Suunnistuksen SM-pitkä 2015 - 1935 Mitalin voittajat

Pitkämatka (ent. normaali) H21 miehet

07.09.2015

Antti Nieminen

1. Kulta 2. Hopea 3. Pronssi Järjestäjä Kuva kolmesta SM-kullasta
Jani Lakanen
2015 Toni Saari VaajTe Elias Kuukka TP  Miika Kirmula AngA Karjaan Ura
2014 Jani Lakanen VaajTe Jere Pajunen KR  Mårten Boström SWE Suunta Jyväskylä
2013 Thierry Gueorgiou KR Timo Sild HiKi  Jani Lakanen VaajTe Pohjantähti
2012 Fredric Portin PR Simo-Pekka Fincke KR  Jani Lakanen VaajTe Hämeenlinnan Suunnistajat
2011 Thierry Gueorgiou KR Topi Anjala IkNV  Tero Föhr VeVe Liedon Parma
2010 Pasi Ikonen VaajTe Petteri Muukkonen VeVe Olli-Markus Taivainen PelPo Karjaan Ura Thierry Gueorgiou
2009 Jani Lakanen VaajTe Simo Martomaa KR Johan Backman Orient Keravan Urheilijat
2008 Tero Föhr VeVe Jonne Lakanen VaajTe Topi Anjala IkNV Savon Suunta
2007 Jörgen Vickholm SV Simo Martomaa KR Pasi Ikonen VaajTe Navi, Mikkeli
2006 Jani Lakanen VaajTe Pasi Ikonen VaajTe Petteri Muukkonen MSParma Rajamäen Rykmentti
2005 Jani Lakanen VaajTe Jonne Lakanen VaajTe 
Petri Saari Lapvi
  Jämsän Retki-Veikot Jani Lakanen
2004 Jani Lakanen Delta Petteri Muukkonen MSParma Miika Hernelahti Delta Kuhman Peurat
2003 Thierry Guergiou KR Antti Harju KR Janne Salmi TuS Hämeenlinnan Suunnistaj
2002 Jani Lakanen Delta Harri Romppanen NOR Mats Haldin NOR Navi Mikkeli
2001 Jani Lakanen Delta Jonne Lakanen Delta  Svante Nilsson OK77 Nilsiän Nujakka
2000 Jani Lakanen Delta Mats Haldin Femman Janne Salmi TuS Rasti- Nokia Jani Lakanen
1999 Juha Peltola MSParma Janne Salmi TuS Timo Karppinen Pohjant Pargas IF
1998 Kenneth Cederberg PIF Juha Peltola LiePa Jarkko Huovila Delta Kuopion Suunnistajat
1997 Jani Lakanen Delta Timo Karppinen Pohjant Mikael Boström KR Kangasala SK
1996 Mikael Donner OK77 Arto Holappa YlikNM Jarmo Puttonen S-101 Espoon Suunta
1995 Juha Miettinen EsSu Janne Salmi TuS Timo Karppinen OuTa Taivalkosken Kuohu
1994 Timo Karppinen OuTa Petri Forsman TuS Reijo Mattinen RR Hiidenkiertäjät
1993 Petri Forsman TuS Timo Karppinen OuTa Kimmo Liljeström HS Savon Suunta
1992 Kenneth Cederberg Femman Markku Kaartinen AngA Timo Karppinen LTH Itä-Päijänteen Rasti
1991 Mika Kuisma AngA Kenneth Cederberg Femman Olli Turakainen KR Nurmeksen Sepot
1990 Pekka Nikulainen AngA Reijo Mattinen LS-37 Timo Mäkelä S-941 Jämsän Retki-Veikot
1989 Ari Anjala IkNV Timo Karppinen LTH Arto Holappa YlikNM Karjaan Ura
1988 Ari Antas HyPo Timo Karppinen LTH Jussi Mannila KangKi Hankasalmen Hanka
1987 Markku Jauhiainen LiePa Jarmo Tonder KR Kari Sallinen HiKi Hauhon Sisu
1986 Kari Sallinen HiKi Jussi Mannila KangKi Jari Kymäläinen HNMKY OK Järven Kari Sallinen
1985 Jorma Nissilä LohtVe Kari Sallinen HiKi Taisto Kemppainen Iisu Savon Suunta
1984 Pekka Nikulainen AngA Hannu Kurppa HNMKY Seppo Rytkönen SumKu OK Orient
1983 Kari Sallinen RaVi Hannu Pulli KR Pekka Jokimies VeVe IF Femman
1982 Kari Sallinen RaVi Hannu Kottonen LiePa Heikki Peltola KouRa Pihkaniskat
1981 Ari Anjala KangKi Seppo Rytkönen SumKu Hannu Kottonen LiePa Sibbo Vargarna
1980 Seppo Rytkönen SumKu Markku Jauhiainen KanSu Juha Rantoja AluvU Kalevan Rasti
