Shakkikodin Elokuun Turnaus 12.-16.8.2005

Turnaustaulukko

M-ryhmä

Palkinnot
1. palkinto Panu Kilpelä
2.-3. palkinto Teemu Pudas
2.-3. palkinto Antti Nokso-Koivisto

Nr Nimi                  Seura  ELO  1 2 3 4 5 6 7 8  Yht. SB     Sija Selotulos
1  Tuovinen, Jukka       SSK    2084 X ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0  2½    9.50  7.    0.16
2  Salimäki, Janne       MatSK  2172 ½ X 1 0 0 1 ½ ½  3½   12.00  5.   -0.18
3  Hurme, Harri          SSK    2220 ½ 0 X 1 ½ 0 0 1  3     9.50  6.   -1.20
4  Pudas, Teemu          ESK    2154 ½ 1 0 X 1 ½ 0 1  4    12.75  2.    0.53
5  Niemi, Kalle          TuTS   2251 ½ 1 ½ 0 X ½ 1 0  3½   13.25  4.   -1.00
6  Nokso-Koivisto, Antti TuTS   2216 1 0 1 ½ ½ X 0 1  4    11.75  3.   -0.13
7  Kilpelä, Panu         I-HSK  2126 ½ ½ 1 1 0 1 X 1  5    16.50  1.    1.83
8  Järvenpää, Jari       Taraus 2064 1 ½ 0 0 1 0 0 X  2½    7.75  8.   -0.01

Aikataulu ja kierrostaulukko:
1. kierros  pe 12.8. klo 17.00     1-8  2-7  3-6  4-5
2. kierros  la 13.8. klo 10.00     8-5  1-2  7-3  6-4
3. kierros  la 13.8. klo 17.00     2-8  3-1  4-7  5-6
4. kierros  su 14.8. klo 10.00     8-6  1-4  2-3  7-5
5. kierros  su 14.8. klo 17.00     3-8  5-1  4-2  6-7
6. kierros  ma 15.8. klo 17.00     8-7  1-6  2-5  3-4
7. kierros  ti 16.8. klo 17.00     4-8  7-1  6-2  5-3

Avoin ryhmä

Palkinnot
1. palkinto Mika Laitinen
2.-4. palkinto Alexey Sofiev
2.-4. palkinto Mikko Nikula
2.-4. palkinto Martti Laitinen (ei jaettu)
Selopalkinto Martti Laitinen

Sija Nimi               Seura     Pisteet Buchholz  Sonne   Selotulos
  1. Laitinen Mika      HSK         6.0    28.00    23.00    1.99
  2. Sofiev Alexey      I-HSK       5.0    31.00    20.75    0.25
  3. Nikula Mikko       UudSK       5.0    27.50    17.75    1.14
  4. Laitinen Martti    SSK         5.0    26.50    18.00    2.61
  5. Rinkinen Simo      LprSK       4.5    32.50    19.00   -0.90
  6. Auvinen Esa        ESK         4.0    28.50    13.00   -0.43
  7. Laire Johannes     HSK         4.0    26.50    13.50   -0.40
  8. Rapo Aimo          G           3.5    29.00    11.50    0.20
  9. Aumüller Ingo      #GER        3.5    23.50     9.50   -1.36
 10. Kukkonen Simo      I-HSK       3.5    21.00     7.25   -0.78
 11. Tiensuu Sampo      SSK         3.0    24.50     6.00   -0.17
 12. Toivola Timo       KäpSK       3.0    24.00     8.25    0.00
 13. Ahokas Heikki      KäpSK       3.0    24.00     5.50   -0.34
 14. Holopainen Jore    -           2.5    20.50     5.50   -0.39
 15. Oikarainen Juha    -           2.5    17.50     4.25   -1.16
 16. Lindholm Ulf-Peter -           2.0    19.00     4.00   -0.29
 17. Karppinen Raimo    MatSK       2.0    19.00     3.50    0.35
 18. Siltala Henri      HSK         1.0    18.50     2.25   -0.32

  1 Rinkinen Simo      4.5  B+ 10 W+  5 B+  4 W=  2 B-  3 B+  6 W-  7 
  2 Sofiev Alexey      5.0  W+ 11 B+  7 W=  3 B=  1 W+  5 B+  8 W- 10 
  3 Laitinen Mika      6.0  B+ 12 W+  8 B=  2 W+  4 W+  1 B=  7 W+ 13 
  4 Auvinen Esa        4.0  W+ 13 B+  9 W-  1 B-  3 W+ 11 B- 10 W+  8 
  5 Laire Johannes     4.0  B+ 14 B-  1 W+ 10 W-  8 B-  2 W+ 12 B+ 11 
  6 Aumüller Ingo      3.5  W= 15 B- 10 W= 11 B+ 12 B=  9 W-  1 B+ 17 
  7 Nikula Mikko       5.0  B+ 16 W-  2 B+ 12 W+  9 B=  8 W=  3 B+  1 
  8 Rapo Aimo          3.5  W+ 17 B-  3 W+ 13 B+  5 W=  7 W-  2 B-  4 
  9 Kukkonen Simo      3.5  B+ 18 W-  4 B+ 17 B-  7 W=  6 B- 11 B+ 15 
 10 Laitinen Martti    5.0  W-  1 W+  6 B-  5 B+ 13 W+ 15 W+  4 B+  2 
 11 Toivola Timo       3.0  B-  2 W= 16 B=  6 W+ 17 B-  4 W+  9 W-  5 
 12 Tiensuu Sampo      3.0  W-  3 B+ 15 W-  7 W-  6 B+ 14 B-  5 W+ 18 
 13 Ahokas Heikki      3.0  B-  4 W+ 18 B-  8 W- 10 B+ 16 W+ 14 B-  3 
 14 Oikarainen Juha    2.5  W-  5 B- 17 W+ 18 B= 15 W- 12 B- 13 W+ 16 
 15 Holopainen Jore    2.5  B=  6 W- 12 B+ 16 W= 14 B- 10 B= 18 W-  9 
 16 Lindholm Ulf-Peter 2.0  W-  7 B= 11 W- 15 B= 18 W- 13 W+ 17 B- 14 
 17 Karppinen Raimo    2.0  B-  8 W+ 14 W-  9 B- 11 W+ 18 B- 16 W-  6 
 18 Siltala Henri      1.0  W-  9 B- 13 B- 14 W= 16 B- 17 W= 15 B- 12