HSL pääsiäisturnaus 2011

Shakkikodissa 21. - 25.4.2011 Kilpailun tuomari: Jouni Lehtivaara, kilpailun johtaja Michael Lembidakis (M- ja A-ryhmä) sekä Timo Munukka (nuoret 14-v.). Kilpailutoimikunta: Toivo Pudas
AIKATAULUT (loppuajat arvioita)
To 21.04. 1.kierros 18:00-23:00
Pe 22.04. 2.kierros 10:00-15:00
Pe 22.04. 3.kierros 16:00-21:00
La 23.04. 4.kierros 16:00-21:00
Su 24.04. 5.kierros 10:00-15:00
Su 24.04. 6.kierros 16:00-21:00
Ma 25.04. 7.kierros 10:00-15:00
NR M - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
 1 Pääkkönen Timo Velhot 2308 2314 X 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ 2 . 6.
 2 Kiltti Jyrki TammSh 2230 2243 1 X ½ ½ 0 1 1 1 5 14,75 3.
 3 Valli Frans OSS 2190 2186 ½ ½ X 1 ½ ½ 1 1 5 15,25* 2.
 4 Pudas Teemu ESK 2246 2258 ½ ½ 0 X ½ 0 0 0  6,00 7.
 5 Ebeling Daniel MatSK 2173 2240 1 1 ½ ½ X 1 1 0 5 15,25* 1.
 6 Luukkonen Tommi HSK 2310 2305 1 0 ½ 1 0 X 1 0 . 5.
 7 Norri Joose HSK 2343 2371 ½ 0 0 1 0 0 X 0  2,50 8.
 8 Ebeling Mika MatSK 2257 2203 ½ 0 0 1 1 1 1 X . 4.

* Vertailut: 1. Sonneborn-Berger, 2. keskinäinen peli, 3. voittojen määrä.

Avoin ryhmä

                              L O P P U T U L O K S E T
 
  1. Immonen Vihtori          I-HSK                   6.0         29.00    24.00
  2. Wilen Eero               I-HSK                   5.5         27.50    21.25
  3. Munukka Timo             ESK                     5.0         30.50    20.75
  4. Koskinen Veikko          KS-58                   5.0         27.50    18.00
  5. Parkkinen Jyrki          HSK                     5.0         26.50    17.25
  6. Tuovinen Jukka           SSK                     4.5         34.00    20.75
  7. Smeds Tom                RikSha                  4.5         31.50    19.00
  8. Johansson Jukka          Garde                   4.5         29.50    18.00
  9. Miettinen Teemu          Garde                   4.5         29.00    17.00
 10. Korhonen Aki             ESK                     4.5         28.00    17.00
 11. Nokso-Koivisto Antti     TuTS                    4.5         28.00    15.75
 12. Suominen Antti           KäpSK                   4.5         27.50    16.25
 13. Demidov Jan              Int                     4.5         24.50    15.50
 14. Nyman Leif               X                       4.5         23.00    13.50
 15. Turtiainen Kimmo         LauttSK                 4.5         21.00    12.75
 16. Kilpelä Panu             I-HSK                   4.0         27.50    13.00
 17. Pelto Juho               SalSK                   4.0         27.00    11.50
 18. Kugappi Tomi             Int                     4.0         23.50    11.00
 19. Saharinen Petri          HSK                     4.0         22.00    10.50
 20. Tikka Erkki              I-HSK                   4.0         21.50    10.75
 21. Tocklin Tomi             SalSK                   3.5         28.50    13.00
 22. Auvinen Esa              ESK                     3.5         28.00    12.25
 23. Hynnä Kevin              Garde                   3.5         27.50    12.00
 24. Järvinen Seppo           lauttSK                 3.5         27.00    10.25
 25. Sarsa Erkki              I-HSK                   3.5         26.50     9.75
 26. Liu Dennis               MatSK                   3.5         25.50    10.75
 27. Räsänen Otto             EtVaS                   3.5         23.50    10.50
 28. Karttinen Risto          TammSh                  3.5         22.50     8.75
 29. Laitinen Martti          SSK                     3.5         22.50     8.75
 30. Engelberg Jan            KarhTS                  3.0         27.50    10.25
 31. Tumanov Dmitri           Int                     3.0         26.50    11.50
 32. Pulkkinen Heikki         LeSi                    3.0         25.00     9.00
 33. Lyly Seppo               KS-58                   3.0         23.00     8.50
 34. Marttila Olli            KäpSK                   3.0         21.50     7.50
 35. Karppinen Mikael         Garde                   3.0         21.50     6.00
 36. Telenius Kimmo           KäpSK                   3.0         19.00     6.50
 37. Suuronen Petri           I-HSK                   2.5         24.50     8.00
 38. Jalo Pentti              KäpSK                   2.5         22.00     4.25
 39. Lindholm Pertti          HyvSK                   2.5         20.00     4.25
 40. Tumanova Irina           Int                     2.5         17.50     4.75
 41. Bergström Hans           HSK                     2.0         23.50     6.25
 42. Toivola Timo             KäpSK                   2.0         22.50     4.50
 43. Toivonen Markku          KäpSK                   2.0         19.00     3.00
 44. Tiensuu Seppo            ESK                     2.0         17.50     3.75
 45. Eränne Tomi              MatSK                   2.0         15.50     3.00
 46. Hagman Risto             KokkSK                  1.5         21.00     3.25
 47. Mäkelä Reijo             Garde                   1.5         18.00     3.25
 48. Ståhle Sten              HSK                     1.0         21.00     1.50