1979 Timo Harju HNMKY Jukka Mäkinen KanKi Esa Turunen Iisu Kaustisten Pohjan-Veikot
1978 Jorma Karvonen SimpU Simo Nurminen KanKi Hannu Kurppa JäPa Kemijärven Urheilijat
1977 Simo Nurminen KanKi Jorma Karvonen SimpU Heikki Pusa LappRi Savon Suunta
1976 Erkki Nuuttila IkNV Hannu Mäkirinta AlavU Hannu Kurppa HNMKY Eura-Kauttuan Urheilijat
1975 Hannu Kurppa HNMKY Hannu Mäkirinta AlavU Reino Hotti HS Kalevan Rasti
1974 Hannu Mäkirinta AlavU Veijo Parviainen KeU Heimo Taskinen KangKa Hyvinkään Rasti
1973 Risto Nuuros SuoSi Veikko Kostiainen KeU Jouni Keskinarkaus OH Suunta-Sepot
1972 Veikko Kostiainen KeU Raimo Nissi MaMa Tuomo Peltola LiePa Kajaanin Suunnistajat
1971 Ahti Karvonen EnokU Veikko Kostiainen KeU Vilho Pollari SaaPu Kuopion Suunnistajat
1970 Raine Rantala TuS Raimo Nissi MaMa Tuomo Peltola LiePa Mesikämmenet
1969 Veikko Kostiainen KeU Markku Jokela PiKe Veijo Tahvanainen AR Joutsan Pommi
1968 Veikko Pallari IinU Raine Rantala TuS Hannu Lindstedt KankpU Ounasvaaran Hiihtoseura
1967 Pauli Reunamäki KooVee Markku Salminen HS Yrjö Nikkinen HPV OK Järven
1966 Jorma Ruutila LLU Aimo Tepsell GIF Ossi Jähi HU-46 Lapuan Virkiä
1965 Juhani Salmenkylä HS Aimo Tepsell GIF Heikki Lahti HPV Laukaan Urheilijat
1964 Juhani Salmenkylä HS Matti Rantala TPU Aimo Tepsell GIF Pargas IF Juhani Salmenkylä
1963 Esko Vainio AR Aimo Tepsell GIF Juhani Salmenkylä HS Valkeakosken Retkeilijät
1962 Aimo Tepsell GIF Rolf koskinen Örnen Osmo Tepsell GIF Akilles OK
1961 Erkki Kohvakka KangU Jouko Nikulainen TuS Kalervo Laurila TPU Kankaanpään Urheilijat
1960 Aarne Neuvonen HlS Aimo Tepsell GIF Aulis Kivistö AR Helsingin Poliisi-Voimailijat
1959 Juhani Salmenkylä HS Matti Huttunen LS-37 Göran Ström GIF Närpes OK
1958 Juhani Salmenkylä HS Jouko Kattelus TKV Aimo Tepsell GIF Kuopion Suunnistajat
1957 Harri Rantala SuSe Tor Korsman Brahe Mauri Penttilä HlS Kauvatsan Ponteva
1956 Aimo Tepsell GIF Erkki Aro HS Johan Nordback NOK Tampereen Pyrintö Aimo Tepsell
1955 Aimo Tepsell GIF Juhani Salmenkylä HS Leo Backman Örnen Helsingin Suunnistajat
1954 Aimo Tepsell GIF Reino Tuumi KiukU Erkki Aro HS Nokian Urheilijat
1953 Erkki Aro HS Arvo Ek HS Leo Backman Örnen IK Örnen
1952 Pekka Kokkonen TE Heikki Järvelä HeKu Erkki Aro HS Riihimäen Suunnistajat
1951 Arvo Ek HS Tor Korsman Brahe Olavi Nokelainen JKU Jyväskylän Kenttäurh
1950 Jarl Gripenberg GrIFK Erkki Aro HS Hannu Arola KauPo Hämeenlinnan Tarmo
1949 Erkki Aro HS Runo Harmo HS Toivo Oja LS-37 Tampereen Suunnistajat
1948 Leo Backman Örnen Perh Backman KIB Henry Sell Örnen Valkeakosken Retkeilijät
1947 Olavi Mannonen EI Erkki Aro HS Olof Lindqvist Örnen Lahden Suunnistajat
1946 Eetu Merus EkIF Perh Backman KIB Einar Dahl AOK Grankulla IFK
1945 Ragnar Fröberg SjIF Helge Grönholm GrIFK Birger Lönberg Örnen Epilän Esa
1944 Tor Lindholm HIFK Jouko Sjögren KeU Jarl Mattsson HIFK Helsingin Toverit
1943 Jarl Gripenberg GrIFK V. Kaivonen sot.yks. Erik Hedberg Örnen Anjalan Liitto
1942 Tauno Luostarinen LS-37 Jarl Gripenberg GrIFK Sven Alldén LTor IFK Helsingfors
1941

