HELSINGIN MESTARUUS

Shakkikodissa 27.12.2006- 7.1.2007

Aikataulut turnauskutsussa
M-ryhmässä lisäkierrokset perjantaina 29.12.2006 sekä keskiviikkona 3.1.2007,
molemmat kello 17.00.

Turnauksen tuomari: KvT Jouni Lehtivaara, turnausjohtaja M/A-ryhmät Timo Konttinen, B/C-ryhmät Timo Munukka
Kilpailutoimikunta: Toivo Pudas, Lauri Kosunen.


M-ryhmän pelit

. M - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 - YHT VERT AN
 1 Teemu Pudas ESK 2195 2244 X 1 1 1 0 0 ½ ½ 1 1 1 1 7 33.50 7
 2 Juhani Lehti SSK 2180 2229 0 X 1 1 0 ½ ½ 1 1 1 1 - 7 30.50 2
 3 Tommi Luukkonen JyS 2185 2187 0 0 X 1 1 1 1 ½ 1 0 1 - 29.75 10
 4 Ralf Rehn HaSS 2161 2201 0 0 0 X 1 1 1 1 1 1 ½ - 26.50 11
 5 Harri Hurme SSK 2211 2242 1 1 0 0 X 0 0 1 1 1 1 1 6 27.00 12
 6 Tauno Turtiainen HSK 2028 1990 1 ½ 0 0 1 X ½ ½ 0 ½ ½ - 23.50 9
 7 Jorma Haanpää RikSha 2089 1974 ½ ½ 0 0 1 ½ X ½ 0 1 ½ ½ 21.50 5
 8 Juha Riipinen Hm-93 2126 2028 ½ 0 ½ 0 0 ½ ½ X 0 1 ½ - 15.75 3
 9 Antero Alhava I-HSK 2225 2023 0 0 0 0 0 1 1 1 X 0 ½ - 14.00 4
10 Juan Sanchez JärvSK 2046 2015 0 0 1 0 0 ½ 0 0 1 X ½ - 3 13.75 1
11 Timo Munukka ESK 2008 1979 0 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ X 1 3 12.75 6
-- Jorma Kekki TammSh 2160 2072 0 - - - 0 - ½ - - - 0 X ½   8

* Jorma Kekki sairastui ja keskeytti. Hänen pelaamansa pelit menevät vahvuuslukulaskentoihin (elo ja selo),
mutta turnauksen pelit nollataan.

A-ryhmän pelit
  

. A - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT AN
 1 Eero Patola KäpSK 1959 1953 X 1 ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 1   7
 2 Esa Auvinen ES-78 ---- 1971 0 X 0 ½ 1 1 1 ½ 1 1 6   5
 3 Pirkka Kärenlampi KäpSK 2008 1954 ½ 1 X ½ ½ 0 ½ 1 ½ 1   6
 4 Veikko Koskinen KS-58 1969 1895 ½ ½ ½ X ½ 1 0 1 ½ ½ 5   9
 5 Ilkka Melanko I-HSK 1948 1870 ½ 0 ½ ½ X 1 0 0 1 ½ 4 19.50 4
 6 Juha Hyvärinen KUSK ---- 1860 0 0 1 0 0 X 1 1 1 0 4 16.50 1
 7 Martti Luodonpää OSS 2033 1892 0 0 ½ 1 1 0 X 0 ½ 1 4 16.50 10
 8 Martti Laitinen SSK ---- 1902 ½ ½ 0 0 1 0 1 X 0 ½ 15.75 8
 9 Seppo Järvinen LauttSK 1926 1872 ½ 0 ½ ½ 0 0 ½ 1 X ½ 15.50 3
10 Jari Lehvonen RikSha ---- 1884 0 0 0 ½ ½ 1 0 0 ½ X 3   2



B1-ryhmä

. B1 - RYHMÄ SEURA SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT AN
 1 Kari Teräsalo Hm-93 1792 X 1 1 0 1 1 1 1 6   3
 2 Mauno Kangas I-HSK 1782 0 X 1 1 1 ½ 1 ½ 5   1
 3 Wilhelm Järnefelt ESK 1773 0 0 X ½ 1 1 ½ 1 4   7
 4 Aapo Ahola   1672 1 0 ½ X 0 ½ ½ 1 11.00 2
 5 Simo Kukkonen I-HSK 1728 0 0 0 1 X ½ 1 1 8.00 4
 6 Pentti Jalo KäpSK 1801 0 ½ 0 ½ ½ X 1 ½ 3   5
 7 Erkki Tikka I-HSK 1756 0 0 ½ ½ 0 0 X 1 2   6
 8 Heikki Ahokas KäpSK 1710 0 ½ 0 0 0 ½ 0 X 1   8


