HSL VL-turnaus 27.-29.6.2008

Helsingin Shakkiliiton viides viikonlopputurnaus pelattiin Shakkikodissa. Osanottajia oli 49 kahdessa ryhmässä. Kilpailussa käytettiin peliaikaa alkuaikana 100 minuuttia 40 siirtoon jolloin aikaa sai 10 minuuttia lisää. Lisäksi jokaista siirtoa varten sai 10 sekuntia lisää. Tarkalleen 60 siirron kohdalla peli vastaa perinteistä viikonlopputurnausaikaa.

Pelipaikka: Shakkikoti, Helsinki
Kilpailun tuomari: KvT Jouni Lehtivaara,  kilpailun johtaja Timo Munukka. Kilpailutoimikunta Toivo Pudas, Lauri Kosunen.

A-ryhmä: osanottajat

nimi                     kerho  numero  SELO
Ivanov Sergei            JoeSK     1    2391
Norri Joose              HSK       2    2355
Nokso-Koivisto Antti     TuTS      3    2209
Järvenpää Jari           TammerSh  4    2174
Johansson Jukka          Garde     5    2126
Tuovinen Jukka           SSK       6    2120
Lönnqvist Henrik         JakSK     7    2111
Sofiev Alexey            I-HSK     8    2106
Fraser Scott             MatSK     9    2092
Kilpelä Panu             I-HSK    10    2084
Wilen Eero               I-HSK    11    2060
Pietinen Pekka           I-HSK    12    2047
Syvälahti Heikki         KarjUra  13    2043
Nyström Leif             ESK      14    2015
Auvinen Esa              ES-78    15    2013
Haanpää Jorma            RikSha   16    1955
Kokko Esa                ESK      17    1926
Immonen Vihtori          I-HSK    18    1917
Suominen Antti           KäpSK    19    1908
Nyman Leif               X        20    1906
Peuhu Ari                PoKS     21    1896
Lehtinen Tero            ES-78    22    1884
Mäkinen Ville            HSK      23    1873
Teräsalo Kari            Hm-93    24    1851

LOPPUTULOKSET VERTAILUJÄRJESTYKSESSÄ

                                 pisteet Buchholz  S-B
  1. Ivanov Sergei        JoeSK    4.5    14.00   12.25  W+  9 S+ 13 W+  6 S+  5 W=  2                                                
  2. Nokso-Koivisto Antti TuTS     3.5    15.50   10.25  W+ 12 S=  8 W=  4 S+  6 S=  1                                                
  3. Norri Joose          HSK      3.5    14.50   10.75  S+ 20  -  6 W+  9 S+  8 W=  4                                                
  4. Järvenpää Jari       TammerSh 3.5    14.00    9.25  S= 18 W+ 19 S=  2 W+ 11 S=  3                                                
  5. Johansson Jukka      Garde    3.0    15.00    7.75  W+ 15 S+ 16 W=  8 W-  1 S=  7                                                
  6. Lönnqvist Henrik     JakSK    3.0    15.00    5.75  W+ 17  +  3 S-  1 W-  2 S+ 18                                                
  7. Fraser Scott         MatSK    3.0    12.00    7.25  W= 21 S= 10 W= 12 S+ 16 W=  5                                                
  8. Sofiev Alexey        I-HSK    2.5    14.50    6.00  S+ 22 W=  2 S=  5 W-  3 S= 15                                                
  9. Syvälahti Heikki     KarjUra  2.5    13.50    3.75  S-  1 W+ 23 S-  3 W+ 22 W= 13                                                
 10. Mäkinen Ville        HSK      2.5    13.00    6.50  S= 11 W=  7 W= 14 S= 13 W= 16                                                
 11. Wilen Eero           I-HSK    2.5    12.50    5.75  W= 10 S= 21 W+ 15 S-  4 W= 12                                                
 12. Auvinen Esa          ES-78    2.5    12.50    5.25  S-  2 W+ 22 S=  7 W= 18 S= 11                                                
 13. Tuovinen Jukka       SSK      2.5    12.50    4.50  S+ 23 W-  1 S= 18 W= 10 S=  9                                                
 14. Pietinen Pekka       I-HSK    2.5    11.00    5.50  S= 19 W= 18 S= 10 W= 20 S= 17                                                
 15. Kokko Esa            ESK      2.5    11.00    4.25  S-  5 W+ 24 S- 11 W+ 19 W=  8                                                
 16. Kilpelä Panu         I-HSK    2.5    11.00    3.75  S+ 24 W-  5 S+ 21 W-  7 S= 10                                                
 17. Suominen Antti       K„pSK    2.5    10.00    4.25  S-  6 W= 20 S= 19 S+ 23 W= 14                                                
 18. Haanpää Jorma        RikSha   2.0    13.50    5.50  W=  4 S= 14 W= 13 S= 12 W-  6                                                
 19. Teräsalo Kari        Hm-93    2.0    12.00    3.50  W= 14 S-  4 W= 17 S- 15 W+ 24                                                
 20. Nyström Leif         ESK      2.0    11.50    3.75  W-  3 S= 17 W= 23 S= 14 W= 21                                                
 21. Peuhu Ari            PoKS     1.5    11.00    3.75  S=  7 W= 11 W- 16 S- 24 S= 20                                                
 22. Nyman Leif           X        1.5     9.50    1.50  W-  8 S- 12 W+ 24 S-  9 W= 23                                                
 23. Immonen Vihtori      I-HSK    1.0    11.00    1.75  W- 13 S-  9 S= 20 W- 17 S= 22                                                
 24. Lehtinen Tero        ES-78    1.0    10.00    1.50  W- 16 S- 15 S- 22 W+ 21 S- 19                                                