ei järjestetty

     
1940 Sulo Lehtonen KeU Tor Lindholm HIFK Gunnar Alldén AOK Hyvinkää Tahko
1939 Paavo Hytti AL Bertel Lönngvist GrIFK Perh Backman KIB Lahden Suunnistajat
1938 Birger Lönberg Örnen Ragnar Fröberg Sjudeå IF Kalervo Kuokkanen MiKV Viipuri Urheilijat
1937 Runar Alldén Örnen Olli Veijola KeU Erkki Toimela AL Keravan Urheilijat
1936 Ingvald Roos HIFK Jarl Gripenberg GrIFK Olli Veijola KeU Tampereen Pyrintö
1935 Kaj Englund HIFK Bengt Englund HIFK Georg Lindsted HIFK Suunnistusvaliok.
v. 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996
aika  1:41:12  1:31:15  1:27:39 1:29:40 1:28:56 1:19:10 1:31:05 1:29:43 1:22:11 1:26:20 1:21:58 1:39:09 1:39:05 1:31:58 1:39:37 1:34:47 1:29:45 1:24:34 1:32:07 1:33:18
km  16,3  12,8  14,8 14,0 16,5 13,9 13,2 13,7 13,1 13,3 12,6 15,4 14,4 13,0 13,3 14,0 15,7 13,5 13,4  15,8
vauhti 6:13  7:03  5:55  6:24 5:23 5:42 6:54 6:33 6:16 6:29 6:32 6:26 6:53 7:05 7:29 6:45 5:43 6:16 6:52 5:54
1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976
1:15:04 1:31:58 1:28:03 1:41:30 1:35:35 1:29:46 1:44:27 1:34:11 1:37:09 1:38:20 1:44:08 1:25:23 1:30:14 1:26:04 1:31:10 1:23:20 1:31:50 1:23:36 1:28:42 1:30:50
13,7 13,6 12,5 13,0 15,3 13,3 16,4 13,5 14,1 15,8 15,4 15,4 14,6 14,0 13,8 12,8 15,5 14,8 14,0 15,8
5:29 6:46 7:03 7:48 6:15 6:45 6:22 6:59 6:53 6:13 6:46 5:33 6:11 6:09 6:36 6:31 5:55 5:39 6:20 5:45
1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956
1:35:33 1:31:16 1:28:10 1:33:02 1:37:43 1:47:23 1:54:20 1:31:10 1:52:38 1:49:59 1:45:16 1:48:39 1:48:06 1:40:42 1:40:33 2:01:44 1:37:18 1:55:34 1:52:29 1:46:21
13,5 12,1 13,0 12,8 12,5 15,3 14,0 14,5 16,1 16,0 14,5 16,0 16,0 15,0 14,8 15,0 14,7 14,9 14,0 14,0
7:05 7:33 6:47 7:16 7:49 7:01 8:10 6:17 7:00 6:52 7:16 6:47 6:45 6:43 6:48 8:07 6:37 7:45 8:02 7:36
1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1945 1944 1943 1942 1940 1939 1938 1937 1936 1935
1:56:43 1:54:54 1:57:29 1:30:26 1:52:04 1:45:21 1:29:13 1:32:09 1:44:52 1:29:59 1:38:55 1:50:57 1:16:03 1:35:45 2:14:09 1:15:03 1:52:08 1:49:38 1:47:54 2:09:00
14,7 14,0 14,0 13,1 13,1 12,2 12,3 13,3 13,0 11,0 12,5 11,0 11,5 12,5 12,5 10,1 12,0 12,0 12,0 13,0
7:56 8:12 8:24 6:54 8:33 8:38 7:15 6:56 8:04 8:11 7:55 10:05 6:37 7:40 10:44 7:26 9:21 9:08 9:00 9:55
 
