Nopean shakin ketjukilpailu 2005
Shakkikodissa

Kilpailukutsu



Kokonaistilanne 2005

                                 2002 0204 0506 2407 1311 1712  YHT OS PEL
 1. Hurme Harri          SSK      5    5    4½   5    3    5    27½  6 39
 2. Erkki Aaltio         HSK      --   4½   5½   6    3    4½   23½  5 33
 3. Timo Munukka         ESK      4    4    3½   4½    ½   5    21½  6 39
 4. Hannu Broman         SSK      --   4½   2½   --   --   5    11   3 21
 5. Sippo Puroila        X        3    --   2½   --    ½   4    10   4 25
 6. Teemu Pudas          ESK      --   --   --   --   4½   5½   10   2 14
 7. Lauri Keskinen       MäntSK   --   4½   --   2½   --   --    7   2 14
 8. Ilkka Mustonen       HSK      --   3    --   --   --   4     7   2 14
 9. Petri Saharinen      KäpSK    --   2½   --   --   --   3½    6   2 14
10. Petri Kekki          MatSK    --   --   6    --   --   --    6   1  7
11. Antti Nokso-Koivisto TuTS     --   --   --   6    --   --    6   1  7
12. Sari Rautanen        I-HSK    --   3½   --   2    --   --    5½  2 14
13. Jan Ristoja          Garde    --   5½   --   --   --   --    5½  1  7
14. Heikki Ahokas        KäpSK    --   1     ½   1    --   2     4½  4 26
15. Petri Suuronen       I-HSK    --   3    --   1½   --   --    4½  2 14
16. Antti Suominen       KäpSK    --   4½   --   --   --   --    4½  1  7
17. Juhani Sorri         HSK      --   --   --   --   --   4½    4½  1  7
18. Mika Puittinen       Aatos    --   --   --   --   --   4½    4½  1  7
19. Jukka Johansson      KarhTS   --   --   4    --   --   --    4   1  7
20. Sami Pitkänen        Garde    --   --   4    --   --   --    4   1  7
21. Tapio Kimpiharju     X        --   --   --   --   --   4     4   1  7
22. Olavi Heikkilä       KirkSK   --   3½   --   --   --   --    3½  1  7
23. Pertti Saari         MaSa     --   3½   --   --   --   --    3½  1  7
24. Esa Vesalainen       EtVaS    --   3½   --   --   --   --    3½  1  7
25. Erkki Korhonen       MeRa     --   --   --   3½   --   --    3½  1  7
26. Esa Auvinen          ES-78    --   --   --   --   --   3½    3½  1  7
27. Jussi Vanhanen       Aatos    --   --   --   --   --   3½    3½  1  7
28. Pekka Pietinen       I-HSK    --   --   --   --   --   3½    3½  1  7
29. Timo Konttinen       X        --   --   --   --   3½   --    3½  1  5
30. Esa Tuominen         HeinSK   --   --   3    --   --   --    3   1  7
31. Reijo Mäkelä         Garde    --   --   --   --   --   3     3   1  7
32. Matti Kinnunen       I-HSK    --   --   --   --   --   3     3   1  7
33. Bogdan Nesterov      Int      --   --   --   --   --   3     3   1  7
34. Nikita Nossenko      Int      --   --   --   --   --   2     2   1  7
35. Timo Holopainen      KäpSK    --   --   --   3    --   --    3   1  6
36. Petri Kopsa          MatSK    --   --   3    --   --   --    3   1  4
37. Toni Vähäuski        HämSK    --   2½   --   --   --   --    2½  1  7
38. Mikael Karppinen     Garde    --   2½   --   --   --   --    2½  1  4
39. Esa Laakso                    --   2    --   --   --   --    2   1  7
40. Jukka Tuovinen       SSK      --   --   2    --   --   --    2   1  7
41. Ilja Tiitto          Int      --   --   --   --   --   1½    1½  1  7
42. Esa Laakso           HSK      --   --   --   --   --   1½    1½  1  7
43. Kim Tiitto           Int      --   --   --   --   --   1     1   1  7
44. Janne Hytönen        Remi     0    --   --   --   --   --    0   1  6

1.Osakilpailu 20.2.

                                  11 22 33 44   YHT  ANR
1. Harri Hurme      SSK     2263  XX 11 01 11    5   (1)
2. Timo Munukka     ESK     1966  00 XX 11 11    4   (2)
3. Sippo Puroila    X       1894  10 00 XX 11    3   (3)
4. Janne Hytönen    Remi    1500  00 00 00 XX    0   (4)

Taulukon arvontajärjestys oli sama kuin loppujärjestys. Pelattiin normaalin kierrostaulukon mukaisesti ja tuplaosa kääntövärein.

2. osakilpailu 2.4.

