, 16) Katarina Borg Ruotsi 87.18, 17) Karin Gunnarsson Ruotsi 87.29, 18) Charlotte Thrane Tanska 87.40, 19) Eva Bartova Tshekkoslovakia 87.48, 20) Brigitte Zurcher Sveitsi 97.54, 21) Anja Gruhn Liiilotasavalta 87.58, 22) Sibyle Braun Sveitsi 88.11, 23) Kelly Boulding Kanada 88.12, 24) Eija Koskivaara Suomi 88.31, 25) Petranka Nikolova Bulgaria 89.13, 26) Roz Clayton lso-Britannia 89.26, 27) Petra Wagnerova Tshekkoslovakia  89.29, 28) Ursula Oehy Sveitsi 89.49, 29) Ragnhild B. Andersen Norja 90.31, 30) Jana Ondrackova Tshekkoslovakia 91.34, 31) Åsa Melkersson Ruotsi 91.52, 32) Marja-Liisa Portin Suomi 91.53, 33) Barbef Vitek Liittotasavarta 92.20, 34) Ragnhitd Bratberg Noria 93.05, 35) Tva Slaninova Tshekkoslovakia 93.19, 36) Inge Jensen Tanska 93.39, 37) Hanne Staugaard Tanska 93.53, 38) Madelaine Sevior Australia 94.19, 39) Anne Line Nydal Norja 94.39, 40) Helena Matousova Tshekkoslovakia 95.29, 41) Annika Zell Ruotsi 96.39, 42) Barbara Bosch Liittotasavalta 99.17, 43) Sonia Rodiere Ranska 100.02, 44) Mette Ronning Tanska 101.44, 45) Susanne Thomsen Tanska 102.04, 46) Lucie Komancova Tshekkoslovakia 109.54, 47) Ulrike Esswein Liittotasavafta 105.16, 49) Rada Gasparovic Jugoslavia 105.22,49) Vibeke Mtinch Hansen Tanska 106.07, 50) Lene Sörensen Norja ja Susanne Jespesen Tanska 102.07, 52) Elizabeth Kessel Australia 107.13, 53) Bernadette Gosset Ranska 107.59, 54) Ljubov Simson Austrafia 110.55, 55) Catherine Mriller Sveitsi 112.45, 56) Kathy Weir Australia 115.55, 57) Sharon Crawford USA  117.49, 58) Gabrielle Savard Kanada 118.56, 59) Silke Heyser Liittotasavafta 118.57, 60) Pam James Kanada 120.28, 61) Anne Darvodelsky Australia 126.59, 62) Lydia Genten Befgia 131.30, 63) Yasuko Hirano Japani 136.49, 64) Lynn Afdrich USA 141.92,65) Sachiko Fukada Japani 203.06, 66) Mayumi Shimada Japani 204.04, 67) Magali Robert Kanada 214.19 

 Kisa 3 : Long Hudson Valley, USA 24.05.1986 

 Men 11,3 km : 

1) Morten Berglia Norja 82.49, 2) Öyvin Thon Norja 80.13, 3) Lars Palmqvist Ruotsi 84.21, 4) Lars Lönnkvist Ruotsi 84.46, 5) Christian Äbersold Sveitsi 86.17, 6) Michael Wehlin Ruotsi 87.30, 7) Håvard Tveite Norja 87.51, 8) Bengt Levin Ruotsi 88.43, 9) Tore Sagvolden Norja 88.58, 10) Jörgen Mårtensson Ruotsi 89.21, 11) Atle Hansen Norja 99.24,12) Pekka Nikulainen Suomi 90.10, 13) Oliver Buholzer Sveitsi 90.31, 14) Egil lversen Norja 91.29, 15) Seppo Rytkönen Suomi 91.49, 16) Edic Weyman USA 92.01, 17) Martin Bagness Iso-Britannia 92.34, 18) Joakim Ingelsson Ruotsi S.28, 19) Jens Hansen Tanska 95.29, 20) Toni Held Sveitsi 96.07, 21) Markku Kaartinen Suomi 96.26, 22) Klaus Madsen Tanska 96.58, 23) Andreas Huber Sveitsi 98.43, 24) Kari Sallinen Suomi 99.44, 25) Zoltan Lantos Unkari 101.41, 26) lstvan Benedik Unkari 102.17, 27) Peter  Ivars Suorni 105.30, 28) Ardreas Drexhagn Liittotasavalta 105.34, 29) Mikel Phtt USA 108.01, 30) Heikki Peftola Suomi 100.04, 31) Reino Kukkonen Suomi 109.56, 32) Kevin Jones Ganada 111.04, 33) Miike Egilinski USA 114.46, 34) Peter Gagarin USA 118.07, 35) Brian Graharn Ganada 118.10, 36) Ken Sidnay Canada 119.39, 37l Matin Oppfiger Sveitsi 120.04, 38) Guido Rhyn Sveitsi 120.19, 39) Dan Meenehan USA 123.59, 40) Ross Burnett Canada 125.21, 41) Mike Waddiqton Canada 125.34, 42) Thomas Scooll Sveitsi 129.46, 43) Steve Tarry USA 141.54, 44) Ron Pontius USA 147.48, 45) Cofrn Hamilton Kanada 162.35

