HM-TURNAUS 2011
Kaikki HM-turnaukset

Helsingin mestaruusturnaus 27.12.2010 - 9.1.2011
 

YLEISTÄ
HM-turnaus
pelataan useassa ryhmässä. Ryhmät ovat vahvuuslukujen mukaan 
jaettavat M-, A-, B1- ja B2 ryhmät sekä senioriryhmä (S) yli 60-vuotiaille, 
jos siihen ilmoittautuu riittävästi pelaajia. 
M- ja A-ryhmät sekä S-ryhmä ja B1-ryhmä pelataan selo- ja elo-kilpailuna
sekä 
B2-ryhmä selokilpailuna.

KILPAILUMUODOT
M-ryhmässä pelaavat 10 korkeimman vahvuusluvun omaavaa pelaajaa Helsingin mestaruudesta.

A-ryhmät pelataan kymmenen hengen täyskierroskilpailuina vahvuuslukujärjestyksen mukaisesti. 
A-ryhmiin voivat osallistua pelaajat, joiden vahvuusluku kilpailun alkaessa on vähintään 1800.  
Viimeinen A-ryhmä täytetään tarvittaessa vaikka seloehto ei täyttyisikään. 
Ryhmäjako suoritetaan ensisijaisesti elojen mukaan. 

Muut ryhmät: 
B1-tasoryhmä (8 pelaajaa) pelaa 7-kierroksisen täyskierroskilpailun ja 
B2-ryhmä 7-kierroksen vajaakierroskilpailun. 
Senioriryhmä pelataan osanottajamäärästä riippuen joko 9- tai 7-kierroksisena 
täyskierroskilpailuna tai 7-kierroksisena vajaakierroskilpailuna. 
Kilpailutoimikunta varaa itselleen oikeuden sijoittaa pelaajat 
ryhmien täyttötarpeen 
mukaan S-ryhmästä A- tai B-ryhmiin.

PELIPAIKKA
Shakkikoti, Haapaniemenkatu 14A, Helsinki.

PELIAJAT
120'/40z+30'+30"/1z eli 2 tuntia alkuaikaa 40 siirtoon, 30 min lisäaika sekä 
joka siirrosta lisäaikaa 30 sek koko pelin ajan. (60 siirron kohdalla 
on pelattu 6 tuntia, kuten ennenkin HM-turnauksessa).

OSANOTTOMAKSUT

GM 12 €, IM 22 €, FM 32 €, muut 40 € sekä B-ryhmissä 33 €. 
Nuoret  kaikissa ryhmissä 22 €.

ILMOITTAUTUMINEN
Maksamalla osanottomaksu pankkiin viimeistään perjantaina 17.12.2010 HSL:n tilille 
Sampo 800010-70337606 (viite 1025) tai puhelimitse viimeistään 26.12.2010 (EI 24.-25.12.) 
taikka sähköpostitse shakki.koti(at)kolumbus.fi 26.12.2010. B-ryhmässä viimeistään 29.12.
Pelipaikalla jälki-ilmoittautumislisä on 10 €. Pelaajatiedusteluihin ei vastata.

AIKATAULUT

PV PVM     KELLO        M/A/S-R      B-R
MA 27.12.  15:30-16:30  os.varm      ---
MA 27.12.  17:00-23:00    1.k        ---
TI 28.12.  17:00-23:00    2.k        ---
KE 29.12.  17:00-23:00    3.k        ---
TO 30.12.  17:00-23:00    4.k        ---
PE 31.12.  vapaapäivä     ---        ---
LA 01.01.  09:30-10:30    ---       os.varm
LA 01.01.  11:00-17:00    ---        1.k
LA 01.01.  17:00-23:00    5.k.       --- 
SU 02.01.  10:00-16:00    ---        2.k
SU 02.01.  17:00-23:00    6.k        --- 
MA 03.01.  17:00-23:00    ---        3.k
TI 04.01.  17:00-23:00    7.k        ---
KE 05.01.  17:00-23:00    ---        4.k
TO 06.01.  10:00-16:00    ---        5.k
TO 06.01.  17:00-23:00    8.k        ---
PE 07.01.  17:00-23:00    9.k+palk   ---
LA 08.01.  12:00-18:00    ---        6.k
SU 09.01.  12:00-18:00    ---        7.k+palk

PALKINNOT Ryhmien kolme (B1-ryhmässä kaksi) parasta palkitaan.

LISÄTIETOJA
Shakkikodista 050-4002855 tai sähköposti: shakki.koti(at)kolumbus.fi 
taikka seuraavilta henkilöiltä: Timo Munukka 050-9310608 tai Jouni Lehtivaara 050-5922045.

Sivu päivitetty 01.11.2010 19:52 (OESZ)