HSL pääsiäisturnaus 2008

Shakkikodissa 20.- 24.3.2008

Kilpailun tuomari: Jouni Lehtivaara, kilpailun johtaja Timo Munukka. Kilpailutoimikunta: Lauri Kosunen, Timo Konttinen, Toivo Pudas.


Turnauksen pelejä (tulee tähän?)

AIKATAULUT (loppuajat arvioita, nuorten ryhmä ks. alempaa)

To 20.03. 1.kierros 18:00-23:00
Pe 21.03. 2.kierros 10:00-15:00
Pe 21.03. 3.kierros 16:00-21:00
La 22.03. 4.kierros 16:00-21:00
Su 23.03. 5.kierros 10:00-15:00
Su 23.03. 6.kierros 16:00-21:00
Ma 24.03. 7.kierros 10:00-16:00

  M - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
 1 Eriksson Jon Garde 2207 2201 X ½ ½ 0 0 1 ½ 1   4.
 2 Järvenpää Jari TammerSh 2078 2181 ½ X ½ ½ 0 ½ 0 1 3   5.
 3 Haapasalo Jukka-Pekka SalSK 2177 2131 ½ ½ X 0 0 0 1 1 3   6.
 4 Luukkonen Tommi JyS 2244 2290 1 ½ 1 X 1 0 1 1   2.
 5 Kosmo Santul JoeSK 2256 2232 1 1 1 0 X 1 1 1 6   1.
 6 Sofiev Alexey I-HSK 2162 2133 0 ½ 1 1 0 X 1 ½ 4   3.
 7 Järvinen Rauno VammSK 2017 2112 ½ 1 0 0 0 0 X 1   7.
 8 Rehn Ralf HaSS 2185 2196 0 0 0 0 0 ½ 0 X  ½   8.

 

Avoin ryhmä

L O P P U T U L O K S E T

                                                   pisteet     Buchholz  Sonneb.

