KALENTERI - - Koiranäyttelyt, tapahtumat, yms.

» SKL-FKK:n ilmoittautumislomake

» Suomen Kennelliitto / näyttelyt
» Kennelliiton tapahtumakalenteri
» www.showlink.fi
» aussikerho
» cairnkerho
» skottikerho
» Koirat.com / tapahtumat

ROTURYHMÄT
FCI 1 Lammas- ja karjakoirat (paitsi sveitsinpaimenkoirat)
FCI 2 Pinserit, snautserit, molossityyppiset ja sveitsinpaimenkoirat
FCI 3 Terrierit
FCI 4 Mäyräkoirat
FCI 5 Pystykorvat ja alkukantaiset koirat
FCI 6 Ajavat ja jäljestävät koirat
FCI 7 Kanakoirat
FCI 8 Noutajat, ylösajavat koirat ja vesikoirat
FCI 9 Seurakoirat ja kääpiökoirat
FCI 10 Vinttikoirat
» SKL roturyhmät & rotumääritelmät

2 0 1 8  NÄYTTELYT
KV = Kansainvälinen näyttely-international dog show

KR = Kaikkien rotujen näyttely-national dog show
RN = Ryhmänäyttely-group dog show
ER = Erikoisnäyttely-specialty dog show
NORD = Pohjoismaisen sertifikaattinäyttely (Nordic Certificate Show)
Uusi koiranäyttelytyyppi Suomeen vuonna 2018
A new dog show type to Finland in 2018

» PENTUNÄYTTELYT 2018

HEINÄKUU  2018 tuomari - judge
14.07.2018 KR MÄNTSÄLÄ
lauantai: FCI-ryhmät 1, 3, 5, 7, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 4, 6, 8, 9
ilm.:  13.5. / 14.6. (19.6)
Zeferino José Cardoso Silva, Portugali (cairn)
Monica Vikner Stafberg, Ruotsi (skotti)
Gunilla Skallman, Ruotsi (aussi)
14.07.2018 RN LAHTI
lauantai: FCI-ryhmät 3 & 9
ilm.:  15.6.
Nina Janger (cairn, aussi)
Vesa Lehtonen (skotti)
15.07.2018 KR LAUKAA
lauantai: FCI-ryhmät 2, 4, 6, 8, 9
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 3, 5, 7, 10 
ilm.:  8.6. (17.6)
Annukka Paloheimo (cairn, skotti, aussi)
21.07.2018 ER KOUVOLA, SKOTTIEN ERKKARI
Speciality Show, Skotlanninterrierikerho ry
lauantai 
ilm.:  
Dan Ericsson, Ruotsi
21.07.2018 KV YLIVIESKA
lauantai: FCI-ryhmät 1, 3, 5, 6, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 4, 7, 8, 9
ilm.:  15.5. / 14.6. (21.6)
Arja Koskelo (cairn)
Rui Oliveira, Portugali (skotti,aussi)
22.07.2018 KR HELSINKI Helsingin kesänäyttely 2018 (Tuomarinkylän vinttikoirakeskus)
lauantai: FCI-ryhmät 2, 6, 7, 8, 9
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 3, 4, 5, 10
ilm.:  31.5. / 21.6. (28.6)
Kirsi Nieminen (cairn)
Charlotta Mellin, Ruotsi (skotti, aussi)
22.07.2018 KV KEMI
lauantai: FCI-ryhmät 2, 4, 7, 8, 9
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 3, 5, 6, 10
ilm.:  18.6.
Gunnar Nymann, Tanska (cairn)
Cindy Pettersson, Ruotsi (skotti)
Jasna Matejcic, Kroatia (aussi)
28.07.2018 KV MIKKELI
lauantai: FCI-ryhmät 2, 3, 6, 8, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 4, 5, 7, 9
ilm.:  18.6 / 2.7 (9.7.)
Helin Tenson (cairn)
Juha Putkonen (skotti, aussi)
29.07.2018 KV PORI
lauantai: FCI-ryhmät 1, 4, 5, 7, 9
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 3, 6, 8, 10
ilm.:  24.5. / 21.6. (28.6.)
Vesa Lehtonen (cairn, aussi)
Juha Palosaari (skotti)
ELOKUU  2018 tuomari - judge
03.08.2018 KR KUOPIO, Sawo Show 2018
perjantai 
ilm.:  4.6. / 2.7. (9.7.)
Cindy Pettersson, Ruotsi (cairn)
Panos Demetriou, Kypros (skotti)
Marja Salminen (aussi)
04.08.2018 NORD KUOPIO, Sawo Show 2018
lauantai
ilm.:  4.6. / 2.7. (9.7.)
Marja Salminen (cairn)
Rafael Malo Alcrudo, Espanja (skotti)
Cindy Pettersson, Ruotsi (aussi)
04.08.2018 RN ISOKYRÖ
lauantai: FCI-ryhmät 3/5 & 7/8
ilm.:  4.7. (20.7.)
Harry Tast (cairn, skotti, aussi)
05.08.2018 KV KUOPIO, Sawo Show 2018
sunnuntai
ilm.:  4.6. / 2.7. (9.7.)
Nina Janger (cairn)
Marja Salminen (skotti)
Panos Demetriou, Kypros (aussi)
9.-12.8.2018 MAAILMAN VOITTAJA 2018 / Amsterdam, Alankomaat
 
