HELSINGIN MESTARUUS 2014
Shakkiareena 29.12.2013 - 6.1.2014

Alustava aikataulu turnauskutsussa 
HM-turnaus järjestettiin Shakkiareenalla. Live-lautoja oli 16 kpl.

Turnauksen tuomari: IA Harri Hytönen
Turnausjohtaja: Seppo Karasmäki
Kilpailutoimikunta: IA Jouni Lehtivaara, Teemu Miettinen, Ari Möttönen, Lauri Kosunen, Toivo Pudas

Kilpailun erikoismääräykset

Kilpailun LIVE-seuranta
1.k, 2.k, 3.k, 4.k, 5.k, 6.k, 7.k, 8.k, 9.k

AIKATAULUT
M/A-ryhmissä alla oleva aikataulu. 

Kierrostaulukko M/A-ryhmät
KIERROS     PV PV.KK.VUOS   KELLO    P1   P2   P3   P4   P5
1. Kierros  su 29.12.2013   17:00   1-10  2-9  3-8  4-7  5-6
2. Kierros  ms 30.12.2013   17:00   10-6  1-2  9-3  8-4  7-5
3. Kierros  ti 31.12.2013   15:00   2-10  3-1  4-9  5-8  6-7
------------------------------------------------------------
4. Kierros  ke 01.01.2014   12:00   10-7  1-4  2-3  9-5  8-6
5. Kierros  to 02.01.2014   17:00   3-10  5-1  4-2  6-9  7-8
6. Kierros  pe 03.01.2014   17:00   10-8  1-6  2-5  3-4  9-7
------------------------------------------------------------
7. Kierros  la 04.01.2014   12:00   4-10  7-1  6-2  5-3  8-9
8. Kierros  su 05.01.2014   12:00   10-9  1-8  2-7  3-6  4-5
9. Kierros  ma 06.01.2014   12:00   5-10  9-1  8-2  7-3  6-4


M-ryhmä

AN

M - RYHMÄ

SEURA

ELO

SELO

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

YHT

VERT

SIJ

 1

Haapasalo Jukka-Pekka

TamSh

2099

2103

X

1

½

½

0

1

½

½

1

½

 

2.

 2

Hurme Harri

SSK

2183

2180

0

X

0

1

0

1

½

½

0

1

4

1,5

6.

 3

Koskinen Veikko

KS-58

1953

1922

½

1

X

0

0

½

½

0

½

½

 

9.

 4

Kauppala Pekka

LauttSK

2125

2095

½

0

1

X

1

½

1

1

½

1

 

1.

 5

Pasanen Tuomo

I-HSK

2030

2051

1

1

1

0

X

0

0

½

0

1

 

5.

 6

Munukka Timo

ESK

1992

1925

0

0

½

½

1

X

½

½

½

½

4

0,5

8.

 7

Kekki Jorma

Taraus

2075

2011

½

½

½

0

1

½

X

½

½

0

4

1,0

7.

 8

Haanpää Jorma

RikSha

2018

2005

½

½

1

0

½

½

½

X

½

1

5

16,50

4.

 9

Auvinen Esa

ESK

1962

1893

0

1

½

½

1

½

½

½

X

½

5

17,00

3.

10

Mustonen Ilkka

HSK

2058

2047

½

0

½

0

0

½

1

0

½

X

 

10.

Vertailut: 1.keskinäinen, 2.voitot, 3.So-Be

A1-ryhmä

AN

M - RYHMÄ

SEURA

ELO

SELO

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

YHT

VERT

SIJ

 1

Turtiainen Tauno

HSK

1941

1919

X

½

1

1

0

0

1

1

½

1

6

 

4.

 2

Kokkala Janne

Pässi

1937

1914

½

X

½

0

0

½

1

1

1

½

5

1,0

5.

 3

Patola Eero

KäpSK

1914

1865

0

½

X

1

0

0

½

0

½

0

 

8.

 4

Järnefelt Wilhelm

ESK

1852

1751

0

1

0

X

0

0

½

½

0

0

2

 

9.

 5

Seppänen Ville

HSK

xxxx

1884

1

1

1

1

X

½

1

½

½

½

7

 

1.

 6

Lehtinen Tero

LauttSK

1945

1930

1

½

1

1

½

X

1

½

1

0

0,0

3.

 7

Nyman Leif

X

1878

1738

0

0

½

½

0

0

X

½

0

0

 

10.

 8

Smeds Tom

RikSha

1871

1802

½

0

1

½

½

½

½

X

0

0

3

 

7.

 9

Mannberg Henri

Remi

1913

1920

0

0

½

1

½

0

1

1

X

½

5

0,0

6.

10

Tiilikainen Mikko

Remi

1942

1900

0

½

1

1

½

1

1

1

½

X

1,0

2.

Vertailut: 1.keskinäinen, 2.voitot, 3.So-Be

A2-ryhmä

AN

M - RYHMÄ

SEURA

ELO

SELO

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

YHT

VERT

SIJ

 1

Hallman Valo

HSK

1774

1921

X

0

½

1

1

½

1

-

1

1

6

-

2.

 2

Saharinen Petri

HSK

1840

1792

1

X

0

0

1

1

0

-

0

1

4

 

6.

 3

Juselius Harry

Garde

1793

1746

½

1

X

½

1

0

1

1

0

1

5

0,5

5.

 4

Tocklin Tomi

SalSK

1843

1909

0

1

½

X

1

½

1

½

½

½

5

1,0

4.

 5

Jalo Pentti

KäpSK

1754

1638

0

0

0

0

X

0

½

½

0

½

1

 

9.

