HELSINGIN MESTARUUSTURNAUKSET

1. HM-TURNAUS 9.-20.4.1941
A-ryhmä: 1.Kaarle Ojanen HSM 5½/6, 2. Kurt E Lagerstam 4, 3. Mauno Laisaari HYS 4, 4. P. Engström 2/5, 5. Arnold Hinds HYS 2, 6. Rafael Nyberg 1½, 7. Kaarlo O. Nilsson 1/5
B-ryhmä: 1. Ragnar Krogius HYS 4½/6, 2. Veijo Kiuru SSK 4, 3. Bruno Breider 4, 4. Aatos Fred 2½/5, 5. Uno Burmeister 2½, 6. P. Jönsson 2 /5, 7. G. Nyberg ½
Ottelu mestaruudesta: Ragnar Krogius - Kaarle Ojanen 0-1

2. HM-TURNAUS 5.-18.11.1945
1. Aatos Fred HSM 6, 2. B. Bredström HSM 5½, 3. Toivo Salo HYS 5, 4. Väinö Lignell HSM 5, 5. Rafael Nyberg HSV 2½, 6. Bruno Breider HYS 2½, 7. Viljo Pulkkinen HTS 1, 8. Heikki Söderström HSM ½

3. HM-TURNAUS 29.10.-11.11.1946
1. Veijo Kiuru HSM 3½, 2. Aatos Fred HSM 2½, 3. Soini Helle HSM 2, 4. Mauno Laisaari HTS 1½, 5. Einar Candolin HSK ½

4. HM-TURNAUS 12.-23.11.1947
1. Veijo Kiuru HSM 5, 2. Uno Burmeister HYS 4, 3. Oleg Pastuhoff HSM 3½, 4. Bertel Ellenberg Hufa? 2½, 5. Rafael Nyberg HSV 2½, 6. Aulis Luumi 2, 7. Harald Nyman Hufa 1½, 8. Einar Candolin HSK kesk

5. HM-TURNAUS 15.-30.11.1948
1. Aatos Fred HSM 5, 2. Toivo Salo HYS 4, 3. Kaarle Ojanen HSM 4, 4. Jorma Vesterinen HSM 3½, 5. Ilmari Niemelä HYS 2, 6. Hannes Honkanen HTS 1½, 7. Ilmari Solin HYS 1

6. HM-TURNAUS 1.-12.11.1949
1. Kaarle Ojanen HSM 5½, 2. Toivo Salo HYS 4, 3. Bruno Breider HYS 3½, 4. Olavi Katajisto HSM 3, 5. Ilmari Niemelä HYS 2½, 6. Soini Helle HSM 2, 7. Kurt E.Lagerstam HSM ½

7. HM-TURNAUS 12.-21.11.1950
1. Kaarle Ojanen HSM 6½, 2. Oleg Pastuhoff HSM 5, 3. Ilmari Niemelä HYS 3½, 4. Olavi Katajisto HSM 3½, 5. Åke Sneitz HSK 3, 6. Uno Burmeister HAS 2½, 7. Erkki Nurminen KäYS 2, 8. Reino Nuotio HSK 2

8. HM-TURNAUS 16.-25.11.1951
1. Olavi Katajisto HSM 4½, 2. Ilmari Niemelä HYS 4½, 3. Oleg Pastuhoff HSM 4½, 4. Kaarle Ojanen HSM 4, 5. Nils Wikberg Gambit 4, 6. Juuso Fastberg HTS 3, 7. Erkki Nurminen KäYS 2½, 8. Einar Candolin HSK 1

9. HM-TURNAUS .-16.11.1952
1. Olavi Katajisto HSM 5½, 2. Aatos Fred HSM 5, 3. Heikki Koskinen Gambit 4½, 4. Hannes Honkanen HTS 4, 5. Viljo Tirkkonen 4, 6. Ilmari Niemelä HYS 4, 7. Erkki Salmi 1, 8. Olavi Lehtinen 0

