Helsingin koululaiskilpailut 2013

Koulu HM pelattiin alakoulujen 19.10. osalta toista kertaa Shakkiareenalla ja samalla jaettiin alakoulut 1-3 ja 4-6 luokkien sarjoihin sekä tytöille jaettiin palkinnot myös molemmissa sarjoissa. Yläkoulujen ja jatkokoulujen sarjat pelattiin 20.10. samoin, missä tytöille jaettiin myös omat palkinnot. Peliaikana oli 20'+10"/1z. Shakkiareena.

Kilpailun tuomari: Timo Munukka, Kilpailun johtaja: Teemu Miettinen
Kilpailutoimikunta: Kristian Aura, Eetu Prieur, Timo Myry, Miikka Mäki-Uuro, Heini Puuska, Toivo Pudas (kuvat).
Keittiöpäällikkö: Iila Hallman

http://www.kolumbus.fi/shakki.koti/kutsut/Nappulakutsu-2013.htm
Helsingin koululaiskilpailujen voittajat 1999-2013
Koululaisten SM-turnaus 23.-24.11. (kutsu)

Alakoulut I (1-3 lk) LOPPUTAULUKKO 

SI. NIMI                   KOULU            1    2    3    4    5    6    YHT BCHZ SO-BE
  1. Aura Daniel           Haga            S+17 W+10 S+12 W= 2 S+ 9 W+ 3  5.5 20.5 17.75*
  2. Aalto Patrik          Kantokaski      S+21 W+ 5 S+ 3 S= 1 W+ 7 W+ 9  5.5 20.5 17.75*
  3. Wartiovaara Oliver    Cygnaeus        W+19 S+11 W- 2 S+ 6 W+ 4 S- 1  4.0 24.0 13.00
  4. Shevnin Dmitri                        S- 7 W+ 6 S+17 W+ 5 S- 3 W+13  4.0 20.5 13.00
  5. Björklund Erik        Laakavuori      W+14 S- 2 W+11 S- 4 W+19 S+10  4.0 20.5 11.00
  6. Puttonen Paavo        Käpylä          W+13 S- 4 S+18 W- 3 S+17 W+ 7  4.0 18.5 10.50
  7. Mäki-Uure Tuure       Snellman        W+ 4 S= 8 W+10 W+12 S- 2 S- 6  3.5 23.0 11.75
  8. Karhula Adam          Komeetta        S+20 W= 7 S- 9 W+18 S-13 S+11  3.5 15.5  7.75
  9. Ahola Eetu            Käpylä          W-11 S+19 W+ 8 S+13 W- 1 S- 2  3.0 22.5  8.50
 10. Toivonen Niko         Tuomarila       W+22 S- 1 S- 7 W+15 S+14 W- 5  3.0 19.5  6.50
 11. Shevnin Oleg                          S+ 9 W- 3 S- 5 W+20 S+12 W- 8  3.0 18.5  7.00
 12. Hero Topi             Mankkaanpuisto  S+15 W+18 W- 1 S- 7 W-11 S+19  3.0 18.5  6.50
 13. Ruokamo Otto          Käpylä          S- 6 W+20 S+15 W- 9 W+ 8 S- 4  3.0 18.0  7.00
 14. Soitu Eetu            Sipoonlahti     S- 5 W-15 W+16 S+22 W-10 S+18  3.0 15.5  6.00
 15. Säles Karri           Päivänkehrä     W-12 S+14 W-13 S-10 W+21  +22  3.0 15.0  4.75
 16. Finnlund Oliver       Kinnari         S-18 W-17 S-14 W+21 S+22 S+20  3.0  9.5  2.50
 17. Palomo Mauro          Käpylä          W- 1 S+16 W- 4 S-19 W- 6 S+21  2.0 19.0  3.50
 18. Melarto Valtti        Rajatorppa      W+16 S-12 W- 6 S- 8 W+20 W-14  2.0 17.5  4.00
 19. Pillikko Roope        Kinnari         S- 3 W- 9 S+21 W+17 S- 5 W-12  2.0 16.5  2.50
 20. Ahola Otto            Käpylä          W- 8 S-13 W+22 S-11 S-18 W-16  1.0 15.5  1.00
 21. Karvonen Antto        Käpylä          W- 2 S=22 W-19 S-16 S-15 W-17  0.5 16.0  0.50
 22. Näppinen Andrey       Leppäkorpi      S-10 W=21 S-20 W-14 W-16  -15  0.5 11.5  0.75