 
  

Suunnistuksen SM-pitkä 2015 - 1945 Mitalin voittajat

Pitkämatka (ent. normaali) D21 naiset

07.09.2015 

Antti Nieminen

1. Kulta 2. Hopea 3. Pronssi Järjestäjä Kuva kolmesta SM-kullasta
     
2015 Minna Kauppi LS-37 Saila Kinni TP Henna-Riikka Haikonewn AntU Karjaan Ura
2014 Saila Kinni TP  Sari Anttonen KeuKi Sanni Kivelä AngA  Suunta Jyväskylä
2013 Tuulia Viberg MSParma  Anni-Maija Fincke TP Venla Niemi TP  Pohjantähti
2012 Minna Kauppi AR  Merja Rantanen JRV Venla Niemi TP  Hämeenlinnan Suunnistajat
2011 Merja Rantanen Koovee Minna Kauppi AR  Anni-Maija Fincke TP  Liedon Parma Minna Kauppi
2010 Minna Kauppi AR Merja Rantanen Koovee Anni-Maija Fincke TP Karjaan Ura
2009 Inga Dambe PR Merja Rantanen Koovee Anne-Mari Leskinen Lynx Keravan Urheilijat
2008 Inga Dambe PR Maria Rantala AngA Anne-Mari Leskinen Lynx
Bodil Holmström TuS
Savon Suunta
2007 Minna Kauppi AR Bodil Holmström TuS Heli Jukkola RasKa Navi, Mikkeli
2006 Maria Rantala AngA Vroni Köning-Salmi TuS Bodil Holmström TuS Rajamäen Rykmentti Heli Jukkola
2005 Heli Jukkola RasKa Karoliina Sundberg Lynx Bodil Holmström TuS Jämsän Retki-Veikot
2004 Heli Jukkola RasKa Paula Haapakoski Pohjant Marika Mikkola EsSu Kuhman Peurat
2003 Heli Jukkola RasKa Minna Kauppi AR Paula Haapakoski Pohjant Hämeenlinnan Suunnistajat
2002 Liisa Anttila TP Yvonne Gunell PIF Paula Haapakoski Pohjant Navi Mikkeli
2001 Liisa Anttila TP Vroni Köning-Salmi TuS Marika Mikkola EsSu Nilsiän Nujakka Liisa Anttila
2000 Vroni Köning-Salmi TuS Reetta-Mari Kolkkala LiePa Satu Mäkitammi KangSK Rasti- Nokia
1999 Reetta-Mari Kolkkala LiePa Johanna Asklöf KR Kirsi Boström KR Pargas IF
1998 Vroni Köning-Salmi TuS Annika Viilo TP Kirsi Tiira AngA Kuopion Suunnistajat
1997 Katja Honkala RR Johanna Asklöf AngA Annika Viilo TP Kangasala SK
1996 Liisa Anttila HlS Teressa Kollanen Lynx Johanna Tiira AngA Espoon Suunta
1995 Katja Honkala RR Kirsi Tiira AngA Anniina Paronen LiePa Taivalkosken Kuohu
1994 Marja Pyymäki RasKa Kirsi Tiira AngA Reetta-Mari Kolkkala LiePa Hiidenkiertäjät
1993 Reetta-Mari Kolkkala LiePa Annika Viilo TP Liisa Anttila HlS Savon Suunta
1992 Eija Koskivaara PIF Elina Raijas KR Ulla Lahtinen S-941 Itä-Päijänteen Rasti
1991 Marja Liisa Portin RaHa Kirsi Tiira HNMKY Marja Pyymäki RasKa Nurmeksen Sepot
1990 Auli Suominen PIF Annika Viilo TP Tarja Silvennoinen ViiSu Jämsän Retki-Veikot
1989 Eija Koskivaara VaRa Marja Liisa Portin RaHa Ulla Mänttäri HNMKY Karjaan Ura
1988 Marja Pyymäki RasKa Sirpa Lusa HS Annika Viilo TP Hankasalmen Hanka
