HELSINGIN MESTARUUS 2012
HSL:n 75-vuotisjuhlaturnaus

Shakkiareena 27.12.2011 - 6.1.2012

Alustava aikataulu turnauskutsussa 
Helsingin mestaruus HSL:n järjestämänä aloitettiin välirauhan aikana 70 vuotta sitten. Nyt pelattava HM-turnaus on
ensimmäinen uudella Shakki- ja Bridgeareenalla järjestettävä shakkiturnaus ja samalla HSL:n 75-vuotisjuhlakilpailu.
Kilpailu pelataan ensi kertaa M-, A1-, A2- sekä osin S-ryhmien osalta LIVE-laudoilla. Myös loput pelit  pelataan 
SSL:n "juhlanappuloin".

Turnauksen tuomari: IA Jouni Lehtivaara, 
turnausjohtaja M/A/S-ryhmät Heikki Luoma, B/C-ryhmät FA Timo Munukka.
Kilpailutoimikunta: IA Harri Hytönen, Lauri Kosunen. 

Kilpailun erikoismääräykset

Kilpailun LIVE-seuranta on päättynyt. Sen tuloksina saadut pelit 
eri päiviltä löytyvät alla olevista linkeistä: 
1.ti 2.ke 3.to 4.pe 5.la 6.su 7.ma 8.ti 9.ke 10.to 11.pe

M-ryhmä

AN M - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 YHT VERT SIJ
 1 Pelto Juho SalSK 2036 2008 X ½ 1 ½ 1 1 ½ 0 0 0 0 ½ 5 24,00 6.
 2 Miettinen Teemu Garde 2028 1978 ½ X ½ 1 ½ ½ ½ 0 0 ½ 0 0 4 18,00 10.
 3 Haapasalo Jukka-P. TammSh 2083 2059 0 ½ X ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ 5 26,75 5.
 4 Korhonen Aki ESK 2067 2045 ½ 0 ½ X ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ 0 4 23,00 9.
 5 Tuovinen Jukka SSK 2056 2080 0 ½ ½ ½ X 0 0 ½ ½ ½ 0 0 3 . 12.
 6 Mustonen Ilkka HSK 2030 1977 0 ½ ½ ½ 1 X 1 0 1 1 0 1 . 4.
 7 Rehn Ralf HaSS 2231 2244 ½ ½ ½ ½ 1 0 X ½ 0 0 0 0 . 11.
 8 Kangas Lauri Pässi 2043 1954 1 1 0 ½ ½ 1 ½ X 0 ½ 0 0 5 23,25 7.
 9 Torkkola Henri LahS 2045 2151 1 1 ½ 1 ½ 0 1 1 X 1 0 ½ . 3.
10 Korhonen Pasi ESK 2071 2068 1 ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ 0 X 0 ½ 5 22,75 8.
11 Pudas Teemu ESK 2265 2312 1 1 1 ½ 1 1 1 1 1 1 X ½ 10 . 1.
12 Parkkinen Jyrki HSK 2152 2155 ½ 1 ½ 1 1 0 1 1 ½ ½ ½ X . 2.


A1-ryhmä

AN A1 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 YHT VERT SIJ
 1 Munukka Timo ESK 2004 1983 X ½ ½ 0 ½ ½ ½ 1 1 16,00 4.
 2 Rauramaa Julius MatSK 1931 1955 ½ X 1 1 ½ + 0 1 ½ . 2.
 3 Suuronen Petri EtVaS 1901 1936 ½ 0 X 0 ½ ½ ½ 0 ½ 9,00 9.
 4 Elomaa Arto JärvSK 1990 2080 1 0 1 X 1 ½ 1 ½ 1 6 . 1.
 5 Koskinen Veikko KS-58 1980 1908 ½ ½ ½ 0 X ½ 1 ½ ½ 4 14,25 5.
 6 Haanpää Jorma RikSha 2018 1985 ½ - ½ ½ ½ X 1 1 ½ 18,50 3.
 7 Smeds Tom RikSha 1943 1871 ½ 1 ½ 0 0 0 X 0 ½ 10,25 7.
 8 Pasanen Tuomo I-HSK 1997 2013 0 0 1 ½ ½ 0 1 X 1 4 12,50 6.
 9 Karttinen Risto TammSh 1924 1884 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 0 X 9,50 8.