10. HM-TURNAUS 11.-21.10.1953
Karsintaryhmä:1. Jorma Vesterinen SSK 5½, 2. Toivo Salo HYS 4, 3. Esmo Ridala SSK 4, 4. Heikki Koskinen Gambit 3½, 5. Olavi Katajisto HSM 3½, 6. Matti Rantanen TaTS 3, 7. Aatos Fred HSM 2½, 8. Oleg Pastuhoff HSM 2
M2-ryhmä: 1. Juuso Fastberg HTS 5½, 2. Nils Wikberg Gambit 4½, 3. Jorma Haanpää Gambit 4, 4. Erkki Salmi HSV 4, 5. Ilmari Niemelä HYS 3½, 6. U. Backman HSV 3, 7. Hannes Honkanen HTS 3, 8. Olavi Lehtinen HSV ½
Mestaruusottelu: Jorma Vesterinen - Juuso Fastberg 2-0

11. HM-TURNAUS 7.-18.11.1954
1. Kaarle Ojanen HSM 6½, 2. Jorma Vesterinen SSK 5, 3. Esmo Ridala SSK 5, 4. Aatos Fred HSM 5, 5. Jorma Haanpää Gambit 4½, 6. Hannes Honkanen HTS 3, 7. Juuso Fastberg Gambit 3, 8. Harry Kahra SSK 2, 9. Erkki Salmi HSV 2

12. HM-TURNAUS 5.-16.11.1955
1. Heikki Koskinen Gambit 4½, 2. Kaarle Ojanen HSM 3½, 3. Jorma Haanpää Gambit 3½, 4. Olavi Katajisto HSM 3, 5. Esmo Ridala SSK 3, 6. Unto Laakso HTS 2½, 7. Hannes Honkanen HTS 1

13. HM-TURNAUS 27.12.1956 - 6.1.1957
1. Heikki Koskinen Gambit 7, 2. Leo Hällström Gambit 6, 3. Olavi Katajisto HSM 5½, 4. Unto Laakso HTS 4½, 5. Aki Lahti HSK 4½, 6. Esmo Ridala SSK 4, 7. U. Backman HTS 4, 8. Erkki Salmi HSV 3½, 9. Harry Kahra Gambit 3, 10. Oleg Pastuhoff HSM 3

14. HM-TURNAUS 27.12.1957 - 6.1.1958
1. Aatos Fred HSM 7, 2. Heikki Koskinen Gambit 5½, 3. Hannes Honkanen HTS 4, 4. Unto Laakso HTS 4, 5. Oleg Pastuhoff HSM 3½, 6. U. Backman HSV 3½, 7. Henry Lindroos Gambit 3, 8. Aulis Luumi HSM 3, 9. Erkki Salmi HSV 2½

15. HM-TURNAUS .12.1958 - .1.1959
1. Aatos Fred HSM 6½, 2. Oleg Pastuhoff HSM 5, 3. Ilmari Niemelä HYS 5, 4. Helge Tverin HTS 3, 5. Ilmari Loikkanen HTS 2½, 6. Nils Wikberg Gambit 2½, 7. Viljo Pulkkinen HTS 2, 8. Hannes Honkanen HTS 1½

16. HM-TURNAUS .12.1959 - .1.1960
1. Esmo Ridala HSM 7, 2. Heikki Koskinen Gambit 7, 3. Kaarle Ojanen HSM 6, 4. Allan Kiviaho HSK 6, 5. Pekka Massinen LahSK 4½, 6. Oleg Pastuhoff HSM 4, 7. Hannu Keto SSK 4, 8. Nils Wikberg Gambit 3, 9. Torten Jernström HSM 2, 10. Einar Candolin HSK 1½
Uusinta: Esmo Ridala - Heikki Koskinen 2½-1½

17. HM-TURNAUS .12.1960 - .1.1961
1. Bo Nyrén HSK 6, 2. Nils Wikberg Gambit 5, 3. Torsten Järnström HSM 4½, 4. Esmo Ridala SSK 4½, 5. Oleg Pastuhoff HSM 4, 6. Allan Kiviaho HSK 2½, 7. Gösta Brantberg HSK 1½, 8. Viljo Pulkkinen HTS 0

