Suunnistuksen SM-yö 2015 - 1955 Mitalin voittajat

Yö-suunnistus  H21 miehet

13.10.2015

Antti Nieminen

1. Kulta 2. Hopea 3. Pronssi Järjestäjä Kuva kolmesta SM-kullasta
2016
2015 Jani Lakanen Koovee Aapo Leskinen Lynx Ville Parkkinen IkNV Lahden Suunnistajat-37
2013 Mikko Sirén AngA Antti Parjanne Lynx Severi Kymäläinen TP Loimaan Jankko
2012 Antti Nurmonen KR Simo-Pekka Fincke KR Antti Parjanne Lynx Kuusankosken Urheiluseura
2011 Olli-Markus Taivainen PelPo Janne Heikka TP Timo Sild Delta Kyrös-Rasti
2010 Leo Laakkonen TP Antti Nurmonen KR Aapo Leskinen Lynx Mynämäen Suunnistajat
2009 Esa Huttunen Orient Oskari Liukkonen Delta Pasi Ikonen VaajTe Karjaan Ura
2008 Timo Saarinen TP Vesa Taanila IkNV Antti Nurmonen KR Vehkalahden Veikot
2007 Thierry Gueorgiou KR Matthias Merz RR Tero Föhr VeVe Karkki-Rasti
2006 Simo Martomaa KR Jarkko Huovila NOR Timo Saarinen TP Paimion Rasti
2005 Tuomas Tervo RR Jarkko Liuha VeVe Petri Noponen Delta  Navi, Mikkeli
2004 Timo Saarinen VaHa Miika Hernelahti Delta Jani Virta KangSK IF Femman
2003 Jani Lakanen Delta Timo Saarinen VaHa Pasi Ikonen Pohjant Hinnerjoen Yritys
2002 Miika Hernelahti Delta Mikko Väisänen Navi Janne Virtanen PR Keuruun Kisailijat
2001 Marius Mazulis IkNV Marko Väisänen RR  Mikael Boström KR Rasti-Lukko, Rauma
2000 Miika Hernelahti Delta Tommi Tölkkö KR Jarmo Puttonen TP Lappeen Riento
1999 Sören Nymalm PIF Mikael Boström KR Harri Romppanen KRt Akilles OK
1998 Mikko Hölsö TuS Sören Nymalm PIF Petri Noponen AnttU Lapuan Virkiä
1997 Mikael Boström KR Jarmo Reiman AngA Jouni Mähönen TP Vakka-Rasti
1996 Mikael Boström KR Jussi Aumo Lynx Tommi Tölkkö TuS Raja-Karjalan Suunnistajat
1995 Lasse Torpo RR Mikael Boström Lynx Janne Salmi TuS Koo-Vee, Tampere
1994 Ari Heinola KangSK Jouni Hannula TuS Timo Sivill S-101 Rasti-Jussit Mikael Boström
1993 Jouni Hannula TuS Jussi Silvennoinen KR Timo Karppinen OuTa IK Kronan
1992 Mikael Boström SWE Tuomo Haanpää TP Sören Nymalm PIF Liedon Parma
1991 Timo Karppinen LTH Sören Nymalm PIF Mika Kuisma AngA Turun Suunnistajat
1990 Tuomo Haanpää TP Timo Karppinen LTH Marko Loukkalahti KanSu Kalevan Rasti
1989 Hannu Pulli LappRi Timo Karppinen LTH Ilkka Sihvola HNMKY Punkalaitumen Kunto
1988 Ari Kattainen HNMKY Jukka-Pekka Rantio HauSi Timo Karppinen LTH Hämeenlinnan Suunnistajat
1987 Ari Kattainen HNMKY Jukka-Pekka Rantio HauSi Keijo Parkkinen YlikNM IF Sibbo Vargarna
1986 Keijo Parkkinen YlikNM Esa Helin LiePa Roald von Schoultz PIF Hinnerjoen Yritys
1985 Ari Anjala IkNV Mika Ruuhiala KR Teemu Helppolainen PIF Rasti-Jussit
1984 Juha Rantoja AlavU Ari Yli-Kaartiala KuortKu Kari Sallinen HiKi Olavin Rasti
1983 Mika Ruuhiala KR Ilari Grönholm KannKi Risto Metsälä Raska Hiidenkiertäjät
1982 Kari Sallinen RaVi Ari Anjala IkNV Esa Nikkanen KouRa Rastikarhut
1981 Hannu Pulli LappRi Veikko Loukonen PiKe Hannu Kurppa JäPa Kokkolan Suunnistajat
1980 Hannu Kurppa JäPa Heikki Hautala KauVi Mikko Mannonen AngA Hauhon Sisu Hannu Kurppa
1979 Ari Anjala KangKi Timo Peltola LiePa Timo Ottela Mesik Itä-Päijänteen Rasti
1978 Jussi Salusvuori AngA Risto Orpana AR Heikki Hautala KauVi Pargas IF
1977 Hannu Kurppa JäPa Timo Peltola LiePa Tarmo Mäkeläinen LiePa Mynämäen Suunnistajat-52
