World Cup  2013 - 1986  tulokset ja pistetaulukko
©copyright 2009 

2013 : 13 kisaa 2012 : 13 kisaa 2011 : 10 kisaa 2010 : 12 kisaa
2009 : 9 kisaa 2008 : 13 kisaa 2007 : 10 kisaa 2006 : 9 kisaa
2005 : 9 kisaa 2004 : 9 kisaa 2002 : 13 kisaa 2000 : 9 kisaa
1998 : 10 kisaa 1996 : 7 kisaa 1994 : 6 kisaa 1992 : 8 kisaa
1990 : 8 kisaa 1988 : 8 kisaa 1986 : 8 kisaa

06.01.2013   Antti Nieminen

FIN World Cup voittajat
Jani
Lakanen
2000
 

40 parasta saa pisteitä : 

alla lyhenteet merkitsevät     L = Long  ,  M = Middle  ,  S = Sprint

 1990: World Cup 8 kisaa 
 Kisa 8 : Long Uslar, Germany 06.10.1990 

 

 Men 14,8 km : 

1) Reijo Mattinen Suomi 1.20.56, 2) Håvard Tveite Norja 1.20.59, 3) Jörgen Mårtenison Ruotsi 1.22.03, 4) Zoltan Lantos Unkari 1.22.57, 5) Tomas Prokes T-slovakia 1.23.25, 6) Håkan Eriksson Ruotsi 1.23.35, 7) Martin Johansson Ruotsi 1.28.86, 8) Allan Mogensen Tanska 1.24.12, 9) Andreas Luckmann DDR 1.24.43, 10) Daniel Hotz Sveitsi 1.24.55, 11) Urs Fulhmann Sveitsi 1.25.04, 12) Zbigniew Hornik Puola 1.25.12, 13) Thomas Bhrer Sveitsi 1.25.42, 14) Steven Hale Iso-Britannia 1.25.45, 15) Rolf Vestre_ Norja 1.26.10, 16) Sixten Sild N-liitto l.26.19, 17) Christian Hanselmann Sveitsi 1.26.22, 18) Petter Thoresen Norja 1.26.29, 19) Thomas Nielsen Tanska 1.26.59, 20) Jozef Hubacek T-slovakia 1.26.59, 21) Rasmus Ödum Tanska 1.27.08, 22) Stephen Palmer Iso- Britannia 1.27.09, 23) Björnar Valstad Norja 1.27.12, 24) Björn Haavengen Norja 1.27.20, 25) Miroslaw Szczurek Puolä 1.27.28, 26) Jean Daniel Giroux Ranska 1.27.52, 27) Dominik Humbel Sveitsi 1.28.09, 28) Richard  Jones Iso-Britannia 1.28.23, 29) Johan Ivarsson Ruotsi 1.28.34, 30) Leo Haldna N-liitto 1.28.47, 31) Timo Karppinen Suomi 1.28.52, 32) Jonathan Musgrave Iso-Britannia 1.29.12, 33) Gabor Pavlovics Unkari 1.29.18, 34) Jozef Polak T-slovakia 1.29.19, 35) Joromir Tiser T-slovakia 1.29.33, 36) Jaroslav Hubacek T-slovakia 1.29.33, 37) Rumen Stoimenov Bulgaria 1.29.85, 38) Thorsten Lenz Länsi-Saksa 1.29.45... 42) Peter Ivars Suomi 1.90.06...47)  Jukka Pohjonen Suomi 1.31.55... 50) Keijo Parkkinen Suomi 1.32.12.

 Women 8,5 km : 

1) Ragnhild Bratberg Norja 54.01, 2) Siri Störmer Norja 54.40, 3) Lena Molin Ruotsi 56.29, 4) Katarina Borg Ruotsi 56.43; 5) Annika Viilo Suomi 57.21, 6) Frauke Bandixen Sveitsi 58.06, 7) Jana Cieslarova T-slovakia 58.26, 8) Anne Line Nydal Norja 5832, 9) Kerstin Haglund Ruotsi 58.58, 10) Marie-Violaine Bois Ranska 59.11, 11) Christina Blomqvist Ruotsi 59.17, 12) Marja Liisa Portin Suomi 59.24, 13) Katalin Olah Unkari 59.33, 14) Brigitte Wolf Sveitsi 1.00.09, 15) Danute Giriskaite N-liitto 1.00.14, 16) Frauke Schmitt Länsi-Saksa 1.00.36, 17) Marie Honzova T- slovakia 1.00.49, 18) Anette Nilsson Ruotsi 1.00.59, 19) Heidrun Finke Länsi-Saksa 1.01.00, 20) Ulla Mänttäri Suomi 1.01.50, 21) Eija Koskivaara Suomi 1.01.51, 22) Hanne Sandstad Norja 1.02.02, 23) Yvette Hague Iso-Britannia 1.02.05,  24) Ragnhild Bente Andersen Norja 1.02.11, 25) Dorte Dahl Tanska 1.03.08, 26) Wiebke Kärger DDR 1.03.20, 27) Marja Pyymäki Suomi 1.08.34, 28) Charlotte Thrane Tanska 1.03.41, 29) Ada Kucharova T-slovakia 1.03.43, 30) Dana Tiserova T-slovakia 1.03.48, 31) Marcela Kubatkova T-slovakia 1.09.54, 32) Odile Haberkorn Ranska 1.04.45, 33) Barbara Aebersold Sveitsi 1.05.04, 34) Marlena Jansson Ruotsi 1.05.21, 35) Ursula Oehy Sveitsi 1.05.22, 36) Kerstin Stratz Länsi-Saksa 1.05.48, 37) Alicja Homik Puola 1.05.48, 38) Elisabeta Revesz Romania 1.05.57... 40) Tarja Silvennoinen Suomi 1.06.24.

