World Cup  2013 - 1986  tulokset ja pistetaulukko
©copyright 2009 

2013 : 13 kisaa 2012 : 13 kisaa 2011 : 10 kisaa 2010 : 12 kisaa
2009 : 9 kisaa 2008 : 13 kisaa 2007 : 10 kisaa 2006 : 9 kisaa
2005 : 9 kisaa 2004 : 9 kisaa 2002 : 13 kisaa 2000 : 9 kisaa
1998 : 10 kisaa 1996 : 7 kisaa 1994 : 6 kisaa 1992 : 8 kisaa
1990 : 8 kisaa 1988 : 8 kisaa 1986 : 8 kisaa

06.01.2013   Antti Nieminen

FIN World Cup voittajat
Jani
Lakanen
2000
 

40 parasta saa pisteitä : 

alla lyhenteet merkitsevät     L = Long  ,  M = Middle  ,  S = Sprint

 1988: World Cup 8 kisaa 
 Kisa 8 : Long Gamleby, Sweden 04.10.1988 

 Men 12,5 km : 

1) Jörgen Martensson Ruotsi 1.24.33, 2) Morten Berglia Norja 1.24.51, 3) Joakim Ingelsson Ruotsi 1.25.36, 4) Peter lvars Suomi 1.26.17. 5) Michael Wehlin Ruotsi 1.26.48, 6) Ari Anjala Suomi 1.27.01,7) Lennart Larsson Ruotsi 1.27.17, 8) Timo Karppinen Suomi 1.27.54, 9) Ostein Holo Norja 1.28.23, 10). Rolf Vestre Norja 1.28.44, 11) Oyvin Thon Norja 1.29.36, 12) Petter Thoresen Norja 1.30.27, 13) Kent Olsson Ruotsi 1.30.59, 14) Gabor PavIovics Unkari 1.31.17, 15) Christian Acbersold Sveitsi 1.31.27, 16) Dominik Humbel Sveitsi 1.31.32, 17) Reijo Mattinen Suomi 1.32.45, 18) Christian Hanselmann Sveitsi 1.33.02, 19) Havard Tveite Norja 1.33.07. 20) Lars Lönnkvist Ruotsi 1.34.09. 21) Kari Sallinen Suomi 1.35.42, 22) Richard Jones Iso-Britania, 23) Markus Stappung Sveitsi, 24 Vlastimil Uchytil Tshekkoslovakia, 25 Ted De St Croix Kanada, 26) Thomas Buhrer Sveitsi, 28) Steven Hale Iso-Britania, 30) Alan Mogensen Tanska, 31 Plamen Djambazov Bulgaria, 32 Andy Kitchen Iso-Britania, 33) Ari Anttas Suomi 1.40.19, 36) Thomas Lenz Saksa, 37) Petr Vavrys Tshekkoslovakia, 34 Steven Palmer Iso-Britania, 35 Thomas Hjertlid Tanska, 38) Zdenek Zuzanek Tshekkoslovakia, 39) Oliver Foeth Saksa, 40) Flemming Jörgensen Tanska, 42) Jozef Pollak Tshekkoslovakia, 43) Niklaus Suter Sveitsi, 44) Janos Kelemen Unkari, 45) Robert Hagy Unkari, 46) Sachio Kobayashi Japani, 47) Jock David Australia, 48) Horst Gehrmann Saksa, 49) Robert Plowright Australia,

 Women 8,3 km : 

1) Jorunn Teigen Norja 1.10.34, 2) Ragnhild Bratberg Norja 1.10.42, 3) Brit Volden Norja 1,11.30, 4) Eija Koskivaara 1.11.41, 5) Marita Skogum Ruotsi 1.12.41, 6) Katarina Borg Ruotsi 1.13.56, 7) Christina Blomqist Ruotsi 1.13.51, 8) Monica Hatlen Norja 1.14.35, 9) Kerstin Haglund Ruotsi 1.15.48, 10) Kirsi Tiira Suomi 1.16.33, 11) Ada Kucharova Tshekkoslovakia, 12) Charlotte Nilsson Ruotsi 1.19.35, 13) Carina Svensson Ruotsi ja Arja Hannus Ruotsi 1.19.55, 15) Anne Line Nydal Norja 1.20.00, 16) Tarja Hämäläinen Suomi 1.20.17, 17) Maria Ericsson Ruotsi 1.20.39, 18) Annika Viilo Suomi 1.21.41, 19) Katalin Olah Unkari 1.21.52, 20) Ulrika Örnhagen Tanska 1.22.58, 21) Heidrun Finke Saksa, 22) Maja Harzenhoser Sveitsi, 23) Maria Pyymäki Suomi 1.26.10, 24) Riitta Karjalainen Suomi 1.26.59, 25) Brigitte Wolf Sveitsi, 26) Frauke Schmitt Saksa, 27) Vroni König Sveitsi, 28) Liz Kessel Australia, 29) Ursula Oehy Sveitsi, 30) Susanne Luscher Sveitsi, 31) Bärbel Vitek Saksa, 32) Hazel Dean Iso-Britania, 33) Magali Robert Kanada, 34) Iva Kalibanova Tshekkoslovakia, 35) Trine Antonsen Norja, 36) Jana Smuthna Tshekkoslovakia, 37) Stella Lewsley Iso-Britania, 38) Sibylle Braun Sveitsi, 39) Louise Fairfax Australia, 40) Marianna Kalo Unkari,

