KOULUN SUURJUHLAT

Lahti 26.-27.5.1990

Joukkueita 55
Pelaajia 307 (220jk + 87hk)

Koulun Suurjuhlien yhteydessä ratkaistiin myös koulujoukkueiden Suomen mestaruudet eri sarjoissa. Lisäksi pelattiin henkilökohtaisia kilpailuja.

Tulokset

LUKIOJOUKKUEET (13j, 52p)
1. Suomalainen yhteiskoulu, Hki 21
2. Raahen lukio 20½
3. Sotungin lukio, Vantaa 17
4. Rantasalmen lukio 16
5. Kankaanpään lukio 16
6. Korson lukio, Vantaa 15
7. Yläjärven lukio 13½
8. Pirkkalan lukio 13

YLÄASTEEN JOUKKUEET
1. Oulunkylän ya, Hki 24
2. Klassinen koulu, Tre 18
3. Kurikan ya 17½
4. Korson ya, Vantaa 17½
5. Oulunkylän ya 2, Hki 16
6. Porlammin ya 15
7. Lopen ya 15
8. Parkanon ya 14½

ALA-ASTEEN JOUKKUEET
1. Veikkolan ala-aste, Kirkkonummi 24½
2. Loppi kk 19½
3. Jynkän aa, Kuopio 18
4. Leppäkorven aa, Vantaa 18
5. Rannistunlan aa, Turku 16
6. Loppi kk2 16
7. Ylämyllyn aa, Liperi 15½
8. Pakilan aa, Hki 15

LUKIO, YLEINEN (20p)
1. Jussi Tella (Imatra) 6
2. Petri Hokkanen (Kerava) 5
3. Esa Härkönen (Iisalmi) 4½
4. Artiom Franco (Turku) 4½
5. Jari Ihonen (Mikkeli) 4½
6. Jyrki Kytöniemi (Tampere) 4½
7. Jan Engelberg (Kotka) 4
8. Timo Kaskinen (Vaasa) 4

YLÄASTE, YLEINEN (21p)
1. Erkki Lassila (Turku) 6
2. Janne Tyni (Oulu) 5½
3. Jukka Törnroos (Kitee) 5½
4. Jussi Kauko (Vammala) 4½
5. Anssi Manninen (Oulu) 4½
6. Tuomas Niemelä (Hki) 4½
7. Jani Jääskeläinen (Kuopio) 4½
8. Mikael Calonius (Hki) 4

ALA-ASTE, YLEINEN (20p)
1. Jukka Taivainen (Tre) 7
2. Antti Lehtinen (Tre) 5
3. Olli Salmensuu (Tuusula) 5
4. Samuel Siljander (Oulu) 4½
5. Joose Lumme (Turku) 4½
6. Matias Laine (Oulu) 4½
7. Reetu-Pekka Blom (Iisalmi) 4
8. Jesse Kohonen (Kuopio) 4

LUKIO, TYTÖT (6p)
1. Minna Autio (Vaasa) 4½
2. Tuija Lehtinen (Tohmajärvi) 4
3. Kaisu Laitinen (Kärsämäki) 2½
4. Pia Karjalainen (Tohmajärvi) 2
5. Helena Niemelä (Kärsämäki) 1
6. Päivi Vainio (Uusikaupunki) 1

YLÄASTE, TYTÖT (10p)
1. Ilse Mäki-Renkola (Hollola) 7
2. Anna Tiihonen (Kankaanpää) 6
3. Hanna Ovaska (Lempäälä) 5½
4. Katri Pesonen (Kärsämäki) 4
5. Pauliina Ruusu (Turku) 3
6. Marja-Leena Junnila (Kuopio) 3
7. Riikka Korpela (Kuopio)
8. Tiina Kraft (Kuopio)

ALA-ASTE, TYTÖT (10p)
1. Johanna Tanni (Vammala) 6½
2. Heidi Pirinen (Kuopio) 6
3. Elina Haapanen (Kihniö) 5½
4. Kati Seppä (Kärsämäki) 4
5. Sonja Turunen (Kuopio) 4
6. Hannele Halonen (Kärsämäki) 2½
7. Sanna Takala (Tampere) 2½
8. Johanna Hämäläinen (Tampere) 2

Sivu päivitetty 22.4.2000 14:17 (OESZ)