 1. Jan Ristoja       Garde   W+13 S+10 W= 5 S= 2 S+ 4 W+ 3 W= 6  5½ 29.50 22.50
 2. Hurme Harri       SSK     S+12 W+ 8 S- 4 W= 1 S= 3 W+ 7 S+10  5  28.50 19.00
 3. Erkki Aaltio      HSK     W+ 9 S- 5 W+11 S+ 7 W= 2 S- 1 S+ 4  4½ 30.00 17.50
 4. Lauri Keskinen    MäntSK  W+14 S+11 W+ 2 S+ 5 W- 1 S= 6 W- 3  4½ 29.50 17.25
 5. Antti Suominen    KäpSK   S+17 W+ 3 S= 1 W- 4 S- 7 W+16 W+ 9  4½ 25.50 14.25
 6. Hannu Broman      SSK     S- 8 W+18 S=16 W+10 S+12 W= 4 S= 1  4½ 23.00 13.50
 7. Timo Munukka      ESK     S-18 W+ 9 S+ 8 W- 3 W+ 5 S- 2 W+13  4  25.00 14.50
 8. Sari Rautanen     I-HSK   W+ 6 S- 2 W- 7 S+11 W-13 S+14 W=12  3½ 25.00 11.50
 9. Olavi Heikkilä    KirkSK  S- 3 S- 7 W=14 W+15 S+18 W+12 S- 5  3½ 23.50  9.25
10. Pertti Saari      MaSa    W+16 W- 1 S+18 S- 6 W=14 S+13 W- 2  3½ 23.50  7.25
11. Esa Vesalainen    EtVaS    +FF W- 4 S- 3 W- 8 S=15 W+18 S+16  3½ 22.50  6.50
12. Petri Suuronen    I-HSK   W- 2 S=14 W+13 S+16 W- 6 S- 9 S= 8  3  24.00  8.00
13. Ilkka Mustonen    HSK     S- 1 W+17 S-12 W+18 S+ 8 W-10 S- 7  3  22.00  6.00
14. Toni Vähäuski     HämSK   S- 4 W=12 S= 9 W+17 S=10 W- 8 S-15  2½ 23.50  6.50
15. Mikael Karppinen  Garde                  S- 9 W=11 S+17 W+14  2½ 22.50 11.50
16. Petri Saharinen   KäpSK   S-10  +FF W= 6 W-12 S+17 S- 5 W-11  2½ 22.00  4.75
17. Esa Laakso                W- 5 S-13  +FF S-14 W-16 W-15 S+18  2  18.50  1.75
18. Heikki Ahokas     KäpSK   W+ 7 S- 6 W-10 S-13 W- 9 S-11 W-17  1  23.00  4.00

3. osakilpailu 5.6.

 1. Petri Kekki       MatSK  W+ 2 B+ 3 W- 4 B+ 7 W+ 5 B+ 6 W+ 9   6  26.50 22.50
 2. Erkki Aaltio      HSK    B- 1 W+ 5 B+ 9 W+11 B+ 3 W+ 4 B= 7   5½ 25.50 18.25
 3. Harri Hurme       SSK    B+10 W- 1 B+ 6 B+ 4 W- 2 W+ 7 B= 5   4½ 27.50 14.00
 4. Jukka Johansson   KarhTS B= 9 W+11 B+ 1 W- 3 W= 7 B- 2 W+10   4  25.00 12.50
 5. Sami Pitkänen     Garde  W= 6 B- 2 B+12 W+ 9 B- 1 W+11 W= 3   4  25.00  9.50
 6. Timo Munukka      ESK    B= 5 W= 9 W- 3 B=10 B+11 W- 1 B+12   3½ 22.00  7.25
 7. Esa Tuominen      HeinSK B-11 W+12  +FF W- 1 B= 4 B- 3 W= 2   3  25.50  7.00
 8. Petri Kopsa       MatSK   --   --   --  W+12 W+10 B- 9 B+11   3  21.00 11.75
 9. Sippo Puroila     X      W= 4 B= 6 W- 2 B- 5 B=12 W+ 8 B- 1   2½ 28.50  8.75
10. Hannu Broman      SSK    W- 3  +FF B-11 W= 6 B- 8 W+12 B- 4   2½ 21.50  3.75
11. Jukka Tuovinen    SSK    W+ 7 B- 4 W+10 B- 2 W- 6 B- 5 W- 8   2  26.00  4.50
12. Heikki Ahokas     KäpSK   --  B- 7 W- 5 B- 8 W= 9 B-10 W- 6    ½ 20.00  1.75

4. osakilpailu 24.7.