1
2
Miehet 1988 3
kisa1 kisa2 kisa3 kisa4 kisa5 kisa6 kisa7 kisa8 pist
L L L L L L L L
1 Øyvin Thon NOR 50 45 50 47 43 50 28 35 197
2 Jörgen Mårtensson  SWE 45 47 8 50 35 37 27 50 192
3 Håvard Tveite NOR 47 50 39 39 34 41 47 27 185
4 Rolf Vestre NOR 43 8 24 45 50 36 174
5 Kari  Sallinen FIN  40 40 43 40 45 43 41 25 172
6 Michael Wehlin SWE  38 38 47 45 39 33 10 41 172
7 Peter Ivars FIN 32 43 15 47 36 43 169
8 Morten  Berglia NOR 41 41 29 35 25 23 38 47 167
9 Ari Anjala FIN 13 43 47 34 33 40 164
10 Joakim Ingelsson SWE 41 36 32 36 40 45 162
11 Timo Karppinen FIN 26 25 8 38 45 38 147
12 Keijo Parkkinen FIN 33 28 34 40 29 26 136
13 Östein Holo NOR 25 37 11 36 37 135
14 Niklas Löwegren SWE 34 36 34 26 31 135
15 Christian Aegersold  SUI 24 41 24 37 31 133
16 Alan Mogensen DEN 40 24 50 8 16 17 131
17 Kent Olsson SWE  24 45 29 33 131
18 Lars Lönnkvist  SWE 27 21 36 41 26 130
19 Rasmus Ödum DEN 30 27 26 12 43 126
20 Dominik Humbel SUI 29 37 18 29 30 125
21 Jozef Pollak TCH 2 38 40 39 6 123
22 Jarmo Tonder FIN 37 32 23 6 31 123
23 Hans Helinin SWE 36 33 15 33 117
24 Björn Stenberg SWE 39 31 14 32 116
25 Steven Hale GBR 37 21 30 14 18 106
26 Markus Stappung SUI 31 11 28 22 10 2 18 23 104
27 Pablo Jensen DEN 18 6 37 35 13 103
28 Björn  Haavengren NOR  38 28 12 23 101
29 Gabor Pavlovics HUN 35 22 11 32 100
30 Richard Jones GBR 26 27 9 19 4 19 21 24 98
31 Lars Palmqvist SWE 15 33 7 28 22 98
32 Zdenek Zuzanek  TCH 31 32 25 9 97
33 Vlastimil Uchytil TCH 33 25 15 22 95
34 Atle  Dengerud  NOR 35 39 74
35 Per O Laussen NOR 35 38 73
36 Christian Hanselman SUI 21 15 8 28 72
37 Plamen Djambazov BUL 23 31 16 70
38 Janos Kelemen HUN 12 17 36 4 69
39 Michael Thierolf FRG 23 26 19 68
40 Thomas Lenz FRG 23 7 18 4 12 60
41 Pasi Raukko FIN 25 34 59
42 Mika Ruuhiala FIN 27 31 58
43 Agoston Dosek HUN 30 24 54
44 Peter Thoresen NOR 20 34 54
45 Flemming Jörgensen DEN 14 22 10 7 53
46 Thomas Buhrer SUI 32 19 51
47 Ferenc Viniczai HUN 3 2 26 20 51
48 Kent Hansen DEN 22 11 17 50
49 Petr Vavrys TCH 10 16 12 12 50
50 Joakim Brinkenberg DEN 28 19 47
51 István Benedek HUN 6 39 45
52 Paul Haagin GBR 17 28 45
53 Robert Hagy  HUN 14 27 3 44
54 Akilles Humbel SUI 21 23 44
55 Ferri Gassner AUT 22 14 6 42
56 Angel Vasiljev BUL 21 21 42
57 Lennart Larsson SWE 39 39
58 Jock David AUS 35 2 37
59 Andreas Curiger  SUI 30 5 35
60 Jukka Pohjonen FIN 19 16 35
61 Vidar Ydse NOR 33 33
62 Robert Bloor GBR 31 31
63 Roald von Schoultz FIN 30 30
64 Eddie Wymer AUS 30 30
65 Manfred Gahauf AUT 29 29
66 Martin Holte FRG 18 8 3 29
67 Reijo Mattinen FIN 29 29
68 Maurice Ongania AUS 29 29
69 Oliver Foeth FRG 19 8 27
70 Jiri Hlaváč TCH 27 27
71 Ross Burnett CAN 25 25
72 Michal Hotala POL  12 13 25
73 Andrzej Olech POL  18 7 25
74 Peter Hill NZL 24 24
75 Jaromir Tiser TCH 6 17 23
76 Robert Jessup NZL 22 22
77 Endre Koevari FRG 13 9 22
78 Ted De St Croix CAN 21 21
79 Peter Bonek AUT 20 20
80 Zoltan Lantos HUN 20 20
81 Colin McIntyre GBR 20 20
82 Steven Palmer GBR 9 11 20
83 Hillman Wendler DDR 20 20
84 Robert Vincent AUS 20 20
85 Guido Baechli SUI 19 19
86 Mark Darvodelsky AUS 18 18
87 Paul Darvodelsky AUS  17 17
88 Patrik Edlund SWE 17 17
89 Yoshiyki Inaka JPN 17 17
90 Cheung Kwok Ching HKG 16 16
91 Daniel Hanselmann  SUI 2 14 16
92 Jonathan Husgrave GBR 16 16
93 Georgi Kirkov BUL 16 16
94 Donald Straudte AUS  16 16
95 Warren Key AUS 15 15
96 Andy Kitchen GBR  15 15
97 Narman Rai HKG 15 15
98 Norihisa Fuji JPN 14 14
99 Ari Anttas FIN 13 13
100 David List HKG 13 13
101 Daniel Neuenschwander SUI 13 13
102 Bill Teahan NZL  13 13
103 Charlie Adams GBR 12 12
104 Lau Kin Kwok  HKG 12 12
105 Martin Bagness GBR 11 11
106 Pavel Moszkowicz POL 11 11
107 Kazuki Terashima JPN 11 11
108 Beat Fluhmann SUI 10 10
109 Thomas Hjertlid DEN 10 10
110 John Love NZL 10 10
111 Youchi Nagamine JPN 10 10
112 Stefan Billinger SUI 9 9
113 Tam Shu Fun HKG 9 9
114 Ales Hachacek TCH 9 9
115 Taku Sagawara  JPN 9 9
116 Manfred Stockmayer AUT  7 2 9
117 Yeung Kwok Keung  HKG 8 8
118 Koji Chino JPN 7 7
119 Jacek Kozlowski POL 1 3 3 7
120 Dermod Ruddock GBR 7 7
121 She Chi Yiu  HKG 7 7
122 Marcus King NZL  6 6
123 Lai Yu Man HKG 6 6
124 Ueli Sieber SUI 5 1 6
125 Hannes Mathys SUI 5 5
126 Niklaus Suter   SUI 5 5
127 Bryan Teahan NZL 5 5
128 Graham Turner AUS 5 5
129 Stig  Bjergaard DEN 4 4
130 Zbignien Hornik POL 4 4
131 Wolfgang Kradisching AUT  4 4
132 Roland Arbter AUT 3 3