1
2
Miehet 1990 3
kisa1 kisa2 kisa3 kisa4 kisa5 kisa6 kisa7 kisa8 pist
L L L L L L M L
1 Håvard Tveite NOR 22 21 37 33 37 30 37 40 184
2 Niklas Löwegren SWE 24 40 33 40 40 27 28 181
3 Petter Thoresen NOR 37 4 31 35 27 33 21 163
4 Jörgen Mårtensson SWE 17 30 30 30 17 35 10 38 163
5 Håkån Eriksson SWE 35 27 25 37 26 29 33 161
6 Tomas Prokes TCH 40 37 12 27 11 6 22 34 160
7 Keijo Parkkinen FIN 25 26 28 29 30 30 40 157
8 Rolf Vestre NOR 7 22 40 26 35 22 30 24 155
9 Reijo Mattinen FIN 21 33 23 31 20 18 43 151
10 Martin Johansson SWE 19 31 33 18 35 32 150
11 Urs Fluhmann SUI 29 28 35 22 28 17 16 28 148
12 Steven Hale GBR 33 20 14 7 29 37 7 25 144
13 Peter Ivars FIN 29 27 28 14 24 122
14 Timo Karppinen FIN 11 11 26 20 25 23 27 8 121
15 Allan Mogensen DEN 20 31 6 21 9 17 31 120
16 Sisten Sild URS 31 24 8 5 22 7 23 108
17 Zoltan Lantos HUN 15 9 4 12 31 36 103
18 Christian Hanselmarin SUI 28 7 12 20 21 22 103
19 Flemming Jörgensen DEN 27 18 21 13 23 102
20 Rasmus Ödum DEN 26 5 13 18 23 4 18 98
21 Michael Wehlin SWE 5 35 14 1 28 15 97
22 Stephen Palmer GBR 19 17 11 26 8 2 17 90
23 Dominik Humbel SUI 19 25 15 15 15 4 8 12 89
24 Björn Håvengen NOR 2 22 16 24 15 3 15 92
25 Thomas Nielsen DEN 8 20 17 9 20 74
26 Jozef Hubacek TCH 9 31 14 19 73
27 Dickie Jones GBR 23 18 14 10 11 76
28 Anders Björnsgaard NOR 25 4 24 11 64
29 Thomas Buehrer SUI 1 19 13 5 26 64
30 Johan Ivarsson SWE 19 33 10 62
31 Vladimir Alexeev URS 30 6 23 59
32 Åke Jönsson SWE 18 23 16 57
33 Andreas Luckmann GBR 12 14 30 56
34 Niklaus Suter SUI 8 24 16 48
35 Jukka Pohjonen FIN 25 19 44
36 Kent Olsson SWE 10 7 24 3 44
37 Bjornar Valstad NOR 26 16 42
38 Christian Aebersold SUI 40 40
39 Jean-Daniel Giroux FRA 6 14 4 1 13 38
40 Mika Kuisma FIN 16 5 13 34
41 Leho Haldna URS 1 13 10 9 33
42 Daniel Hotz SUI 3 29 32
43 Inno Ling URS 10 21 31
44 Gabor Pavlovics HUN 5 20 6 31
45 Carl Björnseth NOR 29 29
46 Morten Berglia NOR 10 18 28
47 Zbiguew Hornik POL 27 27
48 Jan Eg DEN 13 14 27
49 Michael Thierolf FRG 25 25
50 Zdenek Zuzanek TCH 9 15 24
51 Jacek Kozlowski POL 16 6 22
52 Beat Fluhmann SUI 21 21
53 David Peel GBR 19 19
54 Per Olaussen NOR 17 17
55 Alistair  Landels  NZL 16 16
56 Miroslaw  Szcurek  POL 3 13 16
57 Josef Pollak TCH 11 5 16
58 Aigars  Leiboms  URS 14 14
59 Janne Salmi FIN 12 2 14
60 Michal Motala POL 13 13
61 Jonathan  Musgrave  GBR 6 7 13
62 Alain Bergen SUI 1 11 12
63 Peter Bonek AUT 1 10 11
64 Mark Adams CAN 9 2 11
65 Rob Plowringht AUS 9 9
66 Luc Bequin SUI 8 8
67 Edward de St Croix CAN 8 8
68 Franz Mareigner GBR 7 7
69 Petr Utinek TCH 6 6
70 Michael   Waddington CAN 5 5
71 Andrey Kitchin GBR 5 5
72 Jaromir  Tiser  TCH 4 4
73 Jaroslav  Hubácek  TCH 3 3
74 Vlastimil  Uchytil  TCH 3 3
75 Öivind Naess CAN 1 2 3
76 Janos Kelemen HUN 3 3
77 Manfred Gamauf AUT 3 3
78 Karl Lang AUT 3 3
79 Plamen Djambazorov BUL 2 2
80 Rumen  Stoimenov  BUL 2 2
81 Thorsten  Lenz  FRG 1 1
82 Shin  Murakohi  JPN 1 1
1
2
Naiset 1990 3
kisa1 kisa2 kisa3 kisa4 kisa5 kisa6 kisa7 kisa8 pist