* vertailut 1.Fide (Bchz), 2.Fide (So-Be), 3.voitot, 4.keskinäinen.
Mestaruudesta pelattiin uusinta Patrik Aalto – Daniel Aura 0-1 (peliaikana 3’2”/1z).
 
 

Alakoulut II (4-6 lk) LOPPUTAULUKKO

SI. NIMI                   KOULU            1    2    3    4    5    6    YHT BCHZ SO-BE
  1. Hallman Valo          Martinlaakso    W+ 5 S= 3 W+11 S+ 2 W+ 4 S+ 6  5.5 22.0 20.00
  2. Keinänen Toivo        Westendinpuisto S+14 W+ 6 S= 4 W- 1 S+10 S+ 3  4.5 21.5 14.00
  3. Eränne Jani           Jousenkaari     S+ 8 W= 1 S+12 W= 4 S+ 7 W- 2  4.0 22.5 13.25
  4. Kugappi Tomi          Kytöpuisto      W+ 7 S+15 W= 2 S= 3 S- 1 W+10  4.0 21.0 11.25
  5. Prieur Pekka          Nissniku        S- 1 W+ 8 S= 6 W=13 S=12 W+ 7  3.5 19.5 10.00
  6. Majidian Erika        Viikki nk       W+10 S- 2 W= 5 S+15 W+13 W- 1  3.5 19.5  7.75 T1.
  7. Ebeling Mariela       TES             S- 4 W+16 W+15 S+11 W- 3 S- 5  3.0 16.5  5.00 T2.
  8. Näppinen Maksim       Leppäkorpi      W- 3 S- 5 W+16 S-14 W+11 S+13  3.0 15.0  5.50
  9. Karhula Sandro        Komeetta        W=12 S-11 W=10 S-16 W+15 S+14  3.0 12.0  6.00
 10. Pajula Edvard         Kallio          S- 6 W+14 S= 9 W+12 W- 2 S- 4  2.5 19.5  6.00
 11. Mertaniemi Lauri      Nissniku        S=13 W+ 9 S- 1 W- 7 S- 8 W+16  2.5 17.5  5.00
 12. Mäki Kalle            TES             S= 9 W+13 W- 3 S-10 W= 5 S=15  2.5 16.5  6.00
 13. Bederdin Lauri        Ruukki          W=11 S-12 W+14 S= 5 S- 6 W- 8  2.0 17.0  5.00
 14. Hilden Santeri        Komeetta        W- 2 S-10 S-13 W+ 8 S+16 W- 9  2.0 16.0  4.00
 15. Hero Ikko             Mankkaanpuisto  S+16 W- 4 S- 7 W- 6 S- 9 W=12  1.5 17.0  2.25
 16. Mäki-Uuro Klaara      Snellman        W-15 S- 7 S- 8 W+ 9 W-14 S-11  1.0 15.0  3.00 T3.