 1. Antti Nokso-Koivisto TuTS   2203 W= 2 B+ 7 W+ 4 B+ 5 B= 6 W+10 B+ 3  6.0 25.50 20.75
 2. Erkki Aaltio         HSK    2103 B= 1 B+10 W+ 7 B+ 4 W+ 5 W+ 3 B= 8  6.0 24.00 20.00
 3. Harri Hurme          SSK    2194 B+ 7 W+ 9 B+ 8 W+ 6 W+10 B- 2 W- 1  5.0 22.00 10.00
 4. Timo Munukka         ESK    1993 W+ 8 W+ 5 B- 1 W- 2 B+ 9 W= 6 B+ 7  4.5 25.00 11.25
 5. Erkki Korhonen       MeRa   1899 W+ 9 B- 4 B+ 6 W- 1 B- 2 W= 7 B+10  3.5 24.50  6.75
 6. Timo Holopainen      KäpSK  2033  -10 B+ 8 W- 5 B- 3 W= 1 B= 4 W+ 9  3.0 26.00 10.50
 7. Lauri Keskinen       MäntSK 2025 W- 3 W- 1 B- 2 W+ 9 B+ 8 B= 5 W- 4  2.5 28.50  5.25
 8. Sari Rautanen        I-HSK  1920 B- 4 W- 6 W- 3 B+10 W- 7 B= 9 W= 2  2.0 23.50  4.25
 9. Petri Suuronen       I-HSK  1918 B- 5 B- 3 W+10 B- 7 W- 4 W= 8 B- 6  1.5 21.50  1.50
10. Heikki Ahokas        KäpSK  1561  + 6 W- 2 B- 9 W- 8 B- 3 B- 1 W- 5  1.0 24.50  0.25


5. osakilpailu 13.11.

1. Teemu Pudas           ESK    2173 XX 1  1  ½  1  1   4½  (4)
2. Timo Konttinen        X      1843 0  XX 1  ½  1  1   3½  (2)
3. Erkki Aaltio          HSK    2099 0  0  XX 1  1  1   3   (5)
4. Harri Hurme           SSK    2183 ½  ½  0  XX 1  1   3   (6)
5. Timo Munukka          ESK    2017 0  0  0  0  XX ½    ½  (1)
6. Sippo Puroila         X      1935 0  0  0  0  ½  XX   ½  (3)


6. osakilpailu 17.12.

 
  1. Pudas Teemu      ESK    W+12 B+ 8 W+ 7 B- 5 W+ 2 B=10 W+ 6  5½ 30.00 23.50
  2. Broman Hannu     SSK    B+14 W+ 9 B- 5 W+11 B- 1 W+ 7 W+10  5  29.50 19.50
  3. Hurme Harri      SSK    B- 9 B- 6 W+20 W+14 B+13 W+ 8 B+ 5  5  25.50 17.00
  4. Munukka Timo     ESK    B+18 W- 5 B+19 W=13 B= 8 W+11 B+ 9  5  23.50 15.25
  5. Aaltio Erkki     HSK    W+15 B+ 4 W+ 2 W+ 1 B= 7 B- 6 W- 3  4½ 32.50 20.75
  6. Sorri Juhani     HSK    B=11 W+ 3 B+13 W= 8 B=10 W+ 5 B- 1  4½ 30.00 18.75
  7. Puittinen Mika   Aatos  B+19 W+10 B- 1 W+16 W= 5 B- 2 W+12  4½ 28.00 15.25
  8. Mustonen Ilkka   HSK    W+20 W- 1 B+ 9 B= 6 W= 4 B- 3 W+15  4  28.50 13.25
  9. Kimpiharju Tapio X      W+ 3 B- 2 W- 8 B+18 B+16 W+13 W- 4  4  28.00 14.00
 10. Puroila Sippo    X      W+22 B- 7 W+15 B+12 W= 6 W= 1 B- 2  4  27.00 12.50
 11. Auvinen Esa      ES-78  W= 6 B=12 W+17 B- 2 W+15 B- 4 W=14  3½ 27.00 11.25
 12. Vanhanen Jussi   Aatos  B- 1 W=11 B+21 W-10 B+19 W+16 B- 7  3½ 24.50  8.75
 13. Pietinen Pekka   I-HSK  W+21 B+17 W- 6 B= 4 W- 3 B- 9 W+18  3½ 24.50  8.50
 14. Saharinen Petri  KäpSK  W- 2 B-15 W+22 B- 3 W+18 B+20 B=11  3½ 21.00  6.25
 15. Mäkelä Reijo     Garde  B- 5 W+14 B-10 W+19 B-11 W+17 B- 8  3  24.00  8.00
 16. Kinnunen Matti   I-HSK   --  B+20 W+18 B- 7 W- 9 B-12 W+21  3  20.50  6.75
 17. Nesterov Bogdan  Int     +FF W-13 B-11 B-20 W+22 B-15 W+19  3  17.00  4.25
 18. Nossenko Nikita  Int    W- 4 B+21 B-16 W- 9 B-14 W+22 B-13  2  22.00  2.50
 19. Ahokas Heikki    KäpSK  W- 7 B+22 W- 4 B-15 W-12 W+21 B-17  2  21.00  2.50
 20. Tiitto Ilja      Int    B- 8 W-16 B- 3 W+17 B=21 W-14 B-22  1½ 21.00  3.25
 21. Laakso Esa       HSK    B-13 W-18 W-12 B+22 W=20 B-19 B-16  1½ 17.00  1.75
 22. Tiitto Kim       Int    B-10 W-19 B-14 W-21 B-17 B-18 W+20  1  17.00  1.50


Sivu päivitetty 22.12.2005 12:47 (OEZ)