img

 

Suomen(pien)hevosten rotunäyttely 15.05.2009

Raadelman hevostila ja Viehättävä järjestävät yhdessä rotunäyttelyn suomen(pien)hevosille. Näyttelyt ovat epäviralliset, eivätkä minkään jaoksen alaiset. Näyttelyt järjestetään 15.05.2009 ja viimeinen ilmoittautumispäivä on 10.05.2009 klo 17.00. Näyttelyt tuomaroi virtuaalisen suomenhevoskantakirjan, sekä näyttelyjaoksen (NJ) ja virtuaalisen näyttelyjaoksen (VNT) alainen tuomari Anette N. (eli Kya) ja Aye.

 

Huom! (lisätty 13.5)

Astutuspalkintojen orin omistajan kanssa tulee hieman keskustella ja sopia astutuksesta. Omistajaa tulee myös informoida, niin että mahdolliset varsan sivut ja tiedot menevät orinkin sivuille. Vaikka orin omistajan kanssa tulee hieman sopia asioista, on päätösvalta ehdottomasti, palkintoastutus kun on kyseessä, palkinnon saajalla (esim. orin omistaja ei saa lähteä kitisemään, että "ei tolle tammalle").  Huomatkaa myös, että nyt kun tuli kaksois-voitto, on ykkös-palkintoon lisätty vielä Keinumäen Pyryässä

 

Palkintoruusukkeet
 

Sponsorit
Ruusukkeet: Faylee

Palkinto astutuksien orien omistajat: Kya, Milka L, Tuulia ja Ram.

 
Hevosilla tulee olla aidot valokuvat, joista pystyy arvostelemaan rakenteen. Ei ratsastuskuvia, eikä tarhakuvia, joista ei näy koko hevosta! Luokassa 2, varsalla tulee olla 0-3 vuotiaan varsan kuvat. 

 

/ Kutsua päivittää Ram. (13.5.2009, kello 18:04 : informaatiota)

 
 
Yleiset osallistumisohjeet

- Mailitse osoitteeseen mehu.katti@hotmail.com otsikolla rotunäyttely tai lomakkeella

 

Osallistumisohjeet: - NORMAALIT LUOKAT (1-7)   
- Yksi omistaja/talli saa tuoda max. 4 hevosta per. luokka.
- Yhteen luokkaan rajattomasti osanottajia
- Osallistumiset seuraavassa muodossa: 
 
Luokka (rivinvaihto)
Esittäjä - <a href="http:// osoite">Hevosen nimi</a><br> 

 

Osallistumisohjeet: - PIIRRETTYJENLUOKKA (8) 
- Yksi omistaja/talli saa tuoda max. 5 hevosta per. luokka.
- Rajattomasti osanottajia

- Vain piirretyillä rakennekuvilla varustettuja hevosia
- Osallistumiset seuraavassa muodossa: 
 
Luokka (rivinvaihto)
Esittäjä - <a href="http:// osoite">Hevosen nimi</a><br> 

 
 
Osallistumisohjeet: - KASVATTAJALUOKKA (9) 
- Yksi omistaja/talli saa tuoda yhden kasvattajaryhmän
johon sisältyy 4 kasvattajan vapaavalintaista s(p)h kasvattia, joiden tulee olla täyskasvuisia ja niillä on kuvat joista pystyy arvostelemaan rakenteen. Hevosten omistajille kasvattaja ei ole velvollinen ilmoittamaan, sillä ryhmän hevosia ei palkita.
- Rajaton määrä kasvattajaryhmiä
- Osallistumiset seuraavassa muodossa: 
 
Luokka (rivinvaihto)
Kasvattajan nimi / <a href="http:// osoite">Tallin nimi</a><br>
skp. <a href="http:// osoite">Hevosen nimi</a><br>
skp. <a href="http:// osoite">Hevosen nimi</a><br>
skp. <a href="http:// osoite">Hevosen nimi</a><br>
skp. <a href="http:// osoite">Hevosen nimi</a><br>

 

Luokat 

0. BIS kehä TULOKSET

 

1. Varsat aikuiskuvilla TULOKSET
1-3-vuotiaat orit ja tammat 

Tuomaroi: Anette N. 
 
2. Varsat varsakuvilla TULOKSET
1-3-vuotiaat orit ja tammat 
Tuomaroi: Anette N. 

 
3. Aikuiset Orit  TULOKSET
4-14-vuotiaat orit 
Tuomaroi: Anette N. 

 
4. Veteraani Orit  TULOKSET
15-vuotiaat ja vanhemmat orit 
Tuomaroi: Anette N. 

 
5. Aikuiset Tammat TULOKSET
4-14-vuotiaat tammat 
Tuomaroi: Anette N. 

 
6. Veteraani Tammat TULOKSET
15-vuotiaat ja vanhemmat tammat 
Tuomaroi: Anette N. 

 
7. Ruunat TULOKSET
kaikki ruunat 

Tuomaroi: Anette N. 

