HM-TURNAUS 2014
Kaikki HM-turnaukset

Helsingin mestaruusturnaus 29.12.2013 - 6.1.2014

YLEISTÄ
HM-turnaus
pelataan useassa ryhmässä. Ryhmät ovat vahvuuslukujen mukaan 
jaettavat M-, A-, B1- ja B2 ryhmät.  M- ja A-ryhmät ja B1-ryhmä pelataan
selo- ja elo-kilpailuna
sekä B2-ryhmä selokilpailuna.

KILPAILUMUODOT
M-ryhmässä pelaavat 10 korkeimman vahvuusluvun omaavaa pelaajaa Helsingin mestaruudesta.
A-ryhmät pelataan 10 pelaajan täyskierroskilpailuina elojärjestyksen mukaisesti.
A-ryhmiin voivat osallistua pelaajat, joiden vahvuusluku kilpailun alkaessa on vähintään 1800.
Viimeinen A-ryhmä täytetään tarvittaessa vaikka elo/seloehto ei täyttyisikään. 

Muut ryhmät: 
B1-tasoryhmä (8 pelaajaa) pelaa 7-kierroksisen täyskierroskilpailun ja 
B2 7-kierroksen vajaakierroskilpailun. 
Kilpailutoimikunta varaa itselleen oikeuden sijoittaa pelaajat ryhmien täyttötarpeen 
mukaan A- tai B-ryhmiin.

PELIPAIKKA
Shakkiareena, Hiomotie 10, Helsinki.

PELIAJAT
120'/40z+30'+30"/1z eli 2 tuntia alkuaikaa 40 siirtoon, 30 min lisäaika sekä joka siirrosta lisäaikaa 
30 sek koko pelin ajan.

OSANOTTOMAKSUT

GM 13 €, IM 23 €, FM 33 €, muut 43 € sekä B- ja C-ryhmissä 33 €. 
Nuoret  kaikissa ryhmissä 23 €.

ILMOITTAUTUMINEN
Maksamalla osanottomaksu pankkiin viimeistään perjantaina 20.12.2013 HSL:n tilille 
Sampo FI30 8000 1070 3376 06.
Ilmoittautuminen käy myös puhelimitse  
viimeistään 27.12.2013  (EI 24.-25.12.) taikka sähköpostitse shakki.koti(at)kolumbus.fi 
viimeistään 27.12.2013. EI jälki-ilmoittautumisia pelipaikalla. Pelaajatiedusteluihin ei vastata.

AIKATAULUT

PV PVM     KELLO          M-R     A-R     B-R
SU 29.12.  15:00-16:30    osanoton varmistukset
SU 29.12.  17:00-23:00    1.k     1.k     1.k
MA 30.12.  17:00-23:00    2.k     2.k     2.k
TI 31.12.  15:00-21:00    3.k     3.k     ---
KE 01.01.  12:00-18:00    4.k     4.k     3.k
TO 02.01.  17:00-23:00    5.k     5.k     4.k
PE 03.01.  17:00-23:00    6.k     6.k     ---
LA 04.01.  12:00-18:00    7.k     7.k     5.k
SU 05.01.  12:00-18:00    8.k     8.k     6.k
MA 06.01.  12:00-18:00    9.k     9.k     7.k
MA 06.01.  noin  18:00    palkintojen jako

PALKINNOT Ryhmien kolme parasta palkitaan.

LISÄTIETOJA Shakkiareena 050-4002855 tai sähköposti: shakki.koti(at)kolumbus.fi  tai 
Timo Munukka 050-9310608 tai Jouni Lehtivaara 050-5922045.

Sivu päivitetty 06.11.2013 09:34 (OEZ)