Helsingin koululaiskilpailut 2010

Koulu HM pelattiin ala-asteen sarjassa 9.10. sekä yläaste ja lukiot 10.10. Peliaikana oli 20'+10"/1z. Shakkikoti

Kilpailun tuomari: Timo Munukka Kilpailun johtaja: Heikki Luoma Kilpailutoimikunta: Sauli Tiitta, Panu Laine

Huom! Ensimmäistä kertaa ns "Protos" ohjelma kaatui kierroksella 5. yläasteen sarjassa. Kuudella eri tavalla kokeiltuna protos ei jatkanut turnausta enää kuudennelle kierrokselle. Kilpailun tuomari on ollut käyttämässä protosta 1991 alkaen jolloin oli 7-kierroksen turnaus. Edellisenä päivänä ala-asteella täsmälleen sama tiedosto peluutti vielä kuusi kierrosta! Mysteerinen ongelma johon ei kuuden eritapaisen kokeilun seurauksenakaan tuomari keksinyt ratkaisua eikä pari muuta protoksen käyttöä tunteva. Ohjelman tekijä varmaan ilahtuu että kerrankin löytyy virhe normaalitilanteessa Yläasteen kilpailu on siksi vielä alkuperäisessä taulukossa.


Ala-aste  
* Mestaruudesta pelattiin uusinta Jan Demidov - Dmitri Tumanov 0-1. Peliaika oli uusinnassa (3'+2"/1z) pikashakkia.
SI. NIMI                   KOULU            1    2    3    4    5    6    YHT BCHZ  SO-BE
 1. Tumanov Dmitri         Suom.-venäl     W+34 S+ 3 W+ 9 S+ 6 W= 2 S+ 5  5½ 24.50 21.75*
 2. Demidov Jan            Pukinmäki       S+14 W+16 S+ 7 W+ 8 S= 1 W+10  5½ 25.00 22.25*
 3. Eränne Tomi            Jousenkaari     S+26 W- 1 S+11 W+25 S+ 7 W+ 8  5  23.50 18.00
 4. Eränne Jani            Jousenkaari     W+43 W-19 S+35 S+17 W= 9 S+13  4½ 17.50 12.50
 5. Saavalainen Ellis      Komeetta        S+31 W+10 S- 8 W+15 S+12 W- 1  4  24.00 14.50
 6. Jääskeläinen Alexander Suom.-venäl     S+25 W+15 S+12 W- 1 S-10 W+21  4  23.50 14.00
 7. Ebeling Gabriela       TES             W+35 S+13 W- 2 S+20 W- 3 S+23  4  22.50 12.00
 8. Lahdelma Henri         Matinlahti      W+27 S+37 W+ 5 S- 2 W+20 S- 3  4  22.50 12.00
 9. Ahokas Aleksi          Viikki          S+46 W+21 S- 1 W+14 S= 4 W=11  4  22.00 12.25
10. Kemppinen Antti        Pelimanni       W+24 S- 5 W+28 S+33 W+ 6 S- 2  4  21.50 12.00
11. Kugappi Tomi           Hevosen         W+23 S=22 W- 3 S+29 W+18 S= 9  4  21.00 12.50
12. Tumanov Viktor         Suom.-venäl     W+29 S+17 W- 6 S+23 W- 5 W+27  4  20.00 12.00
13. Mantulin Artjom        Vuosaari        S+40 W- 7 S+27 W+19 S+16 W- 4  4  20.00 11.50
14. Näppinen Maksim        Leppäkorpi      W- 2 S+30 W+41 S- 9 W+33 S+20  4  18.50  9.00
15. Miettinen Emil         Kallahti        W+42 S- 6 W+24 S- 5 W+30 W+19  4  18.00 10.00
16. Näppinen Mihail        Steiner         W+30 S- 2 W+22 S=18 W-13 S+32  3½ 21.00  9.75
17. Molander Joel          Munkkiniemi     W+36 W-12 S+21 W- 4 S+31 W=22  3½ 19.00  9.00
18. Wahlbäck Aleksi        Pihlajisto      W-20 S+36 W+37 W=16 S-11 S+38  3½ 16.50  7.75
19. Riikonen Matias        TES             W+28 S+ 4 W-20 S-13 W+25 S-15  3  21.50 10.50
20. Koskinen Otso          Laajavuori      S+18 W+33 S+19 W- 7 S- 8 W-14  3  20.50  8.50
21. Galita Alexandru       Eestinkallio    W+41 S- 9 W-17 S+22 W+24 S- 6  3  19.00  7.50
22. Ahokas Ville           Viikki          S+39 W=11 S-16 W-21 W+29 S=17  3  18.50  8.25
23. Kivimäki Kasper        Westendinpuisto S-11 W+39 S+44 W-12 S+26 W- 7  3  18.00  6.00
24. Halonen Juhani         Munkkiniemi     S-10 W+31 S-15 W+35 S-21 S+34  3  17.50  6.50
25. Majidian Erika         Marjaniemi      W- 6 S+42 W+38 S- 3 S-19 W+37  3  17.50  5.50
26. Litkey Otto            Päivänkehrä     W- 3 S-34 W+40 S+28 W-23 S+36  3  17.00  7.00
27. Passi Jere             Päiväkehrä      S- 8 W+45 W-13 S+38 W+34 S-12  3  17.00  5.00
28. Ebeling Mikaela        TES             S-19 W+43 S-10 W-26 S+39 W+33  3  15.00  5.00
29. Ebeling Mariela        TES             S-12 S=32 W+36 W-11 S-22 W+41  2½ 17.00  4.75
30. Koskinen Aaro          Laajavuori      S-16 W-14 S+45 W+37 S-15 W=31  2½ 17.00  4.25
31. Tuuri Juulia           Westendinpuisto W- 5 S-24 W+32 S+43 W-17 S=30  2½ 16.50  4.75
32. Andreev Aatos          Töölö           S-44 W=29 S-31 W+42 S+41 W-16  2½ 12.50  4.25
33. Nuotio Leo             Nöykkiönlaakso  W+38 S-20 W+34 W-10 S-14 S-28  2  18.00  4.00
34. Lemberg Jere           Iivisniemi      S- 1 W+26 S-33 W+44 S-27 W-24  2  17.50  4.00
35. Castren Casper         Iivisniemi      S- 7 W+40 W- 4 S-24 W-38 S+42  2  17.00  3.50
36. Seppälä Samuel         Nöykkiönlaakso  S-17 W-18 S-29 S+40 W+46 W-26  2  15.50  3.00
37. Huovila Hiski          Tähtiniitty     W+45 W- 8 S-18 S-30 W+43 S-25  2  15.00  2.00
38. Paananen Oona          Meritori        S-33 W+44 S-25 W-27 S+35 W-18  2  14.50  3.00
39. Wahlbäck Stefan        Pihlajisto      W-22 S-23 W=42 S=41 W-28 S+44  2  13.00  2.50
40. Ryhänen Jarno          Vesala          W-13 S-35 S-26 W-36 S+45 S+46  2  13.00  2.00
41. Rechardt Akilles       Tähtiniitty     S-21 W+46 S-14 W=39 W-32 S-29  1½ 15.00  2.00
42. Turunen Kasper         Jalavanpuisto   S-15 W-25 S=39 S-32 W+44 W-35  1½ 14.50  2.00
43. Laaksonen Jesper       Nöykkiönlaakso  S- 4 S-28 W+46 W-31 S-37 W-45  1  14.00  1.00
44. Lehtinen Jaakko        Matinlahti      W+32 S-38 W-23 S-34 S-42 W-39  1  13.00  2.50
45. van Eynde Maxim        Ranskalainen    S-37 S-27 W-30 S-46 W-40 S+43  1  11.50  1.00
46. Virkkunen Saara        Meritori        W- 9 S-41 S-43 W+45 S-36 W-40  1  11.50  1.00