A2-ryhmä

AN A2 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 Y1 1 2 3 4 5 Y2 YHT VERT SIJ
 1 Suseenthiram Rajaji IND 1742 1742 X 0 1 0 1 2 X ½ 1 0 1 . 2.
 2 Lehtinen Tero ESK ---- 1856 1 X ½ ½ 0 2 ½ X 1 1 1 . 1.
 3 Karasmäki Seppo ESK 1868 1740 0 ½ X ½ ½ 0 0 X ½ 1 3 11,25 5.
 4 Tocklin Tomi SalSK 1869 1876 1 ½ ½ X ½ 1 0 ½ X 0 ½ 4 . 3.
 5 Ihaksi Arto EtVaS 1890 1864 0 1 ½ ½ X 2 0 0 0 1 X 1 3 13,00 4.

S-ryhmä
Seniorien kilpailu pelattiin kahdessa alkulohkossa. Kolme parasta kummastakin pääsi ylempään
loppuryhmään ja kolme seuraavaa alempaan loppuryhmään. Samasta lohkosta tulevat eivät enää 
pelanneet uudelleen loppuryhmässä vastakkain.
AN Senioriryhmä A SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 YHT VERT SIJ
 1 Saharinen Petri HSK 1840 1767 X 0 0 0 0 1 1 . 6.
 2 Auvinen Esa ESK 1932 1856 1 X 0 1 0 1 . 3.
 3 Hurme Harri SSK 2203 2169 1 1 X 1 1 1 . 1.
 4 Laitinen Martti SSK 1802 1741 1 0 0 X ½ 0 . 4.
 5 Patola Eero KäpSK 1934 1992 1 1 0 ½ X 1 . 2.
 6 Pitkänen Juhani EtVaS 1724 1719 0 0 0 1 0 X 1 . 5.

 

AN Senioriryhmä B SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 YHT VERT SIJ
 1 Tikka Erkki I-HSK 1786 1664 X ½ 1 1 ½ 1 . 1.
 2 Pihlajamäki Antti KäpSK 2005 1866 ½ X 0 ½ ½ ½ 2 . 4.
 3 Korhonen Erkki Me-Ra 1945 1764 0 1 X 0 0 ½ . 5.
 4 Hyvärinen Juha KUSK 1860 1746 0 ½ 1 X 1 1 . 2.
 5 Järnefelt Wilhelm ESK 1876 1785 ½ ½ 1 0 X ½ . 3.
 6 Jalo Pentti KäpSK 1794 1584 0 ½ ½ 0 ½ X . 6.


S-ryhmän loppusarjat

AN S-ryhmä ylempi SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 YHT VERT SIJ
 1 Hurme Harri SSK 2203 2169 X 1 1 0 1 1 4 . 1.
 2 Patola Eero KäpSK 1934 1992 0 X 0 1 0 1 2 4,50 5.
 3 Järnefelt Wilhelm ESK 1876 1785 0 1 X 0 ½ 0 . 6.
 4 Hyvärinen Juha KUSK 1860 1746 1 0 1 X 0 0 2 5.50 4.
 5 Tikka Erkki I-HSK 1786 1664 0 1 ½ 1 X ½ 3 . 2.
 6 Auvinen Esa ESK 1932 1856 0 0 1 1 ½ X . 3.
kursiivilla merkityt tulokset pelattiin alkulohkossa
Jatko-ohjelma: 
Ma 2.1. 4.k klo 17:00  Ke 4.1. 5.k klo 17:00  To 5.1. klo 17:00
Hurme     - Järnefelt  Tikka     - Hurme      Hyvärinen - Hurme
Auvinen   - Tikka      Järnefelt - Patola     Patola    - Tikka
Patola    - Hyvärinen  Hyvärinen - Auvinen    Järnefelt - Auvinen
AN S-ryhmä alempi SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 YHT VERT SIJ
 1 Laitinen Martti SSK 1802 1741 X 0 1 1 0 1 3 7,00 7.
 2 Pitkänen Juhani EtVaS 1724 1719 1 X ½ ½ ½ 0 6,25 10.
 3 Jalo Pentti KäpSK 1794 1584 0 ½ X ½ ½ 0 . 12.
 4 Korhonen Erkki Me-Ra 1945 1764 0 ½ ½ X 1 ½ 6,00 11.
 5 Pihlajamäki Antti KäpSK 2005 1866 1 ½ ½ 0 X ½ 6,50 9.
 6 Saharinen Petri HSK 1840 1767 0 1 1 ½ ½ X 3 6,50 8.

