HELSINGIN MESTARUUS
Kaarle Ojasen 90-vuotisjuhlaturnaus

Shakkikodissa 27.12.2008 - 6.1.2009

Aikataulu turnauskutsussa 
Kilpailupäiväkirja
jossa M-ryhmän pelit ja kierroksen tapahtumat.

Turnauksen tuomari: KvT Jouni Lehtivaara, turnausjohtaja M/S/B-ryhmät Timo Munukka, A-ryhmä Toivo Pudas.
Kilpailutoimikunta: Asko Kelkka, Timo Konttinen, Michael Lembidakis, Teemu Miettinen, Lauri Kosunen, Heikki Luoma.

Kilpailun erikoismääräykset

Kierrostaulukko ryhmille M, A1, A2 ja S:

                      Päivä           Kello    P1  P2  P3  P4  P5
1. Kierros la 27.12.2008   11:00   1-10 2-9 3-8 4-7 5-6
2. Kierros su 28.12.2008   10:00   10-6 1-2 9-3 8-4 7-5
3. Kierros ti 30.12.2008   17:00   2-10 3-1 4-9 5-8 6-7
4. Kierros to 01.01.2009   11:00   10-7 1-4 2-3 9-5 8-6
5. Kierros pe 02.01.2009   17:00   3-10 5-1 4-2 6-9 7-8
6. Kierros la 03.01.2009   17:00   10-8 1-6 2-5 3-4 9-7
7. Kierros su 04.01.2009   17:00   4-10 7-1 6-2 5-3 8-9
8. Kierros ma 05.01.2009   17:00   10-9 1-8 2-7 3-6 4-5
9. Kierros ti 06.01.2009   10:00   5-10 9-1 8-2 7-3 6-4

M-ryhmän pelit

NR M - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Alhava Antero LeSi 2131 2088 X 0 ½ 1 0 1 0 ½ ½ 0   9.
 2 Riipinen Juha Hm-93 2100 2063 1 X ½ 0 0 0 ½ ½ 1 ½ 4 14,25 8.
 3 Rehn Ralf SalSK 2155 2189 ½ ½ X ½ 0 0 0 1 1 ½ 4 15,00 7.
 4 Pudas Teemu ESK 2160 2230 0 1 ½ X ½ 0 1 0 1 ½   6.
 5 Ebeling Mika MatSK 2326 2262 1 1 1 ½ X 0 ½ ½ 1 ½ 6 22,50 3.
 6 Luukkonen Tommi JyS 2312 2299 0 1 1 1 1 X 1 0 1 0 6 24,00 2.
 7 Sofiev Alexey I-HSK 2126 2088 1 ½ 1 0 ½ 0 X 1 1 0 5   5.
 8 Nokso-Koivisto Antti TuTS 2177 2176 ½ ½ 0 1 ½ 1 0 X 1 1   4.
 9 Turtiainen Tauno HSK 2098 2014 ½ 0 0 0 0 0 0 0 X 0 ½   10.
10 Tuovinen Jukka SSK 2146 2109 1 ½ ½ ½ ½ 1 1 0 1 X 6 24,25 1.



A1-ryhmän pelit

NR A1 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Pelto Juho SalSK 1997 1985 X 0 ½ 1 0 0 1 1 0 ½ 12,50 6.
 2 Kyburz Stefan I-HSK 2038 1903 1 X 1 1 1 ½ ½ ½ 0 1 19,75 2.
 3 Korhonen Erkki Me-Ra 1982 1872 ½ 0 X 0 0 ½ 0 0 1 - 2   9.
 4 Patola Eero KäpSK 1981 1842 0 0 1 X ½ - 0 ½ 1 - 3 10,50 8.
 5 Haanpää Jorma RikSha 2052 1971 1 0 1 ½ X ½ 0 1 0 - 4   4.
 6 MiettinenTeemu Garde 2027 1974 1 ½ ½ + ½ X 1 ½ 1 0 6   1.
 7 Kangas Lauri Pässi 2068 1991 0 ½ 1 1 1 0 X 1 1 1 18,25 3.
 8 Munukka Timo ESK 2054 1968 0 ½ 1 ½ 0 ½ 0 X ½ - 3 11,00 7.
 9 Auvinen Esa ES-78 2032 1912 1 1 0 0 1 0 0 ½ X - 14,50 5.
10 Kilpelä Panu * I-HSK 2096 2062 ½ 0 - - - 1 0 - - X --    

* Panu Kilpelä sairastui ja keskeytti. Hänen pelaamansa pelit menevät vahvuuslukulaskentoihin (elo ja selo),
mutta turnauksen tuloksista pelit nollataan.
* 8.k peli Patola - Haanpää ½-½ pelattiin 31.12.2008.


