Suunnistuksen SM-ePitkä 2015 - 1955 Mitalin voittajat

ePitkä-suunnistus (ent. pitkä ja 25km) H21 miehet

31.10.2015

Antti Nieminen

1. Kulta 2. Hopea 3. Pronssi Järjestäjä Kuva kolmesta SM-kullasta
2016
2015 Olli-Markus Taivainen PelPo Miika Kirmula AngA Frederic Tranchand PR Vehkalahden Veikot
2014 Mårten Boström SWE Aleksi Anttolainen LS-37 Einari Heinaro HS Hyvinkään Rasti
2013 Jonne Lakanen VaajTe Vesa Taanila IkNV Jarno Parkkinen RR Anttolan Urheilijat
2012 Mikko Patana IkNV Simo-Pekka Fincke KR Einari Heinaro HS Kortesjärven Järvi-Veikot
2011 Petteri Muukkonen VeVe Kiril Nikolov KR Pasi Ikonen VaajTe Kalevan Rasti
2010 Petteri Muukkonen VeVe Antti Parjanne Lynx Fredric Portin Brahe Someron Esa
2009 Mats Haldin IFKGötebor Esa Huttunen Orient Pasi Ikonen VaajTe Keuruun Kisailijat
2008 Vesa Taanila IkNV Mats Dahlén PR Mikael Fabritius Orient Suomusjärven Sisu
2007 Jarkko Huovila TP Petteri Muukkonen MSParma Jarno Parkkinen RR Akilles OK
2006 Samuli Launiainen KR Markus Lindeqvist PR Topi Anjala IkNV Juvan Urheilijat Petteri Muukkonen
2005 Petteri Muukkonen MSParma Simo Martomaa KR Topi Anjala IkNV  Oriveden Ponnistus
2004 Manu Mutka TuMe Simo Martomaa KR Tuomas Tervo RR Ruokolahden Suunnistajat
2003 Petteri Muukkonen MSParma Tommi Tölkkö KR Mats Dahlén PIF Kyrös-Rasti
2002 Marius Mazulis IkNV Simo Martomaa KR Risto Haikonen Navi Länsi-Lavian Loiske
2001 Janne Salmi TuS Mats Haldin Femman  Pasi Ikonen Pohjant Valkeakosken Haka
2000 Jouni Kahelin TP Janne Salmi TuS Jani Lakanen Delta Kouvolan Rasti Janne Salmi
1999 Janne Salmi TuS Teuvo Heimonen Pohjant Jani Lakanen Delta Imatran Suunnistajat
1998 Janne Salmi TuS Kenneth Cederberg PIF Jan Donner OK77 IF Sibbo Vargarna
1997 Sören Nymalm PIF Mats Haldin Femman Janne Salmi TuS Lappeen Riento
1996 Janne Salmi TuS Jarmo Reiman AngA Mikael Donner OK77 Rasti E4
1995 Janne Salmi TuS Petri Forsman TuS Riku Rintanen KangSK Karjaan Ura
1994 Mika Kuisma AngA Reijo Mattinen RR Kenneth Cederberg Femman Viitasaaren Suunta Ari Anjala
1993 Keijo Parkkinen ONMKY Mikael Donner OK77 Leo Pyymäki RasKa Karkki-Rasti
1992 Keijo Parkkinen ONMKY Ari Anjala TP Kenneth Cederberg Femman Asikkalan Raikas
1991 Ari Anjala TP Jarmo Tonder RuSu Janne Salmi TuS Vehkalahden Veikot
1990 Ari Anjala IkNV Mika Kuisma JuvU Keijo Parkkinen ONMKY Savon Suunta
1989 Ari Anjala IkNV Reijo Mattinen LS-37 Peter Ivars Femman Imatran Suunnistajat
1988 Timo Karppinen LTH Markku Jauhiainen LiePa Ari Kattainen HNMKY Rajamäen Rykmentti
1987 Kari Sallinen HiKi Ari Anjala IkNV Markku Kaartinen AngA Tarvasjoen Urheilijat
1986 Taisto Kemppainen Iisu Teemu Helppolainen PIF Raimo Tolonen Iisu Rastiketut
1985 Pekka Nikulainen AngA Pasi Raukko TP Mika Ruuhiala KR Ikaalisten Nouseva-Voima
1984 Pasi Raukko TP Esa Turunen Iisu Jukka-Pekka Rantio HauSi Porvoon Urheilijat
1983 Pekka Jokimies VeVe Pekka Nikulainen AngA Arto Virtala PIF Liperin Taimi
1982 Hannu Kottonen LiePa Ari Yli-Kaatiala KuortKu Urho Kujala LiePa Säkylän Urheilijat
1981 Simo Nurminen KanKi Hannu Kottonen LiePa Heikki Peltola KouRa Vehkalahden Veikot
1980 Simo Nurminen KanKi Osmo Siven IkNV Hannu Kurppa JäPa Helsingin Jyry Simo Nurminen
1979 Esa Turunen Iisu Timo Harju HNMKY Heimo Taskinen Kalske Turun Suunnistajat
1978 Timo Harju HNMKY Hannu Kottonen LiePa Simo Nurminen KanKi Rasti-Jussit
1977 Risto Nuuros SuSi Markku Salminen JäPa Pentti Rautavuo AR Lauritsalan Kisa
1976 Markku Salminen JäPa Matti Mäkinen AngA Kimmo Rauhamäki IkNV Kalevan Rasti
1975 Simo Nurminen IkNV Ahti Karvinen EnonkU Veikko Kostiainen KeU Olavin Rasti
1974 Markku Salminen HS Simo Nurminen IkNV Tuomo Peltola LiePa Virtain Urheilijat
1973 Erkki Oikarinen Kalske Markku Salminen HS Matti Mäkinen AngA Oulun Suunnistajat Markku Salminen
1972 Tuomo Peltola LiePa Markku Oksanen JRV Risto Orpana HNMKY Savon Suunta
1971 Veijo Tahvanainen AR Jorma Karvonen JoKu Seppo Jukkola GIF Gamlakarleby IF
1970 Seppo Jukkola GIF Arvo Jonkka PoTa Markku Salminen HS Hinnerjoen Yritys
1969 Erkki Oikarinen PaltU Veikko Kostiainen KeU Tuomo Peltola LiePa Vehkalahden Veikot
1968 Markku Salminen HS Antti Savela RR Tuomo Peltola LiePa Nummen Kipinä
1967 Markku Salminen HS Pauli Reunamäki KooVee Rolf Koskinen Örnen Ulvilan Ura
1966 Heino Asikainen LS-37 Raimo Nissi MaMa Pauli Siitonen HPV Turun Suunnistajat
1965 Aimo Tepsell GIF Stig Österholm SV Pauli Siitonen HPV Mellunkylän Kontio
1964 Aulis Kivistö AR Erkki Kohvakka KangU Pentti Salo XYZ Helsingin Poliisi-Voimailijat
1963 Erkki Kohvakka KangU Veikko Hakulinen JämsKi Pekka Kokkonen Eräk Hämeenlinnan Tarmo
1962 Erkki Kohvakka KangU Aimo Tepsell GIF Esko Vainio AR Mikkelin Suunnistajat
 