18. HM-TURNAUS 23.2.-4.3.1962
Alkuerä A: 1. Pentti Simonen SSK 5½, 2. Heikki Westerinen SSK 5, 3. Allan Kiviaho HSK 4½, 4. Seppo Kaján HYS 3½, 5. Kaarle Ojanen Gambit 3½, 6. Torsten Jernström HSM 3, 7. Viljo Pulkkinen HTS 3, 8. Erkki Salmi HTS 0
Alkuerä B: 1. Heikki Koskinen Gambit 6, 2. Ilmari Solin HYS 5½, 3. Nils Wikberg Gambit 4½, 4. Aatos Fred HSM 3½, 5. Hannes Honkanen HTS 2½, 6. Ilmari Mäkihovi SSK 2½, 7. Einar Candolin HSK 2, 8. Hannu Keto Gambit 1½
Loppukilpailu 11.-20.3.: 1. Heikki Westerinen SSK 4, 2. Ilmari Solin HYS 4, 3. Heikki Koskinen Gambit 2½, 4. Pentti Simonen SSK 2½, 5. Allan Kiviaho HSK 1, 6. Nils Wikberg Gambit 1
Uusinta 27.3.-3.4.: Heikki Westerinen - Ilmari Solin 2½-½

19. HM-TURNAUS 27.12.1962 -5.1.1963
1. Ilkka Kanko HSM 7, 2. Pentti Simonen ESK 7, 3. Kaarle Ojanen Gambit 6½, 4. Heikki Westerinen SSK 6, 5. Klaus Ketola SSK 5, 6. Torsten Jernström HSM 3½, 7. Allan Kiviaho HSK 3½, 8. Nils Wikberg Gambit 3, 9. Aulis Toivonen KäYS 3, 10. Ilmari Mäkihovi SSK ½
Uusinta: Ilkka Kanko - Pentti Simonen 3-0

20. HM-TURNAUS 27.12.1963 - 6.1.1964
1. Ilkka Kanko HSM 8, 2. Aatos Fred HSM 7, 3. Heikki Westerinen SSK 5½, 4. Klaus Ketola SSK 5½, 5. Nils Wikberg Gambit 4½, 6. Risto Nylund SSK 4½, 7. Allan Kiviaho HSK 4, 8. Ilmari Loikkanen KS-58 2½, 9. Ilmari Mäkihovi SSK 2, 10. Ilmari Brander HSK 1½

21. HM-TURNAUS 27.12.1964 - 8.1.1965
1. Heikki Westerinen SSK 9½, 2. Klaus Ketola SSK 7½, 3. Allan Kiviaho HSK 7½, 4. Torsten Jernström HSM 7½, 5. Ilkka Kanko HSM 7, 6. Oleg Pastuhoff HSM 6½, 7. Ilkka Saren SSK 5, 8. Juuso Fastberg ESK 4½, 9. Timo Nurminen KerSK 3½, 10. Nils Wikberg Gambit 2½, 11. Ilmari Mäkihovi SSK 2½, 12. Erkki Salmi HTS 2½

22. HM-TURNAUS 2. - 15.1.1966
1. Ilkka Kanko HSM 8, 2. Heikki Koskinen Gambit 8, 3. Antti Hankipohja SSK 7, 4. Allan Kiviaho HSK 7, 5. Erkki Havansi SSK 7, 6. Klaus Ketola SSK 7, 7. Kaj Kivipelto Gambit 6, 8. Oleg Pastuhoff HSM 5½, 9. Unto Laakso HTS 5½, 10. Ilmari Niemelä Gambit 5, 11. Pentti Simonen ESK 5, 12. Ilmari Loikkanen KS-58 4½, 13. Juuso Fastberg ESK 4, 14. Aulis Toivonen KäYS 4, 15. Ilmari Mäkihovi SSK 3, 16. Torsten Järnström HSM 1½
Uusinta: Ilkka Kanko - Heikki Koskinen 2½ - ½

23. HM-TURNAUS 27.12.1966 - 8.1.1967
1. Ilkka Kanko HSM 8½, 2. Heikki Westerinen SSK 8½, 3. Esmo Ridala HSK 7, 4. Erkki Havansi SSK 7, 5. Allan Kiviaho HSK 6½, 6. Seppo Kajan HSK 6, 7. Klaus Ketola HSK 5, 8. Unto Laakso HTS 5, 9. Kaj Kivipelto Gambit 5, 10. Ilmari Loikkanen KS-58 3½, 11. Oleg Pastuhoff HSM 2½, 12. Ilmari Mäkihovi SSK 1½