L L L L L L M L
1 Ragnhild Andersen NOR 24 40 23 40 37 40 11 15 181
2 Raghhild Bratberg NOR 37 37 37 26 43 180
3 Katarina Borg SWE 40 37 21 22 30 27 36 170
4 Frauke Bandixen SUI 35 4 31 30 31 35 33 33 167
5 Eija Koskivaara FIN 10 35 35 21 23 31 40 18 164
6 Anne Nydal NOR 17 30 40 33 28 31 162
7 Christina Blomqvist SWE 30 9 33 37 29 33 21 28 162
8 Annika Viilo FIN 31 31 24 26 33 29 30 34 159
9 Lena Molin SWE 7 28 15 25 25 37 38 153
10 Kerstin Haglund SWE 26 21 29 20 40 14 17 30 146
11 Ada Kucharova TCH 25 13 30 35 26 18 26 10 142
12 Jana Cieslarova TCH 9 23 12 30 35 32 132
13 Marja Liisa Portin FIN 29 28 6 18 21 20 18 27 125
14 Yvette Hague GBR 28 35 28 14 16 121
15 Ulla Mänttäri FIN 22 24 8 27 28 10 10 19 120
16 Sabrina Fesseler SUI 15 33 13 9 24 17 29 118
17 Siri Störmer NOR 6 17 23 31 40 117
18 Brigitte Wolf SUI 28 15 9 22 23 25 113
19 Riikka Ankelo FIN 23 20 22 11 18 94
20 Marja Pyymäki FIN 14 17 18 25 16 17 12 93
21 Kalin Olah HUN 27 26 11 26 90
22 Marie Honzova TCH 22 18 15 10 5 13 7 22 90
23 Hanne Sandstad NOR 6 24 22 20 17 89
24 Marcela Kubatkova TCH 19 19 27 8 73
25 Hanne Staugaard DEN 10 14 14 19 12 69
26 Danute Girinskaite URS 29 10 24 63
27 Frauke Schmitt FRG 14 20 4 23 61
28 Ursula Oehy SUI 16 27 11 2 4 60
29 Marie-Violaine Bois FRA 5 22 29 56
30 Monica Hatlen NOR 12 25 16 53
31 Malin Wästlund SWE 33 19 52
32 Ede Umarik URS 24 28 52
33 Priska Koradi SUI 17 15 7 13 52
34 Marie Håkansson SWE 18 29 4 51
35 Lucie Komancova TCH 8 16 26 1 51
36 Dorte Dahl DEN 20 2 15 14 51
37 Heidnrn Finhe FRG 8 17 6 20 51
38 Petra Novotna TCH 13 11 25 49
39 Anette Nilsson SWE 21 6 21 48
40 Anna Górnicka POL 12 26 9 47
41 Alicja Hornik POL 19 2 22 2 45
42 Arja Hannus SWE 31 11 42
43 Gill Hale GBR 1 7 13 20 41
44 Marlena Jansson SWE 9 24 5 38
45 Tonrnn Fossil NOR 23 12 35
46 Tarja Silvennoinen FIN 16 19 35
47 Heidi Arnesen NOR 3 27 30
48 Annika Zeli SWE 19 9 28
49 Clare Bolland GBR 7 12 8 27
50 Kirsty Bryan-Jones GBR 5 13 8 26
51 Nikki Taws AUS 16 7 23
52 Odile Haberkorn FRA 15 7 22
53 Darla Tiserova TCH 12 9 21
54 Barbara Aebersold SUI 4 3 5 6 18
55 Wiebke  Kärger  GDR 3 13 16
56 Ulrika Örnhagen DEN 11 5 16
57 Tania  Robinson NZL 1 14 15
58 Charlotte  Thrane  DEN 11 11
59 Trine  Antonsen NOR 6 5 11
60 Elizabeth  Dunn GBR 10 10
61 Katie  Fettes NZL 7 3 10
62 Ljubov  Simson AUS 8 1 9
63 Anke  Xylander  GDR 8 8
64 Louise  Fairfax AUS 2 6 8
65 Hana  Triskova  TCH 5 5
66 Kerstin  Stratz FRG 2 3 5
67 Veronique  Renaud  SUI 4 4
68 Roz  Clayton GBR 3 1 4
69 Magali  Robert CAN 4 4
70
Peggy 
Dickison  USA 4 4
71 Todorka  Kamenarova  BUL 3 3
72 Sharon  Crawford USA 3 3
73 Elisabeta  Revesz  ROM 3 3
74 Claudia  Kunzel  AUT 2 2
75 Christine  Antoine FRA 1 1
76 Cristina  Vanzo  ITA 1 1
Taulukot on rakennettu skannaamalla Suunnistaja-lehden tulokset tekstimuotoon, vaaleissa painatuksissa skannaus hukkaa tai vaihtaa kirjaimia
Suunnistajan tuloksissa etu- ja sukunimi vaihtelee paikkaa ja kahden etunimen vaihtoehdossa sukunimi on keskellä