 Turnaustaulukko alkuperäisjärjestyksessä
  1 Parkkinen Jyrki            5.0        S+ 25 W+ 16 S+  9 W= 15 S=  7 W= 19 S= 17 
  2 Nokso-Koivisto Antti       4.5        W= 26 S+ 46 W+ 23 S= 13 W+ 15 S-  4 W=  8 
  3 Johansson Jukka            4.5        S+ 27 W+ 18 S= 15 W- 19 S+ 20 W=  8 W= 13 
  4 Immonen Vihtori            6.0        W+ 28 S= 13 W= 17 S+ 23 W+  9 W+  2 S+  7 
  5 Wilen Eero                 5.5        S+ 29 W= 20 S+ 21 W-  7 S+ 18 W+ 11 S+ 19 
  6 Kilpelä Panu               4.0        W+ 30 S- 15 W+ 28 S+ 26 W- 13 S- 17 W+ 32 
  7 Tuovinen Jukka             4.5        S+ 31 W+ 24 S= 19 S+  5 W=  1 S= 13 W-  4 
  8 Miettinen Teemu            4.5        W+ 32 S= 17 W- 13 S+ 10 W+ 21 S=  3 S=  2 
  9 Pelto Juho                 4.0        S+ 33 W+ 12 W-  1 S+ 32 S-  4 W+ 29 S- 11 
 10 Auvinen Esa                3.5        W+ 34 S- 19 W= 30 W-  8 S- 24 S+ 36 W+ 22 
 11 Suominen Antti             4.5        S+ 35 W= 21 S= 20 W+ 22 S= 19 S-  5 W+  9 
 12 Lyly Seppo                 3.0        W+ 36 S-  9 W- 32 S= 30 W+ 46 S- 23 W= 21 
 13 Munukka Timo               5.0        S+ 37 W=  4 S+  8 W=  2 S+  6 W=  7 S=  3 
 14 Karttinen Risto            3.5        W- 38 W+ 25 S- 29 S+ 28 W+ 32 S= 30 W- 34 
 15 Korhonen Aki               4.5        S+ 39 W+  6 W=  3 S=  1 S-  2 W= 18 S+ 38 
 16 Engelberg Jan              3.0        W+ 40 S-  1 W+ 34 S= 38 W- 17 S- 35 W= 26 
 17 Koskinen Veikko            5.0        S+ 41 W=  8 S=  4 W= 20 S+ 16 W+  6 W=  1 
 18 Sarsa Erkki                3.5        W+ 42 S-  3 W+ 48 S+ 29 W-  5 S= 15 W- 30 
 19 Smeds Tom                  4.5        S+ 43 W+ 10 W=  7 S+  3 W= 11 S=  1 W-  5 
 20 Tocklin Tomi               3.5        W+ 44 S=  5 W= 11 S= 17 W-  3 S= 21 S= 29 
 21 Hynnä Kevin                3.5        S+ 45 S= 11 W-  5 W+ 31 S-  8 W= 20 S= 12 
 22 Suuronen Petri             2.5        W= 46 S= 26 W+ 27 S- 11 W= 38 S- 24 S- 10 
 23 Järvinen Seppo             3.5        S+ 47 W+ 38 S-  2 W-  4 S= 31 W+ 12 W- 24 
 24 Nyman Leif                 4.5        W+ 48 S-  7 W- 26 S= 35 W+ 10 W+ 22 S+ 23 