B2-ryhmä

Turnaustaulukko

 1. Saharinen Petri KäpSK  1665 W+ 9 S+ 6 W= 5 S+ 4 W+ 3 S- 2 W+ 7  5½ 28.50 21.25
 2. Kelmendi Isak   KSHB   1642 W- 4 S+10 W+ 9 S- 8 W+ 7 W+ 1 S+ 3  5  25.50 18.00
 3. Telenius Kimmo  KäpSK  1589 W+10 S= 4 W+ 6 S+ 5 S- 1 W+ 8 W- 2  4½ 28.50 15.75
 4. Nossenko Nikita Int    1660 S+ 2 W= 3 S= 7 W- 1 S+12 W= 5 W+ 9  4½ 26.50 14.75
 5. Kilpi Yrjö      OSS    1534 W+11 S+ 7 S= 1 W- 3 W= 8 S= 4 S+12  4½ 24.00 13.00
 6. Hiisiö Pasi     KäpSK  1580 S+12 W- 1 S- 3 W+ 9 S-10 W+11 S+ 8  4  20.50  8.50
 7. Hytönen Janne   Remi   1593 S+ 8 W- 5 W= 4 S+11 S- 2 W+12 S- 1  3½ 25.50  8.25
 8. Ruohonen Teemu         1519 W- 7 S=11 W+10 W+ 2 S= 5 S- 3 W- 6  3  25.50 10.25
 9. Backman Kai     I-HSK  1541 S- 1 W+12 S- 2 S- 6 W=11 W+10 S- 4  2½ 24.00  4.00
10. Tiusanen Jukka         1515 S- 3 W- 2 S- 8 W=12 W+ 6 S- 9 S=11  2  22.00  5.50
11. Mannberg Henry  Remi   1663 S- 5 W= 8 S=12 W- 7 S= 9 S- 6 W=10  2  20.50  4.25
12. Oikarainen Juha HSK    1430 W- 6 S- 9 W=11 S=10 W- 4 S- 7 W- 5  1  23.00  2.00



C-ryhmä
. C - RYHMÄ SEURA SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT AN
 1 Mikko Laakso LauttSK 1446 X ½ ½ 0 1 ½ + 1   7
 2 Henri Siltala HSK 1344 ½ X 1 ½ ½ 0 1 ½ 4 14.00 8
 3 Dennis Liu MatSK 1360 ½ 0 X 1 ½ ½ 1 ½ 4 13.25 6
 4 Ulf-Peter Lindholm   1367 1 ½ 0 X ½ 1 0 ½ 12.50 1
 5 Daniel Ebeling MatSK 1393 0 ½ ½ ½ X ½ 1 ½ 11.50 3
 6 Kaj Green I-HSK 1477 ½ 1 ½ 0 ½ X 0 ½ 3 11.25 5
 7 Raimo Karppinen MatSK 1400 - 0 0 1 0 1 X 1 3 9.00 4
 8 Risto Hagman LeSi 1415 0 ½ ½ ½ ½ ½ 0 X 14,00 2

 

 

Alkuperäiset turnaustaulukot

M-ryhmä

. M - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 YHT VERT SIJ
 1 Juan Sanchez JärvSK 2046 2015 X 0 0 1 0 ½ 0 - ½ 1 0 0 3 13,75 10.
 2 Juhani Lehti SSK 2180 2229 1 X 1 1 ½ 1 0 - ½ 1 1 0 7 30,50 2.
 3 Juha Riipinen Hm-93 2126 2028 1 0 X 0 ½ ½ ½ - ½ ½ 0 0 15,75 8.
 4 Antero Alhava I-HSK 2225 2023 0 0 1 X 1 ½ 0 - 1 0 0 0 14,00 9.
 5 Jorma Haanpää RikSha 2089 1974 1 ½ ½ 0 X ½ ½ ½ ½ 0 0 1 21,50 7.
 6 Timo Munukka ESK 2008 1979 ½ 0 ½ ½ ½ X 0 1 ½ 0 ½ 0 3 12,75 11.
 7 Teemu Pudas ESK 2195 2244 1 1 ½ 1 ½ 1 X 1 0 1 1 0 7 33,50 1.
 8 Jorma Kekki TammSh 2160 2072 - - - - ½ 0 0 X - - - 0 ½/4 * (12)
 9 Tauno Turtiainen HSK 2028 1990 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 - X 0 0 1 23,50 6.
10 Tommi Luukkonen JyS 2185 2187 0 0 ½ 1 1 1 0 - 1 X 1 1 29,75 3.
11 Ralf Rehn HaSS 2161 2201 1 0 1 1 1 ½ 0 - 1 0 X 1 26,50 4.
12 Harri Hurme SSK 2211 2242 1 1 1 1 0 1 1 1 0 0 0 X 6 (27) 5.

* Jorma Kekki sairastui ja keskeytti. Hänen pelaamansa pelit menevät vahvuuslukulaskentoihin (elo ja selo),
mutta turnauksen pelit nollataan.