 
Yläkoulut; LOPPUTAULUKKO
Shakkiareena 20.10.2013

SI. NIMI                   KOULU          1    2    3    4    5    6    7   YHT BCHZ SO-BE
 1. Tumanov Dmitri         SVK          W+ 9 S+10 W+ 5 S= 2 W+ 6 S+ 3 W= 4  6.0 30.0 25.00
 2. Demidov Jan            Pukinmäki    S+ 8 W+ 4 S+ 6 W= 1 S- 3 W+ 5 S+ 9  5.5 31.0 23.00
 3. Ahokas Aleksi          Viikki       W+13 S- 5 W+14 S+10 W+ 2 W- 1 S+ 8  5.0 26.0 15.50
 4. Eränne Tomi            Tapiola      W+12 S- 2 W+ 8 S= 5 W+ 9 S= 6 S= 1  4.5 29.5 16.75
 5. Halonen Juhani         Munkkiniemi  S+15 W+ 3 S- 1 W= 4 S+12 S- 2 W+11  4.5 27.0 13.25
 6. Syvälahti Timo         Harju Lohja  W+ 7 S+14 W- 2 S= 9 S- 1 W= 4 S+12  4.0 27.0 11.50**
 7. Jääskeläinen Aleksandr SVK          S- 6 W-11 S+15 W-12  +FF S+14 W+13  4.0 17.0  5.75
 8. Khanov Pavel           SVK          W- 2 S+12 S- 4 W+13 S=11 W+10 W- 3  3.5 25.5  9.00
 9. Ebeling Mikaela        TES          S- 1 W+15 S+11 W= 6 S- 4 W+13 W- 2  3.5 25.5  7.50* T2.
10. Ebeling Gabriela       TES          S+11 W- 1 S=13 W- 3 W+15 S- 8  +FF  3.5 23.0  6.00* T1.
11. Ahokas Ville           Viikki       W-10 S+ 7 W- 9 S+14 W= 8  +FF S- 5  3.5 22.5  8.25
12. Pihlman Joni           Espoonlahti  S- 4 W- 8  +FF S+ 7 W- 5 S+15 W- 6  3.0 23.0  5.25
13. Wahlbäck Stefan        HUYK         S- 3  +FF W=10 S- 8 W+14 S- 9 S- 7  2.5 22.0  4.00
14. Lavonen Niklas         Aurinkolahti  +FF W- 6 S- 3 W-11 S-13 W- 7 W+15  2.0 19.5  1.25
15. Bokovaya Daria         Saarnilaakso W- 5 S- 9 W- 7  +FF S-10 W-12 S-14  1.0 19.0  0.25  T3.

vertailut* 1. Fide Bchz, 2. Fide SoBe, 3. voitot
* Tyttöjen mestaruudesta pelattiin uusinta Mikaela EbelingGabriela Ebeling 0-1 (3’+2”/1z)
** Timo Syvälahti pelasi kilpailun ulkopuolella
 
 
 
Jatkokoulut; LOPPUTAULUKKO
 
Shakkiareena 20.10.2013
SI. NIMI                   KOULU          1    2    3    4    5    YHT
 1. Otto Räsänen           Ressu         S+ 6 W+ 4 S+ 2 W+ 5 W+ 3  5.0
 2. Toivo Hermanni         Ressu         S- 4 W+ 5 W- 1 S+ 3 W+ 6  3.0
 3. Politi Alberto         Ressu         S+ 5 W+ 6 S+ 4 W- 2 S- 1  3.0
 4. Tumanova Irina         HLTL          W+ 2 S- 1 W- 3 S+ 6 S= 5  2.5  T1.
 5. Larionova Katariina    Maunula       W- 3 S- 2 W= 6 S- 1 W= 4  2.0  T2.
 6. Simola Juho            Ressu         W- 1 S- 3 S= 5 W- 4 S- 2  0.5
vertailut: 1.keskinäinen peli
 



Tulokset vuoden 2012 kilpailusta

Tulokset vuoden 2011 kilpailusta
Tulokset vuoden 2010 kilpailusta
Tulokset vuoden 2009 kilpailusta
Tulokset vuoden 2008 kilpailusta
Tulokset vuoden 2007 kilpailusta
Tulokset vuoden 2006 kilpailusta
Tulokset vuoden 2005 kilpailusta
Tulokset vuoden 2004 kilpailusta
Tulokset vuoden 2003 kilpailusta
Tulokset vuoden 2002 kilpailusta
Tulokset vuoden 2001 kilpailusta
Tulokset vuoden 2000 kilpailusta
Tulokset vuoden 1999 kilpailusta

Sivu päivitetty 20.10.2013 19:32 (OESZ)