HSL:n  viikonlopputurnaus 26.-28.6.2009

Helsingin Shakkiliiton kuudes viikonlopputurnaus pelattiin Shakkikodissa. 
Osanottajia oli 44 kahdessa ryhmässä. 
Kilpailussa käytettiin seuraavaapeliaikaa: alkuaikana 100 minuuttia 40 siirtoon,
 jolloin aikaa sai 10 minuuttia lisää. Lisäksi jokaista siirtoa varten sai 10 sekuntia lisää. 
Tarkalleen 60 siirron kohdalla peli vastasi perinteistä viikonlopputurnausaikaa.

Pelipaikka: Shakkikoti, Helsinki
Kilpailun tuomari: KvT Jouni Lehtivaara,  kilpailun johtaja Timo Konttinen. 
Kilpailutoimikunnan jäsenenä lisäksi Michael Lembidakis.

A-ryhmä: osanottajat

nimi                     kerho  numero  SELO
Ivanov Sergei            Garde     1    2387
Hurme Harri              SSK       2    2283
Tiitta Sauli             MatSK     3    2206
Kiili Markus             Remi      4    2196
Räisänen Kim             MatSK     5    2167
Pudas Teemu              ESK       6    2166
Tuovinen Jukka           SSK       7    2142
Fraser Scott             MatSK     8    2119
Hämäläinen Jussi         MikkSK    9    2107
Sofiev Alexey            I-HSK    10    2091
Alhava Antero            LeppSisu 11    2072
Li Yilong                HSK      12    2046
Tiinanen Teemu           HSK      13    2004
Immonen Vihtori          I-HSK    14    1995
Miettinen Teemu          Garde    15    1982
Mäkinen Ville            HSK      16    1971
Suominen Antti           KäpSK    17    1937
Auvinen Esa              ESK      18    1933

Viidennen kierroksen tulokset

  1    1 Ivanov Sergei            1/2         5 Räisänen Kim           
  2    2 Hurme Harri              1-0         8 Fraser Scott           
  3    3 Tiitta Sauli             1-0        10 Sofiev Alexey          
  4   14 Immonen Vihtori          1/2         4 Kiili Markus           
  5    6 Pudas Teemu              1/2        18 Auvinen Esa            
  6    9 Hämäläinen Jussi         1/2        11 Alhava Antero          
  7    7 Tuovinen Jukka           1/2        12 Li Yilong              
  8   13 Tiinanen Teemu           1/2        15 Miettinen Teemu        
  9   17 Suominen Antti           1-0        16 Mäkinen Ville         

LOPPUTULOKSET VERTAILUJÄRJESTYKSESSÄ
  
                               Pisteet  Buchh.Sonneb.  kierrostulokset
  1. Ivanov Sergei     Garde     4.0    13.50 10.50   W+  9 B= 10 W+ 12 B+  5 W=  2                                                
  2. Räisänen Kim      MatSK     3.5    13.50  8.50   W+  7 B-  5 W+ 17 B+ 10 B=  1                                                
  3. Tiitta Sauli      MatSK     3.5    12.00  8.25   W+ 13 B= 12 W= 10 B=  6 W+  9                                                
  4. Hurme Harri       SSK       3.5    11.50  8.00   B= 14 W-  9 B+ 16 W+ 11 W+  5                                                
  5. Fraser Scott      MatSK     3.0    14.50  7.00   B+ 18 W+  2 B+ 11 W-  1 B-  4                                                
  6. Auvinen Esa       ESK       3.0    12.00  6.50   B- 11 W+ 15 B+ 14 W=  3 B= 10                                                
  7. Immonen Vihtori   I-HSK     3.0    11.50  5.25   B-  2 W+ 18 B=  9 W+ 15 W=  8                                                
  8. Kiili Markus      Remi      3.0    11.00  6.00   B+ 16 W- 11 B= 13 W+ 12 B=  7                                                
  9. Sofiev Alexey     I-HSK     2.5    16.00  7.00   B-  1 B+  4 W=  7 W+ 13 B-  3                                                
 10. Pudas Teemu       ESK       2.5    15.50  6.75   B+ 15 W=  1 B=  3 W-  2 W=  6                                                
 11. Hämäläinen Jussi  MikkSK    2.5    14.50  7.00   W+  6 B+  8 W-  5 B-  4 W= 14                                                
 12. Tuovinen Jukka    SSK       2.0    13.50  3.75   W+ 17 W=  3 B-  1 B-  8 W= 13                                                
 13. Li Yilong         HSK       2.0    13.00  4.50   B-  3 W+ 14 W=  8 B-  9 B= 12                                                
 14. Alhava Antero     LeppSisu  2.0    12.00  4.00   W=  4 B- 13 W-  6 B+ 17 B= 11                                                
 15. Miettinen Teemu   Garde     1.5    11.00  1.75   W- 10 B-  6 W+ 18 B-  7 B= 16                                                
 16. Tiinanen Teemu    HSK       1.5    10.00  1.75   W-  8 B- 17 W-  4 B+ 18 W= 15                                                
 17. Mäkinen Ville     HSK       1.0    10.00  1.50   B- 12 W+ 16 B-  2 W- 14 B- 18                                                
 18. Suominen Antti    KäpSK     1.0    10.00  1.00   W-  5 B-  7 B- 15 W- 16 W+ 17                                                