 Women 7,6 km : 

1) Jorunn Teigen Norja 70.48, 2) Frauke Sorderegger Sveitsi 75.38, 3) Brit Volden Norja 75.44, 4) Karin Rabe Ruotsi 77.50, 5) Hilde Tellesbö Norja 79.31, 6) Ellen Sofie Olsvik Norja 81.20, 4 Ulla Mänttäri Suomi 83.25, 8) Riitta Karjalainen Suomi 84.43, 9) Christina Blomqvist Ruotsi 96.17, 10) Yvette Hague lso-Britannia 87.23, 11) Kathi Muller Sveitsi 87.39, 12) Annika Frilander Suomi 97.47, 13) Karin Gunnarsson Ruotsi 87.57, 14) Babro Lönnkvist Ruotsi 89.42, 15) Katarina Borg Ruotsi 89.54, 16) Helle Johansen Norja 90.25, 17) Cornelia Muller Sveitsi 91.20, 18) Anne Bössfall Ruotsi 91.31, 19) Roz Clayton lso-Britannia 92.41, 20) Suzanne Luscher Sveitsi 93.30, 21) Magali Robert Kanada 96.49, 22) Kelly Boulding Kanada 100.44, 23) Annika Heino Suomi 103.50, 24) Linda Hollenstein Sveitsi 107.51, 25) Karen Muffati USA 111.41, 26) Denise DeMonte Kanada 113.35, 27) Sharon Crawdord USA 115.30, 28) Charlotte Thrane Tanska 116.90, 29) Margaret Ellis Kanada 122.00, 30) Linda Kohn USA 127.00, 31) Gail Gagarin USA 129.17, 32) Pam James Kanada 131.23, 33) Virginia Lehman USA 151.99, 34) Joannie Gunther USA 159.41, 35) Peggy Dickinson USA 158.49, 36) Ann-Marie Fischer Kanada 158.49, 37) Marianne Widler Sveitsi 161.50, 38) Lynn Atdrich USA 169.14, 39) Urszula Heikkilä Kanada 211.41

 Kisa 2 : Long Ontatio, Canada 17.05.1986 

 Men 14,2 km : 

1) Michael Wehlin Ruotsi 91.43, 2) Joakim Ingelsson Ruotsi 92.12, 3) Heikki Peltola Suomi 92.53, 4) Öyvin Thon Noria 93.12, 5) Bengt Levin Ruotsi 93.53, 6) Tore Sagvolden Norja 94.17, 7) Egil Iversen Norja 95.53, 8) Toni Held Sveitsi 96.06, 9) Christian Äbersold Sveitsi 97.37, 10) Håvard Tveite Norja 97.54, 11) Lars Palmqvist Ruotsi 97.56, 12) Klaus Madsen Tanska 98.57, 13) Jens Hansen Tanska 99.35, 14) Kari Sallinen Suomi 99.41, 15) Morten Berglia Norja 99.57, 16) Zoltan Lantos Unkari 100.15, 17) Eric Weyman USA 100.54, 18) Martin Bagness Iso-Britannta 101.24, 19) Lars Lönnkvist Ruotsi 101.32, 20) Mika Ruuhiala Suomi 102.19, 21) Markku Kaartinen Suomi 102.20, 22) Seppo Rytkönen Suomi 102.31, 23) Jörgen Mårtensson Ruotsi 102.55, 24) Oliver Buholzer Sveitsi 103.2O, 25) Peter Ivars Suomi 104.05, 26) Pekka Nikulainen Suomi 105.17, 27) Guido Rhyn Sveitsi 105.59, 28) Andreas Drexhage Liittotasavalta 110.91, 29) Ken Sidney Kanada 112.01, 30) Brian Graham Kanada 112.01, 31) Michael Eglinski USA ja Miket Ptat USA 119.45, 33) Mitch Bentley USA 121.47, 94) Thomas Scholl Sveitsi 122.20, 35) William Jameson USA 122.27, 36) David Pruden USA 122.35, 37) Kevin Jones Kanada 124.09, 38) Daniel Meenehan USA 127.49,39) Ross Burnett Kanada 135.24, 40) Justin May lrlanti 137.37, 41) Marlin Pardoe Kanada 146.07, 42) Paul Bennel USA 149.56.

