KALENTERI - - Koiranäyttelyt, tapahtumat, yms.

» SKL-FKK:n ilmoittautumislomake

» Suomen Kennelliitto / näyttelyt
» Kennelliiton tapahtumakalenteri
» www.showlink.fi
» aussikerho
» cairnkerho
» skottikerho
» Koirat.com / tapahtumat

ROTURYHMÄT
FCI 1 Lammas- ja karjakoirat (paitsi sveitsinpaimenkoirat)
FCI 2 Pinserit, snautserit, molossityyppiset ja sveitsinpaimenkoirat
FCI 3 Terrierit
FCI 4 Mäyräkoirat
FCI 5 Pystykorvat ja alkukantaiset koirat
FCI 6 Ajavat ja jäljestävät koirat
FCI 7 Kanakoirat
FCI 8 Noutajat, ylösajavat koirat ja vesikoirat
FCI 9 Seurakoirat ja kääpiökoirat
FCI 10 Vinttikoirat
» SKL roturyhmät & rotumääritelmät

2 0 1 7  N Ä Y T T E L Y T
KV = Kansainvälinen näyttely-international dog show
KR = Kaikkien rotujen näyttely-national dog show
RN = Ryhmänäyttely-group dog show
ER = Erikoisnäyttely-specialty dog show

» PENTUNÄYTTELYT 2017

MARRASKUU  2017 tuomari - judge
25.11.2017 KR TAMPERE, Hau-Hau Dog Show 2017
lauantai
ilm.:  27.9. / 24.10. (30.10. netti)
Pirjo Hjelm (cairn, aussi)
Liz-Beth Liljeqvist, Ruotsi (skotti)
26.11.2017 KV TAMPERE, Hau-Hau Dog Show 2017
sunnuntai
ilm.:  27.9. / 24.10. (30.10. netti)
Piotr Krol, Puola (cairn, aussi)
Antonio Di Lorenzo, Norja (skotti)
JOULUKUU  2017 tuomari - judge
08.12.2017 KV HELSINKI
Helsinki Winner 2017
perjantai
ilm.:  2.10. / 1.11. (13.11. netti)
Christophe Coppel, Ranska (cairn)
Maija Mäkinen (skotti)
Karin Bergbom (aussi)
09.12.2017 KV HELSINKI, PMV-17
Pohjoismaiden Voittaja 2017
lauantai 
ilm.:  2.10. / 1.11. (13.11. netti)
Matti Luoso (cairn)
Lillian Lleton, Tanska (skotti)
Harry Tast (aussi)
10.12.2017 KV HELSINKI
Voittaja 2017
sunnuntai
ilm.:   2.10. / 1.11. (13.11. netti)
Karin Bergbom (cairn)
Annukka Paloheimo (skotti)
Kirsi Sainio (aussi)
 

2 0 1 8  NÄYTTELYT
KV = Kansainvälinen näyttely-international dog show

KR = Kaikkien rotujen näyttely-national dog show
RN = Ryhmänäyttely-group dog show
ER = Erikoisnäyttely-specialty dog show
NORD = Pohjoismaisen sertifikaattinäyttely (Nordic Certificate Show)
Uusi koiranäyttelytyyppi Suomeen vuonna 2018
A new dog show type to Finland in 2018

» PENTUNÄYTTELYT 2018

TAMMIKUU  2018 tuomari - judge
13.01.2018 KV KAJAANI
lauantai: FCI-ryhmät 2, 3, 4, 6, 8, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 5, 7, 9
ilm.:  20.11. / 11.12. (15.12)
Annukka Paloheimo (cairn)
Kirsi Sainio (skotti)
Lillian Lleton, Tanska (aussi)
20.01.2018 KV TURKU, Winter Dog Show 2018
lauantai: FCI-ryhmät 1, 3, 4, 5, 7, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 6, 8, 9
ilm.:  21.11. /  21.12.
Wera Hübenthal, Norja (cairn)
Sonia Kelveri Philippou, Kypros (skotti)
Birte Scheel, Tanska (aussi)
MAALISKUU  2018 tuomari - judge
17.03.2018 RN IKAALINEN
lauantai: FCI-ryhmät 5 & 3/4
ilm.:  
 