24. HM-TURNAUS 27.12.1967 - 7.1.1968
Alkuerä A: 1. Seppo Kajan HSK 5½, 2. Ilkka Kanko HSM 4½ (13,75), 3. Erkki Havansi SSK 4½ (13,50), 4. Erkki Sahlberg HSK 4½ (12,50), 5. Klaus Ketola SSK 3½, 6. Nils Wikberg Gambit 2, 7. Gösta Kvist HSK 2, 8. Juuso Fastberg ESK 1½
Alkuerä B: 1. Antti Hankipohja SSK 4½, 2. Ilmari Loikkanen KS-58 4 (13,75), 3. Esmo Ridala HSK 4 (13,25), 4. Ilkka Sarén SSK 4 (12,50), 5. Oleg Pastuhoff HSM 3½, 6. Kaj Kivipelto Gambit 3½, 7. Allan Kiviaho HSK 3, 8. Ilkka Mäkihovi SSK 1½
Loppukilpailu: 1. Ilkka Kanko HSM 4, 2. Seppo Kajan HSK 3, 3. Erkki Havansi SSK 3, 4. Esmo Ridala HSK 2½, 5. Antti Hankipohja SSK 2, 6. Ilmari Loikkanen KS-58 ½

25. HM-TURNAUS 27.12.1968 - 7.1.1969
1. Allan Kiviaho HSK 4, 2. Rauli Gostowski KS-58 3½, 3. Kaarle Ojanen Gambit 3½, 4. Giorgio Pegoraro ITA 2, 5. Torsten Jernström HSM 1, 6. Erkki Aaltio HSK 1

26. HM-TURNAUS 27.12.1969 - 8.1.1970
1. Heikki Westerinen SSK 7, 2. Kaarle Ojanen Gambit 6½, 3. Erkki Havansi SSK 6, 4. Rauli Gostowski KS-58 5½, 5. Klaus Ketola SSK 5, 6. Ilmari Loikkanen KS-58 5, 7. Erkki Aaltio HSK 5, 8. Timo Nurminen HSM 5, 9. Juuso Fastberg ESK 4½, 10. Heikki Koskinen Gambit 4½, 11. Allan Kiviaho HSK 4½, 12. Oleg Pastuhoff HSM 4½ , 13. Ilmari Niemelä Gambit 4, 14. Ilmari Solin Gambit 4, 15. Aulis Toivonen KäYS 4, 16. Esmo Ridala HSK 3½, 17. Giorgio Pegoraro ITA 3½, 18. Ilmari Mäkihovi SSK 3½, 19. Mauno Laisaari HTS 2½, 20. Jorma Haanpää Gambit 2

27. HM-TURNAUS 27.12.1970 - 8.1.1971
1. Ilkka Kanko HSK 7½, 2. Kaj Kivipelto Gambit 6½, 3. Jorma Äijälä SSK 6½, 4. Oleg Pastuhoff HSM 5, 5. Ilmari Loikkanen KS-58 5, 6. Nils Wikberg Gambit 5, 7. Jorma Haanpää Gambit 4½, 8. Mauno Laisaari HTS 4½, 9. Gösta Kvist Gambit 4, 10. Klaus Ketola SSK 4, 11. Rauli Joutsen HTS 3½, 12. Juuso Fastberg HTS 3½, 13. Allan Kiviaho HSK 3, 14. Ilkka Mäkihovi SSK ½

28. HM-TURNAUS 1.- 12.12.1971
1. Kaj Kivipelto Gambit 8½, 2. Ilkka Sarén SSK 7, 3. Orri Alivirta SSK 5½, 4. Esmo Ridala HSK 5½, 5. Rauli Gostowski KS-58 5½, 6. Pertti Lehikoinen SSK 5, 7. Nils Wikberg Gambit 5, 8. Ilmari Loikkanen KS-58 5, 9. Leo Linden HTS 4½, 10. Paavo Leskelä Gambit 4½, 11. Erkki Turunen KäYS 4½, 12. Martti Räikkönen HSM 4, 13. Olli Johani HSK 4, 14. Torsten Jernström HSM 3½, 15. Paavo Toivonen KS-58 3½, 16. Allan Kiviaho HSK 2½, 17. Jorma Haanpää Gambit 2, 18. Erkki Salmi HTS 1