TURNAUSTAULUKKO ALKUPERÄISJÄRJESTYKSESSÄ

  1 Ivanov Sergei              4.0        W+ 10 B=  6 W+  7 B+  8 W=  5 
  2 Hurme Harri                3.5        B= 11 W- 10 B+ 13 W+  9 W+  8 
  3 Tiitta Sauli               3.5        W+ 12 B=  7 W=  6 B= 18 W+ 10 
  4 Kiili Markus               3.0        B+ 13 W-  9 B= 12 W+  7 B= 14 
  5 Räisänen Kim               3.5        W+ 14 B-  8 W+ 16 B+  6 B=  1 
  6 Pudas Teemu                2.5        B+ 15 W=  1 B=  3 W-  5 W= 18 
  7 Tuovinen Jukka             2.0        W+ 16 W=  3 B-  1 B-  4 W= 12 
  8 Fraser Scott               3.0        B+ 17 W+  5 B+  9 W-  1 B-  2 
  9 Hämäläinen Jussi           2.5        W+ 18 B+  4 W-  8 B-  2 W= 11 
 10 Sofiev Alexey              2.5        B-  1 B+  2 W= 14 W+ 12 B-  3 
 11 Alhava Antero              2.0        W=  2 B- 12 W- 18 B+ 16 B=  9 
 12 Li Yilong                  2.0        B-  3 W+ 11 W=  4 B- 10 B=  7 
 13 Tiinanen Teemu             1.5        W-  4 B- 16 W-  2 B+ 17 W= 15 
 14 Immonen Vihtori            3.0        B-  5 W+ 17 B= 10 W+ 15 W=  4 
 15 Miettinen Teemu            1.5        W-  6 B- 18 W+ 17 B- 14 B= 13 
 16 Mäkinen Ville              1.0        B-  7 W+ 13 B-  5 W- 11 B- 17 
 17 Suominen Antti             1.0        W-  8 B- 14 B- 15 W- 13 W+ 16 
 18 Auvinen Esa                3.0        B-  9 W+ 15 B+ 11 W=  3 B=  6
 

B-ryhmä:

OSANOTTAJAT
Nimi                     Kerho   numero SELO
Hynnä Kevin              Garde     1    1879
Pasanen Tuomo            I-HSK     2    1857
Taipale Reijo            SalSK     3    1856
Laitinen Martti          SSK       4    1842
Kohvakka Raimo           LeppSisu  5    1834
Kajander Rene            HSK       6    1820
Tocklin Tomi             SalSK     7    1819
Karasmäki Seppo          ESK       8    1800
Liu Dennis               MatSK     9    1776
Wikman Bengt             KarjUra  10    1766
Löf Sven                 I-HSK    11    1646
Tikka Erkki              I-HSK    12    1643
Ståhle Sten              HSK      13    1628
Vihma Kalle              HSK      14    1622
Varjokallio Matti        LauttSK  15    1617
Rahkamo Kari             HSK      16    1616
Bicer Sena Aksel                  17    1611
Mäkelä Reijo             Garde    18    1604
Ristimäki Antti          EtVaS    19    1597
Telenius Kimmo           KäpSK    20    1579
Luoma Heikki             KäpSK    21    1505
Hagman Risto             LeppSisu 22    1500
Lindholm Ulf-Peter                23    1434
Khanov Pavel                      24    1404
Jalas Aaro               LauttSK  25    1385
Huuskonen Santeri        MatSK    26    1352


