Helsingin koululaiskilpailut 2011

Koulu HM pelattiin alakoulujen sarjassa 8.10. sekä yläkoulut ja jatkokoulut 9.10. Peliaikana oli 20'+10"/1z. Shakkikoti

Kilpailun tuomari: Timo Munukka Kilpailun johtaja: Heikki Luoma
Kilpailutoimikunta: Jouni Lehtivaara, Sauli Tiitta (ak), Panu Laine (yk), Seppo Karasmäki

Shakkikodin juhlanappulaturnaus (kutsu) 17.12.


Alakoulut 
* Mestaruudesta pelattiin uusinta Jan Demidov - Valo Hallman 1-0. Peliaika oli uusinnassa (3'+2"/1z) pikashakkia.
SI. NIMI                   KOULU            1    2    3    4    5    6   YHT BCHZ SO-BE
 1. Demidov Jan            Pukinmäki       S+42 W+ 9 S+24 W+ 3 S= 2 W+ 8  5½ 23.5 20.75*
 2. Hallman Valo           Laajavuori      W+22 S+14 W+11 S+19 W= 1 S+10  5½ 23.5 20.75*
 3. Nappu Maxim            Kontula         W+51 S+17 W+13 S- 1 W+19 S+16  5  22.5 17.00
 4. Ebeling Mikaela        TES             W+18 S+29 W-19 S+23 W+15 S+ 9  5  21.0 18.00
 5. Kemppinen Antti        Pelimanni       W+37 S-11 W+38 S+25 W+21 S+12  5  19.0 15.00
 6. Eränne Jani            Jousenkaari     S-21 W= 7 S+35 W+20 S+27 W+23  4½ 19.5 14.25
 7. Kugappi Tomi           Hevoshaka       S-20 S= 6 W+39 S+13 W+36 W+25  4½ 19.5 13.75
 8. Virtanen Teemu         Karhunkorpo     W+38 S-13 W+22 S+14 W+11 S- 1  4  23.0 13.50
 9. Näppinen Maksim        Leppävuori      W+34 S- 1 W+18 S+36 W+26 W- 4  4  23.0 12.50
10. Ahokas Aleksi          Viikki          W+33 S+25 W+20 S+21 W-16 W- 2  4  22.0 12.50
11. Wahlbäck Aleksi        Pihlajisto      S+52 W+ 5 S- 2 W+27 S- 8 S+30  4  21.5 12.00
12. Keinänen Toivo         Westendinpuisto W+32 S+28 W+23 S-15 W+30 W- 5  4  21.0 12.00
13. Molander Joel          Munkkiniemi     S+47 W+ 8 S- 3 W- 7 S+40 S+19  4  20.5 11.00
14. Pihlman Joni           Meritori        S+35 W- 2 S+43 W- 8 S+24 S+26  4  20.0 10.50
15. Jääskeläinen Aleksandr venäläinen      S+40 W-24 S+41 W+12 S- 4 W+22  4  19.0 11.00
16. Koskinen Otso          Laajavuori      S+46 W-19 S+40 W+24 S+10 W- 3  4  19.0 11.00
17. Nuotio Leo             Nöykkiönlaakso   +54 W- 3 W+44 S-30 S+37 W+21  4  19.0  9.25
18. Wahlbäck Stefan        Pihlajisto      S- 4 W+55 S- 9 W+43 S+39 W+35  4  15.5  6.50
19. Kivimäki Kasper        Westendinpuisto W+56 S+16 S+ 4 W- 2 S- 3 W-13  3  24.0  9.50
20. Mäki Kalle             TES             W+ 7 W+27 S-10 S- 6 W+29  --   3  22.5 12.25
21. Ebeling Mariela        TES             W+ 6 S+44 S+26 W-10 S- 5 S-17  3  22.0  9.50
22. Miettinen Emil         Kallahti        S- 2 W+47 S- 8 W+28 W+31 S-15  3  21.5  8.00
23. Wenell Reko            Aarnivalkea     W+48 S+36 S-12 W- 4 W+32 S- 6  3  21.0  7.50
24. Näppinen Mihail        Ruusuvuori      W+50 S+15 W- 1 S-16 W-14 S+48  3  21.0  7.50
25. Andreev Atos           Töölö           S+45 W-10 S+28 W- 5 W+41 S- 7  3  20.5  7.00
