Timo Pirttimäen muistokilpailu 2009

HSL-pääsiäisturnaus. Shakkikodissa 9.- 13.4.2009

Kilpailun tuomari: Jouni Lehtivaara, kilpailun johtaja Timo Konttinen. Kilpailutoimikunta: Harri Hytönen, Lauri Kosunen ja Sampo Tiensuu.
 
Turnauksen pelejä (tulee tähän?)

AIKATAULUT (loppuajat arvioita, nuorten ryhmä ks. alempaa)

To 09.04. 1.kierros 18:00-23:00
Pe 10.04. 2.kierros 10:00-15:00
Pe 10.04. 3.kierros 16:00-21:00
La 11.04. 4.kierros 16:00-21:00
Su 12.04. 5.kierros 10:00-15:00
Su 12.04. 6.kierros 16:00-21:00
Ma 13.04. 7.kierros 10:00-15:00

  M - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
 1 Lauren Martti KS-58 2176 2093 X ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 4 14,00 2.
 2 Porrasmaa Timo JoeSK 2137 2086 ½ X 0 0 1 ½ 0 1 3   6.
 3 Pudas Teemu ESK 2195 2216 ½ 1 X 0 0 1 0 1  9,50 5.
 4 Tuovinen Jukka SSK 2169 2145 ½ 1 1 X ½ ½ 0 0 13,25 4.
 5 Norri Joose HSK 2358 2385 0 0 1 ½ X 1 ½ 1 4 12,50 3.
 6 Ebeling Mika MatSK 2299 2243 ½ ½ 0 ½ 0 X ½ ½   7.
 7 Ivanov Sergey Garde 2348 2379 ½ 1 1 1 ½ ½ X 1   1.
 8 Kosmo Santul Velhot 2236 2238 ½ 0 0 1 0 ½ 0 X 2   8.

 