TURNAUSTAULUKKO ALKUPERÄISJÄRJESTYKSESSÄ

  1 Ivanov Sergei              4.5        W+ 13 S+  6 W+  7 S+  5 W=  3 
  2 Norri Joose                3.5        S+ 14  -  7 W+ 13 S+  8 W=  4 
  3 Nokso-Koivisto Antti       3.5        W+ 15 S=  8 W=  4 S+  7 S=  1 
  4 Järvenpää Jari             3.5        S= 16 W+ 24 S=  3 W+ 11 S=  2 
  5 Johansson Jukka            3.0        W+ 17 S+ 10 W=  8 W-  1 S=  9 
  6 Tuovinen Jukka             2.5        S+ 18 W-  1 S= 16 W= 23 S= 13 
  7 Lönnqvist Henrik           3.0        W+ 19  +  2 S-  1 W-  3 S+ 16 
  8 Sofiev Alexey              2.5        S+ 20 W=  3 S=  5 W-  2 S= 17 
  9 Fraser Scott               3.0        W= 21 S= 23 W= 15 S+ 10 W=  5 
 10 Kilpelä Panu               2.5        S+ 22 W-  5 S+ 21 W-  9 S= 23 
 11 Wilen Eero                 2.5        W= 23 S= 21 W+ 17 S-  4 W= 15 
 12 Pietinen Pekka             2.5        S= 24 W= 16 S= 23 W= 14 S= 19 
 13 Syvälahti Heikki           2.5        S-  1 W+ 18 S-  2 W+ 20 W=  6 
 14 Nyström Leif               2.0        W-  2 S= 19 W= 18 S= 12 W= 21 
 15 Auvinen Esa                2.5        S-  3 W+ 20 S=  9 W= 16 S= 11 
 16 Haanpää Jorma              2.0        W=  4 S= 12 W=  6 S= 15 W-  7 
 17 Kokko Esa                  2.5        S-  5 W+ 22 S- 11 W+ 24 W=  8 
 18 Immonen Vihtori            1.0        W-  6 S- 13 S= 14 W- 19 S= 20 
 19 Suominen Antti             2.5        S-  7 W= 14 S= 24 S+ 18 W= 12 
 20 Nyman Leif                 1.5        W-  8 S- 15 W+ 22 S- 13 W= 18 
 21 Peuhu Ari                  1.5        S=  9 W= 11 W- 10 S- 22 S= 14 
 22 Lehtinen Tero              1.0        W- 10 S- 17 S- 20 W+ 21 S- 24 
 23 Mäkinen Ville              2.5        S= 11 W=  9 W= 12 S=  6 W= 10 
 24 Teräsalo Kari              2.0        W= 12 S-  4 W= 19 S- 17 W+ 22 