26. Bederdin Lauri         Ruukki          W+39 S+30 W-21 S+29 S- 9 W-14  3  19.0  8.00
27. Ahokas Ville           Viikki          W+43 S-20 W+37 S-11 W- 6 W+46  3  18.5  6.50
28. Myyryläinen Neea       Jalavapuisto    S+31 W-12 W-25 S-22 W+43 S+41  3  17.0  7.00
29. Martinez Roberto       TES             S+53 W- 4 S+46 W-26 S-20 W+47  3  16.5  5.00
30. Mantulin Artjom        Vuosaari        S+55 W-26 S+49 W+17 S-12 W-11  3  16.0  5.00
31. Leppänen Adiel         Jalavapuisto    W-28 S-43 W+34 W+42 S-22 S+38  3  15.5  7.50
32. Turunen Kasperi        Jalavapuisto    S-12 W-41 S+52 W+44 S-23 W+40  3  14.0  5.00
33. Koskinen Aaro          Laajavuori      S-10 W-35 S-45 W+52 S+44 W+39  3  13.5  5.00
34. Kemppainen Pauli       Nissniku        S- 9 W-42 S-31 W+55 S+45 W+49  3  12.5  3.50
35. Vehtari Jasu           Aarnivalkea     W-14 S+33 W- 6 S=38 W+50 S-18  2½ 19.5  5.75
36. Vähätalo Ville         TES             S+49 W-23 S+42 W- 9 S- 7 W=37  2½ 17.5  4.75
37. van Eynde Maxim        Ranskalainen    S- 5 W+52 S-27 W+45 W-17 S=36  2½ 17.0  4.25
38. Koskinen Karlos        Jalavapuisto    S- 8 W+53 S- 5 W=35 S+49 W-31  2½ 17.0  3.75
39. Björklund Pauli        Venäläinen      S-26 W+45 S- 7 W+46 W-18 S-33  2  18.5  4.00
40. Halmeenmäki Aapo       Jupperi         W-15 S+50 W-16 S+48 W-13 S-32  2  18.5  3.50
41. Mantulina Anastasia    Vuosaari        S-44 S+32 W-15 W+47 S-25 W-28  2  17.0  5.00
42. Visa Alfred            Westendinpuisto W- 1 S+34 W-36 S-31 S-46 W+52  2  17.0  4.00
43. Virros Oskar           Matinlahti      S-27 W+31 W-14 S-18 S-28 W+55  2  17.0  3.00
44. Björklund Erik         Venäläinen      W+41 W-21 S-17 S-32 W-33 S+53  2  15.5  3.00
45. Bonsdorff Amos         Meritori        W-25 S-39 W+33 S-37 W-34 S+50  2  15.0  4.50
46. Molarius Jaakko        Päivänkehrä     W-16 S+56 W-29 S-39 W+42 S-27  2  14.5  2.50
47. Puolitaival Aaro       Laurinlahti     W-13 S-22 W+56 S-41 W+53 S-29  2  13.5  1.50
48. Mäki-Uuro Tuure        Snellman        S-23 W-49 S+53 W-40 S+55 W-24  2  10.5  1.00
49. Lindgren Mette         Laurinlahti     W-36 S+48 W-30 S=50 W-38 S-34  1½ 14.5  2.75
50. Shashkin Fyodor        Internat        S-24 W-40 S+55 W=49 S-35 W-45  1½ 11.0  0.75
51. Virkkunen Saara        Meritori        S- 3  +FR  --   --   --   --   1  17.5  6.25
52. Mäki-Uuro Klaara       Snellman        W-11 S-37 W-32 S-33 W+56 S-42  1  15.0  0.50
53. Hellgren Lassi         Nissniku        W-29 S-38 W-48 S+56 S-47 W-44  1  12.0  0.50
54. Lehtinen Jaakko        Matinlahti       -17  --   --   --   --   --   0  18.0  9.00
55. Rimey Eddie            Töölö           W-30 S-18 W-50 S-34 W-48 S-43  0  15.5  0.00
56. Teider Julius          Kallio          S-19 W-46 S-47 W-53 S-52  --   0   9.5  0.25
* vertailut 1.Fide (Bchz), 2.Fide (So-Be), 3.voitot, 4.keskinäinen.
Mestaruudesta uusinta