  1. Tuovinen Jukka           SSK                     5.5        28.50   21.00
 W+ 22 S=  7 W+ 30 S=  3 W+ 24 S+  6 W=  2                                    

  2. Kangas Lauri             Pässi                   5.5        22.50   17.25
 S- 29 W+ 37 S+ 38 W+ 25 S+  7 W+ 11 S=  1                                    

  3. Kyburz Stefan            I-HSK                   5.0        29.50   19.50
 S+ 28 W+ 29 S=  8 W=  1 S=  5 W=  4 S+ 11                                    

  4. Kopsa Petri              MatSK                   5.0        27.50   19.75
 W+ 12 S=  9 W- 24 S+ 26 W+ 18 S=  3 W+  6                                    

  5. Nieminen Samuli          SalSK                   5.0        27.00   19.25
 S= 35 W+ 20 S+ 16 S= 11 W=  3 W=  8 S+ 13                                    

  6. Haanpää Jorma            RikSha                  4.5        29.50   17.00
 S+ 21 W= 15 S+ 26 W+  8 S+ 13 W-  1 S-  4                                    

  7. Auvinen Esa              ES-78                   4.5        29.00   16.50
 S+ 25 W=  1 W= 13 S+ 30 W-  2 S+ 15 S=  8                                    

  8. Rautanen Sari            I-HSK                   4.5        28.50   16.75
 W+ 27 S+ 31 W=  3 S-  6 W+ 12 S=  5 W=  7                                    

  9. Suuronen Petri           I-HSK                   4.5        26.00   15.25
 W+ 33 W=  4 S= 10 S- 13 W+ 26 S= 14 W+ 24                                    

 10. Salminen Jussi           Garde                   4.5        23.50   14.00
 W+ 32 S= 24 W=  9 S- 12 W+ 31 S= 18 W+ 19                                    

 11. Pelto Juho               SalSK                   4.0        28.00   13.50
 S+ 37 W= 26 S+ 15 W=  5 S+ 19 S-  2 W-  3                                    

 12. Patola Eero              KäpSK                   4.0        26.00   12.50
 S-  4 W+ 40 S+ 36 W+ 10 S-  8 W= 17 S= 16                                    

 13. Mäkinen Ilkka            HSK                     4.0        26.00   12.50
 S= 18 W+ 38 S=  7 W+  9 W-  6 S+ 24 W-  5                                    

 14. Riipinen Juha            Hm-93                   4.0        24.00   13.25
 S- 26 W+ 34 S+ 21 W- 19 S+ 25 W=  9 S= 17                                    

 15. Tuominen Joona           HeinSK                  4.0        24.00   11.25
 W+ 36 S=  6 W- 11 S+ 29 S= 17 W-  7 S+ 25                                    

 16. Miettinen Teemu          Garde                   4.0        23.00   11.75
 W- 31 S+ 32 W-  5 S+ 27 W+ 30 S= 19 W= 12                                    

 17. Tocklin Tomi             SalSK                   4.0        22.50   12.50
 W+ 40 S- 30 W+ 31 S= 24 W= 15 S= 12 W= 14                                    

 18. Ebeling Daniel           MatSK                   3.5        25.00   11.75
 W= 13 S= 35 W= 29 S+ 20 S-  4 W= 10 S= 21                                    

 19. Leukkunen Raimo          SodSK                   3.5        24.00   11.00
 W- 30 S+ 27 W+ 35 S+ 14 W- 11 W= 16 S- 10                                    

 20. Akkanen Timo             KäpSK                   3.5        23.50    9.75
 W= 39 S-  5 W+ 28 W- 18 S- 21 S+ 30 W+ 29                                    

 21. Järvinen Seppo           LauttSK                 3.5        23.00   10.25
 W-  6 S+ 33 W- 14 S= 36 W+ 20 S= 22 W= 18                                    

 22. Hynnä Kevin              Garde                   3.5        23.00    9.50
 S-  1 W= 28 S- 25 W+ 33 S+ 35 W= 21 S= 23                                    

 23. Laitinen Martti          SSK                     3.5        16.50    8.50
 S- 38 W- 25 S+ 37 W= 35 S= 29 W+ 34 W= 22                                    

 24. Suominen Antti           KäpSK                   3.0        30.00   11.75
