Shakkikodin Elokuun Turnaus 9.-13.8.2002

Tulokset

A-ryhmä                                            Pisteet Sonneborn-Berger   Selo-tulos
 1. Skrjabin, Igor         -                       4.5     15.25                59
 2. Haapasalo, Jukka-Pekka SalSK                   4.5     14.50              - 37
 3. Tuovinen, Jukka        SSK                     4.0     12.75                57
 4. Raivio, Yrjö           JalSK                   3.5     11.75              - 31
 5. Keskinen, Lauri        MäntSK                  3.5     11.25                96
 6. Auvinen, Esa           ES-78                   3.0     10.75                19
 7. Mavritchev, Juri       I-HSK                   2.5      8.75              -116
 8. Suominen, Antti        MatSK                   2.5      8.50              - 47

B-ryhmä                                            Pisteet Buchholtz          Selo-tulos
 1. Åberg, Tomi            JyS                     6.0     28.0                 99
 2. Sofiev, Alexey         I-HSK                   6.0     27.5                184
 3. Tiinanen, Teemu        HSK                     4.5     26.0                 60
 4. Kurkijarvi, Mikko      MatSK                   4.5     25.5                110
 5. Laitinen, Martti       SSK                     4.0     29.5                 49
 6. Pudas, Teemu           ESK                     4.0     28.0               - 85
 7. Leitzinger, Erol       Me-Ra                   4.0     26.5                189
 8. Lönnqvist, Henrik      JakSK                   4.0     20.5               -121
 9. Puroila, Sippo         X                       3.5     31.5               - 58
10. Peltomaki, Markku      VammSK                  3.5     26.5               - 35
11. Patola, Eero           KäpSK                   3.0     22.0               -205
12. Laire, Johannes        HSK                     3.0     18.0                 12
13. Arvo, Petri                                    2.5     26.5               - 54
14. Hagman, Risto          Me-Ra                   2.5     21.5                 49
15. Sievers, Henrik        Me-Ra                   2.5     21.5                 73
16. Tiensuu, Seppo         LahS                    2.5     17.0               -  9
17. Leitzinger, Antero     Me-Ra                   1.5     24.5               - 97
18. Ahokas, Heikki         KäpSK                   1.5     20.5               -161

14. ja 15. sija ratkesivat Sonneborn-Berger-vertailua käyttäen.

Selopalkinnon voitti Erol Leitzinger

Turnaustaulukko

A-ryhmä
 1 Auvinen, Esa           ES-78  1944    3.0        X = 1 1 0 0 0 =
 2 Tuovinen, Jukka        SSK    1932    4.0        = X 0 = 1 1 = =
 3 Skrjabin, Igor         -      1915    4.5        0 1 X = 1 1 = =
 4 Suominen, Antti        MatSK  1861    2.5        0 = = X 1 0 0 =
 5 Mavritchev, Juri       I-HSK  1848    2.5        1 0 0 0 X = = =
 6 Keskinen, Lauri        MäntSK 1844    3.5        1 0 0 1 = X 1 0
 7 Haapasalo, Jukka-Pekka SalSK  1839    4.5        1 = = 1 = 0 X 1
 8 Raivio, Yrjö           JalSK  1786    3.5        = = = = = 1 0 X

B-ryhmä
 1 Lönnqvist, Henrik      JakSK  1944    4.0        B= 10 W+  4 B-  6 W= 11 B-  3 W+ 14 B+ 13
 2 Åberg, Tomi            JyS    1932    6.0        W+ 11 B+  7 W+  9 B=  5 W=  6 B+ 10 W+ 12
 3 Pudas, Teemu           ESK    1915    4.0        B- 12 W+ 10 B-  8 W+ 14 W+  1 B+  7 B-  5
 4 Patola, Eero           KäpSK  1861    3.0        W= 13 B-  1 W+ 15 B- 10 B= 17 W+ 11 B-  9
 5 Sofiev, Alexey         I-HSK  1848    6.0        B+ 14 W+  8 B+ 12 W=  2 B=  9 B+  6 W+  3
 6 Puroila, Sippo         X      1844    3.5        W+ 15 B-  9 W+  1 B+ 12 B=  2 W-  5 B-  8
 7 Peltomäki, Markku      VammSK 1839    3.5        B+ 16 W-  2 B= 11 W+ 18 B+  8 W-  3 W- 10
 8 Tiinanen, Teemu        HSK    1786    4.5        W+ 17 B-  5 W+  3 B=  9 W-  7 B+ 18 W+  6
 9 Laitinen, Martti       SSK    1767    4.0        B+ 18 W+  6 B-  2 W=  8 W=  5 B- 12 W+  4
10 Kurkijärvi, Mikko      MatSK  1726    4.5        W=  1 B-  3 W+ 17 W+  4 B+ 11 W-  2 B+  7
11 Arvo, Petri            -      1709    2.5        B-  2 W+ 16 W=  7 B=  1 W- 10 B-  4 W= 15
12 Leitzinger, Erol       Me-Ra  1607    4.0        W+  3 B+ 13 W-  5 W-  6 B+ 14 W+  9 B-  2
13 Ahokas, Heikki         KäpSK  1568    1.5        B=  4 W- 12 B- 14 W+ 15 B- 18 B- 16 W-  1
14 Leitzinger, Antero     Me-Ra  1546    1.5        W-  5 B= 17 W+ 13 B-  3 W- 12 B-  1 W- 16
15 Laire, Johannes        HSK    1531    3.0        B-  6 W= 18 B-  4 B- 13 W+ 16 W+ 17 B= 11
16 Tiensuu, Seppo         LahS   1467    2.5        W-  7 B- 11 B- 18 W= 17 B- 15 W+ 13 B+ 14
17 Hagman, Risto          Me-Ra  1432    2.5        B-  8 W= 14 B- 10 B= 16 W=  4 B- 15 W+ 18
18 Sievers, Henrik        Me-Ra  1409    2.5        W-  9 B= 15 W+ 16 B-  7 W+ 13 W-  8 B- 17