HSL - ARKISTO

VUOSIKRONIKAT
2014
2013
2012
2011
2010

2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990

1980-89
1970-79
1960-69
1950-59
1937-49
 

Vuosi

Tapahtuma

Puheenjohtaja

Helsingin
mestarit

HM
nopea

HM
blitz

Joukkue-
vartit

Joukkue-
blitz

Puisto HM

1932

Helsingin Shakkiliitto alustava kokous

 

 

 

 

 

 

 

1933

Mikonkadun Schackhemmet

 

 

 

 

 

 

 

1934

 

 

 

 

 

 

 

 

1935

 

 

 

 

 

 

 

 

1936

 

 

 

 

 

 

 

 

1937

Helsingin Shakkiliitto perustetaan

B.Rasmusson

x

 

 

 

 

 

1938

 

B.Rasmusson

x

 

 

 

 

 

1939

 

F.Laitinen

x

 

 

 

 

 

1940

 

F.Laitinen

x

 

 

 

 

 

1941

1.Helsingin mestaruusturnaus

F.Laitinen

K.Ojanen

 

 

 

 

 

1942

 

F.Laitinen

x

 

 

 

 

 

1943

 

F.Laitinen

x

 

 

 

 

 

1944

 

A.Hinds

x

 

 

 

 

 

1945

Neuvottelut ottelusta Hki-Tukholma

R.Nyberg

A.Fred

 

V.Lignell

 

 

 

1946

Joukkuekilpailut alkavat

R.Nyberg

V.Kiuru

 

A.Fred

HSM

 

 

1947

HSL 10 vuotta

G.Lindström

V.Kiuru

 

 

 

 

 

1948

 

G.Lindström

A.Fred

 

 

 

 

 

1949

 

G.Lindström

K.Ojanen

 

 

 

 

 

1950

 

G.Lindström

K.Ojanen

 

 

 

 

 

1951

 

G.Lindström

O.Katajisto

 

 

 

 

 

1952

 

G.Lindström

O.Katajisto

 

 

 

 

 

1953

 

G.Lindström

J.Vesterinen

 

 

 

 

 

1954

 

G.Lindström

K.Ojanen

 

 

 

 

 

1955

 

G.Lindström

H.Koskinen

 

 

 

 

 

1956

 

G.Lindström

H.Koskinen

 

 

 

 

 

1957

HSL 20 vuotta / Shakkikoti

G.Lindström

A.Fred

 

 

 

 

 

1958

 

G.Lindström

A.Fred

 

 

 

 

 

1959

 

G.Lindström

ep

 

 

 

 

 

1960

 

K.Wahlstedt

E.Ridala

 

 

 

 

 

1961

Shakkikoti Et.Rautatiekadulle

K.Wahlstedt

B.Nyren

 

 

 

 

 

1962

 

Gu.Lindström

H.Westerinen

 

 

 

 

 

1963

Joukkuepikashakin SM alkaa Salossa

Gu.Lindström

I.Kanko

 

 

 

 

 

1964

 

Gu.Lindström

I.Kanko

 

 

 

 

 

1965

HSL joukkuevartit alkavat

Gu.Lindström

H.Westerinen

 

 

SSK

 

 

1966

 

Gu.Lindström

I.Kanko

 

 

HSK

 

 

1967

HSL 30 vuotta

E.Ahlgren

I.Kanko

 

 

HSK

 

 

1968

 

E.Ahlgren

I.Kanko

 

 

SSK

 

 

1969

 

E.Ahlgren

A.Kiviaho

 

 

SSK

 

 

1970

 

O.Aulis

H.Westerinen

 

 

SSK/SSK

 

 

1971

Alueturnaus Helsinki-Forssa

S.Lahti

I.Kanko

 

 

G / HSK

 

 

1972

 

S.Lahti

K.Kivipelto

 

 

SSK/SSK

 

 

1973

Shakkihuoneisto Yrjönkadulle

S.Lahti

I.Kanko

 

 

G / SSK

 

 

1974

 

S.Lahti

J.Äijälä

 

 

Gambiitti

 

 

1975

 

S.Lahti

J.Äijälä

 

 

SSK

 

 

1976

 

S.Lahti

M.Nykopp

 

 

?