 Women 9,2 km : 

1) Ellen Sofie Olsvik Norja 65.47, 2) Karin Rabe Ruotsi 66.53, 3) Jorunn Teigen Norja 67.12, 4) Denise De Monte Kanada 67.30, 5) Riitta Karjalainen Suomi 68.07, 6) Ragnhild Bratberg Norja 69.56, 7) Brit Volden Norja 69.20, 8) Charlotte Thrane Tanska 69.32, 9) Annika Heino Suomi IO.OZ,10) Karin Gunnarsson Buotsi 70.35, 11) Frauke Sonderegger Sveitsi 70.59, 12) Katarina Borg Ruotsi 72.56, 13) Annika Frilander Suomi 73.09, 14) Helle Johansen Norja ja Barbro Lönnkvist Ruotsi 73.59, 16) Roz Clayton Iso-Britannia 74.59, 17) Anne Bössfall Ruotsi 75.52, 18) Hilde Tellesbö Norja 75.56, 19) Cornelia Muller Sveitsi 76.12,20) Ulla Mänttäri Suomi 76.13. 21) Christina Blomqvist Ruotsi 77.10, 22) Kelly Boulding Kanada 80.51, 23) Yvette Hague lso-Britannia 81.54, 24) Peggy Dickinson USA 84.50, 25) Magali Robert Kanada 85.06, 26) Karen Muffati USA 87.10, 27) Sharon Crawford USA 90.50, 28) Susanne Luscher Sveitsi 91.36, 29) Linda Kohn USA 93.39, 30) Kathi Muller Sveitsi 94.51, 31) Linda Hollenstein Sveitsi 95.38, 32) Pam James Kanada 95.54, 39) Margaret Ellis Kanada 100.45, 34) Julie Martindale Irlanti 104.42, 35) Gait Gagarin USA 109.07, 36) Lynn Aldrich USA 108.25, 37) Eileen Loughman lrlanti 110.59, 38) Anne-Marie Fisher Kanada 131.04.

 Kisa 1 : Long Halden, Norway 01.05.1986 

 Men 14,5 km :  

1) Öyvin Thon Norja 80.39, 2) Egil lversen Norja 81.49, 3) Lars Lönnkvist Ruotsi 83.01, 4) Istvan Benedek Unkari 83.05, 5) Jörgen Mårtensson Ruotsi 83.21, 6) Tore Sagvolden Norja 84.24, 7) Joakim Ingefsson Ruotsi 84.26, 8) Håvard Tveite Norja 84.28,9) Kent Olsson Ruotsi 84.57.10) Lars Palmqvist Ruotsi 85.04, 11) Josef Pollak Tshekkoslovakia 85.14, 12) Morten Berglia Norja 86.16, 13) Michael Wehlin Ruotsi 85.43, 14) Michael Dusch Sveitsi 86.05, 15) Urs Fluhmann Sveitsi 86.08, 16) Heikki Peltola Suomi 86.30, 17) Peter Ivars Suomi 86.46, 18) Jarle Teigland Norja ja Niklas Löwegren Ruotsi 87.03, 20) Harald Thon Norja 87.04,21) Bengt Levin Ruotsi 87.12, 22) Jaroslav Kacmarcik Tshekkoslovakia 87.39, 23) Mika Ruuhiala Suomi 88.59, 24) Torsten Lenz Liittotasavalta 89.00, 25) Steven Hale Iso-Britannia 89.10, 26) Seppo Rytkönen Suomi 89.24, 27) Christian Aebersold Sveitsi 89.28, 28) JiriHlavac Tshekkoslovakia 90.14; 29) Kari Sallinen Suomi 90.27, 30) Michael Finkenstadt Liittotasavalta 90.38, 31) Jens Hansen Tanska 91.12, 32) Zoltan Lantos Unkari 91.41, 33) Jaromir Tiser Tshekkoslovakia 91.49, 34) Per Einar Pedersli Norja 9A.00, 35) Timo Alapiha Suomi 92.57, 36) Jonathan Musgrave Iso-Britannia 93.32, 37) Rob Bioor lso-Britannia 93.42, 38) Pabfo Jensen Tanska 94.06, 39) Martin Bagness lso-Britannia 94.27, 40) Lars Konradsen Tanska 96.22, 41) Petri Laaksonen Suomi 97.1O, 42) Colin Mclntyre lso-Britannia 97.11, 43) Achilles Humbert Sveitsi 97.29, 44) Pekka Nikulainen Suomi 98.08, 45) Daniel Hansemann Sveitsi 98.34, 46) Erik Bobach Tanska 98.46, 47) Toni Hetd Sveitsi 101.27, 48) Janos Kelemen Unkari 102.09, 49) Markus Dingenotto Liittotasavalta 102.40, 50) Allan Mogensen Tanska 102.41, 51) Helge Lang Pedersen Tanska 103.01, 52) Markus Geöer Sveitsi 109.28, 53) Stephan Schliebener Liittotasavalta 104.36, 54) Christophe Robert Kanada 105.54, 55) Yvon Perhirin Ranska 105.06, 56) Dominik Humbel Sveitsi 107.17, 57) Michael Thierolf Liittotasavatta 109.59, 59) Andreas Drexhage Liittotasavafta 112.11, 59) Tor Hollowetl USA 112.26, 60) Jörg Höfer Liittotasavafta 1 14.42, 61) Stuart Parker lso-Britannia 116.44, 62) Jens Rasmussen Tanska 124.26, 63) Klaus Madsen Tanska 126.53.  

