Helsingin koululaiskilpailut 2012

Koulu HM pelattiin alakoulujen 6.10. osalta ensi kertaa uudella Shakkiareenalla ja samalla jaettiin alakoulut 1-3 ja 4-6 luokkien sarjoihin sekä tytöille jaettiin palkinnot myös molemmissa sarjoissa. Yläkoulujen ja jatkokoulujen sarjat pelattiin 7.10. samoin, missä tytöille jaettiin myös omat palkinnot. Peliaikana oli 20'+10"/1z. Shakkiareena.

Kilpailun tuomari: Timo Munukka, Kilpailun johtaja: Heikki Luoma.
Kilpailutoimikunta: Eero Patola, Sauli Tiitta (ak), Toivo Pudas (kuvat).
Keittiöpäällikkö: Iila Hallman

Shakkikodin nappulaturnaus (kutsu) 13.10.
Helsingin koululaiskilpailujen voittajat 1999-2012 (linkki tulee tähän)

Alakoulut I (1-3 lk) LOPPUTAULUKKO 
SI. NIMI                   KOULU            1    2    3    4    5    6   YHT BCHZ SO-BE
 1. Nappu Maxim            Kontula        W+ 3 S+10 W+ 9 S+ 2 W+ 4 S+ 6  6.0 22.0 22.00
 2. Srivastava Tathya      TES            S+ 6 W+17 S+11 W- 1 W+ 9 S= 3  4.5 22.0 14.00
 3. van Eynde Maxim        Ranskalainen   S- 1 W= 6 S+15 W+11 S+12 W= 2  4.0 21.0 11.00
 4. Aalto Patrik           Kantokaski     S+15 W=12 S= 7 W+ 5 S- 1 W+ 9  4.0 20.5 11.50
 5. Yue Yijia (Owen)       Matinlahti     W+19 S- 9 W+ 8 S- 4 W+14 S+13  4.0 15.0  8.00
 6. Tella Vilho            Iivisniemi     W- 2 S= 3 W+14 S+13 W+10 W- 1  3.5 22.0  9.50
 7. Telivuo Werner         Minerva        W-13 S+18 W= 4 S=10 W= 8 S+14  3.5 17.0  9.50
 8. Ojasti Onni            Nissniku       W-10  +FF S- 5 W+19 S= 7 W+12  3.5 16.5  6.25
 9. Ebeling Mariela        TES            S+16 W+ 5 S- 1 W+12 S- 2 S- 4  3.0 22.5  8.00
10. Hietaniemi Anna        Vanttila       S+ 8 W- 1 S+16 W= 7 S- 6 W=11  3.0 20.5  7.75
11. Björklund Erik         Laakovuori     W+18 S=13 W- 2 S- 3 W+15 S=10  3.0 18.0  6.75
12. Lakoma Aaro            Niittykumpu    W+14 S= 4 W+13 S- 9 W- 3 S- 8  2.5 18.5  6.50
13. Mäki-Uuro Klaara       Snellman       S+ 7 W=11 S-12 W- 6 S+16 W- 5  2.5 18.0  6.50
14. Sukanen Jussi          Mankkaanpuro   S-12 W+15 S- 6 W+16 S- 5 W- 7  2.0 16.5  3.00
15. Mäki-Uuro Tuure        Snellman       W- 4 S-14 W- 3  +FF S-11 W+19  2.0 15.0  1.25
16. Kevarinmäki Janne      Martinkallio   W- 9 S+19 W-10 S-14 W-13  +FF  2.0 12.5  1.25
17. Nissilä Oskari         Mikkelä         +FF S- 2  --   --   --   --   1.0 17.0  6.25
18. Chakhovich Anton       Venäläinen     S-11 W- 7 S+19  --   --   --   1.0 14.5  4.25
19. Kolga Arsenij          Päivänkehrä    S- 5 W-16 W-18 S- 8  +FF S-15  1.0 13.0  0.25

* vertailut 1.Fide (Bchz), 2.Fide (So-Be), 3.voitot, 4.keskinäinen.
Mestaruudesta uusinta