 

 Kisa 7 : Middle Mouthe, Frange 03.10.1990 

 

 Men  km : 

1) Keijo Parkkinen Suomi 24.34, 2) Håvard Tveite Norja 25:01, 3) Martin Johansson Ruotsi 25.03, 4) Johan Ivarsson Ruotsi 25.26, 5) Zoltan Lantos Unkari 25.29, 6) Rolf Vestre Norja 25.40, 7) Håkan Eriksson Ruotsi 26.02, 8) Niklas Löwegren Ruotsi 26.07, 9) Timo Karppinen Suomi 26.15, 10) Björnar Valstad Norja 26.41, 11) Michale Thirolf Länsi-Saksa 27.01, 12) Peter Ivars Suomi 27.24, 13) Flemming Jörgensen Tanska 27.28, 14) Tomas Prokes T-slovakia 21.33, 15) Beat Flhmann Sveitsi 27.34, 16) Gabor Pavlovics Unkari 27.38, 17) Jukka Pohjonen Suomi 27,44, 18) Reijo Mattinen Suomi 28.02, 19) Allan Mogensen Tanska 28.13, 20) Urs Flhmann Sveitsi 28.25, 21) Michael WehIin Ruotsi 28.36, 22) Jozef Hubacek T-slovakia , Andeas Lckmann  DDR  ja Jan Eg Tanska 28.56, 25) Anders Björnsgaard Norja 29.09, 26) Jörgen Mårtensson Ruotsi 29.25,  27) Thomas Nielsen Tanska 29.32, 28) Dorninik Humbel Sveitsi 29.34, 29) Steven Hale Iso-Britannia 29.42, 30) Jacek Kozlowski Puola 29.45, 31) Thomas Bhrer Sveitsi 29.54, 32) Rasmus Odurn Tanska 30.46, 33) Björn Haavengen Norja 30.59, 34) Stephen Palmer Iso-Britannia 31.05, 35) Shin Murakoshi Japani 31.11. 

 Women : 

1) Eija Koskivaara Suomi 23,22, 2) Lena Molin Ruotsi 24.15, 3) Jana Cieslarova T-slovalcia 24.31, 4) Frauke Bandixen Sveitsi 24.32, 5) Siri Störmer Norja 25.27, 6) Annika Viilo Suomi 25.30, 7) Sabrina Fesseler Sveitsi 25.31, 8) Ede Ymarik N-Iiitto 25.43, 9) Marcela Kubatkova T-slovakia 25.54, 10) Ragnhild Bratberg Norja ja Ada Kucharova T-slovakia 25.56, 12) Marlena Jansson Ruotsi 26.06, 13) Brigitte WoIf Sveitsi 26.13, 14)  Alicja Hornik Puola 26.27, 15) Christina Blomqvist Ruotsi 26.45, 16) Hanne Sandstad Norja 26.51, 17) Tarja Silvennoinen Suomi 27,21, 18) Marja Liisa Portin Suomi 27.41, 19) Marja Pyymäki Suomi ja Kerstin Haglund Ruotsi 27.49, 21) Dorte Dahl Tanska 27.51, 22) Yvette Hague Iso-Britannia 27.52,  23) Priska Koradi Sveitsi 27.57, 24) Hanne Staugaard Tanska 28.30, 25) Ragnhild Bente Andersen Norja 28.47, 26) Ulla Mänttäri Suomi 28.58,  27) Anna Gornicka Puola 29.07, 28) Anke Xylander DDR 29.20, 29) Marie Honzova T-slovakia 29.24, 30) Anette Nilsson Ruotsi 29.34, 31) Hana Triskova T-slovakia 29.50, 32) Veronique Renaud Sveitsi 30.30, 33) Wiebeke Karger DDR 31.23, 34) Elisabeta Revesz Romania 31.25, 35) Cristina Vanzo ltalia 31.33.

 

 Kisa 6 : Long Valle de Joux, Switzerland 30.09.1990 

 

 Men 15,5 km

1) Christian Aebersold Sveitsi 1.31.05, 2) Steve Hale Iso-Britannia 1.31.17, 3) Jörgen Mårtensson Ruotsi 1.31.42, 4) Petter Thoresen Norja 1.32.14, 5) Jozef Hubacek T-slovakia 1.34.16, 6) Keijo Parkkinen Suomi ja Håvard Tveite Norja 1.34.22, 8) Michael Wehlin Ruotsi L.34.25,9) Niklas Löwegren Ruotsi 1.34.38, 10) Håkan Eriksson Ruotsi 1.35.01, 11) Jukka Pohionen Suomi 1.36.12, 12) Anders Björnsgaard Norja 1.36.56, 13) Timo Karppinen Suomi 1.37.00, 14) Rolf Vestre Norja 1.37.02, 15) Christian Hanselmann Sveitsi 1.37.55, 16) Reijo Mattinen Suomi 1.37.57, 17) Johan lvarsson Ruotsi 1.38.11, 18) Martin Johansson Ruotsi 1.38.33, 19) Urs Flhmann Sveitsi 1.38.36, 20) Niklaus Suter Sveitsi 1.38.44, 21) Björn Haavengen Norja 1.38.52, 22) Peter Ivars Suomi 1.39.39, 23) Flemming Jörgensen Tanska 1.40.1 1, 24) Ovidiu Mutiu Romania 1.40.40, 25) Andreas Lckmann DDR 1.41.22, 26) Alain Berger Sveitsi 1.41.36, 27) Richard Jones Iso-Britannia 1.41.43, 28) Allan Mogensen Tanska 1.41.45, 29) Stephen Palmer Iso-Britannia t.42.34, 30) Sixten Sild N-Iiitto 1.42.36, 31) Tomas Prokes T-slovakia 1.43.31 , 32) Gabor Pavlovics Unkari 1.43.34, 33) Dominik Humbel Sveitsi 1.43.47, 34) Vlastimil Uchytil T-slovakia 1.45.03, 35) Miroslaw Szczurek Puola 1.45.28. 