A-ryhmä

. A - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Juha Hyvärinen KUSK - 1860 X 0 1 0 0 1 0 1 0 1 4 16,50 6.
 2 Jari Lehvonen RikSha 1948 1884 1 X ½ ½ 0 0 0 ½ ½ 0 3   10.
 3 Seppo Järvinen LauttSK 1926 1872 0 ½ X 0 0 ½ ½ 1 ½ ½ 15,50 9.
 4 Ilkka Melanko I-HSK 1948 1870 1 ½ 1 X 0 ½ ½ 0 ½ 0 4 19,50 5.
 5 Esa Auvinen ES-78 - 1971 1 1 1 1 X 0 0 ½ ½ 1 6   2.
 6 Pirkka Kärenlampi KäpSK 2008 1954 0 1 ½ ½ 1 X ½ 1 ½ ½   3.
 7 Eero Patola KäpSK 1959 1953 1 1 ½ ½ 1 ½ X ½ ½ 1   1.
 8 Martti Laitinen SSK - 1902 0 ½ 0 1 ½ 0 ½ X 0 1 15,75 8.
 9 Veikko Koskinen KS-58 1969 1895 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 X 0 5   4.
10 Martti Luodonpää OSS 2033 1892 0 1 ½ 1 0 ½ 0 0 1 X 4 16,50 7.

* 3.1.2007 Järvinen - Luodonpää ½-½
* 5.1.2007 Lehvonen - Järvinen ½-½
* 6.1.2007 Hyvärinen - Laitinen 0-1

B1-ryhmä

. B1 - RYHMÄ SEURA SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
 1 Mauno Kangas I-HSK 1782 X 1 0 1 ½ 1 1 ½ 5   2.
 2 Aapo Ahola   1672 0 X 1 0 ½ ½ ½ 1 11.50 4.
 3 Kari Teräsalo Hm-93 1792 1 0 X 1 1 1 1 1 6   1.
 4 Simo Kukkonen I-HSK 1728 0 1 0 X ½ 1 0 1 8.00 5.
 5 Pentti Jalo KäpSK 1801 ½ ½ 0 ½ X 1 0 ½ 3   6.
 6 Erkki Tikka I-HSK 1756 0 ½ 0 0 0 X ½ 1 2   7.
 7 Wilhelm Järnefelt ESK 1773 0 ½ 0 1 1 ½ X 1 4   3.
 8 Heikki Ahokas KäpSK 1710 ½ 0 0 0 ½ 0 0 X 1   8.


* Peli Kukkonen - Järnefelt pelattiin 2.1.2007
* Peli Jalo - Kangas pelattiin 4.1.2007.


B2-ryhmä

 1 Saharinen Petri KäpSK  5.5  W+ 8 S+ 7 W= 9 S+ 3 W+ 6 S- 4 W+ 5
 2 Mannberg Henry  Remi   2.0  S- 9 W=10 S=12 W- 5 S= 8 S- 7 W=11
 3 Nossenko Nikita Int    4.5  S+ 4 W= 6 S= 5 W- 1 S+12 W= 9 W+ 8
 4 Kelmendi Isak   KSBH   5.0  W- 3 S+11 W+ 8 S-10 W+ 5 W+ 1 S+ 6
 5 Hytönen Janne   Remi   3.5  S+10 W- 9 W= 3 S+ 2 S- 4 W+12 S- 1
 6 Telenius Kimmo  KäpSK  4.5  W+11 S= 3 W+ 7 S+ 9 S- 1 W+10 W- 4
 7 Hiisiö Pasi     KäpSK  4.0  S+12 W- 1 S- 6 W+ 8 S-11 W+ 2 S+10
 8 Backman Kai     I-HSK  2.5  S- 1 W+12 S- 4 S- 7 W= 2 W+11 S- 3
 9 Kilpi Yrjö      OSS    4.5  W+ 2 S+ 5 S= 1 W- 6 W=10 S= 3 S+12
10 Ruohonen Teemu         3.0  W- 5 S= 2 W+11 W+ 4 S= 9 S- 6 W- 7
11 Tiusanen Jukka  SSK    2.0  S- 6 W- 4 S-10 W=12 W+ 7 S- 8 S= 2
12 Oikarainen Juha HSK    1.0  W- 7 S- 8 W= 2 S=11 W- 3 S- 5 W- 9 




C-ryhmä
. C - RYHMÄ SEURA SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
 1 Ulf-Peter Lindholm   1367 X ½ ½ 0 1 0 1 ½ 12,50 4.
 2 Risto Hagman LeSi 1415 ½ X ½ 0 ½ ½ 0 ½   8.
 3 Daniel Ebeling MatSK 1393 ½ ½ X 1 ½ ½ 0 ½ 11.50 5.
 4 Raimo Karppinen MatSK 1400 1 1 0 X 1 0 - 0 3   7.
 5 Kaj Green I-HSK 1477 0 ½ ½ 0 X ½ ½ 1 3   6.
 6 Dennis Liu MatSK 1360 1 ½ ½ 1 ½ X ½ 0 4 13,25 3.
 7 Mikko Laakso LauttSK 1446 0 1 1 + ½ ½ X ½   1.
 8 Henri Siltala HSK 1344 ½ ½ ½ 1 0 1 ½ X 4 14,00 2.

 


Sivu päivitetty 09.01.2007 03:50 (OEZ)