NUORTEN NELIMAAOTTELU
Helsingin Shakkikodissa 11.- 13.12.1999
UNGDOMS FYRLANDSKAMPEN, Schackhemmet Helsingfors 11.-13.12.1999
 

Suomi voitti nelimaaottelun neljännen kerran peräkkäin.
 
MAA / LAND ELO 1 2 3 4 YHT JP/LP SIJ
1. Norja / Norge 2138 XX 7 5 15½ 3 2.
2. Ruotsi / Sverige 2181 XX 4 15 2 3.
3. Tanska / Danmark 2186 3 XX 12 2 4.
4. Suomi / Finland 2143 5 6 XX 17½ 5 1.

 
V/V - M/S
La 11.12. Norja / Norge - Suomi / Finland 5 - 5
Ruotsi / Sverige - Tanska / Danmark -
Su 12.12. Suomi / Finland - Tanska / Danmark -
Norja / Norge - Ruotsi / Sverige -
Ma 13.12. Ruotsi / Sverige - Suomi / Finland 4 - 6
Tanska / Danmark - Norja / Norge 3 - 7

 
SUOMI / FINLAND ELO Nor Dan Sve YHT JP/LP
1 Heikki Kallio 2360 ½ 1 ½ 2
2 Mika Karttunen 2284 1 ½ 1
3 Heikki Lehtinen 2224 0 1 0 1
4 Riku Molander 2234 1 ½ 1
5 Nuutti Sorsa 2187 1 1 ½
6 Antti Lehtinen 2167 0 0 ½ ½
7 Tomi Nybäck 2095 0 1 ½
8 Elia Liitiäinen 2017 0 0 1 1
9 Konsta Kapanen 1956 1 1 0 2
10 Jani Luuppala 1902 ½ ½ 1 2
2143 5 6 17½ 5

 
RUOTSI / SVERIGE ELO Dan Nor Fin YHT JP/LP
 1 Pontus Carlsson 2348 0 ½ ½ 1
 2 Anders Olsson 2206 ½ 1 0
 3 Joel Åkesson 2207 0 ½ 1
 4 Dennis Rylander 2150 0 1 0 1
 5 Jonas Eriksson 2188 1 1 ½
 6 Philip Landgren 2115 1 1 ½
 7 Lars Månsson 2120 1 ½ ½ 2
 8 Hans Tikkanen 2157 0 1 0 1
 9 Fredrik Andersson 2153 1 0 1 2
10 Bosse Lindberg 2170 0 0 0 0
2181 4 15 2

 
NORJA / NORGE ELO Fin Sve Dan YHT JP/LP
 1 Leif-E. Johannessen 2356 ½ ½ ½
 2 Torbjörn Hansen 2259 0 0 0 0
 3  Kjetil Lie 2206 1 ½ ½ 2
 4 Daniel Hersvik 2165 0 0 1 1
 5 Andreas Moen 2235 0 0 1 1
 6 Flemming Christenson 2223 1 0 1 2
 7 Magne Sagafos 2052 1 ½ ½ 2
 8 Espen Lie 2105 1 0 ½
 9 Carl Fredrik Ekeberg 1900 0 1 1 2
10 Geir S. Tallaksen 1878 ½ 1 1
2138 5 7 15½ 3

 
TANSKA / DANMARK ELO Sve Fin Nor YHT JP/LP
 1 Henrik El-kher 2332 1 0 ½
 2 Rasmus Skytte 2338 ½ ½ 1 2
 3 Torbjörn Bromann 2312 1 0 ½
 4 Bjarke Jensen 2164 1 ½ 0
 5 Stefan Christensen 2196 0 0 0 0
 6 Oksana Vovk 2075 0 1 0 1
 7 Davor Palo 2141 0 0 ½ ½
 8 Allan Rasmussen 2183 1 1 ½
 9 Christian Böhlke 2085 0 0 0 0
10 Simon Saito Nielsen 2033 1 ½ 0
2186 3 12 2

 
PV / D KLO / KL Tapahtuma / Händelse
La/Lö 15:30 ruokailu / lunch
16:30 avajaiset / öppningsceremoni
17:00-23:00 1. kierros / 1. ronden
21:00- iltapala / kvällsmat
Su/Sö 13:00-14:00 ruokailu / lunch
14:00-20:00 2. kierros / 2. ronden
19:00- iltapala / kvällsmat
Ma/Mo 7:00-8:30 aamupala / frukost i Hotel
8:30-14:30 3. kierros / 3. ronden
13:00- ruokailu / lunch
14:30- päättäjäiset / avslutning

Sivu päivitetty / Uppdaterad 13.12.1999 14:45(OEZ)