v. 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998
aika 2:51:21 2:37:39 2:38:10 2:57:19 2:38:23 2:42:13 2:35:38 2:47:44 2:41:47 2:16:02 2:46:19 2:47:41 2:42:03 2:36:25 2:27:54 2:29:15 2:41:20 2:23:41
km 26,5 21,5 23,7 28,2 25,9 26,8 23,8 26,3 25,1 22,3 22,7 24,0 23,7 25,8 23,5 22,9 24,9 24,3
vauhti 6:28 7:20 6:40 6:17 6:07 6:03 6:32 6:23 6:26 6:06 7:19 7:00 6:50 6:04 6:18 6,31 6:29 5:55
v. 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980
aika 2:15:55 2:14:02 2:23:16 2:19:56 2:18:22 2:15:48 2:20:13 2:22:36 2:37:53 2:17:07 2:03:19 2:19:37 2:35:50 2:32:11 2:51:33 2:07:55 2:26:33 2:45:32
km 24,9  22,7 22,4 23,3 22,9 22,5 23,0 23,0 24,2 23,0 21,0 23,2 23,1 24,0 25,0 24,4 25,2 23,3
vauhti 5:28 5,54 6:24 6:00 6:03 6:02 6:06 6:12 6:31 5:58 5:52 6:01 6:45 6:20 6:52 5:15 5:49 7:06
v. 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962
aika 2:24:35 2:11:53 2:34:49 2:23:11 2:34:48 2:55:57 2:16:44 2:37:48 2:41:42 2:32:12 2:39:42 3:11:19 2:46:55 3:21:39 3:09:12 3:01:30 2:48:35 2:52:33
km 24,8 24,0 25,7 25,3  24,2 24,6 25,4 24,1 24,5 25,0 25,0 25,0 25,0  25,0 25,0 25,0 25,0 25,0
vauhti 5:50 5:30 6:01 5:40 6,24 7:09 5:23 6:33 6:36 6:05 6:23 7:39 6:40 8:04 7:34 7:16 6:45 6:54
  

