Petankin pelaaminen talvikaudella
Käytännössä vaihtoehtona on pelaaminen Pasilan petankkihallilla. Kauempana Helsingistä asuville löytyy jokunen muukin vaihtoehto mm. Hämeenlinnassa on talvipelimahdollisuus.
Petankin pelaamisvaihtoehdot TIKU:laisille talvikaudella.
Talvipeleille on käytännössä seuraavat vaihtoehdot varsinkin jos haluaa pelata TIKU:laisten kanssa.
1. Liittyminen hallin jäseneksi
Liittymällä hallin jäseneksi saa lähes rajattoman pelioikeuden omilla avaimilla 24 tuntia vuorokaudessa läpi vuoden koko hallin varauksia ja pitkiä kesävarauksia lukuun ottamatta eli lähes aina. Vain jos halli on kokonaan varattu ei pelaamaan pääse.
Vuoden 2005 alusta lähtien kaikki nykyiset viisi TIKU:n petankin aktiivisinta pelaajaa ovat hallin jäseniä TIKU:n pienellä 13,3% tuella.
Tällöin voi osallistua kaikkiin TIKU:n peleihin sekä kaikkiin hallin peleihin ja voi pelailla hallilla aina kun vain haluaa.
Syystarjous syksyllä vuonna 2010 on 160 Euroa, jolla sai pelata syksystä 2010 aina seuraavan vuoden 2011 loppuun. Vuosijäsenyys oli 2009 syksyllä 150 Euroa.
Tämä on halpaa jos hallilla todella käy, mutta kallista jos ei käy.
2. Pelailemalla TIKU:laisten kanssa vierasmaksulla
Hallilla voi satunnaisesti pelata jäsenen vieraana maksamalla vierasmaksun, joka on talvikaudella 2010/2011 yhä 12 Euroa kustakin pelikerrasta.
TIKU:n viikkopelit pelataan torstaisin kello 17-19.
Vierasmaksu on 12 Euroa kerralta. Käteisellä ja tasarahana.
Tämä on sopiva vaihtoehto jos haluaa pelailla vain muutaman kerran talvikaudella eli korkeintaan 4-5 kertaa.
3. Liittymällä petankkiseura Bitankin jäseneksi ja maksamalla talvipelimaksun
Ainakin kahdella virallisella petankkiseuralla (Petanque-liiton jäsenseuroja) Bitankki ja Kallion Kirkas on talvitoimintaa hallikaudella.
Bitankilla on viikkopelit keskiviikkona. Bitankin osalta liittymällä jäseneksi ja maksamalla vaadittavan pelimaksun pääsee pelaamaan.
Myös Kallion Kirkas pelailee jonkin verran talvikaudella omana seuratoimintana.
Bitankin viikkopelit pelataan keskiviikkoisin kello 18-20.
Viisi TIKU:n petankin aktiivia on Bitankin jäseniä.
Jäsenmaksu on 25 Euroa vuosi. Loppuvuoden 2010 liittymistarjouksena liittymällä syksyllä jäseneksi saanee seuraavan vuoden jäsenyyden samaan hintaan (- vahvistamatta).
Syksyn 2010 pelimaksu on 45 EUR tai jos käy noin joka toisena kertana niin 35 Euroa
Kevään 2010 pelimaksu oli 35 EUR tai jos käy noin joka toisena kertana niin 25 Euroa.
Tämä on hyvä vaihtoehto jos pelaaminen Bitankin peleissä keskiviikkoisin kello 18-20 vähintään noin joka toinen viikko sopii.
Kuluina on jäsenmaksu 25 Euroa ja pelimaksut.
4. Vakiovuoro
Säännölliset talvipelit suuremmalle porukalle hoituisivat vuokraamalla viikoittainen ratavuoro Pasilan Petankkihallista.