Kuva: H.Seppälä

 

INT, FIN, S, N, DK, LTU, LV, SK,
EST, RUS, BLR, PL, POHJ  MVA 
BalticW-02,04, EurW-03-05, NevskiyW-03
 LtW-04 , V-06, KVA-m
(1x MLT CC)
 
TÄHTITAIVAAN NIKO

"Dummy"
Uros
Rekisterinumero FIN39332/00
s. 2.10.2000
ruskea valkoisin merkein
Kasvattaja Nina Viljanen

Lonkat A/A
Kyynärät 0/0
Polvet 0/0


Tästä pääset katsomaan Dummyn harrastuskuvia

Dummy KoiraNetissä

LUONNETESTI:

Toimintakyky/ +1, kohtuullinen
Terävyys/ +1, pieni, ilman jäljelle jäävää hyökkäyshalua
Puollustushalu/ +1, pieni
Taisteluhalu/ +2, kohtuullinen
Hermorakenne/ +1, hieman rauhaton
Tempperamentti/ +3, vilkas
Kovuus/ +3, kohtuullisen kova
Luoksepäästävyys/ +2 , luoksepäästävä, hieman pidättyväinen
Laukauspelottomuus/ +, laukausvarma

Tulos: 171 / Hyväksytty


Dummy Maltalla



NÄYTTELYT:

 25.3.2001 Hollola pentunäyttely (Maija Mäkinen) ROP-pentu, RYP-5-pentu
 16.6.2001 Kotka (Elke Peper, Saksa) ROP-pentu, BIS-3-pentu
Lisäksi 6 ROP-pentu sijoitusta

8.7.2001 Karjaa (Unto Timonen) SERT ROP
15.7.2001 Vantaa (Ulla Eriksson, Ruotsi) SERT VSP
21-22.7.2001 Forssa (Harto Hallikas) ROP
 29.7.2001 Jämsä (Joao Vieira Lisboa, Portugali) VSP
4.8.2001 Mäntyharju (Raisa Savander) ROP
5.8.2001 Kuopio KV (Marianne Baden, Tanska) ROP
18.8.2001 Kouvola (Elina Tan-Hietalahti) VSP
19.8.2001 Heinola (Anneli Sutela) ROP
25-26.5.2002 Joensuu KV (José Cabral, Portugali) CACIB ROP RYP-3
1.6.2002 Kangasniemi (Paula Heikkinen-Lehkonen) ROP
13.7.2002 Kokkola KV (Unto Timonen) ROP CACIB
27.7.2002 Iisalmi (Marja Talvitie) ROP
4.8.2002 Palanga, Liettua KV (Anatoly Zhuk, Belarus) SERT CACIB ROP BALTICW-02
11.8.2002 Helsinki ryhmänäyttely (Wilfriede Schwerm-Hahne, Saksa) ROP RYP-3
24.8.2002 Kouvola (Mona K. Selbach) ROP RYP-4
7-8.12.2002 Helsinki KV Voittajanäyttely (Boris Spolrik, Kroatia) SERT FIN MVA
15.2.2003 Imatra KV (Elina Haapaniemi) CACIB ROP
17.5.2003 Hamina (Åke Cronander, Ruotsi) ROP
12.7.2003 Jyväskylä er (Anita Gielisse Hollanti) VSP
16.7.2003 Vadstena KV, Ruotsi ( Jackie Perry, Englanti) SERT CACIB ROP S MVA KANS MVA
17.7.2003 Vadstena KV, Ruotsi (Per Iversen, Norja) SERT CACIB ROP
18.7.2003 Vadstena KV, Ruotsi (Conny Byström, Ruotsi) CACIB ROP
19.7.2003 helsinki ryh (Arne Foss, Norja) ROP
2.8.2003 Tornio KV (Leni Nousiainen) ROP, CACIB
9.8.2003 Hämeenlinna (Esko Nummijärvi) ROP
17.8.2003 Vaasa KV (Mona Selbach, Norja) ROP,CACIB
23.8.2003 Kouvola (Arne Foss, Norja) ROP
3.10.2003 Slovakia, Bratislava EURW-03 (Hans Wiblishauser, Saksa)
 
PU, ROP, SERT, CACIB EURW-03
4.10.2003 Slovakia, Bratislava (Pani Liliana de Rigger Onghena,Belgia)
PU, SERT, SK MVA
25.10.2003 Seinäjoki (Rainer Vuorinen) ROP
 