                                 KOULU HM 2011
                             Shakkikoti ak 8.10.
 
  1 Demidov Jan                5.5        S+ 29 W+ 18 S+ 22 W+  8 S=  4 W+  2 
  2 Virtanen Teemu             4.0        W+ 30 S- 17 W+ 32 S+ 19 W+ 25 S-  1 
  3 Kugappi Tomi               4.5        S- 31 S=  5 W+ 56 S+ 17 W+  9 W+ 21 
  4 Hallman Valo               5.5        W+ 32 S+ 19 W+ 25 S+ 26 W=  1 S+  6 
  5 Eränne Jani                4.5        S- 33 W=  3 S+ 47 W+ 31 S+ 16 W+ 24 
  6 Ahokas Aleksi              4.0        W+ 34 S+ 21 W+ 31 S+ 33 W- 11 W-  4 
  7 Jääskeläinen Aleksan       4.0        S+ 35 W- 22 S+ 27 W+ 12 S- 14 W+ 32 
  8 Nappu Maxim                5.0        W+ 36 S+ 23 W+ 17 S-  1 W+ 26 S+ 11 
  9 Vähätalo Ville             2.5        S+ 37 W- 24 S+ 29 W- 18 S-  3 W= 38 
 10 Kemppinen Antti            5.0        W+ 38 S- 25 W+ 30 S+ 21 W+ 33 S+ 12 
 11 Koskinen Otso              4.0        S+ 39 W- 26 S+ 35 W+ 22 S+  6 W-  8 
 12 Keinänen Toivo             4.0        W+ 40 S+ 48 W+ 24 S-  7 W+ 13 W- 10 
 13 Mantulin Artjom            3.0        S+ 41 W- 28 S+ 37 W+ 23 S- 12 W- 25 
 14 Ebeling Mikaela            5.0        W+ 42 S+ 15 W- 26 S+ 24 W+  7 S+ 18 
 15 Martinez Roberto           3.0        S+ 43 W- 14 S+ 39 W- 28 S- 31 W+ 45 
 16 Ahokas Ville               3.0        W+ 44 S- 31 W+ 38 S- 25 W-  5 W+ 39 
 17 Molander Joel              4.0        S+ 45 W+  2 S-  8 W-  3 S+ 35 S+ 26 
 18 Näppinen Maksim            4.0        W+ 46 S-  1 W+ 42 S+  9 W+ 28 W- 14 
 19 Pihlman Joni               4.0        S+ 47 W-  4 S+ 44 W-  2 S+ 22 S+ 28 
 20 Leppänen Adiel             3.0        W- 48 S- 44 W+ 46 W+ 29 S- 32 S+ 30 
 21 Andreev Atos               3.0        S+ 49 W-  6 S+ 48 W- 10 W+ 27 S-  3 
 22 Näppinen Mihail            3.0        W+ 50 S+  7 W-  1 S- 11 W- 19 S+ 52 
 23 Nuotio Leo                 4.0         + 51 W-  8 W+ 55 S- 13 S+ 38 W+ 33 
 24 Wenell Reko                3.0        W+ 52 S+  9 S- 12 W- 14 W+ 40 S-  5 
 25 Wahlbäck Aleksi            4.0        S+ 53 W+ 10 S-  4 W+ 16 S-  2 S+ 13 
 26 Kivimäki Kasper            3.0        W+ 54 S+ 11 S+ 14 W-  4 S-  8 W- 17 
 27 Mantulina Anastasia        2.0        S- 55 S+ 40 W-  7 W+ 45 S- 21 W- 48 
 28 Bederdin Lauri             3.0        W+ 56 S+ 13 W- 33 S+ 15 S- 18 W- 19 
 29 Visa Alfred                2.0        W-  1 S+ 46 W-  9 S- 20 S- 39 W+ 53 
 30 Koskinen Karlos            2.5        S-  2 W+ 43 S- 10 W= 47 S+ 37 W- 20 
 31 Mäki Kalle               R 3.0        W+  3 W+ 16 S-  6 S-  5 W+ 15  --   
 32 Miettinen Emil             3.0        S-  4 W+ 45 S-  2 W+ 48 W+ 20 S-  7 
 33 Ebeling Mariela            3.0        W+  5 S+ 55 S+ 28 W-  6 S- 10 S- 23 
 34 Koskinen Aaro              3.0        S-  6 W- 47 S- 49 W+ 53 S+ 55 W+ 56 
 35 Halmeenmäki Aapo           2.0        W-  7 S+ 50 W- 11 S+ 52 W- 17 S- 40 
 36 Virkkunen Saara          R 1.0        S-  8  + FF  --    --    --    --   
 37 Lindgren Mette             1.5        W-  9 S+ 52 W- 13 S= 50 W- 30 S- 46 
 38 van Eynde Maxim            2.5        S- 10 W+ 53 S- 16 W+ 49 W- 23 S=  9 
 39 Molarius Jaakko            2.0        W- 11 S+ 54 W- 15 S- 56 W+ 29 S- 16 
 40 Turunen Kasperi            3.0        S- 12 W- 27 S+ 53 W+ 55 S- 24 W+ 35 
 41 Rimey Eddie                0.0        W- 13 S- 42 W- 50 S- 46 W- 52 S- 44 
 42 Wahlbäck Stefan            4.0        S- 14 W+ 41 S- 18 W+ 44 S+ 56 W+ 47 
 43 Hellgren Lassi             1.0        W- 15 S- 30 W- 52 S+ 54 S- 45 W- 55 
 44 Virros Oskar               2.0        S- 16 W+ 20 W- 19 S- 42 S- 48 W+ 41 
 45 Puolitaival Aaro           2.0        W- 17 S- 32 W+ 54 S- 27 W+ 43 S- 15 
 46 Kemppainen Pauli           3.0        S- 18 W- 29 S- 20 W+ 41 S+ 49 W+ 37 
 47 Vehtari Jasu               2.5        W- 19 S+ 34 W-  5 S= 30 W+ 50 S- 42 
 48 Myyryläinen Neea           3.0        S+ 20 W- 12 W- 21 S- 32 W+ 44 S+ 27 
 49 Bonsdorff Amos             2.0        W- 21 S- 56 W+ 34 S- 38 W- 46 S+ 50 
 50 Shashkin Fyodor            1.5        S- 22 W- 35 S+ 41 W= 37 S- 47 W- 49 
 51 Lehtinen Jaakko          R 0.0         - 23  --    --    --    --    --   
 52 Mäki-Uuro Tuure            2.0        S- 24 W- 37 S+ 43 W- 35 S+ 41 W- 22 
 53 Mäki-Uuro Klaara           1.0        W- 25 S- 38 W- 40 S- 34 W+ 54 S- 29 
 54 Teider Julius            R 0.0        S- 26 W- 39 S- 45 W- 43 S- 53  --   
 55 Björklund Erik             2.0        W+ 27 W- 33 S- 23 S- 40 W- 34 S+ 43 
 56 Björklund Pauli            2.0        S- 28 W+ 49 S-  3 W+ 39 W- 42 S- 34 


