Shakkikodin juhlanappulakisa
Nappulajuhlakilpailu 17.12.2011

Vuoden 2011 sekä Shakkikodin viimeinen virallinen kilpailu on kauden päättävä "nappulajuhlakilpailu" NT 6 La 17.12.

HSL nuorten kalenteri 2012

YLEISTÄ
Helsingin Shakkiliitto (HSL) järjestää Shakkikodin päättäjäiskilpailuna Juhlanappulaturnauksen. Mukaan otetaan 50 ensin ilmoittautunutta.
Uutena ryhmänä pelataan E-sarja uusille pelaajille jos osanottajia on 40-50. Palkintojen jakotilaisuus on kaikille samanaikaisesti ja
paikalle on kutsuttu myös entisiä nappuloita 2005-11 kilpailuista, joita myös palkitaan.
Kilpailu pyritään pelaamaan tasavahvoissa ryhmissä. Ryhmien tavoitekoko on 4-8. 
Koska kilpailu on tarkoitettu turnauksiin tutustuville pelaajille, se EI ole SELO-kilpailu, ja lisenssiä ei vaadita.
Pelaajat, joiden vahvuusluku on saavuttanut tason 1600 tai yli, eivät voi osallistua.

PELIPAIKKA
Shakkikoti, Haapaniemenkatu 14A, Helsinki

AIKATAULU
Ilmoittautuminen aina pelipaikalla klo 9:00 - 10:00. Kilpailu alkaa klo 10:20 ja päättyy noin klo 17 mennessä, jonka jälkeen palkinnot
jaetaan kaikissa ryhmissä samanaikaisesti.

PELINOPEUS
Peliaika kilpailussa on 20min + 10sek/siirto (=20'+10"/1z) mikä vastaa noin puolen tunnin peliaikaa/pelaaja.

MAKSUT
Osanottomaksu on kuusi euroa (6 €) ja mahdollisuus ruokailuun kilpailun puolivälissä (4 € pelaajat / 6 € muut)

RUOKAILU
Shakkikodin viimeisenä ruokailuna on "hernerokkakeitto ja pannarit".

PALKINNOT
Ryhmien kolme parasta palkitaan.

LISÄTIETOJA
Timo Munukka 050-9310608 / 050-4002855 tai timo(at)munukka.net
timo(at)munukka.net tai shakki.koti(at)kolumbus.fi

AIEMPIEN VUOSIEN KILPAILUTULOKSET:

Nappulat
2005
Nappulat
 2006
Nappulat
2007
Nappulat
2008
Nappulat
2009
Nappulat
2010
Nappulat
2011
x x 06.NT 29.1. x x xx xx xx xx
x x 07.NT 18.3. 13.NT 17.2. 19.NT 16.2. 25.NT 31.1. 31.NT 20.2. 37.NT 20.2.
01.NT 23.4. 08.NT 13.5. 14.NT 14.4. 20.NT 12.4. 26.NT 5.4. 32.NT 10.4. 38.NT 16.4.
02.NT 5.6. 09.NT 15.7. 15.NT 3.6. 21.NT 1.6. 27.NT 31.5. 33.NT 6.6. 39.NT 7.5.
03.NT 24.9. 10.NT 3.9. 16.NT 18.8. 22.NT 16.8. 28.NT 22.8. 34.NT 21.8. 40.NT 13.8.
04.NT 13.11. 11.NT 29.10. 17.NT 13.10. 23.NT 25.10. 29.NT 4.10. 35.NT 2.10. 41.NT 24.9.
05.NT 18.12. 12.NT 17.12. 18.NT 1.12. 24.NT 29.11. 30.NT 20.12. 36.NT 19.12. 42.NT 17.12.

 

----  ERIKOISPALKINNOT TERÄSLAUTASET (julkaistu 17.12.)
----  Nappulaneiti          Nappulajunnu
2011  Maria Larionova       Daniel Ebeling

----  NAPPULAMESTARIT  (julkaistu 17.12.)
2005  Vihtori Immonen
2006  Nikita Nossenko
2007  Daniel Ebeling
2008  Dmitri Tumanov
2009  Jan Demidov
2010  Maria Larionova
2011  Maria Larionova

      NAPPULATYTÖT          NAPPULAPOJAT
2005  Maria Larionova       Janne Lappi
2006  Irina Tumanova        Arto Elomaa
2007  Gabriela Ebeling      Dmitri Tumanov
2008  Katariina Larionova   Antti Kemppinen
2009  Mikaela Ebeling       Jan Demidov
2010  Anastasia Mantulina   Timo Syvälahti
2011  Erika Majidian        Aleksandr Jääskeläinen

Nappulapalkinnot 2005-
Nappulaturnauksien A-ryhmän ainaistaulukko
Nappelo rating vuosi 2011

Helsingin koulujoukkuekilpailut tulokset
Helsingin koululaiskilpailut
Nuorten nopean shakin Helsingin mestaruus 6.3.2011 tulokset
"Koulushakin Suurjuhlat" ja "Your Move Suurtapahtuma" sekä tulokset

Sivu päivitetty 21.12.2011 04:00 (OEZ)