 S+ 34 W= 10 S+  4 W= 17 S-  1 W- 13 S-  9                                    

 25. Siltala Henri            HSK                     3.0        27.50    9.50
 W-  7 S+ 23 W+ 22 S-  2 W- 14 S+ 31 W- 15                                    

 26. Melanko Ilkka            I-HSK                   3.0        26.50    9.00
 W+ 14 S= 11 W-  6 W-  4 S-  9 S+ 36 W= 28                                    

 27. Vierjoki Timo            SalSK                   3.0        21.50    7.00
 S-  8 W- 19 S+ 34 W- 16 S= 32 W= 33 S+ 35                                    

 28. Liu Dennis               MatSK                   3.0        21.00    6.75
 W-  3 S= 22 S- 20 W= 32 S+ 38 W= 29 S= 26                                    

 29. Piippo Mikko             LauttSK                 2.5        28.00   10.50
 W+  2 S-  3 S= 18 W- 15 W= 23 S= 28 S- 20                                    

 30. Telenius Kimmo           KäpSK                   2.5        27.50    8.75
 S+ 19 W+ 17 S-  1 W-  7 S- 16 W- 20 W= 31                                    

 31. Saharinen Petri          KäpSK                   2.5        23.50    6.25
 S+ 16 W-  8 S- 17 W+ 38 S- 10 W- 25 S= 30                                    

 32. Mäkinen Otto             HSK                     2.5        21.50    6.50
 S- 10 W- 16 S= 33 S= 28 W= 27 W= 35 S= 34                                    

 33. Hiltunen Ville           EtVaS                   2.5        20.00    4.75
 S-  9 W- 21 W= 32 S- 22 W= 37 S= 27 S+ 38                                    

 34. Tuominen Esa             HeinSK                  2.5        19.50    4.75
 W- 24 S- 14 W- 27 S+ 37 W+ 36 S- 23 W= 32                                    

 35. Lindholm Ulf-Peter                               2.0        24.50    7.25
 W=  5 W= 18 S- 19 S= 23 W- 22 S= 32 W- 27                                    

 36. Hagman Risto             LeSi                    2.0        20.50    3.50
 S- 15  + FF W- 12 W= 21 S- 34 W- 26 W= 37                                    

 37. Tikka Erkki              I-HSK                   2.0        20.50    3.00
 W- 11 S-  2 W- 23 W- 34 S= 33 W+ 38 S= 36                                    

 38. Ahokas Heikki            KäpSK                   1.0        23.00    3.50
 W+ 23 S- 13 W-  2 S- 31 W- 28 S- 37 W- 33                                    

 39. Puroila Sippo            X                       0.5        24.50   12.25
 S= 20                                                                        

 40. Lembidakis Michael       ESK                     0.0        20.50    6.25
 S- 17 S- 12                                                                  

Turnaustaulukko alkuperäisjärjestyksessä

  1 Mäkinen Ilkka              4.0        S= 19 W+ 34 S= 13 W+ 15 W-  5 S+ 16 W- 17 
  2 Tuovinen Jukka             5.5        W+ 21 S= 13 W+ 38 S= 11 W+ 16 S+  5 W=  7 
  3 Riipinen Juha              4.0        S- 22 W+ 26 S+ 24 W- 18 S+ 36 W= 15 S= 12 
  4 Kopsa Petri                5.0        W+ 23 S= 15 W- 16 S+ 22 W+ 19 S= 11 W+  5 
  5 Haanpää Jorma              4.5        S+ 24 W= 20 S+ 22 W+ 10 S+  1 W-  2 S-  4 
  6 Miettinen Teemu            4.0        W- 27 S+ 30 W- 17 S+ 32 W+ 38 S= 18 W= 23 
  7 Kangas Lauri               5.5        S- 29 W+ 31 S+ 34 W+ 36 S+ 13 W+  9 S=  2 
  8 Salminen Jussi             4.5        W+ 30 S= 16 W= 15 S- 23 W+ 27 S= 19 W+ 18 
  9 Pelto Juho                 4.0        S+ 31 W= 22 S+ 20 W= 17 S+ 18 S-  7 W- 11 
 10 Rautanen Sari              4.5        W+ 32 S+ 27 W= 11 S-  5 W+ 23 S= 17 W= 13 
 11 Kyburz Stefan              5.0        S+ 33 W+ 29 S= 10 W=  2 S= 17 W=  4 S+  9 
 12 Tocklin Tomi               4.0        W+ 35 S- 38 W+ 27 S= 16 W= 20 S= 23 W=  3 
 13 Auvinen Esa                4.5        S+ 36 W=  2 W=  1 S+ 38 W-  7 S+ 20 S= 10 
