HELSINGIN MESTARUUS 2011

Shakkikodissa 27.12.2010 - 9.1.2011

Aikataulu turnauskutsussa 
Kilpailupäiväkirja (tulee myöhemmin) jossa M-ryhmän pelit ja kierroksen tapahtumat.

Turnauksen tuomari: IA Jouni Lehtivaara, turnausjohtaja M/A/S-ryhmät Timo Konttinen, B-ryhmät FA Timo Munukka.
Kilpailutoimikunta: IA Harri Hytönen, Lauri Kosunen, Heikki Luoma (M,A,S) ja Teemu Miettinen (B)

Kilpailun erikoismääräykset


M-ryhmän pelit

AN M - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 YHT VERT SIJ
 1 Teemu Miettinen Garde 2043 2005 X 1 0 ½ ½ 1 0 1 0 ½ ½ ½ . 6.
 2 Jukka-P. Haapasalo KäpSK 2094 2078 0 X 1 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 6 32,75 4.
 3 Vihtori Immonen I-HSK 2041 2088 1 0 X 1 1 1 0 1 ½ 1 ½ 1 8 . 3.
 4 Juha Riipinen Hm-93 2091 2044 ½ ½ 0 X 1 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 1 5 19,50 8.
 5 Tauno Turtiainen HSK 2029 1969 ½ 0 0 0 X 1 0 ½ 0 0 ½ ½ 3 . 10.
 6 Timo Munukka ESK 2029 2004 0 ½ 0 ½ 0 X 0 0 0 ½ 0 ½ 2  9,50 11.
 7 Daniel Ebeling MatSK 2025 2145 1 ½ 1 1 1 1 X 1 ½ ½ 1 1 45,75 1.
 8 Jukka Tuovinen SSK 2126 2115 0 ½ 0 ½ ½ 1 0 X 0 0 1 1 . 9.
 9 Joose Norri HSK 2327 2304 1 ½ ½ 1 1 1 ½ 1 X 1 1 1 44,75 2.
10 Antti Nokso-Koivisto TuTS 2142 2130 ½ ½ 0 ½ 1 ½ ½ 1 0 X ½ 1 6 27,25 5.
11 Jyrki Raki PoKS 2024 2025 ½ ½ ½ ½ ½ 1 0 0 0 ½ X 1 5 21,75 7.
12 Ilkka Mustonen HSK 2068 1968 ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 0 0 0 0 X 2  8,75 12.


A1-ryhmän pelit

AN A1 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Jorma Haanpää RikSha 2011 2004 X ½ 1 1 ½ 1 ½ ½ 0 1 6 . 2.
 2 Tuomo Pasanen I-HSK 2016 2002 ½ X ½ 1 1 1 ½ 1 0 1 . 1.
 3 Henry Mannberg Remi 1915 1801 0 ½ X 1 0 0 ½ 1 ½ 1 . 6.
 4 Tom Smeds RikSha 1939 1825 0 0 0 X ½ 1 0 ½ 1 ½ . 8.
 5 Risto Karttinen TammerSh 1975 1892 ½ 0 1 ½ X ½ ½ ½ ½ 1 5 20,50 5.
 6 Kevin Hynnä Garde 1964 1949 0 0 1 0 ½ X 0 0 0 ½ 2 . 10.
 7 Veikko Koskinen KS-58 1964 1931 ½ ½ ½ 1 ½ 1 X ½ ½ 0 5 21,25 4.
 8 Tomi Tocklin SalSK 1928 1912 ½ 0 0 ½ ½ 1 ½ X ½ ½ 4 . 7.
 9 Arto Elomaa JärvSK 1873 2009 1 1 ½ 0 ½ 1 ½ ½ X ½ . 3.
10 Sippo Puroila ESK 1955 1933 0 0 0 ½ 0 ½ 1 ½ ½ X 3 . 9.

* 7.k peli Karttinen - Mannberg pelattiin 5.1.
* 9.k peli Tocklin - Pasanen pelattiin 5.1.


A2-ryhmän pelit

AN A2 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Wilhelm Järnefelt ESK 1870 1819 X 1 0 1 0 1 0 1 0 0 4 . 8.
 2 Ilse Rönnberg KäpSK 1809 1580 0 X 0 0 1 0 0 0 ½ 0 . 10.
 3 Simo Kukkonen I-HSK 1749 1846 1 1 X 1 1 0 0 1 0 0 5 18,00 6.
 4 Mauno Kangas I-HSK 1893 1778 0 1 0 X 0 0 0 0 1 0 2 . 9.
 5 Kai Miljard I-HSK ---- 1840 1 0 0 1 X 0 1 0 1 ½ . 7.
 6 Tapio Nupponen KäpSK ---- 1801 0 1 1 1 1 X 0 0 ½ ½ 5 18,50 5.
 7 Dennis Liu  MatSK 1785 1907 1 1 1 1 0 1 X ½ 0 ½ 6 23,25 2.
 8 Julius Rauramaa MatSK 1839 1913 0 1 0 1 1 1 ½ X ½ 1 6 24,25 1.
 9 Leif Nyman X ---- 1730 1 ½ 1 0 0 ½ 1 ½ X 1 26,25 3.
10 Petri Suuronen I-HSK 1897 1870 1 1 1 1 ½ ½ ½ 0 0 X 20,25 4.