kursiivilla merkityt tulokset pelattiin alkulohkossa
Jatko-ohjelma: 
Ma 2.1. 4.k klo 17:00   Ke 4.1. 5.k klo 17:00   To 5.1. klo 17:00
Saharinen - Pihlajamäki Jalo        - Pitkänen  Pitkänen - Pihlajamäki 
Laitinen  - Jalo        Pihlajamäki - Laitinen  Laitinen - Korhonen 
Pitkänen  - Korhonen    Korhonen    - Saharinen Jalo     - Saharinen

B-ryhmien aikataulu

                      Päivä           Kello    P1  P2  P3  P4 
1. Kierros to 29.12.2011   17:00   1-8 2-7 3-6 4-5
2. Kierros pe 30.12.2011   17:00   8-5 1-2 7-3 6-4
3. Kierros su 01.01.2012   12:00   2-8 3-1 4-7 5-6
4. Kierros ma 02.01.2012   17:00   8-6 1-4 2-3 7-5
5. Kierros ti 03.01.2012   17:00   3-8 5-1 4-2 6-7
6. Kierros to 05.01.2012   17:00   8-7 1-6 2-5 3-4
7. Kierros pe 06.01.2012   10:00   4-8 7-1 6-2 5-3


B1-ryhmä

AN B1 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
 1 Kangas Mauno I-HSK 1830 1773 X 1 1 ½ 0 ½ ½ 1 13,00 3.
 2 Ståhle Sten HSK 1789 1599 0 X 1 0 1 0 0 ½ . 6.
 3 Luoma Heikki KäpSK 1787 1739 0 0 X 0 0 1 ½ ½ 2 . 7.
 4 Juselius Harry Garde 1836 1784 ½ 1 1 X 0 1 ½ - 4 . 4.
 5 Pulkkinen Heikki LeSi ---- 1742 1 0 1 1 X 1 ½ 1 . 1.
 6 Telenius Kimmo KäpSK 1730 1628 ½ 1 0 0 0 X 0 0 . 8.
 7 Jouko Miikkulainen I-HSK 1768 1743 ½ 1 ½ ½ ½ 1 X ½ 13,75 2.
 8 Kugappi Tomi Int 1792 1691 0 ½ ½ + 0 1 ½ X . 5.