1976 Hannu Kurppa HNMKY Jussi Salusvuori AngA Risto Orpana HlT Hankasalmen Hanka
1975 Hannu Mäkirinta AlavU Pekka Rytkönen Pihkan Markku Salminen JäPa Imatran Suunnistajat
1974 Risto Orpana SahKu Veijo Parviainen KeU Hannu Mäkirinta AlavU Turun Suunnistajat
1973 Markku Salminen HS Hannu Mäkirinta AlavU Timo Lehtonen HNMKY Valkeakosken Retkeilijät
1972 Veijo Tahvanainen AR Risto Sirola KeU Risto Orpana HNMKY Rajamäen Rykmentti
1971 Reijo Kujansuu KooVee Risto Sirola KeU Timo Lehtonen HNMKY Porin Tarmo
1970 Markku Salminen HS Kalervo Laurila TPU Timo Peltola LiePa Miehikkälän Vilpas
1969 Seppo Kaasalainen LaKi Matti Nurminen HlT Risto Sirola KeU Eräpirkat Mänttä
1968 Risto Sirola KeU Seppo Reivonen TuS Arvo Jonkka PoTA Asikkalan Raikas
1967 Veijo Tahvanainen AR Seppo Rajanen TP Pauli Reunamäki KooVee Suunta-Sepot
1966 Erkki Kohvakka KangU Tapani Rautavuo AR Lars Ingman SV Tampereen Pyrintö
1965 Erkki Kohvakka KangU Rolf Törrönen SV Bo Wiik SV Vehkalahden Veikot
1964 Alpo Nisula Eräp Aarne Neuvonen HlS Reijo Rytkölä SV Tikkakosken Suunnistajat Erkki Kohvakka
1963 Erkki Kohvakka KangU Osmo Osola KyS Aimo Tepsell GIF Helsingin IFK
1962 Erkki Kohvakka KangU Aimo Tepsell GIF Hannu Virtanen TP Tampereen Poliisi-Urheilijat
1961 Aulis Kivistö AR Esko Vainio AR Erkki Martikainen LaSa Lahden Suunnistajat-37
1960 Reijo Kivistö TuS Rolf Törrönen SV Aulis Kivistö AR Pargas IF
1959 Pekka Kokkonen Eräk Immo Lehtinen HPV Aulis Kivistö AR Kouvolan Urheilijat
1958 Kimmo Lehtinen HPV Raimo Tuumi KiukU Leo Backman Örnen Vilppulan Veto
1957 Harri Rantala SuSe Gustav Kronholm Brahe Juhani Salmenkylä HS Hämeenlinnan Suunnistajat
1956 Leo Backman Örnen Osmo Niemelä ViVe Aimo Tepsell GIF IK Örnen
1955 Arvo Ek HS Matti Salmenkylä HS Mårten Weurlander EsboIF Helsingin Poliisi-Voimailijat
v. 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997
aika 1:22:03 1:24:20 1:15:39 1:18:21 1:22:03 1:22:56 1:27:55 1:16:48 1:14:31 1:27:55 1:28:56 1:27:03 1:15:24 1:17:13 1:21:27 1:15:15 1:30:45 1:26:09 1:18:07
km 11,0 11,8 11,7 13,1 12,0 12,9 12,8 12,2 12,3 12,9 13,1 11,5 13,1 12,8 13,0 13,0 12,5 12,5 12,6
vauhti 7:28 7:09 6:28 5:59 6:50 6:26 6:52 6:18 6:03 6:49 6:46 7:33 5:45 6:01 6:17 5:47 7:16 6:54 6:12
v. 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976
aika 1:12:42 1:21:47 1:16:30 1:26:19 1:24:31 1:22:50 1:15:21 1:24:56 1:35:13 1:24:21 1:27:38 1:20:26 1:21:46 1:25:30 1:16:20 1:20:36 1:24:59 1:27:07 1:25:42 1:22:53 1:24:03
km  12,4 11,9 12,7 13,2 12,5 12,0 12,1 12,0 12,6 11,8 13,3 12,7 12,5 12,9 11,8 11,8 12,5 12,0 12,2 11,9 11,4
vauhti 5,52 6:52 6:01 6:32 6:46 6:54 6:14 7:05 7:33 7:09 6:35 6:20 6:32 6:38 6:28 6:50 6:48 7:16 7:01 6:58 7:22
v. 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955
aika 1:20:16 1:22:52 1:43:57 1:28:51 1:27:04 1:38:07 1:51:57 1:33:00 1:25:13 1:58:56 1:56:39 2:08:15 2:17:51 2:10:58 2:06:56 1:48:55 1:55:02 1:55:55 1:50:35 1:53:47 2:37:08
km 12,2 10,9 12,2 11,0 12,4 12,5 13,2 12,3 12,3 11,6 11,5 12,3 13,2 13,2 13,9 12,2 12,8 12,0 12,1 12,5 11,8
vauhti 6:35 7:36 8:31 8:05 7:01 7:51 8:29 7:34 6:56 10:15 10:09 10:26 10:27 9:55 9:08 8:56 8:59 9:40 9:08 9:06 13:19
  
