Petankkilogo TIKU-petankki - jo vuodesta 1997
Tilastokeskus - Statistikcentralen - Statistics Finland
Esko Riste / TI -- p. 2229 -- huone 4016

8.6.2005


1.6.2005



Kevään 2005 pelit

Firmaliigan kevätsarja 2005

Jumbona on hyvä olla

Mestaruussarja /14 joukkuetta

Tiistaisin 10.5-7.6 pelattiin Firmaliiga (karsinnat 10.6)

Joukkueita oli yhteensä 53, 14 Mestaruussarjaa, 16 1-divisoonaa (8+8) ja 2 11/12 joukkueen lohkoa 2-divioonassa.
Pelejä on lohkoissa 10-13 kun pelataan kaikki kaikkia vastaan. Kaikki pelit pelataan Taivallahden/Hesperian kentällä.

TIKU:n joukkue Mikko Mäkinen, Christer Nyman, Jarmo Ranki, Raimo Rantonen, Esko Riste pelasi Mestaruussarjassa, johon noustiin keväällä 2004.
Aiemmin syksyllä 2002 on jo tehty ranskalainen visiitti Mestaruussarjaan.











Otteluselostukset

Ensimmäinen ilta
Toinen ilta
Kolmas ilta
Neljäs ilta
Viides ilta

Loppusijoituksemme oli vihoviimeinen jumbo eli 14. Syksyllä pelaamme täten taas I-divisioonassa.

Viimeiset kahdeksan Firmaliigan iltaa 2005 olemme noudattaneet lähes koko ajan jaloa ja epäitsekästä ystävällistä taktiikkaa tee vastustaja onnelliseksi. Ellemme halua keväällä 2006 pelata 2-divisioonassa olisi nyt kaksi kuukautta aikaa opetella aivan päinvastainen taktiikka. Olisi syytä oppia olemaan täysin itsekäs, julma ja armoton. Olisikohan kahden kuukauden epäkohteliaisuuskoulu mitään ?

Tilanne



Normaalisti jos haluaa pysyä Mestaruussarjassa pitää käytännössä voittaa noin puolet peleistä eli nyt noin 6 voittoa 13:sta.
Me saimme kolme voittoa ja kymmenen tappiota.
11.-12. joutuvat putoamiskarsintoihin ja 13.-14. putoavat suoraan 1-divisioonaan.
Todennäköisyydet sijoituksesta eri voittomäärillä on laskettu.

Mestaruussarjan pääsee nousemaan suoraan vain jos on joskus ollut 1-divisioonan voittaja tai kakkonen tai on noussut karsintojen kautta. Me nousimme keväällä 2004 nousukarsinnoissa.

Firmaliiga -- TIKU-petankki -- TIKU