HM-TURNAUS 2002

HELSINGIN MESTARUUS 27.12.2001-6.1.2002
 

JÄRJESTELMÄ
Turnaus pelataan aikaisempien vuosien tapaan kolmessa (M, A, B) tasoryhmässä.

M-ryhmässä pelaavat 10 korkeimman vahvuusluvun omaavaa pelaajaa. Edellisen HM-turnauksen A-ryhmän voittajalla (Jukka Tuovinen) on kuitenkin oikeus osallistua M-ryhmään, jos selo on yli 2100.

A-ryhmät pelataan kymmenen hengen täyskierroskilpailuina vahvuuslukujärjestyksen mukaisesti. A-ryhmiin voivat osallistua pelaajat, joiden vahvuusluku kilpailun alkaessa on vähintään 1800 (alimmassa A-ryhmässä voi tarvittaessa olla myös muutama alle 1800-selon pelaaja kymmenen pelaajan ryhmän täyteen saamiseksi).

B-tasoryhmässä pelaavat ne, joilla vahvuusluku kilpailun alkaessa on alle 1800. Tasoryhmä pelataan kahdessa ryhmässä siten, että kahdeksan (8) korkeaseloisinta pelaa 7-kierroksisen täyskierroskilpailun ja loput pelaavat yhdessä ryhmässä 7-kierroksisen vajaakierroskilpailun.

PELIPAIKKA
Shakkikoti, Haapaniemenkatu 14A, Helsinki.

PELIAJAT
1½ tuntia molemmille pelaajille ja lisäksi 1 minuutti lisäaikaa jokaisesta tehdystä siirrosta.

MAKSUT
M- ja A-r. 220 mk (nuoret 150 mk) sekä B-r. 180 mk (nuoret 120 mk)

ILMOITTAUTUMINEN
Maksamalla osanottomaksu pankkiin viimeistään tiistaina 18.12.2001 HSL-tilille Sampo 800010-70337606 tai puhelimitse viimeistään 26.12.2001 (muistathan kuitenkin Joulurauhan!) taikka sähköpostitse suoraan Shakkikotiin (
shakki.koti@kolumbus.fi) viimeistään 26.12.2001. Jälki-ilmoittautumislisä pelipaikalla 60 mk.

AIKATAULUT
Koska pelataan jatkuvalla ajalla, on kierroksen päättyminen arvioitu!

PÄIVÄ
KLO M-ryhmä A-ryhmä B-ryhmä
To 27.12. 16:00-17:00
17:30-22:30
Os. varm
1.kierros
Os. varm
1.kierros
x
x
Pe 28.12. 17:30-22:30 2.kierros 2.kierros x
La 29.12. 10:00-10:40

11:00-16:00

17:00-22:00

x

x

3. kierros

x

x

3. kierros

Os. varm

1. kierros

x
Su 30.12. 11:00-16:00
17:00-22:00
x
4. kierros
X
4. kierros
2. kierros
x
Ma 31.12. 17:00-22:00 5.kierros 5.kierros X
Ti 1.1. 12:00-17:00

18:00-23:00

X

6.kierros

X

6.kierros

3. kierros

x

Ke 2.1. 17:30-22:30 Vapaa vapaa 4. kierros  
To 3.1. 17:30-22:30 7. kierros 7. kierros Vapaa  
Pe 4.1. 17:30-22:30 Vapaa vapaa 5.kierros  
La 5.1. 11:00-16:00

17:00-22:00

X

8. kierros

X

8. kierros

6. kierros

x

 
Su 6.1. 11:00-16:00

17:00-22:00
X

9. kierros
+ palkinnot
X

9. kierros
+ palkinnot
7. kierros
+palkinnot

 

Aikatauluja voidaan ryhmittäin täsmentää kilpailun kuluessa!

LISÄTIETOJA
Shakkikodista puh. (09) 735796 tai sähköposti:
shakki.koti@kolumbus.fi taikka seuraavilta henkilöiltä

Timo Munukka 050-5480260, Pekka Pietinen 050-5924766, Lauri Kosunen 041-5269897, Jouni Lehtivaara (09) 5666462

Sivu Päivitetty 28.12.2001 klo 18.40