  

Suunnistuksen SM-yö 2015 - 1971 Mitalin voittajat

Yö-suunnistus D21 naiset

13.10.2015 

Antti Nieminen

1. Kulta 2. Hopea 3. Pronssi Järjestäjä Kuva kolmesta SM-kullasta
2016
2015 Merja Rantanen JRV Emily Kemp AngA Marttiina Joensuu Pohjant Lahden Suunnistajat-37
2014 Sanni Kivelä Anga Mira Kaskinen RasKa Marika Teini Pohjant Olavin Rasti
2013 Marjo Liikanen RR Maija Sianoja MSParma
Marttiina Joensuu Pohjant
Loimaan Jankko
2012 Merja Rantanen JRV Ulrika Uotila Koovee Anni-Maija Fincke TP Kuusankosken Urheiluseura Merja Rantanen JRV
2011 Inga Dambe PR Marttiina Joensuu Pohjant Laura Lammila MSParma Kyrös-Rasti
2010 Marika Teini RaLu Marttiina Joensuu Pohjant Inga Dambe PR Mynämäen Suunnistajat
2009 Merja Rantanen Koovee Riina Kuuselo TP Anne-Mari Leskinen Lynx Karjaan Ura
2008 Merja Rantanen Koovee Pinja Satri Koovee Marttiina Joensuu Pohjant Vehkalahden Veikot
2007 Minna Kauppi AR Satu Vesalainen PR Heli Jukkola RasKa Karkki-Rasti
2006 Minna Kauppi AR Merja Rantanen JRV Tiina Kivimäki HS Paimion Rasti Minna Kauppi
2005 Satu Vesalainen PR Sirkka-Liisa Huusari AR Merja Rantanen JRV Navi, Mikkeli
2004 Sanna Nymalm PIF Ingela Mattsson PIF Katja Peltola MSParma IF Femman
2003 Minna Kauppi AR Heli Jukkola RasKa Tiina Kivimäki HS Hinnerjoen Yritys
2002 Heidi Haapasalo TP Merja Rantanen JRV Tiina Jukkola RasKa Keuruun Kisailijat
2001 Johanna Asklöf KR Heli Jukkola RasKa Reeta-Mari Kolkkala LiePa Rasti-Lukko, Rauma
2000 Satu Vesalainen TP Yvonne Gunell PIF Tiina Jukkola RasKa Lappeen Riento
1999 Johanna Asklöf KR Johanna Toivonen S-101 Anu Äijälä Lynx Akilles OK Sanna Nymalm
1998 Katja Peltola LiePa Sanna Nymalm PIF Anu Äijälä Lynx Lapuan Virkiä
1997 Katja Honkala RR Kirsi Tiira AngA Maria Hoffman Delta Vakka-Rasti
1996 Sanna Nymalm PIF Teressa Kollanen Lynx Katja Honkala RR Raja-Karjalan Suunnistajat
1995 Kirsi Tiira AngA Ingela Mattsson PIF Ulla Laitinen AngA
Mari Aarikka RasKa
Koo-Vee, Tampere
1994 Sanna Turakainen PIF Mia Karvanen LappRi Katja Peltola LiePa Rasti-Jussit
1993 Mari Aarikka RasKa Auli Hovikorpi PIF Sari Koskinen LaJy IK Kronan
1992 Eija Koskivaara PIF Marja Liisa Portin EsSu Annika Viilo TP Liedon Parma
1991 Ulla Mänttäri HNMKY Anu Rundgren JäPa Tiina Autio YlämPy Turun Suunnistajat
1990 Ulla Mänttäri HNMKY Eija Koskivaara VaRa Riitta Karjalainen TP Kalevan Rasti Ulla Mänttäri
1989 Marja Liisa Portin RaHa Ulla Mänttäri HNMKY Annika Viilo TP Punkalaitumen Kunto
1988 Ulla Mänttäri HNMKY Marja Liisa Portin RaHa Annika Viilo TP Hämeenlinnan Suunnistajat