Suunnistuksen SM-ePitkä 2015 - 1971 Mitalin voittajat

ePitkä-suunnistus D21 naiset

31.10.2015 

Antti Nieminen

1. Kulta 2. Hopea 3. Pronssi Järjestäjä Kuva kolmesta SM-kullasta
2016
2015 Merja Rantanen JRV Sonja Kyrölä TP Saila Kinni TP Vehkalahden Veikot
2014 Saila Kinni TP Yvonne Gunell PIF Satu Heittola RasKu Hyvinkään Rasti
2013 Karoliina Sundberg Lynx Outi Ojanen KangSK Yvonne Gunell PIF Anttolan Urheilijat
2012 Yvonne Gunell PIF Laura Lammila MSParma Mari Väisänen KR Kortesjärven Järvi-Veikot
2011 Aino Leskinen Lynx Inga Dambe PR Anni Heikkonen RasKa Kalevan Rasti
2010 Riina Kuuselo TP Silja Tarvonen Kalske Ulrika Uotila Koovee Someron Esa
2009 Minna Kauppi AR Merja Rantanen Koovee Anni-Maija Fincke TP Keuruun Kisailijat
2008 Vroni Köning-Salmi TuS Riina Kuuselo TP Yvonne Gunell PIF Suomusjärven Sisu
2007 Johanna Pietilä MSParma Anni-Maija Fincke VeVe Laura Häsä LappRi Akilles OK
2006 Minna Kauppi AR Heli Jukkola RasKa Mari Sane HS Juvan Urheilijat
2005 Heli Jukkola RasKa Vroni König-Salmi TuS Katri Kerkola PR Oriveden Ponnistus
2004 Heli Jukkola RasKa Minna Kauppi AR Paula Haapakoski Pohjant Ruokolahden Suunnistajat
2003 Paula Haapakoski Pohjant Liisa Anttila TP Heidi Liljeström KR Kyrös-Rasti
2002 Terhi Holster TuS Heidi Haapasalo TP Bodil Holmström OK77 Länsi-Lavian Loiske
2001 Maria Rantala TP Kaisa Salminen RR Yvonne Gunell PIF Valkeakosken Haka
2000 Kirsi Boström KR Heli Nummelin RR Heidi Liljeström KR Kouvolan Rasti
1999 Liisa Anttila TP Eija Koskivaara PIF Yvonne Gunell PIF Imatran Suunnistajat Liisa Anttila
1998 Liisa Anttila HlS Eija Koskivaara PIF Marika Mikkola AngA IF Sibbo Vargarna
1997 Johanna Asklöf AngA Reeta-Mari Kolkkala LiePa Katja Honkala RR Lappeen Riento
1996 Liisa Anttila HlS Sanna Turakainen PIF Johanna Tiira AngA Rasti E4
1995 Johanna Tiira AngA Kirsi Tiira AngA Yvonne Gunell Falken Karjaan Ura
1994 Marja Pyymäki RasKa Reeta-Mari Kolkkala LiePa Eija Koskivaara PIF Viitasaaren Suunta
1993 Eija Koskivaara PIF Marja Pyymäki RasKa Pia Kiema TP Karkki-Rasti
1992 Eija Koskivaara PIF Marja Pyymäki RasKa Annika Viilo TP Asikkalan Raikas
1991 Eija Koskivaara PIF Marja Liisa Portin RaHa Tarja Silvennoinen ViiSu Vehkalahden Veikot
1990 Marja Pyymäki RasKa Annika Viilo TP Eija Koskivaara VaRa Savon Suunta Eija Koskivaara
1989 Eija Koskivaara VaRa Kirsi Tiira HNMKY Annika Viilo TP Imatran Suunnistajat
1988 Ulla Mänttäri HNMKY Sirpa Lusa HS Marja Pyymäki RasKa Rajamäen Rykmentti
1987 Ulla Mänttäri HNMKY Pirjo Mattila RasKa Tellervo Parviainen JäPa Tarvasjoen Urheilijat
1986 Eija Koskivaara VaRa Hennariikka Lonka LiePa Ulla Mänttäri HNMKY Rastiketut
1985 Annariitta Kottonen LiePa Pirjo Mattila LaLu Hanna Helin VaRa Ikaalisten Nouseva-Voima
1984 Anne Saari TY Margita Nyström AOK Hennariika Lonka LiePa Porvoon Urheilijat
1983 Annariitta Kottonen LiePa Hennariikka Lonka LiePa Pirjo Mattila LaLu Liperin Taimi
1982 Outi Borgenström IkNV Annariitta Lonka KR Marita Ruoho LeSi Säkylän Urheilijat
1981 Outi Borgenström KangKi Marita Ruoho LeSi Kii Korhonen Pihkan Vehkalahden Veikot
1980 Hennariikka Lonka KR Helena Mannervesi HiKi Leila Viljander JäPa Helsingin Jyry
1979 Liisa Veijalainen LiePa Kaija Dahlman LS-37 Leila Viljander JäPa Turun Suunnistajat
1978 Liisa Veijalainen LiePa Outi Borgenström HyRa Helena Mannervesi HiKi Rasti-Jussit
1977 Leila Viljander JäPa Marita Ruoho LeSi Sinikka Kukkonen LS-37 Lauritsalan Kisa Sinikka Kukkonen
1976 Sinikka Kukkonen LS-37 Outi Borgenström HyRa Sirkka Ketola SaPu Kalevan Rasti
1975 Sinikka Kukkonen LS-37 Sirkka Ketola SaPu Vappu Ketola SaPu Olavin Rasti
1974 Sinikka Kukkonen JuvU Vappu Ketola SaPu Outi Borgenström HyRa Virtain Urheilijat
1973 Sirkka Ketola SaPu Sirkka-Liisa Koskela KeuKi Sinikka Kukkonen PieSa Oulun Suunnistajat
1972 Sinikka Kukkonen PieSa Helena Kattelus SiKu Aila Flöjt KuhKi Savon Suunta
1971 Eeva Lahtonen RaLu Ina Hellström PIF Sven Ahlskog Femman Gamlakarleby IF
 