ilm.:  
 
11.08.2018 RN SIEVI
lauantai: FCI-ryhmät osa 5 & osa 6 & 3
ilm.:  14.7.
Marjo Nygård (cairn, skotti, aussi)
11.08.2018 RN YLÖJÄRVI
lauantai: FCI-ryhmät 9 & 3/4
ilm.:  9.7. (16.7.)
Pirjo Hjelm (cairn)
Paula Rekiranta (skotti)
Paula Valakari (aussi)
12.08.2018 KR RAISIO, Elonäyttely 2018
lauantai: FCI-ryhmät 1, 2, 4, 5, 7, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 3, 6, 8, 9
ilm.:  15.6. / 13.7. (17.7.)
Maija Mäkinen (cairn)
Monika Kuriata-Okarmus, Puola (skotti)
Miodrag Nikic, Serbia (aussi)
18.08.2018 KR KOUVOLA
lauantai
ilm.:  16.7. (22.7.)
Juha Putkonen (cairn, skotti, aussi)
19.08.2018 KR HEINOLA
sunnuntai
ilm.:  16.7. (22.7.)
Karin Bergbom (cairn)
Päivi Eerola (skotti, aussi)
25.08.2018 ER VANTAA TerriEri
Suomen terrierijärjestö ry
lauantai: FCI-ryhmät 3
ilm.:  1.8. (5.8.)
Mats Lindborg, Ruotsi (cairn)
Viive Maranik, Viro (skotti, aussi)
25.08.2018 RN MIKKELI
lauantai: FCI-ryhmät 1/3 & 2/4
ilm.:  6.8.
Karin Bergbom (cairn, skotti, aussi)
26.08.2018 NORD RIIHIMÄKI
lauantai: FCI-ryhmät 1, 4, 7, 9, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 3, 5, 6, 8
ilm.:  9.7. / 23.7. (30.7)
Marie Gadolin, Ruotsi (cairn)
Mette Tufte, Norja (skotti)
Suzana Verstovsek-Matakovic, Kroatia (aussi)
SYYSKUU  2018 tuomari - judge
01.09.2018 KR HELSINKI Vetcare Syysnäyttely
lauantai: FCI-ryhmät 1, 3, 5, 8, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 4, 6, 7, 9
ilm.:  18.7. / 1.8. (5.8.)
Svein Bjørnes, Tanska (cairn, skotti)
Hilkka Salohalla (aussi)
01.09.2018 RN KIHNIÖ
lauantai: FCI-ryhmät  2/3 & 5/8
ilm.:  16.7 / 31.7. (6.8.)
Kimmo Mustonen (cairn)
Paula Rekiranta (skotti)
Hannele Jokisilta (aussi)
08.09.2018 KR PORVOO
lauantai: FCI-ryhmät 2, 3, 6, 8, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 4, 5, 7, 9
ilm.:  16.7. / 1.8. (6.8.)
Svante Frisk, Ruotsi (cairn)
Sylvie Desserne, Ranska (skotti)
Robert Kanas, Slovakia (aussi)
09.09.2018 RN PARAINEN
lauantai: FCI-ryhmät 3 & 9
ilm.:  13.7. / 13.8.
Marie Hogarty, Irlanti (cairn)
Jetta Tschokkinen (skotti)
Refet Hadzic, Bosnia-Hertsegovina (aussi)
16.09.2018 RN OULU
lauantai: FCI-ryhmät 3 & 9/10
ilm.:  31.7. / 16.8. (31.8.)
Maite Gonzalbo Lorenzo, Espanja (cairn,skotti)
Juha Palosaari (aussi)
23.09.2018 RN HYVINKÄÄ
lauantai: FCI-ryhmät 5/3 & 7/8
ilm.:  28.8.
Maret Kärdi, Viro (cairn, skotti)
Marja Talvitie (aussi)
29.-30.09.2018 KV ECKERÖ
lauantai: FCI-ryhmät 2, 4, 5, 6, 7, 8
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 3, 9, 10
ilm.:  4.9.
Goran Gladic, Serbia (cairn, skotti, aussi)
LOKAKUU  2018 tuomari - judge
06.10.2018 RN HÄMEENLINNA (Tuulosen kauppakeskus)
lauantai: FCI-ryhmät 3 & 8
ilm.:  3.9. / 10.9.
Juha Palosaari (cairn)
Rune Fagerström (skotti)
Vesa Lehtonen (aussi)
07.10.2018 RN HÄMEENLINNA (Tuulosen kauppakeskus)
sunnuntai: FCI-ryhmät 3 & 8
ilm.:  3.9. / 10.9.
Jasna Matejcic, Kroatia (cairn)
Juha Palosaari (skotti, aussi)
11.-14.10.2018 EUROOPAN VOITTAJA 2018 / Kielce, Puola