 

8. Piirretyt TULOKSET
kaikki

Tuomaroi: Anette N.
 
9. Kasvattajaluokka TULOKSET
Tuomaroi: Aye 

 

 

Osallistujat & tulokset:

BIS1 Tinakenkätyttö U & Jeanne U
BIS2
Pamaus KAT
BIS3
Haavelaakson Eedvar

 

Kasvattajaluokan 

LKV1 Lakea

 

 

1. Varsat aikuiskuvilla
LKV1 Viialan Vauhtiville
LKV2 Savun Naukku
LKV3 Emilia U & Raadelman Lume
LKV5 Meren Hopiaaria

Tuulia - Viehättävän Eemeli ei palk
hug. - Traumavelho III palk.
goosnone - Onnen Aukusti III palk.
Ram. - Lempi UNI III palk.
Ram. - Emilia U I palk.
Tintti - Raadelman Pirho II palk.
Tintti - Viialan Vauhtiville I palk.
Tintti - Lakean Hemminki III palk.
Tintti - Meren Hopiaaria II palk.
saara. - Viehättävän Antton III palk.
saara. - Viehättävän Jenniina ei palk
saara. - Kiistattoman Tauno ei palk
Heidi F. - Raadelman Lume I palk.
Milka L. - Milkan Jelena III palk.
Milka L. - Hannikka RAM ei palk
Milka L. - Hämypuron Haamupiste III palk.
Milka L. - Viehättävän Kaino-Vaino III palk.
Akeya - Jalmari Luned III palk.
Akeya - AH Ukko III palk.
Akeya - Savun Salama III palk.
Akeya - Savun Naukku I palk.
Pautsu - Viehättävän Pokerinaama II palk.
Fay - ILO Pilotti II palk.
Fay - Harmorannan Unikko ei palk
Fay - Viehättävän Emmiina ei palk
Fay - Moon Kuu-Ukko III palk.
ssintti. - Milkan Juulia III palk.
ssintti. - Mäen Sanatanssi III palk.


2. Varsat varsakuvilla
LKV1 Raekin Logia
LKV2 Kasarmin Runotar
LKV3 Kasarmin Viljo
LKV4 Kasarmin Tähtiäinen

Fay - Kasarmin Runotar I palk.
Fay - Kasarmin Viljo II palk.
Fay - Kasarmin Tähtiäinen III palk.
Fay - Kasarmin Saaga ei palk
keat - Raekin Logia I palk.


3. Aikuiset Orit 
LKV1 Pamaus KAT
LKV2 Rasmus U
LKV3 Keinumäen Helmeri & Tuikin Ikivala
LKV5 Pesonen VOE

Peppi S. - Pamaus KAT I palk.
Peppi S. - VNA Julma III palk.
Peppi S. - Liian Hyvä C3 I palk.
Tuulia - Nopsan Potku II palk.
Tuulia - Haavelaakson Kapina III palk.
Tuulia - Hallapuron Kapinallinen III palk.
Tuulia - ILO Wiljami ei palk.
hug. - Varjoherra II palk.
Vipeltäjä - Vaapukan Reetu II palk.
Vipeltäjä - Kuisman Vilunki II palk.
Vipeltäjä - Keinumäen Muhametti II palk.
Irmeli - Piparin Pelikortti I palk.
Irmeli - Liinahaan Lupaus III palk.
Tintti - Koistilan Terhakas I palk.
Tintti - Iskutaktiikka U III palk.
Tintti - ILO Vihtori III palk.
Tintti - Linnanherra II palk.
saara. - Sarkasmin sähäkkä II palk.
saara. - Mörkövaaran Urho ei palk.
Pautsu - Viehättävän Nuuskamuikkunen III palk.
Milja - Vaapukan Sulevi III palk.
Milja - Arjen Frederik III palk.
Heidi F. - Heinämäen Vilppi II palk.
Ninuska - T.A. Remontteri III palk.
Ninuska - Karmiinin Kingi I palk.
Ninuska - Etiäinen I palk.
Ninuska - Aatteen Simeoni III palk.
misery. - Moon Ärräpää II palk.
misery. - Samoilija III palk.
misery. - Koistilan Kapina I palk.
Milka L. - Keinumäen Helmeri I palk.
Milka L. - Elonkerjuu III palk.
Akeya - AH Verneri ei palk.
Akeya - Kiri-Kalle KIR II palk.
Akeya - Taikasumun Jokeri ei palk.
Fay - Aristo III palk.
Fay - Hämypuron Ristijätkä ei palk.
Fay - Viehättävän Valdemar ei palk.
Jenny K - Lakean Tukkijätkä I palk.
Jenny K - Lakean Eevert I palk.
Jenny K - Lakean Solttu-Juuso I palk.
riella. - Lakean Vänrikki II palk.
Aye - Siljan Siluetti II palk.
Aye - Siljan Spurgulokki II palk.
Aye - Siljan Trolli II palk.
Aye - Varjon Verivelka III palk.
Ram. - Viehättävän Viivakoodi I palk.
Ram. - Riitamaan Ristinolla I palk.
Ram. - Kullervo KIR II palk.
Ram. - Rasmus U I palk.
zane - Pesonen VOE I palk.
zane - Tuikin Ikivala I palk.
zane - Kuisman Tatu II palk.
zane - Siljan Naistenmies III palk.
ssintti. - Meren Alvari III palk.
ssintti. - Tuurilaukaus III palk.
ssintti. - Herra Tapani II palk.
ssintti. - Meren Jasperi II palk.