v. 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003
aika 2:20:09 2:05:52 2:07:06 2:23:16 2:10:15 2:17:44 1:59:00 2:19:47 2:11:59 1:41:23 2:02:06 1:53:24 2:07:11
km 18,4 15,2 15,7 19,2 17,4 18,5 16,0 18,1 16,3 15,0 14,5 13,3 15,3
vauhti 7:37 8,17 8,06 7,28 7,29 7:27 7:26 7:43 8:05 6:46 8:24 8:30 8:19
v. 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987
aika 1:45:57 1:57:56 1:52:21 2:07:26 1:57:18 1:46:43 1:53:52 1:57:00 1:49:18 1:39:18 1:51:03 1:49:16 1:50:23 1:54:41 1:46:07 1:40:03
km 15,1 14,7 13,7 15,5 15,5 16,2  14,9 15,2 14,4 14,2 14,9 15,0 14,3 15,2 14,4 13,5
vauhti 7:01 8:01 8,12 8:13 7:34 6:34 7,39 7:42 7:35 7:00 7:27 7:17 7:43 7:33 7:22 7:25
v. 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971
aika 1:56:16 2:04:25 1:59:28 2:00:37 1:43:48 1:48:37 2:28:26 1:24:46 1:22:44 1:36:12 1:20:06 1:44:35 1:35:50 1:25:51 1:46:10 1:59:15
km 15,1 14,7 15,3 13,6 15,0 15,0 15,3 12,0 11,9 12,4 11,7  11,8 10,1 11,8 10,5 11,2
vauhti 7:42 8:28 7:48 8:52 6:55 7:14 9:42 7,04 6:57 7:45 6:51 8,52 9:29 7:17 10:07 10:39