 14 Puroila Sippo            R 0.5        S= 28                                     
 15 Suuronen Petri             4.5        W+ 37 W=  4 S=  8 S-  1 W+ 22 S=  3 W+ 16 
 16 Suominen Antti             3.0        S+ 26 W=  8 S+  4 W= 12 S-  2 W-  1 S- 15 
 17 Nieminen Samuli            5.0        S= 40 W+ 28 S+  6 S=  9 W= 11 W= 10 S+  1 
 18 Leukkunen Raimo            3.5        W- 38 S+ 32 W+ 40 S+  3 W-  9 W=  6 S-  8 
 19 Ebeling Daniel             3.5        W=  1 S= 40 W= 29 S+ 28 S-  4 W=  8 S= 24 
 20 Tuominen Joona             4.0        W+ 39 S=  5 W-  9 S+ 29 S= 12 W- 13 S+ 36 
 21 Hynnä Kevin                3.5        S-  2 W= 33 S- 36 W+ 37 S+ 40 W= 24 S= 25 
 22 Melanko Ilkka              3.0        W+  3 S=  9 W-  5 W-  4 S- 15 S+ 39 W= 33 
 23 Patola Eero                4.0        S-  4 W+ 35 S+ 39 W+  8 S- 10 W= 12 S=  6 
 24 Järvinen Seppo             3.5        W-  5 S+ 37 W-  3 S= 39 W+ 28 S= 21 W= 19 
 25 Laitinen Martti            3.5        S- 34 W- 36 S+ 31 W= 40 S= 29 W+ 26 W= 21 
 26 Tuominen Esa               2.5        W- 16 S-  3 W- 32 S+ 31 W+ 39 S- 25 W= 30 
 27 Saharinen Petri            2.5        S+  6 W- 10 S- 12 W+ 34 S-  8 W- 36 S= 38 
 28 Akkanen Timo               3.5        W= 14 S- 17 W+ 33 W- 19 S- 24 S+ 38 W+ 29 
 29 Piippo Mikko               2.5        W+  7 S- 11 S= 19 W- 20 W= 25 S= 33 S- 28 
 30 Mäkinen Otto               2.5        S-  8 W-  6 S= 37 S= 33 W= 32 W= 40 S= 26 
 31 Tikka Erkki                2.0        W-  9 S-  7 W- 25 W- 26 S= 37 W+ 34 S= 39 
 32 Vierjoki Timo              3.0        S- 10 W- 18 S+ 26 W-  6 S= 30 W= 37 S+ 40 
 33 Liu Dennis                 3.0        W- 11 S= 21 S- 28 W= 30 S+ 34 W= 29 S= 22 
 34 Ahokas Heikki              1.0        W+ 25 S-  1 W-  7 S- 27 W- 33 S- 31 W- 37 
 35 Lembidakis Michael       R 0.0        S- 12 S- 23                               
 36 Siltala Henri              3.0        W- 13 S+ 25 W+ 21 S-  7 W-  3 S+ 27 W- 20 
 37 Hiltunen Ville             2.5        S- 15 W- 24 W= 30 S- 21 W= 31 S= 32 S+ 34 
 38 Telenius Kimmo             2.5        S+ 18 W+ 12 S-  2 W- 13 S-  6 W- 28 W= 27 
 39 Hagman Risto               2.0        S- 20  + FF W- 23 W= 24 S- 26 W- 22 W= 31 
 40 Lindholm Ulf-Peter         2.0        W= 17 W= 19 S- 18 S= 25 W- 21 S= 30 W- 32 

 
Seitsemännen kierroksen tulokset

  1    2 Tuovinen Jukka           1/2         7 Kangas Lauri           
  2    4 Kopsa Petri              1-0         5 Haanpää Jorma          
  3    1 Mäkinen Ilkka            0-1        17 Nieminen Samuli        
  4    9 Pelto Juho               0-1        11 Kyburz Stefan          
  5   10 Rautanen Sari            1/2        13 Auvinen Esa            
  6   12 Tocklin Tomi             1/2         3 Riipinen Juha          
  7    6 Miettinen Teemu          1/2        23 Patola Eero            
  8    8 Salminen Jussi           1-0        18 Leukkunen Raimo        
  9   15 Suuronen Petri           1-0        16 Suominen Antti         
 10   24 Järvinen Seppo           1/2        19 Ebeling Daniel         
 11   36 Siltala Henri            0-1        20 Tuominen Joona         
 12   25 Laitinen Martti          1/2        21 Hynnä Kevin            
 13   22 Melanko Ilkka            1/2        33 Liu Dennis             
 14   28 Akkanen Timo             1-0        29 Piippo Mikko           
 15   26 Tuominen Esa             1/2        30 Mäkinen Otto           
 16   38 Telenius Kimmo           1/2        27 Saharinen Petri        
 17   40 Lindholm Ulf-Peter       0-1        32 Vierjoki Timo          
 18   39 Hagman Risto             1/2        31 Tikka Erkki            
 19   34 Ahokas Heikki            0-1        37 Hiltunen Ville         


