HELSINGIN MESTARUUS

Shakkikodissa 27.12.2007- 6.1.2008

Aikataulut turnauskutsussa

Turnauksen tuomari: KvT Jouni Lehtivaara, turnausjohtaja M/A-ryhmät Toivo Pudas, B/C-ryhmät Timo Munukka
Kilpailutoimikunta: Timo Konttinen, Lauri Kosunen.


M-ryhmän pelit
.

. M - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Sanchez Juan JärvSK 2038 2033 X ½ 1 ½ ½ ½ 0 0 0 0 3 14,75 7.
 2 Lehti Juhani SSK 2222 2270 ½ X ½ ½ ½ 1 1 ½ ½ 1 6 24,25 3.
 3 Tuovinen Jukka SSK 2108 2062 0 ½ X 1 ½ + ½ 1 ½ ½   5.
 4 Sofiev Alexey I-HSK 2151 2175 ½ ½ 0 X 0 + ½ 0 0 1   6.
 5 Salimäki Janne MatSK 2181 2137 ½ ½ ½ 1 X 1 1 ½ ½ 1   1.
 6 Alhava Antero I-HSK 2154 2018 ½ 0 - - 0 X 1 ½ 0 1 3 14,00 8.
 7 Haanpää Jorma RikSha 2093 2057 1 0 ½ ½ 0 0 X 0 0 ½   10.
 8 Hurme Harri SSK 2225 2218 1 ½ 0 1 ½ ½ 1 X ½ 1 6 22,75 4.
 9 Kiuttu Roope OSS 2007 2125 1 ½ ½ 1 ½ 1 1 ½ X 0 6 24,25 2.
10 Laitinen Mika Velhot 1985 2040 1 0 ½ 0 0 0 ½ 0 1 X 3 12,75 9.

* 5.k peli Haanpää - Hurme pelattiin 2.1.2008
* 9.k peli Kiuttu - Sanchez pelattiin 4.1.2008
* Antero Alhava ei saapunut paikalle kahdelle viimeiselle kierrokselle. 
  

A1-ryhmän pelit

. A1 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Munukka Timo ESK 2017 1981 X ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ 6   3.
 2 Miettinen Teemu Garde ---- 1949 ½ X 1 0 1 1 1 ½ 1 1 7   1.
 3 Virtanen Esko HartSK ---- 1875 ½ 0 X 1 0 - ½ 1 ½ 1   6.
 4 Ranta Ari   ---- 1885 ½ 1 0 X ½ 1 1 1 0 ½   4.
 5 Auvinen Esa I-HSK 1987 1948 ½ 0 1 ½ X 1 1 ½ 1 1   2.
 6 Korhonen Erkki Me-Ra 1992 1940 0 0 + 0 0 X 0 0 1 ½   9.
 7 Haggren Stig-Olof I-HSK 2077 1914 0 0 ½ 0 0 1 X 0 1 ½ 3   8.
 8 Turtiainen Tauno HSK 2062 2016 ½ ½ 0 0 ½ 1 1 X 1 ½ 5   5.
 9 Kangas Mauno I-HSK 2033 1909 0 0 ½ 1 0 0 0 0 X 0   10.
10 Luodonpää Martti OSS 1991 1882 ½ 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ 1 X   7.

* 5.k peli Auvinen - Munukka pelattiin 2.1.2008
* 8.k peli Luodonpää - Kangas pelattiin 2.1.2008
* 9.k peli Auvinen - Luodonpää pelattiin 4.1.2008
* 8.k pelissä Virtanen - Korhonen ensinmainittu oli erehtynyt aikataulusta ja saapui paikalle vasta iltapäivällä.