A2-ryhmän pelit

NR A2 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Tocklin Tomi SalSK 1952 1926 X 1 0 0 0 1 0 0 0 0 2   10.
 2 Smeds Tom RikSha 1964 1891 0 X 0 0 ½ 1 1 0 0 0   9.
 3 Taipale Reijo SalSK 1854 1949 1 1 X 0 0 ½ 0 0 ½ 1 4 15,00 7.
 4 Immonen Vihtori I-HSK 1758 1961 1 1 1 X ½ 0 1 0 1 0 19,25 4.
 5 Karttinen Risto TammerSh 1972 1891 1 ½ 1 ½ X ½ 1 ½ 0 ½ 22,75 3.
 6 JärnefeltWilhelm ESK   1829 0 0 ½ 1 ½ X 1 ½ 1 ½ 5   5.
 7 Teräsalo Kari Hm-93   1862 1 0 1 0 0 0 X ½ 1 ½ 4 16,25 6.
 8 Ebeling Daniel MatSK 1809 1841 1 1 1 1 ½ ½ ½ X 1 0   1.
 9 Kangas Mauno I-HSK 1960 1875 1 1 ½ 0 1 0 0 0 X ½ 4 15,00 8.
10 Mäkinen Ville HSK   1931 1 1 0 1 ½ ½ ½ 1 ½ X 6   2.

 

S-ryhmän pelit

NR S - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Tiensuu Seppo ES-78   1494 X 1 ½ 0 0 0 0 0 0 0   10.
 2 Kukkonen Simo I-HSK   1807 0 X 0 1 0 ½ 0 1 0 ½ 3 12,75 8.
 3 Jalo Pentti KäpSK 1791 1797 ½ 1 X ½ ½ 0 1 ½ 0 1 5 19,75 3. 
 4 Lyly Seppo KS-58 2015 1878 1 0 ½ X 0 1 ½ 0 1 1 5 19,50 4.
 5 Kanko Ilkka HSK 2244 2227 1 1 ½ 1 X 1 1 1 1 +   1.
 6 Järvinen Seppo LauttSK 1898 1956 1 ½ 1 0 0 X ½ 0 0 ½   7.
 7 Laitinen Martti SSK 1864 1712 1 1 0 ½ 0 ½ X 1 0 0 4   6. 
 8 Saharinen Petri KäpSK 1788 1817 1 0 ½ 1 0 1 0 X 0 1   5.
 9 Hurme Harri SSK 2249 2250 1 1 1 0 0 1 1 1 X 1 7   2.
10 Pitkänen Juhani EtVaS 1824 1809 1 ½ 0 0 - ½ 1 0 0 X 3 8,75 9.



B1-ryhmä

NR B1 - RYHMÄ SEURA SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
 1 Tikka Erkki I-HSK 1649 X 1 ½ 0 1 0 0 ½ 3   6.
 2 Juselius Harry Garde 1673 0 X 1 1 1 ½ 1 ½ 5 16,25 1.
 3 Miikkulainen Jouko I-HSK 1800 ½ 0 X 1 0 ½ 1 ½ 10,25 4.
 4 Hyvärinen Juha KUSK 1713 1 0 0 X 0 0 0 ½   8.
 5 Akkanen Timo KäpSK 1714 0 0 1 1 X ½ ½ 1 4   3.
 6 Mannberg Henry Remi 1707 1 ½ ½ 1 ½ X 1 ½ 5 15,50 2.
 7 Koivumäki Marko LoimSK 1756 1 0 0 1 ½ 0 X 1  9,00 5.
 8 Turkka Pekka HSK 1665 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 0 X   7.

* 2.k peli Turkka - Akkanen  0-1 pelattiin 2.1.2009
* 6.k peli Miikkulainen - Hyvärinen 1-0 pelattiin 2.1.2009

B2-ryhmä

NR B2 - RYHMÄ SEURA SELO 1 2 3 4 5 6 7 YHT VERT SIJ
 1 Manninen Mikko SSK 1636 m-07 v=09 m=03 m+11 v+08 v+06 M+05 5 23,50 2.
 2 Lagergren Henry HSK 1530 v-08 m-12 v+11 m+10 m+06 v=04 M-07 23,00 6.
 3 Bäckström Tenho HSK 1527 m=09 v-07 v=01 m-05 v=11 v+12 M+10 23,00 7.
 4 Backman Kai I-HSK 1519 v+10 m=08 v+05 v=06 m-07 m=02 V+09 25,50 4.
 5 Byysing Veikko I-HSK 1495 m+11 v-06 m-04 m+03 m+12 v+07 V-01 4   5.
 6 Lindholm Pertti HyvSK 1471 v+12 m+05 v+07 m=04 v-02 m-01 M+08 28,00 3.
 7 Tiusanen Jukka SSK 1470 v+01 m+03 m-06 v+09 v+04 m-05 V+02 5 28,00 1.
 8 Lindholm Ulf-Peter   1414 m+02 v=04 m-09 v=12 m-01 m+10 V-06 3 26,00 8.
 9 Kilpi Yrjö OSS 1408 v=03 m=01 v+08 m-07 v-10 m+11 M-04 3 24,00 9.
10 Laine Tommi HSK 1345 m-04 v+11 m=12 v-02 m+09 v-08 V-03 2   11.
11 Kilpi Erkka   1316 v-05 m-10 m-02 v-01 m=03 v-09 M-12 ½   12.
12 Riikonen Matias EtVaS 1229 m-06 v+02 v=10 m=08 v-05 m-03 V+11 3 21,50 10.


Sivu päivitetty viimeksi 07.01.2009 09:11 (OEZ)