Orienteering WOC  2013 - 1966 suomalaisten sijoitukset

2013 : Vuokatti, Finland 2012 : Lausanne, Switzerland
2011 : Savonie, Frange 2010 : Trondheim, Norge 2009 : Mickolc,Hungary 2008 : Olomouc, Czech Republic
2007: Kiev, Ukraine 2006: Aarhus, Denmark 2005: Aichi, Japan 2004: Västerås, Sweden 
2003: Rapperswil/Jona, Switzerland  2001: Tampere, Finland  1999: Inverness, Great Britain 1997: Grimstad, Norge 
1995: Detmold, Germany  1993: West Point, United States  1991: Marianske Lazne, Czech Republic 1989: Skövde, Sweden 
1987: Gerardmer, Frange  1985: Bendigo, Australia  1983: Zalaegerszeg, Hungary 1981: Thun, Switzerland 
1979: Tampere, Finland  1978: Kongsberg, Norge  1976: Aviemore, Great Britain 1974: Viborg, Denmark 
1972: Stare Splavy, Czech Republic  1970: Friedrichroda, East-Germany  1968: Linköping, Sweden 1966: Fiskars, Finland
 

29.11.2013   Antti Nieminen

FIN MM-kultaa

 


Mårten
Boström
2013

Minna
Kauppi
2012

Minna
Kauppi
2010

Minna
Kauppi
2008

Minna
Kauppi
2007

Heli
Jukkola
2007

Jani
Lakanen
2006

Pasi
Ikonen
2001

Kirsi
Boström

1999

Janne
Salmi

1997

Kari
Sallinen

1985

Outi
Borgenström

1979

Liisa
Veijalainen

1976
mitalit
FIN
henk 13-24-
17
viesti 11-16-11
Etusivu
Mitalit
henk.koht

Näpäytä kuvaa - se kasvaa


"Kuningas kuninkuusmatkalta", kuten Måre itse sanoi TV-haastattelussa

 

2013: Vuokatti, Finland  7.-13.07.2013 Fin 1-2-2

        www.woc2013.fi            

WOC2013

K

H

P

SUI 3 1
RUS 2
FIN 1 2 2
FRA 1 1
NOR 1
SWE 4 3
GBR 1
LAT 1
UKR 1

 

 

 

WOC Long Distance, M miehet 19,8 km-31 :                                 Kartta  Kartta2   GPS   www.woc2013.fi/   

1) Thierry Gueorgiou FRA 1.41.39 , 
2) Jani Lakanen FIN 1.42.57 ,      Kartta RVjani   Suunnistaja-lehti   Video   Jani yle arena
3) Edgars Bertuks LAT 1.43.29 , 

4) Dmitriy Tsvetkov RUS 1.43.43 , 
5) Magne Dæhli NOR 1.43.57 , 
6) Matthias Merz SUI 1.44.20 , 
7) Daniel Hubmann SUI 1.44.48 , 
8) Tue Lassen DEN 1.46.21 , 
9) Kiril Nikolov BUL ja Valentin Novikov RUS 1.46.40 , 

      17) Tero Föhr FIN 1.48.37, 24) Simo-Pekka Fincke FIN 1.51.45,


Janin hopeaa

 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 13,9 km-22 :                                   Kartta  Kartta2   GPS  www.woc2013.fi/    

1) Simone Niggli SUI 1.20.02 , 
2) Tove Alexandersson SWE 1.23.01 , 
3) Lena Eliasson SWE 1.23.08 , 

4) Minna Kauppi FIN 1.23.44 , 
5) Tatiana Ryabkina RUS 1.23.45 , 
6) Anni-Maija Fincke FIN 1.25.51 , 
7) Emma Johansson SWE 1.26.32 , 
8) Mari Fasting NOR 1.26.40 , 
9) Tone Wigemyr NOR 1.28.06 , 
10) Catherine Taylor GBR 1.28.11 , 
     40) Karoliina Sundberg FIN 1.53.51, 



Long karsinta Kartta: QM1, QM2, QM3  , QW1, QW2, QW3    GPS  : QM1, QM2, QM3,    www.woc2013.fi/

 

 

 

WOC Middle distance, M miehet 6,3 km-19 :                               Kartta  Kartta2  GPS  www.woc2013.fi/   

1) Leonid Novikov RUS 37.45 , 
2) Thierry Gueorgiou FRA 37.54 , 
3) Gustav Bergman SWE 38.21 , 

4) Matthias Kyburz SUI 39.08 , 
5) Fabian Hertner SUI ja Daniel Hubmann SUI 39.16 , 

7) Carl Godager Kaas NOR 39.21 , 
8) Edgars Bertuks LAT 39.51 , 
9) Denys Shcherbakov UKR 39.59 , 
10) Peter Öberg SWE 40.22
       23) Hannu Airila FIN 42.46, 

 

Qmiddle : karsiutuivat  21) Petteri Muukkonen FIN  32:19  . 23) Simo-Pekka Fincke FIN 42:15 .

 

 

 

 

WOC Middle distance, W naiset 5,0 km-15 :                              Kartta  Kartta2   GPS  www.woc2013.fi/   

1) Simone Niggli SUI 35.25 , 
2) Tove Alexandersson SWE 37.10 
3) Merja Rantanen FIN 37.59 ,                   Kartta RVmerja Suunnistaja-lehti

                                     Video Merja yle arena

4) Minna Kauppi FIN 38.39 , 
5) Irina Nyberg RUS 38.45 , 
6) Annika Billstam SWE 38.49 , 
7) Amélie Chataing FRA ja Tatiana Ryabkina RUS 38.50 , 

9) Anne M. Hausken Nordberg NOR 38.56 , 
10) Maja Alm DEN 39.13 , 
      14) Venla Niemi FIN 40.03, 20) Saila Kinni FIN 41.13,


Merjan ensimmäinen

 

Middle karsinta Kartta: QM1, QM2, QM3  , QW1, QW2, QW3  GPS  : QM1, QM2, QM3QW1, QW2, QW3  www.woc2013.fi/

 

 

 

 

WOC Sprint, M miehet 3,92 km-24 :                                                    Kartta  GPS   www.woc2013.fi/      

1) Mårten Boström FIN 14:19.6 ,             Kartta RVmåre Suunnistaja-lehti 

                      Video sprintti Mårten+Venla yle arena

                                 Video Mårten kisaviikon jälkeen aamu-TV 11 min

2) Scott Fraser GBR 14:36.7 , 
3) Jonas Leandersson SWE 14:37.8 , 

4) Fabian Hertner SUI 14:41.3 , 
5) Matthias Kyburz SUI 14:45.8 , 
6) Rasmus Thrane Hansen DEN 14:47.3 , 
7) Øystein Kvaal Østerbø NOR 14:49.4 , 
8) Jerker Lysell SWE 14:52.3 , 
9) Murray Strain GBR 14:56.4 , 
10) Jan Prochazka CZE 14:56.8 , 
       15) Tuomo Mäkelä FIN 15:17.9 , 19) Petteri Muukkonen FIN 15:23.2 ,


Mårten kultaa

 

 


WOC Sprint, W naiset 3,43 km-21 :                                                     Kartta   GPS   www.woc2013.fi/    

1) Simone Niggli SUI 14.10.6 ,
2) Annika Billstam SWE 14.18.7 , 
3) Venla Niemi FIN 14.48.5 ,           Kartta RVvenla Suunnistaja-lehti

                            Video sprintti Mårten+Venla yle arena

4) Maja Alm DEN 14.53.0 , 
5) Tessa Hill GBR 14.58.2 , 
6) Galina Vinogradova RUS 15.04.3 , 
7) Emma Klingenberg DEN 15.08.9 , 
8) Merja Rantanen FIN 15.15.9 , 
9) Heidi Bagstevold NOR 15.20.8 , 
10) Anne-M Hausken Nordberg NOR 15.22.8
,


Venla pronssia

 

Qsprint : kars.) Marika Teini FIN hyl.

 

Sprint karsinta Kartta: QM1, QM2, QM3 , QW1, QW2, QW3  GPS  : QM1, QM2, QM3QW1, QW2, QW3  www.woc2013.fi/

 

 

 

 

WOC Relay, M miehet 2x5,2km + 5,6km - 14-16 :            Kartta  GPS1  GPS2  GPS3  www.woc2013.fi/   

1) Russia 1:41:47 (Leonid Novikov 34:04-4, Valentin Novikov 32:15-3, Dmitriy Tsvetkov 35:27-2) , 
2) Sweden 1:42:37 (Anders Holmberg 34:15-9, Peter Öberg 32:00-2, Gustav Bergman 36:20-3) ,
3) Ukraine 1:42:55 (Pavlo Ushkvarok 34:14-6, Oleksandr Kratov 31:20-1, Denys Shcherbakov 37:20-8) ,


   
5) Finland 1:44:55 (Mårten Boström 33:58-3, Jani Lakanen 33:46-5, Tero Föhr 37:10-7) , 

 

 

 

WOC Relay, W naiset 2x4,1km + 4,4km - 12  :                  Kartta   GPS1  GPS2  GPS3  www.woc2013.fi/    

1) Norway 1:37:53 (Heidi Bagstevold 32:48-4, Mari Fasting 31:35-1, Anne M. Hausken Nordberg 33:28-2) , 
2) Finland 1:39:07 (Venla Niemi 32:28-1, Anni-Maija Fincke 34:58-5, Minna Kauppi 31:39-1) , 
3) Switzerland 1:43:44 (Sara Luescher 32:44-3, Judith Wyder 35:52-8, Simone Niggli 35:08-5) , 

 Video Venla+Anni-Maija+Minna  yle arena


Hopeista hymyä Minna + Venla + Anni-Maija

 

 

 

 

Me edustettiin Suomea Vuokatissa WOC-kisassa

Hannu Airila KR WOC : Middle 23.Mårten Boström Lynx WOC : Sprint 1. + Relay 5.Simo-Pekka Fincke KR WOC : Middle kars. + Long 24.Tero Föhr VeVe WOC : Long 17. + Relay 5.Jani Lakanen VaajTe WOC : Long 2. + Relay 5.Petteri Muukkonen VeVe WOC : Middle kars. + Sprint 19.Tuomo Mäkelä AngA WOC : Sprint 15.Anni-Maija Fincke TP WOC : Long 6. + Relay 2.Minna Kauppi AR WOC : Long 4. + Middle 4. + Relay 2.Saila Kinni TP WOC : Middle 20. Venla Niemi TP WOC : Sprint 3.+ Middle 14. + Relay 2.Merja Rantanen JRV WOC : Sprint 8. + Middle 3. Karoliina Sundberg Lynx WOC : Long 40.Marika Teini Pohjant WOC : Sprint Kars.
iso kuva näpäyttämällä kuvaa

 

 FIN-joukkueen arvokisoissa menestys :

  HannuA , MårtenB Simo-PekkaF , TeroF , JaniL , PetteriM , TuomoM Anni-MaijaF MinnaK , SailaK , VenlaN , MerjaR , KaroliinaS , MarikaT  

 

Suomen kokenein miesjoukkue keski-ikä 32,65 v. (edellinen 2009 30,12 v.) ja kokenein suunnistaja Petteri 36,74 v.

 


 

 

 

2012: Lausanne, Switzerland  14.-21.07.2012

 

 

Fin 1-1-0
Lausanne, Switserland

Online 

 

WOC2012

K

H

P

SUI 4 2 2
NOR 1 1 1
FIN 1 1
LAT 1 1
CZE 1
SWE 2 3
RUS 1 1
DEN 1
 

 

WOC Long Distance, M miehet 18,3 km-31 :                          KarttaGPS, http://woc2012.ch   Photos Photos2

1) Olav Lundanes NOR 1:34:42 , 
2) Matthias Merz SUI 1:37:34 , 
3) Edgars Bertuks LAT 1:39:13 , 

4) Philippe Adasmski FRA 1:40:19 , 
5) Anders Holmberg SWE 1:41:46 , 
6) Kiril Nikolov BUL 1:41:48 ,                                                                                            
Kirilin Kartta
7) Dmitriy Tsvetkov RUS 1:43:20 
8) Frederic Tranchand FRA 1:43:55 , 
9) Tue Lassen DEN 1:44:46 , 
10) Anders Nordberg NOR 1:
44:51 , 
      14) Fredric Portin FIN 1:45:23 ,  31) Tuomas Tervo FIN 1:54:42 , 

       -) Olli-Markus Taivainen karsiutui

 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 12,4 km-23 :                         Kartta, GPS, http://woc2012.ch   Photos   Photos2 

1) Simone Niggli-Luder SUI  1:15:07 ,  
2) Minna Kauppi FIN 1:16:38 ,   
3) Annika Billstam SWE  1:17:13 , 

4) Tatyana Riabkina RUS 1:19:17 
5) Anne Hausken Nordberg SWE  1:20:05 , 
6) Eva Jurenikova CZE 1:21:10 , 
7) Merja Rantanen FIN 1:22:51 , 
8) Ida Bobach DEN 1:23:22 , 
9) Ines Brodmann SUI 1:23:23 ,
 
10) Venla Niemi FIN 1:23:35 , 

Kuva : www.orientierungslauf.de Fred Härtelt

 

Long Distance karsinta kartat : MA , MB , MC , WA , WB , WC http://woc2012.ch   TueLassenRV   Photos    Photos2

 

 

 

 

WOC Middle distance, M miehet 6,5 km-20 :                                  Kartta, GPShttp://woc2012.ch     Photos

1) Edgars Bertuks LAT 36:45 , 
2) Valentin Novikov RUS 36:50 , 
3) Fabian Hertner SUI 37:10 , 

4) Thierry Gueorgiou FRA 37:15 , 
5) Francois Gonon FRA 37:18 , 
6) Peter Öberg SWE 37:22 , 
7) Magne Daehli NOR 38:08 , 
8) Gustav Bergman SWE 38:33 , 
9) Marc Lauenstein SUI 38:48 ,
10) Jan Prochazka CZE 39:01 , 

     11) Hannu Airila FIN 39:02 , 17) Pasi Ikonen FIN 39:46 , 34) Jarkko Huovila FIN 42:27 , 

 

 

 

WOC Middle distance, W naiset 5,5 km-18 :                                    Kartta, GPShttp://woc2012.ch   Photos

1) Minna Kauppi FIN 37:37 ,       
2) Tove Alexandersson SWE 38:09 , 
3) Tatyana Riabkina RUS 39:03 , 

4) Ida Bobach DEN 39:52 , 
5) Simone Nigli-Luder SUI 40:00 , 
6) Annika Billstam SWE 40:07 , 
7) Sara Luscher SUI 40:53 , 
8) Merja Rantanen FIN 41:03 , 
9) Inga Dambe LAT 41:15 , 
10) Saila Kinni FIN 41:24 , 

kuva : http://woc2012.ch 

Kultainen kiitos!

Kiitos ihanista viesteistä ja superkannustuksesta nyt ja silloinkin, kun häntä oli maassa. Tämä kulta kuuluu myös teille, jotka jaksaa uskoa, tukea ja kannustaa!

Nyt unille, jos sellanen sattuu silmiin tulemaan, hymy taitaa jäädä ainakin naamalle;) Onneks huomenna on lepopäivä!

Jatketaan

xxxMinttu, isosti ilonen, vähän väsy, mutta ihan sama perushöperö urheiluhullu

  Lähde : http://www.minnakauppi.com/

 

Middle Distance karsinta kartat :            MA , MB , MC , WA , WB , WC   http://woc2012.ch     Photos

 

 

 

 

WOC Sprint, M miehet 4,2 km-20 :                                                     Kartta, GPShttp://woc2012.ch  Photos

1) Matthias Kyburz SUI 15:32.0 , 
2) Matthias Merz SUI 15:49.5 , 
3) Matthias Muller SUI 15:59.0 , 

4) Scott Fraser GBR 16:11.2
5) Andrey Khramov 16:22.7 , 
6) Tuomo Mäkelä FIN 16:32.9 ,  
7) Jonas Vytautas Gvildys LTU 16:33.8 , 
8) Zsolt Lenkei HUN 16:39.5 , 
9) Søren Bobach DEN 16:43.7 , 
10) Vojtech Kral CZE 16:45.0 , 
      23) Tuomas Tervo FIN 17:15.4 , 

      -) Fredric Portin FIN karsiutui

 

 

 

WOC Sprint, W naiset 3,7 km-19 :                                                   Kartta, GPShttp://woc2012.ch  Photos

1) Simone Niggli-Luder SUI 15:43.7 , 
2) Maja Alm DEN 16:20.2 ,  Maja Alm, OK HTF Haderslev: Sprint
3) Annika Billstam SWE 16:28.0 , 

4) Helena Jansson SWE 16:30.2 , 
5) Rahel Friederich SUI 16:33.1 , 
6) Venla Niemi FIN 16:39.4 , 
7) Claire Ward GBR 16:49.4 , 
8) Lena Eliasson SWE 16:56.9 , 
9) Lizzie Ingham NZL 17:07.2 , 
10) Silje Ekroll Jahren NOR 17:12.8 , 
     14) Marika Teini FIN 17:33.6 , 33) Sofia Haajanen FIN 18:46.9 , 

 

Sprint karsinta kartat :             MA , MB , MC , WA , WB , WC   http://woc2012.ch    Photos

 

 

 

WOC Relay, M miehet 3 x 6,9 km - 20 :                       Kartta,   GPS1, GPS2, GPS3http://woc2012.ch   Photos      

1) Czech Republic 1:40:00 (TomᚠDlabaja 33:41-4, Jan Šedivý 32:49-1, Jan Procházka 33:30-2), 
2) 
Norway 1:40:06 (Magne Daehli 33:44-5, Carl Waaler Kaas 33:26-3, Olav Lundanes 32:56-1), 
3) 
Sweden 1:40:11 (Jonas Leandersson 33:33-3, Peter Öberg 33:08-2, Anders Holmberg 33:30-2), 

    
15) Finland  (Tuomas Tervo 34:51-13, Hannu Airila 37:02-14, Fredric Portin 38:16-19),

 

 

WOC Relay, W naiset 3 x  5,9 km - 19  :                        Kartta,  GPS1, GPS2, GPS3, http://woc2012.ch   Photos    

1) Switzerland 1:44:54 (Ines Brodmann 35:27-2, Judith Wyder 35:49-3, Simone Niggli-Luder 33:38-1),
2) Sweden 1:47:18 (Annika Billstam 35:26-1, Helena Jansson 35:08-1, Tove Alexandersson 36:44-5), 
3) Norway 1:48:11 (Silje Ekroll Jahren 36:35-6, Mari Fasting 36:56-6, Anne Hausken Nordberg 34:40-3), 

    5) Finland 1:51:41 (Venla Niemi 35:39-5, Merja Rantanen 42:09-13, Minna Kauppi 33:53-2)

 

 

 

 

Me edustettiin Suomea Sveitsissä WOC-kisassa

Hannu Airila KR WOC : MiddleJarkko Huovinen KR WOC : MiddlePasi Ikonen VaajTe WOC : MiddleTuomo Mäkelä AngA WOC : SprintFredric Portin PR WOC : Sprint+LongOlli-Markus Taivainen PelPo WOC : LongTuomas Tervo RR WOC : Sprint+LongSofia Haajanen Pohjant WOC : SprintMinna Kauppi AR WOC : Long+MiddleSaila Kinni TP WOC : MiddleVenla Niemi TP WOC : Sprint+LongMerja Rantanen Koovee WOC : Long+MiddleMarika Teini Pohjant WOC : Sprint
iso kuva näpäyttämällä kuvaa