 Women 8,8 km :

1) Jorunn Teigen Norja 62.44, 2) Hilde Tellesbö Norja 66.53, 3) Eija Koskivaara Suomi 69.09, 4) Linda Vibeke Nielsen Norja 69.12, 5) Frauke Sonderegger Sveitsi 69.04, 6) Brit Volden Norja 70.39, 7) Ellen Sofie Olsvik Norja 70.41, 8) Kari Christiansen Norja 71.11, 9) Ada Kucharova Tshekkoslovakia  ja Roz Clayton Iso-Britannia 71.12, 11) Ruth Humbel Sveitsi 71.30, 12) Karin Gunnarsson Ruotsi 71.39, 13) Charlotte Thrane Tanska 71.46, 14) Helle Johansen Norja 71.56, 15) Karin Rabe Ruotsi 72.17, 16) Annika Heino Suomi 72.45, 17) Anne Bössfall Ruotsi 23.01, 18) Katarina Borg Ruotsi 73.41, 19) Riitta Karjalainen Suomi 73.55, 20) Annariitta Kottonen Suomi 73.57, 21) Barbro Lönnkvist Ruotsi 74:04, 22) Cornelia Muller Sveitsi 74.17, 23) Arja Hannus Ruotsi 74.41, 24) Eva Bartova Tshekkoslovakia 74.59, 25) Petra Wagnerova Tshekkoslovakia 75.35, 26) Annika Frilander Suomi 76.12, 27) Iva Kalibanova Tshekkoslovakia 76.28, 28) Monica Flatlen Norja 77.06, 29) Tiina Äijälä Suomi 77.19, 30) Marja-Liisa Portin Suorni 77.30, 31) Hanne Stangård Tanska 77.14, 32) Malin Wästlund Ruotsi 78.55, 33) Ulla Mänttäri Suorni 79.36, 34) Yvette Hague lso-Britannia 81.32, 35) Ruth Jones Iso-Britannia 87.41, 36) Mette Rönning Tanska 83.41, 37) Christina Blomqvist Ruotsi 84.02, 38) Heidrun Finke Liittotasavatta 85.20, 39) Hrikte Ornhagen Tanska 86.32, 40) Mette Filskov Tanska 89.24, 41) Wendy Lightfoot Iso-Britannia 90.17, 42) Susanne Jeppesen Tanska 90.35, 43) Silke Heyser Liittotasavalta 94.03, 44) Susanne Thomsen Tanska 96.28, 45) Bärbel Vitek Liittotasavalta 97.33, 46) Sabrine Fesseter Sveitsi 99.26, 47) Vibeke Muncl Hansen Tanska 105.13, 48) Gabrielle Savard Kanada  108.36, 49) Barbara Bosch Liittotasavatia 120.31