29. HM-TURNAUS 27.12.1972 - 6.1.1973
1. Ilkka Kanko HSM 7, 2. Esmo Ridala HSK 6½, 3. Harri Hurme SSK 6½, 4. Kaj Kivipelto Gambit 6, 5. Oleg Pastuhoff HSM 5½, 6. Ilmari Loikkanen KS-58 5, 7. Rauli Gostowski KS-58 5, 8. Veijo Liukkonen SSK 3, 9. Mauno Laisaari HTS 3, 10. Jorma Haanpää Gambit 2½, 11. Torsten Jernström HSM 2½, 12. Juuso Fastberg HTS 1½

30. HM-TURNAUS -18.12.1973
Alkuryhmä 1: 1. Juuso Fastberg KS-58 5½, 2. Ilkka Kanko HSM 5½, 3. Jorma Äijälä SSK 5½, 4. Mauno Laisaari KS-58 4, 5. Ilmari Loikkanen KS-58 4, 6. Allan Kiviaho HSK 3½, 7. Kaj Kivipelto Gambit 3½, 8. Ilmari Solin Gambit 2½, 9. Nils Wikberg Gambit 2
Alkuryhmä 2: 1. Harri Hurme SSK 5½, 2. Erkki Havansi SSK 5, 3. Esmo Ridala HSM 4½, 4. Michael Nykopp Gambit 4, 5. Erkki Kokkonen SSK 4, 6. Jorma Haanpää Gambit 2½, 7. Pertti Kirjavainen HSK 2½, 8. Torsten Jernström HSM 0
Loppukilpailu: 1. Jorma Äijälä SSK 5½, 2. Ilkka Kanko HSM 4½, 3. Erkki Havansi SSK 4, 4. Harri Hurme SSK 4, 5. Juuso Fastberg KS-58 2

31. HM-TURNAUS 3.1.-12.1.1975
1. Jorma Äijälä SSK 7, 2. Ilkka Kanko HSK 6½, 3. Harri Hurme SSK 6½, 4. Kaj Kivipelto Gambit 6, 5. Thomas Ristoja Gambit 5½, 6. Allan Kiviaho HSK 5, 7. Ilmari Loikkanen KS-58 5, 8. Antti Hankipohja SSK 4½, 9. Nils Wikberg Gambit 4, 10. Jorma Haanpää Gambit 4, 11. Olavi Svenn HTS 3, 12. Juuso Fastberg 2½, 13. Rauli Gostowski KS-58 2, 14. Esmo Ridala HSK 1½/3

32. HM-TURNAUS .-.1.1976
1. Michael Nykopp Gambit 7½, 2. Kaj Kivipelto KS-58 7, 3. Jorma Äijälä SSK 6½, 4. Thomas Ristoja Gambit 6½, 5. Erkki Turunen KäYS 6, 6. Eero Raaste Gambit 6, 7. Ilkka Kanko HSK 5½, 8. Erkki Havansi SSK 5, 9. Timothy Binham HSK 5, 10. Harri Hurme SSK 4, 11. Allan Kiviaho HSK 3½, 12. Jyrki Salonen HSK 3½

33. HM-TURNAUS .-.2.1977
1. Eero Raaste Gambit 9, 2. Ilkka Kanko HSK 6½, 3. Erkki Turunen KäYS 6, 4. Kaj Kivipelto KS-58 6, 5. Timothy Binham HSK 6, 6. Antti Pyhälä Gambit 6, 7. Thomas Ristoja Gambit 5½, 8. Harri Hurme SSK 5½, 9. Eero E. Böök HSK 5½, 10. Pertti Kirjavainen HSK 4, 11. Ilkka Saren SSK 3, 12. Michael Nykopp Gambit 3

34. HM-TURNAUS .1.-4.2.1978
1. Erkki Turunen KäYS 7½, 2. Ilkka Kanko HSK 6, 3. Jyrki Salonen HSK 6, 4. Allan Kiviaho HSK 6, 5. Eero E.Böök HSK 5½, 6. Paavo Leskelä Gambit 5½, 7. Harri Hurme SSK 5½, 8. Heikki Koskinen Gambit 5, 9. Antti Pyhälä Gambit 5, 10. Timothy Binham HSK 5, 11. Thomas Ristoja Gambit 4½, 12. Juha Partanen Gambit 4½