 

 FIN-joukkueen arvokisoissa menestys :

  HannuA , JarkkoH PasiI , TuomoM FredricP , Olli-MarkusT , TuomasT , SofiaH MinnaK , SailaK , VenlaN , MerjaR , MarikaT  


 


 

 

 

2011: Savonie, Frange  13.-20.08.2011

 

Fin 1-1-0
Savonie, Frange

   Online    

WOC2011

K

H

P

SWE 3 3 4
FRA 3 1
FIN 1 1
SUI 1 2
CZE 2
NOR 1 1
DEN 1

 

WOC Long Distance, M miehet 15,9 km-31 :                Kartta, GPS, ThierryRV, PasiRV TVyle21min www.woc2011.fr

1) Thierry Gueorgiou FRA 1:47:29 , 
2) Pasi Ikonen FIN 1:51:56 , 
3) François Gonon FRA 1:53:35 ,

4) Baptiste Rollier SUI 1:55:26 , 
5) Daniel Hubmann SUI 1:57:05 , 
6) Olle Boström SWE 1:57:40 , 
7) Philippe Adamski FRA 1:57:47 , 
8) Marc Lauenstein SUI 1:57:48 ,
9) Tero Föhr FIN 1:59:28 , 
10) Olav Lundanes NOR 1:59:43 , 
      25) Jonne Lehto FIN 2:13:15 ,  ) 


kuva : http://www.fcorientation.fr/

 

 

WOC Long Distance, W naiset 10,0 km-21 :          
             Kartta , GPSAnnikaRV , Anni-MaijaRV     www.woc2011.fr/

1) Annika Billstam SWE 1:22:26 , 
2) Dana Brozkova CZE 1:26:54 ,
3) Helena Jansson SWE 1:29:55 ,

4) Eva Jurenikova CZE 1:30:58 , 
5) Heidi Østlid Bagstevold NOR 1:31:57 , 
6) Anni-Maija Fincke FIN 1:34:06 , 
7) Signe Söes DEN 1:34:51 , 
8) Merja Rantanen FIN 1:35:56 , 
9) Aija Skrastina LAT 1:36:34 , 
10) Yulia Novikova RUS 1:37:05 , 
      -) Minna Kauppi FIN DSQ

Klassikko

Kuinkahan usein on sitä on tullut vedeltyä viistoa alamäkirinnettä vähän liian jyrkässä kulmassa alas...Noh, eilen otin sitten heti alkuun sellaisen klassikkovirheen ja kun samaistaminen onnistu vielä sopivasti rinteestä, niin se ole sitten GAME OVER. Piti sitten tämäkin kokea. http://www.tulospalvelu.fi/gps/ (gepsit on tuolla)

Pasin hopea maistu silti kullemmalta kuin oma olis maistunut, koska odottavan aika on ollut pitkä. Koska näissä kisoissa ei välttämättä mene aina homma käsikirjotuksen mukaan, niin on ihan turha heittää hanskoja tiskiin. Pasikin karsiutui keskarin fiaalista, mutta oli sairaan hyvä eilen. Se kaava on ollut mullekin tuttu.  Mä lähen kohta ottamaan suuremman mittakaavan keskaria varten haltuun, enkä rupia enempää masentelemaan.

Ei nöyrästi, vaan puhtaasti!

Minna

Lähde : http:www.minnakauppi.com

B-fin.              :             KarttaMB  ,  KarttaWB 
Long karsinta kartat :
  MA , MB , MC   WA , WB , WC   ,   ThierryRV , MinnaRV   www.woc2011.fr/

 

 

 

WOC Middle distance, M miehet 5,0 km-19 :                       Kartta , GPS , ThierryRV        www.woc2011.fr/

1) Thierry Gueorgiou FRA 34:38 , 
2) Peter Öberg SWE 36:59 , 
3) Olav Lundanes NOR 37:01 , 

4) Olaksandr Kratov UKR 37:30 , 
5) Jonas Gvildys Vytautas LTU 37:45 , 
6) Francois Conon FRA 37:46 ,
7) Tue Lassen DEN 38:26 , 
8) Matthias Mueller SUI 38:40 , 
9) Philippe Adamski FRA 38:43 , 
10) Rollier Baptiste SUI 38:55 , 
     18) Tero Föhr FIN 40:04 , 33) Jarkko Huovila FIN 43:28 , 

 

 

WOC Middle distance, W naiset 3,9 km-16 :                Kartta , GPS , HelenaRV , MinnaRV         www.woc2011.fr/

1) Helena Jansson SWE 33:10 , 
2) Ida Bobach DEN 34:26 , 
3) Judith Wyder SUI 35:11 , 

4) Minna Kauppi FIN 35:19 , 
5) Natalia Vinogradova RUS 35:28 , 
6) Maja Alm DEN 35:31 , 
7) Marianne Andersen NOR 35:49 , 
8) Merja Rantanen FIN 36:32 , 
9) Annika Billstam SWE 36:42 , 
10) Amelie Chataing FRA 36:59 , 
     13) Bodil Holmström FIN 37:50 , 17) Saila Kinni FIN 38:47 , 

Middle karsinta kartat :  MA , MB , MC  ,  WA  , WB , WC    , ValentinRV ,   MinnaRV     www.woc2011.fr/

 

 

 

WOC Sprint, M miehet 2,9 km-21 :               Kartta1 , K2GPSMatthiasRV , DanielRV + 2   www.woc2011.fr/

1) Daniel Hubmann SUI 13:11.8 , 
2) Anders Holmberg SWE 13:37.8 , 
3) Matthias Mueller SUI 13:41.2 , 

4) Graham Gristwood GBR 13:58.8 , 
5) Ionut Zinca ROM 14:05.1 ,
6) Matthias Merz SUI 14:07.1 , 
7) Robert Merl AUT 14:11.6 ,
8) Jan Prochazka CZE 14:13.0 , 
9) Scott Fraser GRB 14:14.8 , 
10) Frédéric Tranchand FRA 14:15.7 , 
      13) Tuomas Tervo FIN 14:19.6 ,  16) Olli-Pekka Koistinen FIN 14:24.5 ,  29) Olli-Markus Taivainen FIN 14:55.3 , 

 

 

WOC Sprint, W naiset 2,1 km-19 :        Kartta1 , K2GPSLinneaRV + 2 , Anni-MaijaRV + 2  www.woc2011.fr/

1) Linnea Gustafsson SWE 13:14.3 ,
2) Helena Jansson SWE 13:22.7 , 
3) Lena Eliansson SWE 13:28.5 , 

4) Maja Alm DEN 13:54.4 , 
5) Anastasiya Tikhonova RUS 14:00.3 , 
6) Anni-Maija Fincke FIN  ja  Emma Klingenberg DEN 14:01.1 , 

8) Galina Vinogradova RUS 14:04.5 , 
9) Rahel Friederich SUI 14:05.7 , 
10) Eva Jurenikova CZE 14:10.8 , 
      16) Venla Niemi FIN 14:25.3 , 

Sprint karsinta kartat :  MA , MB , MC    WA , WB , WC ,     www.woc2011.fr/

 

 

 

WOC Relay, M miehet 2x5,4km-17+ 5,7km-19 :      PhilippeFrancois, Thierry, GPSos1-2, os3  www.woc2011.fr/

1) Frange 1:53:48 (Philippe Adamski 38:52-3, François Gonon 38:05-2, Thierry Gueorgiou 36:51-1), 
2) Norway 1:57:52 (Carl Waaler Kaas 38:21-1, Anders Nordberg 38:40-4, Olav Lundanes 40:51-5), 
3) Sweden 1:58:35 (Andreas Holmberg 39:37-5, Olle Boström 37:18-1, David Andersson 41:08-6), 
    
7) Finland 2:04:07 (Olli-Markus Taivainen 43:22-14, Tero Föhr 38:57-5, Pasi Ikonen 41:48-10), 

 

 

WOC Relay, W naiset 2x3,9km-15 + 4,2km-16 :    Anni-Maija, Merja, Minna, GPSos1-2, os3      www.woc2011.fr/

1) Finland 1:42:43 (Anni-Maija Fincke 31:54-1, Merja Rantanen 34:15-8, Minna Kauppi 36:33-3),  
2) Czech Republic  1:42:43 (Martina Zverinova 32:01-2, Eva Jurenikova 34:10-7, Dana
Brozkova 36:32-2), 
3) Sweden 1:42:44 (Helena Jansson 33:02-8, Tove Alexandersson 32:57-3, Annika
Billstam 36:45-4), 


kuva : www.woc2010.com

 

 

 

 


 

 

 

 

 

2010: Trondheim, Norge  08.-15.08.2010


 

Fin 2-0-0

     http://woc2010.com/ 

WOC2010

K

H

P

SUI 3 2 2
NOR 2 4 2
FIN 2
RUS 1
SWE 2 2
FRA 3

 

WOC Long Distance, M miehet 15,1 km-29 :                                      Kartta  GPS  http://woc2010.com

1) Olav Lundanes NOR 1:32:40 ,                 reitin valinta
2) Anders Nordberg NOR 1:33:21 ,                reitin valinta
3) Thierry Gueorgiou FRA 1:36:20 ,                reitin valinta

4) Franois Gonon FRA 1:36:48 , 
5) Marcus Millegård SWE 1:37:33 , 
6) Scott Fraser GBR 1:37:36 , 
7) Daniel Hubmann SUI 1:37:57 , 
8) Mats Haldin FIN 1:38:25 , 
9) Hans Gunnar Omdal NOR 1:39:39 , 
10) Dmitry Tsvetkov RUS 1:40:07 , 
  28) Jani Lakanen FIN 1:47:37 , 32) Olli-Markus Taivainen FIN 1:49:31 ,  

 
 

 

WOC Long Distance, W naiset 9,9 km-23 :                                         Kartta  GPS  http://woc2010.com

1) Simone Niggli SUI 1:12:49 ,                reitin valinta
2) Marianne Andersen NOR 1:15:02 ,                reitin valinta
3) Emma Claesson SWE 1:15:07 ,                reitin valinta

4) Helena Jansson SWE 1:15:38 , 
5) Minna Kauppi FIN 1:15:48 , 
6) Vroni Koenig-Salmi SUI 1:18:08 , 
7) Céline Dodin FRA 1:18:27 , 
8) Anne Margrethe Hausken NOR 1:19:44 ,  
9) Mari Fasting NOR 1:19:57 , 
10) Eva Jurenikova CZE 1:20:15 , 
    15) Maria Rantala FIN 1:24:16 ,  20) Merja Rantanen FIN 1:27:38 , 

 

Long karsinta kartat : MA , MB , MC , WA , WB , WC   http://woc2010.com

  

 

 

WOC Middle distance, M miehet 5,4 km-20 :                                       Kartta  GPS  http://woc2010.com

1) Carl Waaler Kaas NOR 30:33 ,                  reitin valinta
2) Peter Öberg SWE 30:40 ,                  reitin valinta
3) Thierry Gueorgiou FRA ja Daniel Hubmann SUI 31:13 ,        reitin valinta      reitin valinta

5) Oleksandr Kratov UKR 31:23 , 
6) Valentin Novikov RUS  ja Matthias Mueller SUI 31:31 , 

8) Pasi Ikonen FIN 31:59 , 
9) Anders Nordberg NOR 32:16 , 
10) Emil Wingstedt SWE 32:40 , 
 
  16) Tero Föhr FIN 33:54 , 19) Hannu Airila FIN 34:32 , 

 

 

WOC Middle distance, W naiset 4,5 km-17 :                                      Kartta  GPS  http://woc2010.com

1) Minna Kauppi FIN 30:01 ,                 reitin valinta
2) Simone Niggli SUI 30:21 ,                 reitin valinta
3) Marianne Andersen NOR 30:57 ,                 reitin valinta

4) Helena Jansson SWE 31:24 , 
5) Annika Billstam SWE 32:05 , 
6) Anni-Maija Fincke FIN 32:21 , 
7) Signe Søes DEN 32:37 , 
8) Anne Margrethe Hausken NOR 32:48 , 
9) Dana Brozkova CZE 33:16 , 
10) Vroni Koenig-Salmi SUI 33:34 , 
  14) Merja Rantanen FIN 34:41 , 

Eläväarkisto naisten keskimatka 10min

Eläväarkisto Minnan haastattelu 3min


kuva : www.woc2010.com

Middle karsinta kartat : MA , MB , MC , WA , WB , WC   http://woc2010.com

 

 

  

WOC Sprint, M miehet 2,7 km-21 :                                                 Kartta  GPS   http://woc2010.com

1) Matthias Mueller  SUI 16:10,9 ,                  reitin valinta 
2) Fabian Hertner  SUI 16:13,2  ,                 reitin valinta 
3) Frédéric Tranchand FRA 16:13,3 ,                reitin valinta 

4) Øystein Kvaal Österbo NOR 16:14,1 , 
5) Martin Johansson SWE 16:15,3 , 
6) Emil Wingstedt SWE 16:15,4 
7) Daniel Hubmann SUI 16:18,2 ,
8)  Andrei Hramov RUS 16:25,5 , 
9) Audun Weltzien NOR 16:27,3 , 
10) Tero Föhr FIN 16:41,1 , 
   16) Tuomas Tervo FIN 16:55,6 , 29) Olli-Markus Taivainen FIN 17:33,6 , 

 

 

WOC Sprint, W naiset 2,62 km-21 :                                                  Kartta  GPS   http://woc2010.com
1) Simone Niggli SUI 16:06,2 ,                 reitin valinta
2) Helena Jansson SWE 16:06,9 ,                 reitin valinta
3) Marianne Andersen NOR 16:12,1 ,                 reitin valinta

4) Minna Kauppi FIN 16:32,9 , 
5) Elise Egseth CZE 16:35,1 , 
6) Eva Jurenikova  CZE 16:56,5 , 
7) Linnea Gustafsson SWE 16:57,9 , 
8) Anni-Maija Fincke FIN 17:02,4 , 
9) Maja Alm DEN 17:02,6 , 
10) Betty Ann Bjerkreim Nilsen NOR 17:04,2
   21) Riina Kuuselo FIN 18:11,5 , 

 

Sprint karsinta kartat : MA , MB , MC , WA , WB , WC   http://woc2010.com

 

 

  

WOC Relay, M miehet 5,4 km-14 + 2 x 9,0 km-27 :                Kartta  GPS1 GPS2 GPS3 http://woc2010.com

1) Russia  2:09:51 (Andrey Khramov 29:00-1, Dmitriy Tsvetkov 51:36-5, Valentin Novikov 49:15-1), 
2) Norway 2:10:34  (Carl Waaler Kaas 29:08-3, Audun Weltzien 51:48-7, Olav Lundanes 49:44-2), 
3) Switzerland 2:11:03 (Daniel Hubmann 29:11-4, Matthias Mueller 51:30-4, Matthias Merz 50:22-3), 

 
  9) Finland 2:17:03 ( Jani Lakanen 29:31-8, Pasi Ikonen 51:45-8 , Mats Haldin 55:47-15)

 

 

WOC Relay, W naiset 4,7 km-12 + 2 x 6,3 km-22 :                 Kartta  GPS1 GPS2 GPS3 http://woc2010.com

1) Finland 1:59:04 (Anni-Maija Fincke 33:12-5, Merja Rantanen 43:05-2, Minna Kauppi 42:47-2), 
2) Norway 1:59:15 (Elise Egseth 31:31-3, Anne Margrethe Hausken 46:48-6, Marianne Andersen 40:56-1), 
3) Sweden 2:00:19 (Annika Billstam 33:10-4, Emma Claesson 42:15-1, Helena Jansson 44:54-5),

Eläväarkisto naisten viesti :   1os. 8min   ,   2os. 9min   ,  3os. 13min


kuva : www.woc2010.com

  

 

 

 

 

 

 

2009: Miskol, Hungary  18.-23.08.2009


 

Fin --3
      Miskolc, Hungary 

WOC2009

K

H

P

SUI 3 2 4
SWE 1 3
NOR 1 2
FRA 1 1
CZE 1
RUS 1
FIN 3
ITA 1

 

WOC Long Distance, M miehet 17,55 km-33 :                                           Kartta Daniel Hubmann SUI

1) Daniel Hubmann SUI  1:36:31 ,
2) Thierry Gueorgiou FRA  1:38:26 , 
3) Mikhail Mamleev ITA 1:40:40 , 

4) Mats Haldin FIN 1:41:57 , 
5) Dmitry Tsvetkov RUS 1:42:27 , 
6) Emil Wingstedt SWE 1:42:39 , 
7) Olav Lundanes NOR 1:43:23 , 
8) Anders Nordberg NOR 1:43:27 , 
9) Graham Gristwood GBR 1:43:49 , 
10) Baptiste Rollier SUI 1:44:07 , 
  11) Tero Föhr  FIN 1:44:07 , 15) Topi Anjala FIN 1:45:58 , 

 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 11,79 km-27 :                                           Kartta  Dana Brozková CZE

1) Simone Niggli SUI  1:17:26 ,  
2) Marianne Andersen NOR  1:19:17 , 
3) Minna Kauppi FIN  1:19:36 , 

4) Dana Brozková CZE  1:19:47 , 
5) Linne
Gustafsson SWE  1:20:48 , 
6) Anne Margrethe Hausken NOR  1:21:50 , 
7) Anni-Maija Fincke FIN  1:22:30 , 
8) Helena Jansson SWE  1:23:26 , 
9) Eva Jureníková CZE  1:23:48 , 
10) Galina Vinogradova RUS  1:24:10 , 
  24) Merja Rantanen FIN  1:30:00 , 


 Kuva : Suunnistaja-lehti

 

 

  

WOC Middle distance, M miehet 6,57 km-25 :                                           Kartta Thierry Gueorgiou FRA

1) Thierry Gueorgiou FRA  37:14 , 
2) Daniel Hubmann  SUI  37:42 , 
3) Matthias Merz SUI  38:10 , 

4) Matthias Mueller SUI  38:45 , 
5) François Gonon FRA  38:48 , 
6) David Andersson SWE  39:08 , 
7) Holger Hott  NOR  39:10 , 
8) Ionut Zinca  ROM  39:14 , 
9) Emil Wingstedt SWE  39:19 , 
10) Mikhail Mamleev ITA  39:31 , 
  12) Tero Föhr FIN  39:55 , 22) Jarkko Huovila  FIN  41:49 , 30) Pasi Ikonen  FIN  43:03 ,
 
 

 

 

WOC Middle distance, W naiset 5,34 km-22 :                                            Kartta Dana Brožková CZE 
1) Dana Brožková CZE  37:09 , 
2) Marianne Andersen NOR  37:19 , 
3) Simone Niggli  SUI  37:58 , 

