HELSINGIN MESTARUUS 2013
Shakkiareena 27.12.2012 - 6.1.2013

Alustava aikataulu turnauskutsussa 
HM-turnaus järjestettiin Shakkiareenalla toisen kerran.

Turnauksen tuomari: IA Jouni Lehtivaara , 
Turnausjohtaja: FA Timo Munukka
Kilpailutoimikunta: IA Harri Hytönen, Toivo Pudas, Lauri Kosunen

Kilpailun erikoismääräykset

Kilpailun LIVE-seuranta
1.k, 2.k, 3.k, 4.k, 5.k, 6.k, 7.k, 8.k, 9.k

AIKATAULUT
M/A/S-ryhmissä allaoleva aikataulu. 
B-ryhmässä samat ajat, mutta turnaus alkoi vasta la 29.12.2012.

Kierrostaulukko M/A/S-ryhmät
KIERROS     PV PV.KK.VUOS   KELLO    P1   P2   P3   P4   P5
1. Kierros  to 27.12.2011   17:00   1-10  2-9  3-8  4-7  5-6
2. Kierros  pe 28.12.2011   17:00   10-6  1-2  9-3  8-4  7-5
3. Kierros  la 29.12.2011   17:00   2-10  3-1  4-9  5-8  6-7
4. Kierros  su 30.01.2011   17:00   10-7  1-4  2-3  9-5  8-6
------------------------------------------------------------
5. Kierros  ti 01.01.2012   12:00   3-10  5-1  4-2  6-9  7-8
6. Kierros  ke 02.01.2012   17:00   10-8  1-6  2-5  3-4  9-7
7. Kierros  to 03.01.2012   17:00   4-10  7-1  6-2  5-3  8-9
------------------------------------------------------------
8. Kierros  la 05.01.2012   17:00   10-9  1-8  2-7  3-6  4-5
9. Kierros  su 06.01.2012   10:00   5-10  9-1  8-2  7-3  6-4


M-ryhmä

AN M - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 YHT VERT SIJ
 1 Tuovinen Jukka SSK 2055 2059 X ½ 0 ½ 1 0 0 ½ 1 0   7.
 2 Nokso-Koivisto Antti TuTS 2125 2143 ½ X ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 0 4   6.
 3 Järvenpää Jari SalSK 2273 2299 1 ½ X 1 1 ½ 1 1 1 0 7   2.
 4 Mustonen Ilkka HSK 2051 2029 ½ ½ 0 X 1 0 ½ 1 1 0   5.
 5 Huttunen Janne Garde 2023 1811 0 ½ 0 0 X ½ 0 ½ 0 0   10.
 6 Luukkonen Tommi JyS 2303 2353 1 1 ½ 1 ½ X 1 1 1 ½   1.
 7 Pelto Juho SalSK 2042 2017 1 ½ 0 ½ 1 0 X ½ ½ 1 5   4.
 8 Miettinen Teemu Garde 2021 2012 ½ ½ 0 0 ½ 0 ½ X 0 ½   9.
 9 Kilpelä Panu I-HSK 2077 2061 0 0 0 0 1 0 ½ 1 X ½ 3   8.
10 Hurme Harri SSK 2168 2139 1 1 1 1 1 ½ 0 ½ ½ X   3.

*9.k Pelto - Järvenpää 0-1 pelattiin 31.12.

A1-ryhmä

AN A1 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 YHT VERT SIJ
 1 Koskinen Veikko KS-58 1967 1967 X ½ ½ ½ ½ 0 1 0 1 4   4.
 2 Nyman Leif X 1869 1799 ½ X ½ ½ ½ 0 0 0 1 3 10,25 8.
 3 Turtiainen Tauno HSK 1977 1943 ½ ½ X 1 0 0 ½ ½ ½ 14,00 6.
 4 Karttinen Risto TammSh 1910 1819 ½ ½ 0 X 1 ½ 0 1 0 14,75 5.
 5 Smeds Tom RikSha 1886 1854 ½ ½ 1 0 X 0 ½ 0 0 09,25 9.
 6 Pietinen Pekka KäpSK 1991 1988 1 1 1 ½ 1 X 0 ½ ½   2.
 7 Mannberg Henry Remi 1884 1837 0 1 ½ 1 ½ 1 X 0 ½   3.
 8 Pasanen Tuomo I-HSK 2002 2016 1 1 ½ 0 1 ½ 1 X 1 6   1.
 9 Garcia Fern. Jesus   1876 1834 0 0 ½ 1 1 ½ ½ 0 X 12,75 7.