Shakkikoti ya 10.10.2010
(alkuperäinen taulukko)
01 Ebeling Daniel      TES          W+ 7 S+ 4 W+ 2 S+ 3 W+ 8 S+ 5 W+ 6  7  (1.)
02 Liu Dennis          Ressu        S+ 8 W+11 S- 1 W+ 7 S- 4 W+10 W+ 5  5  (3.)
03 Tumanova Irina      Suom.-venäl. W= 9 S+ 6 S+ 5 W- 1 S= 7 W= 4 W+10  4½ (4.)
04 Räsänen Otto        Vantaa kv    S+10 W- 1 S+11 W+ 5 W+ 2 S= 3 S+ 8  5½ (2.)
05 Mylläri Nicholas    TES           =FR S+ 9 W- 3 S- 4 W+ 6 W- 1 S- 2  2½ (6.-8.)
06 Larionova Katariina Laajasalo    W-11 W- 3 =FR  S=10 S- 5 W+ 9 S- 1  2  (9.)
07 Leminen Mika        Kellokoski   S- 1 W+ 8 W+10 S- 2 W= 3 S+11  =FR  4  (5.)
08 Huuskonen Santeri   TES          W- 2 S- 7 W+ 9 S+11 S- 1  =FR W- 4  2½ (6.-8.)
09 Laine Miika         Matinkylä    S= 3 W- 5 S- 8  =FR W=10 S- 6 W+11  2½ (6.-8.)
10 Larionova Maria     Kulosaari    W- 4  =FR S- 7 W= 6 S= 9 S- 2 S- 3  1½ (10.-11.)
11 Syrjänen Niko       Saarnilaakso S+ 6 S- 2 W- 4 W- 8  =FR W- 7 S- 9  1½ (10.-11.)
vertailut 1. Fide Bchz, 2. Fide SoBe, 3. voitot
 
Shakkikoti lukiot/aol 10.10.2010
 
1 Nuutinen Joonas     Matem.l  XX 1  1  0  0  0   2  (4.)
2 Gröhn Eetu          Matem.l  0  XX 0  0  0  0   0  (6.)
3 Kauppala Tuuli      Ressu    0  1  XX 0  0  ½   1½ (5.)
4 Väisänen Niko       Ressu    1  1  1  XX ½  0   3½ (3.)
5 Elomaa Arto         Keuda    1  1  1  ½  XX 1   4½ (1.)
6 Väisänen Aleksi     VSSK     1  1  ½  1  0  XX  3½ (2.)
* vertailuna keskinäinen peli

Tulokset vuoden 2009 kilpailusta
Tulokset vuoden 2008 kilpailusta
Tulokset vuoden 2007 kilpailusta
Tulokset vuoden 2006 kilpailusta
Tulokset vuoden 2005 kilpailusta
Tulokset vuoden 2004 kilpailusta
Tulokset vuoden 2003 kilpailusta
Tulokset vuoden 2002 kilpailusta
Tulokset vuoden 2001 kilpailusta
Tulokset vuoden 2000 kilpailusta
Tulokset vuoden 1999 kilpailusta

Sivu päivitetty 13.11.2010 12:00 (OEZ)