B2-ryhmä

AN B2 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
 1 Rönnberg Ilse KäpSK 1720 1565 X 0 1 0 0 1 - 0 2 . 7.
 2 Hallman Valo HSK ---- 1545 1 X 1 1 1 1 0 ½ 16,25 2.
 3 Wahlbäck Stefan Int ---- 1105 0 0 X 0 0 0 0 0 0 . 8.
 4 Willman Ilari MatSK ---- 1297 1 0 1 X 1 1 1 0 5 . 3.
 5 Muhonen Sami JyS ---- 1514 1 0 1 0 X 1 ½ 0 4,75 5.
 6 Byysing Veikko I-HSK ---- 1482 0 0 1 0 0 X 1 1 3 . 6.
 7 Riikonen Matias MatSK ---- 1545 + 1 1 0 ½ 0 X 0 9,00 4.
 8 Sairanen Pekka MäntSK ---- 1656 1 ½ 1 1 1 0 1 X 16,75 1.
Kierrostaulukko ryhmä M : 
Kierrostaulukko: Päivä Klo P1 P2 P3 P4 P5 P6
1. Kierros 27.12. 17:00 1-12 2-11 3-10 4-9 5-8 6-7
2. Kierros 28.12. 17:00 12-7 8-6 9-5 10-4 11-3 1-2
3. Kierros 29.12. 17:00 2-12 3-1 4-11 5-10 6-9 7-8
4. Kierros 30.12. 17:00 12-8 9-7 10-6 11-5 1-4 2-3
5. Kierros 31.12. 12:00 3-12 4-2 5-1 6-11 7-10 8-9
6. Kierros 1.1. 12:00 12-9 10-8 11-7 1-6 2-5 3-4
7. Kierros 2.1. 17:00 4-12 5-3 6-2 7-1 8-11 9-10
8. Kierros 3.1. 17:00 12-10 11-9 1-8 2-7 3-6 4-5
9. Kierros 4.1. 17:00 5-12 6-4 7-3 8-2 9-1 10-11
10. Kierros 5.1. 17:00 12-11 1-10 2-9 3-8 4-7 5-6
11. Kierros 6.1. 10:00 6-12 7-5 8-4 9-3 10-2 11-1


Kierrostaulukko A1-ryhmä A1: 

KIERROS     PV PV.KK.VUOS   KELLO    vap P2   P3   P4   P5
1. Kierros  ti 27.12.2011   17:00     1  2-9  3-8  4-7  5-6
2. Kierros  ke 28.12.2011   17:00     6  1-2  9-3  8-4  7-5
3. Kierros  to 29.12.2011   17:00     2  3-1  4-9  5-8  6-7
4. Kierros  pe 30.01.2011   17:00     7  1-4  2-3  9-5  8-6
5. Kierros  su 01.01.2012   12:00     3  5-1  4-2  6-9  7-8
6. Kierros  ma 02.01.2012   17:00     8  1-6  2-5  3-4  9-7
7. Kierros  ti 03.01.2012   17:00     4  7-1  6-2  5-3  8-9
8. Kierros  to 05.01.2012   17:00     9  1-8  2-7  3-6  4-5
9. Kierros  pe 06.01.2012   10:00     5  9-1  8-2  7-3  6-4

Kierrostaulukko A2-ryhmä: 

KIERROS     PV PV.KK.VUOS   KELLO    vap  P2   P3 
1. Kierros  ti 27.12.2011   17:00     1   3-4  2-5
2. Kierros  ke 28.12.2011   17:00     4   1-2  5-3
3. Kierros  to 29.12.2011   17:00     2   4-5  3-1
4. Kierros  pe 30.12.2011   17:00     5   2-3  1-4
5. Kierros  su 01.01.2012   12:00     3   5-1  4-2
--------------------------------------------------
6. Kierros  ma 02.01.2012   17:00     1   4-3  5-2
7. kierros  ti 03.01.2012   17:00     4   2-1  3-5
8. kierros  ke 04.01.2012   17:00     2   5-4  1-3
9. kierros  to 05.01.2012   17:00     5   3-2  4-1
10.kierros  pe 06.01.2012   10:00     3   1-5  4-2

Kierrostaulukko S-ryhmä: 

KIERROS     PV PV.KK.VUOS   KELLO    P1   P2   P3 
1. Kierros  ti 27.12.2011   17:00    1-6  3-4  2-5
2. Kierros  ke 28.12.2011   17:00    6-4  1-2  5-3
3. Kierros  to 29.12.2011   17:00    2-6  4-5  3-1
4. Kierros  pe 30.12.2011   17:00    6-5  2-3  1-4
5. Kierros  su 01.01.2012   12:00    3-6  5-1  4-2
---------------------------------------------------
6. Kierros  ma 02.01.2012   17:00    loppuryhmä 1.k
7. Kierros  ke 04.01.2012   17:00    loppuryhmä 2.k
8. kierros  to 05.01.2012   17:00    loppuryhmä 3.k
varapäivä   pe 06.01.2012   10:00    mahdollinen uusinta
Sivu päivitetty 06.01.2012 17:06 (OEZ)