 25 Ståhle Sten                1.0        W-  1 S- 14 W+ 46 S- 39 W- 35 S- 44 W- 42 
 26 Tumanov Dmitri             3.0        S=  2 W= 22 S+ 24 W-  6 S= 43 W- 27 S= 16 
 27 Saharinen Petri            4.0        W-  3 W+ 37 S- 22 S+ 48 W- 34 S+ 26 W+ 45 
 28 Jalo Pentti                2.5        S-  4 W+ 41 S-  6 W- 14 S- 36 W+ 46 S= 40 
 29 Liu Dennis                 3.5        W-  5 S+ 40 W+ 14 W- 18 S+ 45 S-  9 W= 20 
 30 Demidov Jan                4.5        S-  6 W+ 43 S= 10 W= 12 S+ 39 W= 14 S+ 18 
 31 Laitinen Martti            3.5        W-  7 S+ 42 W+ 39 S- 21 W= 23 S- 43 W+ 33 
 32 Pulkkinen Heikki           3.0        S-  8 W+ 45 S+ 12 W-  9 S- 14 W+ 39 S-  6 
 33 Toivola Timo               2.0        W-  9 S+ 44 S- 38 W- 43 S+ 37 W- 45 S- 31 
 34 Turtiainen Kimmo           4.5        S- 10 W+ 47 S- 16 W+ 41 S+ 27 W= 38 S+ 14 
 35 Tikka Erkki                4.0        W- 11 S- 48 S+ 37 W= 24 S+ 25 W+ 16 W= 43 
 36 Telenius Kimmo             3.0        S- 12 W- 39 S- 45 S+ 42 W+ 28 W- 10 S+ 44 
 37 Lindholm Pertti            2.5        W- 13 S- 27 W- 35 S+ 44 W- 33 W= 41 S+ 46 
 38 Räsänen Otto               3.5        S+ 14 S- 23 W+ 33 W= 16 S= 22 S= 34 W- 15 
 39 Karppinen Mikael           3.0        W- 15 S+ 36 S- 31 W+ 25 W- 30 S- 32 W+ 48 
 40 Tumanova Irina             2.5        S- 16 W- 29 S= 47 W- 45 S+ 41 S= 48 W= 28 
 41 Hagman Risto               1.5        W- 17 S- 28 W+ 44 S- 34 W- 40 S= 37 W- 47 
 42 Toivonen Markku            2.0        S- 18 W- 31 S- 43 W- 36 W- 44 S+ 47 S+ 25 
 43 Kugappi Tomi               4.0        W- 19 S- 30 W+ 42 S+ 33 W= 26 W+ 31 S= 35 
 44 Eränne Tomi                2.0        S- 20 W- 33 S- 41 W- 37 S+ 42 W+ 25 W- 36 
 45 Marttila Olli              3.0        W- 21 S- 32 W+ 36 S+ 40 W- 29 S+ 33 S- 27 
 46 Mäkelä Reijo               1.5        S= 22 W-  2 S- 25 W+ 47 S- 12 S- 28 W- 37 
 47 Tiensuu Seppo              2.0        W- 23 S- 34 W= 40 S- 46 W= 48 W- 42 S+ 41 
 48 Bergström Hans             2.0        S- 24 W+ 35 S- 18 W- 27 S= 47 W= 40 S- 39 