4) Minna Kauppi  FIN  38:21 , 
5) Merja Rantanen FIN  38:59 , 

6) Helena Jansson SWE  39:07 , 
7) Vroni Koenig-Salmi  SUI  39:37 , 
8) Lea  Mueller  SUI  39:38 , 
9) Aija Skrastina  LAT  40:35 , 
10) Signe Soes  DEN  41:09 , 
  14) Bodil Holmström FIN  41:43 ,  23) Katri Lindeqvist FIN  43:33 , 

 

 

 

WOC Sprint, M miehet 3,15 km-22 :                                                        Kartta Öystein Österbo NOR 

1) Andrey Khramov  RUS  15:10.6 ,       Kartta RVtop3 Suunnistaja-lehti
2) Fabian Hertner SUI  15:36.1 ,
3) Daniel Hubmann SUI  15:38.2 , 

4) Olav Lundanes NOR  15:52.7 , 
5) Martin Johansson SWE  15:57.3 , 
6) Kiril  Nikolov BUL  16:03.7 , 
7) Matthias Mueller SUI  16:03.9 , 
8) Oystein Osterbo NOR  16:15.3 , 
9) Ushkvarok Pavlo UKR  16:17.2 , 
10) Mattias Millinger SWE  16:17.7 , 
  13) Tuomas Tervo  FIN  16:24.2 , 33) Jarkko Huovila FIN  17:21.3 , 39) Petteri Muukkonen FIN  17:49.6 , 

 

 

WOC Sprint, W naiset 2,62 km-18 :                                                          Kartta Simone Niggli SUI

1) Helena Jansson SWE  15:07.8 , 
2) Linnea Gustafsson SWE  15:49.7 , 
3) Simone Niggli SUI  15:54.7 , 

4) Signe Soes DEN  15:58.3 , 
5) Kathryn Ewels AUS  16:00.9 , 
6) Anni-Maija Fincke FIN  16:01.5 , 
7) AnneMargrethe Hausken NOR  16:04.8 , 
8) Elise Egseth NOR  16:07.6 , 
9) Karolina A. Höjsgaard SWE  16:09.9 , 
10) Shuangyan Hao CHN   ja  Ines Brodmann SUI  16:14.4 , 
  13) Minna Kauppi FIN  16:24.7 , 15) Karoliina Sundberg FIN  16:28.4 ,
 

 

 

 

 
WOC Relay, M miehet 5,96km-17 + 8,76km-22 + 8,72km-23 :                            Kartta 
Olle Kärner EST

1) Switzerland 2:22:48 (Baptiste Rollier 36:37-16, Daniel Hubmann 54:18-7, Matthias Merz 51:53-1),
2) Russia 2:25:12 (Dmitry Tsvetkov 34:54-1, Valentin Novikov 52:24-4, Andrey Khramov 57:54-7),
3) Finland 2:25:14 (Topi Anjala 36:03-10, Tero Föhr 54:52-9, Mats Haldin  54:19-4),
 


Kuva : Suunnistaja-lehti

 

 

WOC Relay, W naiset 4,88km-15 + 6,94km-18 + 7,19km-19 :                            Kartta Simone Niggli SUI

1) Norge 2:13:10 (Betty Ann Nilsen 32:57-4, Anne Margrethe Hausken 50:19-4, Marianne Andersen 49:54-1), 
2) Sweden 2:13:28 (Karolina A.Höjsgaard 32:28-1, Kajsa Nilsson 50:01-3, Helena Jansson 50:59-2), 

3) Finland 2:15:25 (Bodil Holmström 33:33-6, Merja Rantanen 47:51-1, Minna Kauppi 54:01-5), 


Kuva : Suunnistaja-lehti

 

 

 

 

 

2008: Olomouc, Czech Republic  10.-20.07.2008


 

Fin 2-1-0
     Olomouc, Czech Republic      

WOC2008

K

H

P

FIN 2 1
SUI 1 2 1
RUS 1 2 1
NOR 1 2
CZE 1 1 1
FRA 1 1
GBR 1
SWE 4

 

WOC Long Distance, M miehet 17,3 km-36 :                                                    woc2008.cz KARTTA 

1) Daniel Hubmann SUI 1:46:08 , 
2) Anders Nordberg NOR 1:47:23 , 
3) François Gonon FRA 1:48:05 , 

4) Andrey Khramov RUS 1:49:30 , 
5) Matthias Merz SUI 1:49:47 , 
6) Marián Dávidík SVK 1:50:15  , 
7) Topi Anjala FIN 1:50:17 ,  
8) Olle Kärner EST 1:50:18 , 
9) Martin Johansson SWE 1:50:38 , 
10) Jamie Stevenson GBR 1:50:49,
  29) Mats Haldin FIN 1:57:35 ,  36) Antti Harju FIN 2:00:19 ,
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 11,9 km-24 :                                                    woc2008.cz KARTTA 

1) Dana Brožková CZE  1:24:26 , 
2) Marianne Andersen NOR 1:25:09 , 
3) Annika Billstam SWE 1:25:28 , 

4) Anne Margrethe Hausken NOR 1:26:14 , 
5) Signe Soes DEN 1:27:24 , 
6) Sofie Johansson SWE 1:28:09 , 
7) Minna Kauppi FIN 1:28:14 , 
8) Eva Jureníková CZE 1:29:39 , 
9) Emma Engstrand SWE 1:30:12 ,
10) Liisa Anttila FIN 1:30:45 , 
  15) Merja Rantanen FIN 1:33:21 , -) Riina Kuuselo FIN DSQ

 

 

 

WOC Middle distance, M miehet 5,8 km-27 :                                                    woc2008.cz KARTTA 

1) Thierry Gueorgiou FRA 33:49 , 
2) Michal Smola  CZE 34:23 , 
3) Valentin Novikov RUS 34:27 , 

4) Daniel Hubmann SUI 34:36 , 
5) Peter Öberg SWE  35:20 , 
6) Anders Nordberg NOR 35:23 , 
7) Philippe Adamski FRA 36:32 , 

8) Pasi Ikonen FIN 36:36
, 
9) Edgars Bertuks LAT 36:39 , 
10) Mikhail Mamleev ITA 36:46 ,

  19) Jarkko Huovila FIN 37:33 , 20) T
ero Föhr FIN 37:43 ,

 

 

WOC Middle distance, W naiset 4,8 km-23 :                                                    woc2008.cz KARTTA 

1) Minna Kauppi FIN 32:35 , 
2) Vroni König-Salmi SUI 34:37 ,
3) Radka Brožková CZE  34:51 , 

4) Marianne Andersen NOR 35:11 , 
5) Tatiana Ryabkina RUS 35:39 , 
6) Merja Rantanen FIN 35:43 , 
7) Helena Jansson SWE 36:20 , 
8) Lina Bäckström SWE 36:56 , 
9) Lea Mueller SUI 36:58 ,
10) Heli Jukkola FIN 37:15

Vroni König-Salmi SUI, Minna Kauppi FIN ja Radka Brozkova CZE
kuva : www.woc2008.cz

 

 

 

WOC Sprint, M miehet 3,0 km-17 :                                                                woc2008.cz KARTTA

1) Andrey Khramov RUS 13:36,9
2) Daniel Hubmann SUI 13:39,3 ,
3) Martin Johansson SWE 14:13,7

4) LukᚠBarták SVK 14:17,1 ,
5) Thierry  Gueorgiou FRA  14:19,3
6) TomᚠDlabaja CZE  14:23,1
7) Jan Procházka CZE 14:23,4 , 
8) Mats Haldin FIN 14:30,7  , 
9) Gernot Kerschbaumer AUT 14:38,1 , 
10) Simonas Krepsta LTU 14:39,2 ,
  17) Tero Föhr FIN 14:53,2 , 
 

 

 

WOC Sprint, W naiset 2,5 km-17 :                                                                  woc2008.cz KARTTA

1) Anne Margrethe Hausken NOR 12:42,2 , 
2) Minna Kauppi FIN 12:51,5
3) Helena Jansson SWE 13:01,1 , 

4) Galina Vinogradova RUS 13:06,8
5) Heli
Jukkola FIN 13:13,1
6)
Dana Brožková CZE 13:13,2
7) Signe Soes DEN 13:26,6 , 
8) Emma Engstrand SWE 13:28,4 , 
9) Eva Jureníková CZE 13:32,3 , 
10) Elise Egseth NOR 13:42,4 ,
  11) Katri
Lindeqvist FIN
  13:52,7


Kuva : Suunnistaja-lehti

 

 

 

WOC Relay, M miehet 2x7,5km-23 + 8,2 km-27 :                                             woc2008.cz KARTTA

1) Great Britain 2:18:17 (Graham  Gristwood 43:45-4, Jon Duncan 45:04-4, Jamie Stevenson 49:28-2), 
2) Russia 2:18:58 (Dmitriy Tsvetkov 45:47-12, Andrey Khramov 44:30-3, Valentin Novikov 48:41-1), 
3) Switzerland 2:21:49 (Baptiste Rollier 46:37-15, Matthias Merz 43:41-1, Daniel Hubmann 51:31-3), 

     6) FIN 2:23:21 (Pasi Ikonen 44:08-5, Jarkko Huovila 47:24-11, Tero Föhr 51:49-6), 

 

 

WOC Relay, W naiset 2x5,7km-17 + 6,9 km-22 :                                             woc2008.cz KARTTA

1) Finland 2:13:14 (Katri Lindeqvist 43:44-7, Merja Rantanen 44:17-3, Minna Kauppi 45:13-1) , 
2) Russia 2:15:49 (Galina Vinogradova 41:53-1, Yulia Novikova 45:53-6, Tatiana Ryabkina 48:03-2), 
3) Sweden 2:16:27 (Annika Billstam 42:10-2, Sofie Johansson 43:46-2, Helena Jansson 50:31-4), 

Eläväarkisto naisten viestistä 2:13min


kuva : www.woc2008.cz

 

Eläväarkisto linnanjuhlien jatkot Minna ja Pasi

 

 

 

 

 

 

2007: Kiev, Ukraine  18.-25.08.2007


 

Fin 3-3-1
 

WOC2007

K

H

P

FIN 3 3 1
SUI 3 1 1
FRA 2
RUS 1 1 1
SWE 2 2
NOR 3
 

WOC Long Distance, M miehet 18,2 km-28 :                                                woc2007.org.ua KARTTA 

1) Matthias Merz SUI 1:44:28 , 
2) Andrey Khramov RUS 1:48:06 , 
3) Anders Nordberg NOR 1:48:36 , 

4) Mats Haldin FIN 1:48:52 , 
5) Vyacheslav Mukhidinov UKR 1:49:45 ;
6) Roman Efimov RUS 1:49:50 ,
7) Michal Smola CZE 1.50.32 , 
8) Mikhail Mamleev Italy 1.51.01 , 
9) Jamie Stevenson GBR 1.51.28 , 
10) Kiril Nikolov BUL 1.51.39 ,
  25) Topi Anjala FIN 1:59:05  , -) Pasi Ikonen FIN DNF , -) Jani Lakanen FIN DNS

 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 11,9 km-23 :                                                woc2007.org.ua KARTTA

1) Minna Kauppi FIN  ja  Heli Jukkola FIN 1:20:17
 
3) Simone Niggli SUI 1:21:48 ,  

4) Anne Margrethe Hausken NOR 1:23:19 ,
5) Marianne Andersen NOR 1:23:47 ,
6) Hanny Allston AUS 1:24:17 ,
7) Tatyana Riabkina RUS 1.25.56 , 
8) Lena Eliasson SWE 1.26.13 , 
9) Lea Mueller SUI 1.27.34 , 
10) Seline Stalder SUI 1.29.28 ,
     karsinnassa Liisa Anttila FIN kars.


kuva : Suunnistaja-lehti Kimmo Vilska

    Long Q :       Eva Jureniko CZE  KARTTA

 

 

 

 

WOC Middle distance, M miehet 6,1 km-17 :                                                 woc2007.org.ua KARTTA

1) Thierry Gueorgiou FRA 32:21 , 
2) Tero Föhr FIN 34:22 , 
3) Valentin Novikov RUS 34:30 , 

4) Anders Nordberg NOR 34:43 ,
5) David Andersson SWE 34:50 , 
6) Jonn Are Myhren NED 35:09 ,
7) Daniel Hubmann SUI 35.15 , 
8) Peter Oberg SWE 35.27 , 
9) Matthias Mueller SUI 35.28 , 
10) Olle Karner EST 35.34 ,
  12) Jarkko Huovila FIN 35:45 , 27) Mats Haldin FIN 39:52 , 


Kuva : Suunnistaja-lehti


 

 

 

WOC Middle distance, W naiset 5,1 km-14 :                                                woc2007.org.ua KARTTA

1) Simone Niggli SUI 32:13 , 
2) Heli Jukkola FIN 33:18 , 
3) Marianne Andersen NOR 34:14 , 

4) Minna Kauppi FIN 34:17 ,
5) Helena Jansson SWE 35:01 , 
6) Tatyana Riabkina RUS 35:28 , 
7) Emma Engstrand SWE 36.19 , 
8) Radka Brozkova CZE 37.45 , 
9) Paula Haapakoski FIN 38:03 , 
10) Merike Vanjuk EST 38.39 ,
 

 

   Middle Q :       Eva Jureniko CZE  KARTTA

 

 

 

 

WOC Sprint, M miehet 3,2 km-15 :                                                         KARTTA  Thierry Gueorgiou FRA

1) Thierry Gueorgiou FRA 14:44,0 , 
2) Matthias Merz SUI 14:44,9 , 
3) Martin Johansson SWE 15:03,6 , 

4) Daniel Hubmann SUI 15:09,2 , 
5) Martins Sirmais LAT 15:09,5 ,
6) Tomas Dlabaja CZE 15:10,2 , 
7) Emil Wingstedt SWE 15.15,2 , 
8) Mikhail Mamleev ITA 15.16,7 , 
9) Mårten Bostrom FIN 15:22.7 , 
10) Andrey Khramov RUS 15.26,0 ,
   23) Mats Haldin FIN 15:59,5 ,
    karsinnassa Tero Föhr FIN kars

 

 

WOC Sprint, W naiset 2,47 km-14 :                                                            KARTTA  Simone Niggli SUI

1) Simone Niggli SUI 12:06,9 ,                       Kartta RVtop3 Suunnistaja-lehti
2 Minna Kauppi FIN 12:26,6 , 
3) Lena Eliasson SWE 12:46,4 ,

4) Helena Jansson SWE 12:55,0 ,
5) Marianne Andersen NOR 12:57,8 , 
6) Ingunn Hultgreen Weltzie NOR 13:00,1 , 
7) Heli Jukkola FIN 13:06,5 , 
8) Emma Engstrand SWE 13.12,2 , 
9) Hanny Allston AUS 13.26,9 , 
10) Anne Margrethe Hausken NOR 13.28,3 ,
  17) Katri Lindeqvist FIN 13:57,1 ,
 


Kuva : Suunnistaja-lehti

 

 

 

WOC Relay, M miehet 9,0 km- :                                                             KARTTA  Thierry Gueorgiou FRA

1) Russia 2:10:26 (Roman Efimov 47:24-2, Andrey Khramov 47:26-1, Valentin Novikov 35:35-7), 
2) Sweden 2:11:08 ( Peter Öberg 49:18-8, David Andersson 47:49-2, Emil Wingstedt 34:00-1), 
3) Finland 2:11:35 (Mats Haldin 47:19-1, Pasi Ikonen 49:29-8, Tero Förh 34:45-3), 

 

 

WOC Relay, W naiset 6,5 km- :                                                               KARTTA  Simone Niggli SUI

1) Finland 1:46:35  (Paula Haapakoski 39:51-4, Heli Jukkola 36:34-1, Minna Kauppi 30:09-3)
2) Sweden 1:47:41 (Annika Billstam 38:09-1, Emma Engstrand 39:25-3, Helena Jansson 30:06-2), 
3) Norge 1:47:50 (Ingunn H Weltzien 40:06-5, Marianne Andersen 37:00-2, Anne M Hausken 30:43-4),

FIN : Paula Haapakoski, Minna Kauppi ja Heli Jukkola
kuva : www.woc2006.dk


Kuva : Suunnistaja-lehti Paula Lehtomäki

 

 

 

 

 

 


2006: Aarhus, Denmark  29.07.-05.08.2006


 

Fin 2-2-0
http://www.woc2006.dk/  2006

WOC2006

K

H

P

SUI 2 3 1
FIN 2 2
NOR 1 2
SWE 1 1 2
RUS 1 2
AUT 1
CZE 1
GBR 1
DEN 1

 

WOC Long Distance, M miehet 17,5 km-32 :                            woc2006.dk Andreyn reitti KARTTA , KARTTA2

1) Jani Lakanen FIN 1:45:01,0
2) Marc Lauenstein SUI 1:46:10,5 , 
3) Andrey Khramov RUS 1:46:41,2 , 

4) Michal Smola CZE 1:47:18,8 ,
5) Olle Kärner EST 1:47:46,5 ,
6) François Gonon FRA 1:49:04,1 ,
7) Christian Ott 1:49:21,1 , 
8) Thierry Gueorgiou FRA 1:49:34 , 
9) David Schneider SUI 1:49:40,1 , 
10) Mattias Karlsson SWE 1:49:41,6 ,
  13) Mats Haldin FIN 1:50:21,3 , 25) Antti Harju FIN 1:55:30,3 ,
 


kuva : www.woc2006.dk

 

  

WOC Long Distance, W naiset 11,7 km-24 :                                    woc2006.dk Simonen reitti KARTTA

1) Simone Niggli-Luder SUI 1:19:50,4 , 
2) Marianne Andersen NOR 1:20:16,1 , 
3) Dana Brozková CZE 1:22:42,4 , 

4) Heli Jukkola FIN 1:24:06,6 ,
5) Birte Riddervold NOR 1:24:17,4 ,
6) Anne Margrethe Hausken NOR 1:24:27,1 ,
7) Karolina A. Höjsgaard SWE 1:25:05,7 , 
8) Emma Engstrand SWE 1:25:40,4 , 
9) Tanja Riabkina RUS 1:25:45,9 , 
10) Vroni König-Salmi SUI 1:26:10,7 ,
  15) Maria Rantala FIN 1:28:48,3 , 20) Bodil Holmström FIN 1:31:31,7 ,
 

 

    Long Q :       Eva Jureniko CZE  KARTTA

 

 

 

WOC Middle distance, M miehet 6,3 km-23 :                                       woc2006.dk Jarkon reitti KARTTA

1) Holger Hott Johansen NOR 35:49,4 , 
2) Jarkko Huovila FIN 35:58,3
3) Jamie Stevenson GBR 36:00,0 , 

4) Thierry Gueorgiou FRA 36:20,5 ,
5) Valentin Novikov RUS 36:43,5 ,
6) Daniel Hubmann SUI 36:45,2 ,
7) Simonas Krepsta LTU 37:24,6 , 
8) Mikhail Mamleev ITA 37:26,3 , 
9) Yuri Omelchenko UKR 37:28,7 , 
10) François Gonon FRA 37:41,3 ,
  17) Pasi Ikonen FIN 38:10,8 , 27) Jonne Lakanen FIN 40:00,2 ,

 
kuva : www.woc2006.dk

 

 

WOC Middle distance, W naiset 5,2 km-22 :                                       woc2006.dk Minnan reitti KARTTA