133 Sachio Kobayashi JPN 3 3
134 Horst Gehrmann FRG 1 1
135 Karl Lang  AUT  1 1
136 Robert Plowright AUS 1 1
1
2
Naiset 1988 3
kisa1 kisa2 kisa3 kisa4 kisa5 kisa6 kisa7 kisa8 pist
L L L L L L L L
1 Ragnhild Bratberg NOR 43 47 47 39 50 47 191
2 Brit Volden NOR 37 47 50 39 38 47 45 45 189
3 Jana Galikova TCH 28 50 50 50 178
4 Jorunn Teigen NOR 35 38 45 34 35 41 50 174
5 Arja Hannus SWE 45 34 45 43 40 30 37 32 173
6 Eija Koskivaara FIN 33 30 41 50 31 38 12 43 172
7 Ragnhild B. Andersen NOR 43 33 40 36 13 45 39 167
8 Marita Skogum SWE 29 47 36 27 23 43 41 167
9 Malin Wästlund SWE 50 50 33 33 33 31 34 167
10 Katarina Borg SWE 47 45 34 25 40 166
11 Ada Kucharova TCH 41 27 43 43 36 163
12 Anne Line Nydal NOR 40 39 38 35 41 35 31 158
13 Annika Viilo-Heino FIN 41 36 37 37 30 37 32 28 152
14 Lena Molin SWE 38 37 13 30 37 38 150
15 Christina Blomqvist SWE 34 40 15 24 39 137
16 Riitta Karjalainen FIN 32 35 26 26 41 20 134
17 Annika Zell SWE 31 29 27 34 36 18 130
18 Charlotte Thrane DEN 32 25 40 27 29 128
19 Ulla Mänttari FIN 36 28 29 7 30 123
20 Vroni König SUI 36 16 24 40 18 118
21 Karin Rabe SWE 39 43 32 114
22 Yvette Hague GBR 31 24 28 27 110
23 Katalin Olah HUN 28 28 26 13 27 109
24 Eija Sipponen FIN 29 40 7 19 20 108
25 Heidrun Finke FRG 23 20 25 14 31 25 104
26 Lotta Ransjö SWE 34 32 33 99
27 Tarja Hämäläinen FIN 35 29 30 94
28 Sabrine Fesseler SUI 40 14 9 21 14 89
29 Susanne Luscher SUI 27 32 14 5 14 87
30 Ursula Oehy SUI 30 23 8 16 15 84
31 Iva Kalibanova TCH 17 36 22 8 83
32 Marja Pyymäki FIN 22 38 23 83
33 Jean Ramsden DEN 24 18 17 17 76
34 Maria Ericsson SWE 1 9 28 29 67
35 Barbro Lönnkvist SWE 25 41 66
36 Hanne Staugaard DEN 10 22 26 8 66
37 Petra Hagnerova TCH 45 15 60
38 Edina Kalo HUN 6 19 35 60
39 Marianna Kalo HUN 22 33 4 1 60
40 Priska Koradi SUI 10 29 21 60
41 Wendy Lightfoot GBR 12 5 10 16 22 60
42 Iva Slaninova TCH 12 19 23 54
43 Hana Pribylova TCH 6 6 16 25 53
44 Sirpa Lusa FIN 23 11 18 52
45 Mette Rönning DEN 20 20 11 51
46 Brigitte Wolf SUI 26 21 47
47 Ildiko Kovacs HUN 2 40 3 45
48 Jana Smuthna TCH 21 3 15 6 45
49 Riikka Ankelo FIN 20 23 43
50 Christine Antoine FRA 32 10 42
51 Liz Kessel AUS 26 16 42
52 Maja Harzenhoser SUI 17 24 41
53 Reka Toth HUN 13 22 6 41
54 Tove Hansen NOR 19 21 40
55 Louise Fairfax AUS 22 8 7 2 39
56 Sibylle Braun SUI 16 19 3 38
57 Monica Halten NOR 38 38
58 Annett Gerold GDR 12 25 37
59 Kerstin Haglund SWE 37 37
60 Kirsi Tiira  FIN 36 36
61 Charlotte Nilsson SWE 34 34
62 Carina   Svensson SWE  33 33
63 Frauke Bandixen SUI 31 31
64 Jenny Bourne AUS 31 31
65 Sös Munch Hansen DEN 8 13 9 30
66 Karen Parker GBR 30 30
67 Kiue Sanae JPN 28 28
68 Annamari Vierikko FIN 27 27
69 Yoko Izuta JPN 26 26
70 Ulrika Örnhagen DEN 26 26
71 Wong Wai Ching HKG 25 25
72 Stella Lewsley GBR 21 4 25
73 Madeleine Sevior AUS 25 25
74 Crystine Lee HKG 24 24
75 Christine Marshall AUS 24 24
76 Michiyo Suyama JPN 23 23
77 Krasimira Tschulkova BUL 15 8 23
78 Seiko Shiba JPN 22 22
79 Hisako Izumi JPN 21 21
80 Heather Smith AUS 21 21
81 Inge Jenssen DEN 5 15 20
82 Cheung Lai Kuen HKG 20 20
83 Frauke Schmitt FRG 20 20
84 Au Han Chong HKG 19 19
85 Kathryn Weir AUS 19 19
86 Anita Dowling NZL 18 18
87 Silke Heyser FRG 18 18
88 Cornelia Muller SUI 18 18
89 Setsuko Wakume JPN 18 18
90 Gill Hale GBR 17 17
91 Wong Shui Hui HKG 17 17
92 Carey Martin NZL 17 17
93 Anna Gornicka POL 7 4 5 16
94 Karen Staudte AUS 16 16
95 Lau Ngan Yin HKG 16 16
96 Peggy Dickison USA 9 4 2 15
97  Jo Guest  NZL 15 15
98 Susanne Thomsen DEN 6 9 15
99 Ko Sin Yu  HKG 15 15
100 Barbara Aebersold SUI 14 14
101 Joy Talbot NZL 14 14
102 Bärbel  Vitek   FRG 13 13
103 Dagmar Abelova TCH 12 12
104 Liz Dunn GBR 11 11
105 Maria Honzova TCH 11 11
106 Alicja Hornik POL 11 11
107 Agata Czerwinska POL 10 10
108 Hazel  Dean  GBR  10 10
109 Magali Robert CAN 9 9
110 Karin Goy SUI 8 8
111 Trine  Antonsen  NOR  7 7
112 Anne Darvodelsky AUS 5 5
113 Katalin Lovasi HUN 4 4
114 Ildiko Matyas HUN 3 1 4
115 Jane Robson GBR 4 4
116 Julie Martindale IRL 3 3
117 Wiepke Karger GDR 2 2
118 Eileen Loughman IRL 2 2
119 Kristin Federer USA 1 1
120 Andrea Horvath HUN 1 1
Taulukot on rakennettu skannaamalla Suunnistaja-lehden tulokset tekstimuotoon, vaaleissa painatuksissa skannaus hukkaa tai vaihtaa kirjaimia
Suunnistajan tuloksissa etu- ja sukunimi vaihtelee paikkaa ja kahden etunimen vaihtoehdossa sukunimi on keskellä