A2-ryhmän pelit

. A2 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Koskinen Veikko KS-58 1950 1839 X 1 1 1 1 ½ 0 1 ½ ½   3. 
 2 Varpanen Jan LahS ---- 1768 0 X ½ 0 0 0 ½ 0 1 0 2   10.
 3 Hyvärinen Juha KUSK 1932 1844 0 ½ X 1 1 ½ 0 1 ½ 0   5. 
 4 Jalo Pentti KäpSK ---- 1814 0 1 0 X 1 0 0 ½ ½ 0 3  8,0 8.
 5 Laitinen Martti SSK 1912 1859 0 1 0 0 X 0 ½ 1 0 ½ 3 11,0 7.
 6 Poduval Praseet Garde ---- 1814 ½ 1 ½ 1 1 X 1 1 1 0 7 25,5 2.
 7 KortesharjuJaakko SSK ---- 1868 1 ½ 1 1 ½ 0 X 1 ½ ½ 6   4. 
 8 Järvinen Seppo LauttSK 1916 1849 0 1 0 ½ 0 0 0 X 1 0   9.
 9 Saharinen Petri KäpSK ---- 1755 ½ 0 ½ ½ 1 0 ½ 0 X ½   6. 
10 Puroila Sippo X 1934 1811 ½ 1 1 1 ½ 1 ½ 1 ½ X 7 28,5 1.

* 1.k peli Varpanen - Saharinen pelattiin 30.12.2007.
* 4.k peli Puroila - Kortesharju pelattiin 2.1.2008.


B1-ryhmä

. B1 - RYHMÄ SEURA SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
1 Kukkonen Simo I-HSK 1721 X 1 0 ½ 1 1 ½ ½   3.
2 Ahola Aapo   1706 0 X 1 0 1 1 ½ 0   5.
3 Smeds Tom RikSha 1794 1 0 X ½ ½ 0 0 0 2   6.
4 Ebeling Daniel MatSK 1741 ½ 1 ½ X 1 1 1 1 6   1.
5 Piippo Mikko LauttSK 1796 0 0 ½ 0 X 1 0 0   7.
6 Manninen Mikko SSK 1725 0 0 1 0 0 X 0 0 1   8.
7 Immonen Vihtori I-HSK 1782 ½ ½ 1 0 1 1 X 0 4   4.
8 Järnefelt Wilhelm ESK 1741 ½ 1 1 0 1 1 1 X   2.

* 5. kierroksen peli Ebeling - Ahola pelattiin 3.1.2008

B2-ryhmä 

. B2 - RYHMÄ SEURA SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
1 Muhonen Sami JyS 1534 X 1 0 0 ½ ½ ½ ½ 3 11,25 5.-6.
2 Tikka Erkki I-HSK 1699 0 X 1 1 1 0 0 1 4   2.
3 Kokkala Juho Pässi 1617 1 0 X 0 0 1 ½ ½ 3 10,00 8.
4 Liu Dennis MatSK 1541 1 0 1 X 0 1 0 ½ 10,50 4.
5 Ahokas Heikki KäpSK 1675 ½ 0 1 1 X ½ 0 ½ 11,00 3.
6 Pitkänen Juhani EtVaS 1626 ½ 1 0 0 ½ X ½ ½ 3 11,25 5.-6.
7 Mannberg Henry Remi 1678 ½ 1 ½ 1 1 ½ X ½ 5   1.
8 Juselius Harry G 1663 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ X 3 10,50 7.


C-ryhmä

. C - RYHMÄ SEURA SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
1 Telenius Kimmo KäpSK 1526 X 1 ½ 0 1 0 + ½ 4   4.
2 Kilpi Yrjö OSS 1382 0 X ½ 0 1 0 1 0  6,00 6.
3 Lindholm Ulf-Peter   1370 ½ ½ X ½ 0 0 ½ 0 2  6,75 7.
4 Lyytikäinen Juha Me-Ra 1478 1 1 ½ X 1 1 ½ 0 5 15,50 2.
5 Tiensuu Seppo ES-78 1394 0 0 1 0 X 0 1 0 2  5,00 8.
6 Tammela Ranel (Viro) ---- 1 1 1 0 1 X ½ ½ 5 14,00 3.
7 Arvola Timo   1464 - 0 ½ ½ 0 ½ X 1 12,50 5.
8 Syväniemi Aaron   ---- ½ 1 1 1 1 ½ 0 X 5 15,75 1.

* 7.k peli Arvola - Telenius jäi pelaamatta kun Arvola sairastui.


Sivu päivitetty 27.02.2008 13:42 (OEZ)