1) Simone Niggli-Luder SUI 33:58,1 , 
2) Marianne Andersen NOR 34:20,5 , 
3) Tatjana Ryabkina RUS 36:13,9 , 

4) Minna Kauppi FIN 36:24,9 ,
5) Heli Jukkola FIN 37:20,7
,
6) Mari Fasting NOR 37:24,3 , 
7) Anni-Maija Fincke FIN 37:54,3 ,
8) Jenny Johansson SWE 38:23,6 , 
9) Helena Jansson SWE 38:29,8 , 
10) Kajsa Nilsson SWE 38:33,6 ,
  

   Middle Q :       Eva Jureniko CZE  KARTTA

 

 

 

WOC Sprint, M miehet 3,1 km-21 :                                                   woc2006.dk Emilin reitti KARTTA

1) Emil Wingstedt SWE 13:35,3 , 
2) Daniel Hubmann SUI 13:36,3 , 
3) Claus Bloch DEN 13:37,0 , 

4) Jonne Lakanen FIN 13:47,8 ,
5) Matthias Müller SUI 13:50,9 ,
6) Yuri Omelchenko UKR 13:59,7 ,
7) Martin Johansson SWE 14:08,9 , 
8) Pasi Ikonen FIN 14:09,8  , 
9) Graham Gristwood GBR 14:12,0 , 
10) David Andersson SWE 14:15,1,
  13) Mårten Boström FIN 14:24,7 ,
  

 

 

WOC Sprint, W naiset 2,7 km-15 :                                                   woc2006.dk Paulan reitti KARTTA

1) Hanny Allston AUS 13:13,3 , 
2) Simone Niggli-Luder SUI 13:19,1 , 
3) Kajsa Nilsson SWE 13:24,3 , 

4) Lena Eliasson SWE 13:29,4 ,
5) Minna Kauppi FIN 13:48,7 ,
6) Helen Bridle GBR 14:13,6 ,
7) Karolina A. Höjsgaard SWE 14:18,4 , 
8) Paula Haapakoski FIN 14:26,9 , 
9) Anne Konring Olesen DEN 14:28,5 , 
10) Sara Gemperle SUI 14:33,5 ,
  13) Anni-Maija Fincke FIN 14:51,5 ,
 

 

 

 

WOC Relay, M miehet 7,0+7,8+7,8 km-20/22 :                                      Øystein Kvaal Østerbo NOR KARTTA

1) Russia 2:11:41  (Roman Efimov 41:12-5 , Andrey Khramov 45:34-1 , Valentin Novikov 44:54-1 ) ,
2) Finland 2:15:44 (Mats Haldin 40:44-3 , Jarkko Huovila 47:51-3 , Jani Lakanen 47:08-5 ) ,
3) Sweden 2:18:22 (Niclas Jonasson 40:09-1 , Emil Wingstedt 49:25-6 , Mattias Karlsson 48:47-6 ) ,


Kuva : Suunnistaja-lehti

 

WOC Relay, W naiset 5,2+6,7+6,7 km-14/19 :                                              Eva Jureniko CZE  KARTTA

1) Finland 2:21:05  (Paula Haapakoski 37:35-2 , Heli Jukkola 51:39-3 , Minna Kauppi 51:50-3 )
2) Sweden 2:22:16 (Jenny Johansson 37:31-1 , Kajsa Nilsson 49:08-1 , Karolina A. Höjsgaard 55:37-10) , 
3) Switzerland 2:22:55 (Martina Fritschy 37:47-3 , Vroni Koenig-Salmi 52:10-4 , Simone Niggli-Luder 52:57-4 ) ,
 

  
  kuva : www.woc2006.dk

 

 

 

 

 

 

2005: Aichi, Japan  09.-15.08.2005


 

Fin 0-1-3
   2005

WOC2005

K

H

P

SUI 4 2 2
NOR 1 2 1
SWE 1 1 1
FRA 1 1
CZE 1
FIN 1 3
DEN 1
GBR 1

 

WOC Long Distance, M miehet 12,9 km-29 :                                  Øystein Kvaal Østerbo NOR KARTTA1 , KARTTA2

1) Andrey Khramov RUS 1:37:22 , 
2) Marc Lauenstein SUI 1:39:30 ,
3) Holger Hott Johansen NOR 1:42:09 , 

4) David Schneider SUI 1:42:42 ,
5) Mats Haldin FIN 1:43:09
6) Michele Tavernaro ITA 1:43:20
7) Thierry Gueorgiou FRA 1.44.02 , 
8) Mattias Karlsson SWE 1.44.17 , 
9) Niclas Jonasson SWE 1.45.05 ,
10) Jörgen Wickholm FIN 1:46:13 , 
  18) Jani Lakanen FIN 1:49:04 ,  
  

  

 

WOC Long Distance, W naiset 8,8 km-21 :                                             Marianne Andersen NOR KARTTA

1) Simone Niggli-Luder SUI 1:13:23 ,
2) Heli Jukkola FIN 1:15:35
3) Vroni König Salmi SUI 1:17:49 , 

4) Marianne Andersen NOR 1:19:48 ,
5) Paula Haapakoski FIN  1:21:57
6) Hanny Allston AUS 1:23:31 ,
7) Emma Engstrand SWE 1.24.43 , 
8) Tatiana Ryabkina RUS 1.26.03 , 
9) Julia Novikova RUS 1.26.05 , 
10) Dana Brozkova CZE 1.27.45 , 
  -) Minna Kauppi FIN DISQ  


Kuva : Suunnistaja-lehti

    Long Q :       Eva Jureniko CZE  KARTTA

 

 

 

 

WOC Middle distance, M miehet 5,0 km-13 :                                                     Mats Troeng SWE KARTTA

1) Thierry Gueorgiou FRA 33:00,3, 
2) Chris Terkelsen DEN 34:32,0, 
3) Jarkko Huovila FIN 34:49,3,

4) David Andersson SWE 34:54,3 ,
5) Øyystein Kristiansen NOR 35:31,2 ,
6) Jørgen Rostrup NOR 35:38,9 ,
7) Simonas Krepsta LTU 36.03.8 , 
8) Petteri Muukkonen FIN  36:32,1 , 
9) Gernot Kerschbaumer AUT 36.43.8 , 
10) Mats Troeng SWE 36.47.9,
  -) Kim Fagerudd FIN dnq ,  


Kuva : Suunnistaja-lehti


  

 

WOC Middle distance, W naiset 4,1 km-13 :                                                  Eva Jureniko CZE  KARTTA

1) Simone Niggli-Luder SUI 32:46,3 , 
2) Jenny Johansson SWE 34:59,7 ,
3) Minna Kauppi FIN 35:50,0 ,

4) Anna Marsell SWE 35:58,3 , 
5) Anni-Maija Fincke FIN 37:03,5 ,  
6) Tatiana Ryabkina RUS 37:49,7 , 
7) Lea Müller SUI 37.55.3 , 
8) Zsuzsa Fey ROM 38.07.8 , 
9) Sandy Hott Johansen CAN 38.18.5 , 
10) Martina Fritschy SUI 38.21.8,
  17) Riina Kuuselo FIN 39:53,5 ,  


  Kuva : Suunnistaja-lehti

 

    Middle Q :       Eva Jureniko CZE  KARTTA

 

 

 

WOC Sprint, M miehet 2,4 km-14 :                                                      Øystein Kvaal Østerbo NOR KARTTA

1) Emil Wingstedt SWE 14:31,0 , 
2) Daniel Hubmann SUI 14:41,5 , 
3) Jani Lakanen FIN 14:45,7

4) Øystein Kvaal Østerbo NOR 14:47,1 ,
5) Andrey Khramov RUS 14:49,2 ,
6) Martins Sirmais LAT 15:01.0 , 
7) Troy de Haas AUS 15.02.4 , 
8) Simonas Krepsta LTU 15.02.5 , 
9) Marian Davidik SVK 15.10.0 , 
10) Petr Losman CZE 15.11.8 ,
  31) Mats Haldin FIN 16:49,5 ,  44) Mårten Boström FIN 21:06,6 ,   


Kuva : Suunnistaja-lehti
  

  

WOC Sprint, W naiset 2,1 km-12 :                                                        Birgitte Grüniger SUI KARTTA

1) Simone Niggli-Luder SUI 14:02,7 , 
2) Anne Margrethe Hausken NOR 14:34,4 ,
3) Heather Monro GBR 15:01,7 , 

4) Emma Engstrand SWE 15:03,1 ,
5) Vroni König-Salmi SUI 15:09,5 ,
6) Dana Brozkova CZE 15:28,3 ,
7) Karolina Arewang-Höjsgaard SWE 15.31.0 , 
8) Paula Haapakoski  FIN 15:32,4 , 
9) Satu Vesalainen FIN 15:40,8 ,
  
10) Birte Riddervold NOR 15.41.8 ,
  12) Heli Jukkola  FIN 15:49,7
,    
  

 

 

 

WOC Relay, M miehet 6,5 km :                                                                Mats Troeng SWE KARTTA

1) Norge 2:16:48 ( Holger Hott Johansen 45:21-1, Øystein Kristiansen 48:05-4, Jørgen Rostrup 43:09-1),  
2) Frange 2:17:16 ( Frangois Gonon 45:26-3, Damien Renard 48:05-3, Thierry Gueorgiou 43:44-2),  
3) Switzerland 2:17:48 ( Matthias Merz 46:20-5, Marc Lauenstein 46:25-1, Daniel Hubmann 45:03-3), 

    5) Finland   2:21:50 ( Jarkko Huovila 45:22-2, Mats Haldin 47:29-2, Petteri Muukkonen 48:58-5),   

   

WOC Relay, W naiset 5,0 km :                                                                 Eva Jureniko CZE  KARTTA

1) Switzerland 2:07:46 ( Lea Müller 45:08-5, Vroni König-Salmi 42:55-4, Simone Niggli-Luder 39:42-1),  
2) Norge 2:09:28 ( Marianne Andersen 41:31-1, Marianne Riddervold 45:24-2, Anne Margrethe Hausken 42:33-2),  
3) Sweden 2:10:35 ( Jenny Johansson 41:42-2, Karolina A-Höjsgaard 43:59-1, Emma Engstrand 44:54-3),  

    4) Finland 2:11:42 ( Paula Haapakoski 45:22-7, Heli Jukkola 44:16-3, Minna Kauppi 44:04-4),

   

 

 

 

 

2004: Västerås, Sweden  11.-19.09.2004


 

Fin 0-1-2
   2004

WOC2004

K

H

P

SWE 3 3 1
NOR 3 1 4
SUI 1
FRA 1
RUS 3
FIN 1 2
UKR 1

 

WOC Long Distance, M miehet 17,1 km-28 :                                                 Olle Kärner EST  KARTTA

1) Bjørnar Valstad NOR 1:45:25,3 , 
2) Mattias Karlsson SWE 1:45:57,2 , 
3) Holger Hott Johansen NOR 1:47:00,5 , 

4) Valentin Novikov RUS 1:47:48,5 ,
5) Emil Wingstedt SWE 1:48:31,9 ,
6) Mats Haldin FIN 1:49:17,5 , 
7) Pasi Ikonen FIN 1:49:34,6 , 
8) Jamie Stevenson GBR 1:50:32,5 , 
9) Hans Gunnar Omdal NOR 1:50:36,9 ,
10) Jani Lakanen FIN 1:51:43,4 ,
  

 

 

WOC Long Distance, W naiset 11,0 km-25 :                                             Marianne Andersen NOR  KARTTA

1) Karolina A Höjsgaard SWE 1:22:25,4 , 
2) Hanne Staff NOR 1:23:26,5 , 
3) Marika Mikkola FIN 1:23:51,6

4) Simone Niggli-Luder SUI 1:23:57,5 ,
5) Birgitte Husebye NOR 1:24:03,7 ,
6) Minna Kauppi FIN 1:24:17,6 , 
7) Heli Jukkola FIN 1:24:22,5 ,
8) Dana Brozkova CZE 1:24:25,8 , 
9) Jenny Johansson SWE 1:25:01,9 , 
10) Gunilla Svärd SWE 1:26:58,4 ,


 Kuva : Suunnistaja-lehti

 

 

 

WOC Middle distance, M miehet 6,3 km- :                                               Thierry Gueorgiou FRA  KARTTA

1) Thierry Gueorgiou FRA 32:45,9 , 
2) Valentin Novikov RUS 33:07,1 , 
3) Anders Nordberg NOR 33:12,3 , 

4) Emil Wingstedt SWE 33:14,4 ,
5) Johan Näsman SWE 34:09,2 ,
6) Holger Hott Johansen NOR 34:16,0 ,
7) Jörgen Olsson SWE 35:03,5 , 
8) Matthias Merz SUI 35:31,2 , 
9) Pasi Ikonen FIN 35:52,2 , 
10) Øystein Kristiansen NOR 35:58,1 ,
  11) Jarkko Huovila FIN 36:06,3 , 15) Mats Haldin FIN 36:45,6 ,
 

 

 

WOC Middle distance, W naiset 5,3 km- :                                                         Kartta Skogssport-lehti

1) Hanne Staff NOR 33:03,1, 
2) Tatjana Rjabkina RUS 33:14,9, 
3) Heli Jukkola FIN 33:30,3

4) Jenny Johansson SWE 33:45,8 ,
5) Minna Kauppi FIN 33:58,5
6) Simone Niggli-Luder SUI 34:19,7 ,
7) Vroni König-Salmi SUI 35:19,5 , 
8) Marika Mikkola FIN 36:04,2 ,
9) Heather Monro GBR 36:20,8 , 
10) Lina Bäckström SWE
37:19,9


Kuva : Suunnistaja-lehti
 

 

 

 

WOC Sprint, M miehet 3,1 km-12 :                                                            Øystein Kvaal Østerbo NOR KARTTA

1) Niclas Jonasson SWE 13:06,5, 
2) Håkan Eriksson SWE ja Yuri Omeltchenko UKR 13:09,0, 
 

4) Johan Näsman SWE 13:09,8 ,
5) Thierry Gueorgiou FRA 13:10,0 ,
6) Øystein Kvaal Østerbo NOR 13:14,3 ,
7) Jørgen Rostrup NOR 13:23,8 , 
8) Matthias Merz SUI 13:30,6 , 
9) Daniel Hubmann SUI 13:34,2 , 
10) Simonas Krepsta LTU 13:34,5,
  17) Mårten Boström FIN 13:57,8, 19) Petteri Muukkonen FIN 14:04,4, 42) Antti Harju FIN 15:46,7,
  

 

 

WOC Sprint, W naiset 2,6 km-11 :                                                      

1) Simone Niggli-Luder SUI 12:32,2, 
2) Karolina A Höjsgaard SWE 13:01,1, 
3) Elisabeth Ingvaldsen NOR 13:19,5, 

4) Dana Brozkova CZE 13:21,0 ,
5) Anna Marsell SWE 13:26,0 ,
6) Emma Engstrand SWE 13:27,4 ,
7) Ieva Sargautyte LTU 13:31,9 , 
8) Anne Margrethe Hausken NOR 13:37,1 , 
9) Vroni König-Salmi SUI 13:45,9 , 
10) Line Hagman NOR 13:52,5,
  15) Satu Vesalainen FIN 14:08,4 , 17) Riina Kuuselo FIN 14:24,9 , -) Paula Haapakoski FIN hyl.
 

 

 

 

WOC Relay, M miehet 8,3 km :                                                                Daniel Hubmann SUI KARTTA

1) Norge 2:08:08,5 (Björnar Valstad 42:17,9-3, Öystein Kristiansen 42:22,0-3, Jörgen Rostrup 43:28,6-2) , 
2) Russia 2:08:12,5 (Mihail Mamlejev 42:16,0-2, Andrei Hramov 42:21,2-2, Valentin Novikov 43:35,3-3) , 
3) Sweden 2:08:13,4 (Mattias Karlsson 42:18,6-4, Emil Wingstedt 42:12:6-1, Niclas Jonasson 43:42,2-6) , 

    4) Finland 2:09:48,3 (Jani Lakanen 42:14,7-1, Jarkko Huovila 42:35,4-4, Mats Haldin 44:58,2-9) ,

 

 

WOC Relay, W naiset 6,2 km :

1) Sweden 1:53:41,0 (Gunilla Svärd 37:48,4-1, Jenny Johansson 37:21,4-2, Karolina A Höjsgaard 38:31,2-3) , 
2) Finland 1:53:43,4 (Marika Mikkola 37:50,4-2, Minna Kauppi 36:24,8-1, Heli Jukkola 39:28,2-6)

3) Norge 1:55:34,6 (Birgitte Husebye 37:51,2-3, Elisabeth Ingvaldsen 39:10,8-3, Hanne Staff 38:32,6-4) ,


Kuva : Suunnistaja-lehti

  

 

 

 

 

 

2003: Rapperswil/Jona, Switzerland  03.-09.08.2003


 

Fin 0-1-1
   2003

WOC2003

K

H

P

SUI 5 1 1
SWE 1 2 2
FRA 1 1
GBR 1 1
NOR 2 2
FIN 1 1
CZE 1
UKR 1

 

WOC Long Distance, M miehet 16,7 km-34 :                                                 KarttaRV , Suunnistaja-lehti

1) Thomas Bührer SUI 1:48:20 , 
2) Juri Omeltchenko UKR 1:50:35 , 
3) Emil Wingstedt SWE 1:51:08 , 

4) Carsten Jörgensen DEN 1:51:42 ,
5) Mikhail Mamleev RUS 1:51:55 ,
6) Björnar Valstad NOR 1:52:00 ,
7) Jani Lakanen FIN 1:52:07 , 
8) Holger Hott Johansen NOR 1:52:44 , 
9) Michal Jedlicka CZE 1:52:49 , 
10) Johan Modig SWE 1:53:04 ,
  16) Haldin Mats FIN 1:57:07 , 17) Huovila Jarkko FIN 1:57:56 ,
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 11,8 km-19 :                                                 KarttaRV , Suunnistaja-lehti

1) Simone Luder SUI 1:26:14 , 
2) Karoliina A Höjsgaard SWE 1:29:19 , 
3) Brigitte Wolf SUI 1:32:52 , 

4) Emma Engstrand SWE 1:33:59 ,
5) Sara Gemperle SUI 1:34:28 ,
6) Barbara Baczek POL 1:34:31 ,
7) Hanne Staff NOR 1:34:57 , 
8) Marianne Andersen NOR 1:36:17 , 
9) Karin Schmalfeld GER 1:36:28 , 
10) Martina Rakayova SVK 1:36:29 ,
  13) Holster Terhi FIN 1:37:28 , 37) Haapakoski Paula FIN 1:51:42 , -) Liisa Anttila FIN dnf.
 

