Koulun Suurjuhlat - Nuori Osaaja 2000
Skolas Storfest - Unga Talanger 2000

SHAKKI
Schack / Chess / Schach

Cup kilpailu / Cuptävling
Yläaste Pojat C2 / Högstadiet Pojkar C2

Cup kilpailu pelattiin 20.5. (peliajat 20'+10"/siirto ja uusinnassa 3'+2"/siirto).

KARSINTAKIERROS
Nico Vallenius           - Daniil Miouhkiouria 0-1
Miika-Petteri Matikainen - Jaakko Saarinen     -wo
Heikki Wilen             - Antonio Mikkonen    +wo
Janne Vihavainen         - Veli-Matti Siira    -wo
Jussi Seppälä            - Teemu Seikkula      0-1
Kaj Sinkkonen            - Janne Hytönen       0-1
Mikko Arvola             - Lauri Lahti         1-0
Timo Ala-Ajos            - Kaarlo Nisso        -wo
Jani Arpe                - Kalle Kukkonen      0-1
Niko Sosunoff            - Marko Moilanen      -wo
Kimmo Karvinen           - Sami Rantanen       1-0
Ville Airo               - Asko Niivee         1-0
Jarno Löytynoja          - Timo Manninen       1-0
Jukka Nybäck             - Anssi Velin         +wo
Juho Hynninen            - Kerkko Tuohimetsä   +wo
Konsta Malmi             - Kimmo Lehtonen      0-1
Kaarlo Nisso             - Tomi Anttila        +wo
Tommi Ruusu              - Janne Nykvist       -wo
Li Yilong                - Julius Pesonen      -wo
Jalmari Nisso            - Ville Peltoniemi    +wo
Lauri Lahti              - Tuomas Lehtinen     +wo
Sami Rantanen            - Jaakko Saarinen     +wo
Miika-Petteri Matikainen - Emil Ackerman       -wo
Sta Maria Reydolf        - Juho Haapsaari      +wo
Immo Reinikainen         - Johannes Airaksinen -wo
Martti Matola            - Niko Sosunoff       -wo
Frans Nilsen             - Lasse Toivonen      -wo

1. kierros
Tomi Nybäck              - Johannes Airaksinen 1-0
Konsta Kapanen           - Emil Ackerman       1-0
Samu Ristoja             - Mustafa Binar       1-0
Tero Seppälä             - Sta Maria Reydolf   1-0
Johannes Mattila         - Lauri Virkamäki     +wo
Juho Pakarinen           - Jalmari Nisso       1-0
Juhana Siljander         - Julius Pesonen      1-0
Janne Nykvist            - Klaus Ovaskainen    1-0
Timo Pesonen             - Visa Lang           1-0
Lasse Toivonen           - Pekka Rantala       0-1
Lauri Lehtinen           - Ville Kantola       1-0
Harri Pesonen            - Niko Pyysing        1-0
Juho Nykänen             - Kristian Pruskkij   0-1
Niko Sallinen            - Tuukka Seppälä      0-1
Ville Länsimäki          - Lauri Kangas        0-1
Lauri Luuppala           - Daniil Miouhkiouria 0-1
Toni Hynynen             - Pasi Meskanen       1-0
Heikki Wilen             - Antti Äijälä        1-0
Mika Myllylä             - Eljas Kauppila      -wo

2. kierros
Mioukhkiouria Daniil     - Kauppila Eljas      1-0
Kapanen Konsta           - Siira Veli-Matti    1-0
Seikkula Teemu           - Kangas Lauri        0-1
Seppälä Tuukka           - Siljander Juhana    0-1
Hytönen Janne            - Nykvist Janne       0-1
Seppälä Tuukka           - Hynninen Toni       +wo
Ristoja Samu             - Arvola Mikko        1-0
Prusskij Kristian        - Nisso Kaarlo        1-0
Kukkonen Kalle           - Pakarinen Juho      0-1
Moilanen Marko           - Pesonen Harri       0-1
Karvinen Kimmo           - Lehtinen Lauri      0-1
Nybäck Tomi              - Airo Ville          1-0
Rantala Pekka            - Manninen Timo       1-0
Seppälä Tero             - Nybäck Jukka        +wo
Mattila Johannes         - Hynninen Juho       +wo
Lehtonen Kimmo           - Pesonen Timo        0-1

3. kierros
Mioukhkiouria Daniil     - Kapanen Konsta      0-1
Kangas Lauri             - Siljander Juhana    0-1
Nykvist Janne            - Seppälä Tuukka      +wo
Prusskij Kristian        - Ristoja Samu        0-1
Pakarinen Juho           - Pesonen Harri       1-0
Lehtinen Lauri           - Nybäck Tomi         0-1
Rantala Pekka            - Seppälä Tero        0-1
Pesonen Timo             - Mattila Johannes    0-1

4. kierros
Konsta Kapanen           - Nykvist Janne       1-0
Siljander Juhana         - Ristoja Samu        0-1
Nybäck Tomi              - Pakarinen Juho      1-0
Mattila Johannes         - Seppälä Tero        0-1

5. kierros
Ristoja Samu             - Kapanen Konsta      0-1
Seppälä Tero             - Nybäck Tomi         0-1

Pronssiottelu
Seppälä Tero             - Ristoja Samu        0-1

Loppuottelu
Nybäck Tomi              - Kapanen Konsta      1-0