 Women 9,8 km

1) Ragnhild Bente Andersen Norja 1.08.27, 2) Ragnhild Bratberg Norja 1.08.32, 3) Frauke Bandixen Sveitsi 1.08.39, 4) Christina Blomqvist Ruotsi 1.09.30, 5) Eija Koskivaara Suomi 1.09.53, 6) Jana Cieslarova T-slovakia 1.10.56, 7) Annika Viilo 1.11.29, 8) Yvette Hague Iso-Britannia 1.11.43, 9) Katarina Borg Ruotsi 1.12.03, 10) Anna Gornicka PuoIa 1.12.48, 11) Lena Molin Ruotsi 1.13.17, 12) Ede Ymarik N-liitto 1.13.42, 13) Siri Störmer Norja 1.13.57, 14) Brigitte Wolf Sveitsi 1.14.17, 15) Anette Nilsson Ruotsi 1.14.52, 16) Maria Liisa Portin Suomi 1.15.05, 17) Marcela Kubatkova T-slovakia 1.15.17, 18) Ada Kucharova Tslovakia 1.15.46, 19) Sabrina Fesseler Sveitsi 1.16.27, 20) Tarja Silvennoinen Suomi 1.16.41, 21) Odile Haberkorn Ranska 1.17.17, 22) Kerstin Haglund Ruotsi 1.18.51, 23) Maria Honzova T-slovakia L.L9.22, 24) Dana Tiserova T-slovakia 1.19.41, 25) Katalin Olah Unkari 1.19.52, 26) Ulla Mänttäri Suomi 1.20.16, 27) Marlena Jansson Ruotsi 1.20.36, 28) Kirsty Bryan-Jones Iso-Britannia 1.21,58, 29) Priska Koradi Sveitsi 1.22.00, 30) Heidrun Finke Länsi-Saksa 1.22.45, 31) Barbara Aebersold Sveitsi 1.23.17, 32) Frauke Schmitt Länsi-Saksa 1.23.19, 33) Todorka Kamenarova Bulgaria 1.23.24, 34) Ursula Oehy Sveitsi 1.23.32, 35) Lucie Komancova T-slovakia 1.23.35... 45) Marja Pyymäki Suomi 1.28.55.

 Kisa 5 : Long Cle Elum, United States 18.08.1990 

 

 Men 11,3 km 

1) Niklas Löwegren SWE 1.17.59, 2) Håvard Tveite NOR 1.22.36, 3) Rolf Vestre NOR 1.22.40, 4) Martin Johansson  SWE 1.23.21, 5) Reijo Mattinen FIN 1.24.27, 6) Keijo Parkkinen FIN 1.24.34, 7) Steven Hale GBR 1.24.48, 8) Urs Fluhmann SUI 1.24.51, 9) Petter Thoresen NOR 1.25.16, 10) Stephen Palmer GBR L27.43, 11) Timo Karppinen FIN 1.28.26, 12) Björn Haavengen NOR 1.28.39, 13) Rasmus Odum DEN 1.28.48, 14) Sixten Sild URS 1.29.50, 15) Allan Mogensen DEN 1.29.56, 16) Christian Hanselmann SUI 1.30.45, 17) David PeeI GBR 1.31.22, 18) Morten Berglia NOR 1.31.28, 19) Jörgen Mårtensson SWE 1.31.49, 20) Alistair Landels NZL 1.32.33,  21) Dominik Humbel SUI 1.32.43, 22) Dickie Jones GBR 1.32.49, 23) Thomas Btihrer SUI 1.33.05, 24) Zoltan Lantos HUN 1.33.17, 25) Tomas Prokes TCH 1.33.57, 26) Peter Bonek AUT 1.35.20, 27) Rob Plowright AUS 1.35.59, 28) Ted de St. Croix CAN 1.36.10, 29) Franz Mareigner FRA 1.36.28, 30) Jonathan Musgrave GBR 1.37.35, 31) Michael Waddington CAN 1.37.51, 32) Anders Björnsgaard NOR 1.38.25, 33) Kent Olsson SWE 1.38.39, 34) Mark Adams CAN 1.38.46, 35) Michael Wehlin SWE 1.39.08... 39) Mika Kuisma FIN 1.43.50... Håkan Eriksson SWE 1.48.50.." 48) Mikael Boström FIN 1.50.49.   Peter Ivars FIN_ hylätty epäselvän leima vuoksi. 