 

 

 

WOC Middle distance, M miehet 5,0 km-21 :                                             Thierry Gueorgiou FRA  KARTTA 

1) Thierry Gueorgiou FRA 30:08 ,                                        KarttaRV , Suunnistaja-lehti
2) Björnar Valstad NOR 32:45 , 
3) Öystein Kristiansen NOR 33:08 , 

4) Pasi Ikonen FIN 33:18 , 
5) Jörgen Rostrup NOR 33:37 ,
6) Marian Davidik SVK 33:41 ,
7) Denis Steinemann SUI 34:01 , 
8) Felix Bentz SUI 34:09 ,  
9) Janne Salmi FIN 34:14 , 
10) Olle Kärner EST 34:20 ,
  13) Juha Peltola FIN 34:46 , 15) Petteri Muukkonen FIN 34:47 ,
 

 

 

WOC Middle distance, W naiset 4,5 km-18 :                                                 KarttaRV , Suunnistaja-lehti

1) Simone Luder SUI 32:40, 
2) Hanne Staff NOR 32:57,  
3) Heli Jukkola FIN 33:32

4) Jenny Johansson SWE 35:08 ,
5) Elisabeth Ingvaldsen NOR 36:16 ,
6) Anette Granstedt SWE 36:41 ,
7) Gunilla Svärd SWE 37:25 , 
8) Anna Gornicka-Antonowicz POL 37:30 , 
9) Brigitte Wolf SUI 37:41 , 
10) Heather Monro GBR 37:43 ,
  11) Minna Kauppi FIN 37:46, 26) Reeta-Mari Kolkkala FIN 41:51,


Kuva : Suunnistaja-lehti
 

 

 

 

WOC Sprint, M miehet 2,8 km-18 :                                                          Thierry Gueorgiou FRA  KARTTA

1) Jamie Stevenson GBR 12:43,70 , 
2) Rudolf Ropek CZE 13:02,80 , 
3) Thierry Gueorgiou FRA 13:04,2 , 

4) Yuri Omeltchenko UKR 13:08,7 ,
5) Mikhail Mamleev RUS 13:09,4 ,
6) David Schneider SUI 13:18,1 ,
7) Petr Losman CZE 13:22,3 , 
8) Grant Bluett AUS 13:25,3 ,  
9) Petteri Muukkonen FIN 13:30,0 , 
10) Sven Kropf SUI 13:30,4 ,
  19) Pasi Ikonen FIN 13:55,3 ,
 

 

 

WOC Sprint, W naiset 2,6 km-17 :                                                                            KarttaRV , Suunnistaja-lehti

1) Simone Luder SUI 13:21,3 , 
2) Marie-Luce Romanens SUI 13:30,8 , 
3) Jenny Johansson SWE 13:40,1 , 

4) Vroni König-Salmi SUI 13:47,1 ,
5) Gunilla Svärd SWE 14:24,6 ,
6) Anne Margrethe Hausken NOR 14:24,7 ,
7) Reeta-Mari Kolkkala FIN 14:32,6 , 
8) Minna Kauppi FIN 14:32,9 ,

9) Sarah Rollins GBR 14:42,2 , 
10) Natasha Key AUS 14:53,5 ,
 

 

 

 

WOC Relay, M miehet 5,6-8,4 km :                                                            Thierry Gueorgiou FRA  KARTTA 

1) Sweden 1:58:42 (Jonasson Niclas 30:29-7, Mattias Karlsson 46:29-3, Wingstedt Emil 41:42-4) , 
2) Finland 1:59:27 (Lakanen Jani 28:33-1, Huovila Jarkko 49:25-8, Haldin Mats 41:29-3) , 
  KarttaRV , Suunnistaja-lehti
3) Great Britain 2:01:04 (Marston Daniel 31:16-10, Duncan Jon 46:08-1, Stevenson Jamie 43:40-10) ,


Kuva : Suunnistaja-lehti

 

 

WOC Relay, W naiset 5,2-7,0 km :

1) Switzerland 1:57:41 (Wolf Brigitte 32:10-1, König-Salmi Vroni 47:23-1, Luder Simone 38:06-1) , 
2) Sweden 1:59:46 (Svärd Gunilla 32:17-2, Arewang Hösgaard Karoliina 48:03-2, Johansson Jenny 39:25-2) , 
3) Norge 2:05:18 (Ingvaldsen Elisabeth 32:27-3, Husebye Brigitte 50:19-3, Staff Hanne 42:31-4) , 
    -) Finland (Kolkkala Reeta-Mari 32:38-4, Holster Terhi dqf ja Jukkola Heli 44:38-8) DQF , Holster hylättiin

  

 

 

 

 

 

2001: Tampere, Finland  28.07.-04.08.2001


 

Fin 3-4-1
   2001

WOC2001

K

H

P

FIN 3 4 1
NOR 2 2 3
SUI 2 1
SWE 1 2 2
CZE 1

 

WOC Long Distance, M miehet 14,4 km-26 :                                                  Kartta denis steimann

1) Jörgen Rostrup NOR 1:29:43 , 
2) Jani Lakanen FIN 1:30:17                                         Kartta Juoksija-lehti
3) Carl Henrik Björseth NOR 1:31:58 , 

4) Björnar Valstad NOR 1:32:52 ,
5) Fredrik Löwegren SWE 1:33:18 ,
6) Salmi Janne FIN 1:33:50 , 
7) Valentin Novikov RUS 1:33:59 , 
8) Thomas Buehrer SUI 1:34:13 ,
9) Mats Haldin FIN 1:34:48 , 
10) Jarkko Huovila FIN 1:35:23 ,


kuva : Juoksija-lehti

 

 

WOC Long Distance, W naiset 9,7 km-17 :                                                                 Kartta Skogssport-lehti

1) Simone Luder SUI 1:14:57 , 
2) Marika Mikkola FIN 1:15:00
3) Reeta-Mari Kolkkala FIN 1:15:43

4) Anette Granstedt SWE 1:16:17 ,
5) Johanna Asklöf FIN 1:16:23
6) Hanne Staff NOR 1:17:07 ,
7) Liisa Anttila FIN 1:17:28 , 
8) Katarina Allberg SWE 1:18:18 ,
9) Cecilia Nilsson SWE 1:18:30 ,
10) Vroni König-Salmi SUI 1:20:14 ,
  18) Kirsi Boström FIN 1:24:03 ,


 
kuva : Suunnistaja-lehti Pirjo Valjanen

 

 

 

WOC Middle distance, M miehet 4,1 km-15 :                                             Thierry Gueorgiou FRA  KARTTA

1) Pasi Ikonen FIN 23:41
2) Tore Sandvik NOR 24:02 , 
3) Jörgen Rostrup NOR 24:15 ,

4) Jani Lakanen FIN 24:42
5) Juha Peltola FIN 24:53
6) Mats Troeng SWE 25:05 ,
7) Carsten Jörgensen DEN 25:07 , 
8) Carl Henrik Björseth NOR 25:08 , 
9) Kjetil Björlo NOR 25:16 ,
10) Janne Salmi FIN 25:29 ,

Eläväarkisto miesten keskimatkasta 35min


 
kuva : Suunnistaja-lehti Pirjo Valjanen

 

 

WOC Middle distance, W naiset 3,6 km-11 :                                                             Eva Jureniko CZE  KARTTA

1) Hanne Staff NOR 25:41 , 
2) Jenny Johansson SWE 25:54 , 
3) Gunilla Svärd SWE 25:58 , 

4) Simone Luder SUI 26:27 ,
5) Reeta-Mari Kolkkala FIN 26:33
6) Johanna Asklöf FIN 26:41
7) Anniina Paronen FIN 26:43 , 
8) Vroni König-Salmi SUI 27:08 , 
9) Karin Schmalfeld GER 27:12 , 
10) Frauke Schmitt-Gran GER 27:13 ,
  19) Annika Viilo FIN, 28:59 ,

 

 

 

 

WOC Sprint, M miehet 2,66 km-12 :                                                         Thierry Gueorgiou FRA  KARTTA

1) Jimmy Birklin SWE 10:55,9 , 
2) Pasi Ikonen FIN 11:06,1
3) Jörgen Olsson SWE 11:09,7 , 

4) Juha Peltola FIN 11:10,1
5) Jamie Stevenson GBR 11:18,0 ,
6) Mikhail Mamleev RUS 11:19,8 ,
7) Kjetil Björlo NOR 11:20,7 , 
8) Petteri Laitinen FIN 11:23,6 ,
9) Rudolf Ropek CZE 11:27,7 ,
10) Marian Davidik SVK 11:31,6 ,


 
kuva : Juoksija-lehti

 

 

WOC Sprint, W naiset 2,24 km-10 :                                                                             Kartta Skogssport-lehti

1) Vroni König-Salmi SUI 10:54,9 , 
2) Johanna Asklöf FIN 11:00,5
3) Simone Luder SUI 11:01,9 , 

4) Jenny Johansson SWE 11:05,4 ,
5) Reeta-Mari Kolkkala FIN 11:09,5
6) Marie Luce Romanens SUI 11:19,7 ,
7) Hanne Staff NOR 11:28,9 , 
8) Gunilla Svärd SWE 11:34,9 ,
9) Liisa Anttila FIN 11:39,6 ,
10) Lucie Böhm AUT 11:43,9 ,

Eläväarkisto kertoo SPRINTISTÄ 3min 

 

 

 

WOC Relay, M miehet 5,8-8,6 km :                                                          Thierry Gueorgiou FRA  KARTTA

1) Finland 2:48:53 (Jani Lakanen 49:47-1, Jarkko Huovila 51:57-3, Juha Peltola 33:42-1, Janne Salmi 33:27-1)
2) Norge 2:50:59 (Bernt Björnsgaard 50:45-4, Carl Henrik Björseth 52:23-6, Tore Sandvik 34:01-2, Björnar Valstad 33:50-2), 
3) Czech Republic 2:52:25 (Michal Horacek 50:57-8, Michal Jedlicka 51:40-5, Radek Novotny 35:30-3, Rudolf Ropek 34:18-3),

Eläarkisto miesten viestistä 15min


kuva : Juoksija-lehti

 

 

WOC Relay, W naiset 4,8-5,9 km :           Video SWE-NOR taisto hopeasta                        Eva Jureniko CZE  KARTTA

1) Finland 2:37:01 (Kolkkala Reeta-Mari 35:08-4, Anttila Liisa 33:52-1, Mikkola Marika 44:09-1, Asklöf Johanna 43:52-1)
2) Sweden 2:41:00 (Katarina Allberg 37:04-7, Jenny Johansson 35:19-5, Cecilia Nilsson 43:11-2, Gunilla Svärd 45:26-2), 
3) Norge 2:41:00 (Birgitte Husebye 34:32-2, Linda Antonsen 36:23-2, Elisabeth Ingvaldsen 47:07-3, Hanne Staff 42:58-3),

Eläarkisto naisten viestistä 15min


 kuva : Suunnistaja-lehti Pirjo Valjanen

  
kuva : Suunnistaja-lehti Pirjo Valjanen

 

 

 

 

 

1999: Inverness, Great Britain  01.-08.08.1999


 

Fin 1-3-2
   1999

WOC1999

K

H

P

NOR 4 2
FIN 1 3 2
GBR 1
AUT 1
SWE 2
SUI 1
GER 1
 

 

WOC Long Distance, M miehet 15,7 km-25 :                         

1) Björnar Valstad NOR 1:37:25 , 
2) Carl Henrik Björseth NOR 1:40:20 ,
3) Alain Berger SUI 1:40:26 , 

4) Jimmy Birklin SWE 1:42:29 ,
5) Johan Ivarsson SWE 1:42:50 ,
6) Petter Thoresen NOR 1:42.57 ,
7) Bernt Björnsgaard NOR 1:43:15 , 
8) Jon Tvedt NOR 1:43:35 , 
9) Thomas Bührer SUI 1:43:41 , 
10) Christoph Plattner SUI 1:44:07 ,
  17) Kenneth Cederberg FIN 1:47:27,  20) Timo Karppinen FIN 1:48:37 , 24) Janne Salmi FIN 1:49:52 , 27) Mats Haldin FIN 1:50:48 ,
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 10,3 km-18 :                                                         Kartta1 , K2 , Suunnistaja-lehti

1) Kirsi Boström FIN 1:17:56
2) Hanne Staff NOR 1:18:30 , 
3) Johanna Asklöf FIN 1:18:33

4) Yvette Baker GBR 1:19:09 ,
5) Hanne Sandstad NOR 1:19:37 ,
6) Reeta-Mari Kolkkala FIN 1:19:46
7) Kylli Kaljus EST 1:19:58 , 
8) Heather Monro GBR 1:21:22 , 
9) Brigitte Wolf SUI 1:21:41 , 
10) Giedre Voveriene LTU 1:22:27 ,
  23) Liisa Anttila FIN 1:26:25 ,


Siskosten halauksesta KULTAtuoliin, Kuvat : Suunnistaja-lehti

 

 

 

WOC Middle distance, M miehet 4,5 km-17 :                                            Thierry Gueorgiou FRA  KARTTA

1) Jörgen Rostrup NOR 25:48 , 
2) Juha Peltola FIN 26:11 ,
3) Janne Salmi FIN 26:14 ,

4) Jani Lakanen FIN 26:15
5) Hakan Eriksson SWE 26:24 ,
6) Johan Ivarsson SWE 26:44 , 
7) Petter Thoresen NOR 26:59 , 
8) Steven Hale GBR 27:01 , 
9) Mikael Boström FIN 27:15 , 
10) Björnar Valstad NOR 27:20 ,
  17) Timo Karppinen FIN 27:58 ,
 

 

 

WOC Middle distance, W naiset 3,6 km-13 :                                                Eva Jureniko CZE  KARTTA

1) Yvette Baker ( Hague) GBR 25:55 , 
2) Lucie Böhm AUT 26:57 , 
3) Frauke Schmitt Gran GER 27:48 , 

4) Sanna Nymalm FIN ja Marlena Jansson SWE 27:50

6) Hanne Sandstad NOR 27:55 , 
7) Vroni König-Salmi SUI 28:24 , 
8) Johanna Asklöf FIN 28:39 , 
9) Sabrina Meister SUI 28:44 , 
10) Gunilla Svärd SWE 28:56 ,
  11) Eija Koskivaara FIN 29:09, 17) Kirsi Boström FIN 29:34 ,
  

 

 

 

WOC Relay, M miehet 7,9-10,4 km :                                                       Thierry Gueorgiou FRA  KARTTA

1) Norge 3:21:50 (Tore Sandvik 56:59-5, Bernt Björnsgaard 44:14-1, Petter Thoresen 43:16-2, Björnar Valstad 57:21-3) , 
2) Finland 3:25:27 (Jani Lakanen 56:44-1, Mikael Boström 44:33-3, Juha Peltola 44:23-4, Janne Salmi 59:47-6)
3) Sweden 3:26:50 (Jimmy Birklin 57:53-7, Håkan Eriksson 46:02-5, Jörgen Olsson 44:57-5, Johan Ivarsson 57:58-4) ,

 

 

WOC Relay, W naiset 6,2 km :

1) Norge 2:55:56 (Birgitte Husebye 45:51-6, Elisabeth Ingvaldsen 44:43-4, Hanne Sandstad 41:37-1, Hanne Staff 43:45-5) , 
2) Finland 2:56:10 (Sanna Nymalm 45:49-5, Reeta-Mari Kolkkala 43:33-2, Kirsi Boström 44:07-4, Johanna Asklöf 42:41-3)
3) Sweden 2:57:59 (Katarina Allberg 45:46-3, Marlena Jansson 47:43-6, Anette Granstedt 41:47-2, Gunilla Svärd 42:43-4) ,


kuva : Juoksija-lehti

  

 

 

 

 

 


1997: Grimstad, Norge  11.-16.08.1997


 

Fin 1-2-0
   1997

WOC1997

K

H

P

NOR 2 2 5
FIN 1 2
SWE 1 2
AUT 1
DEN 1
SUI 2

 

WOC Long Distance, M miehet 13,7 km-24 :

1) Petter Thoresen NOR 1:40:16 , 
2) Jörgen Mårtensson SWE 1:41:58 , 
3) Kjetil Björlo NOR 1:43:04 , 

4) Carsten Jørgensen DEN 1:43:51 ,
5) Tomas Prokes CZE 1:45.01 ,
6) Janne Salmi FIN 1:45:24
7) Johan Ivarsson SWE 1:45:53 , 
8) Mikael Boström FIN 1:46:35 , 
9) Rudolf Ropek CZE 1:46:41 ,
10) Timo Karppinen FIN 1:47:14 , 
  11) Sören Nymalm FIN 1:47:32 ,
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 8,7 km-17 :                                                                 Kartta Skogssport-lehti

1) Hanne Staff NOR 1:12:56 , 
2) Katarina Borg SWE 1:13:40 , 
3) Hanne Sandstad NOR 1:14:34 , 

4) Kirsi Tiira FIN 1:14:38
5) Gunilla Svärd SWE 1:14:50 ,
6) Anniina Paronen FIN 1:16:35
7) Sabrina Meister SUI 1:17:46 , 
8) Yvette Hague GBR 1:18:17 , 
9) Marie-Luce Romanens SUI 1:18:37 , 
10) Vroni König SUI 1:18:56 ,
  11) Johanna Asklöf (Tiira) FIN 1:19:03 , 20) Reeta-Mari Kolkkala FIN 1:25:43 ,
 

 

 

 

WOC Middle distance, M miehet 4,2 km-16 :                                              Thierry Gueorgiou FRA  KARTTA

1) Janne Salmi FIN 26:05 ,
2) Timo Karppinen FIN 26:17
3) Björnar Valstad NOR 26:27 ,

4) Per Olaussen NOR 26:50 ,
5) Petter Thoresen NOR 27:14 ,
6) Mikael Boström 27:18
7) Jörgen Mårtensson SWE 28:12 ,  
8) Juha Peltola FIN 28:14 ,
9) Johan Ivarsson SWE 28:19 , 
10) Kjetil Björlo NOR 28:21 ,


Kuva : Juoksija-lehti
 

 

 

WOC Middle distance, W naiset 3,3 km-13 :                                                               Kartta Skogssport-lehti

1) Lucie Böhm AUT 25:15, 
2) Hanne Sandstad NOR 25:29, 
3) Hanne Staff NOR ja Marie-Luce Romanens SUI 25:57,

 
5) Cecilia Nilsson SWE 26:11 ,
6) Johanna Asklöf FIN 26:32
7) Vroni König SUI 27:11 , 
9) Kirsi Tiira FIN 27:17 , 
10) Anna Bogren SWE 27:27 ,
  15) Anniina Paronen FIN 28:54 , 23) Katja Honkala FIN 30:40 ,
 

 

 

 

WOC Relay, M miehet  :                                                                      Thierry Gueorgiou FRA  KARTTA

1) Denmark 4:18:58 (Torben Skovlyst 77:16-8, Carsten Jörgensen 72:13-3, Chris Terkelsen 55:51-4, Allan Mogensen 53.38-1), 
2) Finland 4:19:14 (Timo Karppinen 70:34-1, Juha Peltola 79:24-7, Mikael Boström 54:55-3, Janne Salmi 54:21-4)
3) Norge 4:24:27 (Håvard Tveite 82:55-13, Björnar Valstad 74:00-5, Kjetil Björlo 53:42-2, Petter Thoresen 53:50-3),


 Kuva :Suunnistaja-lehti

 

 

WOC Relay, W naiset  :

