HSL pääsiäisturnaus 2012

Shakkiareenalla 5. - 9.4.2012 Kilpailun tuomari: IA Jouni Lehtivaara, kilpailun johtaja FS Timo Munukka.
Kilpailutoimikunta: IA Harri Hytönen, Heikki Luoma, Lauri Kosunen ja Toivo Pudas.

Kilpailun tuloksia ja pareja myös Chess-Resultissa (M-ryhmä), (Avoin ryhmä)
Nuorten ryhmä tämän sivun alareunassa.
AIKATAULUT (loppuajat arvioita)
To 05.04. 1.kierros 18:00-23:00
Pe 06.04. 2.kierros 10:00-15:00
Pe 06.04. 3.kierros 16:00-21:00
La 07.04. 4.kierros 16:00-21:00
Su 08.04. 5.kierros 10:00-15:00
Su 08.04. 6.kierros 16:00-21:00
Ma 09.04. 7.kierros 10:00-15:00
NR M - RYHMÄ SEURA ELO SELO 1 2 3 4 5 6 7 8 YHT VERT SIJ
 1 Hynninen Juha SalSK 2186 2175 X 1 1 1 0 + . ½ . .
 2 Lammi Jyri Aatos 2154 2147 0 X 0 1 0 + 0 ½ . .
 3 Ebeling Daniel MatSK 2251 2326 0 1 X 1 . 1 1 ½ . .
 4 Nokso-KoivistoAntti TuTS 2128 2131 0 0 0 X 0 ½ 0 . . .
 5 Pohjala Henri VammSK 2286 2319 1 1 . 1 X ½ 0 ½ 4 . .
 6 Lehto Ville* KS-58 2171 2140 - - 0 ½ ½ X - 0 1* . .*
 7 Norri Joose HSK 2325 2321 . 1 0 1 1 + X ½ . .
 8 Valli Frans OSS 2271 2303 ½ ½ ½ . ½ 1 ½ X . .

* keskeytti. Tulokset jäävät voimaan (ja pelatut pelit vahvuuslaskentaan).
* * Vertailut: 1. Sonneborn-Berger (Standard), 2. keskinäinen peli, 3. voittojen määrä.

Avoin ryhmä (TARKISTAKAA OIKEAT PARIT CHESS-RESULT)
(tässä varmuus-kopio-seuranta, toistaiseksi 1.-4.k ovat samat)

Paarungen der Runde  7 
  1    7 Ertbjerg Per            ( 5  )  -    8 Peurala Jussi           ( 5  )
  2    5 Elomaa Arto'            ( 4.5)  -   19 Ter„salo Kari           ( 4.5)
  3   12 Pasanen Tuomo           ( 4.5)  -    6 Kangas Lauri            ( 4.5)
  4    3 Wilen Eero              ( 4  )  -   10 Raki Jyrki              ( 4  )
  5   15 Hynn„ Kevin             ( 4  )  -    9 Miettinen Teemu         ( 4  )
  6   11 Suominen Antti          ( 4  )  -   17 Tumanov Dmitri          ( 4  )
  7    2 Ristoja Samu            ( 4  )  -    4 Hoffmann Roger          ( 3.5)
  8    1 Kekki Jorma             ( 3.5)  -   32 Zhou Qiyu               ( 3.5)
  9   28 Saharinen Petri         ( 3.5)  -   16 Patola Eero             ( 3.5)
 10   30 Demidov Jan             ( 3.5)  -   18 Smeds Tom               ( 3.5)
 11   31 Suseenthiram Rajaji     ( 3.5)  -   26 Juselius Harry          ( 3.5)
 12   14 Auvinen Esa             ( 3  )  -   44 Tumanova Irina          ( 3.5)
 13   23 Heikkil„ Samu           ( 3  )  -   41 Pitk„nen Juhani         ( 3  )
 14   43 Toivonen Markku         ( 3  )  -   33 Frisk Ensio             ( 3  )
 15   13 Pihlajam„ki Antti       ( 2.5)  -   34 K„h”nen Osmo            ( 2.5)
 16   39 Virtanen Teemu          ( 2.5)  -   20 Korhonen Erkki          ( 2.5)
 17   21 Pulkkinen Heikki        ( 2.5)  -   35 Toivola Timo            ( 2.5)
 18   37 Jalo Pentti             ( 2.5)  -   22 Blinov Jurij            ( 2.5)
 19   25 Tocklin Tomi            ( 2.5)  -   38 K„kr„nen Aapo           ( 2.5)
 20   29 Tikka Erkki             ( 2.5)  -   47 Zhou Jiehan             ( 2.5)
 21   50 Saavalainen Ellis       ( 2.5)  -   24 Raivio Pertti           ( 2  )
 22   40 St†hle Sten             ( 2  )  -   36 Kugappi Tomi            ( 2  )
 23   46 Hallman Valo            ( 2  )  -   51 Er„nne Tomi             ( 2  )
 24   27 Karasm„ki Seppo         ( 1.5)  -   52 Bergstr”m Hans          ( 1.5)
 25   45 Muhonen Sami            ( 1  )  -   48 Nappu Maxim             ( 1.5)
 26   42 Telenius Kimmo          ( 1  )  -   49 Jalas Aaro              ( 1  )

L O P P U T U L O K S E T (tilanne 6/7)
ZWISCHENSTAND nach 6 Runden
                                                      Punkte  Buchholz  Sonneb.
  1. Ertbjerg Per             LauttSK                 5.0         22.50    18.00
  2. Peurala Jussi            PSY                     5.0         21.00    16.50
  3. Elomaa Arto'             J„rvSK                  4.5         24.50    17.50
  4. Pasanen Tuomo            I-HSK                   4.5         22.50    15.75
  5. Kangas Lauri             P„ssi                   4.5         22.00    15.75
  6. Ter„salo Kari            Hm-93                   4.5         19.50    14.25
  7. Hynn„ Kevin              Garde                   4.0         22.50    14.00
  8. Tumanov Dmitri           Remi                    4.0         22.50    14.00
  9. Miettinen Teemu          K„pSK                   4.0         21.00    12.75
 10. Wilen Eero               I-HSK                   4.0         20.00    12.25
 11. Ristoja Samu             Garde                   4.0         20.00    11.75
 12. Suominen Antti           K„pSK                   4.0         20.00    11.00
 13. Raki Jyrki               I-HSK                   4.0         19.00    12.00
 14. Kekki Jorma              Taraus                  3.5         21.50    12.50
 15. Hoffmann Roger           LUX                     3.5         21.00     9.75
 16. Saharinen Petri          HSK                     3.5         20.00    10.50
 17. Juselius Harry           Garde                   3.5         18.50     8.75
 18. Tumanova Irina           Remi                    3.5         18.00     8.00
 19. Zhou Qiyu                Sh-77                   3.5         18.00     7.75
 20. Demidov Jan              Int                     3.5         17.00     6.75
 21. Patola Eero              K„pSK                   3.5         16.50     6.25
 22. Suseenthiram Rajaji      I-HSK                   3.5         15.50     7.00
 23. Smeds Tom                RikSha                  3.5         13.50     8.25
 24. Auvinen Esa              ESK                     3.0         20.50     9.50
 25. Frisk Ensio              I-HSK                   3.0         19.50     8.75
 26. Pitk„nen Juhani          EtVaS                   3.0         19.50     8.00
 27. Heikkil„ Samu            HSK                     3.0         17.00     8.00
 28. Toivonen Markku          K„pSK                   3.0         15.50     6.00
 29. Blinov Jurij             HSK                     2.5         19.50     5.25
 30. Tocklin Tomi             SalSK                   2.5         19.50     5.00
 31. Virtanen Teemu           NurmSK                  2.5         19.00     6.25
 32. K„hk”nen Osmo                                    2.5         18.00     6.50
 33. Zhou Jiehan              Sh-77                   2.5         18.00     5.25
 34. Pulkkinen Heikki         LeSi                    2.5         17.50     5.25
 35. K„kr„nen Aapo            HSK                     2.5         17.00     6.25
 36. Saavalainen Ellis        MatSK                   2.5         16.50     6.00
 37. Korhonen Erkki           Me-Ra                   2.5         15.50     5.75
 38. Pihlajam„ki Antti        K„pSK                   2.5         14.00     4.25
 39. Jalo Pentti              K„pSK                   2.5         14.00     4.25
 40. Tikka Erkki              I-HSK                   2.5         14.00     3.75
 41. Toivola Timo             K„pSK                   2.5         13.00     4.00
 42. Kugappi Tomi             Int                     2.0         18.50     5.50
 43. Hallman Valo             HSK                     2.0         18.00     6.50
 44. Raivio Pertti            ESK                     2.0         16.00     3.50
 45. St†hle Sten              HSK                     2.0         15.50     2.00
 46. Er„nne Tomi              MatSK                   2.0         15.00     3.00
 47. Bergstr”m Hans           HSK                     1.5         15.00     3.00
 48. Nappu Maxim              Int                     1.5         14.00     3.25
 49. Karasm„ki Seppo          ESK                     1.5         13.50     1.75
 50. Muhonen Sami             JyS                     1.0         17.50     3.50
 51. Jalas Aaro               LauttSK                 1.0         14.50     2.00
 52. Telenius Kimmo           K„pSK                   1.0         14.50     1.50


Turnaustaulukko alkuperäisjärjestyksessä
(vertailuseuranta Chess-Resultin Swiss-Manager -järjestelmässä)

Turnierstand nach Runde 6                               Seite 1 
     (R = Rcktritt)
  1 Kekki Jorma                3.5        W+ 26 S= 15 W= 12 S= 22 W= 28 S= 30 W  32
  2 Ristoja Samu               4.0        S+ 27 W= 17 S= 19 W+ 24 W=  9 S= 10 W   4
  3 Wilen Eero                 4.0        W= 28 S+ 34 W- 15 S+ 30 W+ 22 S= 17 W  10
  4 Hoffmann Roger             3.5        S+ 29 W+ 21 S-  7 W- 19 S+ 23 W= 28 S   2
  5 Elomaa Arto'               4.5        W+ 30 S+ 16 W+  8 S-  7 W= 15 S+ 44 W  19
  6 Kangas Lauri               4.5        S+ 31 W+ 25 S- 11 W+ 26 S= 19 W+ 15 S  12
  7 Ertbjerg Per               5.0        W+ 32 S+ 22 W+  4 W+  5 S- 12 S+  9 W   8
  8 Peurala Jussi              5.0        S+ 33 W+ 39 S-  5 W+ 25 S+ 11 W+ 12 S   7
  9 Miettinen Teemu            4.0        W= 34 S+ 36 W+ 28 W+ 11 S=  2 W-  7 S  15
 10 Raki Jyrki                 4.0        W= 36 S+ 38 W+ 41 S- 15 W+ 32 W=  2 S   3
 11 Suominen Antti             4.0        S+ 35 W+ 45 W+  6 S-  9 W-  8 S+ 41 W  17
 12 Pasanen Tuomo              4.5        S+ 37 W+ 47 S=  1 W+ 17 W+  7 S-  8 W   6
 13 Pihlajam„ki Antti          2.5        W= 38 S- 41 W= 48 S- 44 W+ 45 S= 47 W  34
 14 Auvinen Esa                3.0        S- 39 W+ 43 S+ 31 W+ 33 S- 17 W- 19 W  44
 15 Hynn„ Kevin                4.0        W+ 40 W=  1 S+  3 W+ 10 S=  5 S-  6 W   9
 16 Patola Eero                3.5        S+ 42 W-  5 S- 17 W+ 45 S= 26 W+ 39 S  28
 17 Tumanov Dmitri             4.0        W+ 44 S=  2 W+ 16 S- 12 W+ 14 W=  3 S  11
 18 Smeds Tom                  3.5        S- 45 W- 33 S+ 40 W+ 47 S= 39 W+ 29 S  30
 19 Ter„salo Kari              4.5        W= 46 S+ 50 W=  2 S+  4 W=  6 S+ 14 S   5
 20 Korhonen Erkki             2.5        S- 47 W+ 35 S- 33 W+ 51 S- 41 W= 37 S  39
 21 Pulkkinen Heikki           2.5        W+ 48 S-  4 W= 32 S+ 36 W- 44 S- 26 W  35
 22 Blinov Jurij               2.5        S+ 49 W-  7 S+ 39 W=  1 S-  3 W- 31 S  37
 23 Heikkil„ Samu              3.0        W= 50 S= 46 W= 44 S+ 38 W-  4 S= 33 W  41
 24 Raivio Pertti              2.0        S- 51 W+ 37 S+ 45 S-  2 W- 30 W- 43 S  50
 25 Tocklin Tomi               2.5        W+ 52 S-  6 W+ 46 S-  8 W= 33 S- 32 W  38
 26 Juselius Harry             3.5        S-  1 W+ 40 S+ 47 S-  6 W= 16 W+ 21 S  31
 27 Karasm„ki Seppo            1.5        W-  2 S- 44 W= 42 S= 49 W- 47 S= 48 W  52
 28 Saharinen Petri            3.5        S=  3 W+ 51 S-  9 W+ 41 S=  1 S=  4 W  16
 29 Tikka Erkki                2.5        W-  4 S= 48 W- 38 S+ 42 W+ 46 S- 18 W  47
 30 Demidov Jan                3.5        S-  5 W+ 42 S+ 51 W-  3 S+ 24 W=  1 W  18
 31 Suseenthiram Rajaji        3.5        W-  6 S+ 52 W- 14 S= 46 W+ 36 S+ 22 W  26
 32 Zhou Qiyu                  3.5        S-  7 W+ 49 S= 21 W+ 43 S- 10 W+ 25 S   1
 33 Frisk Ensio                3.0        W-  8 S+ 18 W+ 20 S- 14 S= 25 W= 23 S  43
 34 K„hk”nen Osmo              2.5        S=  9 W-  3 S- 43 W= 37 S+ 51 W= 50 S  13
 35 Toivola Timo               2.5        W- 11 S- 20 W= 49 S= 52 W+ 48 S= 38 S  21
 36 Kugappi Tomi               2.0        S= 10 W-  9 S+ 50 W- 21 S- 31 W= 46 S  40
 37 Jalo Pentti                2.5        W- 12 S- 24 W= 52 S= 34 W+ 49 S= 20 W  22
 38 K„kr„nen Aapo              2.5        S= 13 W- 10 S+ 29 W- 23 S= 50 W= 35 S  25
 39 Virtanen Teemu             2.5        W+ 14 S-  8 W- 22 S+ 48 W= 18 S- 16 W  20
 40 St†hle Sten                2.0        S- 15 S- 26 W- 18 W- 50 S+ 42 S+ 49 W  36
 41 Pitk„nen Juhani            3.0        S+ 43 W+ 13 S- 10 S- 28 W+ 20 W- 11 S  23
 42 Telenius Kimmo             1.0        W- 16 S- 30 S= 27 W- 29 W- 40 S= 52 W  49
 43 Toivonen Markku            3.0        W- 41 S- 14 W+ 34 S- 32 W+ 52 S+ 24 W  33
 44 Tumanova Irina             3.5        S- 17 W+ 27 S= 23 W+ 13 S+ 21 W-  5 S  14
 45 Muhonen Sami               1.0        W+ 18 S- 11 W- 24 S- 16 S- 13 W- 51 W  48
 46 Hallman Valo               2.0        S= 19 W= 23 S- 25 W= 31 S- 29 S= 36 W  51
 47 Zhou Jiehan                2.5        W+ 20 S- 12 W- 26 S- 18 S+ 27 W= 13 S  29
 48 Nappu Maxim                1.5        S- 21 W= 29 S= 13 W- 39 S- 35 W= 27 S  45
 49 Jalas Aaro                 1.0        W- 22 S- 32 S= 35 W= 27 S- 37 W- 40 S  42
 50 Saavalainen Ellis          2.5        S= 23 W- 19 W- 36 S+ 40 W= 38 S= 34 W  24
 51 Er„nne Tomi                2.0        W+ 24 S- 28 W- 30 S- 20 W- 34 S+ 45 S  46
 52 Bergstr”m Hans             1.5        S- 25 W- 31 S= 37 W= 35 S- 43 W= 42 S  27

Pelaajien tiedot
NIMI                     KERHO       ANR   ELO
* selo


Nuorten ryhmä  

                              L O P P U T U L O K S E T


Turnaustaulukko alkuperäisjärjestyksessä
NR NIMI                SEURA  SELO  1    2    3    4    5    6    7     YHT
 1 Ebeling Gabriela    MatSK  1608 S +6 W -2 S =7 S  3 .... .... ....  = 1½
 2 Nazarova Anastasia  --     1559 W +5 S +1 W +9 W  6 .... .... ....  = 3
 3 Ebeling Mikaela     MatSK  1446 W -7 S +5 S +8 W  1 .... .... ....  = 2
 4 Nazarov Stanislav   --     1390 S -8 W -9 W -6 +FR  .... .... ....  * 1
 5 Khanov Pavel        Int    1388 S -2 W -3  +FR W  8 .... .... ....  * 1
 6 Ebeling Mariela     MatSK  1378 W -1  +FR S +4 S  2 .... .... ....  * 2
 7 Halonen Juhani      HSK    1377 S +3 W +8 W =1 W  9 .... .... ....  = 2½
 8 Raki Jesse          PoKS   1300 W +4 S -7 W -3 S  5 .... .... ....  = 1
 9 Wahlbäck Stefan     Int    1144  +FR S +4 S -2 S  7 .... .... ....  * 2


Pelaajien tiedot
Nimi                     KERHO       ANR selo 


                    Tulokset kierroksittain

1.kierros TO 05.04.2012 klo 18:00
 1  6  Ebeling Mariela        ( 0 ) 0-1  1  Ebeling Gabriela       ( 0 )
 2  2  Nazarova Anastasia     ( 0 ) 1-0  5  Khanov Pavel           ( 0 )
 3  3  Ebeling Mikaela        ( 0 ) 0-1  7  Halonen Juhani         ( 0 )
 4  8  Raki Jesse             ( 0 ) 1-0  4  Nazarov Stanislav      ( 0 )
 5  9* Wahlbäck Stefan        ( 0 ) 1-0     vapaa

2.kierros PE 06.04.2012 klo 10:00
 1  1  Ebeling Gabriela       ( 1 ) 0-1  2  Nazarova Anastasia     ( 1 )
 2  7  Halonen Juhani         ( 1 ) 1-0  8  Raki Jesse             ( 1 )
 3  4  Nazarov Stanislav      ( 0 ) 0-1  9* Wahlbäck Stefan        ( 1 )
 4  5  Khanov Pavel           ( 0 ) 0-1  3  Ebeling Mikaela        ( 0 )
 5  6* Ebeling Mariela        ( 0 ) 1-0     vapaa

3.kierros PE 06.04.2011 klo 16:00
 1  2  Nazarova Anastasia     ( 2 ) 1-0  9* Wahlbäck Stefan        ( 2 )
 2  7  Halonen Juhani         ( 2 ) ½-½  1  Ebeling Gabriela       ( 1 )
 3  8  Raki Jesse             ( 1 ) 0-1  3  Ebeling Mikaela        ( 1 )
 4  4  Nazarov Stanislav      ( 0 ) 0-1  6* Ebeling Mariela        ( 1 )
 5  5* Khanov Pavel           ( 0 ) 1-0     vapaa
 
4.kierros LA 07.04.2011 klo 16:00
 1  2  Nazarova Anastasia     ( 3 ) 1-0  6* Ebeling Mariela        ( 2 )
 2  9* Wahlbäck Stefan        ( 2 ) 0-1  7  Halonen Juhani         ( 2½)
 3  3  Ebeling Mikaela        ( 2 ) ½-½  1  Ebeling Gabriela       ( 1½)
 4  8  Raki Jesse             ( 1 ) 1-0  5* Khanov Pavel           ( 1 )
 5  4* Nazarov Stanislav      ( 0 ) 1-0     vapaa

5.kierros SU 08.04.2011 klo 10:00
 1  7  Halonen Juhani         ( 3½) 0-1  2  Nazarova Anastasia     ( 4 )
 2  6* Ebeling Mariela        ( 2 ) 0-1  3  Ebeling Mikaela        ( 2½)
 3  9* Wahlbäck Stefan        ( 2 ) 0-1  8  Raki Jesse             ( 2 )
 4  5* Khanov Pavel           ( 1 ) 1-0  4* Nazarov Stanislav      ( 1 )
 5  1* Ebeling Gabriela       ( 2 ) 1-0     vapaa

6.kierros SU 08.04.2011 klo 16:00
 1  3  Ebeling Mikaela        ( 3½) 0-1  2  Nazarova Anastasia     ( 5 )
 2  5* Khanov Pavel           ( 2 ) 0-1  7  Halonen Juhani         ( 3½)
 3  1* Ebeling Gabriela       ( 3 ) 1-0  4* Nazarov Stanislav      ( 1 )
 4  6* Ebeling Mariela        ( 2 ) ½-½  9* Wahlbäck Stefan        ( 2 )
 5  8* Raki Jesse             ( 3 ) 1-0     vapaa

7.kierros MA 09.04.2011 klo 10:00
 1  4* Nazarov Stanislav      ( 1 ) 0-1  2  Nazarova Anastasia     ( 6 )
 2  7  Halonen Juhani         ( 4½)  -   6* Ebeling Mariela        ( 2½)
 3  1* Ebeling Gabriela       ( 4 )  -   8* Raki Jesse             ( 4 )
 4  9* Wahlbäck Stefan        ( 2½)  -   5* Khanov Pavel           ( 2 )
 5  3* Ebeling Mikaela        ( 3½)  -      vapaa
Sivu päivitetty 09.04.2012 12:00 (OESZ)