HELSINGIN MESTARUUS 2010
Ilkka Kankon 75-vuotisjuhlaturnaus

Shakkikodissa 27.12.2009 - 7.1.2010

Aikataulu turnauskutsussa 
Kilpailupäiväkirja (tulee myöhemmin) jossa M-ryhmän pelit ja kierroksen tapahtumat.

Turnauksen tuomari: IA Jouni Lehtivaara, turnausjohtaja M/S/B-ryhmät FA Timo Munukka, A-ryhmä Timo Konttinen.
Kilpailutoimikunta: Michael Lembidakis, Lauri Kosunen, Heikki Luoma (M,A,S) ja Teemu Miettinen (B)

Kilpailun erikoismääräykset

Kierrostaulukko ryhmille M, A1, A2 ja S:

                      Päivä           Kello    P1  P2  P3  P4  P5
1. Kierros su 27.12.2009   17:00   1-10 2-9 3-8 4-7 5-6
2. Kierros ma 28.12.2009   17:00   10-6 1-2 9-3 8-4 7-5
3. Kierros ti 29.12.2009   17:00   2-10 3-1 4-9 5-8 6-7
4. Kierros to 31.01.2009   16:00   10-7 1-4 2-3 9-5 8-6
5. Kierros pe 01.01.2010   17:00   3-10 5-1 4-2 6-9 7-8
6. Kierros la 02.01.2010   17:00   10-8 1-6 2-5 3-4 9-7
7. Kierros su 03.01.2010   17:00   4-10 7-1 6-2 5-3 8-9
8. Kierros ti 05.01.2010   17:00   10-9 1-8 2-7 3-6 4-5
9. Kierros ke 06.01.2010   17:00   5-10 9-1 8-2 7-3 6-4

M-ryhmän pelit

NR M - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Norri Joose HSK 2336 2375 X ½ 1 1 0 ½ ½ 1 ½ 1 6 24,25 3.
 2 Pudas Teemu ESK 2173 2165 ½ X 1 1 1 ½ 0 ½ 1 ½ 6 24,75 2.
 3 Raivio Yrjö JalSK 2072 1974 0 0 X 0 1 ½ ½ 1 0 ½   7.
 4 Sofiev Alexey I-HSK 2127 2090 0 0 1 X ½ 1 ½ ½ 0 1   6.
 5 Fraser Scott MatSK 2095 2148 1 0 0 ½ X 0 0 ½ 0 1 3   8.
 6 Kauppala Pekka LauttSK 2180 2114 ½ ½ ½ 0 1 X 1 1 1 ½ 6 25,75 1.
 7 Luukkonen Tommi JyS 2301 2312 ½ 1 ½ ½ 1 0 X 1 ½ 1 6 23,25 4.
 8 Tuovinen Jukka SSK 2171 2114 0 ½ 0 ½ ½ 0 0 X ½ ½   9.
 9 Järvenpää Jari SalSK 2106 2213 ½ 0 1 1 1 0 ½ ½ X 1   5.
10 Kekki Jorma TammSh 2128 1971 0 ½ ½ 0 0 ½ 0 ½ 0 X 2   10.

4.k peli Kekki - Luukkonen pelattiin 4.1.

A1-ryhmän pelit

NR A1 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Pasanen Tuomo I-HSK 1994 1945 X 1 1 ½ ½ ½ 0 1 1 ½ 6   1.
 2 Turtiainen Tauno HSK 2017 1945 0 X ½ ½ 0 ½ 0 0 ½ 1 3 13,25 9.
 3 Raki Jyrki PoKS 2008 1983 0 ½ X 1 ½ - 1 ½ ½ 1 5 23,25 3.
 4 Auvinen Esa ESK 2001 1949 ½ ½ 0 X 1 1 1 0 1 0 5 21,50 4.
 5 Munukka Timo ESK 2038 2045 ½ 1 ½ 0 X ½ ½ ½ ½ ½   6.
 6 Möttönen Ari MatSK 2045 2072 ½ ½ + 0 ½ X ½ 1 ½ 1   2.
 7 Torkkola Henri TammSh 2023 1897 1 1 0 0 ½ ½ X 0 1 0 4 17,00 8.
 8 Miettinen Teemu Garde 2022 1964 0 1 ½ 1 ½ 0 1 X ½ ½ 5 20,25 5.
 9 Haanpää Jorma RikSha 2024 1959 0 ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ X ½ 3 12,50 10.
10 Rautanen Sari I-HSK 2011 2024 ½ 0 0 1 ½ 0 1 ½ ½ X 4 18,25 7.