Pelaajien tiedot
NIMI                     KERHO       ANR   ELO
Parkkinen Jyrki          HSK          1    2203
Nokso-Koivisto Antti     TuTS         2    2144
Johansson Jukka          Garde        3    2127
Immonen Vihtori          I-HSK        4    2103
Wilen Eero               I-HSK        5    2091
Kilpelä Panu             I-HSK        6    2089
Tuovinen Jukka           SSK          7    2073
Miettinen Teemu          Garde        8    2053
Pelto Juho               SalSK        9    2047
Auvinen Esa              ESK         10    1992
Suominen Antti           KäpSK       11    1991
Lyly Seppo               KS-58       12    1983
Munukka Timo             ESK         13    1977
Karttinen Risto          TammSh      14    1964
Korhonen Aki             ESK         15    1953*
Engelberg Jan            KarhTS      16    1951
Koskinen Veikko          KS-58       17    1946
Sarsa Erkki              I-HSK       18    1938*
Smeds Tom                RikSha      19    1927
Tocklin Tomi             SalSK       20    1926
Hynnä Kevin              Garde       21    1925
Suuronen Petri           I-HSK       22    1904
Järvinen Seppo           LauttSK     23    1903
Nyman Leif               X           24    1881
Ståhle Sten              HSK         25    1873
Tumanov Dmitri           Int         26    1853
Saharinen Petri          HSK         27    1845
Jalo Pentti              KäpSK       28    1816
Liu Dennis               MatSK       29    1814
Demidov Jan              Int         30    1810
Laitinen Martti          SSK         31    1797
Pulkkinen Heikki         LeSi        32    1794*
Toivola Timo             KäpSK       33    1793
Turtiainen Kimmo         LauttSK     34    1767*
Tikka Erkki              I-HSK       35    1732
Telenius Kimmo           KäpSK       36    1726
Lindholm Pertti          HyvSK       37    1723
Räsänen Otto             EtVaS       38    1717*
Karppinen Mikael         Garde       39    1702*
Tumanova Irina           Int         40    1637*
Hagman Risto             KokkSK      41    1636*
Toivonen Markku          KäpSK       42    1577*
Kugappi Tomi             Int         43    1568*
Eränne Tomi              MatSK       44    1537*
Marttila Olli            KäpSK       45    1536*
Mäkelä Reijo             Garde       46    1524*
Tiensuu Seppo            ESK         47    1518 
Bergström Hans           HSK         48    1426*
* selo

Nuorten ryhmä  

                              L O P P U T U L O K S E T

  1. Saavalainen Ellis        MatSK                   6.0         28.00    22.50
  2. Ebeling Gabriela         MatSK                   6.0         27.00    22.00
  3. Eränne Jani              MatSK                   5.0         25.50    14.50
  4. Jääskeläinen Alex        Int                     4.0         30.00    15.00
  5. Ebeling Mikaela          MatSK                   3.5         26.50    10.25
  6. Hallman Valo             HämSK                   3.5         24.50     6.25
  7. Mantulin Artjom          Int                     3.5         21.00     6.25
  8. Majidian Erika           Int                     3.0         24.50     6.50
  9. Ebeling Mariela          MatSK                   3.0         22.00     5.00
 10. Wahlbäck Aleksi          Int                     2.5         20.50     5.75
 11. Miettinen Emil           Int                     1.5         22.50     2.75
 12. Wahlbäck Stefan          Int                     0.5         22.00     0.75 
Turnaustaulukko alkuperäisjärjestyksessä
  1 Saavalainen Ellis          6.0        S+  7 W+  4 S=  2 W+  6 S=  3 W+  9 W+ 10 
  2 Ebeling Gabriela           6.0        W+  8 S+  5 W=  1 S+  3 W=  4 S+  6 W+  7 
  3 Eränne Jani                5.0        S+  9 W+  6 S=  4 W-  2 W=  1 S+ 11 W+ 12 
  4 Jääskeläinen Alex          4.0        W+ 10 S-  1 W=  3 S+  5 S=  2 W-  7 S+  9 
  5 Mantulin Artjom            3.5        S+ 11 W-  2 S=  7 W-  4 W-  9 S+ 12 S+  8 
  6 Hallman Valo               3.5        W+ 12 S-  3 W+  8 S-  1 S+ 10 W-  2 S= 11 
  7 Ebeling Mikaela            3.5        W-  1 S+ 10 W=  5 S+  8 W- 11 S+  4 S-  2 
  8 Miettinen Emil             1.5        S-  2 W+ 11 S-  6 W-  7 W= 12 S- 10 W-  5 
  9 Majidian Erika             3.0        W-  3 S+ 12 W- 10 W+ 11 S+  5 S-  1 W-  4 
 10 Ebeling Mariela            3.0        S-  4 W-  7 S+  9 S+ 12 W-  6 W+  8 S-  1 
 11 Wahlbäck Aleksi            2.5        W-  5 S-  8 W+ 12 S-  9 S+  7 W-  3 W=  6 
 12 Wahlbäck Stefan            0.5        S-  6 W-  9 S- 11 W- 10 S=  8 W-  5 S-  3 


Pelaajien tiedot
Nimi                     KERHO       ANR selo 
Saavalainen Ellis        MatSK        1  1533
Ebeling Gabriela         MatSK        2  1495
Eränne Jani              MatSK        3  1441
Jääskeläinen Alex        Int          4  1406
Mantulin Artjom          Int          5  1400
Hallman Valo             HämSK        6  1352
Ebeling Mikaela          MatSK        7  1341
Miettinen Emil           Int          8  1333
Majidian Erika           Int          9  1259
Ebeling Mariela          MatSK       10  1247
Wahlbäck Aleksi          Int         11  1215
Wahlbäck Stefan          Int         12  1091


                    Tulokset kierroksittain

1.kierros TO 21.04.2011 klo 18:00
 1  7 Ebeling Mikaela        ( 0 ) 0-1  1 Saavalainen Ellis      ( 0 )
 2  2 Ebeling Gabriela       ( 0 ) 1-0  8 Miettinen Emil         ( 0 )
 3  9 Majidian Erika         ( 0 ) 0-1  3 Eränne Jani            ( 0 )
 4  4 Jääskeläinen Alexander ( 0 ) 1-0 10 Ebeling Mariela        ( 0 )
 5 11 Wahlbäck Aleksi        ( 0 ) 0-1  5 Mantulin Artjom        ( 0 )
 6  6 Hallman Valo           ( 0 ) 1-0 12 Wahlbäck Stefan        ( 0 )

2.kierros PE 22.04.2011 klo 10:00
 1  1 Saavalainen Ellis      ( 1 ) 1-0  4 Jääskeläinen Alexander ( 1 )
 2  5 Mantulin Artjom        ( 1 ) 0-1  2 Ebeling Gabriela       ( 1 )
 3  3 Eränne Jani            ( 1 ) 1-0  6 Hallman Valo           ( 1 )
 4 10 Ebeling Mariela        ( 0 ) 0-1  7 Ebeling Mikaela        ( 0 )
 5  8 Miettinen Emil         ( 0 ) 1-0 11 Wahlbäck Aleksi        ( 0 )
 6 12 Wahlbäck Stefan        ( 0 ) 0-1  9 Majidian Erika         ( 0 )

3.kierros PE 22.04.2011 klo 16:00
 1  2 Ebeling Gabriela       ( 2 ) ½-½  1 Saavalainen Ellis      ( 2 )
 2  4 Jääskeläinen Alexander ( 1 ) ½-½  3 Eränne Jani            ( 2 )
 3  7 Ebeling Mikaela        ( 1 ) ½-½  5 Mantulin Artjom        ( 1 )
 4  6 Hallman Valo           ( 1 ) 1-0  8 Miettinen Emil         ( 1 )
 5  9 Majidian Erika         ( 1 ) 0-1 10 Ebeling Mariela        ( 0 )
 6 11 Wahlbäck Aleksi        ( 0 ) 1-0 12 Wahlbäck Stefan        ( 0 )

4.kierros LA 23.04.2011 klo 16:00
 1  3 Eränne Jani            ( 2½) 0-1  2 Ebeling Gabriela       ( 2½)
 2  1 Saavalainen Ellis      ( 2½) 1-0  6 Hallman Valo           ( 2 )
 3  5 Mantulin Artjom        ( 1½) 0-1  4 Jääskeläinen Alexander ( 1½)
 4  8 Miettinen Emil         ( 1 ) 0-1  7 Ebeling Mikaela        ( 1½)
 5  9 Majidian Erika         ( 1 ) 1-0 11 Wahlbäck Aleksi        ( 1 )
 6 12 Wahlbäck Stefan        ( 0 ) 0-1 10 Ebeling Mariela        ( 1 )

5.kierros SU 24.04.2011 klo 10:00
 1  3 Eränne Jani            ( 2½) ½-½  1 Saavalainen Ellis      ( 3½)
 2  2 Ebeling Gabriela       ( 3½) ½-½  4 Jääskeläinen Alexander ( 2½)
 3  7 Ebeling Mikaela        ( 2½) 0-1 11 Wahlbäck Aleksi        ( 1 )
 4 10 Ebeling Mariela        ( 2 ) 0-1  6 Hallman Valo           ( 2 )
 5  5 Mantulin Artjom        ( 1½) 0-1  9 Majidian Erika         ( 2 )
 6  8 Miettinen Emil         ( 1 ) ½-½ 12 Wahlbäck Stefan        ( 0 )

6.kierros SU 24.04.2011 klo 16:00
 1  1 Saavalainen Ellis      ( 4 ) 1-0  9 Majidian Erika         ( 3 )
 2  6 Hallman Valo           ( 3 ) 0-1  2 Ebeling Gabriela       ( 4 )
 3  4 Jääskeläinen Alex      ( 3 ) 0-1  7 Ebeling Mikaela        ( 2½)
 4 11 Wahlbäck Aleksi        ( 2 ) 0-1  3 Eränne Jani            ( 3 )
 5 10 Ebeling Mariela        ( 2 ) 1-0  8 Miettinen Emil         ( 1½)
 6 12 Wahlbäck Stefan        ( 0½) 0-1  5 Mantulin Artjom        ( 1½)

7.kierros MA 25.04.2011 klo 10:00
 1  2 Ebeling Gabriela       ( 5 ) 1-0  7 Ebeling Mikaela        ( 3½)
 2  1 Saavalainen Ellis      ( 5 ) 1-0 10 Ebeling Mariela        ( 3 )
 3  3 Eränne Jani            ( 4 ) 1-0 12 Wahlbäck Stefan        ( 0½)
 4  9 Majidian Erika         ( 3 ) 0-1  4 Jääskeläinen Alex      ( 3 )
 5 11 Wahlbäck Aleksi        ( 2 ) ½-½  6 Hallman Valo           ( 3 )
 6  8 Miettinen Emil         ( 1½) 0-1  5 Mantulin Artjom        ( 2½)
Sivu päivitetty 26.04.2011 01:34 (OESZ)