 

 

1977

HSL 40 vuotta

S.Lahti

E.Raaste

 

 

Gambiitti

 

 

1978

 

S.Lahti

E.Turunen

 

 

HSK

 

 

1979

Yrjönkadun Shakkihuoneisto lopettaa

S.Lahti

J.Salonen

 

 

SSK

 

 

1980

 

S.Lahti

T.Ristoja

 

 

SSK

ep

 

1981

 

S.Lahti

J.Salonen

 

 

Gambiitti

ep

 

1982

 

S.Lahti

T.Pirttimäki

 

 

MatSK

ep

 

1983

 

S.Lahti

M.Lauren

 

 

MatSK

ep

 

1984

 

S.Lahti

I.Kanko

 

 

ESK

ep

 

1985

 

A.Kelkka

J.Kekki

 

 

MatSK

ep

 

1986

 

A.Kelkka

T.Pirttimäki

 

 

HSK

ep

 

1987

HSL 50 vuotta

A.Kelkka

T.Pirttimäki

 

 

HSK

ep

 

1988

 

A.Kelkka

I.Kanko

 

 

SKF

ep

 

1989

 

E.Lammi

J.Lindstedt

 

 

MatSK

ep

 

1990

 

A.Hörhammer

I.Kanko

 

 

HSK

ep

 

1991

 

P.Pietinen

M.Manninen

 

 

MatSK

ep

 

1992

Helsinki Open turnaus

P.Korhonen

I.Kanko

 

 

MatSK

ep

 

1993

SKSL muuttuu lajiliitoksi

P.Korhonen

J.Norri

 

J.Puranen

MatSK

ep

 

1994

Uusi Shakkikoti aloittaa toiminnan

P.Korhonen

M.Manninen

 

T.Sammalvuo

SKF

ep

 

1995

Joukkueblitz-HM aloitetaan 

P.Korhonen

M.Nouro

A.Niemelä

M.Alava

MatSK

MatSK

 

1996

HM A-r. täyskierroskilpailuiksi

T.Munukka

J.Norri

 

 

SKF

MatSK

 

1997

HSL 60 vuotta

T.Munukka

J.Norri

S.Aakio

K.Välkesalmi

MatSK

MatSK

 

1998

Uudet yhdistyssäännöt

T.Munukka

T.Kokkila

M.Hartikainen

 

SKFC

MatSK

 

1999

Nettisivut ja koulukilpailut avataan

T.Munukka

P.Kekki

M.Manninen

P.Kekki

MatSK

Garde

 

2000

SM-joukkueblitz/Koulun Suurjuhlat

T.Munukka

T.Sammalvuo

S.Pitkänen

M.Kivistö

Garde

MatSK

 

2001

 

J.Lehtivaara

M.Manninen

K.Välkesalmi

J.Ristoja

Garde

Garde

 

2002

 

J.Lehtivaara

J.Parkkinen

ep

ep

MatSK

Garde

 

2003

Brittinuorten vierailu

J.Lehtivaara

J.Norri

ep

T.Nybäck

HSK

Garde

 

2004

Shakkikoti 10 vuotta, kotia uusitaan

J.Lehtivaara

H.Lehtinen

ep

ep

HSK

HSK

 

2005

HSL shakkinappulaturnaukset

T.Munukka

H.Hurme

J.Ristoja

T.Sammalvuo

MatSK

Velhot

R.Molander

2006

 

T.Munukka

J.Kiltti

T.Pääkkönen

J.Ristoja

Velhot

Velhot

J.Heikkinen

2007

HSL 70 vuotta, nu SM, nop SM

T.Munukka

T.Pudas

V.Balint

J.Ristoja

HSK

Garde

J.Ristoja

2008

Kaarle Ojanen 90v, SKSL 60v

T.Munukka

J.Salimäki

T.Pudas

P.Anttila

HSK

MatSK

M.Kivistö

2009

Kj Kaarle Ojanen kuoli

T.Munukka

J.Tuovinen

A.Alhava

J.Ristoja

SSK

MatSK

J.Ristoja

2010

 

T.Munukka

P.Kauppala

D.Ebeling

M.Niemi

HSK

MatSK

T.Pääkkönen

2011

SKSL muuttaa nimensä SSL:ksi

T.Munukka

D.Ebeling

P.Anttila

A.Elomaa

MatSK

EtVaS

T.Pääkkönen

2012

Shakkiareena aloittaa / HSL 75v

T.Munukka

T.Pudas

K.Välkesalmi

T.Pudas

MatSK

EtVaS

D.Ebeling

2013

Koulu SM Maunulassa

T.Munukka

T.Luukkonen

T.Sammalvuo

D.Ebeling

MatSK

Garde

M.Lehtisalo 


Nuorten kilpailutoiminta
Taulukossa tytöt ovat kursiivilla.

Vuosi

Tapahtuma

Pääsiäis-
turnaus

Nappula
mestari

Ratsu
palkinto

Nappula-
tyttö

Nappula-
poika

Nappula-
liiga

Nopea
mestaruus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1994

 

 

 

 

 

 

 

 

1995

 

 

 

 

 

 

 

 

1996

 

 

 

 

 

 

 

 

1997

 

 

 

 

 

 

 

 

1998

 

 

 

 

 

 

 

 

1999

HM-koulukisat

 

 

 

 

 

 

 

2000

Koulun Suurjuhlat

 

 

 

 

 

 

 

2001

 

J.Nybäck

 

 

 

 

 

 

2002

 

T.Pudas

 

 

 

 

 

 

2003

 

M.Kurkijärvi

 