 
B-ryhmä:

OSANOTTAJAT
Nimi                     Kerho   numero SELO
Järvinen Seppo           LauttSK   1    1808
Tuominen Joona           HeinSK    2    1807
Hynnä Kevin              Garde     3    1788
Laitinen Martti          SSK       4    1765
Akkanen Timo             KäpSK     5    1762
Turtiainen Kimmo         LauttSK   6    1759
Saharinen Petri          KäpSK     7    1738
Tuominen Esa             HeinSK    8    1731
Elomaa Arto              JärvSK    9    1717
Mannberg Henry           Remi     10    1704
Piipponen Jarmo          LahS     11    1702
Mäkelä Reijo             Garde    12    1671
Löf Sven                 I-HSK    13    1662
Heikkilä Olavi           KirkSK   14    1655
Ahkuputra Pongsan        EtVaS    15    1641
Kelmendi Isak            KSHB     16    1626
Iovene Salvatore         LauttSK  17    1546
Bicer Sena               Turkki   18    1540
Ståhle Sten              HSK      19    1524
Bäckström Tenho          HSK      20    1518
Telenius Kimmo           KäpSK    21    1515
Tiensuu Seppo            ES-78    22    1486
Hagman Risto             LeppSisu 23    1463
Lindholm Ulf-Peter                24    1416
Kilpi Yrjö               OSS      25    1385

LOPPUTULOKSET VERTAILUJÄRJESTYKSESSÄ

                              pisteet Buchholz S-B
  1. Saharinen Petri    KäpSK    5.0   14.50  14.50   W+ 16 S+  9 W+  4 S+  3 W+  8                                                
  2. Elomaa Arto        JärvSK   3.5   14.50   9.75   W+ 13 S=  7 W=  8 S=  4 W+ 12                                                
  3. Turtiainen Kimmo   LauttSK  3.5   14.00   7.25   S+ 25 W+ 17 S+ 15 W-  1 S=  5                                                
  4. Tuominen Esa       HeinSK   3.5   13.50   6.75   S+ 24 W+ 18 S-  1 W=  2 S+ 13                                                
  5. Järvinen Seppo     LauttSK  3.5   13.00   9.25   W= 23 S+ 11 W=  7 S+ 12 W=  3                                                
  6. Heikkilä Olavi     KirkSK   3.5   12.00   7.75   W-  8 S= 13 W+ 14 S+ 23 W+  7                                                
  7. Bicer Sena         (Turkki) 3.0   16.50   9.50   S+ 10 W=  2 S=  5 W+ 15 S-  6                                                
  8. Tuominen Joona     HeinSK   3.0   16.00   8.00   S+  6 W= 12 S=  2 W+ 18 S-  1                                                
  9. Ahkuputra Pongsan  EtVaS    3.0   14.50   6.00   S+ 11 W-  1 S+ 22 W- 10 S+ 18                                                
 10. Akkanen Timo       KäpSK    3.0   12.50   7.75   W-  7 S+ 16 W+ 21 S+  9                                                      
 11. Hynnä Kevin        Garde    3.0   11.00   4.50   W-  9 W-  5 S+ 24 S+ 20 W+ 19                                                
 12. Mannberg Henry     Remi     2.5   13.50   5.00   S+ 20 S=  8 W+ 19 W-  5 S-  2                                                
 13. Telenius Kimmo     KäpSK    2.5   12.00   3.25   S-  2 W=  6 S+ 25 W+ 16 W-  4                                                
 14. Mäkelä Reijo       Garde    2.5   10.00   3.25   S= 22 W- 15 S-  6 S+ 21 W+ 24                                                
 15. Kelmendi Isak      KSHB     2.0   13.50   5.75   W+ 19 S+ 14 W-  3 S-  7                                                      
 16. Ståhle Sten        HSK      2.0   13.50   1.75   S-  1 W- 10  + FF S- 13 W+ 23                                                
 17. Piipponen Jarmo    LahS     2.0   12.50   6.00   W+ 21 S-  3 W+ 20                                                            
 18. Kilpi Yrjö         OSS      2.0   12.00   1.75    + FF S-  4 W+ 23 S-  8 W-  9                                                
 19. Laitinen Martti    SSK      2.0   10.50   2.50   S- 15 W+ 24 S- 12 W+ 22 S- 11                                                
 20. Tiensuu Seppo      ES-78    2.0   10.00   0.75   W- 12  + FF S- 17 W- 11 S+ 25                                                
 21. Hagman Risto       LeppSisu 1.5   10.50   0.75   S- 17 W+ 25 S- 10 W- 14 S= 22                                                
 22. Lindholm Ulf-Peter          1.5   10.00   2.50   W= 14 S= 23 W-  9 S- 19 W= 21                                                
 23. Löf Sven           I-HSK    1.0   11.50   2.50   S=  5 W= 22 S- 18 W-  6 S- 16                                                
 24. Bäckström Tenho    HSK      1.0   11.00   0.00   W-  4 S- 19 W- 11 W+ 25 S- 14                                                
 25. Iovene Salvatore   LauttSK  0.0   10.00   0.00   W-  3 S- 21 W- 13 S- 24 W- 20                                                


