Petankkilogo TIKU-petankki - jo vuodesta 1997
Tilastokeskus - Statistikcentralen - Statistics Finland
Esko Riste / TI -- p. 2229 -- huone 4016

8.9.2004


8.9.2004



Syyskausi 2004

Firmaliigan syyssarja 2004

Mestaruussarja /13 joukkuetta

Tiistaisin 10.8-7.9 pelattiin Firmaliiga (karsinnat ja Mestaruussarjan playoffs neljälle parhaalle 10.9)

Joukkueita oli yhteensä 55, 13 Mestaruussarjaa, 10 + 10 1-divisoonaa ja 2 11 joukkueen lohkoa 2-divioonassa.
Pelejä oli 10-14 kun pelataan kaikki kaikkia vastaan ja 1-divisioonassa kaksi lohkoa pelasivat vielä puoliksi keskenään. Kaikki pelit pelattiin Taivallahden/Hesperian kentällä. Karsinnat ja Mestaruussarjan playoffs pelataan Pasilan petankkihallilla 10.9.

TIKU:n joukkue Christer Nyman, Jarmo Ranki, Raimo Rantonen, Esko Riste pelaa Mestaruussarjassa, jonne nousimme keväällä 2004 nousukarsintojen kautta.
Aiemmin syksyllä 2002 on jo kertaalleen tehty ranskalainen visiitti Mestaruussarjaan.
Tällä kertaa pysyimme Mestaruussarjassa.









Otteluselostukset

Ensimmäinen ilta
Toinen ilta
Kolmas ilta
Neljäs ilta
Viides ilta



Loppusijoituksemme oli kahdeksas

Tilanne



Normaalisti jos haluaa pysyä Mestaruussarjassa pitää käytännössä voittaa noin puolet peleistä eli 6 voittoa 12:sta (tai 6-7 13:sta).
Nyt oli vain 13 joukkuetta ja 12 peliä eli 6 voittoa riittäisi varmasti.
Meillä oli kasassa vain viisi voittoa kahdestatoista. Se ei vuorenvarmasti taannut paikan säilymistä.
Muut olivat onneksi vielä meitä huonompia ja sijoituimme viidellä voitolla kahdeksanneksi kahden muun viiden voiton joukkueen sijoituttua sijoille 9-10.
11.-12. joutuvat putoamiskarsintoihin ja 13 putoaa suoraan 1-divisioonaan.
Todennäköisyydet sijoituksesta eri voittomäärillä on laskettu.

Mestaruussarjaan pääsee nousemaan vain jos on joskus ollut 1-divisioonan 1. tai 2. tai on noussut karsintojen kautta. Me nousimme nousukarsinnoissa.

Firmaliiga -- TIKU-petankki -- TIKU