KOULU HM 2012
Shakkiareena ak I 6.10.
 1 Nappu Maxim                6.0   W+10 S+ 8 W+ 4 S+ 6 W+ 2 S+15 
 2 Aalto Patrik               4.0   S+11 W= 7 S= 3 W+ 9 S- 1 W+ 4 
 3 Telivuo Werner             3.5   W-12 S+14 W= 2 S= 8 W=17 S+16 
 4 Ebeling Mariela            3.0   S+13 W+ 9 S- 1 W+ 7 S- 6 S- 2 
 5 Björklund Erik             3.0   W+14 S=12 W- 6 S-10 W+11 S= 8 
 6 Srivastava Tathya          4.5   S+15 W+19 S+ 5 W- 1 W+ 4 S=10 
 7 Lakoma Aaro                2.5   W+16 S= 2 W+12 S- 4 W-10 S-17 
 8 Hietaniemi Anna            3.0   S+17 W- 1 S+13 W= 3 S-15 W= 5 
 9 Yue Yijia (Owen)           4.0   W+18 S- 4 W+17 S- 2 W+16 S+12 
10 van Eynde Maxim            4.0   S- 1 W=15 S+11 W+ 5 S+ 7 W= 6 
11 Mäki-Uuro Tuure            2.0   W- 2 S-16 W-10  +FF S- 5 W+18 
12 Mäki-Uuro Klaara           2.5   S+ 3 W= 5 S- 7 W-15 S+13 W- 9 
13 Kevarinmäki Janne          2.0   W- 4 S+18 W- 8 S-16 W-12  +FF 
14 Chakhovich Anton         R 1.0   S- 5 W- 3 S+18  --   --   -- 
15 Tella Vilho                3.5   W- 6 S=10 W+16 S+12 W+ 8 W- 1 
16 Sukanen Jussi              2.0   S- 7 W+11 S-15 W+13 S- 9 W- 3 
17 Ojasti Onni                3.5   W- 8  +FF S- 9 W+18 S= 3 W+ 7 
18 Kolga Arsenij              1.0   S- 9 W-13 W-14 S-17  +FF S-11 
19 Nissilä Oskari           R 1.0    +FF S- 6  --   --   --   --  
Alakoulut I
I (4-6 lk) LOPPUTAULUKKO
SI. NIMI                   KOULU             1    2    3    4    5    6   YHT BCHZ SO-BE
 1. Demidov Jan            Pukinmäki       S+22 W+ 6 S+11 W+ 3 S+ 2 W+ 4  6.0 22.5 22.50
 2. Kugappi Tomi           Kytöpuisto      S+18 W+15 S+ 4 W+11 W- 1 S+ 7  5.0 23.0 17.00
 3. Lahdelma Henri         Matinlahti      W+16 S+23 W+ 5 S- 1 W+ 6 S= 9  4.5 22.5 14.75
 4. Keinänen Toivo         Westendinpuisto W+13 S+ 9 W- 2 S+22 W+ 5 S- 1  4.0 23.5 12.50
 5. Jääskeläinen Aleksandr Venäläinen      S+10 W+ 8 S- 3 W+14 S- 4 W+15  4.0 22.0 13.50
 6. Ebeling Mikaela        TES             W+26 S- 1 W+15 S+19 S- 3 W+14  4.0 19.5  9.00
 7. Pihlman Joni           Meritori        W+21 S-19 W+16 S+12 S+ 8 W- 2  4.0 19.0 11.50
 8. Hallman Valo           Martinlaakso    W+20 S- 5 W+19 S+ 9 W- 7 S+12  4.0 19.0 11.00
 9. Näppinen Maksim        Leppäkorpi      S+27 W- 4 S+10 W- 8 S+17 W= 3  3.5 19.5  9.25
10. Mäki Kalle             TES             W- 5 S+20 W- 9 S+18 W+16 S=13  3.5 19.0 10.00
11. Molander Joel          Munkkiniemi     S+14 W+12 W- 1 S- 2 W=13 S=17  3.0 22.5  8.50
12. Lindblom Amos          Solbrinkens      +FF S-11 W+18 W- 7 S+24 W- 8  3.0 18.5  6.25
13. Miettinen Emil         Kallahti        S- 4 W=17 S=20 W+24 S=11 W=10  3.0 18.0  8.00
14. Passi Jere             Päivänkehrä     W-11 S+25 W+23 S- 5 W+19 S- 6  3.0 17.0  6.00
15. Kemppainen Pauli       Nissniku        W+25 S- 2 S- 6 W+27 W+22 S- 5  3.0 17.0  4.00
16. Nuotio Leo             Nöykkiönlaakso  S- 3 W+24 S- 7 W+26 S-10 W+22  3.0 16.5  4.50
17. Prieur Pekka           Nissniku        W-19 S=13 W+25 S+23 W- 9 W=11  3.0 15.5  6.50
18. Nenonen Samuli         Nöykkiönlaakso  W- 2 S+26 S-12 W-10 S+25 W+23  3.0 15.0  4.00
19. Halmeenmäki Aapo       Jupperi         S+17 W+ 7 S- 8 W- 6 S-14 S=20  2.5 20.5  8.25
20. Majidian Erika         Viikki          S- 8 W-10 W=13 S=21 S+27 W=19  2.5 15.5  4.25
21. Hellgren Lassi         Nissniku        S- 7 W-22 S-24 W=20  +FF W+26  2.5 13.0  2.75
22. Virros Oskar           Mattliden       W- 1 S+21 W+27 W- 4 S-15 S-16  2.0 18.5  2.50
23. Hilden Santeri         Komeetta        S+24 W- 3 S-14 W-17 S+26 S-18  2.0 16.0  2.50
24. Castren Casper         Iivisniemi      W-23 S-16 W+21 S-13 W-12 W+28  2.0 15.0  4.50
25. Aaltonen Visa          Meritori        S-15 W-14 S-17  +FF W-18 W+27  2.0 14.0  1.25
26. Litkey Otto            Päivänkehrä     S- 6 W-18  +FF S-16 W-23 S-21  1.0 14.5  0.25
27. Hnot Stanislau         Päivänkehrä     W- 9  +FF S-22 S-15 W-20 S-25  1.0 13.0  0.25
28. Lindblom Ebba          Solbrinkens      --   --   --   --   --  S-24  0.0 14.5  6.25