35. HM-TURNAUS 12.1.-27.1.1979
1. Jyrki Salonen HSK 9½, 2. Ilkka Kanko HSK 8, 3. Antti Pyhälä Gambit 7½, 4. Timothy Binham HSK 6½, 5. Michael Nykopp I-HSK 6½, 6. Ilmari Loikkanen KS-58 6, 7. Erkki Turunen KäYS 5½, 8. Thomas Ristoja Gambit 4½, 9. Jouko Unhola HSK 4½, 10. Hannu Broman SSK 3, 11. Tapani Viljava SSK 3, 12. Jorma Haanpää Gambit 1½

36. HM-TURNAUS 27.12.1979 - 14.1.1980
1. Thomas Ristoja Gambit 8, 2. Pertti Lehikoinen SSK 7, 3. Ilmari Loikkanen KS-58 6½, 4. Antti Pyhälä Gambit 6, 5. Ilkka Kanko HSK 6, 6. Kaj Kivipelto KS-58 6, 7. Harri Hurme SSK 6, 8. Eero Raaste SKF 6, 9. Erkki Turunen HSK 5,
10. Jouko Unhola HSK 4, 11. Pertti Kirjavainen SKF 3, 12. Michael Nykopp Gambit 2½

37. HM-TURNAUS 14.2. - 3.3.1981
1. Jyrki Salonen KS-58 9, 2. Antti Pyhälä Gambit 8, 3. Timo Pirttimäki KS-58 7½, 4. Matti Manni Gambit 6½, 5. Juhani Yliselä HSK 5½, 6. Jörn Starck Gambit 5, 7. Michael Nykopp Gambit 5, 8. Veli-Matti Freund ESK 5, 9. Ilmari Loikkanen KS-58 4½, 10. Timo Holopainen KS-58 4, 11. Tero Sihvonen KS-58 3½, 12. Jorma Haanpää Gambit 2½

38. HM-TURNAUS 28.12.1981 - 14.1.1982
1. Timo Pirttimäki KS-58 10, 2. Jyrki Salonen KS-58 8, 3. Harri Hurme SSK 7, 4. Jörn Starck Gambit 6½, 5. Pertti Kirjavainen SKF 6½, 6. Timo Holopainen KS-58 6, 7. Auvo Kujala EtVaS 5, 8. Juhani Yliselä HSK 5, 9. Kalevi Kaunonen MatSK 3, 10. Matti Grönroos Gambit 3, 11. Ilmari Loikkanen KS-58 3, 12. Leo Linden Gambit 3

39. HM-TURNAUS 27.12.1982 - 9.1.1983
1. Martti Lauren KS-58 9, 2. Timo Pirttimäki KS-58 8½, 3. Kaj Kivipelto KS-58 7½, 4. Michael Nykopp Gambit 6, 5. Georg Österman HTS 6, 6. Auvo Kujala EtVaS 5½, 7. Ilkka Kanko HSK 5, 8. Petri Kekki MatSK 5, 9. Jorma Kekki MatSK 4½, 10. Kalevi Kaunonen MatSK 4, 11. Juhani Yliselä HSK 3, 12. Henri Koskinen KS-58 2

40. HM-TURNAUS 27.12.1983 - 8.1.1984
1. Ilkka Kanko HSK 8½, 2. ThorsteinnThorsteinsson ISL 6½, 3. Kaj Kivipelto KS-58 6, 4. Petri Kekki MatSK 5½, 5. Auvo Kujala EtVaS 5, 6. Kaj Söderberg KS-58 5, 7. Ville Lehto(Rauhala)HSK 5, 8. Matti Nevanperä HTS 5, 9. Jukka Syrjänen MatSK 4, 10. Juuso Fastberg KS-58 3½, 11. Erkki Kunnas HSK 1, 12. Timo Karvi Gambit 1/2