Avoin ryhmä

L O P P U T U L O K S E T  

SI. NIMI                  SEURA    1    2    3    4    5    6    7   YHT BCHZ  SO-BE
 1. Järvinen Rauno        VammSK  W+31 S=20 W+16 S+21 W+11 S+ 8 W+ 4  6½ 27.50 25.75
 2. Wilen Eero            I-HSK   S+36 W+25 S+12 W- 4 S+ 6 S= 3 W+ 8  5½ 29.50 21.75
 3. Suominen Antti        KäpSK   S+40 W+18 S- 4 W+13 S+15 W= 2 S+12  5½ 29.00 21.25
 4. Ebeling Daniel        MatSK   S+ 5 W+15 W+ 3 S+ 2 W- 8 S+10 S- 1  5  35.50 24.50
 5. Sofiev Alexey         I-HSK   W- 4 S+34 W+26 S=28 W=16 W+ 9 S+14  5  27.00 18.50
 6. Munukka Timo          ESK     S=37 W+30 S=13  +18 W- 2 W+25 S+21  5  26.50 15.50
 7. Rautanen Sari         I-HSK   W+41 S= 8 W-21 S+26 W=22 S+23 W+11  5  24.50 17.00
 8. Alhava Antero         LeSi    S+27 W= 7 S+ 9 W+10 S+ 4 W- 1 S- 2  4½ 34.50 20.00
 9. Pelto Juho            SalSK   W+38 S=26 W- 8 S+29 W+21 S- 5 W+20  4½ 25.50 14.25
10. Miettinen Teemu       Garde   S+43 W=13 S+29 S- 8 W+28 W- 4 S+24  4½ 25.00 13.50
11. Haanpää Jorma         RikSha  W+32 S=16 W=20 S+17 S- 1 W+13 S- 7  4  30.00 14.75
12. Riipinen Juha         Hm-93   W+19 S+28 W- 2 S=20 W=23 S+16 W- 3  4  29.00 14.50
13. Suuronen Petri        I-HSK   W+23 S=10 W= 6 S- 3 W+32 S-11 W+33  4  28.00 14.00
14. Salminen Jussi        Garde   W=35 S=17 W+19 S=23 W=20 S+18 W- 5  4  27.50 15.50
15. Auvinen Esa           ES-78   W+34 S- 4 W+32 S+22 W- 3 S=20 W=17  4  27.50 13.25
16. Patola Eero           KäpSK   S+42 W=11 S- 1 W+30 S= 5 W-12 S+34  4  27.50 12.50
17. Tiinanen Teemu        HSK     S=30 W=14 S+40 W-11 S=24 W+29 S=15  4  23.50 12.25
18. Hynnä Kevin           Garde   W+46 S- 3 W+38  - 6 S+27 W-14 S+30  4  23.50 11.75
19. Immonen Vihtori       I-HSK   S-12 W+39 S-14 W=40 S+35 S=22 W+28  4  22.00 11.25
20. Puroila Sippo         ESK     S+33 W= 1 S=11 W=12 S=14 W=15 S- 9  3½ 30.00 14.25
21. Kangas Lauri          Pässi   S=24 W+37 S+ 7 W- 1 S- 9 W+31 W- 6  3½ 29.50 12.25
22. Haapasalo Jukka-Pekka SalSK   S=29 W=24 S+27 W-15 S= 7 W=19 S=25  3½ 26.50 13.00
23. Toivola Timo          KäpSK   S-13 W+43 S+25 W=14 S=12 W- 7 S=27  3½ 26.00 11.25
24. Koivumäki Marko       LoimSK  W=21 S=22 W-28 S+41 W=17 S+26 W-10  3½ 24.00 11.00
25. Järvinen Seppo        LauttSK W+44 S- 2 W-23 W+37 S+36 S- 6 W=22  3½ 24.00  8.75
26. Tocklin Tomi          SalSK   S+45 W= 9 S- 5 W- 7 S+42 W-24 S+39  3½ 24.00  8.25
27. Kukkonen Simo         I-HSK   W- 8 S+41 W-22 S+38 W-18 S+36 W=23  3½ 23.00  8.75
28. Mäkinen Ville         HSK     S+39 W-12 S+24 W= 5 S-10 W=34 S-19  3  26.50 10.00
29. Ahokas Heikki         KäpSK   W=22 S+35 W-10 W- 9 S=30 S-17 W+40  3  24.50  8.25
30. Chavoshi Ali          TuTS    W=17 S- 6 W+43 S-16 W=29 S+42 W-18  3  24.00  7.50
31. Telenius Kimmo        KäpSK   S- 1 W=33 S=36 W+39 S=37 S-21 W=32  3  23.50  8.00
32. Jalo Pentti           KäpSK   S-11 W+42 S-15 W+33 S-13 W=39 S=31  3  22.50  7.75
33. Tumanova Irina        Int     W-20 S=31 W=35 S-32 W+38 W+37 S-13  3  21.50  8.00
34. Tumanov Dmitri        Int     S-15 W- 5 S=42 W+46 S+40 S=28 W-16  3  20.50  5.00
35. Turkka Pekka          HSK     S=14 W-29 S=33 W-36 W-19 S+45 S+41  3  20.00  7.00
36. Toivonen Markku       KäpSK   W- 2 S=44 W=31 S+35 W-25 W-27 S=37  2½ 23.00  6.75
37. Tikanmäki Heikki      Pässi   W= 6 S-21 W+44 S-25 W=31 S-33 W=36  2½ 22.00  7.00
38. Tikka Erkki           I-HSK   S- 9 W+45 S-18 W-27 S-33 W=46 S+44  2½ 19.50  3.75
39. Kujasalo Marjatta     I-HSK   W-28 S-19 W+46 S-31 W+43 S=32 W-26  2½ 19.00  4.00
40. Lindholm Pertti       HyvSK   W- 3 S+46 W-17 S=19 W-34 W=44 S-29  2  22.00  3.50
41. Elmohandess Mohamed           S- 7 W-27 S+45 W-24 S-44 S+43 W-35  2  20.50  3.50
42. Luoma Heikki          KäpSK   W-16 S-32 W=34 S+44 W-26 W-30 S=45  2  20.00  4.25
43. Hagman Risto          LeSi    W-10 S-23 S-30 W+45 S-39 W-41 S+46  2  17.50  2.00
44. Lindholm Ulf-Peter            S-25 W=36 S-37 W-42 W+41 S=40 W-38  2  17.00  4.25
45. Laine Tommi           HSK     W-26 S-38 W-41 S-43 S+46 W-35 W=42  1½ 15.50  1.50
46. Hellens Otto von      HSK     S-18 W-40 S-39 S-34 W-45 S=38 W-43  0½ 18.00  1.25
Turnaustaulukko alkuperäisjärjestyksessä