1) Sweden  2:51:41 (Anna Bogren 34:00-1, Gunilla Svärd 34:24-1, Cecilia Nilsson 47:27-2, Marlena Jansson 55:50-3), 
2) Norge 2:52:56 (Torunn Fossli-Säthre 35:50-3, Elisabeth Ingvaldsen 37:36-3, Hanne Sandstad 46:42-1, Hanne Staff 52:48-1), 
3) Switzerland 2:56:28 (Brigitte Wolf 34:40-2, Marie-Luce Romanens 36:56-2, Vroni König 50:06-5, Sabrina Meister 54.46-2),
    
4) Finland 3:04:42 (Kirsi Tiira 40:52-8, Anniina Paronen 39:32-6, Reeta-Mari Kolkkala 48:15-3, Johanna Asklöf 56:03-4) ,

  

 

 

 

 

 

1995: Detmold, Germany  15.-20.08.1995


 

Fin 1-3-0
   1995logo.gif

WOC1995

K

H

P

SUI 2
FIN 1 3
SWE 1 2 3
HUN 1
UKR 1
GBR 2
NOR 1
CZE 1
DEN 1

 

WOC Long Distance, M miehet 16,2 km-30 :                                                  Kartta , Ratkaisukohta  Suunnistaja-lehti

1) Jörgen Mårtensson SWE 1:30:19 , 
2) Janne Salmi FIN 1:32:04
3) Carsten Jörgensen DEN 1:33:37 , 

4) Timo Karppinen FIN 1:33:38
5) Tomás Prokes  CZE 1:33:51 ,
6) Jon Tvedt NOR 1:33:53 ,
7) Libor Zridkavesely CZE 1:34:12 , 
8) Juri Omeltchenko UKR 1:34:19 , 
9) Vladimir Aleksejev RUS 1:35:10 , 
10) Sixten Sild EST 1:35:15 ,
  21) Keijo Parkkinen FIN 1:38:03 , 23) Reijo Mattinen FIN 1:38:13 ,


Kuva : Suunnistaja-lehti
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 9,7 km-21 :

1) Katalin Olah HUN 1:05:50 , 
2) Yvette Hague GBR ja Eija Koskivaara FIN 1:08:39
 

4) Marlena Jansson SWE 1:08:44 ,
5) Vroni König SUI 1:09:22 ,
6) Hanne Sandstad NOR 1:09:48 ,
7) Jana Cieslarova CZE 1:10:09 , 
8) Marie-Luce Romanens SUI 1:10:17 , 
9) Marcela Kubatkova CZE 1:10:43 , 
10) Frauke Gran Schmitt GER 1:11:13 ,
  13) Kirsi Tiira FIN 1:12:58, 15) Katja Honkala FIN 1:13:07, 43) Annika Viilo FIN 1:22:08,


Kuva : Suunnistaja-lehti

 

 

 

WOC Middle distance, M miehet 5,6 km-18 :

1) Juri Omeltchenko UKR 30:25, 
2) Jörgen Mårtensson SWE 31:31, 
3) Björnar Valstad NOR 31:36,

4) Thomas Bührer SUI 32:01 ,
5) Lars Holmquist SWE 32.14 ,
6) Johan Ivarsson SWE 32.26 ,
7) Christian Plattner SUI 32:40 , 
8) Alain Berger SUI 32:43 , 
9) Olivier Coupat FRA 32:52 , 
10) Ants Grende LAT 33:03 ,
  11) Janne Salmi FIN 33:06, 21) Timo Karppinen FIN 33:48, 38) Sören Nymalm FIN 35:50, 49) Reijo Mattinen FIN 37:11,
  

 

 

WOC Middle distance, W naiset 4,6 km-14 :

1) Marie-Luce Romanens SUI 28:55 , 
2) Yvette Hague GBR 29:16 ,
3) Marlena Jansson SWE ja Anna Bogren SWE 29:29 ,


5) Frauke Schmitt Gran GER 29:31 ,
6) Marcela Kubatková CZE 29:42 ,
7) Hanne Staff NOR 29:45 , 
8) Irina Mihalko RUS 29:53 , 
9) Anette Granstedt SWE 29:59 ,
10) Eija Koskivaara FIN 30:12 , 
  12) Reeta-Mari Kolkkala FIN 30:34 , 19) Kirsi Tiira FIN 31:49 , 22) Katja Honkala FIN 32:18 ,
 

 

 

 

WOC Relay, M miehet 8,1 ja 10,2 km :

1) Switzerland 3:34:21 (Alain Berger 45:30-1, Daniel Hotz 51.07-5, Christian Aebersold 58:46-1, Thomas Bührer 58:58-1), 
2) Finland 3:35:43 (Keijo Parkkinen 46:45-9, Reijo Mattinen 46:34-1, Timo Karppinen 62:09-5, Janne Salmi 60:15-2)
3) Sweden 3:35:51 (Lars Holmqvist 46:25-3, Jimmy Birklin 47:02-2, Johan Ivarsson 61:42-4, Jörgen Mårtensson 60:42-4),


Kuva : Suunnistaja-lehti

 

 

WOC Relay, W naiset  4,2 ja 7,4 km :

1) Finland 2:50:33 (Kirsi Tiira 31:53-1, Reeta-Mari Kolkkala 32:20-1, Eija Koskivaara 51:54-1, Annika Viilo 54.35-5)
2) Sweden 2:52:11 (Anette Granstedt 34:50-7, Maria Gustafsson 33:18-3, Anna Bogren 53:56-4, Marlena Jansson 50:07-1), 
3) Czech Republic 2:53:06 (Petra Novotna 34:41-5, Maria Honzova 33:17-2, Marcela Kubatkova 53:12-3, Jana Cieslarova 51:56-2),


Kuva : Suunnistaja-lehti

 

 

 

 

 

 

1993: West Point, United States  09.-14.10.1993


 

Fin 0-3-2
   1993logo.gif

WOC1993

K

H

P

SWE 3 2 1
NOR 1 1
SUI 1
DEN 1
FIN 3 2
GBR 1 1
CZE 1

 

WOC Long Distance, M miehet 13,5 km-19 :                                                     Kartta Robert Banach

1) Allan Mogensen DEN 1:27:36 , 
2) Jörgen Mårtensson SWE 1:28:07 , 
3) Petter Thoresen NOR 1:29:28 , 

4) Kent Olsson SWE 1:30:18 ,
5) Rolf Vestre NOR 1:30:36 ,
6) Dominik Humbel SUI 1:30.51 ,
7) Timo Karppinen FIN 1:31:20 , 
8) Martin Johansson SWE 1:31:21 , 
9) Flemming Jörgensen DEN 1:31:39 ,
10) Mika Kuisma FIN 1:31:54 , 
  22) Keijo Parkkinen FIN 1:36:16 ,
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 8,6 km-14 :                                                                  Kartta Robert Banach

1) Marita Skogum SWE 1:02:47 , 
2) Annika Viilo FIN 1:04:42
3) Yvette Hague GBR 1:06:09 , 

4) Eija Koskivaara FIN 1:07:04
5) Kirsi Tiira FIN 1:07:37
6) Marlena Jansson SWE 1:07:43 ,
7) Annette Nilsson SWE 1:09:57 , 
8) Ragnhild Bente Andersen NOR 1:09:57 , 
9) Torunn Fossli NOR 1:10:09 , 
10) Sabrina Fesseler SUI 1:12:39 ,
  27) Reeta-Mari Kolkkala FIN 1:18:07 ,


Kuva : Suunnistaja-lehti

 

 

 

WOC Middle distance, M miehet 4,7 km-14 :                                                               Kartta Suunnistaja-lehti

1) Petter Thoresen NOR 22:34 ,  
2) Timo Karppinen FIN 23:00
3) Martin Johansson SWE 23:26 , 

4) Jon Tvedt NOR ja Steven Hale GBR 23:27 ,
 
6) Jörgen Mårtensson SWE 23.38 ,
7) Arto Rautiainen SWE 23.40 , 
8) Kjetil Björlo NOR 23.41 , 
9) Håvard Tveite NOR 23.42 , 
10) Chris Terkelsen DEN 23.45 ,
  19) Keijo Parkkinen FIN 24:43 , 23) Mika Kuisma FIN 25:11 , 47) Petri Forsman FIN 29:52 , 


Kuva :  Suunnistaja-lehti

 

 

WOC Middle distance, W naiset 3,7 km-11 :                                                                 Kartta Suunnistaja-lehti

1) Anna Bogren SWE 20:39 , 
2) Marita Skogum SWE 21:10 , 
3) Eija Koskivaara FIN 21:11

4) Torunn Fossli NOR 21:47 ,
5) Ragnhild Bente Andersen NOR 22:09 ,
6) Marlena Jansson SWE 22:16 ,
7) Katalin Olah HUN 22:17 , 
8) Kirsi Tiira FIN 22:18 , 
9) Yvette Hague GBR 22:32 ,
10) Reeta-Mari Kolkkala FIN 23:12 , 
  17) Johanna Tiira FIN 23:47 , 21) Annika Viilo FIN 24:09 ,


Kuva : Rastivuosi 1993-kirja

 

 

 

WOC Relay, M miehet :                                                                  

1) Switzerland 3:37:16 (Dominik Humbel 53:53, Christian Aebersold 54:43, Urs Flühmann 53:03, Thomas Bührer 55:37) , 
2) Great Britain 3:37:31 (Jonathan Musgrave 55:15, Martin Bagness 60:03, Steven Palmer 60:03, Steven Hale 49:25) , 
3) Finland 3:38:20 (Keijo Parkkinen 53:25, Mika Kuisma 55:02, Petri Forsman 55:03, Timo Karppinen 54:50) ,

 

 

WOC Relay, W naiset :

1) Sweden 2:48:48 (Anette Nilsson 42:20, Marlena Jansson 40:32, Anna Bogren 43:18, Marita Skogum 42:38) , 
2) Finland 2:56:59 (Johanna Tiira 42:34, Kirsi Tiira 44:30, Annika Viilo 44:01, Eija Koskivaara 45:54)
3) Czech Republic 3:00:29 (Petra Novotna 44:11, Maria Honzova 50:11, Marcela Kubatkova 41:15, Jana Cieslarova(Hlavacova) 52:52) , 

 

 

 

 

 

 

1991: Marianske Lazne, Czech Republic  20.-25.08.1991


 

Fin 0-0-1
   1983logo.gif - 35921,0 K

WOC1991

K

H

P

SWE 2 2 3
TCH 2 1 2
SUI 1
HUN 1
NOR 2
URS 1
FIN 1

 

WOC Long Distance, M miehet 17,4 km-25 :                                   Kartta Kartta2 Kartta3 Robert Banach

1) Jörgen Mårtensson SWE 1:49:25 , 
2) Kent Olsson SWE 1:53:37 , 
3) Sixten Sild URS 1:53:48 ,

4) Vladimir Alexeev URS 1:54:09 ,
5) Håkan Eriksson SWE 1:54:32 ,
6) Christian Aebersold SUI 1:54.45 , 
7) Håvard Tveite NOR 1:55:10 , 
8) Josef Hubacek TCH 1:56:09 , 
9) Flemming Jörgensen DEN 1:56:18 , 
10) Rolf Vestre NOR 1:56:30 ,
  14) Ari Anjala FIN 1:57:18 , 17) Mika Kuisma FIN 1:58:26 , 19) Reijo Mattinen FIN 1:59:59 ,  -) Peter Ivars FIN DNF
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 10,5 km-16 :

1) Katalin Olah HUN 1:19:52 , 
2) Christina Blomqvist SWE 1:21:04 , 
3) Jana Galikova-Hlavacova TCH 1:21:18 , 

4) Jana Cieslarová TCH 1:21:54 ,
5) Marita Skogum SWE 1:22:15 ,
6) Raghnild Bratberg NOR 1:23:56 ,
7) Ragnhild Bente Andersen NOR 1:24:11 , 
8) Katarina Borg SWE 1:27:05 , 
9) Marcela Kubatkova TCH 1:27:09 , 
10) Katie Fettes NZL 1:27:13 ,
  11) Marja-Liisa Portin (Autti) FIN 1:27:40 , 15) Kirsi Tiira FIN 1:30:17 , 18) Mari Lukkarinen FIN 1:30:51 , 22) Eija Koskivaara FIN 1:32:23 ,
 

 

 

 

WOC Middle distance, M miehet 5,8 km-10 :                                  

1) Petr Kozak TCH 29,20 , 
2) Kent Olsson SWE 29,57 , 
3) Martin Johansson SWE 30:17 , 

4) Christian Aebersold SUI 30:22 ,
5) Jörgen Mårtensson SWE 30:33 ,
6) Urs Fluhmann SUI 30:34 ,
7) Niklas Löwegren SWE 31:00 , 
8) Mika Kuisma FIN 31:12 , 
9) Keijo Parkkinen FIN 
ja 
Josef Hubacek TCH 31:21 ,

  15) Ari Anjala FIN 32:36 , 35) Reijo Mattinen FIN 34:16 , 40) Peter Ivars FIN 34:53 ,
 

 

 

WOC Middle distance, W naiset 5,0 km-9 :

1) Jana Cieslarova TCH 32:09 , 
2) Ada Kucharova TCH 32:29 , 
3) Marita Skogum SWE 32:41 , 

4) Christina Blomqvist SWE 32.59 ,
5) Oláh Katalin HUN 33.10 ,
6) Marcela Kubatková TCH 33:18 ,
7) Jana Galikova TCH 33:24, 
8) Marja-Liisa Portin (Autti) FIN 33:27 , 
9) Katarina Borg SWE 33:29 , 
10) Ulrika Örnhagen DEN 33:31 ,
  14) Eija Koskivaara FIN 34:46 , 15) Kirsi Tiira FIN 35:05 , 21) Mari Lukkarinen FIN 35:45 , 40) Riitta Karjalainen FIN 38:40 ,
 

 

 

 

WOC Relay, M miehet :

1) Switzerland 4:42:37 (Thomas Bührer 70:24, Alain Berger 78:01, Urs Flühmann 67:03, Christian Aebersold 67:08) , 
2) Norge 4:42:59 (Petter Thoresen 70:51, Björnar Valstad 72:21, Rolf Vestre 70:37, Håvard Tveite 69:08) , 
3) Finland 4:44:18 (Reijo Mattinen 69:47, Ari Anjala 73:40, Mika Kuisma 71:41, Keijo Parkkinen 71:41) ,

 

 

WOC Relay, W naiset :

1) Sweden 3:38:27 (Arja Hannus 57:00, Christina Blomqvist 53:55, Marlena Jansson 55:07, Marita Skogum 52:24) , 
2) Norge 3:40:20 (Hanne Sandstad 57:27, Heidi Arnesen 57:10, Ragnhild Bratberg 51:44, Ragnhild Bente Andersen 53:57) , 
3) Czechoslovakia 3:43:29 (Marcela Kubatkova 60:02,Jana Galikova-Hlavacova 60:02,Ada Kucharova 53:27,Jana Cieslarova 55:38) ,

     5) Finland 3:59:47 (Mari Lukkarinen, Kirsi Tiira, Eija Koskivaara, Marja-Liisa Portin) ,

 

 

 

 

 

 

1989: Skövde, Sweden  12.-20.08.1989


 

Fin 0-0-2
   1989logo.jpg - 10085 Bytes

WOC1989

K

H

P

SWE 2 2
NOR 2 1
TCH 2
FIN 2
URS 1

 

WOC Long Distance, M miehet 17,7 km-24 :                                                            Kartta , Suunnistaja-lehti

1) Petter Thoresen NOR 1:36:16 , 
2) Kent Olsson SWE 1:39:26 ,
3) Håvard Tveite NOR 1:39:58 ,

4) Håkan Eriksson SWE 1:40:04 ,
5) Jörgen Mårtensson SWE 1:40:23 ,
6) Peter Ivars FIN 1:40:40
7) Vladimir Aleksejev URS 1:41:04 , 
8) Michael Wehlin SWE 1:41:17 , 
9) Reijo Mattinen FIN 1:41:36 , 
10) Urs Flühmann SUI 1:41:55 ,
  19) Keijo Parkkinen FIN 1:46:35 , 39) Matti Karvonen FIN 1:56:00 ,

 

 

WOC Long Distance, W naiset 9,8 km-15 :                                                               Kartta , Suunnistaja-lehti

1) Marita Skogum SWE 1:04:06 , 
2) Jana Galikova-Hlavacova TCH 1:05:30 , 
3) Alida Abola URS 1:08:13 , 

4) Raghnild Bratberg NOR 1:09:23 ,
5) Eija Koskivaara FIN 1:09:45
6) Raghnild Bente Andersen NOR 1:09:59 ,
7) Karin Rabe SWE 1:10:08 , 
8) Arja Hannus SWE 1:10:17 , 
9) Ada Karova TCH 1:11:06 , 
10) Monica Hatlen NOR 1:11:12 ,
  11) Annika Viilo FIN 1:11:51 , 12) Ulla Mänttäri FIN 1:12:05 , 13) Marja-Liisa Portin (Autti) FIN 1:12:06 ,

 

 

 
 

WOC Relay, M miehet :

1) Norge 4:06:01 (Öivin Thon 61:25, Rolf Vestre 62:24, Petter Thoresen 60:32, Håvard Tveite 61:40) , 
2) Sweden 4:09:04 (Kent Olsson 64:37, Michael Wehlin 60:06, Jörgen Mårtensson 60:55, Håkan Eriksson 63:26) , 
3) Finland 4:10:22 (Keijo Parkkinen 61:17, Ari Kattainen 63:53, Peter Ivars 62:34, Reijo Mattinen 62:38) ,


Kuva : Rastivuosi 1989-kirja

 

 

WOC Relay, W naiset :

1) Sweden 3:43:46 (Karin Rabe 54:21, Arja Hannus 57:59, Kerstin Haglund 56:42, Marita Skogum 54:44) , 
2) Czechoslovakia 3:44:01 (Petra Wagnerova 57:24, Jana Cieslarova 57:20, Ada Kucharova 57:27, Jana Galikova-Hlavacova 51:50), 
3) Finland 3:47:35 (Marja-Liisa Portin 57:26, Ulla Mänttäri 57:31, Annika Viilo 57:11, Eija Koskivaara 55:27) ,


Kuva : Rastivuosi 1989-kirja

 

 

 

 

 

 

1987: Gerardmer, Frange  01.-05.09.1987


 

Fin 0-0-0
   1987logo.gif - -346613,0 K

WOC1987

K

H

P

SWE 2 2 1
NOR 2 1
SUI 1 1
TCH 2

 

WOC Long Distance, M miehet 14,6 km-21 :                                                            Kartta , Suunnistaja-lehti

1) Kent Olsson SWE 1:37:19 , 
2) Tore Sagvolden NOR 1:38:18 , 
3) Urs Flühmann SUI 1:39:30 , 

4) Jörgen Mårtensson SWE 1:39:48 ,
5) Stefan Bolliger SUI 1:40:50 ,
6) Havard Tveite NOR 1:41:38 ,
7) Öivin Thon NOR 1:41:59 , 
8) Rolf Vestre NOR 1:42:31 , 
9) Kari Sallinen FIN 1:43:53 , 
10) Jozef Pollak TCH 1:45:31 ,
  21) Peter Ivars FIN 1:49:20 , 24) Markku Jauhiainen FIN 1:51:13 , 35) Pekka Nikulainen FIN 1:56:33 ,
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 8,8 km-15 :                                                               Kartta , Suunnistaja-lehti