24.03.2018 KV LAHTI
lauantai: FCI-ryhmät 1, 3, 4, 5, 7
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 6, 8, 9, 10
ilm.:  28.1. / 20.2. (23.2.)
Kaisa Metteri-Gold (cairn)
Pedro Sanches Delerue, Portugali (skotti)
Helin Tenson (aussi)
30.03.2018 KR LAPPEENRANTA
30.3. pe: 1, 3, 6, 9, 10 KR
31.3. la: 1, 3, 6, 9, 10 KV
1.4. su: 2, 4, 5, 7, 8 KR
2.4. ma: 2, 4, 5, 7, 8 KV
ilm.:  
 
31.03.2018 KV LAPPEENRANTA
30.3. pe: 1, 3, 6, 9, 10 KR
31.3. la: 1, 3, 6, 9, 10 KV
1.4. su: 2, 4, 5, 7, 8 KR
2.4. ma: 2, 4, 5, 7, 8 KV
ilm.:  
 
HUHTIKUU  2018 tuomari - judge
07.04.2018 RN KALAJOKI
lauantai: FCI-ryhmät osa 5 & osa 6 & 3
ilm.:  
 
08.04.2018 RN KAJAANI
sunnuntai: FCI-ryhmät 3/9 & 7/8
ilm.:  
 
15.04.2018 KV VAASA
lauantai: FCI-ryhmät 1, 4, 5, 7, 9
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 3, 6, 8, 10
ilm.:  
 
TOUKOKUU  2018 tuomari - judge
01.05.2018 RN LAHTI
tiistai: FCI-ryhmät 1/3 & 9/10
ilm.:  
 
05.05.2018 NORD TAMPERE
lauantai
ilm.:  
 
06.05.2018 KV TAMPERE
sunnuntai
ilm.:  
 
12.05.2018 KR JÄRVENPÄÄ
lauantai
ilm.:  
 
12.05.2018 NORD OULU
lauantai: FCI-ryhmät 2, 3, 5, 7, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 4, 6, 8, 9
ilm.:  
 
12.05.2018 RN SEINÄJOKI
lauantai: FCI-ryhmät 3/4 & 5/6
ilm.:  
 
19.05.2018 NORD HAMINA
lauantai: FCI-ryhmät 1, 3, 4, 7, 8
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 5, 6, 9, 10
ilm.:  24.4.
Joakim Ohlsson, Ruotsi (cairn)
Siret Lepasaar, Viro (skotti)
Marko Lepasaar, Viro (aussi)
19.05.2018 RN MAALAHTI
lauantai: FCI-ryhmät 3 & 4/6
ilm.:  
 
19.05.2018 RN OULAINEN
lauantai: FCI-ryhmät 31/2 & 3/5
ilm.:  
 
20.05.2018 KV HELSINKI
lauantai: FCI-ryhmät 2, 5, 6, 9, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 3, 4, 7, 8
ilm.:  
 
20.05.2018 RN LEMLAND
sunnuntai: FCI-ryhmät 4 & 3/8
ilm.:  
 
26.05.2018 KV JOENSUU
lauantai
ilm.:  28.4.
Liz Cartledge, Iso-Britannia (cairn)
Frank Kane, Iso-Britannia (skotti)
Ferdinando Asnaghi, Italia (aussi)
26.05.2018 KR RAUMA
lauantai: FCI-ryhmät 2, 3, 5, 7, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 4, 6, 8, 9
ilm.:  
 
26.05.2018 RN IITTI
lauantai: FCI-ryhmät 1/7 & 3/4
ilm.:  
 
26.05.2018 RN KEURUU
lauantai: FCI-ryhmät 1/8 & 3/5
ilm.:  
 
26.05.2018 RN PUUMALA
lauantai: FCI-ryhmät osa 5 & osa 6 & 3
ilm.:  27.4.
Kirsi Sainio (cairn, skotti, aussi)
27.05.2018 KR JOENSUU
sunnuntai
ilm.:  28.4.
Ross Delmar, Irlanti (cairn)
Liz Cartledge, Iso-Britannia (skotti, aussi)
27.05.2018 RN SALO
sunnuntai: FCI-ryhmät 2 & 3
ilm.:  
 