  1 Haapasalo Jukka-Pekka      3.5        S= 24 W= 28 S+ 26 W- 14 S= 16 W= 27 S= 22 
  2 Sofiev Alexey              5.0        W- 25 S+ 37 W+ 23 S= 15 W= 17 W+ 12 S+ 10 
  3 Alhava Antero              4.5        S+ 26 W= 16 S+ 12 W+  7 S+ 25 W-  8 S- 13 
  4 Riipinen Juha              4.0        W+ 27 S+ 15 W- 13 S= 19 W= 41 S+ 17 W- 11 
  5 Kangas Lauri               3.5        S= 28 W+ 32 S+ 16 W-  8 S- 12 W+ 31 W-  9 
  6 Haanpää Jorma              4.0        W+ 29 S= 17 W= 19 S+ 21 S-  8 W+ 18 S- 16 
  7 Miettinen Teemu            4.5        S+ 30 W= 18 S+ 24 S-  3 W+ 15 W- 25 S+ 28 
  8 Järvinen Rauno             6.5        W+ 31 S= 19 W+ 17 S+  5 W+  6 S+  3 W+ 25 
  9 Munukka Timo               5.0        S= 32 W+ 44 S= 18  + 20 W- 13 W+ 22 S+  5 
 10 Salminen Jussi             4.0        W= 33 S= 21 W+ 27 S= 41 W= 19 S+ 20 W-  2 
 11 Suominen Antti             5.5        S+ 34 W+ 20 S- 25 W+ 18 S+ 14 W= 13 S+  4 
 12 Pelto Juho                 4.5        W+ 35 S= 23 W-  3 S+ 24 W+  5 S-  2 W+ 19 
 13 Wilen Eero                 5.5        S+ 36 W+ 22 S+  4 W- 25 S+  9 S= 11 W+  3 
 14 Auvinen Esa                4.0        W+ 37 S- 25 W+ 29 S+  1 W- 11 S= 19 W= 21 
 15 Mäkinen Ville              3.0        S+ 38 W-  4 S+ 28 W=  2 S-  7 W= 37 S- 27 
 16 Rautanen Sari              5.0        W+ 39 S=  3 W-  5 S+ 23 W=  1 S+ 41 W+  6 
 17 Patola Eero                4.0        S+ 40 W=  6 S-  8 W+ 44 S=  2 W-  4 S+ 37 
 18 Suuronen Petri             4.0        W+ 41 S=  7 W=  9 S- 11 W+ 29 S-  6 W+ 42 
 19 Puroila Sippo              3.5        S+ 42 W=  8 S=  6 W=  4 S= 10 W= 14 S- 12 
 20 Hynnä Kevin                4.0        W+ 43 S- 11 W+ 35  -  9 S+ 26 W- 10 S+ 44 
 21 Tiinanen Teemu             4.0        S= 44 W= 10 S+ 34 W-  6 S= 28 W+ 24 S= 14 
 22 Järvinen Seppo             3.5        W+ 45 S- 13 W- 41 W+ 32 S+ 36 S-  9 W=  1 
 23 Tocklin Tomi               3.5        S+ 46 W= 12 S-  2 W- 16 S+ 40 W- 28 S+ 38 
 24 Ahokas Heikki              3.0        W=  1 S+ 33 W-  7 W- 12 S= 44 S- 21 W+ 34 
 25 Ebeling Daniel             5.0        S+  2 W+ 14 W+ 11 S+ 13 W-  3 S+  7 S-  8 
 26 Kukkonen Simo              3.5        W-  3 S+ 39 W-  1 S+ 35 W- 20 S+ 36 W= 41 
 27 Immonen Vihtori            4.0        S-  4 W+ 38 S- 10 W= 34 S+ 33 S=  1 W+ 15 
 28 Koivumäki Marko            3.5        W=  5 S=  1 W- 15 S+ 39 W= 21 S+ 23 W-  7 
 29 Jalo Pentti                3.0        S-  6 W+ 40 S- 14 W+ 42 S- 18 W= 38 S= 31 
 30 Hagman Risto               2.0        W-  7 S- 41 S- 44 W+ 46 S- 38 W- 39 S+ 43 
 31 Telenius Kimmo             3.0        S-  8 W= 42 S= 36 W+ 38 S= 32 S-  5 W= 29 
 32 Tikanmäki Heikki           2.5        W=  9 S-  5 W+ 45 S- 22 W= 31 S- 42 W= 36 
 33 Turkka Pekka               3.0        S= 10 W- 24 S= 42 W- 36 W- 27 S+ 46 S+ 39 
 34 Lindholm Pertti            2.0        W- 11 S+ 43 W- 21 S= 27 W- 37 W= 45 S- 24 
 35 Tikka Erkki                2.5        S- 12 W+ 46 S- 20 W- 26 S- 42 W= 43 S+ 45 
 36 Toivonen Markku            2.5        W- 13 S= 45 W= 31 S+ 33 W- 22 W- 26 S= 32 
 37 Tumanov Dmitri             3.0        S- 14 W-  2 S= 40 W+ 43 S+ 34 S= 15 W- 17 
 38 Kujasalo Marjatta          2.5        W- 15 S- 27 W+ 43 S- 31 W+ 30 S= 29 W- 23 
 39 Elmohandess Mohamed        2.0        S- 16 W- 26 S+ 46 W- 28 S- 45 S+ 30 W- 33 
 40 Luoma Heikki               2.0        W- 17 S- 29 W= 37 S+ 45 W- 23 W- 44 S= 46 
 41 Toivola Timo               3.5        S- 18 W+ 30 S+ 22 W= 10 S=  4 W- 16 S= 26 
 42 Tumanova Irina             3.0        W- 19 S= 31 W= 33 S- 29 W+ 35 W+ 32 S- 18 
 43 Hellens Otto von           0.5        S- 20 W- 34 S- 38 S- 37 W- 46 S= 35 W- 30 
 44 Chavoshi Ali               3.0        W= 21 S-  9 W+ 30 S- 17 W= 24 S+ 40 W- 20 
 45 Lindholm Ulf-Peter         2.0        S- 22 W= 36 S- 32 W- 40 W+ 39 S= 34 W- 35 
 46 Laine Tommi                1.5        W- 23 S- 35 W- 39 S- 30 S+ 43 W- 33 W= 40 