S-ryhmän pelit

AN Senioriryhmä SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 YHT VERT SIJ
 1 Ensio Frisk I-HSK 1722 1805 X ½ 1 1 1 1 0 1 0 0 1 ½ 7 . 3.
 2 Pentti Jalo KäpSK 1853 1710 ½ X 0 1 0 0 0 ½ 0 0 0 ½ . 12.
 3 Juha Hyvärinen KUSK 1877 1785 0 1 X 1 0 0 0 + 1 ½ 0 1 . 5.
 4 Raimo Hall HSK ---- 1820 0 0 0 X ½ 0 1 + ½ ½ 0 1 28,50 6.
 5 Esa Auvinen ESK 1969 1927 0 1 1 ½ X 1 0 ½ 1 1 1 1 8 . 2.
 6 Martti Laitinen SSK 1804 1799 0 1 1 1 0 X 0 0 0 ½ 0 1 19,25 8.
 7 Harri Hurme SSK 2275 2288 1 1 1 0 1 1 X 1 1 1 1 1 10 . 1.
 8 Seppo Lyly KS-58 2005 1968 0 ½ - - ½ 1 0 X ½ 1 1 0 21,50* 10.
 9 Eero Patola KäpSK 1917 1867 1 1 0 ½ 0 1 0 ½ X 1 1 ½ . 4.
10 Erkki Tikka I-HSK 1696 1757 1 1 ½ ½ 0 ½ 0 0 0 X 1 0 20,75 7.
11 Raine Heikkilä PorvSK ---- 1750 0 1 1 1 0 1 0 0 0 0 X 0 4 . 11.
12 Petri Saharinen HSK 1864 1881 ½ ½ 0 0 0 0 0 1 ½ 1 1 X 17,25 9.

* 5.k peli Hall - Jalo pelattiin 5.1.  
* 6.k peli Hyvärinen - Hall pelataan sunnuntaina 9.1.
* 7.k peli Patola - Tikka pelattiin 2.1.


B-ryhmien aikataulu

                      Päivä           Kello    P1  P2  P3  P4 
1. Kierros la 01.01.2011   11.00   1-8 2-7 3-6 4-5
2. Kierros su 02.01.2011   10.00   8-5 1-2 7-3 6-4
3. Kierros ma 03.01.2011   17.00   2-8 3-1 4-7 5-6
4. Kierros ke 05.01.2011   17.00   8-6 1-4 2-3 7-5
5. Kierros to 06.01.2011   10.00   3-8 5-1 4-2 6-7
6. Kierros la 08.01.2011   12.00   8-7 1-6 2-5 3-4
7. Kierros su 09.01.2011   12.00   4-8 7-1 6-2 5-3


B1-ryhmä

AN B1 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
 1 Heikki Luoma KäpSK 1774 1723 X 0 0 1 ½ 1 1 1 . 3.
 2 Jukka Tiusanen SSK ---- 1661 1 X 1 0 0 0 ½ 1 . 4.
 3 Harry Juselius Garde ---- 1740 1 0 X ½ 1 1 ½ 1 5 16,50 1.
 4 Timo Akkanen KäpSK 1850 1693 0 1 ½ X 0 0 ½ 0 2 . 8.
 5 Kimmo Telenius KäpSK 1733 1589 ½ 1 0 1 X 0 0 0 07,75 6.
 6 Kari Teräsalo Hm-93 1882 1759 0 1 0 1 1 X 1 1 5 13,50 2.
 7 Jouko Miikkulainen I-HSK ---- 1800 0 ½ ½ ½ 1 0 X ½ 3 . 5.
 8 Kai Backman I-HSK ---- 1652 0 0 0 1 1 0 ½ X 06,00 7.
B2-ryhmä (vajaakierroskilpailu)
 