KESÄKUU  2018 tuomari - judge
02.06.2018 RN ÄÄNEKOSKI
lauantai: FCI-ryhmät 3/9 & 7/8
ilm.:  
 
03.06.2018 KR MÄNTTÄ-VILPPULA
lauantai: FCI-ryhmät 
sunnuntai: FCI-ryhmät 
ilm.:  
 
09.06.2018 ER ESPOO (Marketanpuisto) CAIRNIEN ERKKARI
Speciality Show, Cairnterrierikerho r.y.
lauantai
ilm.:  
 
09.06.2018 RN PIEKSÄMÄKI
lauantai: FCI-ryhmät 3 & 9
ilm.:  
 
09.-10.06.2018 KR TAMMELA
lauantai: FCI-ryhmät 
sunnuntai: FCI-ryhmät 
ilm.:  
 
10.06.2018 KR ALAVUS (Keskisen Kyläkauppa)
lauantai: FCI-ryhmät 2, 4, 6, 9, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 3, 5, 7, 8 
ilm.:  
 
16.-17.06..2018 KR SALO
lauantai: FCI-ryhmät 
sunnuntai: FCI-ryhmät 
ilm.:  
 
16.06.2018 NORD ROVANIEMI
lauantai: FCI-ryhmät 2, 3, 5, 6, 7
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 4, 8, 9, 10
ilm.:  
 
16.6.2018 RN TURKU
lauantai: FCI-ryhmät 9 & 3/8
ilm.:  
 
17.06.2018 NORD KOTKA
lauantai: FCI-ryhmät 1, 4, 8, 9, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 3, 5, 6, 7
ilm.:  
 
HEINÄKUU  2018 tuomari - judge
01.07.2018 ER JÄRVENPÄÄ, AUSSIEN ERKKARI
Speciality Show, Australianterrierikerho ry
sunnuntai
ilm.:  
 
01.07.2018 KR RAASEPORI
sunnuntai: FCI-ryhmät 
ilm.:  
 
01.07.2018 RN TUUSNIEMI
sunnuntai: FCI-ryhmät 9 & 3/10
ilm.:  
 
07.07.2018 KR JUVA
lauantai: FCI-ryhmät 1, 3, 4, 6, 9
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 5, 7, 8, 10
ilm.:  
 
07.07.2018 RN KOKEMÄKI
lauantai: FCI-ryhmät 5 & 3/6
ilm.:  
 
08.07.2018 KV OULU 
lauantai: FCI-ryhmät 2, 5, 7, 8, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 3, 4, 6, 9
ilm.:  
 
14.-15.07.2018 KR LAUKAA
lauantai: FCI-ryhmät 
sunnuntai: FCI-ryhmät 
ilm.:  
 
14.-15.07.2018 KR MÄNTSÄLÄ
lauantai: FCI-ryhmät 
sunnuntai: FCI-ryhmät 
ilm.:  
 
14.07.2018 RN LAHTI
lauantai: FCI-ryhmät 3 & 9
ilm.:  
 
21.07.2018 ER KOUVOLA, SKOTTIEN ERKKARI
Speciality Show, Skotlanninterrierikerho r.y.
lauantai 
ilm.:  
 
21.07.2018 KV KOKKOLA
lauantai: FCI-ryhmät 1, 3, 5, 6, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 4, 7, 8, 9
ilm.:  
 
22.07.2018 KR HELSINKI
lauantai: FCI-ryhmät 2, 6, 7, 8, 9
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 3, 4, 5, 10
ilm.:  
 
22.07.2018 KV KEMI
lauantai: FCI-ryhmät 2, 4, 7, 8, 9
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 3, 5, 6, 10
ilm.:  
 
28.07.2018 KV MIKKELI
lauantai: FCI-ryhmät 2, 3, 6, 8, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 4, 5, 7, 9
ilm.:  
 
29.07.2018 KV PORI
lauantai: FCI-ryhmät 1, 4, 5, 7, 9
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 3, 6, 8, 10
ilm.:  
 