4. Veteraani Orit
LKV1 Haavelaakson Eedvar
LKV2 Lakean Emanuel
LKV3 Kuisman Naapi
LKV4 Kovanaama ILO
LKV5 Lakean Roope Aadolf

Tuulia - Haavelaakson Kaipuu III palk.
Vipeltäjä - Kuisman Naapi I palk.
Vipeltäjä - Antero III palk.
Vipeltäjä - Kovanaama ILO I palk.
Vipeltäjä - Ruiskukan Tiritombaa II palk.
Tintti - ERK Lahjaton ei palk.
Milja - Sannin Hurumuru III palk.
Milja - Sannin Mårran III palk.
Heidi F. - Helmipuron Tähdenlento III palk.
Jenny K - Lakean Roope Aadolf II palk.
Jenny K - Haavelaakson Eedvar I palk.
Jenny K - Lakean Emanuel I palk.
Jenny K - Lakean Nummisuutari ei palk.
Ram. - Hilavitkutin III palk.
Ram. - Kotikunnaan Viljo ei palk.
ssintti. - Sannin Traumavelho III palk.
ssintti. - Hillan Kelmi III palk.



5. Aikuiset Tammat
LKV1 Jeanne U & Tinakenkätyttö U
LKV3 Narrilaivan Rytmikatti
LKV4 Miks Mä C3
LKV5 Pikantin Elsa


Peppi S. - Haavelaakson Usvapilvi I palk.
Peppi S. - Keinumäen Lä-Hellä II palk.
Peppi S. - Pikantin Elsa I palk.
Peppi S. - Ellenin Titta I palk.
Tuulia - Huvikumpulan Saraste II palk.
Tuulia - Sannin Talvetar ei palk.
Tuulia - Koistilan Lumikki III palk.
Tuulia - Nokikylän Liinu III palk.
Vipeltäjä - Kuisman Inari III palk.
Vipeltäjä - Keinumäen Haave ei palk.
Vipeltäjä - Hämypuron Saimi II palk.
Irmeli - Piparin Ikävätär ei palk.
Irmeli - Fiktion Suruliina I palk.
Irmeli - Surunmurtama ei palk.
Tintti - Haavelaakson Muska III palk.
Tintti - Pikantin Krista II palk.
Tintti - Surusade U I palk.
Tintti - Pikantin Vilma III palk.
saara. - Rökin awwitus III palk.
Pautsu - Viehättävän Humina II palk.
Milja - Haavelaakson Milja I palk.
Milja - Keinumäen Heta I palk.
Milja - Keinumäen Huuru I palk.
Milja - Heiskun Hilkka III palk.
Heidi F. - Lakean Amalia I palk.
Heidi F. - Amoriina II palk.
Heidi F. - Impivaaran Charlotta III palk.
Ninuska - Vaapukan Marina I palk.
Ninuska - Okariinan Mikaela ei palk.
Ninuska - Hämypuron Lumous III palk.
Ninuska - Satanolla VEE II palk.
misery. - Neiti Kesäheinätär II palk.
misery. - Moon Silmäterä III palk.
misery. - Miks Mä C3 I palk.
Milka L. - Ellamari I palk.
Milka L. - Vaapukan Sinelli III palk.
Milka L. - ILO Randomiina ei palk.
Milka L. - Muistoraunion Aksaana III palk.
Akeya - AH Virvatuli II palk.
Akeya - Turmatar NS I palk.
Akeya - Narrilaivan Rytmikatti I palk.
Kirppu - Jokkuksen Varma-Virke III palk.
Kirppu - Vitsikäs-Juoksu ei palk.
Fay - Meren Viuhutar ei palk.
Fay - Juno III palk.
Fay - Keinumäen Ellikki III palk.
Fay - Kreivitär QK III palk.
Jenny K - Helmen Emmiina I palk.
Jenny K - Fiktion Hurmuriina III palk.
Jenny K - Kuuramaan Ainikki III palk.
Jenny K - Rätvänän Hillevi III palk.
riella. - Jemiino KAT III palk.
riella. - Rajattoman Anopin Sihinä I palk.
riella. - Rajattoman Pakkasakka I palk.
Ram. - Jeanne U I palk.
Ram. - Pikantin Josiina II palk.
Ram. - Katinka KAT II palk.
Ram. - Keinumäen Sirinä II palk.
zane - Marjametsän Ensiaskel III palk.
zane - Haavelaakson Milka I palk.
zane - Tinakenkätyttö U I palk.
zane - Syntitaakka KAT I palk.
ssintti. - Vinlannin Hento-Hurma II palk.
ssintti. - Neiti Näpsä I palk.




