HM-TURNAUS 2010
Kaikki HM-turnaukset

Helsingin mestaruusturnaus 27.12.2009-7.1.2010
FM Ilkka Kankon 75-vuotisjuhlaturnaus
 

YLEISTÄ
HM-turnaus
pelataan useassa ryhmässä. Ryhmät ovat vahvuuslukujen mukaan 
jaettavat M-, A-, B1- ja B2 ryhmät sekä senioriryhmä (S) yli 60-vuotiaille, 
jos siihen ilmoittautuu riittävästi pelaajia. 
M- ja A-ryhmät sekä S-ryhmä ja B1-ryhmä pelataan selo- ja elo-kilpailuna
sekä 
B2-ryhmä selokilpailuna.

KILPAILUMUODOT
M-ryhmässä pelaavat 10 korkeimman vahvuusluvun omaavaa pelaajaa Helsingin mestaruudesta.

A-ryhmät pelataan kymmenen hengen täyskierroskilpailuina vahvuuslukujärjestyksen mukaisesti. 
A-ryhmiin voivat osallistua pelaajat, joiden vahvuusluku kilpailun alkaessa on vähintään 1800.  
Viimeinen A-ryhmä täytetään tarvittaessa vaikka seloehto ei täyttyisikään. 
Ryhmäjako suoritetaan ensisijaisesti elojen mukaan. 

Muut ryhmät: 
B1-tasoryhmä (8 pelaajaa) pelaa 7-kierroksisen täyskierroskilpailun ja 
B2-ryhmä 7-kierroksen vajaakierroskilpailun. 
Senioriryhmä pelataan osanottajamäärästä riippuen joko 9- tai 7-kierroksisena 
täyskierroskilpailuna tai 7-kierroksisena vajaakierrroskilpailuna. 
Kilpailutoimikunta varaa itselleen oikeuden sijoittaa pelaajat 
ryhmien täyttötarpeen 
mukaan S-ryhmästä A- tai B-ryhmiin.

PELIPAIKKA
Shakkikoti, Haapaniemenkatu 14A, Helsinki.

PELIAJAT
Kaksi (2) tuntia molemmille pelaajille ja lisäksi yksi minuutti lisäaikaa jokaista tehtävää siirtoa varten.

OSANOTTOMAKSUT
GM 10 €, IM 20 €, FM 30 €, muut 37 € sekä B-ryhmissä 30 €. 
Nuoret  kaikissa ryhmissä 20 €.

ILMOITTAUTUMINEN
Maksamalla osanottomaksu pankkiin viimeistään perjantaina 18.12.2009 HSL:n tilille 
Sampo 800010-70337606 (viite 1025) tai puhelimitse viimeistään 26.12.2009 (EI 24.-25.12.) 
taikka sähköpostitse
(shakki.koti@kolumbus.fi) 26.12.2009. B-ryhmässä viimeistään 29.12.
Pelipaikalla jälki-ilmoittautumislisä on 10 €. Pelaajatiedusteluihin ei vastata.

AIKATAULUT

PV PVM     KELLO        M/A/S-R      B-R
SU 27.12.  15:30-16:30  os.varm      ---
SU 27.12.  17:00-23:00    1.k        ---
MA 28.12.  17:00-23:00    2.k        ---
TI 29.12.  17:00-23:00    3.k        ---
KE 30.12.  16:00-17:00    ---      os.varm
KE 30.12.  17:30-23:30    ---        1.k
TO 31.12.  16:00-22:00    4.k        ---
PE 01.01.  11:00-17:00    ---        2.k
PE 01.01.  17:00-23:00    5.k.       --- 
LA 02.01.  10:00-16:00    ---        3.k
LA 02.01.  17:00-23:00    6.k        --- 
SU 03.01.  10:00-16:00    ---        4.k
SU 03.01.  17:00-23:00    7.k        --- 
MA 04.01.  17:00-23:00    ---        5.k
TI 05.01.  17:00-23:00    8.k        ---
KE 06.01.  10:00-16:00    ---        6.k
KE 06.01.  17:00-23:00    9.k +palk. ---
TO 07.01.  17:00-23:00    ---        7.k +palk.

PALKINNOT
Ryhmien kolme (B1-ryhmässä kaksi) parasta palkitaan. Ryhmävoittajille pieni ryhmäpokaali. Yksi kauneuspalkinto.


LISÄTIETOJA
Shakkikodista 050-4002855 tai sähköposti: shakki.koti(at)kolumbus.fi
taikka seuraavilta henkilöiltä
Timo Munukka 050-9310608 tai Jouni Lehtivaara 050-5922045.

Sivu päivitetty 27.12.2009 16:30 (OESZ)