HSL VL-turnaus 29.6.-1.7.2007

HSL:n neljäs VL-turnaus pelattiin Shakkikodissa. Osanottajia oli 42 kahdessa ryhmässä. Kilpailussa käytettiin peliaikaa alkuaikana 100 minuuttia 40 siirtoon jolloin aikaa sai 10 minuuttia lisää. Lisäksi jokaisesta siirrosta sai 10 sekuntia lisää. Tarkalleen 60 siirron kohdalla peli vastaa perinteistä VL-turnaus aikoja.

Pelipaikka: Shakkikoti, Helsinki
Kilpailun tuomari: Timo Munukka,  kilpailun johtaja Timo Konttinen. Kilpailutoimikunta Toivo Pudas, Heikki Luoma, Sippo Puroila.

Tulokset
A-ryhmä:

Name                     Herkunft          Start-Nr ELO-nat.
Carlos Juan              ESP                      1    2217
Pirttimäki Timo          KS-58                    2    2203
Sofiev Alexey            I-HSK                    3    2145
Kilpelä Panu             I-HSK                    4    2127
Rauramaa Kari            MatSK                    5    2080
Tuovinen Jukka           SSK                      6    2059
Fraser Scott             SCO                      7    2027
Pietinen Pekka           I-HSK                    8    2020
Sanchez Juan             JärvSK                   9    2017
Miettinen Teemu          Garde                   10    2009
Lönnqvist Henrik         JakSK                   11    2002
Salminen Jussi           Garde                   12    1983
Köykkä Pekka             TammSh                  13    1919
Nyman Leif               X                       14    1903
Auvinen Esa              ES-78                   15    1897
Peuhu Ari                PoKS                    16    1883
Salmela Antti            PoKS                    17    1858
Doran Chris              ENG                     18    1856
Wikman Bengt             KarjU                   19    1855
Tuominen Joona           HeinSK                  20    1837


TAULUKKO
  1. Rauramaa Kari            MatSK                   4.5        13.50   11.75
 S+ 16 W+  7 S+ 14 W+  2 S=  4                                                
  2. Lönnqvist Henrik         JakSK                   3.5        16.00    9.75
 W+  3 W+  9 S+ 13 S-  1 W=  5                                                
  3. Carlos Juan              ESP                     3.5        13.50    8.75
 S-  2 W+ 10 S=  7 W+  9 S+ 11                                                
  4. Fraser Scott             SCO                     3.5        13.00    8.75
 S+ 17 W- 13 S+  8 W+ 14 W=  1                                                
  5. Sanchez Juan             JärvSK                  3.5        10.50    6.25
 S+ 20 W-  8 S+ 18 W+ 13 S=  2                                                
  6. Doran Chris              ENG                     3.0        11.00    6.50
 S= 10 W- 14 S+ 15 W=  7 S+ 13                                                
  7. Miettinen Teemu          Garde                   2.5        14.50    5.50
 W+ 19 S-  1 W=  3 S=  6 S= 10                                                
  8. Kilpelä Panu             I-HSK                   2.5        13.50    6.25
 W+ 18 S+  5 W-  4 S- 11 W= 12                                                
  9. Tuovinen Jukka           SSK                     2.5        13.50    5.25
 W+ 15 S-  2 W= 12 S-  3 S+ 14                                                
 10. Pietinen Pekka           I-HSK                   2.5        12.50    5.00
 W=  6 S-  3 W+ 19 S= 12 W=  7                                                
 11. Sofiev Alexey            I-HSK                   2.5        12.00    5.50
 S- 14 W= 15 S+ 16 W+  8 W-  3                                                
 12. Salminen Jussi           Garde                   2.5        11.50    5.75
 S- 13 W+ 17 S=  9 W= 10 S=  8                                                
 13. Pirttimäki Timo          KS-58                   2.0        16.00    6.00
 W+ 12 S+  4 W-  2 S-  5 W-  6                                                
 14. Köykkä Pekka             TammSh                  2.0        16.00    5.50
 W+ 11 S+  6 W-  1 S-  4 W-  9                                                
 15. Peuhu Ari                PoKS                    2.0        11.50    3.75
 S-  9 S= 11 W-  6 W+ 18 S= 16                                                
 16. Auvinen Esa              ES-78                   2.0        11.00    2.50
 W-  1 S= 19 W- 11 S+ 20 W= 15                                                
 17. Salmela Antti            PoKS                    2.0         9.50    2.25
 W-  4 S- 12 W= 20 S+ 19 W= 18                                                
 18. Nyman Leif               X                       1.5        11.00    2.00
 S-  8 W+ 20 W-  5 S- 15 S= 17                                                
 19. Tuominen Joona           HeinSK                  1.0        10.00    1.50
 S-  7 W= 16 S- 10 W- 17 S= 20                                                
 20. Wikman Bengt             KarjU                   1.0        10.00    1.50
 W-  5 S- 18 S= 17 W- 16 W= 19                                                