Lopputulokset
 1. von Hellens Otto     HSK     1626 W= 7 S+ 8 W+ 4 S+ 2 W= 3 S+ 6 W+ 9  6.0 25.50 21.25
 2. Sairanen Pekka       MäntSK  1577 S+ 6 W+ 5 S+ 3 W- 1 S= 4 W+ 7 S+10  5.5 25.50 17.25
 3. Kujanpää Mikko       SeinSK  1508 W+ 8 S+ 4 W- 2 S+ 6 S= 1 W+10 S+ 5  5.5 25.00 16.50
 4. Laakso Joel          SSK*    1500 S+ 9 W- 3 S- 1 W+10 W= 2 S+ 8 W+ 6  4.5 24.00  9.75
 5. Byysing Veikko       I-HSK   1499 W+10 S- 2 W- 6 S+ 7 W+ 8 S= 9 W- 3  3.5 21.00  6.25
 6. Tiensuu Seppo        ESK     1486 W- 2 S+ 7 S+ 5 W- 3 S+ 9 W- 1 S- 4  3.0 29.50  8.00
 7. Hagman Risto         KokkSK  1498 S= 1 W- 6 S+ 9 W- 5 S+10 S- 2 W= 8  3.0 22.00  5.75
 8. Vanne Timo           KS-58   1357 S- 3 W- 1 S+10 W+ 9 S- 5 W- 4 S= 7  2.5 24.00  3.00
 9. Wahlbäck Aleksi      Int     1258 W- 4 S+10 W- 7 S- 8 W- 6 W= 5 S- 1  1.5 22.50  1.75
10. Wahlbäck Stefan      Int     1185 S- 5 W- 9 W- 8 S- 4 W- 7 S- 3 W- 2  0.0 26.00  0.00

Alkutaulukko
 1 von Hellens Otto    6.0  W= 6 S+ 8 W+ 4 S+ 2 W= 3 S+ 7 W+ 9 
 2 Sairanen Pekka      5.5  S+ 7 W+ 5 S+ 3 W- 1 S= 4 W+ 6 S+10 
 3 Kujanpää Mikko      5.5  W+ 8 S+ 4 W- 2 S+ 7 S= 1 W+10 S+ 5 
 4 Laakso Joel         4.5  S+ 9 W- 3 S- 1 W+10 W= 2 S+ 8 W+ 7 
 5 Byysing Veikko      3.5  W+10 S- 2 W- 7 S+ 6 W+ 8 S= 9 W- 3 
 6 Hagman Risto        3.0  S= 1 W- 7 S+ 9 W- 5 S+10 S- 2 W= 8 
 7 Tiensuu Seppo       3.0  W- 2 S+ 6 S+ 5 W- 3 S+ 9 W- 1 S- 4 
 8 Vanne Timo          2.5  S- 3 W- 1 S+10 W+ 9 S- 5 W- 4 S= 6 
 9 Wahlbäck Aleksi     1.5  W- 4 S+10 W- 6 S- 8 W- 7 W= 5 S- 1 
10 Wahlbäck Stefan     0.0  S- 5 W- 9 W- 8 S- 4 W- 6 S- 3 W- 2 

1. kierros (la 1.1.2011 klo 11:00)
 1  1 von Hellens Otto    ( 0 ) ½-½  6 Hagman Risto        ( 0 )
 2  7 Tiensuu Seppo       ( 0 ) 0-1  2 Sairanen Pekka      ( 0 )
 3  3 Kujanpää Mikko      ( 0 ) 1-0  8 Vanne Timo          ( 0 )
 4  9 Wahlbäck Aleksi     ( 0 ) 0-1  4 Laakso Joel         ( 0 )
 5  5 Byysing Veikko      ( 0 ) 1-0 10 Wahlbäck Stefan     ( 0 )

2. kierros (su 2.1.2011 klo 10:00)
 1  2 Sairanen Pekka      ( 1 ) 1-0  5 Byysing Veikko      ( 1 )
 2  4 Laakso Joel         ( 1 ) 0-1  3 Kujanpää Mikko      ( 1 )
 3  8 Vanne Timo          ( 0 ) 0-1  1 von Hellens Otto    ( 0½)
 4  6 Hagman Risto        ( 0½) 0-1  7 Tiensuu Seppo       ( 0 )
 5 10 Wahlbäck Stefan     ( 0 ) 0-1  9 Wahlbäck Aleksi     ( 0 )

3. kierros (ma 3.1.2011 klo 17:00)
 1  3 Kujanpää Mikko      ( 2 ) 0-1  2 Sairanen Pekka      ( 2 )
 2  1 von Hellens Otto    ( 1½) 1-0  4 Laakso Joel         ( 1 )
 3  5 Byysing Veikko      ( 1 ) 0-1  7 Tiensuu Seppo       ( 1 )
 4  9 Wahlbäck Aleksi     ( 1 ) 0-1  6 Hagman Risto        ( 0½)
 5 10 Wahlbäck Stefan     ( 0 ) 0-1  8 Vanne Timo          ( 0 )