A2-ryhmä

AN A2 - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 YHT VERT SIJ
 1 Käkränen Aapo HSK 1798 1789 X 0 1 0 ½ 1 1 ½ 1 5 17,25 4.
 2 Hallman Valo HSK 1669 1727 1 X ½ ½ 0 ½ 1 ½ 1 5 19,00 3.
 3 Tocklin Tomi SalSK 1817 1775 0 ½ X ½ ½ ½ 0 ½ ½ 3 . .
 4 Stenman Olavi LeSi ---- 1799 1 ½ ½ X 1 0 1 1 ½ . 1.
 5 Nazarova Anastasia ESK 1687 1712 ½ 1 ½ 0 X 0 1 1 0 4 . .
 6 Rajaji Suseenthiram I-HSK 1791 1881 0 ½ ½ 1 1 X 0 1 1 5 19,50 2.
 7 Juselius Harry Garde 1866 1810 0 0 1 0 0 1 X ½ 0 . .
 8 Karasmäki Seppo ESK 1814 1768 ½ ½ ½ 0 0 0 ½ X ½ . .
 9 Hiltunen Ville EtVaS 1793 1769 0 0 ½ ½ 1 0 1 ½ X . .

* 8.k Tocklin - Rajaji ½-½ pelattiin 4.1., 
* 9.k Juselius - Tocklin 1-0 pelattiin 31.12

S-ryhmä

AN Senioriryhmä SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 YHT VERT SIJ
 1 Lyly Seppo KS-58 1892 1725 X 0 ½ ½ 0 1 ½ 1 0 . 7.
 2 Auvinen Esa ESK 1938 1912 1 X ½ 0 1 1 ½ 1 1 6 . 1.
 3 Pihlajamäki Antti KäpSK 1913 1813 ½ ½ X ½ 1 1 ½ 0 ½ 16,50 3.
 4 Patola Eero KäpSK 1932 1867 ½ 1 ½ X 1 0 ½ 0 1 15,75 4.
 5 Teräsalo Kari Hm-93 1941 1763 1 0 0 0 X 0 0 0 0 1 . 9.
 6 Järnefelt Wilhelm ESK 1835 1691 0 0 0 1 1 X 1 1 1 5 . 2.
 7 Miikkulainen Jouko I-HSK 1810 1754 ½ ½ ½ ½ 1 0 X ½ 1 15,00 5.
 8 Saharinen Petri HSK 1879 1776 0 0 1 1 1 0 ½ X 1 14,75 6.
 9 Jalo Pentti KäpSK 1756 1650 1 0 ½ 0 1 0 0 0 X . 8.



B-ryhmän aikataulu

                      Päivä           Kello    
1. Kierros la 29.12.2012   17:00   
2. Kierros su 30.12.2012   17:00   

3. Kierros ti 01.01.2013   12:00   
4. Kierros ke 02.01.2013   17:00   
5. Kierros to 03.01.2013   17:00   

6. Kierros la 05.01.2013   17:00   
7. Kierros su 06.01.2013   10:00   

Ryhmä pelataan kutsusta poiketen vajaakierroskilpailuna, 
koska osanottajia on vain 14.  


B-ryhmän tulokset ja parit 

... näkyvät Chess-Resultsissa osoitteessa 
http://chess-results.com/tnr88951.aspx?lan=18 

 

Paarungen der Runde  1
1  1 Nikula Mikko            ( 0 ) ½-½  8 Telenius Kimmo          ( 0 )
2  9 Kyburz Peter            ( 0 ) 0-1  2 Veijola Heikki          ( 0 )
3  3 Lindholm Pertti         ( 0 ) 1-0 10 Kujanpää Mikko          ( 0 )
4 11 Muhonen Sami            ( 0 ) 0-1  4 Huttunen Jarkko         ( 0 )
5  5 Kugappi Tomi            ( 0 ) 1-0 12 Keinänen Toivo          ( 0 )
6 13 Laakso Joel             ( 0 ) 0-1  6 Lallukka Taneli         ( 0 )
7  7 Toivonen Markku         ( 0 ) 1-0 14 Tiensuu Seppo           ( 0 )