1987 Sirpa Lusa HS Marja Liisa Portin RaHa Ulla Mänttäri HNMKY Hauhon Sisu
1986 Annariitta Kottonen LiePa Sirpa Lusa HS Ulla Mänttäri HNMKY OK Järven
1985 Leena Salmenkylä-Mattila HS Tiina Äijälä KangKi Eija Sipponen PaiU Savon Suunta
1984 Pirjo Koivula LiePa Leena Silvennoinen IkNV Kyllikki Kauppinen KR OK Orient
1983 Outi Borgenström-Anjala IkNV Hanna Helin RaLu Sirpa Lusa HS IF Femman Outi Borgenström
1982 Annariitta Lonka KR Outi Borgenström IkNV Liisa Veijalainen LirPa Pihkaniskat
1981 Outi Borgenström KangKi Liisa Veijalainen LiePa Kirsi Vairinen LiePa Sibbo Vargarna
1980 Arja Haikarainen JuvU Outi Borgenström KangKi Marita Ruoho LeSi Kalevan Rasti
1979 Liisa Veijalainen LiePa Leena Salmenkylä HS Sinikka Kukkonen LS-37 Kaustisten Pohjan-Veikot
1978 Outi Borgenström HyRa Sinikka Kukkonen LS-37 Saga Pått Femman Kemijärven Urheilijat
1977 Liisa Veijalainen LiePa Marita Ruoho LeSi Outi Borgenström HyRa Savon Suunta Liisa Veijalainen
1976 Outi Borgenström HyRa Liisa Veijalainen LiePa Sinikka Kukkonen LS-37 Eura-Kauttuan Urheilijat
1975 Vappu Ketola SaaPu Sinikka Kukkonen LS-37 Anja Vilen KooVee Kalevan Rasti
1974 Liisa Veijalainen LiePa Sinikka Kukkonen JuvU Sirkka-Liisa Harju KeuKi Hyvinkään Rasti
1973 Liisa Veijalainen PiKa Aila Flöjt KuhKi Sirkka Ketola SaaPu Suunta-Sepot
1972 Sinikka Kukkonen PieSa Svea Ahlskog Femman Liisa Veijalainen PiKa Kajaanin Suunnistajat
1971 Sirkka-Liisa Koskela KeuKi Vappu Ketola SaaPu Marja-Leena Junttila HlS Kuopion Suunnistajat
1970 Aira Mylly OH Sinikka Kukkonen PieSa Ann-Maj Carlson Femman Mesikämmenet
1969 Anna-Liisa Peltola MaMa Tuula Oikari KarstKi Svea Ahlskog Femman Joutsan Pommi Anna-Liisa Peltola
1968 Kaarina Karsi HS Aila Mylly KeI Raila Kerkelä KaSu Ounasvaaran Hiihtoseura
1967 Anna-Liisa Nissi MaMa Svea Ahlskog Femman Irja Palonen LamSä OK Järven
1966 Raila Hovi XYZ Irja Niemelä XYZ Anja Meldo TKV Lapuan Virkiä
1965 Raila Hovi HaTa Marjatta Sarkkinen OH Pirjo Ruotsalainen KoU Laukaan Urheilijat
1964 Anna-Liisa Nissi MaMa Irja Niemelä XYZ Kaija Lahti HPV Pargas IF
1963 Irja Niemelä XYZ Pirjo Ruotsalainen KoU Varpu Lavikainen TohmU Valkeakosken Retkeilijät
1962 Irja Niemelä XYZ Raila Hovi HaTa Marianne Uusikumpu KIB Akilles OK
1961 Maila Miskala LLU Kaija Lahti HT Raila Hovi HaTa Kankaanpään Urheilijat
1960 Eila Hanelius JäPa Raila Hovi HaTa Riitta Viikari VeVe Helsingin Poliisi-Voimailijat Eila Hanelius
1959 Tyyne Leskinen VeVe Eeva Aspi AngA Eeva Lehtonen RaLu Närpes OK
1958 Eila Hanelius JäPa Tyyne Leskinen VeVe Leena Tuhkanen KuoS Kuopion Suunnistajat