4.k peli Pasanen - Auvinen pelattiin 30.12.
8.k pelissä Raki luovutti odottamattoman esteen vuoksi (tuomarin hyväksyntä).


A2-ryhmän pelit

NR A2 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Ihaksi Arto EtVaS  xx 1892 X 1 0 1 ½ ½ 0 0 0 0 3 12,50 9.
 2 Järnefelt Wilhelm ESK 1918 1839 0 X 0 1 ½ 0 1 1 0 0 11,50 7.
 3 Patola Eero KäpSK 1932 1830 1 1 X 0 ½ ½ ½ 1 0 0   4.
 4 Taipale Reijo SalSK 1850 1846 0 0 1 X ½ 0 1 1 0 0 12,50 6.
 5 Rauramaa Julius MatSK 1734 1811 ½ ½ ½ ½ X ½ ½ ½ ½ 0 4   5.
 6 Ebeling Daniel MatSK 1978 2065 ½ 1 ½ 1 ½ X 1 1 1 ½ 7   2.
 7 Tocklin Tomi SalSK 1879 1799 1 0 ½ 0 ½ 0 X ½ ½ 0 3 11,75 10.
 8 Suuronen Petri I-HSK 1953 1977 1 0 0 0 ½ 0 ½ X 0 1 3 14,00 8.
 9 Smeds Tom RikSha 1921 1787 1 1 1 1 ½ 0 ½ 1 X 0 6   3.
10 Immonen Vihtori I-HSK 1926 1977 1 1 1 1 1 ½ 1 0 1 X   1.

4.k peli Järnefelt - Patola pelattiin 30.12.
5.k peli Tocklin - Suuronen pelattiin 31.12.

S-ryhmän pelit

NR S - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Kukkonen Simo I-HSK 1731 1823 X 0 0 0 0 0 1 1 1 1 4 11,00 4.
 2 Manninen Mikko SSK  xx 1630 1 X 0 ½ 1 0 ½ 0 0 ½ 12,75 6.
 3 Kanko Ilkka HSK 2245 2247 1 1 X 1 1 0 1 1 1 1 8   2.
 4 Jalo Pentti KäpSK 1816 1808 1 ½ 0 X ½ 0 1 1 1 1 6   3.
 5 Saharinen Petri HSK 1857 1736 1 0 0 ½ X 0 0 ½ ½ 1 11,25 7.
 6 Hurme Harri SSK 2261 2240 1 1 1 1 1 X 1 1 1 1 9   1.
 7 Frisk Ensio I-HSK  xx 1738 0 ½ 0 0 1 0 X 1 0 0 07,75 9.
 8 Tikka Erkki I-HSK  xx 1674 0 1 0 0 ½ 0 0 X ½ ½ 08,25 8.
 9 Hyvärinen Juha KUSK 1901 1626 0 1 0 0 ½ 0 1 ½ X 1 4 08,25 5.
10 Laitinen Martti SSK 1843 1780 0 ½ 0 0 0 0 1 ½ 0 X 2   10.


B-ryhmien pelejä
B-ryhmien aikataulu

                      Päivä           Kello    P1  P2  P3  P4 
1. Kierros ke 30.12.2009   17:30   1-8 2-7 3-6 4-5
2. Kierros pe 01.01.2010   11:00   8-5 1-2 7-3 6-4
3. Kierros la 02.01.2010   10:00   2-8 3-1 4-7 5-6
4. Kierros su 03.01.2010   10:00   8-6 1-4 2-3 7-5
5. Kierros ma 04.01.2010   17:00   3-8 5-1 4-2 6-7
6. Kierros ke 06.01.2010   10:00   8-7 1-6 2-5 3-4
7. Kierros to 07.01.2010   17:00   4-8 7-1 6-2 5-3


B1-ryhmä

NR B1 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
 1 Akkanen Timo KäpSK 1879 1708 X ½ 1 1 ½ ½ 1 0 13,50 3.
 2 Viljanen Jouko SeinSK 1871 1771 ½ X 0 1 1 0 1 ½ 4 . 4.
 3 Juselius Harry Garde  xx 1751 0 1 X 1 1 0 - 0 3 10,00 5.
 4 Luoma Heikki KäpSK  xx 1669 0 0 0 X 1 ½ 1 ½ 3 8,50 6.
 5 Telenius Kimmo KäpSK 1795 1588 ½ 0 0 0 X 0 ½ ½ . 8.
 6 Mannberg Henry Remi  xx 1777 ½ 1 1 ½ 1 X ½ 1 . 1.
 7 Niva Henri KäpSK  xx 1645 0 0 + 0 ½ ½ X 0 2 . 7.
 8 Liu Dennis MatSK 1608 1729 1 ½ 1 ½ ½ 0 1 X 13,75 2.