6. Veteraani Tammat
LKV1 Fiktion Ilopilleri
LKV2 Onnen Harhatar
LKV3 Lakean Nelli-Noora
LKV4 Sateen Siru
LKV5 Tuikkeen Tuisku

Tuulia - Onnen Harhatar I palk.
Tuulia - Yaven Illuusia III palk.
Vipeltäjä - Tuikkeen Tuisku II palk.
Vipeltäjä - Keskiviikon Aurora II palk.
Tintti - RK`s Kummitustyttö ei palk.
Milja - Fiktion Ilopilleri I palk.
Milja - Sateen Siru I palk.
Akeya - N.I.N. Syöjätär III palk.
Fay - Kesälaitumen Runotar ei palk.
Fay - Tuikin Vadelma ei palk.
Jenny K - NRD Jessika III palk.
Jenny K - Lakean Nelli-Noora I palk.
Ram. - Ristin Sydämetön III palk.
zane - Marjametsän Ennenkaikkea III palk.
keat - Raekin Aksiooma III palk.
ssintti. - Ässän Muruliina III palk.



7. Ruunat
LKV1 Meren Miro
LKV2 Onnen Revanssi

Tintti - Meren Miro II palk.
Milja - Mauno ei palk.
Milja - Onnen Revanssi III palk.
Fay - Tiitiäinen R ei palk.


8. Piirretyt
LKV1 AH Kalervo
LKV2 Viehättävän Joanna
LKV3 AH Tuomion Merkki

Akeya - AH Kalervo I palk.
Akeya - AH Tuomion Merkki III palk.
Ram. - Viehättävän Joanna I palk.





9. Kasvattajaluokka

LKV1 Lakea
LKV2 Raadelma
LKV3 Viehättävä
LKV4 Aquanimals
LKV5 Malsamo

Peppi S. / Pikantti III
t. Pikantin Elsa
o. Pikantin Vekseli
o. Pikantin Rymy
t. Pikantin Neilikka
 

Vipeltäjä / Kuisma III
o. Kuisman Tapio
o. Kuisman Vilunki
t. Kuisman Sointu
o. Kuisman Tatu
 

Irmeli / Pipari III-
o. Piparin Janne
t. Piparin Ikävätär
o. Piparin Pelikortti
o. Piparin Toni
 

Tintti / Aquanimals II
o. Meren Juhani
t. Meren Mea
t. Meren Deetee
o. Meren Ajaton

  
Milja / Fiktio III
t. Fiktion Ilopilleri
t. Fiktion Esteri
t. Fiktion Alviira
o. Fiktion Nikolas
 

Kya & Erkki / Raadelman hevostila I
o. Raadelman Vekseli
o. Raadelman Yksinolla
o. Raadelman Kaksinolla
t. Raadelman Inkeri
 

Moon / Moondance III+
o. Moon Ärräpää
o. Moon Urbaani
o. Moon Suhdeluku
t. Moon Silmäterä
 

Milka L. - Malsamo II
t. Milkan Merkituuli
o. Milkan Hovinarri
t. Milkan Lupiini
o. Milkan Nuutti 

 

Jenny K / Lakea I
o. Lakean Tukkijätkä
o. Lakean Solttu-Juuso
o. Lakean Eevert
o. Lakean Heikka
  

riella. / Rajaton III
o. Rajattoman Elmeri
t. Rajattoman Pakkasakka
o. Rajattoman Valtteri
t. Rajattoman Anopin Sihinä

 

Ram. / Viehättävä II
o. Viehättävän Viivakoodi
o. Viehättävän Kasper
o. Viehättävän Kaino-Vaino
t. Viehättävän Rianna
 

Heidi F. / Heinämäki II-
t. Heinämäen Halla
t. Heinämäen Talvihalla
t. Heinämäen Lumina
o. Heinämäen Eiski
 

ssintti. / Vinlanti III+
o. Vinlannin Laatukamaa
o. Vinlannin Kelvoton
t. Vinlannin Hento-Hurma
o. Vinlannin Hurmaus


 

 

--

Valid HTML 4.01 Transitional

 

 

img1 img2 img3 img4