KOULU HM 2012
Shakkiareena ak II 6.10.
 1 Demidov Jan             6.0 S+14 W+12 S+ 5 W+ 4 S+ 3 W+ 6 
 2 Hallman Valo            4.0 W+15 S- 9 W+23 S+13 W- 8 S+27 
 3 Kugappi Tomi            5.0 S+16 W+20 S+ 6 W+ 5 W- 1 S+ 8 
 4 Lahdelma Henri          4.5 W+17 S+11 W+ 9 S- 1 W+12 S=13 
 5 Molander Joel           3.0 S+18 W+27 W- 1 S- 3 W=19 S=10 
 6 Keinänen Toivo          4.0 W+19 S+13 W- 3 S+14 W+ 9 S- 1 
 7 Aaltonen Visa           2.0 S-20 W-18 S-10  +FF W-16 W+26 
 8 Pihlman Joni            4.0 W+21 S-23 W+17 S+27 S+ 2 W- 3 
 9 Jääskeläinen Aleksandr  4.0 S+22 W+ 2 S- 4 W+18 S- 6 W+20 
10 Prieur Pekka            3.0 W-23 S=19 W+ 7 S+11 W-13 W= 5 
11 Hilden Santeri          2.0 S+24 W- 4 S-18 W-10 S+25 S-16 
12 Ebeling Mikaela         4.0 W+25 S- 1 W+20 S+23 S- 4 W+18 
13 Näppinen Maksim         3.5 S+26 W- 6 S+22 W- 2 S+10 W= 4 
14 Virros Oskar            2.0 W- 1 S+21 W+26 W- 6 S-20 S-17 
15 Majidian Erika          2.5 S- 2 W-22 W=19 S=21 S+26 W=23 
16 Nenonen Samuli          3.0 W- 3 S+25 S-27 W-22 S+ 7 W+11 
17 Nuotio Leo              3.0 S- 4 W+24 S- 8 W+25 S-22 W+14 
18 Passi Jere              3.0 W- 5 S+ 7 W+11 S- 9 W+23 S-12 
19 Miettinen Emil          3.0 S- 6 W=10 S=15 W+24 S= 5 W=22 
20 Kemppainen Pauli        3.0 W+ 7 S- 3 S-12 W+26 W+14 S- 9 
21 Hellgren Lassi          2.5 S- 8 W-14 S-24 W=15  +FF W+25 
22 Mäki Kalle              3.5 W- 9 S+15 W-13 S+16 W+17 S=19 
23 Halmeenmäki Aapo        2.5 S+10 W+ 8 S- 2 W-12 S-18 S=15 
24 Castren Kasper          2.0 W-11 S-17 W+21 S-19 W-27 W+28 
25 Litkey Otto             1.0 S-12 W-16  +FF S-17 W-11 S-21 
26 Hnot Stanislau          1.0 W-13  +FF S-14 S-20 W-15 S- 7 
27 Lindblom Amos           3.0  +FF S- 5 W+16 W- 8 S+24 W- 2 
28 Lindblom Ebba           0.0  --   --   --   --   --  S-24 