Paarungen der Runde  2 
1  2 Veijola Heikki          ( 1 ) ½-½  5 Kugappi Tomi            ( 1 )
2  6 Lallukka Taneli         ( 1 ) 1-0  3 Lindholm Pertti         ( 1 )
3  4 Huttunen Jarkko         ( 1 ) 1-0  7 Toivonen Markku         ( 1 )
4 10 Kujanpää Mikko          ( 0 ) 0-1  1 Nikula Mikko            ( 0½)
5  8 Telenius Kimmo          ( 0½) ½-½  9 Kyburz Peter            ( 0 )
6 14 Tiensuu Seppo           ( 0 ) 1-0 11 Muhonen Sami            ( 0 )
7 12 Keinänen Toivo          ( 0 ) 1-0 13 Laakso Joel             ( 0 )

Paarungen der Runde  3 
1  6 Lallukka Taneli         ( 2 ) ½-½  4 Huttunen Jarkko         ( 2 )
2  1 Nikula Mikko            ( 1½) ½-½  2 Veijola Heikki          ( 1½)
3  5 Kugappi Tomi            ( 1½) ½-½  8 Telenius Kimmo          ( 1 )
4  3 Lindholm Pertti         ( 1 ) 1-0 14 Tiensuu Seppo           ( 1 )
5  7 Toivonen Markku         ( 1 ) 1-0 12 Keinänen Toivo          ( 1 )
6  9 Kyburz Peter            ( 0½) 1-0 11 Muhonen Sami            ( 0 )
7 13 Laakso Joel             ( 0 ) 1-0 10 Kujanpää Mikko          ( 0 )

Paarungen der Runde  4 
1  4 Huttunen Jarkko         ( 2½) 1-0  1 Nikula Mikko            ( 2 )
2  2 Veijola Heikki          ( 2 ) 1-0  6 Lallukka Taneli         ( 2½)
3  5 Kugappi Tomi            ( 2 ) 1-0  3 Lindholm Pertti         ( 2 )
4  8 Telenius Kimmo          ( 1½) 0-1  7 Toivonen Markku         ( 2 )
5 12 Keinänen Toivo          ( 1 ) 1-0  9 Kyburz Peter            ( 1½)
6 14 Tiensuu Seppo           ( 1 ) 0-1 13 Laakso Joel             ( 1 )
7 11 Muhonen Sami            ( 0 ) 1-0 10 Kujanpää Mikko          ( 0 )

Paarungen der Runde  5 
1  4 Huttunen Jarkko         ( 3½) ½-½  5 Kugappi Tomi            ( 3 )
2  7 Toivonen Markku         ( 3 ) 1-0  2 Veijola Heikki          ( 3 )
3  1 Nikula Mikko            ( 2 ) 0-1  6 Lallukka Taneli         ( 2½)
4  3 Lindholm Pertti         ( 2 ) ½-½ 12 Keinänen Toivo          ( 2 )
5 13 Laakso Joel             ( 2 ) ½-½  9 Kyburz Peter            ( 1½)
6 11 Muhonen Sami            ( 1 ) 1-0  8 Telenius Kimmo          ( 1½)
7 10 Kujanpää Mikko          ( 0 ) 1-0 14 Tiensuu Seppo           ( 1 )

Paarungen der Runde  6 
1  6 Lallukka Taneli         ( 3½) 1-0  7 Toivonen Markku         ( 4 )
2  2 Veijola Heikki          ( 3 ) ½-½  4 Huttunen Jarkko         ( 4 )
3  5 Kugappi Tomi            ( 3½) 1-0 13 Laakso Joel             ( 2½)
4  9 Kyburz Peter            ( 2 ) 0-1  3 Lindholm Pertti         ( 2½)
5 12 Keinänen Toivo          ( 2½) 1-0 11 Muhonen Sami            ( 2 )
6 14 Tiensuu Seppo           ( 1 ) 0-1  1 Nikula Mikko            ( 2 )
7  8 Telenius Kimmo          ( 1½) ½-½ 10 Kujanpää Mikko          ( 1 )

Paarungen der Runde  7 
1  6 Lallukka Taneli         ( 4½) ½-½  5 Kugappi Tomi            ( 4½)
2  4 Huttunen Jarkko         ( 4½) 1-0 12 Keinänen Toivo          ( 3½)
3  7 Toivonen Markku         ( 4 ) ½-½  3 Lindholm Pertti         ( 3½)
4 13 Laakso Joel             ( 2½) 0-1  2 Veijola Heikki          ( 3½)
5  1 Nikula Mikko            ( 3 ) 1-0 11 Muhonen Sami            ( 2 )
6 10 Kujanpää Mikko          ( 1½) 0-1  9 Kyburz Peter            ( 2 )
7 14 Tiensuu Seppo           ( 1 ) 0-1  8 Telenius Kimmo          ( 2 )

Sivu päivitetty 08.01.2013 11:00 (OEZ)