2.k pelissä Niva - Juselius aikatauluerehdys.
3.k peli Juselius - Akkanen pelattiin 1.1.
7.k peli Luoma - Liu pelattiin 5.1.


B2-ryhmä

Parit

Paarungen der Runde  1
 1  7 Hellens Otto von    (0 ) 0-1  1 Tiusanen Jukka       (0 )
 2  2 Hiisiö Pasi         (0 ) 0-1  8 Tiensuu Seppo        (0 )
 3  9 Hagman Risto        (0 ) 0-1  3 Backman Kai          (0 )
 4  4 Byysing Veikko      (0 ) 0-1 10 Vanne Timo           (0 )
 5 11 Ebeling Gabriela    (0 ) 0-1  5 Suomalainen Sakke    (0 )
 6  6 Sairanen Pekka      (0 ) 1-0 12 Lindholm Ulf-Peter   (0 )

Paarungen der Runde  2 
 1  1 Tiusanen Jukka      (1 ) 0-1  6 Sairanen Pekka       (1 )
 2  3 Backman Kai         (1 ) 1-0  8 Tiensuu Seppo        (1 )
 3  5 Suomalainen Sakke   (1 ) 1-0 10 Vanne Timo           (1 )
 4  9 Hagman Risto        (0 ) ½-½  2 Hiisiö Pasi          (0 )
 5 11 Ebeling Gabriela    (0 ) 0-1  4 Byysing Veikko       (0 )
 6 12 Lindholm Ulf-Peter  (0 ) ½-½  7 Hellens Otto von     (0 )

Paarungen der Runde  3 
 1  6 Sairanen Pekka      (2 ) 0-1  3 Backman Kai          (2 )
 2  4 Byysing Veikko      (1 ) ½-½  5 Suomalainen Sakke    (2 )
 3  8 Tiensuu Seppo       (1 ) ½-½  1 Tiusanen Jukka       (1 )
 4 10 Vanne Timo          (1 ) ½-½  9 Hagman Risto         (0½)
 5  2 Hiisiö Pasi         (0½) 1-0 12 Lindholm Ulf-Peter   (0½)
 6  7 Hellens Otto von    (0½) 1-0 11 Ebeling Gabriela     (0 )

Paarungen der Runde  4 
 1  3 Backman Kai         (3 ) ½-½  5 Suomalainen Sakke    (2½)
 2  8 Tiensuu Seppo       (1½) 0-1  6 Sairanen Pekka       (2 )
 3  1 Tiusanen Jukka      (1½) 1-0  2 Hiisiö Pasi          (1½)
 4 10 Vanne Timo          (1½) 0-1  7 Hellens Otto von     (1½)
 5  9 Hagman Risto        (1 ) 1-0  4 Byysing Veikko       (1½)
 6 12 Lindholm Ulf-Peter  (0½) ½-½ 11 Ebeling Gabriela     (0 )

Paarungen der Runde  5 
 1  7 Hellens Otto von    (2½) ½-½  3 Backman Kai          (3½)
 2  5 Suomalainen Sakke   (3 ) 0-1  6 Sairanen Pekka       (3 )
 3  1 Tiusanen Jukka      (2½) 1-0  9 Hagman Risto         (2 )
 4  2 Hiisiö Pasi         (1½) 1-0 10 Vanne Timo           (1½)
 5  4 Byysing Veikko      (1½) 0-1 12 Lindholm Ulf-Peter   (1 )
 6 11 Ebeling Gabriela    (0½) ½-½  8 Tiensuu Seppo        (1½)

Paarungen der Runde  6 
 1  3 Backman Kai         (4 ) ½-½  1 Tiusanen Jukka       (3½)
 2  6 Sairanen Pekka      (4 ) 0-1  2 Hiisiö Pasi          (2½)
 3  5 Suomalainen Sakke   (3 ) ½-½  7 Hellens Otto von     (3 )
 4 12 Lindholm Ulf-Peter  (2 ) ½-½  9 Hagman Risto         (2 )
 5  8 Tiensuu Seppo       (2 ) 0-1  4 Byysing Veikko       (1½)
 6 10 Vanne Timo          (1½) ½-½ 11 Ebeling Gabriela     (1 )