 Women 8,6 km : 

1) Kerstin Haglund SWE 1.12.53, 2) Ragnhild Bente Andersen NOR 1.12.59, 3) Yvette Haugue GBR 1.14.27, 4) Annika Viilo FIN 1.16.33, 5) Frauke Bandixen SUI 1.18:06, 6) Katariina Borg SWE 1.18.21, 7) Chritiina Blomqvist SWE 1.19.20, 8) UlIa Mänttäri FIN ja Anne Line Nydar NOR 1.19:46, 10) Ada Kucharova TCH 1.20.07, 11) Lena Molin SWE 1.21.22. 12) Sabrina Fesseler SUI 1.12.38, 13) Eija Koskivaara  FIN 1.23.38, 14) Hanne Sandstad NOR 1.23.58. 15) Marja Liisa Portin FIN 1.25.86, 16) Gill Hale GBR 1.26.00, 17) Hanne Staugaard NOR 1.26.15, 18) Riikka Ankelo FIN 1.27.54, 19) Siri Störmer NOR 1.28.21, 20) Marja Pyymäki FIN 1.30.55, 21) Priska Koradi SUI 1.31.19, 22) Claire Bolland GBR ja Tania Robinson NZL 1.32.27, 24) Kristy Bryan-Jones GBR 1.32.39, 25) Torunn Fossli NOR 1.33.11, 26) Arja Hannus SWE 1.38.29; 27) Danute Girinskaite URS 1.33.29, 28) Annika Zell SWE 1.35.06, 29) Nikki Taws. AUS 1.38.41, 30) Louise Fairfax  AUS 1.43.40, 31) Maria Honzova TCH 1.45.33, 32) Peggy Dickinson USA 1.51.53, 33) Katie Fettes NZL 1.52.04; 34) Claudia Kunzel AUT 1.54.23, 35) Ljubov Simson AUS 1.59.38.

 Kisa 4 : Long Canada 11.08.1990 

 

 Men  km : 

1) Keijo Parkkinen FIN, 2) Petter Thoresen NOR, 3) Michal Motala POL, 4) Vladimir Alexeev URS, 5) Zoltan Lantos HUN, 6) Flemming Jörgensen DEN, 7) Martin Johansson SWE, 8) Dickie Jones GBR, 9) Janos Kelemen HUN, 10) Christian Hanselmarin SUI, 11) Reijo Mattinen FIN, 12) Timo Karppinen FIN, 13) Jacek Kozlowski POL, 14) Michael Thierolf FRG, 15) Plamen Djambazorov BUL, 16) Håvard Tveite NOR, 17) Urs Fluhmann SUI, 18) Dominik Humbel SUI, 19) Thomas Nielsen DEN, 20) Håkån Eriksson SWE, 21) Anders Björnsgaard NOR, 22) Allan Mogensen DEN, 23) Jozef Hubacek TCH, 24) Steven Hale GBR, 25) Beat Fluhmann SUI, 26) Jean-Daniel Giroux FRA, 27) Johan Ivarsson SWE, 28) Niklas Löwegren SWE, 29) Jörgen Mårtensson SWE, 30) Rob Plowringht AUS, 31) Rolf Vestre NOR, 32) Niklaus Suter SUI, 33) Öivind Naess CAN, 34) Carl Björnseth NOR, 35) Alain Bergen SUI,   

Women  km : 

1) Christina Blomqvist SWE, 2) Frauke Bandixen SUI, 3) Brigitte Wolf SUI, 4) Kerstin Stratz FRG, 5) Dorte Dahl DEN, 6) Hanne Sandstad NOR, 7) Sabrina Fesseler SUI, 8) Lucie Komancova TCH, 9) Priska Koradi SUI, 10) Christine Antoine FRA, 11) Ulla Mänttäri FIN, 12) Riikka Ankelo FIN, 13) Katarina Borg SWE, 14) Llrsula Oehy SUI, 15) Annika Viilo FIN, 16) Marja Liisa Portin FIN, 17) Nikki Taws AUS, 18) Gill Hale GBR, 19) Kalin Olah HUN, 20) Darla Tiserova TCH, 21) Jana Cieslarova TCH, 22) Hanne Staugaard DEN, 23) Anne Nydal NOR, 24) Marie Honzova TCH, 25) Siri Störmer NOR, 26) Odile Haberkorn FRA, 27) Marja Pyymäki FIN, 28) Kerstin Haglund SWE, 29) Anna Górnicka POL, 30) Ragnhild Andersen NOR, 31) Kirsty Bryan-Jones GBR, 32) Yvette Hague GBR, 33) Heidi Arnesen NOR, 34) Monica Hatlen NOR, 35) Katie Fettes NZL,

 

 Kisa 3 : Long Voss, Norge  03.06.1990 

 

 Men  km : 

1) Petter Thoresen NOR, 2) Vladimir Alexeev URS, 3) Zoltan Lantos HUN, 4) Flemming Jörgensen DEN, 5) Reijo Mattinen FIN, 6) Steven Hale GBR, 7) Dickie Jones GBR, 8) Keijo Parkkinen FIN, 9) Sisten Sild URS, 10) Urs Fluhmann SUI, 11) Michal Motala POL, 12) Allan Mogensen DEN, 13) Janos Kelemen HUN, 14) Christian Hanselmarin SUI, 15) Tomas Prokes TCH, 16) Niklas Löwegren SWE, 17) Jan Eg DEN, 18) Jörgen Mårtensson SWE, 19) Zbiguew Hornik POL, 20) Jozef Hubacek TCH, 21) Inno Ling URS, 22) Thomas Nielsen DEN, 23) Anders Björnsgaard NOR, 24) Michael Thierolf FRG, 25) Håvard Tveite NOR, 26) Johan Ivarsson SWE, 27) Dominik Humbel SUI, 28) Kent Olsson SWE, 29) Peter Ivars FIN, 30) Andrey Kitchin GBR, 31) Jacek Kozlowski POL, 32) Håkån Eriksson SWE, 33) Thomas Buehrer SUI, 34) Timo Karppinen FIN, 35) Franz Mareigner GBR, 36) Rasmus Ödum DEN, 37) Åke Jönsson SWE, 38) Zdenek Zuzanek TCH, 39) Niklaus Suter SUI, 40) Rolf Vestre NOR, 41) Jean-Daniel Giroux FRA, 42) Michael Wehlin SWE, 43) Plamen Djambazorov BUL, 44) Leho Haldna URS, 