Alkujärjestys
Nimi                     Kerho                Lähtöno. Selo
Haapasalo Jukka-Pekk     SalSK                    1    2159
Sofiev Alexey            I-HSK                    2    2143
Alhava Antero            LeSi                     3    2127
Riipinen Juha            Hm-93                    4    2110
Kangas Lauri             Pässi                    5    2091
Haanpää Jorma            RikSha                   6    2047
Miettinen Teemu          Garde                    7    2034
Järvinen Rauno           VammSK                   8    2028
Munukka Timo             ESK                      9    2026
Salminen Jussi           Garde                   10    2020
Suominen Antti           KäpSK                   11    2004
Pelto Juho               SalSK                   12    2002
Wilen Eero               I-HSK                   13    1994
Auvinen Esa              ES-78                   14    1993
Mäkinen Ville            HSK                     15    1980
Rautanen Sari            I-HSK                   16    1978
Patola Eero              KäpSK                   17    1974
Suuronen Petri           I-HSK                   18    1967
Puroila Sippo            ESK                     19    1958
Hynnä Kevin              Garde                   20    1938
Tiinanen Teemu           HSK                     21    1935
Järvinen Seppo           LauttSK                 22    1931
Tocklin Tomi             SalSK                   23    1898
Ahokas Heikki            KäpSK                   24    1893
Ebeling Daniel           MatSK                   25    1889
Kukkonen Simo            I-HSK                   26    1875
Immonen Vihtori          I-HSK                   27    1866
Koivum„ki Marko          LoimSK                  28    1846
Jalo Pentti              KäpSK                   29    1830
Hagman Risto             LeSi                    30    1826
Telenius Kimmo           KäpSK                   31    1803
Tikanmäki Heikki         Pässi                   32    1798
Turkka Pekka             HSK                     33    1775
Lindholm Pertti          HyvSK                   34    1765
Tikka Erkki              I-HSK                   35    1696
Toivonen Markku          KäpSK                   36    1691
Tumanov Dmitri           Int                     37    1660
Kujasalo Marjatta        I-HSK                   38    1623
Elmohandess Mohamed                              39    1600
Luoma Heikki             KäpSK                   40    1587
Toivola Timo             KäpSK                   41    1565
Tumanova Irina           Int                     42    1550
Hellens Otto von                                 43    1524
Chavoshi Ali             TuTS                    44    1447
Lindholm Ulf-Peter                               45    1407
Laine Tommi              HSK                     46    1341

HSL pääsiäisturnaus 2009

Nuorten ryhmä 

aikataulu

To 09.04. 1.kierros 18:00-23:00
Pe 10.04. 2.kierros 10:00-15:00
Pe 10.04. 3.kierros 16:00-21:00
La 11.04. 4.kierros 16:00-21:00
Su 12.04. 5.kierros 10:00-15:00
Su 12.04. 6.kierros 16:00-21:00
Ma 13.04. 7.kierros 10:00-15:00

  14v. RYHMÄ SEURA SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
 1 Haijanen Henrik MatSK 1430 X ½ 0 0 0 0 0 0  ½   8.
 2 Kemppinen Antti Int 1320 ½ X 0 ½ 1 0 0 0 2   7.
 3 Demidov Jan Int 1469 1 1 X 1 ½ ½ ½ ½ 5 14,00 3.
 4 Peltoniemi Milla --- ---- 1 ½ 0 X 0 0 0 1   6.
 5 Saavalainen Ellis MatSK 1432 1 0 ½ 1 X 1 1 ½ 5 15,50 2.
 6 Ebeling Gabriela MatSK 1386 1 1 ½ 1 0 X 1 1   1.
 7 Riikonen Matias EtVaS 1352 1 1 ½ 1 0 0 X 1   4.
 8 Tumanov Viktor Int 1413 1 1 ½ 0 ½ 0 0 X 3   5.

 

Sivu päivitetty 14.04.2009 18:00 (OESZ)