HELSINGIN MESTARUUS

Shakkikodissa 27.12.2005- 8.1.2006
Aikataulut katso HSL-kilpailukutsut

HSL:n Shakinpäivän tilaisuus on su 15.1. Shakkikodissa klo 12 alkaen!

Pikashakin HM 29.1. (kutsu)
 
M-ryhmän pelit

. M - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Hurme Harri SSK 2200 2193 X 1 0 0 ½ 1 ½ 1 0 0 4   7.
 2 Tuovinen Jukka SSK 2081 2100 0 X 0 ½ 0 1 0 1 ½ 0 3 11.75 8.
 3 Paronen Petteri X 2165 2078 1 1 X 1 0 1 0 ½ 0 1 23.50 3.
 4 Lehti Juhani SSK 2183 2195 1 ½ 0 X 0 1 1 ½ 0 ½ 15.50 6.
 5 Kiltti Jyrki TammSh 2205 2200 ½ 1 1 1 X 1 1 ½ ½ ½ 7   1.
 6 Haanpää Jorma RikSha 2108 2042 0 0 0 0 0 X 1 0 1 0 2   10.
 7 Luukkonen Tommi JyS 2254 2252 ½ 1 1 0 0 0 X 0 ½ 0 3 10.50 9.
 8 Mustonen Ilkka HSK 2070 2006 0 0 ½ ½ ½ 1 1 X ½ ½ 19.25 5.
 9 Nokso-Koivisto Antti TuTS 2215 2224 1 ½ 1 1 ½ 0 ½ ½ X 1 6   2.
10 Pudas Teemu ESK 2163 2223 1 1 0 ½ ½ 1 1 ½ 0 X 22.25 4.

4.k peli Pudas - Luukkonen 1-0 pelattiin 30.12.

A1-ryhmän pelit

. A1 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Turtiainen Tauno HSK 2058 1913 X 1 0 1 ½ + 1 ½ ½ ½ 6 24.75 3.
 2 Lehvonen Jari RikSha - 1848 0 X 1 0 0 1 1 ½ 0 0 10.75 9.
 3 Melanko Ilkka I-HSK - 1885 1 0 X 0 1 1 0 0 0 ½ 15.00 7.
 4 Sofiev Alexey I-HSK 2009 2005 0 1 1 X ½ 1 1 1 1 ½ 7   1.
 5 Luodonpää Martti OSS 2042 1916 ½ 1 0 ½ X ½ 0 ½ 1 ½ 21.00 5.
 6 Patola Eero KäpSK 1991 1862 - 0 0 0 ½ X ½ 0 0 ½   10.
 7 Puroila Sippo X 1977 1956 0 0 1 0 1 ½ X ½ 0 ½ 14.00 8.
 8 Munukka Timo ESK 2004 1993 ½ ½ 1 0 ½ 1 ½ X ½ 0 16.75 6.
 9 Haggren Stig-Olof I-HSK 2089 1986 ½ 1 1 0 0 1 1 ½ X 0 5   4.
10 Takalo-Eskola Anssi RaahLi - 1993 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 X 6 26.00 2.

5.k peli Puroila - Munukka ½-½ pelattiin 30.12.


A2-RYHMÄ pelattiin 8 pelaajan turnauksena, kun 10 pelaajan ryhmää ei saatu täyteen.

. A2 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
 1 Järnefelt Wilhelm ESK - 1748 X 0 1 0 ½ ½ 1 ½ 9.50 5.
 2 Auvinen Esa ES-78 - 1836 1 X ½ 0 1 1 1 1   2.
 3 Kortesharju Jaakko SSK - 1821 0 ½ X 0 1 1 0 1 9.75 4.
 4 Smeds Tom RikSha (2100) 1842 1 1 1 X 1 0 1 1 6   1.
 5 Kangas Mauno I-HSK (2030) 1834 ½ 0 0 0 X 0 1 1 4.75 7.
 6 Järvinen Seppo LauttSK (1878) 1783 ½ 0 0 1 1 X ½ 1 4   3.
 7 Peltomäki Markku VammSK - 1803 0 0 1 0 0 ½ X 1 6.00 6.
 8 Jalo Pentti KäpSK - 1808 ½ 0 0 0 0 0 0 X ½   8.


B-RYHMÄ

. B1 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
 1 Kohvakka Raimo LauttSK - 1791 X 1 ½ 1 1 ½ 0 1 5 14.75 1.
 2 Salminen Kari Remi - 1667 0 X 1 ½ ½ 0 1 0 3   6.
 3 Hyvärinen Juha KUSK - 1776 ½ 0 X 1 1 1 1 0   3.
 4 Miikkulainen Jouko I-HSK - 1793 0 ½ 0 X ½ 0 0 0 1   8.
 5 Kukkonen Simo I-HSK - 1797 0 ½ 0 ½ X ½ ½ ½   7.
 6 Laitinen Martti SSK - 1750 ½ 1 0 1 ½ X 1 1 5 14.75 2.
 7 Tikka Erkki I-HSK - 1765 1 0 0 1 ½ 0 X 1 10.75 4.
 8 Teräsalo Kari Hm-93 - 1706 0 1 1 1 ½ 0 0 X 9.75 5.



B2-ryhmä
  1. Rönnberg Ilse    KäpSK   W+ 6 S+10 S+ 3 W+ 8 W- 2 S+ 4 W= 5  5½ 26.00 19.25
  2. Ahola Aapo               S- 7 W+ 9 S+11 W+10 S+ 1 W+ 3 S- 4  5  26.00 18.50
  3. Kumpuniemi Tapio KemTS   W+12 S+ 7 W- 1 S+ 5 W+ 6 S- 2 W+ 9  5  25.50 15.00
  4. Kilpi Yrjö       OSS     S-11 W= 6 S+12 W- 7 S+ 8 W- 1 W+ 2  3½ 24.00 11.00
  5. Saharinen Petri  KäpSK   S-10 W=12 S+ 6 W- 3 S=11 W+ 8 S= 1  3½ 23.50 10.25
  6. Mannberg Henri   HSK     S- 1 S= 4 W- 5 W+ 9 S- 3 W=12 S+11  3  24.00  7.25
  7. Lagergren Henry  HSK     W+ 2 W- 3 S= 8 S+ 4  --   --   --   2½ 28.00 15.75
  8. Tiensuu Seppo    ES-78   S= 9 W+11 W= 7 S- 1 W- 4 S- 5 S=12  2½ 23.00  6.25
  9. Oikarainen Juha  HSK     W= 8 S- 2 W-10 S- 6 W+12 W+11 S- 3  2½ 23.00  5.25
 10. Karppinen Raimo  MatSK   W+ 5 W- 1 S+ 9 S- 2  --   --   --   2  27.00 11.25
 11. Siltala Henri    HSK     W+ 4 S- 8 W- 2 S=12 W= 5 S- 9 W- 6  2  22.00  6.25
 12. Arvola Timo              S- 3 S= 5 W- 4 W=11 S- 9 S= 6 W= 8  2  22.00  5.50

Sivu päivitetty 17.01.2008 00:51 (OEZ)