TURNAUSTAULUKKO ALKUPERÄISJÄRJESTYKSESSÄ

                   R = keskeyttänyt kilpailun
                  +FF = vapaakierros

  1 Järvinen Seppo             3.5        W= 13 S+  3 W= 18 S+ 10 W=  6 
  2 Tuominen Joona             3.0        S+ 14 W= 10 S=  9 W+ 25 S-  7 
  3 Hynnä Kevin                3.0        W- 15 W-  1 S+ 20 S+ 22 W+  4 
  4 Laitinen Martti            2.0        S- 16 W+ 20 S- 10 W+ 24 S-  3 
  5 Akkanen Timo             R 3.0        W- 18 S+ 19 W+ 23 S+ 15       
  6 Turtiainen Kimmo           3.5        S+ 17 W+ 11 S+ 16 W-  7 S=  1 
  7 Saharinen Petri            5.0        W+ 19 S+ 15 W+  8 S+  6 W+  2 
  8 Tuominen Esa               3.5        S+ 20 W+ 25 S-  7 W=  9 S+ 21 
  9 Elomaa Arto                3.5        W+ 21 S= 18 W=  2 S=  8 W+ 10 
 10 Mannberg Henry             2.5        S+ 22 S=  2 W+  4 W-  1 S-  9 
 11 Piipponen Jarmo          R 2.0        W+ 23 S-  6 W+ 22             
 12 Mäkelä Reijo               2.5        S= 24 W- 16 S- 14 S+ 23 W+ 20 
 13 Löf Sven                   1.0        S=  1 W= 24 S- 25 W- 14 S- 19 
 14 Heikkilä Olavi             3.5        W-  2 S= 21 W+ 12 S+ 13 W+ 18 
 15 Ahkuputra Pongsan          3.0        S+  3 W-  7 S+ 24 W-  5 S+ 25 
 16 Kelmendi Isak            R 2.0        W+  4 S+ 12 W-  6 S- 18       
 17 Iovene Salvatore           0.0        W-  6 S- 23 W- 21 S- 20 W- 22 
 18 Bicer Sena                 3.0        S+  5 W=  9 S=  1 W+ 16 S- 14 
 19 Ståhle Sten                2.0        S-  7 W-  5  + FF S- 21 W+ 13 
 20 Bäckström Tenho            1.0        W-  8 S-  4 W-  3 W+ 17 S- 12 
 21 Telenius Kimmo             2.5        S-  9 W= 14 S+ 17 W+ 19 W-  8 
 22 Tiensuu Seppo              2.0        W- 10  + FF S- 11 W-  3 S+ 17 
 23 Hagman Risto               1.5        S- 11 W+ 17 S-  5 W- 12 S= 24 
 24 Lindholm Ulf-Peter         1.5        W= 12 S= 13 W- 15 S-  4 W= 23 
 25 Kilpi Yrjö                 2.0         + FF S-  8 W+ 13 S-  2 W- 15 
Takaisin HSL-kotisivulle (Shakkikoti)


Sivu päivitetty 29.06.2008 19:44(OESZ/H)