Shakkikoti ya 09.10.2011

SI. NIMI                KOULU        1    2    3    4    5    6    7   YHT BCHZ SO-BE
 1. Ebeling Daniel      TES         S+13 W+ 5 S+12 W+ 2 S+ 3 W+ 8 S+ 4  7  24.5 24.50
 2. Tumanov Dmitri      Venäläinen  W+ 8 S+11 W+ 3 S- 1 S+ 6 W+ 5 W+ 9  6  27.0 20.00
 3. Tumanova Irina      Venäläinen  S+ 4 W+10 S- 2 W+ 9 W- 1 S+ 7 S+ 8  5  28.0 15.00
 4. Larionova Katariina Laajasalo   W- 3 S- 8 W+10 S= 5 S+ 9 W+11 W- 1  3½ 26.0  9.25
 5. Saavalainen Ellis   EIS         W+ 7 S- 1 W- 8 W= 4 S+10 S- 2 W+12  3½ 26.0  8.25
 6. Laine Miika         Matinkylä   W-11 W+13 S= 7 S+ 8 W- 2 S- 9 W+10  3½ 22.0  9.50
 7. Tommiska Atte       Tapiola     S- 5  +FF W= 6 S+12 W- 8 W- 3 S+11  3½ 21.0  6.25
 8. Ebeling Gabriela    TES         S- 2 W+ 4 S+ 5 W- 6 S+ 7 S- 1 W- 3  3  31.5 10.00
 9. Eränne Tomi         Tapiola     S=10 W=12 S+11 S- 3 W- 4 W+ 6 S- 2  3  23.5  7.25
10. Halonen Juhani      Munkkiniemi W= 9 S- 3 S- 4 W+11 W- 5 S+12 S- 6  2½ 21.5  4.50
11. Huuskonen Santeri   TES         S+ 6 W- 2 W- 9 S-10 W+12 S- 4 W- 7  2  22.5  4.50
12. Avela Max           DSH          +FF S= 9 W- 1 W- 7 S-11 W-10 S- 5  1½ 22.0  2.00
13. Mylläri Nicholas    TES         W- 1 S- 6  --   --   --   --   --   0  23.0  6.25
vertailut 1. Fide Bchz, 2. Fide SoBe, 3. voitot
 
Shakkikoti jatkokoulut 9.10.2011
 
01 Karkinen Jaro       Norssi     XX 1  0  1  ½  0   3½ (3.)
02 Leminen Mika        Kellokoski 0  XX 0  1  0  1   2  (4.)
03 Elomaa Arto         Keuda      1  1  XX 1  0  1   4  (2.)
04 Laurikainen Janne   Olari      0  0  0  XX 0  1   1  (5.)
05 Räsänen Otto        Ressu      ½  1  1  1  XX 1   4½ (1.)
06 Larionova Maria     Matem.l    0  0  0  0  0  XX  0  (6.)
* vertailuna keskinäinen peli
Tulokset vuoden 2010 kilpailusta
Tulokset vuoden 2009 kilpailusta
Tulokset vuoden 2008 kilpailusta
Tulokset vuoden 2007 kilpailusta
Tulokset vuoden 2006 kilpailusta
Tulokset vuoden 2005 kilpailusta
Tulokset vuoden 2004 kilpailusta
Tulokset vuoden 2003 kilpailusta
Tulokset vuoden 2002 kilpailusta
Tulokset vuoden 2001 kilpailusta
Tulokset vuoden 2000 kilpailusta
Tulokset vuoden 1999 kilpailusta

Sivu päivitetty 09.10.2011 20:00 (OESZ)