B-ryhmä:

Name                     Herkunft          Start-Nr ELO-nat.
Teräsalo Kari            Hm-93                    1    1829
Jokinen Esko             EtVaS                    2    1788
Kajander Rene            HSK                      3    1786
Hynnä Kevin              Garde                    4    1780
Kujasalo Marjatta        I-HSK                    5    1777
Löf Sven                 I-HSK                    6    1766
Mahrberg Ilpo            MatSK                    7    1743
Akkanen Timo             KäpSK                    8    1734
Suomalainen Sami         LprSK                    9    1720
Walta Päivi              I-HSK                   10    1715
Tuominen Esa             HeinSK                  11    1691
Mäkelä Reijo             Garde                   12    1688
Saharinen Petri          KäpSK                   13    1662
Käyhkö Aki               KäpSK                   14    1654
Rauramaa Julius          MatSK                   15    1588
Mannberg Henry           Remi                    16    1573
Rahkamo Kari             HSK                     17    1571
Ristimäki Antti          EtVaS                   18    1555
Kelmendi Isak            KSHB                    19    1455
Bäckström Tenho          HSK                     20    1454
Pankkonen Janne          HSK                     21    1438
Kajander Ville           HSK                     22    1400


TAULUKKO
  1. Jokinen Esko             EtVaS                   4.0        15.00   11.50
 S+ 13 W+ 14 S-  6 W+  8 W+  3                                                
  2. Löf Sven                 I-HSK                   3.5        14.50   10.00
 S=  4 W=  8 S= 13 W+ 14 S+  7                                                
  3. Mannberg Henry           Remi                    3.5        14.50    9.00
 S+ 18 W+ 10 S=  7 W+  6 S-  1                                                
  4. Rahkamo Kari             HSK                     3.5        14.00    9.25
 W=  2 S=  5 W= 11 S+ 16 W+ 12                                                
  5. Akkanen Timo             KäpSK                   3.5        11.50    8.25
 S- 15 W=  4 S+ 18 W+ 13 S+ 10                                                
  6. Kajander Rene            HSK                     3.0        15.50   10.25
 W+ 20 S+ 11 W+  1 S-  3                                                      
  7. Teräsalo Kari            Hm-93                   3.0        14.00    7.50
 W= 12 S+ 19 W=  3 S+  9 W-  2                                                
  8. Rauramaa Julius          MatSK                   3.0        13.50    6.25
 W=  9 S=  2 W+ 19 S-  1 W+ 15                                                
  9. Hynnä Kevin              Garde                   3.0        12.00    6.50
 S=  8 W+ 15 S= 17 W-  7 W+ 11                                                
 10. Suomalainen Sami         LprSK                   2.5        13.50    5.25
 W+ 16 S-  3 W+ 20 S= 12 W-  5                                                
 11. Walta Päivi              I-HSK                   2.5        13.00    4.75
 S+ 21 W-  6 S=  4 W+ 17 S-  9                                                
 12. Mäkelä Reijo             Garde                   2.5        12.50    5.25
 S=  7 W= 17 S+ 15 W= 10 S-  4                                                
 13. Saharinen Petri          KäpSK                   2.5        12.50    3.25
 W-  1 S+ 22 W=  2 S-  5 W+ 21                                                
 14. Tuominen Esa             HeinSK                  2.5        11.50    3.00
 W+ 22 S-  1 W= 16 S-  2 W+ 19                                                
 15. Kelmendi Isak            KSHB                    2.0        13.50    4.25
 W+  5 S-  9 W- 12  + 20 S-  8                                                
 16. Bäckström Tenho          HSK                     2.0        12.00    3.75
 S- 10 W+ 18 S= 14 W-  4 S= 17                                                
 17. Mahrberg Ilpo            MatSK                   2.0        11.50    4.50
 W= 19 S= 12 W=  9 S- 11 W= 16                                                
 18. Kujasalo Marjatta        I-HSK                   2.0        11.00    1.25
 W-  3 S- 16 W-  5 S+ 22  + FF                                                
 19. Ristimäki Antti          EtVaS                   1.5        11.50    2.00
 S= 17 W-  7 S-  8 W+ 21 S- 14                                                
 20. Käyhkö Aki               KäpSK                   1.0        11.00    3.00
 S-  6 W+ 21 S- 10  - 15                                                      
 21. Pankkonen Janne          HSK                     1.0         9.00    0.50
 W- 11 S- 20 W+ 22 S- 19 S- 13                                                
 22. Kajander Ville           HSK                     0.0         8.00    0.25
 S- 14 W- 13 S- 21 W- 18                                                      
Takaisin HSL-kotisivulle (Shakkikoti)

Takaisin HSL-kotisivulle (ShakkiNet)



Sivu päivitetty 01.07.2007 19:13 (OESZ/H)