ilm.:  
 
27.10.2018 KV SEINÄJOKI
lauantai: FCI-ryhmät 1, 3, 5, 7, 8
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 4, 6, 9, 10
ilm.:  27.8. / 25.9. (30.9.)
Henrik Härling, Ruotsi (cairn)
Sotiria Sissy Adramitli, Kreikka (skotti)
Refet Hadzic, Bosnia-Hertsegovina (aussi)
MARRASKUU  2018 tuomari - judge
10.11.2018 NORD JYVÄSKYLÄ
lauantai
ilm.:  1.10. /15.10. (22.10.)
Martin Skeffington, Irlanti (cairn, aussi)
Saija Juutilainen (skotti)
11.11.2018 KV JYVÄSKYLÄ
sunnuntai
ilm.:  1.10. /15.10. (22.10.)
Alenka Cerne, Slovenia (cairn)
Irina Poletaeva (skotti)
Harri Lehkonen (aussi)
JOULUKUU  2018 tuomari - judge
15.12.2018 NORD HELSINKI Helsinki Winner 2018
lauantai
ilm.:  2.10. / 5.11. (19.11)
Annukka Paloheimo (aussi)
Leila Kärkäs (cairn)
Constantinos Andreou, Kypros (skotti)
16.12.2018 KV HELSINKI Voittaja 2018
sunnuntai
ilm.:  2.10. / 5.11. (19.11)
Monica Vikner Stafberg, Ruotsi (aussi)
Renee Sporre-Willes, Ruotsi (cairn)
Hans van den Berg, Alankomaat (skotti)