Suunnistuksen SM-keski 2016 - 1989 Mitalin voittajat

Keskimatka (ent. Pika) H21 miehet

07.06.2016

Antti Nieminen

1. Kulta 2. Hopea 3. Pronssi Järjestäjä Kuva kolmesta SM-kullasta
2017      
2016 Olli-Markus Taivainen PelPo Fredric Portin PR Oskari Liukkonen HiKi Anttolan Urheilijat
2015 Fredric Portin NOR Severi Kymäläinen TP Tero Föhr VeVe Ikallisten Nouseva-Voima
2014 Pasi Ikonen VaajTe Mikko Siren AngA Olli-Markus Taivainen PelPo Joutsenon Kullervo
2013 Thierry Guergiou KR Leonid Novikov HiKi Pasi Ikonen VaajTe Rasti E4
2012 Thierry Guergiou KR Antti Nurmonen KR Simo-Pekka Fincke KR Savon Suunta
2011 Topi Anjala IkNV Thierry Guergiou KR Petteri Muukkonen VeVe Rastiketut Thierry Gueorgiou
2010 Kim Fagerudd PR Pasi Ikonen VaajTe Jarkko Huovila TP  Rastivarsat
2009 Topi Anjala IkNV Petteri Muukkonen VeVe
Johan Backman Orient
Olavin Rasti
2008 Pasi Ikonen VaajTe Tero Föhr VeVe Valentin Novikov Delta Akilles OK
2007 Thierry Guergiou KR Valentin Novikov Delta Jonne Lehto VeVe Lappeen Riento
2006 Tero Föhr VeVe Petteri Muukkonen MSParma Pasi Ikonen VaajTe
Jani Lakanen VaajTe 
Turun Metsänkävijät
2005 Jonne Lakanen VaajTe Jarkko Huovila HaldenSK Jani Lakanen VaajTe  Pihkaniskat Pasi Ikonen
2004 Pasi Ikonen Pohjant Jonne Lakanen Delta Janne Salmi TuS Lynx, Kirkkonummi
2003 Pasi Ikonen Pohjant Jonne Lakanen Delta Juha Peltola MSParma Pargas IF
2002 Jonne Lakanen Delta Ilkka Leppävuori TP Jouni Mähönen TP Keravan Urheilijat
2001 Pasi Ikonen Pohjant Jani Lakanen Delta  Valentin Novikov Delta Hiidenkiertäjät
2000 Jani Lakanen Delta Simo Martomaa KR Jarmo Puttonen TP Suunta-101
1999 Janne Salmi TuS Juha Peltola MSParma Jani Lakanen Delta Sippurasti
1998 Mikael Boström KR Jukka Miettinen HS Simo Martomaa KR Joutsenon Kullervo
1997 Janne Salmi TuS Mikael Boström KR Jouni Mähönen TP Lahden Suunnistajat-37
1996 Sören Nymalm PIF Timo Sivill S-101 Janne Salmi TuS Vehkalahden Veikot
1995 Timo Karppinen OuTa Jouni Mähönen RR Kimmo Liljeström HS Tampereen Pyrintö Sören Nymalm
1994 Sören Nymalm PIF Timo Karppinen OuTa Kimmo Liljeström HS Espoon Suunta
1993 Petri Forsman TuS Mikael Boström Lynx Sören Nymalm PIF
Mikko Lepo KangKi
Imatran Suunnistajat
1992 Mika Kuisma AngA Harri Koski PIF Petri Forsman TuS Ruokolahden Suunnistajat
1991 Sören Nymalm PIF Marko Miettinen EsSu Mikael Boström Lynx Olavin Rasti
1990 Pekka Nikulainen AngA Petri Forsman HiKi Timo Karppinen LHT Karjaan Ura
1989 Peter Ivars Femman Reijo Mattinen LS-37 Keijo Parkkinen YlikNM Asikkalan Raikas
 
 
v.  2026  2025  2024  2023  2022  2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013 2012 2011 2010 2009 2008
aika                      0:32:12  0:37:28  0:34:14  0:30:37 0:33:01 0:30:15 0:33:28 0:30:50 0:30:39
km                     5,2  5,9  5,8   5,8 5,6 5,5 5,8 5,4 5,5
vauhti                      6:12  6:21  5:54 5:17 5:54 5:30 5:46 5:41 5:34
v. 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989
aika 0:34:00 0:32:34 0:25:11 0:26:32 0:25:44 0:24:30 0:23:59 0:21:56 0:20:45 0:24:59 0:23:39 0:25:25 0:23:48 0:25:47 0:21:45 0:25:31 0:22:09 0:27:06 0:21:36
km 6,3 5,9 4,3 4,3 4,5 4,2 3,8 3,9 4,1 3,9 3,7 4,5 3,9 4,6 3,6 4,4 3,5 4,4 3,9
vauhti 5:24 5:31 5:51 6:13 5:43 5:50 6:19 5:41 5:01 6:21 6:21 5:39 6:07 5:39 6:02 5:48 6:20 6:10 5:32
  