Viidennen kierroksen tulokset
             
  1    1 Hynnä Kevin              1/2         2 Pasanen Tuomo          
  2    3 Taipale Reijo            0-1         6 Kajander Rene          
  3    7 Tocklin Tomi             1-0        10 Wikman Bengt           
  4    5 Kohvakka Raimo           0-1         8 Karasmäki Seppo        
  5   15 Varjokallio Matti        1-0         4 Laitinen Martti        
  6    9 Liu Dennis               1-0        20 Telenius Kimmo         
  7   11 Löf Sven                 0-1        21 Luoma Heikki           
  8   17 Bicer Sena Aksel         0-1        12 Tikka Erkki            
  9   13 Ståhle Sten              1-0        18 Mäkelä Reijo           
 10   19 Ristimäki Antti          0-1        14 Vihma Kalle            
 11   25 Jalas Aaro               1-0        16 Rahkamo Kari           
 12   24 Khanov Pavel             0-1        22 Hagman Risto           
 13   23 Lindholm Ulf-Peter       1/2        26 Huuskonen Santeri      


LOPPUTULOKSET VERTAILUJÄRJESTYKSESSÄ

                                Pisteet  Buchh.Sonneb.    kierrostulokset
  1. Kajander Rene      HSK       4.5    13.50 11.50   B+ 22 W=  3 B+ 13 W+ 12 B+  6                                                
  2. Pasanen Tuomo      I-HSK     4.0    16.00 12.75   B+  9 W+  4 B= 12 W+  6 B=  3                                                
  3. Hynnä Kevin        Garde     4.0    15.50 11.25   W+ 15 B=  1 W+ 14 B+ 17 W=  2                                                
  4. Tocklin Tomi       SalSK     3.5    14.50  9.00   W+ 16 B-  2 W=  7 B+ 14 W+ 10                                                
  5. Karasmäki Seppo    ESK       3.5    12.50  8.75   B=  8 W= 14 B= 18 W+ 13 B+ 12                                                
  6. Taipale Reijo      SalSK     3.0    15.00  6.50   W+ 21 B+ 11 W+ 17 B-  2 W-  1                                                
  7. Tikka Erkki        I-HSK     3.0    13.00  7.50   B= 13 W=  8 B=  4 W= 18 B+ 19                                                
  8. Luoma Heikki       KäpSK     3.0    12.00  7.00   W=  5 B=  7 W= 21 B= 16 B+ 18                                                
  9. Varjokallio Matti  LauttSK   3.0    12.00  5.75   W-  2 B= 16 W+ 23 B= 15 W+ 17                                                
 10. Wikman Bengt       KarjUra   3.0    11.00  5.00   B+ 24 W- 12 B+ 22 W+ 19 B-  4                                                
 11. Liu Dennis         MatSK     3.0    10.00  5.00   W+ 20 W-  6 B- 19 B+ 25 W+ 16                                                
 12. Kohvakka Raimo     LeppSisu  2.5    16.50  6.50   W+ 23 B+ 10 W=  2 B-  1 W-  5                                                
 13. Jalas Aaro         LauttSK   2.5    15.00  5.50   W=  7 B+ 15 W-  1 B-  5 W+ 21                                                
 14. Ståhle Sten        HSK       2.5    13.00  3.75   W+ 26 B=  5 B-  3 W-  4 W+ 23                                                
 15. Vihma Kalle        HSK       2.5    11.50  3.50   B-  3 W- 13 B+ 26 W=  9 B+ 22                                                
 16. Telenius Kimmo     KäpSK     2.0    14.50  5.00   B-  4 W=  9 B+ 20 W=  8 B- 11                                                
 17. Laitinen Martti    SSK       2.0    14.00  4.00   B+ 19 W+ 18 B-  6 W-  3 B-  9                                                
 18. Löf Sven           I-HSK     2.0    12.50  4.25   W+ 25 B- 17 W=  5 B=  7 W-  8                                                
 19. Bicer Sena Aksel             2.0    12.00  4.00   W- 17 B+ 25 W+ 11 B- 10 W-  7                                                
 20. Hagman Risto       LeppSisu  2.0     9.00  2.50   B- 11 B= 21 W- 16 W= 24 B+ 25                                                
 21. Rahkamo Kari       HSK       1.5    12.00  3.25   B-  6 W= 20 B=  8 W= 22 B- 13                                                
 22. Ristimäki Antti    EtVaS     1.5    12.00  1.25   W-  1 B+ 26 W- 10 B= 21 W- 15                                                
 23. Mäkelä Reijo       Garde     1.5    10.00  1.25   B- 12 W= 24 B-  9 W+ 26 B- 14                                                
 24. Lindholm Ulf-Peter           1.5     8.00  2.00   W- 10 B= 23 W- 25 B= 20 W= 26                                                
 25. Khanov Pavel                 1.0    10.50  1.50   B- 18 W- 19 B+ 24 W- 11 W- 20                                                
 26. Huuskonen Santeri  MatSK     0.5     9.50  0.75   B- 14 W- 22 W- 15 B- 23 B= 24                                                

