VII Shakkikodin Lokakuun Turnaus 5.-7.10.2007

Palkinnot

PalkintoNimiPisteetOdotustuloksen ylitys
A-ryhmä 1. palkinto (140€)Santul Kosmo4.50.64
A-ryhmä 2. palkinto (100€)Scott Fraser3.51.28
B-ryhmä 1. palkinto (80€)Jaakko Alamäki4.01.56
C-ryhmä 1. palkinto (60€)Tenho Bäckström4.01.69
1. selopalkinto (50€)Esa auvinen3.51.32
2. selopalkinto (40€)Salvatore Iovene3.51.13

Lopputulokset

 1  Selo ennen turnausta
 2  Palkintoryhmä
 3  Pistetulos
 4  Suoritusluku (FIDE=keskivastus +- %-tuloksen seloero)
 5  Vastustajien selojen keskiarvo
 6  Tulos - odotustulos ( Elon mukaan )
 7  Uusi tarkistamaton selo
 8  Kierroksen jälkeinen muuttuva selo
 9  Buchholz eli vastustajien pisteiden summa
 10  Turnaussarjan tarkistamattomat pisteet

Kun vertailu sama, niin pienemmän nron pelaaja voittaa
Sarakkeet 4, 5, 6, 7 ja 9 on laskettu pelatuista peleistä
Valitut vertailutekijät ovat:  2  3  5 

                            1  2    3    4    5     6    7    8    9  10
------------------------------------------------------------------------
  1 Kosmo Santul         2264  A  4.5 2417 2052  0.64 2277 2333 13.5
  5 Fraser Scott         2048  A  3.5 2240 2091  1.28 2080 2163 14.0
  4 Kurkijärvi Mikko     2062  A  3.0 2156 2084  0.63 2075 2118 14.0
  2 Riipinen Juha        2082  A  2.5 2088 2088  0.03 2083 2107 14.0
  8 Miettinen Teemu      2004  A  2.5 2064 2065  0.39 2014 2038 15.0
  7 Alkkiomäki Jyrki     2022  A  2.5 1957 1957 -0.44 2011 2005 13.5
  3 Tuovinen Jukka       2062  A  2.0 1999 2071 -0.45 2053 2025 15.0
  9 Kyburz Stefan        1958  A  2.0 1835 1908 -0.83 1937 1914 11.5
  6 Penttilä Tero        2044  A  1.5 1887 2036 -1.04 2018 1965 12.5
 10 Nikula Mikko         1928  A  1.5 1797 1946 -0.89 1901 1846 11.5

 18 Alamäki Jaakko      U1662  B  4.0 1913 1673  1.56 1728 1798  9.0
 11 Auvinen Esa          1905  B  3.5 2102 1953  1.32 1945 1991 12.0
 13 Laitinen Martti      1836  B  3.0 1967 1895  0.90 1868 1887 10.0
 20 Saharinen Petri      1621  B  3.0 1689 1618  0.48 1647 1705 13.0
 12 Kangas Mauno         1888  B  2.5 1882 1883 -0.03 1887 1866  9.5
 16 Walta Päivi          1733  B  2.5 1706 1707 -0.16 1727 1720  9.0
 14 Hynnä Kevin          1812  B  1.5 1636 1786 -1.18 1773 1706 13.0
 17 Mäkelä Reijo         1687  B  1.5 1462 1612 -1.49 1636 1557 14.5
 15 Tuominen Joona       1810  B  1.0 1573 1813 -1.48 1758 1682 11.0
 19 Tiensuu Sampo        1641  B  1.0 1504 1629 -0.55 1620 1581  9.0

 27 Bäckström Tenho      1485  C  4.0 1752 1512  1.69 1561 1607 12.0
 24 Iovene Salvatore    U1525  C  3.5 1695 1546  1.13 1626 1618 10.5
 25 Siltala Henri        1518  C  3.0 1553 1481  0.24 1529 1542 12.0
 23 Liu Dennis           1527  C  3.0 1529 1457  0.02 1534 1549 12.0
 22 Telenius Kimmo       1535  C  2.5 1584 1584  0.34 1556 1563 14.0
 21 Ståhle Sten          1604  C  2.0 1579 1652 -0.19 1599 1583 11.5
 30 Hagman Risto         1395  C  2.0 1413 1486  0.13 1401 1370 10.5
 26 Väänänen Hannu       1502  C  2.0 1393 1465 -0.76 1474 1439 13.5
 31 Nieminen Julius      1796  C  1.5 2077 1884  0.73 1822 1848  3.0
 28 Mattila Kalle        1479  C  1.5 1317 1467 -1.09 1436 1386 13.5
 29 Tiensuu Seppo        1402  C  1.0 1244 1484 -0.93 1360 1325 11.5