 

 

 

 

 

2004

 

J.Laire

 

 

 

 

 

 

2005

Nappulaturnaukset

W.Linna

V.Immonen

J.Jakimtchouk

M.Larionova

J.Lappi

 

 

2006

 

N.Nossenko

N.Nossenko

M.Larionova

I.Tumanova

A.Elomaa

 

 

2007

 

D.Liu

D.Ebeling

K.Larionova

G.Ebeling

D.Tumanov

 

 

2008

 

D.Tumanov

D.Tumanov

I.Tumanova

K.Larionova

A.Kemppinen

 

 

2009

 

G.Ebeling

J.Demidov

G.Ebeling

Mi.Ebeling

J.Demidov

 

 

2010

 

D.Tumanov

M.Larionova

T.Syvälahti

A.Mantulina

T.Syvälahti

 

 

2011

Nuorten nopea

E.Saavalainen

M.Larionova

V.Hallman

E.Majidian

A.Jääskeläinen

 

D.Ebeling

2012

Nappulaliiga

A.Nazarova

J.Molander

K.Larionova

Ma.Ebeling

P.Prieur

A.Elomaa

V.Hallman

2013

 

Mi.Ebeling

J.Molander 

K.Mäki-Uuro

A.Lindblom 

A.Nazarova

A.Elomaa 


Helsingin koululaiskilpailut

Vuosi

Jatkokoulut

Yläkoulut

Alakoulut
(4-6 lk)

Alakoulut
(1-3 lk)

Jatkokoulut
joukkue

Yläkoulut
joukkue

Alakoulut
joukkue

Alakoulut
joukkue

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1998

 

 

 

 

 

 

 

 

1999
tytöt

M.Kangasmaa
-

P.Anttila
-

T.Pudas
-

 

Ressu
-

Sotunki
Vantaa

Soukka
Espoo

 

2000
tytöt

M.Kangasmaa
-

T.Tiinanen
-

K.Räisänen
-

 

Maunula ML
-

Sotunki
Vantaa

Soukka
Espoo

 

2001
tytöt

A.Arpalahti
-

R.Boman
S.Asikainen

A.Sofiev
-

 

Sotunki
Vantaa

Länsimäki
Vantaa

Soukka
Espoo

 

2002
tytöt

K.Karvinen
S.Asikainen

T.Tiinanen
-

B.Wardi
S.Sofieva

 

Maunula ML
-

Espoonlahti
Espoo

Kaisaniemi
-

 

2003
tytöt

K.Karvinen
S.Asikainen

K.Räisänen
-

M.Kurkijärvi
S.Sofieva

 

Maunula ML
-

Korso
Vantaa

Suna
Espoo

 

2004
tytöt

P.Anttila
-

K.Räisänen
-

W.Linna
J.Jakimtchouk

 

Ressu
-

Korso
Vantaa

Suna
Espoo

 

2005
tytöt

T.Pudas
-

K.Räisänen
-

V.Immonen
J.Jakimtchouk

 

Ressu
-

Oulunkylä
-

Suna
Espoo

 

2006
tytöt

T.Pudas
-

V.Immonen
-

N.Nossenko
I.Tumanova

 

Ressu
-

Saarnilaakso
Espoo

Venäläinen
-

 

2007
tytöt

L.Hitruhin
H.Rinne

M.Kurkijärvi
J.Jakimtchouk

D.Ebeling
I.Tumanova

 

Maunula ML
-

Maunula
-

Venäläinen
-

 

2008
tytöt

P.Ahkuputra
H.Rinne

V.Immonen
M.Larionova

D.Ebeling
I.Tumanova

 

Ressu
-

Saarnilaakso
Espoo

Venäläinen
-

 

2009
tytöt

M.Kurkijärvi
L.Breiling

D.Ebeling
I.Tumanova

J.Demidov
K.Larionova

 

Ressu
-

Maunula
-

Englantilainen
-

 

2010
tytöt

A.Elomaa
T.Kauppala

D.Ebeling
I.Tumanova

D.Tumanov
G.Ebeling

 

Ressu
-

Englantilainen
-

Englantilainen
-

 

2011
tytöt

O.Räsänen
M.Larionova

D.Ebeling
I.Tumanova

J.Demidov
Mi.Ebeling

 

Mäkelänrinne
-

Venäläinen
-

Viikki /
Pukinmäki

 

2012
tytöt

D.Ebeling
I.Tumanova

D.Tumanov
K.Larionova

J.Demidov
Mi.Ebeling

M.Nappu
Ma.Ebeling

Ressu
-

Venäläinen
-

Englantilainen
-

Englantilainen
-

2013
tytöt

O.Räsänen
I.Tumanova

D.Tumanov
G.Ebeling 

V.Hallman
E.Majidian 

D.Aura

Ressu

Englantilainen

Viiki

Englantilainen



Sivua päivitetty 23.01.2014 13:18 (OEZ)