 
Keskimatka (ent. pika) D21 naiset

07.06.2016 

Antti Nieminen

1. Kulta 2. Hopea 3. Pronssi Järjestäjä Kuva kolmesta SM-kullasta
2017      
2016 Marika Teini Pohjant  Saila Kinni TP Miia Niittynen Koovee Anttolan Urheilijat
2015 Saila Kinni TP Merja Rantanen JRV Sonja Kyrölä TP
Outi Hytönen KangSK
Ikallisten Nouseva-Voima
2014 Inga Dambe PR Venla Niemi TP Tuulia Viberg MSParma Joutsenon Kullervo
2013 Minna Kauppi AR Anni-Maija Fincke TP Marjo Liikanen RR  Rasti E4
2012 Minna Kauppi AR Saila Kinni TP  Merja Rantanen JRV Savon Suunta
2011 Minna Kauppi AR Inga Dambe PR Saila Kinni TP  Rastiketut Minna Kauppi
2010 Minna Kauppi AR Anni-Maija Fincke TP Karoliina Sundberg Lynx Rastivarsat
2009 Anni-Maija Fincke TP Merja Rantanen Koovee Riina Kuuselo TP Olavin Rasti
2008 Minna Kauppi AR Maria Rantala AngA Bodil Holmström TuS Akilles OK
2007 Heli Jukkola RasKa Bodil Holmström TuS Natalia Korzhova Hiisi Lappeen Riento
2006 Minna Kauppi AR Maria Rantala AngA Bodil Holmström TuS Turun Metsänkävijät Minna Kauppi
2005 Minna Kauppi AR Heli Jukkola RasKa Bodil Holmström TuS Pihkaniskat
2004 Minna Kauppi AR Vroni Köning-Salmi TuS Marika Mikkola EsSu Lynx 
2003 Reetta-Mari Kolkkala LiePa Heli Jukkola RasKa Liisa Anttila TP Pargas IF
2002 Maria Rantala TP Heli Jukkola RasKa Paula Haapakoski Pohjant Keravan Urheilijat
2001 Liisa Anttila TP Reetta-Mari Kolkkala LiePa Maria Hoffman NOR Hiidenkiertäjät Reetta-Mari Kolkkala
2000 Simone Luder TUS Satu Vesalainen TP Monica Boström KR
Vroni Köning-Salmi TuS
Suunta-101
1999 Reetta-Mari Kolkkala LiePa Kirsi Boström KR Liisa Anttila TP Sippurasti
1998 Elina Raijas KR Maria Hoffman Delta Astra Francke-Vehmas RR Joutsenon Kullervo
1997 Johanna Asklöf AngA Reetta-Mari Kolkkala LiePa Monica Boström AngA Lahden Suunnistajat-37
1996 Sanna Nymalm PIF Anniina Paronen LiePa Kirsi Tiira AngA Vehkalahden Veikot
1995 Riikka Eerola RasKa Liisa Anttila HlS Yvonne Gunell Falken Tampereen Pyrintö
1994 Eija Koskivaara PIF Johanna Tiira AngA Mervi Ikonen OuSu Espoon Suunta
1993 Reetta-Mari Kolkkala LiePa Annika Viilo TP Anniina Paronen HlS Imatran Suunnistajat Eija Koskivaara
1992 Mari Lukkarinen OuSu Anniina Paronen HlS Teressa Kollanen RasKu Ruokolahden Suunnistajat
1991 Eija Koskivaara VaRa Anniina Paronen HlS Marja Liisa Portin RaHa Olavin Rasti
1990 Eija Koskivaara VaRa Leena Salmenkylä-Mattila HS Tuija Tammelin OuSu Karjaan Ura
1989 Tarja Hämäläinen ViiSu Eija Koskivaara VaRa Sirpa Kukkonen LamSä Asikkalan Raikas
v.  2026 2025  2024 2023  2022  2021  2120  2119  2118  2117  2116  2115  2114  2113  2012 2011 2010 2009 2008
aika                      0:31:54  0:36:36  0:30:38  0:31:51 0:33:10 0:30:45 0:28:43 0:30:32 0:31:00
km                      4,2  4,4  4,4  4,7 4,6 4,6 4,3 4,2 4,6
vauhti                      7:3619  8:19  6:58 6:47 7:13 6:41 6:41 7:15 6:46
v. 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989
aika 0:32:48 0:31:22 0:26:51 0:26:43 0:25:33 0:21:43 0:24:04 0:21:29 0:21:36 0:29:17 0:20:20 0:23:14 0:24:56 0:25:33 0:21:52 0:22:34 0:22:59 0:26:38 0:23:41
km 5,2 4,9 3,6 3,6 3,9 3,2 3,2 3,1 3,5 3,4 2,8 3,5 3,2 3,7 2,9 3,1 3,0 3,4 3,5
vauhti 6:18 6:24 7:28 7:32 6:38 6:45 7:34 7:00 6:09 8:32 7:24 6:38 7:46 6:59 7:32 7:17 7:40 7:50 6:46