 

 Kisa 7 : Long Wiener, Austria 11.08.1988 

 Men 11,7 km : 

1) Rolf Vestre Norja 1.14.23, 2) Havard Tveite Norja 1.16.29, 3) Timo Karppinen Suomi 1.16.40, 4) Rasmus Odum Tanska 1.17.15, 5) Kari Sallinen Suomi 1.17.36, 6) Joakim Ingelsson Ruotsi 1.18.40, 7) Jozef Pollak Tshekkoslovakia 1.19.15, 8) Morten Bergila Norja 1.20.23, 9) Christian Aebersold Sveitsi 1.20.28, 10) Peter Ivars Suomi, Öystein Holo Norja ja Janos Kelemen Unkari 1.20.59, 13) Ari Anjala Suomi ja Hans Melin Ruotsi 1.21.20, 15) Jarmo Tonder Suomi ja Niklas Löwegren Ruotsi 1.22.08, 17) Manfred Gamauf Itävalta 1.22.21, 18) Öyvin Thon Norja 1.22.24, 19) Jörgen Mårtensson Ruotsi 1.22.25, 20) Keijo Parkkinen Suomi 1.22.29, 21) Zdenek Zuzanek Tshekkoslovakia, 22) Agoston Dosek Unkari, 23) Björn Haavengren Norja, 24) Lars Palmqvist Ruotsi, 25) Richard Jones Iso-Britania, 26) Ferenc Viniczai Unkari, 27) Michael Thierolf Saksa, 28) Markus Stappung Sveitsi, 29) Jaromir Tiser Tshekkoslovakia, 30) Alan Mogensen Tanska, 31) Vlastimil Uchytil Tshekkoslovakia, 32) Daniel Hanselmann Sveitsi, 33) Pablo Jensen Tanska, 34 Petr Vavrys Tshekkoslovakia, 35 Gabor Pavlovics Unkari, 36) Michael Wehlin Ruotsi, 37) Endre Koevari Saksa, 38) Christian Hanselman Sveitsi, 39) Andrzej Olech Puola, 40) Ferri Gassner Itävalta, 41) Graham Turner Australia, 42) Wolfgang Kradisching Itävalta, 43) Roland Arbter Itävalta, 44) Manfred Stockmayer Itävalta, 45) Karl Lang Itävalta,

 Women 8,0 km : 

1) Jana Galikova Tshekkoslovakia ja Ragnhild Bratberg Norja 59.47, 3) Brit Volden Norja 1.01.52, 4) Marita Skogum Ruotsi 1.02.36, 5) Jorunn Telgen Norja 1.02.57, 6) Vroni König Sveitsi 1.04.39, 7) Ragnhild Bente Andersen Norja 1.05.12, 8) Lena Molin Ruotsi 1.05.42,, 9) Arja Hannus Ruotsi 1.05.51, 10) Ada Kuoharova Tshekkoslovakia 1.06.15, 11) Anne Line Nydal Norja 1.07.46, 12) Malin Wästlund Ruotsi 1.08.12, 13) Lotta Ransjö Ruotsi 1.08.41, 14) Annika Viilo Suomi 1.08.42, 15) Heidrun Finke Länsi-Saksa 1.09.03, 16) Ulla Mänttäri Suomi 1.09.14, 17) Charlotte Thrane Tanska 1.09.20, 18) Maria Ericsson Ruotsi 1.09.50, 19) Yvette Hague Iso-Britannia 1.11.51, 20) Brigitte Wolf Sveitsi 1.12.14, 21) Katarina Borg Ruotsi, 22) Hana Pribylova Tshekkoslovakia, 23) Iva Slaninova Tshekkoslovakia, 24) Iva Kalibanova Tshekkoslovakia, 25) Priska Koradi Sveitsi, 26) Eija Sipponen Suomi 1.15.45, 27) Edina Kalo Unkari, 28) Sirpa Lusa Suomi 1.18.35, 29) Jean Ramsden Tanska, 30) Wendy Lightfoot Iso-Britania, 31) Jana Smuthna Tshekkoslovakia, 32) Sabrine Fesseler Sveitsi, 33) Katalin Olah Unkari, 34) Eija Koskivaara Suomi 1.22.34, 35) Mette Rönning Tanska, 36) Christine Antoine Ranska, 37) Sös Munch Hansen Tanska, 38) Hanne Staugaard Tanska, 39) Louise Fairfax Australia, 40) Reka Toth Unkari, 41) Anna Gornicka Puola, 42) Marianna Kalo Unkari, 43) Ildiko Kovacs Unkari, 44) Peggy Dickison USA, 45) Ildiko Matyas Unkari,

 Kisa 6 : Long Szilvasvar, Hungary 07.08.1988 

 Men 12,5 km : 

1) Öyvin Thon Norja 1.17.32, 2) Peter Ivars Suomi 1.18.18, 3) Rolf Vestre Norja 1.19.16. 4) Kari Sallinen Suomi 1.19.42. 5) Håvard Tveite Norja 1.20.25, 6) Jozef Pollak Tshekkoslovakia 1.20.48, 7) Istvan Benedek Unkari 1.20.51, 8) Timo Karppinen Suomi 1.21.37, 9) Jörgen Mårtensson Ruotsi 1.21.52, 10) Joakim Ingelsson Ruotsi 1.22.16,, 11) Pablo Jensen Tanska 1.22.28, 12) Ari Anjala Suomi 1.22.44, 13) Michael Wehlin Ruotsi 1.22.53, 14) Zdenek Zuzanek Tshekkoslovakia 1.23.04, 15) Plan Djambazov Bulgaria 1.23.51, 16) Agoston Dosek Unkari 1.24.17. 17) Keijo Parkkinen Suomi 1.24.18. 18) Lars Palmqvist Ruotsi 1.24.40, 19) Robert Nagy Unkari 1.24.41, 20) Ferenc Viniczal Unkari 1.24.45, 21) Vlastimil Uchytil Tshekkoslovakia, 22) Christian Aegersold Sveitsi, 23) Morten Berglia Norja, 24) Gabor Pavlovics Unkari, 25) Angel Vasiljev Bulgaria, 26) Hillman Wendler DDR 27) Richard Jones Iso-Britania, 28) Andrzej Olech Puola, 29) Janos Kelemen Unkari, 30) Petr Vavrys Tshekkoslovakia, 31) Hans Helinin Ruotsi, 32) Steven Hale Iso-Britania, 33) Endre Koevari Saksa, 34) Rasmus Ödum Tanska, 35) Östein Holo Norja, 36) Flemming Jörgensen Tanska, 37) Ales Hachacek Tshekkoslovakia, 38) Alan Mogensen Tanska, 39) Manfred Stockmayer Itävalta, 40) Jarmo Tonder Suomi 1.31.08, 41) Thomas Lenz Saksa, 42) Jacek Kozlowski Puola, 43) Markus Stappung Sveitsi, 44) Ueli Sieber Sveitsi,

 Women 8,1 km : 

1) Jana Galikova Tshekkoslovakia 56.22, 2) Brit Volden Norja 57.03, 3) Ragnhild Bente Andersen Norja 58.43, 4) Ada Kucnarova Tshekkoslovakia 59.36, 5) Anne Line Nydal Norja 1.00.16, 6) Ildiko Kovacs Unkari 1.00.59, 7) Ragnhild Bratberg Norja 1.01.50, 8) Eija Koskivaara Suomi 1.02.24, 9) Annika Viilo Suomi 1.02.41, 10) Iva Kalibanova Tshekkoslovakia 1.03.22, 11) Jorunn Telgen Norja 1.03.24, 12) Katarina Borg Ruotsi 1.04.04, 13) Marianna Kalo Unkari 1.05.03, 14) Lotta Ransjö Ruotsi 1.05.22, 15) Malin Wästlund Ruotsi 1.05.23, 16) Arja Hannus Ruotsi 1 .05.33. 17) Priska Koradi Sveitsi 1.05.53, 18) Yvette Hague Iso-Britannia 1.07.05. 19) Charlotte Thrane Tanska 1.07.19, 20) Katalin Olah Unkari 1.07.21, 21) Annett Gerold GDR, 22) Vroni König Sveitsi, 23) Marita Skogum Ruotsi, 24) Reka Toth Unkari, 25) Sabrine Fesseler Sveitsi, 26) Riitta Karjalainen Suomi 1.09.38, 27) Eija Sipponen Suomi 1.09.41, 28) Annika Zell Ruotsi, 29) Jean Ramsden Tanska, 30) Hana Pribylova Tshekkoslovakia, 31) Petra Hagnerova Tshekkoslovakia, 32) Heidrun Finke Saksa, 33) Sös Munch Hansen Tanska, 34) Dagmar Abelova Tshekkoslovakia, 35) Sirpa Lusa Suomi 1.11.33, 36) Wendy Lightfoot Iso-Britania, 37) Maria Ericsson Ruotsi, 38) Krasimira Tschulkova Bulgaria, 39) Ulla Mänttäri Suomi 1.12.56, 40) Edina Kalo Unkari, 41) Susanne Luscher Sveitsi, 42) Katalin Lovasi Unkari, 43) Jana Smuthna Tshekkoslovakia, 44) Wiepke Karger GDR, 45) Andrea Horvath Unkari,

 Kisa 5 : Long  Checkoslovakia 04.08.1988 

 Men 13,5 km : 

1) Allan Mogensen Tanska 1.09.09, 2) Ari Anjala Suomi 1.11.05, 3). Kari Sallinen Suomi 1.11.33, 4) Oyvin Thon Norja 1.12.37, 5) Christian Aebersold Sveitsi 1.13.06, 6) Keijo Parkkinen Suomi 1.13.10. 7) Michael Wehlin Ruotsi 1.13.18. 8) Jozef Pollak Tshekkoslovakia 1.13.34. 9) Pablo Jensen Tanska 1.14.00, 10) Jörgen Mårtensson Ruotsi 1.14.29. 11) Gabor Pavlovics Unkari. 1.14.32. 12) Havard Tveite Norja 1.14.33, 13) Vlastimil Uchytil Tshekkoslovakia 1.15.15. 14) Joakim Ingelsson Ruotsi 1.15.40. 15) Zdenek Zuzanek Tshekkoslovakia 1.16.06. 16) Steven Hale Iso-Britannia 1.17.02. 17) Dominik Humbel Sveitsi 1.17.21. 18) Paul Hague Iso-Britannia 1.17.36. 19) Jiri Hlavac Tshekkoslovakia 1.17.54, 20) Rasmus Odum Tanska 1.18.45, 21) Morten Berglia Norja, 22) Rolf Vestre Norja, 23) Plamen Djambazov Bulgaria, 24) Flemming Jörgensen Tanska, 25) Angel Vasiljev Bulgaria, 26) Zoltan Lantos Unkari, 27) Oliver Foeth Saksa, 28) Thomas Lenz Saksa, 29) Kent Hansen Tanska, 30) Georgi Kirkov Bulgaria, 31) Peter Ivars Suomi 1.21.29, 32) Robert Hagy Unkari, 33) Michal Hotala Puola, 34) Björn Haavengren Norja, 35) Pavel Moszkowicz Puola, 36) Markus Stappung Sveitsi, 37) Steven Palmer Iso-Britania, 37) Timo Karppinen Suomi 1.23.02, 39) Lars Palmqvist Ruotsi, 40) Jaromir Tiser Tshekkoslovakia, 41) Ueli Sieber Sveitsi, 42) Richard Jones Iso-Britania, 43) Jacek Kozlowski Puola, 44) Ferenc Viniczai Unkari, 48) Jarmo Tonder Suomi 1.25.44.