Yläkoulut; LOPPUTAULUKKO

SI. NIMI                KOULU          1    2    3    4    5    6    7    YHT BCHZ SO-BE
 1. Tumanov Dmitri      Venäläinen    S+ 3 W+ 5 S+ 8 W+ 6 S+ 4 S+ 2 W+ 7  7.0 21.5 21.50
 2. Halonen Juhani      Munkkivuori   S+ 9 W+ 6 S+ 3 W+ 4 S+ 5 W- 1 S+ 8  6.0 24.0 17.00
 3. Eränne Tomi         Tapiola       W- 1 S+ 7 W- 2 W+ 5 S+ 8 W+ 6 S+ 4  5.0 23.5 10.50
 4. Larionova Katariina Laajasalo     W+ 5 W+ 8 S+ 6 S- 2 W- 1 S+ 7 W- 3  4.0 24.5  6.50
 5. Wahlbäck Stefan     HUYK          S- 4 S- 1 W+ 7 S- 3 W- 2 W+ 8 S+ 6  3.0 25.5  3.50
 6. Ebeling Gabriela    TES           S+ 8 S- 2 W- 4 S- 1 W+ 7 S- 3 W- 5  2.0 26.5  1.50
 7. Riissanen Daniel    Länkan         +FF W- 3 S- 5 W+ 8 S- 6 W- 4 S- 1  2.0 22.5  0.75
 8. Bokovaya Daria      Saarnilaakso  W- 6 S- 4 W- 1 S- 7 W- 3 S- 5 W- 2  0.0 28.5  0.00
 9. Saavalainen Ellis   EIS           W- 2  --   --   --   --   --   --   0.0 24.0  9.00
vertailut* 1. Fide Bchz, 2. Fide SoBe, 3. voitot
* HUOM!!! kilpailu muuttui täysturnaukseksi 2.kierroksella, joten 1.vertailuna oli keskinäinen
peli, mutta samaan loppujärjestykseen tultiin myös vajaakierrosvertailuinkin.


Jatkokoulut; LOPPUTAULUKKO

Shakkiareena 7.10.2012
SI. NIMI                KOULU          1    2    3    4    5    6    7    YHT BCHZ SO-BE
 1. Ebeling Daniel      Ressu         W+ 7 W+ 9 S+ 3 W+ 2 S+ 4 W+ 6 S+ 5  7.0 24.5 24.50
 2. Elomaa Arto         Keuda         S+ 5 W+10 W+ 9 S- 1 S+ 6 W+ 3 S+ 7  6.0 23.0 16.00
 3. Liu Dennis          SYK           S+ 9 W+ 5 W- 1 W+ 7 S+ 8 S- 2 W= 4  4.5 25.5 10.25
 4. Räsänen Otto        Ressu         W+ 8 S+ 6 W+ 7 S+10 W- 1 W- 5 S= 3  4.5 24.0 10.75
 5. Tumanova Irina      HLTL          W- 2 S- 3 S+ 6 W+ 8 W+ 7 S+ 4 W- 1  4.0 28.5 11.00
 6. Mylläri Nicholas    Ressu         S+10 W- 4 W- 5 S+ 9 W- 2 S- 1 S+ 8  3.0 25.5  4.00
 7. Larionova Maria     Maunula       S- 1 W+ 8 S- 4 S- 3 S- 5 W+ 9 W- 2  2.0 28.0  2.00
 8. Tuukkanen Einari    Maunula       S- 4 S- 7 W+10 S- 5 W- 3  +FF W- 6  2.0 21.5  2.75
 9. Toivo Hermanni      Ressu         W- 3 S- 1 S- 2 W- 6 S-10 S- 7  +FF  1.0 25.0  0.25
10. Jokinen Alpi        Ressu         W- 6 S- 2 S- 8 W- 4 W+ 9  --   --   1.0 19.5  2.50 
vertailut: 1.Fide Bchz, 2.Fide SoBe, 3.voitot

Irina Tumanova - Daniel Ebeling D-gambiitti [D45]
1. d4 d5 2. Sf3 e6 3. c4 c6 4. e3 Sf6 5. Sc3 Sbd7 6. cxd5 exd5 7. Ld3 Ld6 8. O-O O-O 9. b3 Te8 10. Dc2 De7 11. Lb2 Se4 12. Sd2 Sdf6 13. Scxe4 dxe4 14. Le2
Lf5 15. Sc4 Lc7 16. Tac1 Sd5 17. La3 Dg5 18. Tfd1 Te6 19. g3 Lg4 20. Lxg4 Dxg4 21. Sd2 Lxg3 22. hxg3 Sxe3 23. 0-1

Tulokset vuoden 2011 kilpailusta
Tulokset vuoden 2010 kilpailusta
Tulokset vuoden 2009 kilpailusta
Tulokset vuoden 2008 kilpailusta
Tulokset vuoden 2007 kilpailusta
Tulokset vuoden 2006 kilpailusta
Tulokset vuoden 2005 kilpailusta
Tulokset vuoden 2004 kilpailusta
Tulokset vuoden 2003 kilpailusta
Tulokset vuoden 2002 kilpailusta
Tulokset vuoden 2001 kilpailusta
Tulokset vuoden 2000 kilpailusta
Tulokset vuoden 1999 kilpailusta

Sivu päivitetty 08.10.2012 11:07 (OESZ)