41. HM-TURNAUS 27.12.1984 - 9.1.1985
1. Jorma Kekki MatSK 8½, 2. Risto Lehtivaara MatSK 7½, 3. Ilmari Loikkanen KS-58 7½, 4. Kalevi Kaunonen HakRi 6½, 5. Kaj Kivipelto KS-58 6½, 6. Pertti Lehikoinen SSK 6, 7. Erkki Puhakka SSK 6, 8. Auvo Kujala EtVaS 5, 9. Juuso Fastberg EtVaS 4½, 10. Olli Johani KS-58 4½, 11. Jorma Haanpää Gambit 2½, 12. Aleksei Gorskov Gambit 1

42. HM-TURNAUS 27.12.1985 - 5.1.1986
1. Timo Pirttimäki KS-58 6, 2. Ilkka Kanko HSK 5½, 3. Auvo Kujala EtVaS 5, 4. Pertti Lehikoinen SSK 5, 5. Jorma Kekki MatSK 5, 6. Erkki Turunen HSK 4½, 7. Heikki Salo KS-58 4, 8. Martti Lauren KS-58 3½, 9. Antti Nokso-Koivisto TuTS 3½, 10. Tero Kokkila EtVaS 3

43. HM-TURNAUS 27.12.1986 - 4.1.1987
1. Timo Pirttimäki KS-58 6½, 2. Ilkka Kanko HSK 5½, 3. Petri Kekki MatSK 5½, 4. Petri Lehtivaara MatSK 4½, 5. Johan Lindstedt KirkSK 4½, 6. Martti Kauppinen MatSK 4½, 7. Jouni Syrjänen MatSK 4, 8. Kaj Kivipelto KS-58 4, 9. Timo Karvi Gambit 3½, 10. Joose Norri HSK 2½

44. HM-TURNAUS 27.12.1987 - 6.1.1988
1. Ilkka Kanko HSK 6, 2. Mika Ebeling MatSK 6, 3. Johan Lindstedt SKF 5½, 4. Matti Manni Gambit 5½, 5. Kaj Kivipelto KS-58 5½, 6. Timo Pirttimäki KS-58 4½, 7. Mikko Alava JärvSK 3½, 8. Jorma Kekki MatSK 3, 9. Henri Koskinen EtVaS 3, 10. Asko Seppänen TuTS 2½

45. HM-TURNAUS 27.12.1988 - 6.1.1989
1. Johan Lindstedt HOSK 6½, 2. Timo Pirttimäki KS-58 6½, 3. Ilkka Kanko HSK 5, 4. Helmut Luik EST 5, 5. Kalle Kiik EST 4½, 6. Markku Lahtinen KSY 4½, 7. Marko Manninen HSK 4, 8. Kari Karhunen JyvTS 3½, 9. Pertti Lehikoinen SSK 3, 10. Jaakko Kivimäki SKF 2½

46. HM-TURNAUS 27.12.1989 - 5.1.1990
1. Kalle Kiik EST 6½, 2. Ilkka Kanko HSK 6, 3. Johan Lindstedt HOSK 5, 4. Jorma Kekki MatSK 5, 5. Hillar Kärner EST 4½, 6. Ari Issakainen JärvSK 4½, 7. Mika Ebeling MatSK 4, 8. Kari Nieminen Caissa 3½, 9. Kari Pulkkinen MatSK 3, 10. Pertti Lehikoinen SSK 3

47. HM-TURNAUS 27.12.1990 - 6.1.1991
1. Marko Manninen HSK 7½, 2. Mika Ebeling MatSK 5½, 3. Juhani Sorri LahSK 5½, 4. Henri Koskinen EtVaS 5½, 5. Ilkka Kanko HSK 5, 6. Hillar Kärner EST 5, 7. Joose Norri HSK 4½, 8. Jorma Kekki MatSK 4, 9. Markku Lahtinen KSY 2½, 10. Aleksei Gorskov Gambit 0

48. HM-TURNAUS 27.12.1991 - 6.1.1992
1. Ilkka Kanko HSK 7, 2. Antti Pyhälä SKF 6½, 3. Jorma Kekki MatSK 5½, 4. Juhani Sorri EtVaS 5½, 5. Kimmo Välkesalmi HSK 4½, 6. Kari Pulkkinen MatSK 4½, 7. Henri Koskinen EtVaS 4, 8. Heikki Salo EtVaS 3½, 9. Mikko Kivistö MatSK 3, 10. Kari Kinnunen VSS 1