Paarungen der Runde  7 
 1  2 Hiisiö Pasi         (3½) ½-½  3 Backman Kai          (4½)
 2  7 Hellens Otto von    (3½) 1-0  6 Sairanen Pekka       (4 )*
 3  4 Byysing Veikko      (2½) 0-1  1 Tiusanen Jukka       (4 )
 4 12 Lindholm Ulf-Peter  (2½) 1-0  5 Suomalainen Sakke    (3½)
 5  9 Hagman Risto        (2½) ½-½ 11 Ebeling Gabriela     (1½)
 6  8 Tiensuu Seppo       (2 ) 1-0 10 Vanne Timo           (2 )
* pelattu 5.1.
NR B2 - RYHMÄ SEURA SELO 1 2 3 4 5 6 7 YHT VERT SIJ
 1 Tiusanen Jukka SSK 1635 m+07 v-06 m=08 v+02 v+09 m=03 m+04 5 26 2.
 2 Hiisiö Pasi KäpSK 1612 v-08 m=09 v+12 m-01 v+10 m+06 v=03 4 25½ 5.
 3 Backman Kai I-HSK 1610 m+09 v+08 m+06 v=05 m=07 v=01 m=02 5 27 1.
 4 Byysing Veikko I-HSK 1580 v-10 m+11 v=05 m-09 v-12 m+08 v-01 . 10.
 5 Suomalainen Sakke KäpSK 1567 m+11 v+10 m=04 m=03 v-06 v=07 m-12 23½/10,00 7.
 6 Sairanen Pekka MäntSK 1557 v+12 m+01 v-03 m+08 m+05 v-02 m-07 4 28½ 4.
 7 Hellens Otto von HSK 1494 v-01 m=12 v+11 m+10 v=03 m=05 v+06 . 3.
 8 Tiensuu Seppo ES-78 1476 m+02 m-03 v=01 v-06 m=11 v-04 v+10 3 24½ 8.
 9 Hagman Risto KokkSK 1420 v-03 v=02 m=10 v+04 m-01 m=12 v=11 3 24 9.
10 Vanne Timo KS-58 1414 m+04 m-05 v=09 v-07 m-02 v=11 m-08 2 22½ 11.
11 Ebeling Gabriela MatSK 1414 v-05 v-04 m-07 m=12 v=08 m=10 m=09 2 22 12.
12 Lindholm Ulf-Peter . 1377 m-06 v=07 m-02 v=11 m+04 v=08 v+05 23½/10,75 6.

Tuloslista järjestysnumeroin 

    nimi              seura  pelitulokset (W=valkea, S=musta)   tulos Buchh SB            
 1. Backman Kai       I-HSK  S+ 9 W+ 8 S+ 4 W= 7 S= 3 W= 2 S= 5   5.0 27.00 18.50 
 2. Tiusanen Jukka    SSK    S+ 3 W- 4 S= 8 W+ 5 W+ 9 S= 1 S+10   5.0 26.00 18.00
 3. Hellens Otto von  HSK    W- 2 S= 6 W+12 S+11 W= 1 S= 7 W+ 4   4.5 25.00 14.00 
 4. Sairanen Pekka    MäntSK W+ 6 S+ 2 W- 1 S+ 8 S+ 7 W- 5 S- 3   4.0 28.50 15.00
 5. Hiisiö Pasi       KäpSK  W- 8 S= 9 W+ 6 S- 2 W+11 S+ 4 W= 1   4.0 25.50 13.50
 6. Lindholm Ulf-Peter       S- 4 W= 3 S- 5 W=12 S+10 W= 9 W+ 7   3.5 23.50 10.75 
 7. Suomalainen Sakke KäpSK  S+12 W+11 S=10 S= 1 W- 4 W= 3 S- 6   3.5 23.50 10.00
 8. Tiensuu Seppo     ES-78  S+ 5 S- 1 W= 2 W- 4 S=12 W-10 W+11   3.0 24.50  9.50
 9. Hagman Risto      KokkSK W- 1 W= 5 S=11 W+10 S- 2 S= 6 W=12   3.0 24.00  8.25 
10. Byysing Veikko    I-HSK  W-11 S+12 W= 7 S- 9 W- 6 S+ 8 W- 2   2.5 22.00  6.75 
11. Vanne Timo        KS-58  S+10 S- 7 W= 9 W- 3 S- 5 W=12 S- 8   2.0 22.50  5.00
12. Ebeling Gabriela  MatSK  W- 7 W-10 S- 3 S= 6 W= 8 S=11 S= 9   2.0 22.00  5.75
 
Sivu päivitetty 07.01.2010 23:20 (OEZ)