 Women  km : 

1) Katarina Borg SWE, 2) Frauke Bandixen SUI, 3) Annika Viilo FIN, 4) Dorte Dahl DEN, 5) Brigitte Wolf SUI, 6) Christina Blomqvist SWE, 7) Kerstin Stratz FRG, 8) Riikka Ankelo FIN, 9) Lucie Komancova TCH, 10) Sabrina Fesseler SUI, 11) Hanne Sandstad NOR, 12) Marie Honzova TCH, 13) Ragnhild Andersen NOR, 14) Lena Molin SWE, 15) Kerstin Haglund SWE, 16) Anne Nydal NOR, 17) Ede Umarik URS, 18) Marja Pyymäki FIN, 19) Llrsula Oehy SUI, 20) Gill Hale GBR, 21) Marie Håkansson SWE, 22) Jana Cieslarova TCH, 23) Ada Kucharova TCH, 24) Frauke Schmitt FRG, 25) Hanne Staugaard DEN, 26) Ulrika Örnhagen DEN, 27) Marja Liisa Portin FIN, 28) Siri Störmer NOR, 29) Heidnrn Finhe FRG, 30) Darla Tiserova TCH, 31) Nikki Taws AUS, 32) Malin Wästlund SWE, 33) Arja Hannus SWE, 34) Yvette Hague GBR, 35) Christine Antoine FRA,

 Kisa 2 : Long Århus, Denmark 30.05.1990 

 

 Men  km : 

1) Tomas Prokes TCH, 2) Petter Thoresen NOR, 3) Håkån Eriksson SWE, 4) Steven Hale GBR, 5) Sisten Sild URS, 6) Vladimir Alexeev URS, 7) Urs Fluhmann SUI, 8) Christian Hanselmarin SUI, 9) Flemming Jörgensen DEN, 10) Rasmus Ödum DEN, 11) Keijo Parkkinen FIN, 12) Niklas Löwegren SWE, 13) Dickie Jones GBR, 14) Håvard Tveite NOR, 15) Reijo Mattinen FIN, 16) Allan Mogensen DEN, 17) Dominik Humbel SUI, 18) Åke Jönsson SWE, 19) Jörgen Mårtensson SWE, 20) Jacek Kozlowski POL, 21) Zoltan Lantos HUN, 22) Jan Eg DEN, 23) Michal Motala POL, 24) Timo Karppinen FIN, 25) Kent Olsson SWE, 26) Zdenek Zuzanek TCH, 27) Niklaus Suter SUI, 28) Rolf Vestre NOR, 29) Jean-Daniel Giroux FRA, 30) Michael Wehlin SWE, 31) Andrey Kitchin GBR, 32) Janos Kelemen HUN, 33) Plamen Djambazorov BUL, 34) Leho Haldna URS,

 Women  km : 

1) Katarina Borg SWE, 2) Raghhild Bratberg NOR, 3) Frauke Bandixen SUI, 4) Malin Wästlund SWE, 5) Annika Viilo FIN, 6) Christina Blomqvist SWE, 7) Marja Liisa Portin FIN, 8) Brigitte Wolf SUI, 9) Kalin Olah HUN, 10) Kerstin Haglund SWE, 11) Ada Kucharova TCH, 12) Ragnhild Andersen NOR, 13) Riikka Ankelo FIN, 14) Ulla Mänttäri FIN, 15) Marie Honzova TCH, 16) Dorte Dahl DEN, 17) Marcela Kubatkova TCH, 18) Marie Håkansson SWE, 19) Anne Nydal NOR, 20) Llrsula Oehy SUI, 21) Sabrina Fesseler SUI, 22) Marja Pyymäki FIN, 23) Petra Novotna TCH, 24) Monica Hatlen NOR, 25) Ulrika Örnhagen DEN, 26) Eija Koskivaara FIN, 27) Jana Cieslarova TCH, 28) Lucie Komancova TCH, 29) Lena Molin SWE, 30) Hanne Sandstad NOR, 31) Marie-Violaine Bois FRA, 32) Barbara Aebersold SUI, 33) Roz Clayton GBR, 34) Kerstin Stratz FRG, 35) Gill Hale GBR,

 

 Kisa 1 : Long Krakow, Poland 27.05.1990 

 

 Men 15,4 km :  