 6

Taipale Reijo

HSK

1839

1802

½

0

1

½

1

X

1

-

1

1

6

+

1.

 7

Laitinen Martti

SSK

1803

1764

0

1

0

0

½

0

X

-

½

0

2

0,0

8.

 8

Halonen Juhani

HSK

1706

1866

-

-

0

½

½

-

-

X

-

-

1*

 

10.

 9

Tikka Erkki

I-HSK

1786

1802

0

1

1

½

1

0

½

-

X

1

5

1,5

3.

10

Kangas Mauno

LeSi

1848

1849

0

0

0

½

½

0

1

-

0

X

2

1,0

7.


* Juhani Halonen keskeytti 3.kierroksella. Pelatut pelit menevät vahvuuslaskentaan, mutta ei lasketa turnaukseen.
Vertailut: 1.keskinäinen, 2.voitot, 3.So-Be, 4.väri

B-ryhmä



Paarungen der Runde 1
1  1 Miikkulainen Jouko      ( 0 ) 1-0  6 Muhonen Sami            ( 0 )
2  7 Sairanen Pekka          ( 0 ) ½-½  2 Lallukka Taneli         ( 0 )
3  3 Ståhle Sten             ( 0 ) 0-1  8 Kujanpää Mikko          ( 0 )
4  9 Tiensuu Seppo           ( 0 ) 0-1  4 Toivonen Markku         ( 0 )
5  5 Telenius Kimmo          ( 0 ) 1-0 10 Salo Matti              ( 0 )

Paarungen der Runde 2
1  8 Kujanpää Mikko          ( 1 ) 1-0  1 Miikkulainen Jouko      ( 1 )
2  4 Toivonen Markku         ( 1 ) 1-0  5 Telenius Kimmo          ( 1 )
3  2 Lallukka Taneli         ( 0½) 1-0  3 Ståhle Sten             ( 0 )
4  6 Muhonen Sami            ( 0 ) 0-1  7 Sairanen Pekka          ( 0½)
5 10 Salo Matti              ( 0 ) 0-1  9 Tiensuu Seppo           ( 0 )

Paarungen der Runde 3
1  8 Kujanpää Mikko          ( 2 ) 1-0  4 Toivonen Markku         ( 2 )
2  1 Miikkulainen Jouko      ( 1 ) ½-½  2 Lallukka Taneli         ( 1½)
3  7 Sairanen Pekka          ( 1½) ½-½  5 Telenius Kimmo          ( 1 )
4  9 Tiensuu Seppo           ( 1 ) 0-1  6 Muhonen Sami            ( 0 )
5  3 Ståhle Sten             ( 0 ) +-- 10 Salo Matti              ( 0 )

Paarungen der Runde 4
1  2 Lallukka Taneli         ( 2 ) 0-1  8 Kujanpää Mikko          ( 3 )
2  4 Toivonen Markku         ( 2 ) 1-0  7 Sairanen Pekka          ( 2 )
3  5 Telenius Kimmo          ( 1½) 0-1  1 Miikkulainen Jouko      ( 1½)
4  3 Ståhle Sten             ( 1 ) 0-1  9 Tiensuu Seppo           ( 1 )
5  6 Muhonen Sami            ( 1 ) 0-1 11 Mäkelä Paavo            ( 0 )
6 10 Salo Matti              ( 0 ) x-x  0 ei paria                ( 0 )

Paarungen der Runde 5
1  7 Sairanen Pekka          ( 2 ) ½-½  8 Kujanpää Mikko          ( 4 )
2  1 Miikkulainen Jouko      ( 2½) 1-0  3 Toivonen Markku         ( 3 )
3  9 Tiensuu Seppo           ( 2 ) ½-½  2 Lallukka Taneli         ( 2 )
4  5 Telenius Kimmo          ( 1½) 1-0  6 Muhonen Sami            ( 1 )
5 11 Mäkelä Paavo            ( 1 ) 1-0  3 Ståhle Sten             ( 1 )
6 10 Salo Matti              ( 0 ) x-x  0 ei paria                ( 0 )

Paarungen der Runde 6
1  8 Kujapää Mikko           ( 4½) ½-½  5 Telenius Kimmo          ( 2½)
2  7 Sairanen Pekka          ( 2½) ½-½  1 Miikkulainen Jouko      ( 3½)
3  4 Toivonen Markku         ( 3 ) ½-½  2 Lallukka Taneli         ( 2½)
4 11 Mäkelä Paavo            ( 2 ) 1-0  9 Tiensuu Seppo           ( 2½)
5  6 Muhonen Sami            ( 1 ) ½-½  3 Ståhle Sten             ( 1 )
6 10 Salo Matti              ( 0 ) x-x  0 ei paria                ( 0 )

Paarungen der Runde 7
1  9 Tiensuu Seppo           ( 3 ) 0-1  8 Kujanpää Mikko          ( 5 )
2  3 Ståhle Sten             ( 2 ) 0-1  1 Miikkulainen Jouko      ( 4 )
3  6 Muhonen Sami            ( 1½) 1-0  4 Toivonen Markku         ( 3½)
4  2 Lallukka Taneli         ( 3 ) 1-0  5 Telenius Kimmo          ( 3 )
5 10 Salo Matti              ( 0 ) 0-1  7 Sairanen Pekka          ( 3 )
6 11 Mäkelä Paavo            ( 3 ) x-x  0 ei paria                ( 0 )

Sivu päivitetty 29.12.2013 21:00 (OEZ/H/TM)
Sivu päivitetty 6.1.2014 19:11 (OEZ/H/TM)