26.10.2003 Seinäjoki (Manuel Loureiro Borges, Portugali) ROP  
9.11.2003 Eesti, Tartu (Zidy Munsterhielm-Ehnberg, Suomi)
PU, SERT, CACIB, ROP, EST MVA
16.11.2003 Jyväskylä INT
(Rudi Brandt, Tanska) CACIB VSP
6.12.2003 Helsinki INT (Jarmo Vuorinen, Suomi) Val eri/2, vara Cacib 
13.12.2003 Venäjä, Pietari INT (?? Venäjä) 
PU, SERT, CACIB, ROP, RUS MVA, NEVSKIY WINNER-03
14.2.2004 Imatra INT (Johan Juslin, Suomi) ROP, CACIB, RYP 3 (ryhm. Matti Tuominen, Suomi)
13.3.2004 Liettua, Vilna INT (Elsbeth Clerk, Sveitsi) ROP, CACIB, Ltu WINNER-03
25.4.2004 Lahti KV (Pekka Teini) ROP,CACIB
22.5.2004 Helsinki KV (Säde Hohteri) ROP,CACIB
5.6.2004 Tanska, Roskilde  (Eli- Marie Klepp, Norja) ROP, SERT, DK MVA
6.6.2004 Tanska, Roskilde  (Hanne Laine Jensen, Tanska) ROP, SERT
12.6.2004 Jämsä  (Markku Mähönen, Suomi) ROP
13.6.2004 Virkkala  (Anneli Sutela, Suomi) ROP
19.6.2004 Rovaniemi Int  (Unto Timonen, Suomi) ROP, CACIB
4.7.2004 Karjaa  (Leni Nousiainen, Suomi) ROP
24.7.2004 Helsinki  (Paavo Mattila, Suomi) ROP
31.7.2004 Mäntyharju  (Kirsi Laamanen, Suomi) ROP
15.8.2004 Raisio  (Eli- Marie Klepp, Norja) ROP
21.8.2004 Tervakoski  (Agneta Kappers, Ruotsi) ROP
5.9.2004 Helsinki   (Torbjörn Skaar, Ruotsi) ROP
12.9.2004 Tampere podengojen päänäyttely  (Lotta Brun, Norja) PU 2
12.9.2004 Tampere ryhmänäyttely  (Mario Knoll, Brasilia)
KÄY ERI/1, PU 2 ROP KÄYTTÖKOIRA, BIS-4 KÄYTTÖKOIRA
(epävirallinen)
2.10.2004 Oulu KV  (Torbjörn Skaar, Ruotsi) ROP, CACIB
24.10.2004 Norja, Tromso KV  (Alkrudo Rafael Malo, Espanja) ROP, CACIB,SERT, N MVA
14.11.2004 Latvia, Riga KV  (Ubrova Libuse, Czech Rebublic) ROP, CACIB, SERT,LV MVA, BALTW-04
02.10.2005 Malta, Cottonera  (Paula Heikkinen- Lehkonen) ROP, SERT, RYP-2

Tästä pääset katsomaan tuoreimmat näyttely tulokset


VUODEN PODENGO:

Vuoden podengo kilpailu käydään kaikkien rotumuunnosten kesken. (tällä hetkellä 3 rotua)
 Dummy on joka vuosi osallistuessaan kilpailuun ollut paras pieni sileäkarvainen uros podengo.
Kilpailu voitto pisteistä on kova, ja usein voittajaa seuraa pisteen päässä jo seuraava.
Pisteitä lasketaan 5 parhaasta näyttelystä.

2001 Sijoitus 5
2002 Sijoitus 1
2003 Sijoitus 3
2004 Sijoitus 1
2005 Sijoitus 4
2006 Sijoitus 2



Vuoden podengo 2004 kilpailusta
 

MAASTOJUOKSU:

28-29.9.2002 HVK:n syysmaastot, Hyvinkää yhteispisteet 433, sijoitus 1., SERT
26.7.2003 Mikkeli,
yhteispisteet 451, sijoitus 1., SERT
10.8.2003 Tampere, yhteispisteet 449, sijoitus 1., SERT
19.10.2003 Hailuoto,
yhteispisteet 473,sijoitus 1., SERT
23.5.2004 Lieto,yhteispisteet
452,sijoitus 1., SERT , KVA-m



Dummy 8 vko


Dummy 4 kk



 
Dummy Jyväskylän KV näyttelyssä 2003 ( kuva:Sorvo)

SUKUTAULU

FIN MVA V-99 Parisade Bog Noite FIN23165/98 KANS & FIN & S & N MVA Benito De Chipema FIN31689/97 LOP157993 Pito De Vale Do Criz LOP123294
Xita Da Praia Do Ribatejo LOP119251
 Bisnaga Do Vale Negro FIN21046/98 LOP143560 BR Ch Panam Ch Gr Ch Oregao Do Vale Do Poco LOP102746
PRT Ch Bolacha Do Vale Negro LOP94269
 KANS & FIN & LV & EST MVA V-96-97 Parisade Sereia  SF10550/94 FIN MVA EUJV-91 Catequero Do Zoo De Lisboa SF08206/91U RI35704 Bone Do Zoo De Lisboa RI33759
Nivea Do Zoo De Lisboa RI30657
Parisade Sorte SF12577/92 KANS & FIN & P MVA PLSG-92 Saloio D'Albergaria SF41964/91
FIN MVA V-92 Sintra D'Albergaria SF41850/91