 Women 8,3 km : 

1) Jana Galikova Tshekkoslovakia 50.43, 2) Ragnhild Bratberg Norja 56.51. 3) Petra Wagnerova Tshekkoslovakia 57. 12, 4) Ada Kucharova Tshekkoslovakia 57.32. 5) Riitta Karjalainen Suomi 58.35. 6) Arja Hannus Ruotsi ja Charlotte Thrane Tanska 58.52, 8) Brit Volden Norja 59.09, 9) Lena Molin Ruotsi 1.00.00. 10) Anne Line Nydal Norja 1.00.39. 11) Jorunn Telgen Norja 1.00.46, 12) Malin Wästlund Ruotsi 1.01.17, 13) Christine Antoine Ranska 1.01.19, 14) Annika Zell Ruotsi 1.01.57. 15) Eija Koskivaara Suomi 1.02.05, 16) Annika Viilo Suomi 1.02.50. 17) Ulla Mänttäri Suomi 1.03.00. 18) Katalin OIah Unkari ja Marita Skogum Ruotsi 1.03.13, 20) Hanne Staugaard Tanska 1.03.41, 21) Heidrun Finke Saksa, 22) Yvette Hague Iso-Britania, 23) Sirpa Lusa Suomi 1.05.35, 24) Marianna Kalo Unkari, 25) Jana Smuthna Tshekkoslovakia, 26) Mette Rönning Tanska, 27) Iva Slaninova Tshekkoslovakia, 28) Jean Ramsden Tanska, 29) Iva Kalibanova Tshekkoslovakia, 30) Vroni König Sveitsi, 31) Krasimira Tschulkova Bulgaria, 32) Susanne Luscher Sveitsi, 33) Ragnhild B. Andersen Norja, 34) Annett Gerold GDR 35) Maria Honzova Tshekkoslovakia, 36) Priska Koradi Sveitsi, 37) Sabrine Fesseler Sveitsi, 38) Louise Fairfax Australia, 39) Eija Sipponen Suomi 1.10.58, 40) Hana Pribylova Tshekkoslovakia, 41) Wendy Lightfoot Iso-Britania, 42) Anna Gornicka Puola, 43) Ildiko Matyas Unkari, 44) Ildiko Kovacs Unkari, 45) Maria Ericsson Ruotsi,

 Kisa 4 : Long Lieto, Finland 28.05.1988 

 Men 14,3 km -24 : 

1) Jörgen Mårtensson Ruotsi 1.20.59, 2) Oivin Thon Norja 1.21.27, 3) Michael Wehlin Ruotsi 1.22.13, 4) Ari Anjala Suomi 1.23.19, 5) Lars Lönnkvist Ruotsi 1.23.39, 6) Kari Sallinen Suomi 1.24.13, 7) Håverd TVeite Norja 1.25.11, 8) Per Olaussen 1.25.12, 9) Öystein Holo Norja t.25.28, 10) Joakim Ingelsson Ruotsi 1.25.49, 11) Morten Berglia Norja 1.25.50, 12) Keijo Parkkinen Suomi 1.25.59, 13) Lars Palmqvist Ruotsi I.26.47, 14) Björn Stenberg Ruotsi 1.27.05, 15) Mika Ruuhiala Suomi 1.27.44, 16) Roald von Schoultz Suomi 1.28.36, 17),Kent Olsson Ruotsi 1.29.06, 18) Björn Haavengen Norja 1.,29.26, 19) Räsmus Öouå Tanska 1.29.25, 20) Niklas Löwegren Ruotsi 1.30.05, 21) Timo Karppinen Suomi 1.30.51, 22) Alan Mogensen Tanska, 23) Jarmo Tonder Suomi 1.31.05, 24) Markus Stappung Sveitsi, 25) Steven Hale Iso-Britania, 26) Peter Thoresen Norja, 27) Richard Jones Iso-Britania, 28) Dominik Humbel Sveitsi, 29) Patrik Edlund Ruotsi, 30) Jukka Pohjonen Suomi 1.32.26, 31) Christian Hanselman Sveitsi, 32) Flemming Jörgensen Tanska, 33) Daniel Neuenschwander Sveitsi, 34) Michal Hotala Puola, 35) Kent Hansen Tanska, 36) Petr Vavrys Tshekkoslovakia, 37) Stefan Billinger Sveitsi, 38) Rolf Vestre Norja, 39) Thomas Lenz Saksa, 40) Pablo Jensen Tanska, 41) Hannes Mathys Sveitsi, 42) Stig Bjergaard Tanska, 43) Zbignien Hornik Puola, 44) Ferenc Viniczai Unkari, 45) Jozef Pollak Tshekkoslovakia, 46) Jacek Kozlowski Puola,

Women 8,4 km - 18  : 

1) Eija Koskivaara Suomi 1.09.10, 2) Ragnhild Bratberg Norja 1.09.39. 3) Jorunn Teigen Norja 1.11.13. 4) Arja Hannus Ruotsi 1.11.22, 5) Barbro Lönnkvist Ruotsi 1.13.38. 6) Eija Sipponen Suomi 1.13.40, 7) Brit Volden Norja 1.13.48. 8) Marja Pyymäki Suomi 1.14.07. 9) Annika Heino Suomi 1.14.24. 10) Marita Skogum Ruotsi ja Bente Andersen Norja 1.14.31, 12) Annika Zell Ruotsi 1.15.47, 13) Malin Wästlund Ruotsi 1.16.42, 14) Karin Rabe Ruotsi 1.17.26. 15) Frauke Bandixen Sveitsi 1.17.30. 16) Lena Molin Ruotsi 1.17.32, 17) Tarja Hämäläinen Suomi 1.17.41. 18) Ulla Mänttäri Suomi 1.18.03, 19) Ada Kucharova Tsekkoslovakia 1.18.56, 20) Riitta Karjalainen Suomi 1.19.04, 23) Riikka Ankelo Suomi 1.19.38, 24) Hanne Staugaard Tanska, 25) Tove Hansen Norja, 26) Heidrun Finke Saksa, 27) Sibylle Braun Sveitsi, 28) Silke Heyser Saksa, 29) Maja Harzenhoser Sveitsi, 30) Ursula Oehy Sveitsi, 31) Inge Jenssen Tanska, 32) Sabrine Fesseler Sveitsi, 33) Reka Toth Unkari, 34) Iva Slaninova Tshekkoslovakia, 35) Alicja Hornik Puola, 36) Agata Czerwinska Puola, 37) Susanne Thomsen Tanska, 38) Sös Munch Hansen Tanska, 39) Anna Gornicka Puola, 40) Hana Pribylova Tshekkoslovakia, 41) Anne Darvodelsky Australia, 42) Peggy Dickison USA

 Kisa 3 : Long  Great Britain 21.05.1988 

 Men  km : 

1) Øyvin Thon Norja, 2) Michael Wehlin Ruotsi, 3) Kent Olsson Ruotsi, 4) Kari Sallinen Suomi, 5) Joakim Ingelsson Ruotsi, 6) Alan Mogensen Tanska, 7) Håvard Tveite Norja, 8) Björn Haavengren Norja, 9) Steven Hale Iso-Britania, 10) Lars Lönnkvist Ruotsi, 11) Per O Laussen Norja, 12) Niklas Löwegren Ruotsi, 13) Vidar Ydse Norja, 14) Thomas Buhrer Sveitsi, 15) Robert Bloor Iso-Britania, 16) Rasmus Ödum Tanska, 17) Morten Berglia Norja, 18) Markus Stappung Sveitsi, 19) Mika Ruuhiala Suomi, 20) Timo Karppinen Suomi, 21) Östein Holo Norja, 22) Christian Aegersold Sveitsi, 23) Thomas Lenz Saksa, 24) Kent Hansen Tanska, 25) Christian Hanselman Sveitsi, 26) Colin McIntyre Iso-Britania, 27) Jukka Pohjonen Suomi, 28) Pablo Jensen Tanska, 29) Paul Haagin Iso-Britania, 30) Jonathan Husgrave Iso-Britania, 31) Lars Palmqvist Ruotsi, 32) Björn Stenberg Ruotsi, 33) Ari Anjala Suomi, 34) Janos Kelemen Unkari, 35) Martin Bagness Iso-Britania, 36) Beat Fluhmann Sveitsi, 37) Richard Jones Iso-Britania, 38) Jörgen Mårtensson Ruotsi, 39 Dermod Ruddock Iso-Britania, 40 István Benedek Unkari, 41) Andreas Curiger Sveitsi, 42) Martin Holte Saksa, 43) Daniel Hanselmann Sveitsi,

 Women  km : 

1) Brit Volden Norja, 2) Marita Skogum Ruotsi, 3) Arja Hannus Ruotsi, 4) Ragnhild Bratberg Norja, 5) Eija Koskivaara Suomi, 6) Ragnhild B. Andersen Norja, 7) Sabrine Fesseler Sveitsi, 8) Anne Line Nydal Norja, 9) Annika Viilo-Heino Suomi, 10) Ulla Mänttari Suomi, 11) Tarja Hämäläinen Suomi, 12) Lotta Ransjö Ruotsi, 13) Malin Wästlund Ruotsi, 14) Charlotte Thrane Tanska, 15) Yvette Hague Iso-Britania, 16) Karen Parker Iso-Britania, 17) Eija Sipponen Suomi, 18) Katalin Olah Unkari, 19) Annika Zell Ruotsi, 20) Riitta Karjalainen Suomi, 21) Barbro Lönnkvist Ruotsi, 22) Jean Ramsden Tanska, 23) Heidrun Finke Saksa, 24) Marja Pyymäki Suomi, 25) Stella Lewsley Iso-Britania, 26) Riikka Ankelo Suomi, 27) Tove Hansen Norja, 28) Cornelia Muller Sveitsi, 29) Gill Hale Iso-Britania, 30) Sibylle Braun Sveitsi, 31) Christina Blomqvist Ruotsi, 32) Barbara Aebersold Sveitsi, 33) Lena Molin Ruotsi, 34) Wendy Lightfoot Iso-Britania, 35) Liz Dunn Iso-Britania, 36) Hanne Staugaard Tanska, 37) Peggy Dickison USA 38) Ursula Oehy Sveitsi, 39) Karin Goy Sveitsi, 40) Susanne Thomsen Tanska, 41) Inge Jenssen Tanska, 42) Jane Robson Iso-Britania, 43) Julie Martindale Irlanti, 44) Eileen Loughman Irlanti, 45) Kristin Federer USA

 Kisa 2 : Long Tasmania, Australia 09.01.1988 

 Men 14,9 km : 