Parhaat sarakkeesta 6: nro ja luku. Ryhmien voittajat jätetty pois:
    11  1.32     5  1.28    24  1.13    13  0.90    31  0.73

Turnaustaulukko

A-RYHMÄ
  1 Kosmo Santul      2264 m+2  v+3  v+5  m=8  2304 v+ 4   4.5 XXXXXXXXX
  2 Riipinen Juha     2082 v-1  m-5  m=3  v+7  2065 v+ 6   2.5 XXXXX
  3 Tuovinen Jukka    2062 v=4  m-1  v=2  m=6  2032 v= 11  2.0 XXXX
  4 Kurkijärvi Mikko  2062 m=3  v+6  v+8  m=5  2147 m- 1   3.0 XXXXXX
  5 Fraser Scott      2048 m+6  v+2  m-1  v=4  2118 m+ 8   3.5 XXXXXXX
  6 Penttilä Tero     2044 v-5  m-4  m+10 v=3  2007 m- 2   1.5 XXX
  7 Alkkiomäki Jyrki  2022 v-8  m+9  v=11 m-2  1959 v+ 13  2.5 XXXXX
  8 Miettinen Teemu   2004 m+7  v+10 m-4  v=1  2083 v- 5   2.5 XXXXX
  9 Kyburz Stefan     1958 m-10 v-7  v+12 m=11 1927 v= 31  2.0 XXXX
 10 Nikula Mikko      1928 v+9  m-8  v-6  m-13 1842 v= 12  1.5 XXX

B-RYHMÄ
 11 Auvinen Esa       1905 v+12 m+13 m=7  v=9  1984 m= 3   3.5 XXXXXXX
 12 Kangas Mauno      1888 m-11 v+15 m-9  v+14 1870 m= 10  2.5 XXXXX
 13 Laitinen Martti   1836 m+14 v-11 m+15 v+10 1933 m- 7   3.0 XXXXXX
 14 Hynnä Kevin       1812 v-13 m+16 v-18 m-12 1710 v= 15  1.5 XXX
 15 Tuominen Joona    1810 v=16 m-12 v-13 m-31 1678 m= 14  1.0 XX
 16 Walta Päivi       1733 m=15 v-14 m+17 v-20 1677 m+ 21  2.5 XXXXX
 17 Mäkelä Reijo      1687 m=18 v=21 v-16 m=22 1614 m- 24  1.5 XXX
 18 Alamäki Jaakko    1662 v=17 m+19 m+14 v+21 1815 m= 20  4.0 XXXXXXXX
 19 Tiensuu Sampo     1641 m+20 v-18 m-21   0  1581    0   1.0 XX
 20 Saharinen Petri   1621 v-19 m=25 v+22 m+16 1688 v= 18  3.0 XXXXXX

C-RYHMÄ
 21 Ståhle Sten       1604 v=22 m=17 v+19 m-18 1626 v- 16  2.0 XXXX
 22 Telenius Kimmo    1535 m=21 v+24 m-20 v=17 1555 m= 27  2.5 XXXXX
 23 Liu Dennis        1527 m-24 v=27 m=29 v+30 1511 v+ 28  3.0 XXXXXX
 24 Iovene Salvatore  1525 v+23 m-22 v=26 m+28 1561 v+ 17  3.5 XXXXXXX
 25 Siltala Henri     1518 m=26 v=20 m-27 v+29 1505 m+ 30  3.0 XXXXXX
 26 Väänänen Hannu    1502 v=25 m=30 m=24 v-27 1460 m= 29  2.0 XXXX
 27 Bäckström Tenho   1485 v+28 m=23 v+25 m+26 1615 v= 22  4.0 XXXXXXXX
 28 Mattila Kalle     1479 m-27 v+29 m=30 v-24 1424 m- 23  1.5 XXX
 29 Tiensuu Seppo     1402 v-30 m-28 v=23 m-25 1304 v= 26  1.0 XX
 30 Hagman Risto      1395 m+29 v=26 v=28 m-23 1407 v- 25  2.0 XXXX
 31 Nieminen Julius   1796   0    0    0  v+15 1835 m= 9   1.5 XXX