ELOKUU  2018 tuomari - judge
03.08.2018 KR KUOPIO, Sawo Show 2018
perjantai 
ilm.:  
 
04.08.2018 NORD KUOPIO, Sawo Show 2018
lauantai
ilm.:  
 
04.08.2018 RN HARJAVALTA
lauantai: FCI-ryhmät 3/4 & 7/8
ilm.:  
 
04.08.2018 RN ISOKYRÖ
lauantai: FCI-ryhmät 3/5 & 7/8
ilm.:  
 
05.08.2018 KV KUOPIO, Sawo Show 2018
sunnuntai
ilm.:  
 
9.-12.8.2018 MAAILMAN VOITTAJA 2018 / Amsterdam, Alankomaat
 
ilm.:  
 
11.-12.08.2018 KR RAISIO, Elonäyttely 2018
lauantai: FCI-ryhmät 
sunnuntai: FCI-ryhmät 
ilm.:  
 
11.08.2018 RN SIEVI
lauantai: FCI-ryhmät osa 5 & osa 6 & 3
ilm.:  
 
11.08.2018 RN YLÖJÄRVI
lauantai: FCI-ryhmät 9 & 3/4
ilm.:  
 
18.08.2018 KR KOUVOLA
lauantai
ilm.:  
 
19.08.2018 KR HEINOLA
sunnuntai
ilm.:  
 
25.08.2018 ER VANTAA TERRIERI
Suomen terrierijärjestö r.y.
lauantai: FCI-ryhmät 3
ilm.:  
 
25.08.2018 RN MIKKELI
lauantai: FCI-ryhmät 1/3 & 2/4
ilm.:  
 
26.08.2018 NORD RIIHIMÄKI
lauantai: FCI-ryhmät 1, 4, 7, 9, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 3, 5, 6, 8
ilm.:  
 
SYYSKUU  2018 tuomari - judge
01.09.2018 KR HELSINKI
lauantai: FCI-ryhmät 1, 3, 5, 8, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 4, 6, 7, 9
ilm.:  
 
01.09.2018 RN KIHNIÖ
lauantai: FCI-ryhmät  2/3 & 5/8
ilm.:  
 
08.09.2018 KR PORVOO
lauantai: FCI-ryhmät 2, 3, 6, 8, 10
sunnuntai: FCI-ryhmät 1, 4, 5, 7, 9
ilm.:  
 
09.09.2018 RN PARAINEN
lauantai: FCI-ryhmät 3 & 9
ilm.:  
 
16.09.2018 RN OULU
lauantai: FCI-ryhmät 3 & 9/10
ilm.:  
 
23.09.2018 RN HYVINKÄÄ
lauantai: FCI-ryhmät 5/3 & 7/8
ilm.:  
 
29.-30.09.2018 KV ECKERÖ
lauantai: FCI-ryhmät 
sunnuntai: FCI-ryhmät 
ilm.:  
 
LOKAKUU  2018 tuomari - judge
06.10.2018 RN HÄMEENLINNA (Tuulosen kauppakeskus)
lauantai: FCI-ryhmät 3 & 8
ilm.:  
 
07.10.2018 RN HÄMEENLINNA (Tuulosen kauppakeskus)
sunnuntai: FCI-ryhmät 3 & 8
ilm.:  
 
11.-14.10.2018 EUROOPAN VOITTAJA 2018 / Kielce, Puola

ilm.:  
 
27.10.2018 KV SEINÄJOKI
lauantai: FCI-ryhmät 1, 3, 5, 7, 8
sunnuntai: FCI-ryhmät 2, 4, 6, 9, 10
ilm.:  
 
MARRASKUU  2018 tuomari - judge
10.11.2018 NORD JYVÄSKYLÄ
lauantai
ilm.:  
 
11.11.2018 KV JYVÄSKYLÄ
sunnuntai
ilm.:  
 
JOULUKUU  2018 tuomari - judge
15.12.2018 NORD HELSINKI
lauantai
ilm.:  
 
16.12.2018 KV HELSINKI
sunnuntai
ilm.: