HSL pääsiäisturnaus 2010

Shakkikodissa 1.- 5.4.2010

Kilpailun tuomari: Jouni Lehtivaara, kilpailun johtaja Timo Munukka. Kilpailutoimikunta: Harri Hytönen, Lauri Kosunen.
 
Turnauksen pelejä (tulee tähän?)

AIKATAULUT (loppuajat arvioita, nuorten ryhmä ks. alempaa)

To 01.04. 1.kierros 18:00-23:00
Pe 02.04. 2.kierros 10:00-15:00
Pe 02.04. 3.kierros 16:00-21:00
La 03.04. 4.kierros 16:00-21:00
Su 04.04. 5.kierros 10:00-15:00
Su 04.04. 6.kierros 16:00-21:00
Ma 05.04. 7.kierros 10:00-15:00

  M - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
 1 Sofiev Alexey I-HSK 2140 2106 X 1 - 0 1 ½ ½ 1 4 9,50 3.
 2 Kauppala Pekka LauttSK 2204 2167 0 X - 0 1 ½ 0 ½ 2   6.
 3 Luukkonen Tommi JyS 2298 2279 - - X - - 1 - - 1*   --
 4 Wilen Eero I-HSK 2087 2118 1 1 - X ½ 0 0 1   4.
 5 Järvenpää Jari SalSK 2150 2189 0 0 - ½ X 0 0 ½ 1   7.
 6 Hynninen Juha SalSK 2141 2139 ½ ½ 0 1 1 X ½ ½ 4 10,75 1.
 7 Nokso-Koivisto Antti TuTS 2163 2179 ½ 1 - 1 1 ½ X 0 4 10,50 2.
 8 Järvinen Rauno VammSK 2080 2221 0 ½ - 0 ½ ½ 1 X   5.

* Luukkonen joutui keskeyttämään sairaustapauksen vuoksi. Ainoa peli menee elo/selolaskentaan,
mutta turnauksen loppupisteisiin sitä ei lasketa.

Avoin ryhmä

L O P P U T U L O K S E T  

SI. NIMI                  SEURA    TULOS   1    2    3    4    5    6    7     BCHZ    SO-BE
 1. Kangas Lauri          Pässi     5.5   W+34 S+11 W= 3 S+10 W= 6 W= 4 S+ 8   30.50   23.25                                   
 2. Tuovinen Jukka        SSK       5.5   W+14 S=20 W+37 S= 3 W= 5 S+13 W+ 6   28.00   21.25                                   
 3. Ebeling Daniel        MatSK     5.0   W+12 S+27 S= 1 W= 2 S= 4 W= 7 W+18   32.00   21.75                                  
 4. Eklund Kari           Remi      5.0   W+21 S+35 W= 6 S+ 9 W= 3 S= 1 W= 5   30.00   20.00                                   
 5. Ahvenjärvi Jani       TammSh    5.0   S+15 W-10 S+31 W+30 S= 2 W+ 9 S= 4   28.50   18.75                                   
 6. Kyburz Stefan         I-HSK     4.5   S+28 W+16 S= 4 W+ 7 S= 1 W= 8 S- 2   32.00   19.00                                    
 7. Rauramaa Julius       MatSK     4.5   W+ 8 S+18 W= 9 S- 6 W+20 S= 3 W=11   30.50   19.00                                   
 8. Kilpelä Panu          I-HSK     4.5   S- 7 W+29 W+20 S+11 W+19 S= 6 W- 1   29.00   16.75                                  
 9. Pelto Juho            SalSK     4.5   S+30 W+19 S= 7 W- 4 W+10 S- 5 W+22   28.50   16.25                                 
10. Vyskubov Dmitry                 4.5   S+25 S+ 5 W=32 W- 1 S- 9 W+31 S+19   27.00   15.50                                   
11. Hynnä Kevin           Garde     4.5   S+40 W- 1 S+39 W- 8 S+25 W+15 S= 7   23.00   10.75                                    
12. Kokko Esa             ESK       4.5   S- 3 W+38 S-25 W+23 S+26 W+32 S=13   22.50   12.50                                   
13. Nieminen Samuli       SalSK     4.0   S=33 W=31 S=16 W+34 S+15 W- 2 W=12   25.50   13.25                                   
14. Karasmäki Seppo       ESK       4.0   S- 2 W=17 S=23 W=33 S+34 S+20 W=16   25.50   13.00                                   
15. Tocklin Tomi          SalSK     4.0   W- 5 S+36 W+35 S+32 W-13 S-11 S+25   24.50   11.00                                   
16. Laurila Antti         TammSh    4.0   S+38 S- 6 W=13 W=26 S+24 W=19 S=14   24.00   12.25                                   
17. Suominen Antti        KäpSK     4.0   W-37 S=14 W=22 S+27  -21 W+29 S+28   23.00   15.00                                  
18. Torkkola Henri        TammSh    4.0   S+23 W- 7 S-30 W+39 S+29 W+21 S- 3   22.00   10.00                                    
19. Kangas Mauno          I-HSK     3.5   W+36 S- 9 W+27 W+25 S- 8 S=16 W-10   26.00   10.50                                    
20. Puroila Sippo         ESK       3.5   S+29 W= 2 S- 8 W+37 S- 7 W-14 S+30   26.00   10.25                                   
21. Järvinen Seppo        LauttSK   3.5   S- 4 W=23 S=33 W+28  +17 S-18 W=26   23.50    8.75                                    
22. Tumanova Irina        Int       3.5   S=26 W-25 S=17 W=31 S+33 W+30 S- 9   22.50   10.00                                  
23. Ahokas Heikki         KäpSK     3.5   W-18 S=21 W=14 S-12 S+39 W=26  +32   22.50    7.50                                   
24. Teräsalo Kari         Hm-93     3.5   W-27 S-34 W=36 S+38 W-16 S+35 W+33   18.50    7.75                                   
25. Auvinen Esa           ESK       3.0   W-10 S+22 W+12 S-19 W-11 S+37 W-15   26.50   10.00                                    
26. Smeds Tom             RikSha    3.0   W=22 S=37 W=34 S=16 W-12 S=23 S=21   22.50    9.00                                    
27. Lindholm Pertti       HyvSK     3.0   S+24 W- 3 S-19 W-17 S-28 W+40 S+31   22.50    6.50                                    
28. Tikka Erkki           I-HSK     3.0   W- 6 W-30 S+38 S-21 W+27 S+34 W-17   21.50    7.00                                   
29. Laitinen Martti       SSK       3.0   W-20 S- 8 W+40 S+35 W-18 S-17 W+37   21.50    5.00                                   
30. Akkanen Timo          KäpSK     2.5   W- 9 S+28 W+18 S- 5 W=32 S-22 W-20   26.50    8.50                                    
31. Tikanmäki Heikki      Pässi     2.5   W=32 S=13 W- 5 S=22 W+36 S-10 W-27   25.50    7.75                                    
32. Alhava Antero         LeSi      2.5   S=31 W+33 S=10 W-15 S=30 S-12  -23   23.50    8.75                                    
33. Lahtinen Hannu        TammSh    2.5   W=13 S-32 W=21 S=14 W-22 S+36 S-24   23.50    8.00                                    
34. Ståhle Sten           HSK       2.5   S- 1 W+24 S=26 S-13 W-14 W-28 S+40   23.50    5.50                                    
35. Patola Eero           KäpSK     2.5   S+39 W- 4 S-15 W-29 S=37 W-24 W+38   20.00    3.50                                  
36. Kujasalo Marjatta     I-HSK     2.5   S-19 W-15 S=24 W+40 S-31 W-33 S+39   17.50    3.25                                 
37. Luoma Heikki          KäpSK     2.0   S+17 W=26 S- 2 S-20 W=35 W-25 S-29   25.00    7.25                                 
38. Toivola Timo          KäpSK     1.5   W-16 S-12 W-28 W-24 S=40 W+39 S-35   19.00    1.25                                    
39. Rönnberg Ilse         KäpSK     1.0   W-35 S+40 W-11 S-18 W-23 S-38 W-36   18.50    0.50                                    
40. Hagman Risto          KokkSK    0.5   W-11 W-39 S-29 S-36 W=38 S-27 W-34   18.00    0.75
                                    
Turnaustaulukko alkuperäisjärjestyksessä
  1 Eklund Kari                5.0        W+ 19 S+ 16 W=  9 S+  7 W= 12 S=  6 W= 13 
  2 Tuovinen Jukka             5.5        W+ 30 S= 17 W+ 36 S= 12 W= 13 S+  5 W+  9 
  3 Alhava Antero              2.5        S= 25 W+ 23 S= 33 W- 24 S= 22 S- 26  - 34 
  4 Kilpelä Panu               4.5        S- 29 W+ 28 W+ 17 S+ 18 W+ 14 S=  9 W-  6 
  5 Nieminen Samuli            4.0        S= 23 W= 25 S= 20 W+ 32 S+ 24 W-  2 W= 26 
  6 Kangas Lauri               5.5        W+ 32 S+ 18 W= 12 S+ 33 W=  9 W=  1 S+  4 
  7 Pelto Juho                 4.5        S+ 22 W+ 14 S= 29 W-  1 W+ 33 S- 13 W+ 39 
  8 Auvinen Esa                3.0        W- 33 S+ 39 W+ 26 S- 14 W- 18 S+ 36 W- 24 
  9 Kyburz Stefan              4.5        S+ 35 W+ 20 S=  1 W+ 29 S=  6 W=  4 S-  2 
 10 Suominen Antti             4.0        W- 36 S= 30 W= 39 S+ 31  - 19 W+ 28 S+ 35 
 11 Torkkola Henri             4.0        S+ 34 W- 29 S- 22 W+ 27 S+ 28 W+ 19 S- 12 
 12 Ebeling Daniel             5.0        W+ 26 S+ 31 S=  6 W=  2 S=  1 W= 29 W+ 11 
 13 Ahvenjärvi Jani            5.0        S+ 24 W- 33 S+ 25 W+ 22 S=  2 W+  7 S=  1 
 14 Kangas Mauno               3.5        W+ 37 S-  7 W+ 31 W+  8 S-  4 S= 20 W- 33 
 15 Smeds Tom                  3.0        W= 39 S= 36 W= 32 S= 20 W- 26 S= 34 S= 19 
 16 Patola Eero                2.5        S+ 27 W-  1 S- 24 W- 28 S= 36 W- 21 W+ 38 
 17 Puroila Sippo              3.5        S+ 28 W=  2 S-  4 W+ 36 S- 29 W- 30 S+ 22 
 18 Hynnä Kevin                4.5        S+ 40 W-  6 S+ 27 W-  4 S+  8 W+ 24 S= 29 
 19 Järvinen Seppo             3.5        S-  1 W= 34 S= 23 W+ 35  + 10 S- 11 W= 15 
 20 Laurila Antti              4.0        S+ 38 S-  9 W=  5 W= 15 S+ 21 W= 14 S= 30 
 21 Teräsalo Kari              3.5        W- 31 S- 32 W= 37 S+ 38 W- 20 S+ 16 W+ 23 
 22 Akkanen Timo               2.5        W-  7 S+ 35 W+ 11 S- 13 W=  3 S- 39 W- 17 
 23 Lahtinen Hannu             2.5        W=  5 S-  3 W= 19 S= 30 W- 39 S+ 37 S- 21 
 24 Tocklin Tomi               4.0        W- 13 S+ 37 W+ 16 S+  3 W-  5 S- 18 S+  8 
 25 Tikanmäki Heikki           2.5        W=  3 S=  5 W- 13 S= 39 W+ 37 S- 33 W- 31 
 26 Kokko Esa                  4.5        S- 12 W+ 38 S-  8 W+ 34 S+ 15 W+  3 S=  5 
 27 Rönnberg Ilse              1.0        W- 16 S+ 40 W- 18 S- 11 W- 34 S- 38 W- 37 
 28 Laitinen Martti            3.0        W- 17 S-  4 W+ 40 S+ 16 W- 11 S- 10 W+ 36 
 29 Rauramaa Julius            4.5        W+  4 S+ 11 W=  7 S-  9 W+ 17 S= 12 W= 18 
 30 Karasmäki Seppo            4.0        S-  2 W= 10 S= 34 W= 23 S+ 32 S+ 17 W= 20 
 31 Lindholm Pertti            3.0        S+ 21 W- 12 S- 14 W- 10 S- 35 W+ 40 S+ 25 
 32 Ståhle Sten                2.5        S-  6 W+ 21 S= 15 S-  5 W- 30 W- 35 S+ 40 
 33 Vyskubov Dmitry            4.5        S+  8 S+ 13 W=  3 W-  6 S-  7 W+ 25 S+ 14 
 34 Ahokas Heikki              3.5        W- 11 S= 19 W= 30 S- 26 S+ 27 W= 15  +  3 
 35 Tikka Erkki                3.0        W-  9 W- 22 S+ 38 S- 19 W+ 31 S+ 32 W- 10 
 36 Luoma Heikki               2.0        S+ 10 W= 15 S-  2 S- 17 W= 16 W-  8 S- 28 
 37 Kujasalo Marjatta          2.5        S- 14 W- 24 S= 21 W+ 40 S- 25 W- 23 S+ 27 
 38 Toivola Timo               1.5        W- 20 S- 26 W- 35 W- 21 S= 40 W+ 27 S- 16 
 39 Tumanova Irina             3.5        S= 15 W-  8 S= 10 W= 25 S+ 23 W+ 22 S-  7 
 40 Hagman Risto               0.5        W- 18 W- 27 S- 28 S- 37 W= 38 S- 31 W- 32 
   

Alkujärjestys
Nimi                     Kerho                Lähtöno. Elo
Eklund Kari              Remi                     1    2156
Tuovinen Jukka           SSK                      2    2133
Alhava Antero            LeSi                     3    2112
Kilpelä Panu             I-HSK                    4    2083
Nieminen Samuli          SalSK                    5    2056
Kangas Lauri             Pässi                    6    2038
Pelto Juho               SalSK                    7    2029
Auvinen Esa              ESK                      8    2027
Kyburz Stefan            I-HSK                    9    2019
Suominen Antti           KäpSK                   10    2018
Torkkola Henri           TammSh                  11    2009
Ebeling Daniel           MatSK                   12    2006
Ahvenjärvi Jani          TammSh                  13    2005
Kangas Mauno             I-HSK                   14    1952
Smeds Tom                RikSha                  15    1944
Patola Eero              KäpSK                   16    1931
Puroila Sippo            ESK                     17    1929
Hynnä Kevin              Garde                   18    1914
Järvinen Seppo           LauttSK                 19    1898
Laurila Antti            TammSh                  20    1888
Teräsalo Kari            Hm-93                   21    1885
Akkanen Timo             KäpSK                   22    1875
Lahtinen Hannu           TammSh                  23    1864
Tocklin Tomi             SalSK                   24    1861
Tikanmäki Heikki         Pässi                   25    1855
Kokko Esa                ESK                     26    1853
Rönnberg Ilse            KäpSK                   27    1835
Laitinen Martti          SSK                     28    1795
Rauramaa Julius          MatSK                   29    1772
Karasmäki Seppo          ESK                     30    1771
Lindholm Pertti          HyvSK                   31    1761
Ståhle Sten              HSK                     32    1744
Vyskubov Dmitri                                  33    1734
Ahokas Heikki            KäpSK                   34    1728
Tikka Erkki              I-HSK                   35    1701
Luoma Heikki             KäpSK                   36    1699
Kujasalo Marjatta        I-HSK                   37    1654
Toivola Timo             KäpSK                   38    1636
Tumanova Irina           Int                     39    1595
Hagman Risto             KokkSK                  40    1471

HSL pääsiäisturnaus 2010, nuorten ryhmä 

A
ikataulu
To 01.04. 1.kierros 18:00-23:00
Pe 02.04. 2.kierros 11:00-16:00
Pe 02.04. 3.kierros 16:00-21:00
La 03.04. 4.kierros 16:00-21:00
Su 04.04. 5.kierros 11:00-16:00
Su 04.04. 6.kierros 16:00-21:00
Ma 05.04. 7.kierros 10:00-15:00

Turnaustaulukko alkuperäisjärjestyksessä
 
 1 Tumanov Dmitri       7.0   S+ 7 W+ 4 W+ 3 S+ 2 W+ 9 S+ 5 W+ 8 
 2 Demidov Jan          5.0   W= 3 S= 8 W+ 7 W- 1 S+ 6 W+ 4 S+ 9 
 3 Saavalainen Ellis    4.0   S= 2 W+ 6 S- 1 W+ 5 S= 4 S- 7 W+10 
 4 Ebeling Gabriela     3.5   W+10 S- 1 W+ 9 S+ 8 W= 3 S- 2 W- 7 
 5 Ebeling Mikaela      2.0   W= 8 S- 9 W+10 S- 3 W- 7 W- 1 S= 6 
 6 Issa Kamil           3.0   W+ 9 S- 3 W= 8 S- 7 W- 2 S+10 W= 5 
 7 Kugappi Tomi         5.0   W- 1 S+10 S- 2 W+ 6 S+ 5 W+ 3 S+ 4 
 8 Hallman Valo         3.5   S= 5 W= 2 S= 6 W- 4 S+10 W+ 9 S- 1 
 9 Majidian Erika       2.0   S- 6 W+ 5 S- 4 W+10 S- 1 S- 8 W- 2 
10 Wahlbäck Aleksi      0.0   S- 4 W- 7 S- 5 S- 9 W- 8 W- 6 S- 3 

     L O P P U T U L O K S E T   vertailujärjestyksessä

                               Tulos     p e l i t u l o k s e t         Buchholz  So-Be
  1. Tumanov Dmitri     Int     7.0   S+ 3 W+ 5 W+ 4 S+ 2 W+ 9 S+ 8 W+ 6   25.00   25.00                                   
  2. Demidov Jan        Int     5.0   W= 4 S= 6 W+ 3 W- 1 S+ 7 W+ 5 S+ 9   28.00   17.25
  3. Kugappi Tomi       Int     5.0   W- 1 S+10 S- 2 W+ 7 S+ 8 W+ 4 S+ 5   24.50   12.50
  4. Saavalainen Ellis  MatSK   4.0   S= 2 W+ 7 S- 1 W+ 8 S= 5 S- 3 W+10   25.50    9.25
  5. Ebeling Gabriela   MatSK   3.5   W+10 S- 1 W+ 9 S+ 6 W= 4 S- 2 W- 3   26.50    7.50
  6. Hallman Valo       HämSK   3.5   S= 8 W= 2 S= 7 W- 5 S+10 W+ 9 S- 1   22.50    7.00
  7. Issa Kamil         Int     3.0   W+ 9 S- 4 W= 6 S- 3 W- 2 S+10 W= 8   21.50    4.75
  8. Ebeling Mikaela    MatSK   2.0   W= 6 S- 9 W+10 S- 4 W- 3 W- 1 S= 7   24.50    3.25
  9. Majidian Erika     Int     2.0   S- 7 W+ 8 S- 5 W+10 S- 1 S- 6 W- 2   24.00    2.00
 10. Wahlbäck Aleksi    Int     0.0   S- 5 W- 3 S- 8 S- 9 W- 6 W- 7 S- 4   23.00    0.00
                                 

1. kierroksen tulokset
 1  7 Tomi Kugappi         (0 ) 0-1  1 Tumanov Dmitri       (0 )
 2  2 Demidov Jan          (0 ) ½-½  3 Saavalainen Ellis    (0 )
 3  4 Ebeling Gabriela     (0 ) 1-0 10 Wahlbäck Aleksi      (0 )
 4  5 Ebeling Mikaela      (0 ) ½-½  8 Hallman Valo         (0 )
 5  6 Issa Kamil           (0 ) 1-0  9 Majidian Erika       (0 )

2. kierroksen tulokset
 1  1 Tumanov Dmitri       (1 ) 1-0  4 Ebeling Gabriela     (1 )
 2  3 Saavalainen Ellis    (0½) 1-0  6 Issa Kamil           (1 )
 3  8 Hallman Valo         (0½) ½-½  2 Demidov Jan          (0½)
 4  9 Majidian Erika       (0 ) 1-0  5 Ebeling Mikaela      (0½)
 5 10 Wahlbäck Aleksi      (0 ) 0-1  7 Kugappi Tomi         (0 )

3. kierroksen tulokset
 1  1 Tumanov Dmitri       (2 ) 1-0  3 Saavalainen Ellis    (1½)
 2  2 Demidov Jan          (1 ) 1-0  7 Kugappi Tomi         (1 )
 3  4 Ebeling Gabriela     (1 ) 1-0  9 Majidian Erika       (1 )
 4  6 Issa Kamil           (1 ) ½-½  8 Hallman Valo         (1 )
 5  5 Ebeling Mikaela      (0½) 1-0 10 Wahlbäck Aleksi      (0 )

4. kierroksen tulokset
 1  2 Demidov Jan          (2 ) 0-1  1 Tumanov Dmitri       (3 )
 2  8 Hallman Valo         (1½) 0-1  4 Ebeling Gabriela     (2 )
 3  3 Saavalainen Ellis    (1½) 1-0  5 Ebeling Mikaela      (1½)
 4  7 Kugappi Tomi         (1 ) 1-0  6 Issa Kamil           (1½)
 5  9 Majidian Erika       (1 ) 1-0 10 Wahlbäck Aleksi      (0 )

5. kierroksen tulokset
 1  1 Tumanov Dmitri       (4 ) 1-0  9 Majidian Erika       (2 )
 2  4 Ebeling Gabriela     (3 ) ½-½  3 Saavalainen Ellis    (2½)
 3  6 Issa Kamil           (1½) 0-1  2 Demidov Jan          (2 )
 4  5 Ebeling Mikaela      (1½) 0-1  7 Kugappi Tomi         (2 )
 5 10 Wahlbäck Aleksi      (0 ) 0-1  8 Hallman Valo         (1½)

6. kierroksen tulokset
 1  5 Ebeling Mikaela      (1½) 0-1  1 Tumanov Dmitri       (5 )
 2  2 Demidov Jan          (3 ) 1-0  4 Ebeling Gabriela     (3½)
 3  7 Kugappi Tomi         (3 ) 1-0  3 Saavalainen Ellis    (3 )
 4  8 Hallman Valo         (2½) 1-0  9 Majidian Erika       (2 )
 5 10 Wahlbäck Aleksi      (0 ) 0-1  6 Issa Kamil           (1½)

7. kierroksen tulokset
 1  1 Tumanov Dmitri           1-0   8 Hallman Valo           
 2  4 Ebeling Gabriela         0-1   7 Kugappi Tomi           
 3  9 Majidian Erika           0-1   2 Demidov Jan            
 4  3 Saavalainen Ellis        1-0  10 Wahlbäck Aleksi        
 5  6 Issa Kamil               1/2   5 Ebeling Mikaela        

Sivu päivitetty 05.04.2010 16:36 (OESZ)