1987 Eija Koskivaara VaRa Eija Sipponen PR Anne Pyykönen ORa IF Sibbo Vargarna
1986 Pirjo Mattila LaLu Margita Nyström AOK Hilkka Hanhimäki TP Hinnerjoen Yritys
1985 Hilkka Hanhimäki TP Paula Savolainen SiiRa Annika Frilander PIF Rasti-Jussit
1984 Kirsi Vairinen LiePa Virpi Peltonen ImSu Päivi Mäki-Neste AlavU Olavin Rasti
1983 Outi Borgenström-Anjala IkNV Pirjo Mattila LaLu Hilkka Hanhimäki AlahKi Hiidenkiertäjät
1982 Annariitta Lonka KR Helena Mannervesi HiKi Outi Borgenström IkNV Rastikarhut
1981 Helena Mannervesi HiKi Sinikka Kukkonen LS-37 Erja Päivinen KeU Kokkolan Suunnistajat
1980 Erja Päivinen KeU Leena Salmenkylä HS Eija Peltonen ImSu Hauhon Sisu
1979 Helena Mannervesi HiKi Liisa Veijalainen LiePa Erja Päivinen KeU Itä-Päijänteen Rasti
1978 Liisa Veijalainen LiePa Helena Mannervesi HiKi Marita Ruoho LeSi Pargas IF
1977 Hennariikka Lonka KR Eeva Kivinen VaRa Liisa Veijalainen LiePa Mynämäen Suunnistajat-52
1976 Hennariikka Lonka KR Hanne Uotila HinnYr Kirsi Holttinen KeuKi Hankasalmen Hanka
1975 Eeva Kivinen RaLu Hennariikka Lonka KR Päivi Leppänen NoU Imatran Suunnistajat
1974 Liisa Veijalainen LiePa Hennariikka Lonka KR Vappu Ketola SaPu Turun Suunnistajat
1973 Sinikka Kukkonen PieSa Aila Flöjt KuhKi Irja Niemelä XYZ Valkeakosken Retkeilijät
1972 Sinikka Kukkonen PieSa Aune Jalava MU Eine Laine XYZ Rajamäen Rykmentti
1971 Tuula Hovi HaTa Marja-Leena Junttila HlS Sirkka Ketola SaPu Porin Tarmo
v. 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003
aika 0:58:01 0:55:17 0:54:54 1:02:56 1:01:42 1:04:46 1:03:07 0:48:53 0:53:45 0:58:47 1:10:43 1:04:42 0:53:50
km 7,2 7,0 7,1 8,4 7,4 8,1 7,9 7,3 7,3 7,3 8,4 6,7 8,2
vauhti 8:03 7:54 7:44 7:30 8:20 8:00 7:59 6:42 7:22 8:03 8:23 9:36 6:34
v. 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987
aika 0:56:24 1:04:44 0:56:23 1:13:06 1:05:43 1:06:25 0:56:59 1:04:05 0:58:21 0:54:12 1:00:27 1:03:57 0:55:12 1:01:14 1:11:51 1:11:51
km 7,3 7,8 8,0 7,7 7,7 8,2  7,8 7,6 7,6 7,4 - 7,1 7,8 7,1 7,3 7,3
vauhti 7:45 8:16 7,03 9:30 8:29 8:04 7,18 8:25 7:41 7:19 #JAKO/0! 9:00 7:05 8:37 9:51 9:51
v. 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971
aika 1:06:33 1:03:46 0:51:05 0:47:46 1:10:04 1:11:52 1:01:25 1:00:46 0:46:56 0:54:59 0:59:12 0:49:31 0:42:40 1:12:35 0:44:55 0:55:26
km 7,4 7,7 6,2 6,2 7,8 8,1 7,4 6,9 5,4 5,4 5,4  5,3 4,8 5,2 4,7 5,3
vauhti 9:00 8:17 8:14 7:42 8:59 8:52 8:18 8,48 8:41 10:11 10:58 9,21 8:53 13:57 9:33 10:28