Alkujärjestys
Nimi                     Kerho                Lähtöno. Selo
Mäkinen Ilkka            HSK                      1    2105
Tuovinen Jukka           SSK                      2    2096
Riipinen Juha            Hm-93                    3    2084
Kopsa Petri              MatSK                    4    2062
Haanpää Jorma            RikSha                   5    2027
Miettinen Teemu          Garde                    6    2024
Kangas Lauri             Pässi                    7    2012
Salminen Jussi           Garde                    8    2004
Pelto Juho               SalSK                    9    1980
Rautanen Sari            I-HSK                   10    1971
Kyburz Stefan            I-HSK                   11    1948
Tocklin Tomi             SalSK                   12    1947
Auvinen Esa              ES-78                   13    1944
Puroila Sippo            X                       14    1920
Suuronen Petri           I-HSK                   15    1913
Suominen Antti           KäpSK                   16    1900
Nieminen Samuli          SalSK                   17    1866
Leukkunen Raimo          SodSK                   18    1850
Ebeling Daniel           MatSK                   19    1845
Tuominen Joona           HeinSK                  20    1839
Hynnä Kevin              Garde                   21    1834
Melanko Ilkka            I-HSK                   22    1831
Patola Eero              KäpSK                   23    1818
Järvinen Seppo           LauttSK                 24    1774
Laitinen Martti          SSK                     25    1773
Tuominen Esa             HeinSK                  26    1746
Saharinen Petri          KäpSK                   27    1725
Akkanen Timo             KäpSK                   28    1711
Piippo Mikko             LauttSK                 29    1697
Mäkinen Otto             HSK                     30    1691
Tikka Erkki              I-HSK                   31    1674
Vierjoki Timo            SalSK                   32    1672
Liu Dennis               MatSK                   33    1667
Ahokas Heikki            KäpSK                   34    1643
Lembidakis Mikael        ESK                     35    1615
Siltala Henri            HSK                     36    1585
Hiltunen Ville           EtVaS                   37    1563
Telenius Kimmo           KäpSK                   38    1477
Hagman Risto             LeSi                    39    1432
Lindholm Ulf-Peter                               40    1347

HSL pääsiäisturnaus 2008

Nuorten ryhmä 

aikataulu

To 20.03. 1.kierros 18:00-23:00
Pe 21.03. 2.kierros 11:00-15:00
Pe 21.03. 3.kierros 16:00-21:00
La 22.03. 4.kierros 16:00-21:00
Su 23.03. 5.kierros 11:00-15:00
Su 23.03. 6.kierros 16:00-21:00
Ma 24.03. 7.kierros 10:00-16:00

  14v. RYHMÄ SEURA SELO 1 2 3 4 5 6 7 YHT VERT SIJ
 1 Tumanov Viktor Int 1307 X 1 1 ½ 0 0 1   3.-4.
 2 Nefedov Danil Int 1000 0 X 0 0 0 0 0 0   7.
 3 Kemppinen Antti Int 1289 0 1 X 0 0 0 0 1   6.
 4 Demidov Jan Int 1300 ½ 1 1 X 0 0 1   3.-4.
 5 Tumanov Dmitri Int 1403 1 1 1 1 X 1 1 6   1.
 6 Ebeling Gabriela MatSK 1325 1 1 1 1 0 X 1 5   2.
 7 Jääskeläinen Aleksandr Int 1329 0 1 1 0 0 0 X 2   5.

 

Sivu päivitetty 24.03.2008 15:38 (OEZ)