TURNAUSTAULUKKO ALKUPERÄISJÄRJESTYKSESSÄ

  1 Hynnä Kevin                4.0        W+ 14 B=  6 W+ 13 B+  4 W=  2 
  2 Pasanen Tuomo              4.0        B+ 15 W+  7 B=  5 W+  3 B=  1 
  3 Taipale Reijo              3.0        W+ 16 B+  9 W+  4 B-  2 W-  6 
  4 Laitinen Martti            2.0        B+ 17 W+ 11 B-  3 W-  1 B- 15 
  5 Kohvakka Raimo             2.5        W+ 18 B+ 10 W=  2 B-  6 W-  8 
  6 Kajander Rene              4.5        B+ 19 W=  1 B+ 25 W+  5 B+  3 
  7 Tocklin Tomi               3.5        W+ 20 B-  2 W= 12 B+ 13 W+ 10 
  8 Karasmäki Seppo            3.5        B= 21 W= 13 B= 11 W+ 25 B+  5 
  9 Liu Dennis                 3.0        W+ 22 W-  3 B- 17 B+ 24 W+ 20 
 10 Wikman Bengt               3.0        B+ 23 W-  5 B+ 19 W+ 17 B-  7 
 11 Löf Sven                   2.0        W+ 24 B-  4 W=  8 B= 12 W- 21 
 12 Tikka Erkki                3.0        B= 25 W= 21 B=  7 W= 11 B+ 17 
 13 Ståhle Sten                2.5        W+ 26 B=  8 B-  1 W-  7 W+ 18 
 14 Vihma Kalle                2.5        B-  1 W- 25 B+ 26 W= 15 B+ 19 
 15 Varjokallio Matti          3.0        W-  2 B= 20 W+ 18 B= 14 W+  4 
 16 Rahkamo Kari               1.5        B-  3 W= 22 B= 21 W= 19 B- 25 
 17 Bicer Sena Aksel           2.0        W-  4 B+ 24 W+  9 B- 10 W- 12 
 18 Mäkelä Reijo               1.5        B-  5 W= 23 B- 15 W+ 26 B- 13 
 19 Ristimäki Antti            1.5        W-  6 B+ 26 W- 10 B= 16 W- 14 
 20 Telenius Kimmo             2.0        B-  7 W= 15 B+ 22 W= 21 B-  9 
 21 Luoma Heikki               3.0        W=  8 B= 12 W= 16 B= 20 B+ 11 
 22 Hagman Risto               2.0        B-  9 B= 16 W- 20 W= 23 B+ 24 
 23 Lindholm Ulf-Peter         1.5        W- 10 B= 18 W- 24 B= 22 W= 26 
 24 Khanov Pavel               1.0        B- 11 W- 17 B+ 23 W-  9 W- 22 
 25 Jalas Aaro                 2.5        W= 12 B+ 14 W-  6 B-  8 W+ 16 
 26 Huuskonen Santeri          0.5        B- 13 W- 19 W- 14 B- 18 B= 23 
Takaisin HSL-kotisivulle (Shakkikoti)


Sivu päivitetty 28.06.2009 19:54 (OESZ/H)