1) Håvard Tveite Norja 82.30, 2) Jörgen.Mårtensson Ruotsi 84.31,3) Oyvin Thon Norja 87.15, 4) Peter Ivars Suomi 88.10, 5) Morten Berglia Norja 88.47, 6) Kari Sallinen Suomi 90.22, 7) Atle Dengerud Norja 90.33, B) Michael Wehlin Ruotsi 90.54, 9) Dominik Humbel Sveitsi 9I.25,, 10) Niklas Löwegren Ruotsi 92.13, 11) Jock David Australia, 12) Pasi Raukko Suomi 93.24, 13) Hans Helinin Ruotsi, 14) Jarmo Tonder Suomi 95.20, 15) Björn Stenberg Ruotsi, 16) Eddie Wymer Australia, 17) Maurice Ongania Australia, 19) Keijo Parkkinen Suomi 99.25, 19) Richard Jones Iso-Britania, 20) Michael Thierolf Saksa, 21) Ross Burnett Kanada, 22) Peter Hill Uusi-Seelanti, 23) Akilles Humbel Sveitsi, 24) Robert Jessup Uusi-Seelanti, 25) Lars Lönnkvist Ruotsi, 26) Robert Vincent Australia, 27) Joakim Brinkenberg Tanska, 28) Mark Darvodelsky Australia, 29) Paul Darvodelsky Australia, 30) Donald Straudte Australia, 31) Warren Key Australia, 32) Ferri Gassner Itävalta, 33) Bill Teahan Uusi-Seelanti, 34) Charlie Adams Iso-Britania, 35) Markus Stappung Sveitsi, 36) John Love Uusi-Seelanti, 37) Taku Sagawara Japani, 38) Martin Holte Saksa, 39) Koji Chino Japani, 40) Marcus King Uusi-Seelanti, 41) Bryan Teahan Uusi-Seelanti,

 Women 9,6 km : 

1) Malin Wästlund Ruotsi 65.39, 2) Brit Volden Norja 67.37,3) Katarina Borg Ruotsi 69.15, 4) Karin Rabe Ruotsi 69.35, 5) Ada Kucharova Tshekkoslovakia 71.58, 6) Christina Blomqvist Ruotsi 72.22, 7) Anneline Nydal Norja 72.41, B) Jorunn Teigen Norja 73.12, 9) Lena Molin Ruotsi 73.49, 10) Annika Heino Suomi 74.15, 11) Riitta Karjalainen Suomi 74.44, 12) Arja Hannus Ruotsi, 13) Ragnhild B. Andersen Norja, 14) Susanne Luscher Sveitsi, 15) Jenny Bourne Australia, 16) Eija Koskivaara Suomi 78.14, 17) Annika Zell Ruotsi, 18) Jana Galikova Tshekkoslovakia,19) Annamari Vierikko Suomi 81.51, 20) Liz Kessel Australia, 21) Madeleine Sevior Australia, 22) Christine Marshall Australia, 23) Ursula Oehy Sveitsi, 24) Louise Fairfax Australia, 25) Heather Smith Australia, 26) Mette Rönning Tanska, 27) Kathryn Weir Australia, 28) Anita Dowling Uusi-Seelanti, 29) Carey Martin Uusi-Seelanti, 30) Karen Staudte Australia, 31) Jo Guest Uusi-Seelanti, 32) Joy Talbot Uusi-Seelanti,

 Kisa 1 : Long  Hong Kong 03.01.1988 

 Men 8,2 km :  

1) Öyvin Thon Norja 71.38, 2) Håvard Tveite Norja 72.15, 3) Jörgen Mårtensson Ruotsi 72.26, 4) Rolf Vestre Norja 72.44, 5) Morten Berglia Norja 75.15, 6) Kari Sallinen Suomi 78.25, 7) Björn Stenberg Ruotsi 78.47, 8) Michael Wehlin Ruotsi 78.50, 9) Jarmo Tonder Suomi 79.11, 10) Hans Melin Ruotsi 79.16, 11) Atle Dengerud Norja, 12) Niklas Löwegren Ruotsi, 13) Keijo Parkkinen Suomi 80.56, 14) Peter Ivars Suomi 81.55, 15) Markus Stappung Sveitsi, 16) Andreas Curiger Sveitsi, 17) Dominik Humbel Sveitsi, 18) Joakim Brinkenberg Tanska, 19) Lars Lönnkvist Ruotsi, 20) Richard Jones Iso-Britania, 21) Pasi Raukko Suomi 86.13, 22) Kent Olsson Ruotsi, 23) Michael Thierolf Saksa, 24) Ferri Gassner Itävalta, 25) Akilles Humbel Sveitsi, 26) Peter Bonek Itävalta, 27) Guido Baechli Sveitsi, 28) Martin Holte Saksa, 29) Yoshiyki Inaka Japani, 30) Cheung Kwok Ching Hongkong, 31) Narman Rai Hongkong, 32) Norihisa Fuji Japani, 33) David List Hongkong, 34) Lau Kin Kwok Hongkong, 35) Kazuki Terashima Japani, 36) Youchi Nagamine Japani, 37) Tam Shu Fun Hongkong, 38) Yeung Kwok Keung Hongkong, 39) She Chi Yiu Hongkong, 40) Lai Yu Man Hongkong,

 Women 5,5 km :

1) Malin Wästlund Ruotsi 68.19, 2) Katarina Borg Ruotsi 69.44,3) Arja Hannus Ruotsi 70.13, 4) Bente Andersen Norja 70.45, 5) Annika Heino Suomi 70.57, 6) Anne L. Nydal Norja 73.04, 7) Karin Rabe Ruotsi 73.26, 8) Lena Molin Ruotsi 74.15, 9) Brit Volden Norja 74.52, 10) Vroni König Sveitsi 74.54, 11) Jorunn Teigen Norja, 12) Christina Blomqvist Ruotsi, 13) Eija Koskivaara Suomi 78.06, 14) Riitta Karjalainen Suomi 78.49, 16) Ursula Oehy Sveitsi, 17) Marita Skogum Ruotsi, 18) Kiue Sanae Japani, 19) Susanne Luscher Sveitsi, 20) Yoko Izuta Japani, 21) Wong Wai Ching Hongkong, 22) Crystine Lee Hongkong, 23) Michiyo Suyama Japani, 24) Seiko Shiba Japani, 25) Hisako Izumi Japani, 26) Cheung Lai Kuen Hongkong, 27) Au Han Chong Hongkong, 28) Setsuko Wakume Japani, 29) Wong Shui Hui Hongkong, 30) Lau Ngan Yin Hongkong, 31) Ko Sin Yu Hongkong,