4. kierros (ke 5.1.2011 klo 17:00)
 1  2 Sairanen Pekka      ( 3 ) 0-1  1 von Hellens Otto    ( 2½)
 2  7 Tiensuu Seppo       ( 2 ) 0-1  3 Kujanpää Mikko      ( 2 )
 3  6 Hagman Risto        ( 1½) 0-1  5 Byysing Veikko      ( 1 )
 4  8 Vanne Timo          ( 1 ) 1-0  9 Wahlbäck Aleksi     ( 1 )
 5  4 Laakso Joel         ( 1 ) 1-0 10 Wahlbäck Stefan     ( 0 )

5. kierros (to 6.1.2011 klo 10:00)
 1  1 von Hellens Otto    ( 3½) ½-½  3 Kujanpää Mikko      ( 3 )
 2  4 Laakso Joel         ( 2 ) ½-½  2 Sairanen Pekka      ( 3 )
 3  5 Byysing Veikko      ( 2 ) 1-0  8 Vanne Timo          ( 2 )
 4  9 Wahlbäck Aleksi     ( 1 ) 0-1  7 Tiensuu Seppo       ( 2 )
 5 10 Wahlbäck Stefan     ( 0 ) 0-1  6 Hagman Risto        ( 1½)

6. kierros (la 8.1.2011 klo 12:00)
 1  7 Tiensuu Seppo       ( 3 ) 0-1  1 von Hellens Otto    ( 4 )
 2  2 Sairanen Pekka      ( 3½) 1-0  6 Hagman Risto        ( 2½)
 3  3 Kujanpää Mikko      ( 3½) 1-0 10 Wahlbäck Stefan     ( 0 )
 4  9 Wahlbäck Aleksi     ( 1 ) ½-½  5 Byysing Veikko      ( 3 )
 5  8 Vanne Timo          ( 2 ) 0-1  4 Laakso Joel         ( 2½)

7. kierros (su 9.1.2011 klo 12:00)
 1  1 von Hellens Otto    ( 5 ) 1-0  9 Wahlbäck Aleksi     ( 1½)
 2  5 Byysing Veikko      ( 3½) 0-1  3 Kujanpää Mikko      ( 4½)
 3 10 Wahlbäck Stefan     ( 0 ) 0-1  2 Sairanen Pekka      ( 4½)
 4  4 Laakso Joel         ( 3½) 1-0  7 Tiensuu Seppo       ( 3 )
 5  6 Hagman Risto        ( 2½) 1-0  8 Vanne Timo          ( 2 )

Kierrostaulukko ryhmille M  ja S: 

Kierrostaulukko: Päivä Klo P1 P2 P3 P4 P5 P6
1. Kierros 27.12. 17.00 1-12 2-11 3-10 4-9 5-8 6-7
2. Kierros 28.12. 17.00 12-7 8-6 9-5 10-4 11-3 1-2
3. Kierros 29.12. 17.00 2-12 3-1 4-11 5-10 6-9 7-8
4. Kierros 30.12. 17.00 12-8 9-7 10-6 11-5 1-4 2-3
5. Kierros 1.1. 17.00 3-12 4-2 5-1 6-11 7-10 8-9
6. Kierros 2.1. 17.00 12-9 10-8 11-7 1-6 2-5 3-4
7. Kierros 3.1. 17.00 4-12 5-3 6-2 7-1 8-11 9-10
8. Kierros 4.1. 17.00 12-10 11-9 1-8 2-7 3-6 4-5
9. Kierros 5.1. 17.00 5-12 6-4 7-3 8-2 9-1 10-11
10. Kierros 6.1. 17.00 12-11 1-10 2-9 3-8 4-7 5-6
11. Kierros 7.1. 17.00 6-12 7-5 8-4 9-3 10-2 11-1


Kierrostaulukko ryhmille A1 ja A2:

KIERROS     PV PV.KK.VUOS   KELLO    P1   P2   P3   P4   P5
1. Kierros  ma 27.12.2010   17.00   1-10  2-9  3-8  4-7  5-6
2. Kierros  ti 28.12.2010   17.00   10-6  1-2  9-3  8-4  7-5
3. Kierros  ke 29.12.2010   17.00   2-10  3-1  4-9  5-8  6-7
4. Kierros  to 30.01.2010   17.00   10-7  1-4  2-3  9-5  8-6
5. Kierros  la 01.01.2011   17.00   3-10  5-1  4-2  6-9  7-8
6. Kierros  su 02.01.2011   17.00   10-8  1-6  2-5  3-4  9-7
7. Kierros  ti 04.01.2011   17.00   4-10  7-1  6-2  5-3  8-9
8. Kierros  to 06.01.2011   17.00   10-9  1-8  2-7  3-6  4-5
9. Kierros  pe 07.01.2011   17.00   5-10  9-1  8-2  7-3  6-4
Sivu päivitetty 10.01.2011 00:38 (OEZ)