49. HM-TURNAUS 28.12.1992 - 6.1.1993
1. Joose Norri HSK 6½, 2. Kari Pulkkinen MatSK 6, 3. Kari Karhunen JyvTS 5½, 4. Ilkka Kanko HSK 5, 5. Miikka Mäki-Uuro SalSK 4, 6. Mika Ebeling MatSK 4, 7. Tero Kokkila EtVaS 4, 8. Jorma Kekki MatSK 3½, 9. Tapani Sammalvuo HSK 3½, 10. Heikki Salo EtVaS 3

50. HM-TURNAUS 28.12.1993 - 6.1.1994
1. Marko Manninen HSK 6, 2. Antti Pyhälä SKF 6, 3. Tapani Sammalvuo HSK 5½, 4. Petri Kekki MatSK 5½, 5. Mikael Nouro Caissa 5, 6. Aarne Hermlin EST 4½, 7. Tero Kokkila EtVaS 3½, 8. Miikka Mäki-Uuro SalSK 3½, 9. Timo Väätäinen EtVaS 3½, 10. Jorma Kekki Taraus 2

51. HM-TURNAUS 28.12.1994 - 8.1.1995
1. Mikael Nouro Caissa 7, 2. Joose Norri HSK 6½, 3. Antti Niemelä KäpSK 5½, 4. Ari Issakainen HOSK 5½, 5. Mikael Agopov KäpSK 5½, 6. Ilkka Kanko HSK 4, 7. Henri Koskinen EtVaS 3½, 8. Timo Pirttimäki SKF 3, 9. Olli Salmensuu HyvSK 2½, 10. Teemu Kilpi OSS 2

52. HM-TURNAUS 27.12.1995 - 7.1.1996
1. Joose Norri HSK 7½, 2. Mikael Nouro Caissa 6½, 3. Olli Salmensuu HyvSK 5½, 4. Mikael Agopov KäpSK 5, 5. Antti Niemelä KäpSK 4, 6. Teemu Keskisarja TuTS 4, 7. Markku Hartikainen HSK 3½, 8. Timo Väätäinen Aatos 3½, 9. John Fieandt HSK 3, 10. Petri Kekki MatSK 2½

53. HM-TURNAUS 28.12.1996 - 9.1.1997
1. Joose Norri HSK 7, 2. Tero Kokkila EtVaS 6½, 3. Timo Väätäinen Ilves 6, 4. Mikael Agopov KäpSK 5½, 5. Heikki Laine Taraus 5, 6. Antti Pihlajasalo HyvSK 4½, 7. Jorma Kekki MatSK 4, 8. Jyrki Kytöniemi SalSK 4, 9. Jyri Lammi Ilves 1½, 10. Sami Hämäläinen JyS 1

54. HM-TURNAUS 27.12.1997 - 8.1.1998
1. Tero Kokkila EtVaS 8, 2. Mikael Agopov MatSK 6½, 3. Joose Norri HSK 5½, 4. Ilkka Kanko HSK 4½, 5. Jukka-Pekka Haapasalo SalSK 4½, 6. Teemu Keskisarja TuTS 4, 7. Jyrki Kytöniemi HSK 3½, 8. Jyrki Parkkinen OSS 3½, 9. Janne Salimäki MatSK 3, 10. Teemu Kilpi OSS 2

55. HM-TURNAUS 27.12.1998 - 8.1.1999
1. Petri Kekki MatSK 7½, 2. Marko Manninen HSK 7½, 3. Markku Hartikainen HSK 6, 4. Jyrki Kiltti Taraus 5, 5. Pertti Lehikoinen SSK 4, 6. Jukka-P. Haapasalo SalSK 4, 7. Kari Pulkkinen MatSK 3½, 8. Sauli Tiitta MatSK 3, 9. Janne Salimäki MatSK 2½, 10. Teemu Keskisarja TuTS 2

56. HM-TURNAUS 1.1.2000 - 13.1.2000
M-ryhmässä pelaa 12 pelaajaa, A1-An ryhmissä 10 pelaajaa ja B1-ryhmässä 10 pelaajan täyskierroskilpailun sekä loput B2-ryhmässä 9-vajaakierroskilpailun.

Sivu päivitetty 22.11.1999 21:10 (OEZ)
 

Verkkosivun hoitaja: Timo Munukka (050-5480260)