1) ArjaHannus SWE 1:07:40 , 
2) Karin Rabe SWE 1:07:56 , 
3) Jana Galikova-Hlavacova TCH 1:08:39 , 

4) Annariitta Kottonen FIN 1:09:20
5) Ada Kucharova TCH 1:09:22 ,
6) Frauke Sonderegger-Bandixen SUI 1:10:27 ,
7) Katarina Borg SWE 1:10:33 , 
8) Ellen Sofie Olsvik NOR 1:10:52 , 
9) Brit Volden NOR 1:12:28 , 
10) Marita Skogum SWE 1:14:33 ,
  12) Riitta Karjalainen FIN 1:15:10 , 15) Eija Koskivaara FIN 1:16:03 , 40) Sirpa Lusa FIN 1:29:30 ,
 

 

 

 

WOC Relay, M miehet 9,7 km :

1) Norge 4:11:21 (Morten Berglia 64:24, Håvard Tveite 62:28, Tore Sagvolden 63:35, Öivin Thon 60:54) , 
2) Switzerland 4:16:05 (Markus Stappung 64:27, Stefan Bolliger 63:56, Kaspar Oettli 64:59, Urs Flühmann 62:43) , 
3) Sweden  4:17:07 (Kent Olsson 64:29, Hans Melin 68:40, Jörgen Mårtensson 61:37, Lars Lönnkvist 62:21) , 
  
4) Finland 4:18:56 (Keijo Parkkinen , Markku Jauhiainen , Peter Ivars , Kari Sallinen ) ,

 

 

WOC Relay, W naiset 6,8 km :

1) Norge 3:44:04 (Ragnhild Bratberg 50:40, Ragnhild Bente Andersen 58:35, Ellen Sofie Olsvik 56:17, Brit Volden 58:32) , 
2) Sweden 3:45:07 (Arja Hannus 56:07, Katarina Borg 60:59, Marita Skogum 52:15, Karin Rabe 55:46) , 
3) Czechoslovakia 3:56:32 (Iva Kalibanova 64:36, Iva Slaninova 62:07, Ada Kucharova 56:42, Jana Galikova-Hlavacova 52:56), 

    4) Finland 4:01:05 (Eija Koskivaara, Riitta Karjalainen, Annariitta Kottonen, Annika Heino (Viilo) ,

 

 

 

 

 

 

1985: Bendigo, Australia  02.-06.09.1985


Fin 1-0-0

    1985logo.gif - -612451,0 K

WOC1985

K

H

P

SWE 2 1 1
NOR 1 3 1
FIN 1
SUI 2

 

WOC Long Distance, M miehet 15,2 km-23 :                                                          Kartta , Suunnistaja-lehti

1) Kari Sallinen FIN 1:28:08 ,
2) Tore Sagvolden NOR 1:30:01 , 
3) Egil Iversen NOR 1:30:42 ,

4) Jörgen Mårtensson SWE 1:31:12 ,
5) Pekka Nikulainen FIN 1:31:50
6) Urs Flühmann SUI 1:32:43 ,
7) Öivin Thon NOR 1:33:20 , 
8) Kjell Lauri SWE 1:33:22 , 
9) Morten Berglia NOR 1:33:24 , 
10) Ted De St. Croix CAN 1:34:59 ,
  11) Pasi Raukko FIN 1:35:58 , 14) Peter Ivars FIN 1:37:19 ,

Eläväarkisto Karista 2min


Kuva : Suunnistaja-lehti   


Kuva : Suunnistaja-lehti

Eläväarkisto henkilökuva Karista 27min

 

 

WOC Long Distance, W naiset 8,4 km-14 :                                                              Kartta , Suunnistaja-lehti

1) Annichen Kringstad-Svensson SWE 54:14 , 
2) Brit Volden NOR 55:07 , 
3) Christina Blomqvist SWE 57:11 , 

4) Kerstin Mansson SWE 59:03 ,
5) Karin Rabe SWE 59:41 ,
6) Ada Kucharova TCH 1:00:35 ,
7) Charlotte Thrane DEN 1:02:47 , 
8) Helle Johansen NOR 1:02:55 , 
9) Heidrun Finke GER 1:03:05 , 
10) Ellen Sofie Olsvik NOR 1:03:28 ,
  11) Annariitta Kottonen FIN 1:03:42 , 12) Riitta Karjalainen FIN 1:04:06 , 22) Marja-Liisa Portin FIN 1:11:08 , 27) Eija Koskivaara FIN 1:12:50 ,
 

 

 

 

WOC Relay, M miehet :

1) Norge 3:52:44 (Morten Berglia 59:51-6, Atle Hansen 58:53-2, Tore Sagvolden 58:01-1, Öivin Thon 55:59-1), 
2) Sweden 3:54:21 (Lars Palmqvist 57:31-1, Michael Wehlin 57:25-1, Kjell Lauri 59:31-3, Jörgen Mårtensson 59:53-2), 
3) Switzerland 4:03:33 (Willi Müller 59:46-5, Martin Howald 61:24-5, Urs Flühmann 59:10-2, Alain Gafner 63:13-3), 

    5) Finland 4:10:30 (Kari Sallinen 57:33-2, Pekka Nikulainen 61:18-6, Pasi Raukko 62:51-5, Heikki Peltola 68:47-9) ,

 

 

WOC Relay, W naiset :

1) Sweden 3:01:21 (Karin Rabe 45:40-2, Christina Blomqvist 46:10-2, Kerstin Månsson 46:41-1, Annichen Kringstad-Svensson 42:50-2), 
2) Norge 3:01:31 (Ragnhild Bratberg 45:37-1, Hilde Tellesbö 47:23-3, Helle Johansen 46:46-2, Ellen Sofie Olsvik 41.46-1), 
3) Switzerland 3:21:31 (Susanne Lüscher 50:25-8, Frauke von der Egger 45:23-1, Brigitta Zürscher54.44-5, Ruth Humbel 50.59-5), 

    6) Finland 3:32:55 (Riitta Karjalainen 48:25-6, Marja-Liisa Portin 54:34-5, Ulla Mänttäri 58:17-8, Annariitta Kottonen 51:39-6),

 

 

 

 

 

 


1983: Zalaegerszeg, Hungary  01.-04.09.1983


 

Fin 0-0-1
   1983logo.gif - 35921,0 K

WOC1983

K

H

P

SWE 2 1 1
NOR 2 1 1
TCH 2
FIN 1
DEN 1

 

WOC Long Distance, M miehet 14,0 km-24 :

1) Morten Berglia NOR 1:36:31, 
2) Öivin Thon NOR 1:38:51, 
3) Sigurd Dähli NOR 1:41:00, 

4) Tore Sagvolden NOR 1:41:03 ,
5) Kari Sallinen FIN 1:42:29, 
6) Jaroslav Kacmarcik TCH 1:44:21 , 
7) Kent Olsson SWE 1:44:56 , 
8) Markus Stappung SUI 1:45:21 , 
9) Zoltan Kiss HUN 1:45:40 , 
10) Willi Müller SUI 1:45:54 ,
  15) Urho Kujala FIN 1:51:12, 17) Mika Ruuhiala FIN 1:52:38, 43) Jukka Kapanen FIN 2:15:28,
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 8,1 km-18 :

1) Annichen Kringstad-Svensson SWE 1:08:32 , 
2) Marita Skogum SWE 1:16:05 ,
3) Annariitta Kottonen FIN 1:16:11 ,

4) Brit Volden NOR 1:16:26 ,
5) Jorunn Teigen NOR 1:17:15 ,
6) Ellen-Sofie Olsvik NOR 1:18:05 ,
7) Outi Borgenström FIN 1:18:16 , 
8) Karin Rabe 1:18:51 , 
9) Iren Rostas HUN 1:18:53 , 
10) Kerstin Månsson SWE 1:19:00 ,
  16) Liisa Veijalainen FIN 1:24:58 , 21) Pirjo Mattila FIN 1:31:31 ,


Kuva : Suunnistaja-lehti
  

 

 

 

WOC Relay, M miehet 11,4 km :

1) Norge 3:52:39 (Morten Berglia 59:58-2 , Öivin Thon 61:46-3 , Tore Sagvolden 54:49-3 , Harald Thon 56:06-1) , 
2) Czechoslovakia 3:54:17 (Vlastimil Uchytil 59:56-1, Pavel Ditrych 62:17-6, Jozef Pollak 55:34-4, Jaroslav Kacmarcik 56:30-2), 
3) Sweden 3:54:21 (Bengt Levin 61:33-6 , Kjell Lauri 60:48-2 , Lars Lönnkvist 54:13-2 , Kent Olsson 57:47-5) , 
   
7) Finland 4:07:58 (Kari Sallinen 60:05-4 , Urho Kujala 70:29-12 , Markku Jauhiainen 58:56-8 , Mika Ruuhiala 58:28-7) ,

 

 

WOC Relay, W naiset 8,0 km :

1) Sweden 3:10:25 (Karin Rabe 49:11-4, Marita Skogum 48:51-1, Kerstin Månsson 48:39-1, Annichen Kringstad 43:44-1) , 
2) Czechoslovakia 3:16:54 (Iva Kalibanova 49:07-3, Eva Bartova 49:03-2, Jana Galikova-Hlavacova 50:37-3, Ada Kucharova 48:07-2), 
3) Denmark 3:24:45 (Mette Filskov 49:32-6, Hanne Birke 52:05-3, Karin Jexner 53:23-6, Dorthe Hansen 49:45-3) , 

   8) Finland 3:36:01 (Pirjo Mattila 49:11-4 , Leena Salmenkylä-Mattila 53:06-4 , Outi Borgenström 50:07-2 , Annariitta Kottonen 63:37-12) ,

 

 

 

 

 

 

1981: Thun, Switzerland  04.-06.09.1981

 

Fin 0-1-1
   1981

WOC1981

K

H

P

NOR 2 2 1
SWE 2 1 1
FIN 1 1
SUI 1

 

WOC Long Distance, M miehet 14,1 km-18 :

1) Öivin Thon NOR 1:30:05 , 
2) Tore Sagvolden NOR 1:32:33 , 
3) Morten Berglia NOR 1:33:10 , 

4) Lars Lönnkvist SWE 1:35:06 ,
5) Kari Sallinen FIN 1:35:49
6) Jörgen Mårtensson SWE 1:36:04 ,
7) Jaroslav Kacmarcik TCH 1:38:31 , 
8) Lars Konradsen DEN 1:39:43 , 
9) Martin Howald SUI 1:40:31 , 
10) Harald Thon NOR 1:41:24 ,
  11) Ari Anjala FIN 1:42:44 , 14) Seppo Rytkönen FIN 1:44:44 , 39) Urho Kujala FIN 1:58:12 ,
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 8,7 km-12 :

1) Annichen Kringstad SWE 1:05:47 , 
2) Brit Volden NOR 1:08:54 , 
3) Karin Rabe SWE 1:09:40 ,

4) Ruth Humbel SUI 1:11:46 ,
5) Outi Borgenström FIN 1:12:16
6) Ada Kucharová TCH 1:13:28 ,
7) Liisa Veijalainen FIN 1:13:41 , 
8) Arja Hannus SWE 1:13:59 , 
9) Arja Haikarainen FIN 1:17:40
10) Ragnhild Bratberg NOR 1:18:30 ,
  25) Helena Mannervesi FIN 1:28:32 ,
 

 

 

 

WOC Relay, M miehet 10,3 ja 11,9 km :      

1) Norge 4:38:15 (Öivin Thon 62:13-1, Harald Thon 66:49-1, Tore Sagvolden 66:38-1, Sigurd Dähli 82:35-9) , 
2) Sweden 4:38:47 (Lars-Henrik Undeland 63:50-4, Bengt Levin 66:51-2, Jörgen Mårtensson 77:36-7, Lars Lönnkvist 70:30-1) , 
3) Finland 4:45:23 (Kari Sallinen 63:27-2, Ari Anjala 70:39-4, Seppo Rytkönen 74:53-4, Hannu Kottonen 76:24-4) ,

 

 

WOC Relay, W naiset 7,5 ja 8,5 km :

1) Sweden 3:49:53(Arja Hannus 60:08-3, Barbro Lönnkvist 61:52-1, Karin Rabe 55:48-1, Annichen Kringstad 53:41-1) , 
2) Finland 4:05:07 (Helena Mannervesi 67:32-7, Marita Ruoho 60:02-4, Liisa Veijalainen 59:24-4, Outi Borgenström 56:19-4)
3) Switzerland 4:13:10 (Ruth Schmid 64:52-5, Annelies Meier 63:28-3, Irene Bucher 63:32-4, Ruth Humbel 61:18-3) ,


Kuva : Suunnistaja-lehti

 

 

 

 

 

 

1979: Tampere, Finland  01.-04.09.1979


 

Fin 2-2-0
   1979logo.gif - 1302 Bytes

WOC1979

K

H

P

FIN 2 2
NOR 1 2 1
SWE 1 2
TCH 1

 

WOC Long Distance, M miehet 15,1 km-16 :

1) Öivin Thon NOR 1:36:07 , 
2) Egil Johansen NOR 1:37:17 , 
3) Tore Sagvolden NOR 1:37:27 ,

4) Kjell Lauri SWE 1:38:54 ,
5) Lars Lönnkvist SWE 1:40:28 ,
6) Rolf Pettersson SWE 1:41:30 ,
7) Risto Nuuros FIN 1:42:01 , 
8) Dieter Hulliger SUI 1:42:26 , 
9) Eystein Weltzien NOR 1:44:03 , 
10) Dieter Wolf SUI 1:45:40 ,
  11) Seppo Keskinarkaus FIN 1:48:02 , 13) Hannu Kottonen FIN 1:49:13 , 24) Simo Nurminen FIN 1:55:17 ,

 


 

WOC Long Distance, W naiset 8,3 km-10 :

1) Outi Borgenström FIN 59:13
2) Liisa Veijalainen FIN 59:47
3) Monica Andersson SWE 1:02:31 , 

4) Hanni Fries SUI 1:02:32 ,
5) Karin Rabe SWE 1:03:05 ,
6) Anna Berit Eid NOR 1:03:08 ,
7) Carol McNeill GBR 1:03:42 , 
8) Karin Gunnarsson SWE 1:04:35 , 
9) Annichen Kringstad SWE 1:04:38 , 
10) Brit Volden NOR 1:04:55 ,
  16) Leena Salmenkylä FIN 1:09:52 , 18) Gun-Viol Nynäs FIN 1:10:48 ,

 Eläväarkisto Outi ja Liisa maaliin 3:15min


Kuva : Suunnistaja-lehti

Eläväarkisto Liisan henkilökuva 29min

 

 

 

WOC Relay, M miehet 10, 1 km :                                                                    kartta : Suunnistuksen Tarina 60 - kirja

1) Sweden 4:12:12 (Rolf Pettersson 64:38-1, Kjell Lauri 61:59-1, Lars Lönnkvist 64:02-1, Björn Rosendahl 61:33-1) , 
2) Finland 4:27:37 (Seppo Keskinarkaus 67:49-2, Hannu Kottonen 64:38-2, Risto Nuuros 67:03-2, Ari Anjala 67:09-4)
3) Czechoslovakia 4:39:26 (Petr Uher 69:46-7, Zdenek Lenhart 74:07-6, Jiri Tichanek 68:09-4, Jaroslav Kacmarcik 67:24-5) ,


Kuva : Suunnistaja-lehti

 

 

WOC Relay, W naiset 7,6 km :                                                                           kartta : Suunnistuksen Tarina 60 - kirja

1) Finland 3:00:13 (Leena Silvennoinen 63:36-5, Leena Salmenkylä 60:02-3, Liisa Veijalainen 56:35-2)
2) Norge 3:01:38 (Anne Berit Eid 63:22-3, Astrid Carlsson 57:38-2, Brit Volden 60:38-4) , 
3) Sweden 3:02:26 (Anna-Lena Axelsson 71:57-7, Karin Rabe 55:24-1, Monica Andersson 55:05-1) ,

Eläväarkisto naisten viestistä 8min


Kuva : Suunnistaja-lehti

 

 

 

 

 

 

1978: Kongsberg, Norge  15.-17.09.1978


 

Fin 1-2-2
   1978logo.gif - 2326 Bytes

WOC1978

K

H

P

NOR 3 1
FIN 1 2 2
SWE 2
SUI 1

 

WOC Long Distance, M miehet 15,7 km-21 :

1) Egil Johansen NOR 1:31:44 , 
2) Risto Nuuros FIN 1:32:52
3) Simo Nurminen FIN 1:34:00

4) Eystein Weltzien NOR 1:34:24 ,
5) Olle Nobo SWE 1:36:51 ,
6) Jan Fjærested NOR 1:37:21 ,
7) Lars Lönnkvist SWE 1:37:35 , 
8) Jörgen Mårtensson SWE 1:37:46 , 
9) Jorma Karvonen FIN 1:38:14 , 
10) Dieter Wolf SUI 1:38:52 ,
  26) Hannu Kurppa FIN 1:51:15 ,


Kuva : Suunnistaja-lehti
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 8,6 km-14 : 

1) Anne Berit Eid NOR 1:01:40 ,
2) Liisa Veijalainen FIN 1:01:42 ,
3) Wenche Jacobsen NOR 1:02:42 ,

4) Kristin Cullman SWE 1:03:06 ,
5) Karin Rabe SWE 1:05:10 ,
6) Outi Borgenström FIN 1:06:06
7) Ruth Baumberger TCH 1:06:21, 
8) Astrid Carlsson NOR 1:06:44, 
9) Monica Andersson SWE 1:06:59, 
10) Bibbi Siljeblad-Fahlen SWE 1:07:18,
  15) Marita Ruoho FIN 1:15:14 , 22) Sinikka Kukkonen FIN 1:20:52 ,
 

 

 

 

WOC Relay, M miehet 10,0 km :                                                                     Kartta 

1) Norge 3:55:33 (Jan Fjärestad 58:04-1, Svein Jacobsen 61:44-2, Egil Johansen 57:35-1, Eystein Weltzien 58:10-1) , 
2) Sweden 4:04:05 (Rolf Pettersson 59:07-2, Lars Lönnkvist 61:52-3, Kjell Lauri 63:23-2, Olle Nåbo 59:43-2) , 
3) Finland 4:16:27 (Urho Kujala 62:49-4, Jorma Karvonen 61:39-1, Simo Nurminen 70:50-4, Risto Nuuros 61:09-4) ,

 

 

WOC Relay, W naiset 6,6 km :                                                                        Kartta 

1) Finland 2:26:48 (Outi Borgenström 47:12-1, Marita Ruoho 55:29-5, Liisa Veijalainen 44:07-1)
2) Sweden 2:26:52 (Eva Moberg 48:35-2, Karin Rabe 50:44-1, Kristin Cullman 47:33-2) , 
3) Switzerland 2:38:43 (Ruth Baumberger 50:04-3, Ruth Humbel 58:49-6, Hanni Fries 49:50-3) ,


kuva : Suunnistuksen Tarina 60 - kirja

 

 

 

 

 

1976: Aviemore, Great Britain  21.-27.09.1976


 