1) Niklas Lowegren SWE 1.27.56, 2) Hakan Eriksson SWE 1.29.18, 3) Petter Thoresen NOR 1.30.10, 4) Havard Tveite NOR 1.30.20, 5) Martin Johansson SWE 1.30.34,  6) Jorgen Martensson SWE 1.32.05, 7) Keijo Parkkinen FIN 13.2.18, 8) Peter Ivars FIN 1.32.20, 9) Tomas Prokes TCH 1.32.27, 10) Rolf Vestre NOR 1.32.26,  11) Bjornsgaard Anders NOR 1.32.39, 12) Kent Olsson SWE 1.33.06, 13) Reijo Mattinen FIN 1.33.19, 14) Urs Fluhmann SUI 1.33.22, 15) Flemming Jorgensen DEN 1.34.34, 16) Timo Karppinen FIN L.35.47, 17) Buehrer Thomas SUI 1.36.08, 18) Rasmus Odum DEN 1.36.16, 19) Thomas Nielsen DEN 1.36.47, 20) Bjorn Haavengen NOR 1.36.52, 2l) Dominik Humbel SUI 1.37.06, 22) Michael Wehlin SWE 1.37.39, 23) Mika Kuisma FIN 1.37.50, 24) Christian Hanselmann SUI 1.38.01 , 25) Stephen Palmer GBR 1.39.03, 26) Berglia Morten NOR 1.39.19, 27) Mark Adams CAN 1.40.23, 28) Luc Bguin SUI 1.40.55, 29) Steven Hale GBR 1.40.56, 30) Allan Mogensen DEN 1.41.11, 3l) Sixten Sild URS f .41.13, 32) Zoltan Lantos HUN 1.43.15, 33) Karl Lang AUT 1.44.01, 34) Oivind Naess CAN 1.46.16, 35) Peter Bonek AUT I.46.21, 36) Bostrom Mikael FIN 1.46:46, 37) Andrew Kitchin GBR I.47.20, 38) de St Croix Edwars CAN 1.47.40, 39) Plowright Rob AUS 1.49.23, 40) Landels Alistair NZL 1.49.42, 41) Jonathan Musgrave GBR 1.49.46, 42) Franz Mareigner FRA 1.50.56, 43) Dickie Jones GBR 1.51 .43, 44) David Peel GBR 1.51.53, 45) Nikitin Alexy URS 1.52.25, 46) Simson Arnold AUS 1.56.17, 47) Waddington Michael CAN 1.58.08, 48) Eddie Wymer AUS 1.58.10, 49) Brian Graham CAN 1.58.36,  50) O'Halloren Colm IRL 1.58.58, 51) Ireland Kevin NZL 2.02.58, 52) Oliver Rick USA 2.04.58,  53) Jessop Robert  NAI, 2.06.08, 54). Pruden Dave USA 2:09.10, 55) Burnett Ross CAN 2.10.36, 56) Wolfe Bruce USA 2.20.03, 57) Yoshida Tsutomu JPN 2.21.58, 58) Bruce Tom USA 2.29.19, 59) Chino Kouji JPN 2.36.24, 60) Suzuki yousuke JPN 2.41.53.

 

 Women 9,56 km :

1) Ragnhild B. Andersen NOR 1.06.31, 2) Christian Blomqvist SWE 1.07.02, 3) Ada Kucrharova TCH 1.11.14, 4) Anne Line Nydal NOR 1.11.26, 5) Hannus Arja SWE 1.12.01;  6) Frauke Bandixen SUI 1.15.03, 7) Danute Giriskaite URS 1.15.05, 8) Hague Yvette GBR 1.16.59, 9) Ulla Mänttäri FIN 1.17.51, 10) Annika Viilo FIN 1.18.05, 11) Maria Pyymäki FIN 1.19.17, 12) Sanstad Hanne NOR 1.19.27, 13) Fossli Torunn NOR 1.20.23, 14) Katarina Borg SWE 1.21.21, 15) Eija Koskivaara FIN 1.21.23, 16) Kerstin Haglund SWE 1.21.30, 17) Zell Annika SWE 1.24.20, 18) Marja Liisa Portin FIN 1.25.16, 19) Koradi Priska SUI 1.25.27, 20) Taws Nikki AUS 1.25.39, 21) Lena Molin SWE 1.27.06, 22) Hanne Staugaard DEN 1.29.19, 23) Gill Hale GBR 1.31.40, 24) Clare Bolland GBR 1.32.21, 25) Riikka Ankelo FIN 1.32.29, 26) Marie Honzova TCH 1.33.00, 27) Sabrina Fesseler SUI 1.33.29, 28) Simson Ljubov AUS 1.36.35, 29) Fettes Katie NZL 1.37.16, 30) Stormer Siri NOR 1.37.27, 31) Bryan-Jones Kirsty GBR 1.38.32, 32) Robert Magali CAN 1.39.28, 33) Grawford Sharon USA 1.40.34, 34) Faifax Louise AUS 1.40.49, 35) Robinson Tania NZL 1.41.02, 36) Claudia Kunzel AUT 1.44.32, 37) Parson  Anne USA 1.58:48, 38) Cleary Julie IRL 2.01.40, 39) North Hannah USA 2.04.53, 40) Gelderman Marquita NZL 2.05.14;  41) Anderson JennyAUS 2.08.38, 42) Newell Debbie USA 2.11.88, 43) Keith Karan USA 2.15.17, 44) Dickison  Peggy USA 2.20.27. 45) Nishida Chiyomi JPN 2.39.23,