1957 Eila Hanelius JäPa Gunell Lillqvist Brahe Sirkka Ruokanen AiKi Kauvatsan Ponteva
1956 Anna-Liisa Vallenius VaR Irja Niemelä EE Salme Arminen HS Tampereen Pyrintö
1955 Eila Hanelius JäPa Hilja Fellman TE Tyyne Leskinen VeVe Helsingin Suunnistajat
1954 Kerttu Palenius TE Anna Hagman KosKi Anja Innala VaR Nokian Urheilijat Irja Niemelä
1953 Irja Niemelä EE Tarja Kapanen HS Aune Mäkelä OJ IK Örnen
1952 Aura Karhuniemi HS Irja Niemelä EE Saimi Nummi SuVe Riihimäen Suunnistajat
1951 Irja Petäjä EE Aili Sorjonen KallS Aura Karhuniemi HS Tikkakosken Tikka
1950 Irja Petäjä EE Hilja Fellman TE Saimi Niittynen JKU Hämeenlinnan Tarmo
1949 Anna-Liisa Vallenius VaR Etel Moilanen KIB Eeva-Liisa Muhonen MyKV Tampereen Suunnistajat
1948 Saimi Nummi SuVe Anna-Liisa Vallenius VaR Saara Surakka SuVe Valkeakosken Retkeilijät
1947 Elma Lehtelä VaR Liisa Mikkonen HT Anja Mänttä PoTa Lahden Suunnistajat
1946 Ruth Schalin HIFK Helka Satukangas K-V Aili Sorjonen KallS Grankulla IFK
1945 Helka Satukangas K-V Saimi Nummi SuVe Hannele Hyvärinen HS Helsingin Suunnistajat
v. 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002
aika 1:13:34 1:08:20 1:20:37 1:10:35 1:12:27 1:02:10 1:07:17 1:23:30 1:05:03 1:08:51 1:00:08 1:07:00 1:14:58 1:06:35
km 10,5 8,6 10,6 9,8 10,7 9,5 8,8 10,2 8,7 9,2 7,9 8,9 9,1 8,5
vauhti 7:00 7:55 7:36 7:11 6:46 6:33 7:40 8:11 7:29 7:29 7:36 7:33 8:14 7:52
2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983
1:08:26 1:00:33 1:06:27 1:01:58 1:04:56 1:05:35 1:01:35 1:08:18 1:04:53 1:11:56 1:06:29 1:09:20 1:11:12 1:14:49 1:13:10 1:09:33 1:18:30 1:07:52 0:58:01
8,0 8,3 9,7 8,4 8,4  - 9,2 8,4 8,0 7,9 8,4 8,0 9,8 8,5 8,5 9,0 8,8 8,8 7,9
8:33 7:20 6:51 7:23 7:44 #JAKO/0! 6:42 8:08 8:07 9:06 7:55 8:40 7:16 8:48 8:36 7:44 8:55 7:43 7:21
1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964
1:09:24 1:05:10 1:04:28 1:01:37 0:57:07 0:53:41 1:07:11 1:22:13 1:01:14 0:59:17 1:04:35 1:25:58 1:20:53 1:29:16 1:06:07 1:09:10 1:09:20 1:16:25 1:28:59
9,0 8,2 7,8 8,4 7,8 7,3 8,8 7,8 6,8 7,2 7,4 6,7 7,5 7,8 7,0 7,6 6,8 7,4 8,0
7:43 7:57 8:16 7:20 7:19 7:21 7:38 10:32 9:00 8:14 8:44 12:50 10:47 11:27 9:27 9:06 10:12 10:20 11:07
1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1945
1:29:45 1:17:48 1:15:19 1:07:08 1:01:43 1:03:43 1:11:03 1:04:47 1:19:14 1:29:57 1:22:18 1:14:33 1:05:27 1:14:17 1:06:32 1:02:58 1:07:45 1:24:51 1:10:07
8,0 7,8 7,3 6,6 7,1 6,7 6,8 6,0 7,0 7,5 7,4 7,6 7,5 7,0 6,9 6,5 6,8 6,0 5,7
11:13 9:58 10:19 10:10 8:42 9:31 10:27 10:48 11:19 12:00 11:07 9:49 8:44 10:37 9:39 9:41 9:58 14:08 12:18