Fin 1-1-1
   1976logo.gif - -570111,0 K

WOC1976

K

H

P

SWE 2 2 1
NOR 1 1 1
FIN 1 1 1
HUN 1

 

WOC Long Distance, M miehet 15,5 km-24 :                                                              Kartta 

1) Egil Johansen NOR 1:31:22 , 
2) Rolf Pettersson SWE 1:33:15 ,
3) Svein Jacobsen NOR 1:33:49 ,

4) Risto Nuuros FIN 1:34:32
5) Markku Salminen FIN 1:36:31
6) Dieter Hulliger SUI 1:39:27 ,
7) Dieter Wolf 1:39:40 , 
8) Gert Pettersson SWE 1.40.26 , 
9) Jaroslav Kacmarcik TCH 1:40:55 , 
10) Öystein Halvorsen NOR 1:41:16 ,
  15) Hannu Mäkirinta FIN 1:43:21 , 16) Matti Mäkinen FIN 1:44:12 ,
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 8,9 km-16 :                                    Kartta 

1) Liisa Veijalainen  FIN 1:08:12
2) Kristin Cullman SWE 1:10:31 , 
3) Anne Lundmark SWE 1:11:44 ,

4) Mona Nørgaard DEN 1:12:13 ,
5) Gun-Viol Nynäs FIN 1:13:04
6) Wenche Jacobsen NOR 1:13:35 ,
7) Sinikka Kukkonen FIN 1:14:15 , 
8) Kjellrun Sporild NOR 1:14:17, 
9) Lotti Furrer SUI 1:15:47, 
10) Ruth Humpel SUI 1:16:17,
  11) Outi Borgenström FIN 1:17:14 ,
 

 

 

 

WOC Relay, M miehet 10,8 km :

1) Sweden 4:10:41 (Erik Johansson 62:27-1, Gert Pettersson 60:29-1, Arne Johansson 65.31-4, Rolf Pettersson 62:14-1) , 
2) Norge 4:19:08 (Jan Fjärestad 63:31-3, Öystein Halvorsen 64:28-2, Svein Jacobsen 62:24-1, Egil Johansen 68:45-4) , 
3) Finland 4:23:41 (Hannu Mäkirinta 62:55-2, Markku Salminen 65:06-3, Matti Mäkinen 63:22-2, Kimmo Rauhamäki 72:18-6) ,

 

 

WOC Relay, W naiset 7,5 km :

1) Sweden 2:42:46 (Ingrid Ohlsson 53:36-1, Kristin Cullman 55:03-5, Anne Lundmark 54:07-1) , 
2) Finland 2:43:05 (Outi Borgenström 53:46-2, Sinikka Kukkonen 55:25-6, Liisa Veijalainen 54:54-3)
3) Hungary 2:49:22 (Iren Rostas 60:23-4, Magdolna Kovacs 54:07-3, Sarolta Monspart 54:52-2) ,

 

 

 

 

 

 

1974: Viborg, Denmark  18.-22.09.1974

 

Fin 0-1-1
   1974logo.gif - 13.712 K

WOC1974

K

H

P

SWE 3 1
DEN 1
NOR 2 2
FIN 1 1
TCH 1

 

WOC Long Distance, M miehet 15,9 km-26 :

1) Bernt Frilen SWE 1:35:48 , 
2) Jan Fjärestad NOR 1:40:45 ,
3) Eystein Weltzien NOR 1:42:32 , 

4) Risto Nuuros FIN 1:43:00
5) Arne Johansson SWE 1:43:27 ,
6) Svein Jacobsson NOR 1:43:36 ,
7) Dieter Hulliger 1:43:37 , 
8) Stefan Persson SWE 1:44:05 , 
9) Ivar Formo NOR and Henrik Lövhammer SWE 1:44:14,

  12) Erkki Knuuttila 1:46:27 , 14) Seppo Väli-Klemelä FIN 1:47:34 , 16) Markku Salminen FIN 1:48:20 , 19) Hannu Mäkirinta FIN 1:49:33 ,
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 7,9 km-14 :

1) Mona Nörgaard DEN 1:03:43 , 
2) Kristin Cullman SWE 1:06:37 , 
3) Outi Borgenström FIN 1:09:11

4) Linda Verde NOR 1:09:50 ,
5) Renata Vlachová TCH 1:10:56 ,
6) Liisa Veijalainen FIN 1:11:20
7) Monica Andersson SWE 1:11:52 , 
8) Vibeke Bökevig DEN 1:12:10 , 
9) Annelies Dütsch TCH 1:12:34 , 
10) Inger Thelandersson SWE 1:13:42 ,
  22) Sinikka Kukkonen FIN 1:19:46 , 25) Sirkka-Liisa Harju (Koskela) FIN 1:23:52 ,
 

 

 

 

WOC Relay, M miehet 10,5 ja 9,6 km :

1) Sweden 4:49:27 (Rolf Pettersson 74:43-1, Gunnar Öhlund 73:21-1, Arne Johansson 74;06-2, Bernt Frilen 67:17-1) , 
2) Finland 5:05:26 (Hannu Mäkirinta 82:41-3, Markku Salminen 75:48-5, Risto Nuuros 71:39-1, Seppo Väli-Klemelä 75:18-5)
3) Norge 5:08:58 (Svein Jacobsen 82:45-4, Jan Fjärestad 74:12-2, Ivar Formo 80:21-4, Eystein Weltzien 71:40-3) ,

 

 

WOC Relay, W naiset 5,9 km :
1) Sweden 2:51:36 (Birgitta Larsson 61:03-3, Monica Andersson 61:07-2, Kristin Cullman 49:26-1) , 
2) Norge 2:51:48 (Kristin Danielsen 62:02-5, Ingrid Hadler 55:46-2, Linda Verde 54:00-7) , 
3) Czechoslovakia 3:01:05 (Dana Prochazkova 61:05-5, Anna Hanzlova 68:59-4, Renata Vlachova 51:01-2) , 

    5) Finland 3:09:45 (Sinikka Kukkonen 74:44-9, Outi Borgenström62:34-3, Liisa Veijalainen 52:27-5) ,

 

 

 

 

 

 

1972: Stare Splavy, Czech Republic  12.-17.09.1972 


  

Fin 1-1-0
   1972logo.gif - -513043,0 K

WOC1972

K

H

P

SWE 1 1 2
FIN 1 1
NOR 1 1
HUN 1 1
SUI 1
TCH 1

 

WOC Long Distance, M miehet 13,5 km-18 :                                                            Kartta 

1) Åke Hadler NOR 1:35:57 , 
2) Stig Berge NOR 1:40:52 , 
3) Bernt Frilen SWE 1:43:55 , 

4) Dieter Hulliger SUI 1:47:01 ,
5) Petr Uher TCH  1:47:34 ,
6) Dieter Wolf SUI 1:48:21 ,
7) Risto Nuuros FIN 1:48:25 ,
 
8) Zdenek Lenhart TCH 1:48:45 , 
9) Veijo Tahvanainen FIN 1:49:00 , 
10) Lenhart Carlström SWE 1:49:13 ,
  13) Veikko Kostiainen FIN 1:52:32 , 15) Tuomo Peltola FIN 1:53:26 , 29) Veikko Kiili FIN 2:02:38 ,
 

 

WOC Long Distance, W naiset 8,3 km-12 :            kuva http://lazarus.elte.hu/tajfutas/

1) Sarolta Monspart HUN 1:17:01 , 
2) Pirjo Seppä FIN 1:18:35
3) Birgitta Larsson SWE 1:18:53 , 

4) Ulla Lindkvist SWE 1:20:17 ,
5) Ingrid Hadler NOR 1:21:00 ,
6) Liisa Veijalainen  FIN 1:22:39
7) Kristin Danielsen NOR 1:22:43 , 
8) Birgitta Johansson SWE 1:22:57 , 
9) Magda Horvath HUN 1:24:33 , 
10) Nada Mertova TCH 1:25:17,
  20) Sirkka-Liisa Koskela FIN 1:42:21 , 25) Sinikka Kukkonen FIN 1:45:48 ,
 

 

 

 

WOC Relay, M miehet 8,9 km :               kuva ://lazarus.elte.hu/tajfutas/

1) Sweden 4:41:37 (Lennart Carlström 75:13-1, Rolf Pettersson 64:28-1, Arne Johansson 68:06-1, Bernt Frilen 73:50-1) , 
2) Switzerland 4:47:23 (Dieter Hulliger 75:15-2, Dieter Wolf 64:30-2, Bernhard Marti 73:13-2, Karl John 74:25-2) , 
3) Hungary 5:09:29 (Zoltan Boros 79:06-9, Janos Soter 69:36-4, Geza Vajda 78:26-3, Andras Hegedus 81:51-3) ,

    -) Finland DQF (Veijo Tahvanainen 75:17-3, Reijo Kujansuu 64:30-2, Risto Nuuros, Veikko Kostiainen)

 

 

WOC Relay, W naiset 5,9 km :                                                Kartta 

1) Finland 2:33:42 (Sinikka Kukkonen 48:31-1, Pirjo Seppä 50:48-2, Liisa Veijalainen 54:23-1)
2) Sweden 2:33:52 (Birgitta Johansson 49:02-2, Ulla Lindkvist 50:06-1, Birgitta Larsson 54:44-2) , 
3) Czechoslovakia 2:45:00 (Nada Mertova 53:14-7, Renata Vlachova 51:46-3, Anna Hanzlova 60:00-4) ,

 

 

 

 

 

 

1970: Friedrichroda, Itä-Germany  24.-27.09.1970


 

Fin 0-0-0
   1970

WOC1970

K

H

P

NOR 3 2
SWE 1 2
SUI 1 1
HUN 1
TCH 1

 

WOC Long Distance, M miehet 14,5 km-19 :                                                        Kartta  

1) Stig Berge NOR 1:49:46 , 
2) Karl John SUI 1:51:07 , 
3) Dieter Hulliger SUI 1:51:46 ,

4) Ola Skarholt NOR 1:51:56 ,
5) Per Fosser NOR 1:52:42 ,
6) Flemming Norgaard DEN 1:52:47 ,
7) Jostein Nielsen NOR 1:54:18 , 
8) Åke Hadler 1:54:33 , 
9) Karl Johansson SWE 1:55:12 ,
10) Reijo Kujansuu FIN 1:55:53 , 
  14) Veijo Tahvanainen FIN 1:57:13 , 22) Markku Salminen FIN 1:59:16 , 33) Matti Mäkinen FIN 2:04:58 , 34) Rolf Koskinen FIN 2:07:01 ,
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 7,5 km-10 :

1) Ingrid Hadler NOR 1:10:39 , 
2) Ulla Lindkvist SWE 1:12:44 , 
3) Kristin Danielsen NOR 1:13:44 , 

4) Pirjo Seppä FIN 1:14:07 ,  
5) Helen Thommen SUI 1:14:57 ,
6) Hegedüs Ágnes HUN 1:17:17 ,
7) Eivor Steen-Olsson SWE 1:17:24 , 
8) Sarolta Monspart HUN 1:17:36 , 
9) Hannelore Bregula DDR 1:17:40 , 
10) Ann-Marie Fehrnström SWE 1:19:15 ,
  18) Svea Ahlskog FIN 1:26:24 , 32) Sinikka Kukkonen FIN 1:38:57 , 40) Liisa Liukkonen (Veijalainen) FIN 1:55:01 ,
  

 

 

 

WOC Relay, M miehet 8,0-10,6 km :

1) Norge 3:52:00 (Ola Skarholt 63:12, Stig Berge 47:39, Per Fosser 56:01, Åke Hadler 64:54) , 
2) Sweden 4:07:06 (Björn Nordin 67:16, Karl Johansson 61:48, Sture Björk 53:36, Bernt Frilen 64:06) , 
3)
Czechoslovakia 4:07:20 (Zdenek Lenhart 70:31, Bohuslav Beranek 54:59, Jaroslav Jasek 51:46, Svatoslav Galik 70:04) , 
    4) Finland 4:12:42 (Reijo Kujansuu , Markku Salminen , Veijo Tahvanainen , Veikko Kostiainen ) ,

 

 

WOC Relay, W naiset 6,3 km :                               kuva http://lazarus.elte.hu/tajfutas/

1) Sweden 2:32:39 (Birgitta Larsson 51:57, Eivor Steen-Olsson 42:19, Ulla Lindkvist 58:23) , 
2) Hungary 2:37:13 (Magda Horvath 57:27, Agnes Hegedus 47:54, Sarolta Monspart 51:52) , 
3) Norge 2:38:59 (Astrid Rödmyr 58:38, Kristin Danielsen 44:17, Ingrid Hadler 56:04) , 

    4) Finland 2:39:09 (Liisa Liukkonen (Veijalainen), Sinikka Kukkonen, Pirjo Seppä) ,

 

 

 

 

 

 

1968: Linköping, Sweden  28.-29.09.1968


 

Fin 0-1-1
   1968logo.gif - 7523 Bytes

WOC1968

K

H

P

SWE 3 2 1
NOR 1 1 2
FIN 1 1

 

WOC Long Distance, M miehet 14,6 km-18 :                                                        Kartta  

1) Karl Johansson SWE 1:48:19 ,
2) Sture Björk SWE 1:49:38 , 
3) Åke Hadler NOR 1:50:13 ,

4) Juhani Salmenkylä FIN 1:51:18
5) Ola Skarholt NOR 1:51:48 ,
6) Sten-Olof Carlström SWE 1:53:37 ,
7) Jostein Nilsen NOR 1:54:16 , 
8) Stig Berge NOR 1:54:32 ,
9) Pauli Reunamäki FIN 1:55:27 , 
10) Veijo Tahvanainen FIN 1:55:30 , 

  13) Markku Salminen FIN 1:57:26 , 17) Heino Avikainen FIN 2:15:13 ,
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 7,8 km-10 :                                                    Kartta  

1) Ulla Lindkvist SWE 1:04:55 , 
2) Ingrid Hadler (Thoresen) NOR 1:10:35 , 
3) Kerstin Granstedt SWE 1:11:27 , 

4) Pirjo Seppä FIN 1:15:48
5) Raila Kerkelä ( Hovi) FIN 1:16:57
6) Vibeke Bögevig DEN 1:22:47 ,
7) Jitenka Sevcikova TCH 1:23:33 , 
8) Birgitta Larsson SWE 1:25:02 , 
9) Inga-Britt Bengtsson SWE 1:25:59 , 
10) Astrid Rödmyr NOR 1:26:43,
  11) Tuula Hovi FIN 1:28:13 , 13) Aira Myllys FIN 1:31:11 ,
 

 

 

 

WOC Relay, M miehet 10+8+8+9 km :                                                                       Kartta

1) Sweden 4:25:19 (Sture Björk 80:19-4, Karl Johansson 59:25-1, Sten-Olof Carlström 59:43-2, Göran Öhlund 65:52-1) , 
2) Finland 4:25:28 (Rolf Koskinen 77:57-2, Veijo Tahvanainen 59:37-2, Juhani Salmenkylä 57:32-1, Markku Salminen 70:22-2)
3) Norge 4:42:31 (Per Fosser 73:46-1, Ola Skarholt 68:493, Stig Berge 67:55-3, Åke Hadler 72:01-3) ,

 

 

WOC Relay, W naiset 6,0 km :                                                                                    Kartta

1) Norge 3:17:53 (Astrid Rödmyr 76:26-2, Astrid Hansen 63:51-1, Ingrid Hadler 58:36-2) , 
2) Sweden 3:18:07 (Gun-Britt Nyberg 74:00-1, Kerstin Granstedt 67:51-2, Ulla Lindkvist 56:16-1) , 
3) Finland 3:42:15 (Pirjo Seppä 79:21-3, Tuula Hovi 68:493, Raila Kerkelä(Hovi) 74:05-4) ,

 

 

 

 

 

 

1966: Fiskars, Finland  01.-02.10.1966


 

Fin 0-3-1
   1966logo.jpg - 7904 Bytes

WOC1966

K

H

P

SWE 3 1
NOR 1 2
FIN 3 1
SUI 1

 

WOC Long Distance, M miehet 14,1 km-11 :

1) Åke Hadler NOR 1:36:05 ,
2) Aimo Tepsell FIN 1:38:47 ,
3) Anders Morelius SWE 1:40:05 , 

4) Dagfinn Olsen NOR 1:40:37 ,
5) Juhani Salmenkylä FIN 1:40:38 , 
6) Göran Öhlund SWE 1:41:05 ,
7) Rolf Koskinen FIN 1:41:11 , 
8) Stig Berge NOR 1:42:23 , 
9) Karl Johansson SWE 1:42:48 ,
10) Heino Avikainen FIN 1:45:38 , 
  11) Erkki Kohvakka FIN 1:45:52 , 15) Hannu Haarma FIN 1:49:10 ,
 

 

 

WOC Long Distance, W naiset 6,6 km-6 :

1) Ulla Lindkvist SWE 52:45 , 
2) Katherina Perch-Nielsen SUI 1:00:30 , 
3) Raila Hovi FIN 1:00:51 ,

4) Kerstin Granstedt SWE 1:00.59 ,
5) Eivor Steen-Olsson SWE 1:02:54 ,
6) Ingrid Thoresen NOR 1:03:29 ,
7) Annakäthi Grieder SUI 1:04:58 , 
8) Anja Meldo (Wilen) FIN 1:05:06 , 
9) Sarolta Monspart HUN 1:05:25 , 
10) Gunborg Åhling SWE 1:05:33 ,
  18) Pirjo Ruotsalainen (Mäkinen) FIN 1:17:38 , 19) Anna-Liisa Nissi FIN 1:17:50 ,


kuva : Suunnistuksen Tarina 60 - kirja
  

 

 

 

WOC Relay, M miehet 8.6 + 8.7 + 8.1 + 9.5 km :                                                    Kartta  

1) Sweden 3:51:42 (Bertil Norman 56:05-2, Karl Johansson 55:40-1, Anders Morelius 54:35-1, Göran Öhlund 65:22-2) , 
2) Finland 3:59:34 (Erkki Kohvakka 56:04-1, Rolf Koskinen 60:52-2, Juhani Salmenkylä 59:02-2, Aimo Tepsell 63:36-1),
3) Norge 4:26:35 (Dagfinn Olsen 58:05-3, Ola Skarholt 62:27-3, Åke Hadler 67:46-3, Stig Berge 78:17-3) ,


Suunnistus on iloinen asia - MM-viesti kulkee hymyillen vika vaihto Jussi tuo ja Aimo jatkaa
kuva : Suunnistuksen Tarina 60 - kirja

 

 

WOC Relay, W naiset 5.1 + 4.7 + 4.9 km :

1) Sweden 2:42:58 (Kerstin Granstedt 60:28-3, Eivor Steen-Olsson 46:47-1, Gunvor Åhling 55:43-4) , 
2) Finland 2:43:19 (Anja Meldo 65:12-4, Pirjo Ruotsalainen 52:09-3, Raila Hovi 45:58-2)
3) Norge 2:54:29 (Astrid Hansen 54:07-2, Ragnhild Kristensen 74:50-6, Ingrid Thoresen 45:32-1) ,

 Eläväarkisto Fiskarsista 2min